i?wSder^liclerzoek naar werken met chemische stoffen wijst uit: 'Veel miskramen oor onveilig werk' 'Krijg de griep' Bestrijden van vooroordelen ttJSSENS N»dmki!tle te neSeren of lijf leven ners. ir. Th.H.M. Fikkers ;enfabriek ENBARE VERKOOP VAN: I OFESSIONELE vARKOSMETIKA PRODUKT INFORMATIE itstreeks van de fabriek oor eiken bankstellen I- en zitkussens nnc GRATIS *227300 KdJÜ ken met medicij- '^^mee ontneemt u uzelf ■EPTEMBER 1995 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 ptember: nieuwe en revolutionaire Fiber Plan uit tie cursusprijzen afgeslankt irastisch verlaagd lanksucces blijft verzekerd. uf |^Z^arde9ratiS6nVriib"i^e tel. 0174 - 629790 bn harte welkom: i Zoom. Blauwehandstr. 34 't Swaentie' 19.30 uur, dinsdag: 18.30 uur. Putte, Antwern be Berk woensdag 18.30 uur. Steenbergen str. De Vaert donderdag 18.30 uur. jLIGE OPENBARE VERKOOP NOTARIS houdende te Bergen op Zoom aan J9 Bredasestraat 19 Postadres: Postbus 458, 500 AL BERGEN OP ZOOM Telefoon 0164(0)-(2)42650 rzoeke van zijn opdrachtgever op £H afslag, des avonds om 19.00 uur in Café hl Bellevue" aan de Antwerpsestraatwee Jan tot de: Jgl fst tuin gelegen te Bergen op Zoom aan de peg 277, kadastraal bekend als gemeente Zoom, sectie K nummer 864, groot een hre en zevenentwintig centiare; •den in vrije staat na betaling van ijl ;n de kosten. Betaling overdrachts- fjL jen, alsmede overdrachtsbelasting uiter- tste dag na de gunning. Betaling van da ïiterlijk 6 weken na de gunning. ;sing zijn de Algemene Veilingvoorwa&l jergoed 1993 van de Koninklijke Nota- Ierschap, voorzover daarvan bij de vei- piet wordt afgeweken, voorwaarden liggen op werkdagen van i'en van 14.00-17.00 uur ter inzage op gël tariskantoor, alwaar ook nadere inlii er in Nederland veel kinderen handicap geboren omdat de voor het werken met chemi- niet streng genoeg zijn? ging op onderzoek uit. week -Cl-27 september nnoveert ze op het resultaat van jdie tot doctor. Salet met chemische stoffen eist soms een 'Eengrotere kans op een miskraam of de van een baby waar iets mis mee is. Om ,iaan te doen moet het roer om. Bij twijfels ogelijke gezondheidrisico's moet voortaan jgere weg worden gekozen. Ook al hangt /prijskaartje aan. jAnne Stijkel. De biologe, 40 jaar, deed on- jjaar de risico's van het werken met chemi- (fen. Wat betekent dat voor de vruchtbaar- vrouwen en mannen? Wat betekent dat wel en wee van hun kinderen op komst? jen de normen tot stand om werknemers te uen tegen mogelijke risico's? Deze maand uert Anne Stijkel aan de Universiteit van dam op de resultaten van dat onderzoek. i mensen werken er met chemische stoffen achtbaarheid en de gezondheid van onge daan kunnen tasten? nel. Van alle werknemers werkt zeker de ■iichemische stoffen. Het gaat niet alleen om jijde chemische industrie en laboratoria, uk om anesthesisten, drukkers, kappers, js en schoonmakers. En mensen op kantoor „bijvoorbeeld ozon binnen van kopieerappa- ileenis de blootstelling aan chemische stof- uatuurlijk veel minder dan in een verfspui- Jigezondheidsrisico's hangen sterk af van de in overleg met genoemd notarisk 100.000.-. aalwinkel voor professionele rofessionele tgebreide int profes- ifanische stoffen kunnen mannen impotent ir vruchtbaar worden, kunnen vrouwen ei miskraam krijgen, en kunnen kinderen afwijking geboren worden. De vruchtbaar- ai fruittelers kan bijvoorbeeld behoorlijk s aangetast door bestrijdingsmiddelen. En honderd vrouwen die in een operatiekamer 1 vergelijkt met honderd andere vrouwen, i je bij de vrouwen die operatiekamergassen etwee keer zoveel miskramen." uk komt dat soort gevolgen voor? smet bekend. Maar ik schat het op een paar limiskramen en een paar honderd baby's met ikelingsstoornissen per jaar. Uit buitenlands «t blijkt namelijk dat zeker drie tot vijf itvan de voortplantingsschade wordt veroor- i« beroepsmatige blootstelling aan ehemi- toifen. Als je dat voor Nederland uitrekent, fim die schatting van mij. misschien wel aan te tonen dat fruittelers t vruchtbaar zijn dan normaal, maar is het «ilijfc te bewijzen dat een bepaalde fruitteler fvmhtbaar is, omdat hij met chemische be- "ijimiddelen werkt? ;f groepsniveau weten we dat fruittelers en adere beroepsgroepen minder vruchtbaar zijn, op individueel niveau is dat moeilijk aan te AVant wie weet of het door die bestrijding- iilen komt? Misschien is het wel stress of iets anders? Het komt maar zelden voor dat er een dui delijk verband is. In de jaren zestig zag je dat ver band wel met softenon. Zwangere vrouwen die dat slikten, kregen kinderen met misvormde ledematen. Later zag je dat ook met DES. Maar meestal is het verband niet zo duidelijk aantoonbaar. En dat is re delijk frustrerend voor mensen die denken er het slachtoffer van te zijn." Werknemers worden wettelijk beschermd tegen de mogelijke risico's van het werken met chemische stoffen. Vindt u die bescherming onvoldoende? „Op papier zijn de intenties goed. In de Arbeidsom standighedenwet staat dat werkgevers schade aan de gezondheid van werknemers èn nageslacht moe ten voorkomen. En er worden ook normen vastge steld voor een maximale blootstelling aan bepaalde chemische stoffen. Sinds 1978 hebben we zo'n zes honderd van die normen, terwijl er in Nederland wel met dertigduizend tot zestigduizend chemische stoffen gewerkt wordt. Na '78 zijn er zo'n tachtig nieuwe normen vastgesteld. Met dit kleine aantal wordt de gezondheid niet adequaat beschermd. Ook de manier waarop de normen tot stand komen, vind ik niet adequaat. Want hoe komen ze tot stand? Dat gaat in drie stappen. De eerste stap is een gezondheidskundig advies van een commissie van de Gezondheidsraad. Die werk groep van deskundigen moet het wetenschappelijk werk doen. Wanneer kan een chemische stof, vol gens de beschikbare wetenschappelijke gegevens, een risico voor de gezondheid worden? Dat advies gaat naar een subcommissie van de Sociaal-Econo mische Raad. Die bekijkt of het advies technisch en economisch haalbaar is en stelt daarna een norm voor: de maximaal aanvaarde concentratie van een chemische stof, de zogenaamde MAC-waarde. De derde stap is dan de vaststelling van die norm door de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In principe is dit een mooie procedure, maar de praktijk pakt anders uit. Ik heb onder meer onder zocht hoe de deskundigen tot het eerste advies ko men en trek de conclusie dat dit vaak niet systema tisch, niet valide en niet doorzichtig gebeurt. De keuzes worden onvoldoende beargumenteerd. Maar vaak is het ook onmogelijk om tot een keiharde norm te komen. Er is vaak onvoldoende onderzoek om een advies op te baseren. Bovendien spreken de beschikbare onderzoeken elkaar regelmatig tegen. Ik vind dat de deskundigen anders om moeten gaan met onzekerheden en nadrukkelijker aan moeten geven dat ze dè waarheid niet kunnen verkondigen. Een willekeurige groep andere deskundigen zou, bij gelijke onzekerheden, tot andere normen kunnen komen. Ik stel voor om de procedure te veranderen en de bewijslast voor gezondheidsrisico's om te draaien. Dat wil zeggen dat bij twijfel over mogelijke ge zondheidsrisico's voor een veiligere norm gekozen wordt. Dat sluit aan bij het zogenaamde voorzorg principe dat in '92 internationaal als uitgangspunt van beleid is geaccepteerd. Je zou dat principe als volgt kunnen verklaren: hoe meer onzekerheid er is over de risico's van een stof, hoe minder je er men sen aan bloot moet stellen en dus hoe lager de norm. Kan dat in de praktijk niet tot enorme problemen leiden? „Ja. Neem nou xyleen. Dat is een oplosmiddel dat in laboratoria ais water wordt gebruikt. Als opvolger van het kankerverwekkende benzeen. Mijn inziens Anne Stijkel: 'Uiteindelijk gaat het om de gezondheid vati mensen en de instandhouding van de soort.' foto gerunde de geus is de maximaal aanvaarde concentratie van xyleen onverantwoord hoog. Maar stel dat je die norm nu zou verlagen tot een norm die ik gezondheidskundig verantwoord vind, dan zou er in veel situaties niet meer gewerkt kunnen worden. Vooral omdat er voor veel toepassingen geen alternatief voor xyleen is." Zijn uw voorstellen dan wel realistisch? „Ik vind het realistisch, maar het vraagt wel om een andere houding van alle betrokken partijen. Over heid, werknemers en werkgevers moeten onder ogen zien dat we risico's lopen en dat het min of meer voorkomen van gezondheidsschade geld zal kosten. Maar ik vind dat de maatschappij er recht op heeft te weten dat er onzekerheden of tegenstrij dige zekerheden zijn en dat je daarom niet tot één keiharde norm kunt komen. De uitkomst is afhan kelijk van de manier waarop je tegen risico's aan kijkt. Heb je meer oog voor mogelijke gezondheids schade of meer oog voor economische consequenties van lage waarden? Ik vind het geen zaak van weten schappers om daarin te kiezen. De maatschappij moet dat doen en hééft dat al gedaan door in de wet vast te leggen dat gezondheidsschade voorkomen moet worden èn door het zogenaamde voorzorg principe als uitgangspunt van beleid te hanteren. Die keuzes leiden onherroepelijk tot lagere normen. Dat kan geld kosten. Maar mag het niet wat kosten? Het gaat om de gezondheid van werknemers en om de gezondheid van volgende generaties. Als je nu onvoldoende doet, dan loop je meer risico dat werk nemers onvruchtbaar worden of kinderen met een handicap krijgen. Daar hangt toch ook een prijs kaartje aan? Ik vind dat dit onderwerp hoger op de politieke en maatschappelijke agenda zou moeten komen. Want uiteindelijk gaat het om de gezond heid van mensen en de instandhouding van de soort." Ontlasting Geen gedoe met wc-blokken of spuitbussen, maar gewoon pillen slikken die een prettige geur geven aan de ontlasting. Het is de nieuwste rage in Japan, waar het bedrijf Dairin de pillen enige tijd geleden introduceerde. Ze bevatten extracten van groene thee, groenten en fruit en voorkomen dat tijdens de laatste fase van de vertering in de dikke darm de chemicaliën worden gevormd die de ontlasting zijn vertrouwde, maar soms o zo hardnekkige, geur ge ven. Hoewel de pillen speciaal werden ontwikkeld voor bedlegeri ge mensen, profiteert de fabrikant volop van de netheidsmanie die onder de Japanners heerst. Vooral jonge vrouwen zouden de pillen kopen, waarbij zij 3.000 yen (50 gulden) voor een buisje van 90 stuks wegtellen. Kanker Kinderen die met kanker in het VU-ziekenhuis in Amsterdam te rechtkomen, krijgen cassettes met voorlichting die door andere kankerpatiëntjes is ingesproken. Zij vertellen hun leeftijdgenootjes over hun leven en ervaring in het ziekenhuis. Op de dubbelcassette staan reportages over prikken, een mri-onderzoek en de zieken- huisschool. Tussendoor kunnen patiëntjes luisteren naar vraagge sprekken met ziekenhuispersoneel dat bij de behandeling is be trokken. De interviews zijn afgenomen door de kinderen, die zelf ook veel vertellen. Doping Voorlichting en medische begeleiding kan bodybuilders en kracht sporters die doping gebruiken op andere gedachten brengen. Ze willen stoppen met anabolica en andere middelen, het gebruik min deren, of onderzoeken of voeding en training de doping overbodig maken. Slechts een klein percentage piekert er niet over te stoppen met de prestatieverhogende middelen. Dat blijkt uit een onderzoek bij dertig sportscholen in Amersfoot en omgeving. Van de kracht patsers zegt zestien procent doping te gebruiken. Diabeten Niet een slechte maar juist een extra goede doorbloeding veroor zaakt de moeilijk te genezen open wonden aan de voeten van diabe tespatiënten. De toegenomen doorbloeding is een bijverschijnsel van de ziekte en komt bij ongeveer vijftien procent van alle suiker patiënten voor.Dat heeft de Bossche arts drs. P. Netten ontdekt. Netten promoveert vandaag aan de Katholieke Universiteit in Nij megen op zijn onderzoek, dat voor veel patiënten een doorbraak betekent. Het onderzoek van Netten wordt nog voortgezet met een speurtocht naar de juiste medicijnen. Alzheimer 'Alzheimer Aktueel' is de titel van een nieuw blad dat uitgegeven wordt door de Internationale Stichting Alzheimer Onderzoek. Het blad geeft informatie over de stand van zaken rondom de zorg voor Alzheimer-patienten, de werkgebieden van wetenschappelijk on derzoek en de vorderingen van onderzoeken die de Isao steunt. Voor meer informatie over de ziekte van Alzheimer is er een gratis telefoonnummer: 06-0228880. Geneesmiddelen De toekomst van de geneesmiddelenmarkt staat centraal op een congres dat op 31 oktober in het Novotel in Amsterdam wordt ge houden. Een groot aantal sprekers gaat in op de consequenties van overheidsmaatregelen. Het congres wordt geleid door prof. dr. E. Noach, voorzitter van de Geneesmiddelen Commissie. Kunstgebit Een loszittend kunstgebit kan voor de dragers ervan een drama zijn. Er is echter uitkomst. Een nieuwe techniek waarbij tanden en kiezen met kunstwortels worden vastgezet, blijkt tot alle tevreden heid van de betrokken patiënten te werken. Dat valt op te maken uit het proefschrift waarop drs. E. Boerrigter volgende week woensdag promoveert aan de Groningse universiteit. Boerrigter onderzocht verschillende methoden om iets te doen aan loszittende kunstgebitten. De behandeling met kunstworteis blijkt de beste. Ongeveer een kwart van de Nederlanders ouder dan zestien jaar heeft een kunstgebit. Het lukt niet voor iedereen een goede prothe se te maken. Het probleem is dat de kaken na het trekken van het natuurlijk gebit gaan slinken. Daardoor wordt het steeds moeilij ker een kunstgebit goed vast te zetten. Voor de kunstwortels plaatst de tandarts twee tot vier implantaten in de onderkaak, die in de loop van drie maanden moeten vastgroeien. Daarna worden de im plantaten met staafjes aan elkaar verbonden. Het nieuwe kunstge bit vindt zijn houvast met een clip op het staafje. irodukten Indola, Wella, ;opf, Nexus, Icina, Spring, n natuurlijk ook ergebruiksartikelen! Griep duurt meestal drie tot vijf dagen. foto de stem/johan van gurp een goed werkend veiligheids mechanisme en het lijntje zal waarschijnlijk toch breken als de spanningen nog verder op lopen. 'Krijg de griep' mag je je gezon de te hardwerkende partner of collega dus gerust toewensen. Als iemand griep heeft is er koorts, spierpijn en hoesten. Het begint meestal vrij plotseling. Meestal duurt griep drie tot vijf dagen. Daarna kunt u zich nog wel een paar weken minder fit voelen. Griep verloopt bij ge zonde mensen vrijwel altijd zon der problemen. Het is dan ook niet nodig de huisarts te raad plegen. Wel is het verstandig contact met de huisarts op te nemen wanneer de temperatuur na een aanvankelijke daling weer op loopt of wanneer de koorts na vijf dagen niet daalt. Ga ook naar de huisarts wanneer de griep gepaard gaat met be nauwdheid of het ophoesten van veel slijm. Er bestaan geen medicijnen te gen griep. Antibiotica (penicilli ne) en andere medicijnen doen niets tegen de griep. Ze bekorten de duur van de ziekte niet. Het belangrijkste is dat u de griep uitziekt. Geef uzelf de tijd een paar dagen ziek te zijn. Mocht u zich ziek voelen dan kunt u ter vermindering van de klachten een paracetamol ne men. U zult zich dan gedurende enkele uren wat beter voelen. Paracetamol is zonder recept verkrijgbaar bij drogist en apo theek. Er zijn bepaalde groepen voor wie griep wel risico's met zich meebrengt. Dat zijn mensen met hart- en vaatziekten, diabetes patiënten en long-patiënten. Voor hen bestaat de griepprik. Deze griepinjectie wordt begin november door de huisarts gege ven. Door dr. J. Verhulst ttershof 21 Goes Telefoon 01100*12699 pen: dinsdag t/m zaterdag van 9.30 - 17.30 uur maandag de gehele dag gesloten. sstraat 7 Bergen op Zoom Telefoon 01640-58781 aen: maandag t/m vrijdag van 9.30 - 17.00 uur zaterdag de gehele dag gesloten. gestoffeerd in stof vanaf www* g- en zitkussens in leder pbankstellen vanaf vv nische aanvraag komen jvend bij u langs met stof en leder 185 kantooruren van 9.00-17.00 uur rt.P.van Dijk a!gde pest', 'krijg de kanker', 5ISde tering'. Het zijn beken- 1 frove uitlatingen. Iemand •4 een ziekte toegewenst. neemt men meteen *de meest ernstige aandoe- die in onze geschiedenis "komen. Na de pest, de te- de kanker maakt aids •schijnlijk een aardige kans ""tó pakket verwensingen Widen opgenomen. ernstige ziekten passen dit rijtje. 'Krijg de schijt' We je vroeger nog wel eens. !®er betrof ook een ernsti- a™te, namelijk de diarree ■ontstaat bij tyfus of cholera, de obstipatie' heb ik bij- "Wd nog nooit gehoord, voorstel is toch om een 't ernstige ziekte aan dit joe te voegen, namelijk JE de griep'. Deze uitlating is -■ echter niet bedoeld als een Nnsim maar als iets dat je f%l toewenst. namelijk lang niet altijd dief als vaak wordt ge- totii P kan bij een groot mensen worden be id ïl a een soort no°dven- de spanningen van de hj]se tastei en lusten te gorden, trekt het lichaam tem. Wanneer je weer- !s verminderd, krijgt het de kans om toe te r<d ii Volgens minister Dijkstal ko men vooroordelen voort uit emoties en moet je dus ook emo ties gebruiken om vooroordelen te bestrijden. Bij deze uitspraak zijn nogal wat kanttekeningen te plaatsen. Allereerst lijkt het mij niet juist om ervan uit te gaan dat voor oordelen voortkomen uit emo ties. Integendeel, vooroordelen kunnen leiden tot allerlei emo ties, maar ze zijn er niet het ge volg van. Vooroordelen ont staan bij mensen vanuit een be hoefte om de wereld om hen heen overzichtelijk te maken. Met behulp van vooroordelen kaderen we personen of groepen van personen in, geven we ze een plaats in onze sociale leef wereld. Dat maakt ons leven een stuk gemakkelijker, want dan hoeven we ons niet elke keer af te vragen met wie we nu eigenlijk te maken hebben ('De ze persoon is Marokkaan, dus hij zal wel misbruik maken van onze sociale wetten'. Of: 'Deze persoon is al jaren werkloos, dus hij zal wel niet willen wer ken'. Of: 'Deze jongen heeft zijn hoofd kaalgeschoren, dus hij zal wel agressief zijn'.) Mensen steeds onbevangen tegemoet treden (zonder daarbij af te gaan op uiterlijk, geslacht, ras, en cultuur) is veel ingewikkel der en vermoeiender.) Het zal duidelijk zijn dat voor oordelen toenemen, naarmate onze sociale zekerheid afneemt. Vooroordelen zijn altijd het he vigst in tijden van economische schaarste, oorlogen en bijvoor beeld bij een hoge werkloos heid. We hebben nu eenmaal al lemaal de neiging om zonde bokken te zoeken wanneer het leven niet loopt zoals het (in on ze ogen) zou moeten lopen. Af geven op mensen die anders zijn (doen) dan wij, is daar het ge volg van, omdat we nu eenmaal de neiging hebben om allereerst af te geven op personen en za ken die anders zijn. Want alles en iedereen wat anders is dan we gewend zijn (wat onbekend is) maakt ons onzeker. De meest voorkomende voor oordelen zijn het zogenoemde stereotypie-effect en de impli- de griep.' Het is een 'u signaal van je li on!!? even te pauzeren, hLu.eln te komen. U voelt Sen tt,! u blijft een paar K^-Uhebt de tijd om fclranS op te maken en H,! ?opeen rijtje te zetten. Van onvrijwillige ilon»^ unt u het leven weer F®e VW3? 0l?k onverstandig Ajax-fans bijeen. Iemand beoordelen op grond van zijn lidmaatschap van een bepaalde groep is een vooroordeel. foto archief de stem ciete persoonlijkheidstheorie. Van het eerstgenoemde voor oordeel is sprake wanneer we iemand beoordelen op grond van zijn lidmaatschap van een bepaalde groep: deze man is Ajax-fan, alle Ajax-fans zijn agressief, dus deze man is agressief, of: deze man is een Turk, Turken handelen in heroïne, dus deze Turk handelt in heroïne. Bij de impliciete persoonlijk heidstheorie veronderstellen we dat bepaalde eigenschappen al tijd samengaan of elkaar juist uitsluiten: 'mooie meiden zijn dom' of: 'invaliden zijn zielig', of: 'aardige mensen zijn intelli gent'. Duidelijk blijkt uit deze voorbeelden het twijfelachtige nut van vooroordelen: het (vaak ten onrechte) simplificeren van onze sociale leefwereld. Het bestrijden van vooroorde len kan alleen maar effectief zijn wanneer dat gebeurt vanuit de rede, vanuit inzicht. Voor oordelen bestrijden met emoties (zoals de minister kennelijk voorstaat) kan alleen maar lei den tot een verhoging van het onbegrip en de eventuele con flicten. Emoties kunnen aanlei ding zijn tot het ontstaan van veel mooie dingen, maar ze heb ben tegelijkertijd de kwalijke eigenschap dat ze de waarne ming van de wereld om ons heen flink kunnen vertroebelen. Van uit 'emoties' kijken naar het ge drag van mensen die anders zijn/doen/denken dan wij ver hoogt het risico van onbegrip (en dus irritaties) alleen maar. In bepaalde gevallen kunnen we ons maar beter op ons nuchtere verstand verlaten, en dat is ze ker zo wanneer het gaat om de bestrijding van vooroordelen. Uitgaande van deze gedachte zouden mensen allereerst de moeite moeten nemen om in zicht te verwerven in het me chanisme, de achtergronden van vooroordelen. Ze zouden moeten inzien dat ze vooral het gevolg zijn van hun eigen onze kerheid. Op de tweede plaats zouden mensen beter moeten le ren omgaan met hun onzekerhe den en moeten afleren om bang te zijn van personen en zaken die ze niet kennen. In dat ver band is een zaak als 'sociale in tegratie' van minderheidsgroe pen van het grootste belang. Als we zouden weten waarom die mensen anders denken en doen, dan zouden we ons veel toleran ter kunnen opstellen: beter be grijpen leidt in veel gevallen tot makkelijker accepteren. Die be reidheid tot begrip moet daarbij natuurlijk wel van twee kanten komen.

de Stem | 1995 | | pagina 29