DE STEM XV Zapvinger bedreigt de mensheid Stress herkennen Riaggs gaan met cursussen stress op de werkvloer te lijf 'Ik werd 's nachts wakker met werk in mijn hoofd' Informatie mtmm FEEL SUZUKI Preventie Taboe Statussymbool Beroepen RET-therapie MBER 1995 lCtie van Lijf leven is elke woens- donderdagochtend van 10.00 tot mr bereikbaar voor nadere informa ties en tips. Tel. 076-236537. Schrij- Ook: Dagblad De Stem^redactie lieven, Lijf leve l '.fïLn Postbus 3229, 4800 MB Breda. Vanuil Zeeland: richting Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg afslag Tilburg (volg de borden ind.terrein Loven) ;in Loven) 013-56528 □ar zijn sportieve uiterlijk bij en 'jden in de nieuwe Baleno puur zen is. iet langer na, breng de Suzuki- :oekje en iaat met een uitbun- ens de nodige stof opwaaien, iki Baleno. Niet klein te krijgen- eg 15, 01620 - 5 58 50. lijk, Emmabaan 4, 01146 - 1° L|k gek, dat ben ik op ifoen ik dit jaar Noorwe- U00S als bestemming ii zomervakantie zat ook al lang van te J'te verheugen op de jen die ik daar zou Noorwegen is im- Cfl vis-land bij uitstek, ■jatheb ik geweten. Laakten een tocht langs jen en overnachtten g in een ander hotel, fverbleven daar op basis Mpension, dus hoefden (mis noch over het avond- p noch over het ontbijt tezorg te maken, nboord van de veerboot ,j richting Noorwegen (jt, kon ik mijn hart sins ophalen. Een voor- sbtmet avocado, krab en en een visachtig ügerecht, dat helaas ver bleek onder een ie laag yoghurt-achtige m ...Morbiest Dooi avond, in ons a Noorse hotel, viel ik diner-buffet van «smakelijke verbazing jt andere. Mosselen, krab, alen, verschillende soor- ing, makreel, zalm op manieren klaarge- ikt, het kon niet op. En zo ijliet bijna elke avond. Ik not. iwas ik blij dat er een r dagen later één hotél kdat ons wat'het avond- 9 betrof geen enkele keus kregen gekookte liappelen, goed gare lijfjes filet en een berg ge- iegroenten. We waren er ae, de dag daarvoor Ben we quasi geklaagd e 'alweer zalm' aan het Kwaren. es-intermezzo maakte de volgende dagen t«w volop konden ge in van de vele soorten vis fe de Noorse keuken voor in petto had. Alleen bij ptontbijt koos ik toch liever d, kaas, soms een en wat jam. Rond 1 was ik doorgaans f weer helemaal klaar sm0rebr0d met of zalm, vaak ge teerd met roerei. absolute uitsmijter bleef I® zo hoort het natuurlijk >y bewaard voor onze We avond in het land van f Vikingen. Het was een dan voortreffelijke öltijd met zowel vis als En een perfect toetje, 'kelijk om je vingers bij Men. ®aal thuis had de weeg- "d gelukkig ook nog een voor me in petto, s mijn stevig bunke- aders kan ik het toch t noemen, was deze vrijwel dezelfde stand t® staan. betere reden om nog va- te eten heb ik niet. 1 'Druk, druk, druk is tophit nummer 1 'Als je het niet druk hebt, tel je eigenlijk niet mee.' FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Door René van der Velden Breda - Op diverse plaatsen gaan ze dezer weken weer van start, cursussen die het werk plezieriger moeten maken. Anders gezegd: preventieve cursussen om stress te voorko men. Nog niet zo lang geleden had nie mand ooit van stress gehoord, in de jaren '90 worden er in Neder land jaarlijks 30.000 mensen af gekeurd wegens psychische pro blemen. Bij ruim dertig procent van die mensen is stress in het werk de oorzaak. In sommige be roepsgroepen is stress de oorzaak bij 75 procent van de uitvallers. In Breda worden de problemen op het werk onder meer aange pakt door de afdeling Preventie van het Riagg. Mich van Hees probeert als preventiewerker problemen te voorkomen. Hij geeft cursussen als vergroten van de stressbestendigheid en beter communiceren met collega's. Drs. Ellen Rompa behandelt mensen als bedrijfspsycholoog. Zij geeft individuele begeleiding aan pro bleemgevallen en probeert hen zo kort mogelijk uit het arbeidspro ces te houden. Van Hees: „In 1991 bleek dat een op de zeven mensen psychische klachten had die met het werk te maken hebben. Dertig procent van de uitstroom naar de wao had te' maken met psychische klachten. Met uitschieters per be drijfstak. De overheid zei: wao en ziekteverzuim moeten naar bene den en de arbeidsomstandighe den moeten beter. Daarom zijn we in '91 met het project 'Gezon der werken' gestart. Bestaande uit cursussen, voorlichting en in dividuele begeleiding." Rompa: „Bedrijven en overheids instanties zijn verplicht iets te doen, maar doen alleen de ver plichte nummertjes, zoals perio diek onderzoek en dergelijke." Het tweetal houdt zich bezig met stress, letterlijk vertaald: span ning. Een lastig fenomeen want het is een van de laatste taboes in het vrijgevochten Nederland. „Je kunt beter een gebroken been hebben, dan kun je lekker een paar weken blijven liggen," aldus Rompa. Over de oorzaken van de specta culaire opmars van het verschijn sel stress hoeft dit tweetal niet lang na te denken. Van Hees: „Er is sprake van een verzakelijking. Het draait meer dan ooit om produktiviteit en kostenbeheersing. Er moet steeds een schepje bovenop." Rompa: „Er worden hele lagen uit de organisaties gehaald. Men sen moeten steeds meer taken tot zich nemen. Ze hebben het druk ker." Toch, zegt Rompa, nieuw is het verschijnsel allerminst. „Nee, het heeft altijd bestaan. Toen mensen in grotten woonden en dieren te genkwamen waar ze bang voor waren, was er ook stress." Stress is ook niet per definitie ne gatief. „Als ik een grote prijs in de Staatsloterij win, heb ik ook stress. Een verhuizing levert stress op. Of de dood van een dierbare. Iedereen heeft een be paalde mate aan stress nodig. Maar stress wordt meestal nega tief geïnterpreteerd. Daar rust een taboe op." 'Maar er is meer. Het druk heb ben, wat het voorportaal van stress kan zijn, is volgens Rompa een heus statussymbool gewor den. „Als je iemand vroeger vroeg 'hoe gaat het met je?', was het antwoord 'goed'. Als je dat nu vraagt, is het antwoord 'druk, druk, druk'. Als je het niet druk hebt, tel je eigenlijk niet mee. Je moet goed zijn en hard werken. Doe je dat niet, dan doe je niet mee in de vaart der volkeren. Als je toegeeft dat je je werk niet aan kunt omdat het te veel of te zwaar is, dan moet je toegeven dat je riiet mee kunt. Druk, druk, druk is top hit nummer een." Van Hees: „Mensen zijn gewoon bang om slechter te functioneren. Doen ze een stapje terug, zijn ze weg. Daarom durven mensen hun mond niet open te doen. Het toe geven van stress mag niet. Men legt de factor graag buiten zich zelf en zegt niet 'ik kan het niet meer aan'." Rompa: „In deze tijd van reorga nisatie na reorganisatie neemt de onzekerheid toe. Mensen voelen zich bedreigd, hebben angst. Tot voor kort konden ze slechts te recht bij de huisarts. Dan komen de pillen en poeders op tafel. Maar de belastbaarheid en draagkracht van de mensen' is ge woon niet toegerust op de eisen van de samenleving." Van Hees: „De samenleving is steeds harder aan het draaien. De flexibiliteit van mensen moet worden vergroot en dingen moe ten bespreekbaar worden ge maakt. Aan de andere kant moet de samenleving ook beseffen dat mensen geen robotten zijn." 'Gevaarlijke beroepen' zitten vol gens het Riagg-duo in de com merciële dienstverlening met banken en transport als negatie- ,!iac,ie: René van der Velden i' Martin Damen Een doorsnee zapper wisselt tientallen keren per avond van net. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze verslaggever Welke vreselijke ziekten be dreigen de zapper? Behalve dat hij of zij geestelijk in de war kan raken van de woord spelletjes, de antieke succes series, het popkabaai en de seks die tientallen tv-stations onafgebroken op ons loslaten, kunnen er lichamelijke klach ten rijzen. Na de voetbalknie en de tennisarm komt de zap vinger eraan. Het CEC in Zandvoort start daarom de cursus 'Geoefend zapper'. Het idee is van Jan van der Meer, al tien jaar docent aan dit Consu mentenvideo Educatie Centrum. Hij is bloedserieus, want de wijs vinger van de mens heeft het an no 1995 zwaar te verduren. Hele volksstammen zitten overdag achter het computerbeeldscherm een muis te bedienen. „Met duim en middelvinger houden ze de zij kant vast en de wijsvinger drukt maar steeds op die muistoets," zegt hij. Komen ze thuis dan gaan ze op dezelfde manier door, maar nu met de afstandsbediening van de WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 DEEL F ve uitschieters en gemeentelijke overheden en onderwijs. In laatstgenoemde sectoren vormen psychische klachten de oorzaak voor 75 procent van de uitvallers. Bedrijven waar fusies en reorga nisaties om de hoek komen kij ken, zijn volgens het Riagg extra kwetsbaar. De gevaarlijke leeftijd voor het krijgen van stress is 40 tot begin 50. Een derde van de mensen met stress kan de problemen zelf het hoofd bieden. Tien procent wordt doorverwezen naar psycholoog of psychotherapeut voor langdurige behandeling. De anderen zijn aangewezen op de bedrijfspsy choloog. Aanpak: met behulp van de bekende RET-therapie van de Amerikaanse psycholoog Ellis vaardigheden aanleren om een andere kijk te krijgen op dezelfde situatie. Om stress te voorkomen, gaan er binnenkort bij het Riagg Breda drie cursussen van start. Eind sep tember start de cursus 'Omgaan met en verminderen van werk stress'. In oktober start de cursus 'Beter communiceren op het werk'. En speciaal voor vrouwen begint eind deze maand de cursus 'Vrouw, kind en baan'. Deelname aan een cursus kost 250. Voor nadere informatie tel. 076- 226644. televisie. In niet-aflatende pogin gen Loekie de Leeuw en andere reclame-uitingen te ontwijken. Een doorsnee zapper, wisselt tien tallen keren per avond van net. Dat kan spierletsel veroorzaken. Jan van der Meer kwam op de ge dachte toen hij kennissen hoorde over het instellen van SBS6 en Veronica. Dat was me een getob, dat was me een gedoe. Hij denkt dat veel mensen deze nieuwe ze geningen voor het land nu nog niet in hun toestel hebben gepro grammeerd. Want makkelijk is het allemaal niet en dat geldt voor heel veel elektronische speeltjes. Ook dit soort zaken komt op de zap-cursus aan bod. Want goed zappen is een kunst. Het kan vaak sneller, er bestaan afstands bedieningen voor een heleboel apparaten tegelijk. Zo'n appa raat, de Simplex-afstandbedie ning, is bij de kosten van de cur sus inbegrepen. De eerste sessies van de halfdaag- se cursus (kosten ƒ125) zijn al achter de rug. De volgende zijn op 21 en 28 september en op 7 ok tober. Inlichtingen op nummer 023-5717701. Ellen Rompa en Mich van Hees gaan met begeleiding en cursus sen stress te lijf: 'Het druk hebben is een statussymbool geworden.' Stress is gemakkelijk te herkennen. De symptomen beslaan drie hoofdgroepen: 1. GEDRAGSVERANDERING rusteloosheid werkverzuim verandering in prestaties roken, drinken, gebruik van pillen slaapproblemen verandering van eetlust 2. LICHAMELIJKE VERANDERING verhoging bloeddruk en hartslag verandering ademhaling (zuchten) verandering spierspanning afname spijsvertering transpireren 3. PSYCHISCHE KLACHTEN angst geïrriteerdheid somberheid geen interesse verveling weinig zelfrespect geringe tolerantie vergeetachtigheid Van onze verslaggever „Eigenlijk stelt het niks voor. Zes avondjes kletsen met een pot koffie erbij. Maar het heeft mij enorm geholpen." Rudi de Smet uit Terheijden (41) volgde begin dit jaar een cursus 'Omgaan met en verminderen van werkstress' en gaat nu weer 'fluitend c.q. vals zingend naar zijn werk'. De Smet, werkieider bij het Hoogheemraadschap West-Brabant in Breda, is een bijzonder tevreden cursist. En over taboe gespro ken, hij is volgens de cursusleiding de enige die bereid is om over zijn 'omgaan met werkstress' te praten. Om anderen er op te wij zen hoe nuttig zo'n cursus kan zijn. „Ik sprak iemand die overspannen was en herkende bepaalde symptomen daarvan. Verantwoordelijkheden die je denkt zelf te moeten dragen, werk dat je te veel in beslag neemt. Dan ga je naar huis met werk in je hoofd. Word je 's nachts wak ker, heb je nog werk in je hoofd. Bij mij kwam het zo ver dat ik droomde dat ik in een kistje lag en mijn col lega's lachend voorbij kwa men. Het graaft steeds dieper. Ik had het zelf niet in de hand. Ik werd kortaf, agressiever, ging dingen veel meer zwart-wit zien. Mijn karakter veranderde. Ik was altijd moe en kreeg overal pijnen. Ik was nog niet ver weg maar ik was me er van bewust dat ik alle ingrediënten op mijn bord had voor werkstress." Deze ervaringen waren voor De Smet aanleiding om iets aan de problemen te doen. De volgende dag stapte hij naar zijn baas om over de werkzaamheden te praten en toen hij een advertentie zag van een cursus werkstress meldde hij zich aan. Hij kwam in een groepje van acht cursisten. „Een onderdirecteur, een bedrijfsleider, een secretaresse, allemaal mensen die voor honderd procent hun werk goed willen doen. Wat ons geleerd werd? Gewoon, anders werken, beter plannen, assertiever optre den, een betere taakafbakening maken. Je legt je accenten an ders." De Smet probeert collega's en anderen die volgens hem toe zijn aan een cursus er warm voor te maken. Met weinig succes. „De meeste mensen houden het voor zich, willen hun problemen niet erkennen. En het Riagg is besmet. Zodra het woord Riagg valt, word je gestigmatiseerd." Rudi de Smet...tevreden cursist... FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP

de Stem | 1995 | | pagina 27