festen wil einde aan offensief weei Verkiezing eerherstel voor De Croo Bonn ziet zich niet op Franse atoomtandem ►eschadigd eaerinestroepen hebben nu helft Bosnië in handen 3.99 jasS 5.91 1.91 Frankrijk voorzichtig positief over drugsnota BUITENLAND A5 COMME - Het Braziliaanse Aidsspotje kwetst tienduizenden Brazilianen BINNENLAND KORi lachtoffers orkanen loopt op van deze week: |~%L99 [j§! hul ff Pranse premier Alain kha .Waer twee weken gele ik onverwacht het al Europese Commissie eist meer informatie Franse kernproeven BUITENLAND KORT DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 A4 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 een anti-aidscam- ;op de televisie afgelast stortvloed van protes- i„n mensen, die van hun Lof achternaam Braulio 1 peze bijnaam voor het ijlt geslachtsorgaan kozen door circa 500 iaanse mannen uit de j zwakkere milieu's in per van vier aids-voor- Lsfilmpjes. Die had mi- kAdib Jatena vanaf vol- iveek na de klok van 21.00 uur op het scherm in het Zuidamerikaanse land willen brengen. In een voor Braziliaanse begrip pen bijzonder gedurfd tv-spotje knoopt een razendbekende ac teur een verstandelijk gesprek aan met zijn penis. De man vindt 'Braulio' brutaal, bemoeizuchtig en onbeschaamd en noemt zijn lid terloops een 'fuifnummer', dat overal wil 'binnendringen' óók achterlangs. Het betreft hier een openlijke verwijzing naar de ge- -na de verkiezingen van vorig jaar uit h» (en was al verbazingwekkend. De c rlt. t Nederland zo vergroeid met de ren«a? kt zonder het CDA haast ondenkbaar wat d is echter de gang van zaken na het aal cabinet. De coalitie van PvdA VVD «n noment te missen. De liberalen en sorl celijker te kunnen opereren nu ze niet la van het CDA gebukt gaan. - ■ch1 niet zo soepel aangepast als de huidkx, r christendemocraten blijken van oppS hebben gegeten, te beginnen met fradtl lil 1 1 T~» *«1 1 «secretaris van VROM tot eerste manbfcf eep. Heerma is een goed bestuurder maar h politiek eider zo noodzakelijke charisma net in geslaagd om met krachtige hand hm een in eendrachtigheid opererende opposi varen van anale sex. De acteur beschuldigt zijn 'beste vriend' van onverantwoordelijk gedrag en maant hem dat hij zich niet langer tegen het condoom mag verzetten. Vervolgens tovert de scriptvertolker een kunstpenis tevoorschijn en toont open en bloot hoe men een rubberen voor behoedsmiddel dient aan te bren gen. Ondanks dat minister Adib Jate- ne van Gezondheidszorg voor stander is van onverbloemd taal gebruik om te waarschuwen te gen het verwoestende aids-virus, bleek hij gevoelig voor het argu ment dat Brazilianen - die naar de naam Braulio luisteren - on derwerp worden van spot en grappenmakerij, indien zijn mi nisterie de campagne had door gezet. De bewindsman heeft de scriptschrijver nu gevraagd uit te kijken naar een ander 'synoniem' voor het mannelijke geslachts deel. De afgelopen dagen heeft de tele foon op zijn departement rood gloeiend gestaan van honderden boze 'Braulio's'. Velen onder hen vroegen zich verongelijkt af waarom de minster niet zijn ei gen voornaam 'Adib' beschikbaar had gesteld voor de anti-aids- campagne. Ook bij justitie zijn talrijke verzoeken binnengeko men voor een uitzendverbod. De term 'Braulio' -die op een lijst met twintig keuzemogelijk heden prijkte- was door circa 500 'sociaal zwakkere' geënquê teerden aangewezen als de meest geëigende bijnaam voor het man nelijke voortplantingsorgaan. De kracht waarmee het in Brazilië uitgesproken wordt, brachten zij in verband met vruchtbaarheid en veroveringsgedrag. Volgens etymologen betekende Braulio in vervlogen tijden ooit 'zwaard' en 'stier'. Naast de 'Braulio's' heeft óók de kerk de onverholen overheids campagne tegen aids scherp be kritiseerd. Volgens de bisschop pen getuigt het voorlichtings filmpje vooringenomenheid je gens de arme Brazilianen, omdat aangenomen wordt dat dit deel van de bevolking alleen met 'por nografisch taalgebruik te berei ken valt'. >eren. functioneren van Heerma is al qeruimetüa horen. Niet alleen in de achterban ma ierfractie van de christendemocraten! Diafe et eigen optreden, maar is evenmin te so*. rderschap van politiek leider Heerma actieberaad hebben de Tweede Kamerleden hun eigen ziel gekeken. De eindconclusies let CDA moet zich duidelijker en harder orl partij. Zonodig rechtser zijn dan de VVD en ze vrijblijvende ideologische dubbelforrrtuie |om een politiek fractiebestuur van drie man manschap bestaat uit Kamervoorzitter Deet- cialist De Hoop Scheffer en fractievoorzitter iet anders worden uitgelegd dan als een mo- 1 ten opzichte van Heerma. Hij wordt nu om- ren die eerder zijn tegenstrevers waren in de pchap van de fractie. samenwerkingsverband leidt, mag erm /Vel is zeker dat het CDA het nog bijna ^digd fractievoorzitter moet stellen poor huisarts [rechtshof in Amsterdam heeft een 45-jarig n gisteren in hoger beroep veroordeeld to ■straf, waarvan acht maanden voorwaarde iting van drie vrouwen en ontucht met zijn b was vier jaar geëist alsmede een ontzetting j geneeskunst te beoefenen. Het gerechtshoï roepsuitoefening achterwege, ewezen dat de huisarts in de periode 1987 to p, onder wie een patiënte, dwong tot seksueli 1 had met de drie vrouwen een relatie. Oolj in 1989 ontucht met zijn destijds tien jaa ipbus krijgt 20 maanden Iffeur van de rampbus die op 8 december vo: met leden van een zangkoor uit Elburg ver- In door de kantonrechter in het Duitse Neu- |ot een voorwaardelijke gevangenisstraf vi i proeftijd van vier jaar. Bovendien moet dl llingen een boete betalen van 15.000 mark ea.[ •ding. Ook raakt hij permanent zijn groot rij-1 ongeval vielen 7 doden. len fors gedaald [rste half jaar van 1995 zijn 717 bedrijven ei rvallen. Dat waren er 383 minder dan in dl j jaar. De omvang van de overvalcriminaliti iveau van 1991. In dat jaar sloegen politie ei over het grote aantal overvallen. 1 vergeleken met dezelfde periode vorig jai ensen minder het slachtoffer van een overval, daalde met ongeveer 20 procent. Vorig ja. [n sterke daling van het aantal overvallen op oren. In het eerste half jaar van 1995 profi- Is van een daling. redactie buitenland jjjvo/Zagreb/Brussel - Westerse landen en de Ver- rje Naties hebben gister de Bosnische regering en de silen opgeroepen om hun offensief in West-Bosnië te (ADVERTENTIE) iven, arbonade, w^3.25 tuten, V&2A9 'pbeurde, nadat VN-woord- jasbekend hadden gemaakt regeringstroepen na het lie offensief nu 50 procent pi Bosnische grondgebied in 1 hebben. Tevoren was dat 30 procent, jnissel kondigde Europees iiissaris Hans van den Broek iliatief aan van de Europese missie voor de wederopbouw m-Ioegoslavië. Hij wil dat de jjke Westerse industrielan- :aangevuld met de islamiti- rstaten, zich buigen over de jropbouw van de hele Bal- Broek denkt aan een sdonorconferentie. oordvoerder Chris Vernon dat een eventuele val ie stad Banja Luka, de be- jjkste stad in West-Bosnië, Interventie van Servië zou len uitlokken en een einde aan de vredesinspannin- Iritse minister van Buiten- Zaken, Malcolm Rifkind, irondag besprekingen voerde Servische president Mi nt, veroordeelde in Belgrado van de Kroaten en Ambassadeurs van di- feterse landen brachten een soortgelijke bood- weraan de regering in Sa- 1. De Bosnische premier Ha- keerde zich eerder al fel tegen verzoeken tot groepen tot matiging aan de :he regering kwamen, na- legeringstroepen, geholpen de Kroaten, de afgelopen el Servische militairen en i uit achtereenvolgens de nBosanski Krupa, Donji Jajce, Kluj, Sanski Most sanski Petrovac hebben ivennaar het noordoostelij- Servische bolwerk Banja Luka. Ook Banja Luka zelf lijkt nu echter bedreigd. De mos lims en Kroaten zouden de stad intussen tot op 30 kilometer zijn genaderd. De Kroatische minister Misetic gaf gister onomwonden aan, dat Banja Luka een doelwit is van het huidige offensief. „Het is ab soluut in het belang van Kroatië dat het gebied Banja Luka onder deel wordt van de Bosnische Fe deratie (van Kroaten en de Bosni sche moslims) en dat Kroatië grenst aan het grondgebied van de federatie". Hulporganisaties maken zich in tussen grote zorgen over de hu manitaire problemen van de gro te aantallen vluchtelingen die voor het Kroatisch-Bosnische offensief naar Banja Luka zijn gevlucht. De VN-vluchtelinge norganisatie UNHCR sprak van minstens 20.000 mensen in de buitenwijken van Banja Luka, die niet zouden weten waarheen ze moeten gaan. De UNHCR schatte de totale stroom op 75.000 tot 85.000 mensen. Een Navo-woordvoerder meldde gistermiddag, dat de Navo en de VN tevreden zijn over het tempo waarin de Bosnische Serviërs hun zware wapens verwijderen uit de 20-kilometerzone rond Sa rajevo. Secretaris-generaal Bou tros Boutros Ghali van de Ver enigde Naties heeft voorgesteld de militaire rol van de VN in Bos nië te beëindigen en over te dra gen aan een groep landen of een multinationale vredesmacht. Waarnemers zeggen dat de secre taris-generaal daarbij de NAVO op het oog heeft. De leider van de Bosnisch-Servi- sche strijdkrachten, generaal Ratko Mladic, is gister in Belgra do geopereerd aan zijn nieren. Een krant meldde dat zijn ge zondheidstoestand goed is. Boschnische vrouwen gaan in Jajce aan de haal met meubilair van Serviërs die huis en haard hebben achtergelaten en op de vlucht zijn geslagen voor het Bosnische regeringsleger. foto ap !»to-Stad (rtr/afp/dpa) - Het aantal slachtoffers van de or- ïen Ismaël en Marilyn, die gedurende het weekeinde over re- ïlievelijk Mexico en het Caribisch gebied trokken, is gister opgelopen. In de Mexicaanse deelstaten Sinaloa en So- öwerden 58 doden geborgen. autoriteiten worden nog 21 garnalenvissers vermist. De jos Mochis is tot rampgebied verklaard. In totaal is in de "hiwestelijke kuststrook ongeveer 20.000 hectare landbouwgrond "«est. Naar schatting vierduizend huizen zijn onbewoonbaar ge ulen. '"kaan Marilyn eiste op de Amerikaanse Maagden-eilanden min- 95 negen levens. Gister werden er volgens de Amerikaanse media ïjeker 70 mensen vermist. Op het eiland St. Thomas, dat deel uit- aitva" de Maagden-eilanden, is naar schatting een kwart van de Q(J Sa1 verwoest. De rest liep schade op. Alle stroom- en watervoor- ®aigen liggen stil. Hulpverleners proberen de 50.000 inwoners te szienvan water, voedsel en onderdak. Waan, die ter hoogte St. Thomas nog snelheden van boven de 200 *eter per uur bereikte, nam in de loop van gistermiddag in kracht '""ijl hij zich in de richting van de Bermuda's bewoog. Door Bert Schampers Brussel - Door zijn aderen stroomt blauw bloed. Donkerblauw, beweert hijzelf. Oud-minister Herman De Croo is de nieuwe voorzitter van de Vlaamse liberalen met maar één doel: zo snel mo gelijk in de regering. Meer dan 80.000 leden konden zaterdag uit elf kandidaten een nieuwe voorzitter kiezen als opvolger van Guy Verhofstadt. Die be sloot afgelopen zomer zijn functie neer te leggen, nadat hij bij achtereenvolgende ver kiezingen de kiezers blijkbaar onvoldoende kon overtuigen te stemmen voor de Vlaamse Liberalen en Democraten VLD. Herman De Croo behaalde net geen meer derheid. Wellicht door de lage opkomst - slechts eenderde van de leden had een stem uitgebracht - kwam De Croo 130 stemmen te kort om een tweede ronde overbodig te maken. Zijn belangrijkste opponent Patrick Dewa- el, burgemeester van Tongeren en fractielei der van de liberalen, zag gisteren evenwel af van een nieuw krachtmeting. Omwille van de eenheid in de partij, verklaarde hij. Zodoende mag de 58-jarige Herman De Croo, advocaat uit het Westvlaamse Brakel, proberen de liberalen opnieuw op het goede spoor te zetten en regeringsdeelname af te dwingen. De oud-minister van Verkeer en Nationale Opvoeding, vertegenwoordigt de conservatieve vleugel binnen de partij. Net als in sommige andere landen drukt de voorzitter - tevens kamerlid - ook in België zijn stempel op de partij. De Croo was nooit zo gelukkig met de ver nieuwingsoperatie van de onstuimige Ver hofstadt, die begin jaren '80 op 28-jarige leeftijd partijvoorzitter werd. Verhofstadt schreef honderden pagina's vol over zijn droom: een radicaal soort liberalisme dat het behoudende België op z'n kop moest zet ten. De macht van de zuilen moest worden gebroken, het hele sociale stelsel gewijzigd en het overheidsapaparaat grondig door el kaar geschud. Maar na een korte periode in de regering van Wilfried Martens, hebben de liberalen van Verhofstadt sinds 1987 geen potten kunnen breken. In dat jaar werd de partij naar de oppositie verbannen en ondanks talrijke nieuwe gezichten en een nieuwe naam 'Vlaamse Liberalen en Demoeraten, partij van de burger', is in Vlaanderen en België alles bij het oude gebleven. Verhofstadt, wiens persoonlijkheid een ob stakel bleek voor politieke samenwerking met socialisten en christendemocraten, kan zich nu helemaal wijden aan zijn werk als senator. Naar verwachting zal hij echter binnen de partij manifest aanwezig blijven. Herman De Croo viert zijn overwinning on dertussen als het grootste succes uit zijn lange politieke loopbaan. In 1992 was hij bij de voorzittersverkiezingen de enige tegen kandidaat van de 'jonge hond' Verhofstadt. De aristocraat uit Brakel verloor toen kans loos. Zaterdag werden de vernieuwers afge straft en kreeg De Croo eerherstel. De Croo met zijn sympathieke glimlach, droeg zijn zege op aan de basis. Het moet, zei hij gisteren, maar eens afgelopen zijn met het geruzie binnen de partij. We zijn te veel met onszelf beziggeweest, we moeten weer luisteren naar de burger, de gewone man en zijn probleem. En luisteren kan De Croo. Terwijl de ver nieuwers binen de VLD het sociale dienst betoon hebben afgeschaft, ontvangt Her man De Croo elke zaterdagochtend de ver ontruste of onfortuinlijke partijleden tij dens zijn spreekuur. Altijd heeft hij een goed woordje voor hen. De Croo is voor twee jaar voorzitter, maar is bereid om daarna een nieuwe termijn van vier jaar uit te dienen. Hij beloofde gisteren de vernieuwing voort te zetten, al zullen zijn ideeën minder uitgesproken zijn dan die van Verhofstadt en zijn medestanders. De VLD moet volgens De Croo bewijzen dat wat de partij doet, beter is dan wat de rege ring klaarspeelt. Hij heeft respect voor pre mier Dehaene, zegt hij, maar Dehaene is volgens hem niet echt bekommerd om Bel gië. Waarom zou hij anders zo zijn best heb ben gedaan om België te verruilen voor Eu ropa? der mild 48+, nes, kilo gezouten plantenmatgarine, gram 66 - letalen f tarwebolletjes, witte puntjes tuks^LTST witte-of tarwepistolets, djes, verpakt 4 stuks entreerde groente-, kippe- isoep, blik 460 ml ïocomel, Dl, fles of pak 1 liter >39 keukenrol, kruidenier blijft op de kleintjes letfêj oor F'ans Wijnands I ui - Veertig jaar geleden l'e® de Bondsrepubliek I ®s.and de kernwapens af- ■raoren. Toentertijd een on- 'tombare prijs voor de te- S|«regen onafhankelijk- I 'o het lidmaatschap van - westers-Atlantische bond- IKchappen- Sindsdien IPBonn regelmatig en pu- herhaald tegen 1 ®vapens te zijn en te blij- tok al heeft het nu als ftankelijke (economi- J grootmacht de moge- Jwijden om dat standpunt igen gelden t/m zaterdag 23 september a.s. lift'' "'j' aan de orde; ook al I Crotn i at de regering-Kohl 1 j??'s goed weet wat een a 'k debat veroorzaakt: po- R schuin exp'osies en aardver- «j|jm in eh?en land, inter- (i,lopwinding en argwaan (js ,ta' eea acute verkoeling CJ zozeer gewaardeerde JU aans"buitse betrekkin- lesbehalve gloednieuwe aanbod deed om Duitsland een plaatsje te gunnen onder de Franse atoomparaplu, hoor je daar in Bonn niemand meer over. Het vage Franse initiatief kwam voor Bonn toch al op een hoogst ongelegen tijdstip: uitgerekend op het moment dat ook in Duits land de protesten tegen de Fran se atoomproeven oplaaiden. De Duitse regering liet weten niet gelukkig te zijn met de tests, maar verpakte dat 'protest' in pasteltinten om de altijd kwets bare verstandhouding met Parijs niet nog meer te belasten dan de afgelopen weken al is gebeurd. Tenslotte moet Kohl nog wennen aan de opvolger van zijn vriend Mitterand die op vrijwel alle punten meegaander Europees dacht dan Chirac nu doet, tot ontzetting en ontstemming van Bonn. Frankrijk als leidinggevend be schermer van Europa. Daar zijn ze in Parijs nog niet over uitge- droomd sinds in 1956, tijdens de Suez-expeditie, Frankrijk en Engeland door het gelegenheids koppel Washington-Moskou werden teruggefloten. Zelden hebben de Fransen zo smartelijk ervaren dat ze niet meer overal alleen de dienst konden uitma ken. Uit een soort van frustratie begonnen ze met een eigen atoomprogramma, dat ze van stond af aan samen met Duits land en Italië wilden opzetten en uitbouwen. De toenmalige Duitse minister van Defensie, Franz-Josef Strauss, heeft in 1957 twee maal zijn handtekening gezet onder een militair samenwerkingsver drag; inclusief 'de nieuwe wa pens'. Een jaar later maakte de herkozen De Gaulle een einde aan die multi-laterale samen werking. Niet omdat hij tegen kernwapens was, maar omdat hij geen enkel heil zag in een in ternationalisering van een ka- rakterisktiek nationaal-Franse 'force de frappe'. Die opvatting is sindsdien niet veranderd; óók niet onder Mitte- rand en sinds kort Chirac. Vol gens Parijs is er maar één man die - onverhoopt - kan besluiten de Franse atoommacht in te zet ten en dat is de Franse president. Dat standpunt getuigt niet al leen van het overbekende zelfbe wustzijn van de Fransen, maar ook van praktische nuchterheid. Vandaar dat Bonn - na enkele beleefde reacties - niet meer over het Franse aanbod praat. Voor zover het al een concreet aanbod was, want over hoe dat dan precies zou moeten met de Duitsers onder die Franse para plu, dat maakte ook Juppé niet erg duidelijk. Bonn voelt er dan ook niets voor om passief bij de Fransen achterop hun atoom tandem te kruipen. Liever speelt Duitsland de rol van bruggenbouwer richting oosten, tot in Moskou toe. Daar naast blijft de Bondsrepubliek, met name Kohl, zich inzetten voor een verdere integratie van Europa. Nucleaire avonturen passen daar niet in. Nog niet, omdat „onze belangrijkste be scherming de atoomparaplu van de NAVO blijft", zoals de Duitse minister van Defensie, Volker Rühe het duidelijk uitdrukte. Die biedt méér garantie dan de betrekkelijk kleine Franse af schrikkingsmacht. Pas als er een hechte Europese vredes- en veiligheidspolitiek bestaat kan er - eventueel - over een nucleaire component wor den gesproken, danwel over het inbrengen van de Franse kern- Brussel (anp) - Frankrijk heeft de Europese Commissie nog altijd onvoldoende informatie gegeven over de effecten van de kern proeven op het atol Mururoa. Parijs beschikt ai lang over bepaalde gegevens die het dagelijks bestuur van de Europese Unie nodig heeft om een oordeel over het nucleaire experiment te kunnen vormen, verklaarde milieucom- missaris Ritt Bjerregaard gisteren. Ze zei direct stappen te onder nemen om de Franse regering er toe te bewegen de informatie be schikbaar te stellen. Bjerregaard kon nog geen uitsluitsel geven over het tijdstip waarop de Commissie haar eindoordeel over de kernproeven op Mururoa geeft. De Deense commissaris beloofde zo snel mogelijk te zullen werken. Maar ze wees erop dat ook zij meer dan een maand had moeten.wachten op toestemming van Parijs voor het sturen van een team Europese deskundigen. Parijs liet Brussel pas vorige week officieel weten dat het welkom was. Aan de missie ging een enorm gekissebis tussen Parijs en zijn Eu ropese partners vooraf. Volgens het Euratom-verdrag moeten Eu ropese lidstaten bij bijzonder gevaarlijke experimenten vooraf om een standpunt van de Europese Commissie vragen. Frankrijk hield echter vol dat het betrokken artikel in het verdrag geen be trekking had op kernproeven. macht in een totaal Europees verdedigingssysteem. Duitsland beseft dat het niet tot in lengte van dagen achter an dermans wapenrok kan blijven wegkruipen. Verzelfstandiging van het Europese beleid in alle, en dus ook militaire opzichten, heeft óók in Bonn hoogste prio riteit. Maar een atomair een tweetje met de Fransen is vol gens zegslieden in Bonn de ver keerde opstap naar meer Euro pese onafhankelijkheid. Het duidelijkst was Karsten Voigt, de woordvoerder buiten landse politiek van de socialisti sche SPD-Bondsdagfractie. Voor hem bevat de Franse toena dering niets nieuws. Endeavour weer veilig terug op aarde De bemanning van de space shuttle Endeavour wuift voor de media na de shuttle weer veilig aan de grond te hebben gezet. Iraakse Koerden doden Turkse PKK'ers Ankara - Iraakse Koerden van de Democratische Partij Koerdis- tan (KDP) hebben in de afgelopen dagen in Noord-Irak zeker ze ventig Turkse rebellen van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) gedood. Dit heeft de KDP gemeld. De Iraakse KDP is sinds 15 september bezig met wat de partij noemt „een grote schoonmaak" in het noorden van Irak. Doel is de PKK te verjagen uit het grens gebied tussen Irak, Turkije en Syrië. Rivaal Aidid dreigt met burgeroorlog Mogadishu - De militie van de Somalische generaal Mohamed Fa- rah Aidid moet binnen 24 uur de zondag veroverde stad Baidoa in het zuidwesten van Somalië ontruimen. Anders dreigt een bur geroorlog. Dat zei de rivaal van Aidid, Ali Mahdi, gister. Mahdi is leider van de Alliantie voor de Redding van Somalië (SSA). Moslims boycotten paus in Kenya Nairobi - Vlak voor de aankomst van de paus gister in Kenya be sloot de Kenyaanse moslimgemeenschap om het bezoek van de rooms-katholieke kerkleider te boycotten. „De moslims hebben het gevoel dat de centrale boodschap van de Afrika-synode is dat de RK-Kerk heel Afrika voor het jaar 2000 wil evangeliseren, en dat is in strijd met hun eigen doelstellingen", aldus pater Stephen Okello, coördinator van het pausbezoek. Paus Johannes Paulus II arriveerde gistermiddag in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi voor het derde deel van zijn reis door Afrika. Hij riep in een toespraak op de luchthaven de Kenyanen op tot eenheid, solidariteit en re spect voor de mensenrechten en de vrijheid van ieder individu. Ongeveer 29 procent van de 26 miljoen Kenyanen is rooms-katho- liek, 52 procent protestant en 6 procent moslim. Japan geeft Palestijnen 200 miljoen Gaza - De Japanse premier Tomiichi Murayama heeft maandag tijdens zijn bezoek aan de Gazastrook de regering van PLO-leider Yasser Arafat 200 miljoen dollar aan hulp toegezegd. Het geld zal gestoken worden in projecten op het gebied van gezondheidszorg, onderwijs, energie en wegenbouw, meldde de Palestijnse minister van Financiën Mohammed Zuhdi Nashashibi. Tokyo stelde reeds 200 miljoen dollar aan de Palestijnen ter beschikking sinds het begin van hun autonomie. China over verkiezingen Hong Kong Hongkong - China heeft gister terughoudend gereageerd op de uitslag van de verkiezingen in Hongkong. Peking bleef echter vasthouden aan zijn voornemen om het parlement te ontbinden, zodra China in 1997 de macht in de Britse kroonkolonie heeft overgenomen. De inwoners van Hongkong schaarden zich bij de parlementsverkiezingen massaal achter het pro-Democratische kamp, verenigd in de Democratische Partij (DP). Franse piloten zitten gevangen Parijs - De twee Franse piloten van een Mirage 2000 die op 30 au gustus werd neergeschoten boven de Servische plaats Pale in Bos nië, zitten gevangen. Een Franse functionaris heeft dat gister be kend gemaakt. De functionaris zei niet of de twee piloten in han den zijn van de Serviërs. Hij wilde alleen kwijt dat een van hen een been heeft gebroken en wordt verpleegd. Geld voor slachtoffers Marcos-dictatuur Manilla - Ongeveer 10.000 slachtoffers van het regiem Marcos op de Filipijnen krijgen in totaal 100 miljoen dollar schadevergoe ding uit de nalatenschap van de dictator. Dat is de uitkomst van een akkoord dat de advocaten van de slachtoffers hebben gesloten met de regering in Manilla. Een rechter had hun eerder twee mil jard dollar smartegeld toegewezen. Zij hebben echter ingestemd met een schikking van 100 miljoen, omdat het jaren zou duren voordat zij de twee miljard zouden loskrijgen. Parijs (anp) - „We zijn altijd blij als we zien dat wetgevingen op elkaar worden afgestemd." Dat is de voorzichtige en voorlopi ge reactie van het Franse ministerie van Justitie op de vrijdag uitgekomen Nederlandse drugsnota. Ook het ministerie van Volksgezondheid in Parijs is blij dat de teelt van nederwiet wordt aangepakt. De hoofdofficier van Justitie in het Noordfranse Lille, Guérin, reageerde gister minder voor zichtig. „Nederland ziet eindelijk in dat het wordt geconfronteerd met dezelfde problemen die wij hier hebben. Ik ben tevreden dat er eindelijk een repressiever be leid komt en Nederland zijn ach terstand op dat gebied ten op zichte van omliggende landen weg wil werken." Guérin, wiens bureau uitpuilt van de dossiers over drugsge bruik en drugshandel met ban den naar Nederland, is één van de felste tegenstanders van het Ne derlandse drugsbeleid tot nu toe. „Nederland zette daartoe aan," zei hij. Hij heeft altijd een duide lijke band gezien tussen (georga niseerde) misdaad en drugs en verweet Nederland dat niet te willen zien. In de Franse hoofdstad zijn enke le punten kennelijk toch niet ge heel duidelijk geworden. De uit spraak van minister Sorgdrager dat een eerzame burger met tien hennepplantjes op zijn balkon de politie niet hoeft te vrezen, zijn niet tot Parijs doorgedrongen. Daar denkt men dat alle hennep kwekerijen in Nederland nu streng worden aangepakt. Eenzelfde onduidelijkheid be staat over de getolereerde ver koop van vijf gram soft drugs in plaats van de dertig gram die tot nogtoe toegestaan was. In Neder land is duidelijk gesteld dat ie mand, die niet meer dan dertig gram cannabis op zak heeft, ook straks geen strafvervolging hoeft te vrezen. In Frankrijk is echter begrepen dat in elk geval alle buitenlanders met méér dan vijf gram op zak het land uitgezet worden. Een notitie van de Ne derlandse ambassade in Parijs aan de betrokken Franse ministe ries wekt eveneens die indruk. In grote lijnen vindt de Franse re gering dat er een stap is gezet in de goede richting, hoewel onvol doende. Ook procureur Guérin van Lille houdt bedenkingen. De gedoogde verkoop van soft drugs mag dan zijn teruggebracht van dertig naar vijf gram, Nederland blijft onderscheid maken tussen hard drugs en soft drugs en er blijft een tolerantie. Voor hem is dat uit den boze. Hetzelfde geldt voor de koffieshops. Plannen om hun aantal terug te brengen gaan in de goede richting, maar hij vindt dat ze gewoon helemaal moeten worden verboden. Neder land volhardt daar in zijn tegen strijdig en laks beleid, meent Guérin. Ronduit ontevreden is de hoofd officier over het uitzettingsbe leid. Als Nederland een Frans man wegens drugsgebruik en/of - handel het land uitzet, wil hij hen in Frankrijk kunnen vervolgen. Dat blijft vrijwel onmogelijk en er zijn hoe dan ook eindeloze pro cedures voor nodig. Guérin heeft wel oren naar de Nederlandse plannen om mensen gedwongen af te laten kicken in de opnieuw te openen Rijkswerk inrichtingen. „Persoonlijk voel ik daar wel voor. Maar vooral in de zorgsector bestaat in Frankrijk grote terughoudendheid voor zo'n aanpak."

de Stem | 1995 | | pagina 5