DE STEM Werkloosheid in Zeeland daalt TRUM {KERS ogste punt stadskantoor Terneuzen begin 1996 verwacht Startsein voor Week van het Landschap Parochie H. Eligius viert 200-jarig bestaan Met tractor over A58 o ok in Zeeuws-Vlaanderen is het aantal werklozen iets lager utomobilist dronk te veel loor 'tropische warmte' °len onderscheidt Axel ECHT Zweden 'geschrokken' van drugbeleid in Nederland Meer dan 2500 bezoekers op open dag nieuwe poli Motorclub rijdt weer voor kinderafdeling ziekenhuizen NLAND KOri 1 Somalische stad itte voorpagina rijgt doodstraf ïg overwinaars' van nazi Brunner fflKKE Ï6UK L verslaggeefster Len - De gemeente Terneuzen ernaar begin volgend jaar het (Je punt, de achtste verdieping, fit nieuw te bouwen stadskan- bereiken zodat de werkzaam- J,jnde wintermaanden binnen «[kunnen gaan. •K-VOORDEEL! vvaa!^ A5 Auto brandt uit Tholenaar klem in rooimachine j SEPTEMBER 1995 :he generaal Mohamed Fan, I elijke stad Baidoa verovwrf ogadishu heeft dit bekend J laarbij tenminste vier buitëï jen en een Afghaan, naar «J [evoerd. en laties in de regio zijn de troë aar de stad Bardera, X65 kiw Waarnemers houden er rek* 1 aanval uit te voeren op Kit lavenstad waaruit hij in 19^ szeitung (TAZ) verschijnt van oorpagina. Met deze 'daad vai aarschuwen voor de dreigende' frichte TAZ kampt met een da Sinds de Duitse eenwordini ordelen die de vestigingsplaat geldt als kwaliteitskrant voo nk in de Verenigde ArabischJ ijnse dienstmeisje Sarah Bala- straf opgelegd. Het is de twee* jns dienstmeisje na het pleged ;eeld. In maart werd de 42-jaril re opgehangen, met 43 messteken om het level med al-Baloushi haar had ver ierp aanvullend medisch en ge it op de moord op haar werkge f die haar in een eerder vonn" tet in de doodstraf. van de stembussen gisteren in Partij op een grote overwinnin, eten zou de partij ongeveer vijf-jj] :n eerste prognose van de Uni- mnen voor het eerst direct een e Alliantie voor de Verbetering in een district op winst staan an de partij lijken hun zetels te issen waren geopend herhaald sorganen zal opheffen wanneei ,n Peking wordt overgedragen. :ft een half miljoen mark 550 j ie die leidt tot de arrestatie van i van zo'n 130.000 joden op zijn ft Der Spiegel, inrijks staatsburger. Hij was in n Hitiers beul Adolf Eichman 1962 werd opgehangen. De jacht ijk, Duitsland en Frankrijk een vordt gecoördineerd door Inter- pgste berichten zich door de ge- kwinties"' 'n De st®m- roveel bijzondere en riante aanbiedingen in iJJJ Elke dag weer Zeeland Als alles volgens plan verloopt, kan het stadskantoor in de zomer van 1996 wor den opgeleverd. De komende tijd neemt de bouwactivi teit naast het stadhuis behoorlijk toe. De bouwploeg wordt de komende tijd uitge breid van tien tot tussen de twintig en dertig werklieden Nu de palen geslagen zijn, is gestart met de vervolgwerkzaamheden voor de fun dering. Het heien van de palen is naar verwach ting en zonder noemenwaardige tegen slagen verlopen. Ook de bouwactiviteiten voor de winkels en de woningen verloopt volgens plan. De vloerdelen voor de begane grond zijn bijna allemaal geplaatst. Binnen een week start men met de vloeren voor de eerste verdieping. De projectontwikke laar hoop het hoogste punt nog voor het einde van het jaar te bereiken. Als alles naar wens verloopt, opent het nieuwe winkelcomplex 30 april 1996 haar deuren. Naar verwachting starten de werkzaam heden voor de nieuwe markt in februari die verslaggever linzen - De werkloosheid in de provincie Zeeland is (gelopen maand licht gedaald. Dat blijkt uit het over man het stafbureau arbeidsvoorziening. werkloosheidspercentage Zeeland ten opzichte van Ud juli met 0,16 procent In Zeeuws-Vlaanderen ï'tet percentage met ruim jliprocent. nrkloosheidspercentage in ad ligt momenteel op 8,7 it, tegen 9 procent in augus- [j!t, Dat betekent dat van de j Zeeuwse beroepsbevolking t.000 mensen er 12.829 werk rondlopen, 3269 wonen in Zeeuws-Vlaan- ?gen 3288 in juli. Lande- het werkloosheidscijfer 11) procent (11,5 procent en 16,4 procent vrou- Het aantal ingeschrevenen karbeidsbureaus in Zeeuws éren daalde met 0,58 pro- li aantal gaat het om negen tien mensen. De positieve score werd bereikt in de kantoren van Terneuzen en Hulst waar in totaal 44 werklozen minder geregis treerd werden. Daarentegen moest het arbeidsbureau in Oost burg in augustus 25 nieuwe werk lozen inschrijven, een stijging van meer dan vijf procent ten opzich te van juli. Overigens daalde het aantal Zeeuws-Vlaamse manne lijke werklozen met 48, het aantal vrouwen zonder baan steeg met 29. Hulst ligt wat zowel mannelij ke als vrouwelijke werklozen, die vorige maand een baan vonden, aan de gunstige kant van de streep. Zes mannen en vier vrou wen vonden werk. In Terneuzen kon het arbeidsbureau 43 manne lijke werklozen uit zijn bestand schrappen. i« verslaggever ■zen - De zesde juli stond N. G. uit de gemeente Honte- ssogvers in het geheugen gegrifd, toen hij voor de politie- torin'Ttenteuzen verscheen. - Swas die dag tropisch warm. kt werk ben ik nog naar salé gegaan en heb toch te Ifèonken," gaf hij toe. Als nareehuwd man - er hing hem voorwaardelijke rijont- pguit 1994 boven het hoofd zijn bedoeling ge it maar de ademproef die hij aanhouding onderging, |s niet om: vijfhonderdze- microgram, twee en een tor te veel. .een beetje een vas- 'bnt te worden," zei politie- «rVan Breda, wijzend op de en twee oudere veroor- „U hebt zelfs ooit een imd' en ook de Alcohol j«s Cursus gevolgd. Maar [■ft niet het gewenste effect '"'vervolgde hij. pische warmte, die G. boosdoener aanwees, «meier van justitie Groen 'Si- ';oud'. Hij eiste vijftien gulden boete en zeven rijontzegging. Dat was «eda toch weer te veel van Hij legde een boete op '•aaiihonderd en vijftig gul- ®een voorwaardelijk rijver- 'aneen half jaar. De proef- pj <je vorige veroordeling '"'meteen jaar. I,V. uit Terneuzen wilde in juli. met de auto naar de Braakman en reed met 'vier, vijf glazen wijn' achter de kiezen weg. Toen zij aangehouden werd, ademde ze zevenhonderdvijfendertig micro gram uit, zodat Van Breda sugge reerde dat er ook iets mis was met haar 'telvermogen', „want het zal wel veel meer geweest zijn." De vrouw gaf toe dat ze dom had ge handeld en zei te vrezen voor haar baan als logistiek medewerkster, indien ze haar rijbewijs kwijt zou raken. Zover kwam het niet. Ze kreeg een boete van tweeduizend tweehonderdvijftig gulden en een voorwaardelijk rijverbod, op voorwaarde dat ze de AVC volgt. Na een dagje vissen was P. V. uit Oostburg in juli zo dorstig gewor den, dat hij tegen zijn gewoonte in veel te veel dronk. Hij dacht dat autorijden wel ging, maar toen hij onderweg even moest stoppen rolde hij stomdronken het voertuig uit. Dat zag een poli tieman en V.'s rijbewijs werd ter plekke ingenomen. De ademproef bracht negenhonderd microgram aan het licht. Het kwam de man gisteren te staan op negen maan den rijontzegging, waarvan zes voorwaardelijk, deelname aan de AVC en duizend gulden boete. woensdag of donderdag It Mandemakers uw de week tijd voor u! dezen en kunt ulijs. En als u helemaal ontvangen, maak dan 67-72677. j wijze van spreken. 1 ^°den- en bevrijdingsherdenking zaterdag ontving «erii 6 Graaf van Axel een hoge onderscheiding, die hem door de Poolse ambassadeur in Nederland. De 'duito u?' et Kruis van Verdienste in de rang van officier, "'te t vanwe9e de verdiensten van de gemeente Axel wat e ^tondhouden en het bevorderen van de banden met de Cr^hap en de Eerste Poolse Pantserdivisie. De dag met een kerkdienst voor degenen die in de oorlog «Sn Wüa ztln- Daarna volgde een samenkomst van de Poolse er kransen en bloemstukken op de begraafplaatsen >.KrJun>ent aan de Oranjestraat werden gelegd. Bij het K <mn de Hulsterseweg werd het bevrijdingsvuur ont- Burgemeester Van Liere gaf het startsein voor de Week van het Landschap in bezoekerscentrum het Zwin waarna een 'levensgrote boomkikker' tevoorschijn kwam. foto wim kooyman Van onze verslaggever Retranehement - Burgemeester Van Lie re van Sluis-Aardenburg heeft zaterdag het startsein voor de Week van het Land schap gegeven. Dat deed hij door de deur van het bezoekerscentrum het Zwin te openen, waarna er een 'levensgrote boomkikker' naar buiten sprong. De Week van het Landschap stelt in Zeeland dit jaar natuurgebied het Zwin in de schijn werpers. Tot en met 24 september zijn er al lerlei activiteiten. Op doordeweekse dagen is er bijvoorbeeld dagelijks een excursie door het Zwin. Die beginnen telkens om 14.00 uur. Voor ouderen en mensen die moeilijk kunnen lopen is er dinsdag 19 september een verkorte wan deling in combinatie met een dialezing in het bezoekerscentrum. Voor de kinderen tot twaalf jaar is er woensdagmiddag 20 septem ber een speur- en huifkartocht. Alle activiteiten zijn gratis, behalve een 'sponsorloop' op zaterdag 23 september. Deze wandeltocht begint om 12.00 uur en meewan- delen kost 7,50 gulden. De opbrengst is be stemd voor het boomkikkerproject. Tijdens de Week van het Landschap is het bezoekers centrum dagelijks geopend van 12.30 tot 16.45 uur. Van onze correspondent Hoofdplaat - De r.-k. parochie H. Eligius in Hoofdplaat vier de gisteren niet alleen het 200-jarig bestaan maar het zilveren pastoors-jubileum van Francois Buijsse. Tevens presenteerden Georges van Vooren en Johan Verstraeten het door hen samengestelde jubileumboek over de Hoofd plaatse parochie. Het jubileumfeest begon gister morgen met een dienst in de fees telijk versierde kerk. De drie voorgangers waren pastoor F. Buijsse, pater M. Dierikx en overste H. Voorn. Het St.-Ceci- lia-koor onder leiding van diri gent Achiel de Krijger en met me dewerking van organist Hubert Soulimans verzorgden de muzi kale omlijsting. Achter in de kerk stond de ten toonstelling over het 200- jarig bestaan van de parochie, samen gesteld door Johan Verstraeten en maquettes en tekeningen ge maakt door leerlingen van de r.- k. basisschool de Hoge Plaat. Geschiedenis A. Thomaes-Cammaert, lid van het kerkbestuur, hield een korte inleiding over het 200-jarig be staan. Ook roemde zij de inzet van pastoor Buijsse, die in janua ri met emeritaat gaat. Ter herin nering aan zijn Hoofdplaatse ju bileum kreeg de pastoor een foto en een pentekening. Georges van Vooren ging wat dieper in op allerlei verwikkelin gen in de Hoofdplaatse parochie. Na zeven Vlaamse pastores kwam er uiteindelijk een Neder- George van Vooren, een van de samenstellers van het jubileumboek over de Hoofdplaatse parochie, bekijkt samen met pastoor Francois Buijsse het eerste exemplaar. foto wim kooyman lander, namelijk Johannes van der Poll. „Een emotioneel bewo gen, maar weinig tactvol mens," zei van Vooren. „Hij lag regelma tig overhoop met de kerkmeesters en hij ging er prat op dat na tien jaar onder zijn hoede geen twee van tien parochianen nog gingen dansen." Volgens van Vooren slaagde Van der Poll er in 25 jaar niet in iets te bereiken en was het de meest tragische figuur die Hoofdplaat als pastoor had ge had. Hij sprak daarna wel veel iof over pastoor Jozef van de Muijssen- berg. Die zorgde voor de bouw van de katholieke school en ver fraaiing van de kerk. Deze pas toor was ook de man van het rijke roomse leven. Reünie Van Vooren noemde daarna en kele saillante details. Askruisjes werden zodra men langs protes tanten moest lopen van het voor hoofd geveegd en relikwieëen werden gekust. Tussen de mis van zeven en de hoogmis van tien uur was er katechismus en in de middaguren kwamen velen nog naar het lof. Velen maakten gisteren na afloop van de kerkdienst van de gele genheid gebruik om in café de Vriendschap het kerkbestuur te feliciteren met het 200- jarig be staan. Talrijke oud-Hoofdplatenaren waren naar hun dorp terugge keerd waardoor de receptie het karakter van een reünie kreeg. Het gisteren gepresenteerde jubi leumboek is te verkrijgen voor twintig gulden en staat boordevol informatie over pastores, kape laans, koren, vrijwilligers en vele anderen die bij de Hoofdplaatse parochie betrokken zijn of wa- MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 en zullen ze vóór de kermis van 1996 vol tooid zijn. De aanbesteding van het werk aan de Axelsedam is nog eind deze maand en half oktober beginnen de werkzaamhe den daadwerkelijk. De aansluiting van de Schependijk op de Kennedylaan moet april volgend jaar een feit zijn. Van onze verslaggever Hulst - De delegatie van politici uit de Zweedse stad Göte- borg, die onlangs onder meer een bezoek aan Hulst bracht, is flink geschrokken van het drugbeleid in Nederland. „Wat we in de Nederlandse steden gehoord en gezien hebben, heeft ons kwaad gemaakt." De Zweden waren een week lang op drugs-studiereis in Ne derland en spraken zowel met lokale en landelijke politici als 'gewone' burgers. De Zweden, zo laten ze in een persbericht weten, zijn bang dat de Nederlandse overheid de controle over de drugs aan het verliezen is. Verder noemen ze het Neder landse onderscheid tussen soft en hard drugs een 'verraderlij ke manier de gevaren van can- nabis-gebruik (hasj, weed, ma rihuana) te bagatelliseren'. „Want onze experts vertellen ons dat de schadelijke effecten van softdruggebruik even ern stig zijn als die van andere vor men van drugmisbruik." De Göteborg-delegatie snapt ook niet dat in Nederland zo openlijk reclame wordt ge maakt voor drugs. „In kranten, via neon-reclame en catalogi. Terwijl aan de andere kant de schadelijke effecten aan bij voorbeeld schoolkinderen niet duidelijk worden gemaakt." De Zweden betuigen in het persbericht hun steun aan ie dereen in Nederland die zich inzet voor een drugvrije sa menleving en strijdt tegen ver dere legalisatie van de drug handel. De Zweden noemen in dat ver band met name burgemeester A. Kessen van Hulst 'die alle koffieshops heeft gesloten en zijn stad heeft aangesloten bij de European cities against drugs'. „Deze positieve acties worden door een meerderheid van de Nederlanders ge steund," concluderen de Zwe den. Vari onze verslaggever Goes - De politie van Goes heeft gistermorgen een 66-jarige in woner van Tiel van de A58 geplukt. De Gelderlander reed met een trekker over deze snelweg. De man besloot gistermorgen zijn caravan van Bergen op Zoom naar Middelburg te verplaatsen. Hij deed dat met een tractor. Op zichzelf nog niet zo vreemd, ware het niet dat de Tielenaar daar voor de snelweg A58 gebruikte. De route van West-Brabant naar de Zeeuwse hoofdstad heeft de caravan-bezitter niet langs het door hem geplande traject kun nen volbrengen. Hij werd door agenten bij Kapel- Ie van de snelweg geleid, nadat hij eerst op een proces-verbaal was getrakteerd. Hulst - Meer dan 2500 belangstellenden kwamen zaterdag e kijkje nemen in de nieuwe Polikliniek Liduina in Hulst. I was op bepaalde momenten aanschuiven geblazen en in de t werden bevindingen uitgewisseld bij een gratis drankje. „Ik heb jaren een rot gevoel gehad over het verdwijnen van het zie kenhuis, de afbraak en de bouw van de nieuwe polikliniek. Ik heb nu alles gezien en ik geef eerlijk toe, het ziet er prima uit. Ik ben toch wel een beetje trots dat dit er nu staat," vertelt een van de be zoekers. Op de verschillende af delingen leggen specialisten ge duldig uit hoe er op hun afdeling gewerkt wordt. Met dia's, video films en demonstraties krijgen de kijkers een goed beeld van een echografie, huidaandoening, kijkoperatie van een knie en an dere interessante zaken. De jeugd vermaakt zich enorm in de gips- kamer waar een prachtig blauwe of roze gipsverband om hun pols wordt aangelegd. Bij de chirurg mag men met een soort hapappa- raat het schoon plukken van de knieschijf nadoen in een plastic knie, terwijl videobeelden tonen hoe het er in werkelijkheid aan toe gaat. De internisten, neurolo gen, chirurgen en laboranten heb ben alle tijd en bij speciale stands kan men nog meer te weten ko men over allerlei hulp-apparaten, bandages en verbandmiddelen. „Ik heb me nu eens op mijn ge mak kunnen oriënteren. Het ziet er allemaal prachtig uit, maar ik hoop dat het nog lang duurt voor Terneuzen - Een personenauto, die geparkeerd stond in een gara gebox aan de Churchilllaan in Terneuzen, is in de nacht van vrijdag op zaterdag geheel uitge brand. De brandweer was snel ter plaatse en wist erger te voorko men. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. ik hier echt moet geholpen wt den," stelt een dame terwijl glunderend het presentje, e& doosje met pleisters, in ontvangt neemt. „We hebben er al 2500 uitgedeeld en de tent zit nog vol. Vanmorgen om tien uur stond een aantal mensen te wachten om-binnen te komen en vanaf een uur loopt het werkelijk storm," vertelt de vrouw die aan de ingang van de tent de mensen een plattegrond geeft. Rond half vier, een half uur na sluitingstijd, lopen nog steeds mensen rond. „Ik dacht het in tien minuutjes te doen, maar er is zo veel te zien, de zaakjes zijn hier prima geregeld," lacht de man die daarna naar de ambulances loopt, waar de chauffeur voor de laatste keer de sirenes laat loeien. Van onze correspondent Scherpenisse -■ Een 52-jarige Tholenaar heeft pijnlijke her inneringen overgehouden aan de landbouwwerkzaamheden die hij zaterdagmiddag nabij Scherpenisse verrichtte. Omstreeks kwart over twaalf raakte de Zeeuw met zijn arm be kneld in een aardappelrooima- chine. De brandweer werd te hulp geroepen. De onfortuinlijke landbouwer werd bevrijd, en ver volgens door de GGD naar'Zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom vervoerd. Hij bleek slechts lichte verwon dingen te hebben opgelopen. De arbeidsinspectie stelt naar de precieze toedracht vai) het onge val een onderzoek in. Van onze correspondent Sluiskil - Motorclub de Twin Riders reden zaterdag voor de tweede keer de toy-run ten bate van de kinderafdelingen van de ziekenhuizen in Terneuzen, Oostburg en Hulst. Ruim vijfig bi- kers namen aan de toertocht deel. Voor Huub van Boven, een van de organisatoren is de tocht geweldig geslaagd. „Voor ons thuishonk de Boekanier in Sluiskil verzamelden zich ruim vijftig motoren. Iedere deelnemer heeft weer een donatie ge daan in de vorm van speelgoed of geld. We zijn dit jaar uitgeweken naar de poli van Hulst, omdat daar een open dag was. Deze week gaan we nog naar Terneuzen om een geldbedrag te overhandigen." Wethouder A. Stahl-Hemelsoet gaf het startsein voor de speelgoedrit. Zij prees de actie. De toy-run begon om half twee met een tocht naar HulstDaar werd een doos vol speelgoed overhandigd. Om half drie vertrok de colonne naar het St. Antonius ziekenhuis te Oostburg. Tot slot van de rit was er 's avonds een optreden in Porgy Bess van de band Gary Guns.

de Stem | 1995 | | pagina 5