9206 DE STEM illem II bezorgt NAC kater Volleyballers: adem te kort Van Gastel: 'Alle geluk van de wereld' Nonchalance breekt Feyenoord op nmercial ert, vaarom. behoudend spelende Tilburgers stelen de punten in Breda Wfuli in de clinch met Van Hanegem EER l UIT. Etten-Leur Oosterhout FC Utrecht bezorgt Rotterdammers eerste seizoensnederlaag |^eThelffendathijmijinde mm Rellen in Almelo Jan Raas wil Johan Bruyneel Steffi Graf onverwacht op bezoek bij gevangen vader [SEPTEMBER 1995 lit is een initiatief van Peper. Kunt uitkijken, e deurtrutl dan l hele gezin in de brievenbus ddelde krante- in z'n dagblad, ril en de bock- beriehtcn. En varme bclang- tpcndc thcma- lijkc aandacht tlick dal de lijd zender. En dat entiemogclijk- 't het Cebtico. nsterdam, :n, geen dag. ie 2 jaar in een nieuwe Ford! I doet meer voor u Sport l|lffVierenhalm De winst is inder- Jen. Maar ik had niet IJtdat we het zo moei- fJden krijgen. We heb- alle geluk vah de we- iioimen. NAC heeft ons Ltje alle hoeken van Haten zien." H-middenvelder Jean- 0 Gastel had het al voor- De Tilburgers zouden een stieke me overwinning uit het vuur sle pen bij NAC, een lepe 0-1. Een zeer defensief ingesteld Wil lem II liep steeds achter de feiten aan, maar kreeg wel enkele kans jes. Van Gastel: „Dat tekent toch on ze ploeg. Op beslissende momen ten slaan we koelbloedig toe. De ze keer was het twee minuten voor tijd raak. Inderdaad wat ge lukkig, maar als je bovenaan staat, dwing je het geluk wat va ker af." Van Gastel was wel blij met de punten, echter niet met het ver toonde spel. „Ik speelde zelf ook slecht, kwam niet eens aan voet ballen toe. Meer spelers hadden daar last van. Dat is de verdien ste van NAC. Ze waren gewoon beter. Toch hebben wij de pun ten. Zo gaat dat nu eenmaal in het voetbal," aldus de oud-Bre- danaar. NAC-spits Twan Scheepers speelde een prima tweede helft. „In die periode speelden we Wil lem II helemaal weg. We kregen genoeg kansjes, maar we faalden in de afwerking. Het is jammer dat we eventjes verslapten. Eén moment van onoplettendheid en Willem II kon scoren. Dat doet pijn." Volgens Scheepers komt NAC door twee verliespartijen op rij niet in problemen. „We krijgen nog voldoende kan sen. We zijn een goede ploeg. Ik zie het echt niet misgaan met NAC in deze competitie." De falende Willem II-spits Jack de Gier moest in de 76e minuut het veld ruimen voor John Lam- mers. Het Bredase publiek was de oude NAC-aanvaller niet vergeten. Zijn naam werd luid gescandeerd toen hij het veld inliep. „Dat is toch hartstikke mooi. Ik genoot daar echt van." [japes Hendriks -Jean-Paul van Gastel, voormalig Bredanaar en 5 van Willem II blijkt over bijzondere gaven te be- De middenvelder voorspelde jongstleden zater- deze krant dat zijn ploeg de uitwedstrijd tegen sneaky, gluiperig dus, zou winnen. ■«at er gebeurde, een zeer spelend Willem U name in de tweede au de Brabantse derby am- 0 de middenlijn, maar fioch de drie punten dankzij iat, gluiperig counterdoel- Henry vah der Vegt, 0- fc ook volgens Willem ar Theo de Jong zeer on zege („Je krijgt wel wat met alle geluk van de dd, dat is voetbal.") blijven lingers ook na vier wed der puntverlies én itegengoals (doelsaldo 13- Ï1C, dat de tweede neder- inijl dagen leed, was de ka- 3iMs. En dan zeker bij trai- ïmRijsbergen, die de speel- ran Willem II hekelde. „We k geprobeerd er een aardi- redstrijd van te maken. Dat is aniet gelukt, omdat je daar voor nodig hebt. iTïillem H deed, was counter- Salvande eerste orde." Ie Jong had ondanks de jé start van zijir tricolores Éal volledig aangepast aan pstander. Van Gastel, nor- {esproken als rechtshalf be- fijk in de opbouw, had als iiaak om spelmaker Lokhoff le voeten te lopen en links- Latupeirissa was naar de lt linie gehaald om Schee- wen, zodat voor de defensie eigenlijk alleen der Vegt de taak had om de spitsen te bereiken. ■ie eerste helft had NAC, met tfaoui t topfit op de Me grootste moeite met de istieve speelwijze van Willem offensieve gingen wer- i bovendien gehinderd door Ssrechter Wegereef, die in We 45 minuten voor elke «Mot en liefst vijf maal een aart trok, terwijl in geen fe gevallen sprake was van grove overtreding. Na de vond de arbiter blijkbaar "jij genoeg in beeld was ge- si, want toen bedekte hij alles met de mantel der lief- hield ondanks het grimmi- 'arakter van de wedstrijd de op zak. „Een verschrik- Mie scheidsrechter, absoluut "Wnsequent. Wat dat betreft, e ik Theo de Jong een compli- 811 geven. Willem II speelde *nste wel consequent..., ne- foeterde Rijsbergeif. kreeg Willem II kort na njide 47e minuut, de beste tot op dat moment. Het ver Wikte NAC leed balverlies, 'tak Bogers ging er van- ffl kreeg na een een-tweetje warteen vrije schietkans, schoot de bal voorlangs het John Achterberg. Daar na was het vrijwel louter NAC wat de klok sloeg. Keer op keer heroverde de thuisploeg in een vroeg stadium de bal, maar hoe de spitsen Arnold en Scheepers ook sleurden, echt uitgespeelde kansen leverde het nauwelijks op. „Het ontbrak bij ons aan creativiteit, maar dat lag ook aan de kleine ruimte waarin we moesten voetballen," vond Rijs- bergen. 1 Willem II kwam er nog een keer gevaarlijk uit toen Stewart op Achterberg stuitte, 'meer kansen gaf het verdedigend geconcen treerde NAC, met Atmodikoro, Gaasbeek en Van Wonderen als sterkste mensen, niet weg. Maar ook het zo verdiende Bredase doelpunt bleef uit. Brusselers ko gelde op de vuisten van Jansen, Arnold treuzelde een keer te lang, kopte naast en miste net een deci meter om een voorzet van Schee pers te verzilveren. In de 76e minuut besloot Wim Rijsbergen toch maar ex-Willem H'er Abdellaoui in te brengen voor de licht aan zijn enkel ge raakte aanvoerder Lokhoff. Aan Tilburgse zijde maakte De Gier plaats voor ex-NAC'er Lammers. Opmerkelijk was dat in het heetst van de strijd Lammers een spor tief applaus kreeg van het pu bliek van zijn voormalige club, terwijl de meegereisde Tilburgers Abdellaouoi uitfloten. De kleine invaller zorgde wel meteen voor meer dreiging van Bredase zijde, al kon ook hij het gaatje niet vin den. En terwijl iedereen rekening be gon te houden met een tweede achtereenvolgende 0-0 in 'de der by', sloeg Willem II sneaky toe. Nadat Lammers een omhaal had zien mislukken, ging in de 88e minuut Stewart er aan de linker kant vandoor. Even was de orga nisatie weg in de NAC-defensie. De bal belandde uit de voorzet op het hoofd van invaller Van Zun- dert, die ver naast leek te mikken, maar de bal precies in de loop van Van der Vegt kopte, die niet kon missen, 0-1. In de blessure tijd was Lammers zelfs nog dicht bij 0-2, maar de man die vijf jaar het geel-zwart droeg, leek het niet over zijn hart te kunnen ver krijgen om zijn oude club de defi nitieve nekslag uit te delen. NAC - WILLEM II 0-1 (0-0) - 88. 0-1 Van der Vegt. Toeschouwers: 10.614. Scheidsrechter: Wegereef. Gele kaarten: De Gier, Smits (beiden Wil lem II)," Gaasbeek, Vidmar, Arnold (alien NAC). NAC: Achterberg; Atmodikoro, Van Wonderen, Van Burik, Vidmar; Re- mie, Lokhoff (76. Abdellaoui), Gaas beek, Brusselers; Arnold en Schee pers. WILLEM O: Jansen; Smits, Stam, Feskens, Latupeirissa, Bogers; Van Gastei, Van der Vegt; Stewart, De Gier (76. Lammers), Van de Berg (46. Van Zundert). Toine Scheepers verwerkt het verlies tegen Willem II in alle eenzaamheid. FOTO COR VIVEEN Door Jacques Hendriks Utrecht - Het seizoen is nog maar vier wedstrijden gevor derd en Feyenoord staat al vijf punten achter op Ajax. De Rotterdammers slaagden er gistermiddag voor de zevende achtereenvolgende maal niet in om FC Utrecht in eigen huis te kloppen en verloren het du el zelfs door een treffer van Hans Visser in de slotfase, 1-0. Dq mening van velen dat het ge renoveerde Feyenoord dit seizoen in d'e titelstrijd met de regerende landskampioen uit Amsterdam langer gelijke tred zou kunnen houden dan vorig jaar moet nu dus al herzien worden. Dat Feyenoord gistermiddag drie punten liet liggen in stadion Nieuw-Galgewaard had het ove rigens volledig aan zichzelf te wijten. In de eerste helft toonde Utrecht namelijk zo veel ontzag voor de opponent, dat Feyenoord naar hartelust kon combineren en de wedstrijd simpel en voortij dig had moeten beslissen. „Maar toen zag ik al dat het weer niks zou worden. Het duurde veel te lang, terwijl met directer spel en wat steekpassjes ze zo telkens I n onze verslaggever J.cht- Orlando Trustfull L 1 zich momenteel alles :,alve °P zijn gemak bij De neo-interna- H- if leeft in onmin met l'au® Willem van Hane- het twistende tweetal I k'f z°ndag in de rust van 1 y tussen FC Utrecht (en f/e,noord (MO) opnieuw r® flinke aanvaring. e zou wisselen," 25-jarige middenvel- ffl de 59e minuut inder- S® de kant moest. Vol- ln ,Hanegem laat Trust- de iaatste weken gek Tfgolf van publi- "eb hem regelmatig "jwd, maar hij is er 'och vatbaar voor," zei de Kromme. „Mede daar door speelt hij ver onder zijn normale niveau. Trustfull vond dat hij in de eerste helft keihard had gewerkt. Ik vond van niet. Daarom heb ik hem vervan gen." Volgens Trustfull is er echter meer aan de hand. „Het botert niet tussen mij en de trainer, dat is wel duidelijk. We hebben dit jaar nogal wat gesprekken met elkaar gehad. Ik dacht dat alle problemen tus sen ons uit de wereld waren. Maar bij hem zit kennelijk nog veel oud zeer. Dat vind ik heel jammer. Ik' hoop dat er snel een oplossing komt. Want nu com municeren we meer via de krant dan met elkaar persoonlijk. En dat is nergens goed voor." Trustfull, die in de catacomben een aangeslagen indruk maakte, wilde eigenlijk niet al te veel ophef maken over het sluime rende conflict met Van Hane gem. „Ik wil me niet negatief over hem uitlaten. Daarvoor heb ik te veel respect voor hem. Maar ik zou graag willen dat hij zich in de media niet meer nega tief over mij zou uitlaten en ook wat meer respect voor mij zou tonen. Dan zou onze relatie ze ker verbeteren. Misschien dat jongens als Koeman of Bosz kunnen bemiddelen. Want ik weet nu even niet wat ik moet doen." Voor Van Hanegem is de oplos sing simpel, Trustfull moet ge woon goed gaan voetballen en ophouden met zeuren, zo luidt zijn redenatie. „Orlando vindt dat hij één van de betere voet ballers is van Feyenoord. Dan moet hij zich daar ook naar ge dragen. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind." een mannetje vrij voor doelman Van Ede hadden kunnen zetten," mopperde trainer Willem van Hanegem, die zich niet verrast toonde door de nonchalance van zijn spelers. „Dat is al langer het geval, maar na Volendam en die wedstrijd in Letland - met 5-1- en 7-0-overwinningen - stond ie dereen raar te kijken toen ik zei dat er niet goed gespeeld was." Nadat Feyenoord - met Taument weer op de bank - via Larsson, Trustfull en Bosz in het eerste kwartier verzuimd had de score te openen, gleed de ploeg lang zaam maar zeker naar een uiterst bedenkelijk niveau. Trustfull - die volgens Van Hanegem niet goed om kan gaan met de grote hoeveelheid publiciteit die hij krijgt - leed voortdurend balver lies of liep te dromen, Larsson won niet een duel van zijn bewa ker Nascimento en Iwan stond zo slap te spelen dat het leek of hij nog niet hersteld was van zijn buikgriep. „Nee, de griep was in zijn oren geslagen," counterde Van Hanegem. „We hebben drie kwartier geroepen dat hij als middenvelder opgesteld was maar hij maakte het Van Kessel (linksachter van Utrecht, J.H.) wel heel gemakkelijk door als pu re rechtsbuiten te spelen." Toch liet Van Hanegem de dure Pool 90 minuten staan, terwijl die als eerste rijp leek voor een wis sel. „Tomeck won tenminste nog wat duels," was de verklaring van Van Hanegem, die een kwar tier na rust wel Trustfull uit het veld haalde, Taument inbracht en Iwan achter de spitsen zette. Het maakte niet veel uit, Feyen oord bleef maar wat aanmodde ren, terwijl FC Utrecht de schroom van zich afwierp en ging knokken voor een optimaal resul taat, tot vreugde van trainer Si mon Kistemaker, die zijn spelers in de rust had gesmeekt om ein delijk eens te strijden of hun le ven er van afhing. Ondanks die toegenomen strijd lust leek het er lange tijd op dat Utrecht-Feyenoord voor de vijfde maal op rij in 0-0 zou eindigen, ook al kregen Hofstede en Van Kessel namens de thuisclub mo gelijkheden en zagen de Feyenor- ders Feyenoord Blinker en Wit- schge respectievelijk Nascimento en de bovenkant van de lat in de weg staan. Vier minuten voor tijd, na 7 uur en 26 minuten zonder doelpun ten, verbrak FC Utrecht alsnog de vloek die lange tijd rustte op de wedstrijd tegen Feyenoord. Graanoogst, kort daarvoor inge vallen voor Hernandez, gaf vanaf de linkerflank een voorzet, Hof stede kopte door en Visser pas seerde De Goey van dicht bij, 1-0. „Deze overwinning betekent een enorme opluchting, ook al gezien de andere uitslagen van van daag," zuchtte een tevreden Si mon Kistemaker, nog maar am per hersteld van een nierbekken- ontsteking. „We zullen het hele seizoen moeten knokken voor lijfsbehoud. Een overwinning op MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 DEEL B Door Eddy van de Beek Piraeus - Hoofdprijzen winnen, daar gaat het in de sport om, nummer één zijn. Het Nederlands mannenvolleybalteam was er de afgelopen jaren een aantal malen dichtbijDe erkenning was groot voor Oranje, de beloning in de vorm van een gouden me daille bleef steeds uit. Zaterdagavond in Piraeus had het team van coach Joop Alberda EK-goud voor het grijpen, maar weer lukte het niet. En weer kaapte Italië de hoofdprijs voor de neus van Ron Zwerver en zijn makkers weg. »Aurelio Vidmar (links) en Utrecht-speler David Nascimento fixe ren hun aandacht op de bal. Taument (rechts) volgt het duo. FOTO ANP een topclub, want dat vind ik Feyenoord toch, is wat dat be treft een enorme opsteker." FC UTRECHT - FEYENOORD 1-0 (0-0). 85. Visser 1-0. Scheidsrech ter; Temmink. Toeschouwers: 13.000. Gele kaart: Van Gobbel (Feyenoord). FC UTRECHT: Van Ede; Vierklau, Van der Net, Nascimento en Van Kessel; Ten Hag, Visser en Plug- boer; Boussatta (86. Wijnands), Hofstede en Hernandez (80. Graanoogst). FEYENOORD: De Goey; Boateng (68. Refos), Koeman, Van Gobbel eh Witsehge; Iwan, Bosz, Trustfull (59. Taument) en Van Bronck- horst; Larsson (72. Vidmar) en Blinker. Hetzelfde was op het EK van 1993 in Finland ook al gebeurd. Toen wonnen de Italianen na een zinderende vijfsetter met 3-2. Eergisteren was het treffen tus sen beide grootmachten mogelijk nog spannender. En fraai. Na drie uur spelen besliste Italië de tie-break in zijn voordeel: 2-3 (setstanden: 15-13, 10-15, 15-11, 12-15 en 11-15). Evenals na de WK-finale van vorig jaar in het zelfde Peace and Friendship Sta dium klonk zaterdag tijdens de huldiging het Italiaanse volks lied. In oktober 1994 was het een slachtpartij (3-1, laatste set 15- 1). Het afgelopen weekeinde niet. Nog nooit was Oranje zo dicht bij een overwinning op een titeltoer- nooi. De creatieve spelstijl van de Nederlanders, bedacht door Joop Alberda, Ron Zwerver en Peter Blangé, leek het te gaan winnen van de Italiaanse vastheid. Maar simpel gezegd kwam de eeuwige nummer twee gewoon adem te kort. Logisch als je zes tegen elf speelt. Draait het wat minder bij de Italianen dan brengt coach Ju lio Velasco uit zijn twaalf man tellende selectie een stel wissels in, dat moeiteloos wereldniveau haalt. Eergisteren gebruikte hij elf spe lers. En of ze nu Gardini, Gravi- na, Bernardi, Tofoli, Papi, Giani of Cantagalli, Zorzi, Bracci, Pasi- nato en Bovolenta heten, op de beslissende momenten doen ze precies wat van hen verwacht wordt. Ze zijn allen gehard door de beste clubcompetitie van de wereld. Eerste spelverdeler Meo- ni brak in het begin van het toer nooi een vinger. Geen probleem. Oudgediende Tofoli nam het roer professioneel over. Als Joop Al berda vindt dat hij zijn basis Zwerver, Blangé,t Van der Meu- len, Held, Van de Goor en Gört- zen moet corrigeren, dient hij al tijd maar af te wachten of Van der Horst, Rodenburg en bijvoor beeld Schuil goed invallen. De jongelingen Nummerdor en Van Es mochten slechts de sfeer van een groot toernooi proeven. „Spelen we tegen Italië, dan staan we met zijn zessen als het ware tegen twee teams," ver woordde Oranje-spelverdeler Pe ter Blangé zijn frustratie. „En ik zie daar voorlopig ook geen ver andering in komen. Van ons wordt individueel meer gevraagd dan van die Italianen. Duurt een wedstrijd langer dan vier sets dan gaan we soms gewoon stuk. Zij pakken af en toe rust. Maar goed, wij hebben nu eenmaal te maken met een Nederlandse si tuatie. We moeten roeien met de riemen die we hebben. En dat lukt toch vrij aardig." „We hadden het hier in de vierde set moeten beslissen, dat was het cruciale moment. Wij maken vier, vijf fouten (Van der Meulen en Zwerver, red.) en dat moet je te gen Italië niet doen," aldus Blan gé- Alle insiders in Piraeus waren het er over eens: Nederland speelde op het EK attractief volleybal. Met Henk-Jan Held en Bas van de Goor als snelle middenmen sen, die samen met Ron Zwerver en Olof van der Meulen voor veel beweging in de aanval zorgden. Een beetje net als Brazilië, het land dat in Barcelona Oranje van Olympisch goud afhield. Het nieuwe blokkering-verdedigings- Almelo (anp) - Een groep van ruim 100 jongeren uit Almelo en omgeving heeft zaterdagavond na het duel Heracles-FC Den Haag op grote schaal vernielin gen aangericht. Bij 22 winkels gooiden zij de ruiten in. Ook wierpen zij stenen naar de poli tie. Uit een winkel namen de jon- gerep messen weg. Alleen al de schade door het vernielen van ruiten bedraagt 50.000 gulden. De ongeregeldheden ontstonden toen de meeste supporters van Den Haag de stad al hadden ver laten. Ruim 200 jongelui uit de regio Almelo zochten de confron tatie met de politie. Toen die tot actie wilde overgaan, trokken ruim 100 raddraaiers naar het centrum. De politie verrichtte zeven arres taties. Uit onderzoek bleek dat vijf arrestanten niets met de rel len hadden te maken. systeem draaide zeer behoorlijk, de pass met onder andere Zwer ver in een opvallend goede rol en Görtzen als verdienstelijke basis debutant, was van een behoorlijk niveau. Het bleek niet genoeg om Italië te elimineren zoals in 1992 op de Spelen van Barcelona ge beurde. Het Italiaanse blok en een in de tie-break ontketende Bernardi maakten Oranje zater dag het leven zuur. „Toch ben ik intens tevreden," aldus Ron Zwerver, die kort voor het EK in een interview vraagte kens plaatste bij de status van zijn coach Alberda als ploeglei der, maar vervolgens niet 'meer op de kwestie in wenste te gaan. „Dit team heeft alles gegeven, kon er niet meer van maken. Dit zilver is ander zilver dan het vo rige op het WK." Toen ergerde Zwerver zich aan de frivole hou ding van met name Ronald Zoodsma, nu niet meer behorend tot de Oranje-selectie. Geen hoofdprijs voor Oranje, maar één doel is wel gehaald. In november mag de ploeg van Al berda deelnemen aan de World Cup in Japan, waar twaalf lan den gaan spelen om drie tickets voor de Spelen van Atlanta '96. Blangé: „We moeten eens een keer een psychologische barrière doorbreken, we moeten gewoon eens 'n keer iets winnen. Voor mij mag dat in Japan gebeuren. Dit team verdient het. We hebben plezier in het spelletje en dat blijft toch de basis voor goede prestaties." Finale: Italië - Nederland 3-2 (13- 15 15-10 11-15 15-12 15-11), derde plaats: Joegoslavië - Bulgarije 3-0 (15-4 15-4 15-6), vijfde: Rusland - Polen 3-0 (15-5 15-9 15-1). Eindstand: 1. Italië, 2. Nederland 3. Joegoslavië, 4. Bulgarije, 5. Rus land, 6. Polen, 7. Griekenland, 8 Duitsland. Van onze sportredactie Almelo - Jan Raas wil graag de Belgische wielrenner Johar Bruyneel aantrekken voor zijr nieuwe Rabo-wielerprofforma tie. Bruyneel, die momenteel ii de Ronde van Spanje rijdt waa: hij derde staat in het tussenklas- sement, heeft laten weten wel zin te hebben in een contract met de ploeg van Jan Raas, maar wil pas na de wereldkampioenschappen beslissen. Bruyneel kan ook bij ONCE bijtekenen. Van onze sportredactie Bonn - Tenniskampioene Steffi Graf heeft eind vorige week onopgemerkt een be zoek gebracht aan haar vader in de gevangenis van Mann heim. Graf sr. zit daar vast op verdenking van een zeer om vangrijke belastingontdui king. Eerder dan verwacht en onopval lend was zij vanuit Amerika naar Duitsland teruggekeerd. Het ge sprek duurde een dik half uur en werd bijgewoond door een mede werker van de fiscale recherche. Vader en dochter spraken, ge scheiden door een glazen wand, met elkaar via een microfoonver binding in de bezoekersruimte van de gevangenis. Het gesprek ging volgens informaties hoofd zakelijk over tennis. Het onder werp 'belasting' was strikt taboe. Het was voor 't eerst sinds zeven weken dat Steffi Graf haar vader zag. Vandaag beslist de onder zoeksrechter of Graf sr. voorlopig vrij komt. Volgens haar advocaat Peter Danckert is nog steeds niet dui delijk welke aanklacht precies tegen de tenniskampioene be- staht. „Maar zij is volledig bereid om naar vermogen mee te werken aan het ophelderen van de gere zen belastingproblemen", aldus Danckert. Volgens Justitie kan het nog wel een paar maanden duren voordat de hele in beslag genomen administratie van de 'firma Graf' is doorgenomen.

de Stem | 1995 | | pagina 11