Gemeente bepaalt teelt nederwiet avo: 'Werk moet verzorgingsstaat Wereld ve ZEEUWSCH-VLAANDEREN Overlast koffieshops is net als die van 'gewone' horeca Orkaan Marylin is genal voor Nederlandse Antillen DE STEM BINNENLAND HGrens tussen soft en harddrugs blijft bestaan BOverlast en criminaliteit harder aangepakt Oud-CDA-minister Wil Albeda verlaat de universitaire wereld ^Heerin9 ftnton dreigt me BINNENLAND KORTE Conferentie aanva FESTIVAL VAN ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1995 Van onze Haagse redactie Den Haag - Gemeenten kunnen zelf bepalen in hoeverre ze de huisteelt van de soft drug nederwiet toestaan. Er komen geen landelijke richtlijnen voor de opsporing van kleinschalige teelt, zoals eerder de bedoeling was. Die verscherping heeft het kabi net aangebracht in de eerder uit gelekte drugsnota van de minis ters Sorgdrager (Justitie), Borst (Volksgezondheid) en staatssecre taris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken). Het kabinet wil dat in de opsporing van de teelt prioriteit wordt gegeven aan de grootschali ge kweek in kassen. Kleinschalige teelt van nederwiet (in Nederland geteelde soft drugs) wordt niet actief door politie en justitie opgespoord. In de con cept-nota werd gewezen op het bijkomende voordeel dat op deze wijze huistelers aan coffeeshops zouden kunnen leveren en zo doende een alternatief zouden vormen voor de levering van bui tenlandse cannabis door criminele organisaties. De definitieve nota signaleert nu het risico dat het criminele circuit zich ontfermt over de huistelers. De WD heeft zich steeds verzet tegen het op deze wijze reguleren van de aanvoer van nederwiet naar coffeeshops. Het kabinet laat het nu aan het zogeheten driehoeksoverleg van burgemeester, hoofdofficier van justitie en politiecommissaris over om te bepalen wanneer thuis- kweek van soft drugs wel of niet moet worden vervolgd. De overige voornemens van de D66-bewindslieden in het kabinet hebben de eindstreep overleefd. De bestaande scheiding tussen soft drugs, waarvan het gebruik en de handel wordt gedoogd, en hard drugs blijft bestaan. De overlast en criminaliteit wordt harder aangepakt. Er komen meer projecten waarbij verslaafden kunnen kiezen tussen afkicken of de cel in. Daartoe komen er extra cellen voor deze groep. Gemeenten krijgen meer moge lijkheden om drugspanden te ont ruimen. Bovendien, kondigde Ko hnstamm aan, komt er een lande lijk overleg tussen steden om van eikaars ervaring te leren. Even eens in overleg met de gemeenten zal het aantal coffeeshops fors worden teruggebracht. Per klant mag per keer voor eigen gebruik nog slechts vijf gram can nabis worden verkocht. In een coffeeshop zal een voorraad van maximaal enkele honderden grammen worden gedoogd. De grens van vijf gram moet buiten landers ontmoedigen hier drugs te kopen om die vervolgens in eigen land te verkopen. Drugstoeristen die overlast veroorzaken zullen actiever worden opgespoord en onmiddellijk het land worden uit gezet. Minister Borst beklemtoonde gis teren dat voortzetting van het hui dige beleid gerechtvaardigd is ge zien het lage aantal verslaafden aan schadelijke hard drugs. Ne derland telt ongeveer 675.000 soft drugsgebruikers tegen 25.000 hieroïneverslaafden. Nieuwe voorlichting moet jongeren op het juiste spoor houden en ook wijzen op gevaren van nieuwe zogeheten designerdrugs. Gericht op de heroïneverslaafden komt er een experiment, waarbij op medische indicatie heroine wordt verstrekt. „Om in de vin gers te krijgen hoe dat gaat," zoals Borst het zei, wordt begonnen met een project voor vijftig verslaaf den, vermoedelijk in Rotterdam, maar ook elders zijn proeven te verwachten. Daarover gaat Borst overleggen met gemeenten, die hierover al voorstellen hebben ge daan. De drugsnota van de regering is geschreven voor het buitenland, vindt secretaris M. Veling van de Bond van Cannabis Detaillisten, de belangenbehartiger van hasj- koffieshophouders in het land. „Het kabinet verandert een paar regeltjes die in de praktijk toch al niet werden gecontroleerd. En ik ben ervan overtuigd dat ze in het buitenland de verkoop van vijf gram soft drugs geen probleem vinden." De BCD is tevreden over de nota, zegt Veling. „Voor de consument maakt de maximum hoeveelheid van vijf gram per keer niks uit. Het kwam toch al zelden voor dat iemand meer kocht. Een gramme tje voor een tientje, daar heb je het meestal wel mee gehad." In één op de drie gemeenten waar koffieshops zijn, komen helemaal geen klachten over hinder voor. Dat blijkt uit een onderzoek ver richt in opdracht van de Centrale Directie Wetenschapsbeleid en Ontwikkeling naar het gemeente lijk beleid ten aanzien van koffie shops. Het rapport is een bijlage van de nieuwe drugsnota van het kabinet. Omwonenden ergeren zich vaker aan koffieshops wanneer deze in rustige woonwijken liggen dan wanneer ze in het centrum zitten. Het beeld dat uit het onderzoek onder 116 gemeenten naar voren komt, is dat de overlast voorna melijk subjectief is en een indica tie geeft van algemene gevoelens van onveiligheid, die burgers op de koffieshops projecteren. Dat wil overigens niet zeggen dat koffieshops helemaal geen over last veroorzaken. Het begrip is al leen moeilijk de definiëren en ver schilt van gemeente tot gemeente. Concreet gaat het doorgaans om verkeershinder (parkeerproble men en lawaai), overlast van be zoekers (rondhangen op straat, vernielingen van auto's en tuinenj en vervuiling van de buurt. Het zijn vormen van overlast die ook voorkomen bij sommige reguliere horecabedrijven en ze zijn moei lijk te koppelen aan het feit dat er soft drugs gebruikt of verkocht worden. Wel is het zo dat in grensplaatsen er naar verhouding veel verkeers hinder is van buitenlandse drug- Albeda ziet het schrikbeeld van de Amerikaanse samenleving steeds dichterbij komen. „De globalisering en de internationale concur rentie drukken ons steeds meer in de richting van een Amerikaanse economie.foto vnu Begin 1990 timmerde de gemeente Breda nog enkele koffieshops aan de Haagdijk dicht om vermeende overlast te bestrijden. foto de stem/johan van gurp Door Paul Baeten Nijmegen - De feitelijke overlast door koffieshops waar soft drugs worden verkocht blijkt in de praktijk mee te vallen. Een algemeen gevoel van onbehagen en onveiligheid speelt zeker zo'n belangrijkere rol als de daadwerkelijke overlast. toeristen. Veel gemeenten klagen erover dat de overlast waarover hun burgers klagen moeilijk is aan te pakken, omdat koffieshops een fenomeen vormen dat ver blijft in het schemergebied tussen verbod en tolerantie. Het zou voor menig gemeentebestuurder een uitkomst zijn wanneer de handel in soft drugs óf volledig gelegali seerd (en dus controleerbaar) wordt óf geheel verboden. Met het huidige gedoogbeleid is het voor gemeentebesturen moeilijk hazen vangen. Het enige strafrechtelijke houvast dat gemeenten hebben om koffie shops aan te pakken, zijn de zoge naamde AHOJ-G-richtlijnen die onder andere affichering, de ver koop van hard drugs en het toela ten van jongeren onder de zestien jaar verbieden. Sluiting van koffieshops kan hier echter niet mee worden afge dwongen. Om dat gat te dichten hebben twee op de drie gemeen ten eigen bestuursrechtelijke maatregelen getroffen, zoals een verbod om 's middags al open te zijn zodat voorkomen kan worden dat scholieren in de shops rond hangen. Maar het succes van al dat soort maatregelen valt of staat met de intensiteit van de (politie)controle op de koffieshops. Een grote personele inzet van de politie blijft altijd nodig en is voor de exploitanten een signaal dat het overlastbeleid serieus wordt genomen. Door Pieter Willemsen GEEN ENKELE samenleving kan zich veroorloven dat een groot deel van de bevolking geen werk heeft. Dat leidt tot verval en verloedering. Poli tieke partijen en maatschap pelijke organisaties zullen zich daarom moeten verzetten tegen de opkomst van een vol strekt vrije markteconomie, die als enige weg gezien wordt naar volledige werkgelegen heid, maar daartoe niet in staat is. Er zijn vergaande in grepen nodig om in die rich ting te komen. Prof. dr. Wil Albeda schetst een somber beeld van de ontwikkelin gen van de laatste jaren. „De ar beidsverhoudingen staan onder druk. Enerzijds is er de tendens tot decentraliseren; zo weinig mo gelijk regelen op nationaal niveau en anderzijds is er de globalise ring van de economie. Beide tendensen zijn tamelijk nieuw en ze bedreigen beide de Nederlandse overlegeconomie. Intussen groeit er wel een Europe se overlegeconomie. De vorige voorzitter van de Europese Com missie, Jacques Delors, heeft het initiatief genomen tot een 'sociale dialoog' en zijn opvolger Santer zet dat beleid voort. „Het is interessant te zien hoe de overlegeconomie in Nederland van onderaf is gegroeid en hoe ze in Europa juist van bovenaf vorm wordt gegeven. Dat laatste is nooit eerder vertoond," zegt Albe da. Voor een goed functionerende overlegeconomie is een sterke vakbeweging een vereiste. Albeda maakt zich daarom zorgen over de lage organisatiegraad in Neder land, vooral in de nieuwe sectoren van de economie. Vakbonden zijn vooral sterk bij de overheid en in de traditionele, grote produktiebedrijven. Maar de groei van de werkgelegenheid zit bij de nieuwe, kleine bedrijven, die vooral in de dienstverlening actief zijn. „Om de positie van de vakbewe ging te versterken moet de rege ring de vakverenigingen bepaalde voorrechten geven, bijvoorbeeld door alleen vakbondsleden het passieve kiesrecht voor de onder nemingsraad toe te kennen. Dat zou de overheid zelf, als werkge ver, kunnen doen. Of door, zoals in België gebeurt, de or-verkiezin- gen in het hele land op dezelfde dag te organiseren, zodat de vak bonden een landelijke campagne kunnen voeren." Verder denkt Albeda aan een be langrijkere rol van de vakbewe ging bij de organisatie en de uit voering van de sociale zekerheid. Hij is daarom ook allerminst blij met de tendens van het ogenblik om de sociale partners op een gro tere afstand te zetten bij de socia le zekerheid. Als het komt tot een ministelsel, waarbij de overheid een basisuit kering op het minimumniveau ga randeert, zou de vakbeweging nauw betrokken moeten zijn bij de uitvoering van het bovenwette lijke deel van de sociale zekerheid; de extra verzekering voor een ho gere uitkering dan het minimum. Vakbeweging „In landen waar dat het geval is, zoals in België en Zweden, kent de vakbeweging een hoge organisa tiegraad." Dat de Tweede kamer heeft beslo ten de rol van de Sociaal-Econo mische Raad, het belangrijkste overlegorgaan in Nederland, te rug te dringen door de advies plicht af te schaffen, vindt Albeda geen ramp. „De overlegeconomie omvat meer dan alleen de SER. Zolang de Van onze Haagse redactie Den Haag - Prof. dr. W. Albeda (75) heeft in zijn lange loopbaan theorie en praktijk van de economie steeds afgewisseld. In 1980 was hij verantwoordelijk voor de laatste loonmaatregel die in Ne derland is getroffen, Albeda was toen minister van Sociale Zaken in het eerste kabinet-Van Agt, dat het land heeft bestuurd van de cember 1977 tot september 1981. Gisteren heeft Albeda afscheid genomen als hoogleraar sociaal- economisch beleid aan de Rijksuniversiteit Limburg. Albeda is sinds 1982 verbonden geweest aan de RL, de eerste drie jaar als hoogleraar en - zegt hij zelf - 'bouwpastoor van de nieuwe econo mische faculteit'. De laatste tien jaar is hij in Maastricht buitenge woon hoogleraar geweest. Hoewel Albeda afscheid neemt van de universitaire wereld, stop hij nog niet met werken. Hij büjft voorzitter van de advies- en arbitra gecommissie die arbeidsgeschillen bij de overheid moet beslechten; in de wandeling naar hem de commissie-Albeda genoemd. De Rotterdammer Wil Albeda heeft economie gestudeerd in zijn ge boortestad. Hij promoveerde op het proefschrift 'De rol van de vak beweging in de moderne maatschappij' (1957). In het begin van zijn veelzijdige loopbaan heeft Albeda onder meer twee jaar als weten schappelijk medewerker bij Philips gewerkt. In 1961 trad hij in dienst bij het CNV. In 1966 werd hij hoogleraar in Rotterdam en in 1973 in Delft. Daar naast was Albeda actief in tal van organisaties en was hij commis saris bij een aantal bedrijven. Totdat hij in 1977 door Van Agt werd gevraagd minister van Sociale Zaken te worden, was hij elf jaar lid geweest van de CDA-fractie in de Eerste Kamer. Na zijn minister schap werd hij opnieuw senator. In 1985 volgde Albeda ir. Quené op als voorzitter van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Hij is dat gebleven tot 1990. Daarna werd hij hoogleraar in Utrecht. De nieuwe taak die Albeda zich na zijn afscheid van de academische wereld heeft ge steld is het schrijven van zijn biografie. overheid sociaal-economisch be leid voert, zal ze merken dat het nuttig is te praten met werkgevers en vakbeweging en de SER om ad vies te vragen. Dat is nu ook de dagelijkse praktijk." Albeda kijkt met enige zorg naar de trage ontwikkeling van het overleg tussen overheid, werkge vers en werknemers op Europees niveau, waardoor er geen echt Europees werkgelegenheidsbeleid ontstaat terwijl het nationale be leid aan effectiviteit verliest. Winst is dat de Europese Commis sie werkgevers en vakbeweging heeft gedwongen tot overleg door te bepalen dat de Commissie haar zin door zal zetten als de sociale partners er samen niet uitkomen. Maar de Europese overlegstruc tuur maakt nog geen sterke in druk. Om daarin verbetering te brengen zal de Europese Commis sie om te beginnen het Econo misch en Sociaal Comité (een soort Europese SER) moeten ver sterken, meent Albeda. Zwarte economie In die moeilijke omstandigheden, met een oprukkend vrij kapitalis me dat de plaats van het georgani seerd kapitalisme dreigt in de ne men met alle negatieve maat schappelijke gevolgen van dien, moet de overheid alles in het werk stellen om weer volledige werkge legenheid te verwezenlijken. „Grote delen van de dienstensec tor komen niet tot ontplooiing, terwijl er meer dan genoeg is te doen. Dat komt omdat arbeid te duur is. En die is te duur doordat de industrie met zijn hoge pro- duktiviteit het loonpeil overal be paalt, door de sociale premies die op de lonen moeten worden be taald en door de btw die op dien sten wordt geheven." Albeda pleit er daarom voor, naar Deens voorbeeld, de btw op ar beidsintensieve diensten af te schaffen. „Daarmee formaliseer je ook een deel van de zwarte econo mie." Verder speelt Albeda met de ge dachte de premielast niet langer uitsluitend op het loon te laten drukken. Zijn meest vergaande voorstel is echter alleen nog in uiterste nood zaak uitkeringen toe te kennen. Hij pleit voor een ingreep om uit de cirkel te komen waar we nu in zitten: door de hoge uitkeringsla sten is arbeid duur en wordt dus niet verricht. Betaalbaar Er blijft werk liggen in de zorg sector, in het onderwijs, in het toerisme, in de sector van de een voudige reparaties, enz. Door een aanzienlijk deel van de huidige uitkeringen om te zetten in lonen of loonsubsidies, komt volledige werkgelegenheid weer in beeld. „En laten we niet vergeten dat volledige werkgelegenheid een voorwaarde is om de verzorgings staat in stand te houden." Het bezwaar in werkgeverskring tegen het scheppen van werkgele genheid in dergelijke sectoren door de overheid, deelt Albeda niet. „Heel veel van dat soort werk is best commercieel te organiseren, als het maar betaalbaar wordt. Ook werkgevers hebben geen be lang bij een samenleving die ver loedert door gebrek aan werk." Albeda noemt het 'griezelig dat de concurrentie tussen landen overal de sociale uitgaven van de over heid drukt. De verzorgingsstaat wordt overal afgeslankt. Want el ke natie veronderstelt dat haar verzorgingsstaat de duurste is en dat haar arbeidsmarkt het slechtst functioneert'. Schrikbeeld De scheidende hoogleraar vindt dat aan die concurrentiestrijd tus sen staten een einde moet komen. Het probleem in Europa is dat de verschillende landen van de Euro pese Unie door de eenwording wel zien dat het nationale beleid op •veel terreinen minder effectief wordt, maar dat daar nog geen nieuw, doelmatig Europees beleid voor in de plaats komt. Dus zien we alleen maar beleidsconcurren tie. Die ontwikkeling wordt nog ver sterkt doordat er een steeds ster kere middenklasse, merendeels bestaande uit tweeverdieners met goede inkomens, ontstaat. Die laat zich weinig meer gelegen lig gen aan de mensen aan de onder kant die niet meer mee kunnen komen. Sint Maarten (anp/afp) - De orkaan Marylin die J langs Saba, Sint Eustatius en Sint Maarten raasde zijn hoogtepunt heen. Van de tentenkampen voor JÜ vang voor de daklozen op Sint Maarten is een aantel't kapot gewaaid. De storm richtte op het Franse Ant se eiland Guadeloupe aanzienlijke schade aan Voorzover bekend zijn op het eiland geen gewonden gevallen door Marylin, die een aanzien lijk mindere kracht had dan Luis ruim een week geleden. Marylin passeerde op 115 kilo meter ten zuiden van Sint Maarten en tachtig kilometer ten zuiden van Saba en Sint Eustatius in zuidwestelijke richting. Er zijn windstoten ge meten tot 140 kilometer per uur. Op Guadeloupe liepen volgens voorlopige gegevens twee per sonen verwondingen op. Veel woningen en hutten werden verwoest door overstromingen, aardverschuivingen en omge vallen bomen. In de wijde om geving van Basse-Terre, de hoofdstad van het eiland, tra den rivieren buiten hun oevers waardoor bruggen instortten en zich overstromingen voor deden. De elektriciteitsleidin gen en telefoonlijnen liepen zeer grote schade op. Minister Voorhoeve (Antilli aanse Zaken) is gisterochtend alsnog naar de getroffen Bo venwindse Eilanden gevlogen. Donderdagavond stelde het ka binet in overleg met de autori teiten overzee het geplande be zoek van Voorhoeve uit vanwe ge Marylin. De geldinzamelactie op giro 9504 voor de slachtoffers van de orkaan Luis op de Boven windse eilanden loopt goed. Er eigen zijn al tienduizenden van particulieren binna men, aldus R. Martina voerder van het kabinet vi gevolmachtigde ministi de Antillen. Een precies bedrag ,sno| bekend. De actie startte dag officieel, maar is ei nog maar net goed od si komen. De gezamenlijke omroepe men de kosten voor de sp. zich, vertelt Martina., Eri veel acties op stapel, zoals, efiet-optredens." Zo houd stichting Welzijn Anti]], Rotterdam woensdag in" Doelen een benefietconceiT Voor het eind van de maa een kunstveiling gepian Den Haag. Antilliaanse dende kunstenaars die en werken in Nederland i hiervoor hun werk at. Het Rode Kruis zorgt ef dat het ingezamelde geld 1 slachtoffers van de orka rechtkomt. Sinds zond 1800 verzoeken bij het° Kruis via telefoonnummei 300024 binnengekomen mensen die contact zoeke: familie of kennissen op i landen. In 600 gevallen middels contact hersteld. sen die al een oproep gedaan, hoeven niet zelf tj len, maar krijgen meti richt zodra er contact is ge met familie. get zijn zware tijden K bootste progressieve ptaUë.deFDS.Een geleden werden de democraten opge rot door het zogeheten EwdaaP. bleek dat tientallen -sieve kopstukken, die ge wonen in het centrum van daarvoor een nauwelijks "j n symbolische huur beta- Zpensioenfondsen die door 1 litieke vrienden worden En nu de huuraffaire uit de dagbladkolom- me Ita scl pei He om in l°i bij de tisi he do dii vo Verdachte in zaak Jennifer van Veen Almere - De politie Flevoland heeft in de nacht van donderda vrijdag een 29-jarige man aangehouden in verband met de i op de 12-jarige Jennifer van Veen uit Almere-Buiten. De verdachte heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. Hij is gehouden op grond van één van de tips die bij de politie zijn I nengekomen. Het meisje werd sinds 7 september vermist, litie trof het stoffelijk overschot donderdag aan tijdens een aktie in een bosperceel in Almere-Buiten. Eisen tot vier jaar tegen KLM'ers Haarlem - Officier van justitie mr. M. Heutink heeft bij dei bank in Haarlem celstraffen tot vier jaar geëist tegen tweel gemedewerkers van de KLM. De twee zouden betrokken zij: weest bij de smokkel van partijen cocaïne via de van de KLM op Schiphol. De verdachten behoren tot een drugsbende die eerder dit jaar 1 de luchthaven werd opgerold. Het rechercheteam vanmarecha see en douane hield na een onderzoek van ruim een js sen aan, van wie er elf dezer dagen terecht moeten staan. Del stukken van de organisatie staan begin volgende week terecl Extra maatregelen tegen kooldioxyde Den Haag - Het kabinet heeft besloten 83 miljoen gulden ext te trekken om de uitstoot van het broeikasgas kooldioxyde (0 te beperken. De extra inzet is nodig omdat door onder me economische groei en de groei van het wegverkeer de C02- stellingen voor 2000 niet gehaald zullen worden, aldus min De Boer. De nieuwe maatregelen betreffen strengere snelheidscontrolj de wegen, het extra bijstoken met hout van kolencentrales, aandacht voor energiebesparing in kantoren en in het midde kleinbedrijf, scherpere besparingseisen in de woningbouw meer energiebesparing door gemeenten. Het verlagen maximumsnelheid op snelwegen of scherpere eisen voor ener|> lurpers als glastuinbouw of aluminiumindustrie heeft het kar afgewezen. Met name de milieubeweging had a ingrijpende beleidsvoornemens. Natuur en Milieu spreekt in een reactie van een 'erg mager] ket', en had het kabinetmoeten vasthouden aan de scherpered stelling van min 5 procent. Meeste mensen tevreden met 'paars' Den Haag - Bijna 60 procent van de Nederlanders is tev zeer ingenomen met het eerste jaar van de paarse coalitie vanl dA, WD en D66. Dat leert een kiezersonderzoek dat het bur Intomart heeft uitgevoerd in opdracht van de KHO-tele» Slechts 22 procent staat niet bepaald te juichen. Opvallendist van de CDA-aanhang 56 procent zeer te spreken is over het CL loze kabinet van premier Kok. D66-minister Sorgdrager van Justitie heeft volgens 38 pro van de ondervraagden de beste papieren voor de opvolgi"" partijleider Van Mierlo. Maar Sorgdrager wil niet. In Brandpunt liet zij gisteren nog eens weten niets te voelen voor leiderschap van de partij. Ook haar collega Wijers van Economische Zaken blijft hogeoj gooien als kroonprins: 28 procent mikt op hem. Maar ook M is niet in de markt. Afgelopen weekeinde liet de D66-bewiM! weten dat er met hem nu en straks absoluut niet valt te p over opvolging van Van Mierlo. Fractievoorzitter Wolffenspet] scoort in de opvolgingsrace niet meer dan 14 procent. 0„ze redactie buitenland jevo - De Navo heeft volgens ith aanwijzingen dat de Bosnisc aan de VN-eis hun zware wap ijevo. de Amerikaanse president yon waarschuwde gisteren je Mavo-luchtaanvallen wor- hervat als de Bosnische Ser- zich niet houden aan het ak- over het opheffen van het van Sarajevo. menen dat die terugtrek- in elk geval is begonnen," jdmiraal Smith op het zuide- Navo-hoofdkwartier in Na- De Serviërs hebben veel en geschut verborgen in re rond de Bosnische [dstad. Een VN-woordvoer- in Sarajevo nam activiteiten die duiden op een ophanden ie terugtrekking van de Ser- £e wapens. De komende da- zal nauwgezet worden onder uit of de Serviërs zich aan de Jspraken houden, voordat wordt Bloten de opschorting van de Jacties te verlengen. (oigens het door de Amerikaanse liddelaar Holbrooke bereikte moeten de Serviërs hun lene en zware wapens uit de van Sarajevo wegha- Het is de bedoeling dat de wapens in VN-depots wor- opgeslagen, waar ze onder militair toezicht komen, de luchthaven van Sarajevo gisteren een Frans C130- 'liegtuig met aan boord Franse minister van Defensie drie ton meel. Het was eerste vlucht naar het vlieg- ve. tei wt hei ta; vai sa we sta de kei De en va: 55 zij nis AbI 7.Q Dt en scl no inf In' gei bo no vo ge op Bc hu tei he vli 90 nii Li (ADVERTED De lidstaten van de Verenigd '8 bet slotdocument aanvaard van ffltie. Zij vonden oplossingen voor tten. De deelnemers konden het r «te vermelding van homoseksualiteit itwikkelingssamenwerking) betreu: T het eindresultaat, he vierde VN-vrouwenconferentie 'pak van seksueel geweld, vrouwen! e rechten, abortus, onderwijs en rtaan zelf het recht om te beslissen j, (islamitische en katholieke) 1< a) accepteren bepaalde paragf (ADVERTENTIE) dinsdag 26 september Temeuzen, Grote Kerk, 20.00 uur CAPELLA SAVARIA o.l.v. Pal Németh Hongaarse muziek uit de achttiende en negentiende eeuw solisten: MaRIA ZaDORI - sopraan ZSOLT KALLó - viool Toegangsprijs: 27.50 CJP/Pas 65 5.- korting Vrienden van het Festival 10% korting Kaarten verkrijgbaar bij het Zuidlandtheater capeiu sa varia (01150-95555) en op de avond zelf bij de kerk. tiet a^s conferen- J®» nog even toerist iL,en iu China of thuis de w ers uitpakken, worden er kra r, gewoon vrouwen ver- gedwongen met ie- rna te trouwen, verhandeld J^davin, besneden, en J^.betaaid dan hun I rekL collega's. De we- sloM„erandert niet door een eument, dat is bekend. „Si- weken is er in China |teknenp°VTde P^van 'onferp^i;- S-,°P de schaduw- fi -? *n Huairou, later op Peking n VN-conferentie in al «Jï' e ,Verwachtingen voor spannen ut!,1 Paald ho°g ge- te»' waó°uden wat we heb- dereen ®°tto waarmee ie- Va» cons k- Vooral de druk islamifeeTatIeve katholieke en fe landen werd ge- dat zij eerdere afspra-

de Stem | 1995 | | pagina 4