Weekend IMONTEU AAR TURKS m/« [TIE- iRKERS(STERS) ALLEIDER Ill/at doen we: mijn naam of de jouwe? \\fMm fAmm\ terhout o\ Products B.V. ilfiiii#® Een nagelschaartje, een warme tandenborstel. Met uiterst sim pele hulpmiddelen konden Ne derlands moeilijkste pubers en jong-volwassenen pijlsnel uit de met moderne elektronica volge stopte jeugdinrichting De Hun nerberg in Nijmegen ontsnap pen. Daardoor lijkt een experi mentele behandeling om van jonge criminelen gewone bur gers te maken in gevaar te ko men en is de inrichting, aldus de directie, 'in een kritieke fase ge komen'. Inrichting voor zware jeugdige criminelen De Hunnerberg is zo lek als een mandje m/v V fife tl t«W i De Hunnerberg, tenslotte omringd door hoge hekken en prikkeldraad. FOTO ERIK VAN 'T HULLENAAR Uitbraak dankzij tandenborstel Door Rob Jaspers Het werd overtuigend gebracht, weten enkele medewerkers zich nog te herinneren. 'Dit gebouw zit potdicht.' Het was een van de vele stimule rende boodschappen van het directieteam aan de vooravond van de opening van de Nijmeeg se jeugdinrichting De Hunnerberg aan de nieuwe, veelal onervaren medewerkers. Als zij zich al ergens zorgen over zouden moe ten maken dan was dat voor het dreigend ge vaar van gijzelingen. Jongens zouden zich wel eens zo 'opgesloten' kunnen voelen dat ze per soneel zouden vastzetten. Uit frustratie, uit agressie. Want de populatie van de De Hunnerberg liegt er niet om. 's Lands moeilijkste pubers en jong-volwassen zitten hier opgesloten. Maxi maal zestig moeilijke, soms gestoorde en cri minele jongeren. Veel verkrachters, moorde naars en gewelddadige overvallers. Vaak hier geplaatst door de kinderrechter voor een lang durige behandeling, een heropvoeding. Een laatste kans op een eventuele terugkeer in de maatschappij. Met die gijzelingen viel het trouwens reuze mee. Sterker nog: die kwamen gewoon niet voor. Hoefde ook niet, want de jongens liepen met het grootste gemak het gebouw uit. Ont vluchten was een fluitje van een cent. Veertien succesvolle ontsnappingen werden deze zomer geteld. Ruim dertig procent van de bezetting zette het op een lopen. En dat was waar niemand op gerekend had. Althans zo werd het telkens in alle officiële reacties benadrukt. De ontsnappingen hadden de directie verrast. Naar buiten toe werd stee vast, en waarschijnlijk tegen beter weten in, door de directeur Lex Schoonen van de inrich ting gezegd: „Dit gebouw is niet zo lek als een mandje." Een boodschap waar veel medewer kers binnen de inrichting waarschijnlijk hard om zouden hebben moeten lachen, als de si tuatie daar niet te ernstig voor was. Iets dat ook de directie erkende. 'De inrichting bevindt zich in een kritieke situatie' was de eerste zin boven een brief op 18 augustus van het managementteam aan het personeel. Dit was enkele dagen na de laatste ontsnapping die uiteindelijk voor grote opwinding en actie in de omliggende buurten zorgde. Bewoners verzamelden honderden handtekeningen. Er was angst voor nieuwe ontsnappingen. Men was bang voor wat er zou kunnen gebeuren als een van de knapen wat langer in de buurt zou blijven hangen op zoek naar geld en middelen om verder te kunnen vluchten. Spoedoverleg En wat na dertien ontsnappingen niet lukte, gebeurde wel na de 14e én de buurtactie. Er werd spoedoverleg aangevraagd met Justitie in Den Haag. En in zeer korte tijd werd een actieprogramma aangekondigd om een eind te maken aan de ontvluchtingen. Na een investe ring van twintig miljoen in nieuwbouw, werd alsnog besloten om twee miljoen gulden te stoppen in aanvullende veiligheidsmaatrege len. Een tweede hoog hekwerk, prikkeldraad rond het gehele complex en nieuwe onverwoestbare kunststoframen. En als directe daad werd extra veiligheidspersoneel aangetrokken. Bo vendien werd het regime voor de jongens aan zienlijk aangescherpt. Voorlopig is de groeps behandeling waarbij jongens stap voor stap leren omgaan met steeds meer vrijheid en openheid, opgeschort. Individuele behandelin gen vinden nog wel plaats. De aandacht gaat nu vooral uit naar beheersing van de situatie. De bewegingsvrijheid van de jongens is aan zienlijk ingeperkt. Sommigen zien dezer da gen vooral de wanden in hun kamer. De Hunnerberg presenteerde zich afgelopen voorjaar in tal van notities als een unieke be- handelinrichting, waar jongeren via een tra jectbegeleiding van de maximaal gesloten af deling na goed gedrag overgaan naar een ge sloten en tenslotte open afdeling. Maar voorlo pig lijkt de inrichting wat meer op een gewo ne bajes. Lastig parket Om ontsnappingen te voorkomen is het wel licht een juiste keus, maar het brengt veel me dewerkers wel in een lastig parket. Want hoe meer vrijheid je de jongens afneemt, hoe lasti ger ze worden. Ze hebben immers toch niets te verliezen. En die ontwikkeling boezemt som mige personeelsleden angst in. Ze zijn immers opgeleid voor behandelen. Ze weten niet goed om te gaan met het veiligheidsprobleem. De onzekerheid is bovendien vergroot door opmerkingen van de directie dat gebleken is dat sommige medewerkers niet deugen voor het werk, dat ze een verkeerde beroepskeuze hebben gemaakt. Het gevolg is dat op enkele afdelingen niet meer open gepraat wordt door medewerkers over de eigen angsten. Na veertien ontsnappingen is De Hunnerberg terug bij af. De maatregelen die getroffen zijn, moeten op termijn een nieuwe start van de be handelingsmethode mogelijk maken, hoopt de directie. Of De Hunnerberg dan wel goed gaat draaien is nog een vraag. Van groot belang is of de directie daadwerkelijk zicht heeft op de oorzaak van de chaos in de inrichting. Directeur Schoonen wil hier niets over zeggen. „We zijn genoeg in de publiciteit geweest," zegt hij. In overleg met het ministerie van Jus titie heeft hij besloten niet meer in te gaan op de achtergronden van de ontvluchtingen en de spanning in de inrichting. Anoniem Sommige medewerkers willen wel praten, mits anonimiteit gewaarborgd wordt. Hun verhalen tonen aan dat De Hunnerberg onder een slecht gesternte is gestart. Er was vanaf het begin sprake van voortdu rende strijd over het project tussen de staf van de Hunnerberg en de Rijksgebouwendienst (inclusief Justitie). Talloze wensen van de staf werden genegeerd. De unieke behandelaanpak van De Hunnerberg waarbij jongeren geleide lijk aan meer vrijheid krijgen wanneer hun ge drag daatoe aanleiding geeft, kreeg wel erken ning van Justitie, maar het gebouw werd er ruimtelijk en qua veiligheid niet goed op afge stemd. Het was een ontwerp naar beproefd re cept waar een beetje aan gesleuteld werd. En helaas in veel gevallen verkeerd gesleuteld, al dus de medewerkers. Tijdens de bouwfase werd de Hunnerberg - eerlijk is eerlijk - ook verschillende malen ge confronteerd met bezuinigingen met als ge volg dat diverse noodzakelijke maatregelen niet werden getroffen. Beveiligingssystemen werden door diverse onderaannemers aange legd, waardoor de systemen slecht of soms he lemaal niet op elkaar zijn afgestemd. En dat leidde en leidt met de regelmaat van de klok tot storingen. Zelfs vorige week nog viel het complete bewa kingssysteem uit en werden de jongens ge dwongen om langdurig op hun kamer te blij ven. Een aantal ontsnappingen in de afgelopen maanden is mede te wijten aan die haperende beveiliging. Er waren zoveel storingen dat de aandacht van de beveiligingmedewerkers niet meer altijd optimaal was bij het zoveelste alarm. Want welk alarm is vals en wanneer is er echt iets aan de hand? Oude schuiven Een voorbeeldje: waarschijnlijk bestaat er geen inrichting in Nederland die zo is volge stopt met elektronische beveiligingssystemen, maar om de jongens binnen te houden zijn de deuren van de isoleercellen onlangs voorzien van ouderwetse metalen schuiven. Zo gemak kelijk waren ze vroeger open te krijgen. De beveiliging binnen De Hunnerberg is een optelsom van fouten, aldus onze woordvoer ders. Zo kreeg een van de meest gevaarlijke jongens in de inrichting een kans om in bezit te komen van een groot keukenmes. De jongen mocht onder begeleiding zijn afde ling af om frites te bakken in de centrale keu ken. Daarbij lapte de inrichtingsmedewerker tal van veiligheidsafspraken aan zijn laars. Maar hij niet alleen. Ook de centrale bewa kingsdienst faalde. Want het duo passeerde elektronisch bewaakte veiligheidssluizen, zonder dat iemand op het idee kwam om te vragen 'wat gaat u doen?'. In de keuken lagen de messen vervolgens voor het grijpen. Terwijl ze in een afgesloten kast horen te liggen. Ver volgens slaagde de jongen er na terugkeer in om het mes te verstoppen in een ventilatie- rooster. Niemand die er iets van merkte. Zelfs in de keuken stelde later niemand vast dat een mes verdwenen was. Er was geen registratie systeem. Pas weken later werd het mes bij toeval ge vonden. En wat te denken van het raam naast de toe gangsdeur in de kamers van de jongens in de gesloten afdeling. Het zat vast met simpele kruiskopmoertjes en wel zo dat iedere handige jongen met een schaartje het raam eruit kon draaien. En het open raam bood weer alle mo gelijkheden om met een hand bij het noodbe- veiligingsysteem in de gang te komen. Een eenvoudig driehoeksslot was de beveiliging. Voor de jongens van de Hunnerberg geen en kel probleem. Je verhit met een aansteker het steeltje van een tandenborstel, dat wordt zacht. Daarna stop je het met enig geweld in het driehoeksslot. Even wachten, het steeltje moet harden, en dan draaien maar: open gaan de deuren. 'Dag Hunnnerberg' zeiden de jon geren vervolgens. Genegeerd Maar niet alleen de kruiskopmoertjes hebben de directie van de Hunnerberg verrast. Het programma van bouweisen is op meer plekken genegeerd. De sloten op enkele afdelingen passen bijvoorbeeld slecht in de deuren. Ze zijn soms te licht. En er blijft speling zitten in de deuren, ook als ze zijn afgesloten. Voor de jongens, die moeilijke pubers, is het dan bijna vanzelfsprekend een uitdaging om met geweld de de deur te forceren. De eerste maanden is dat diverse malen gebeurd. Na enkele inspecties bleek bovendien dat het deel van het slot dat in de deurpost zeer slecht verankerd is met veel te korte bouten. Voor een handige jongen was het een klusje van niks om de boel los te wrikken. Inmiddels zijn deze platen vastgelast. Voor tal van 'lekken' in het gebouw is tijdens de bouwperiode gewaarschuwd. Het sterke kunstglas (lexan) dat nu overal in een hoog tempo op de gesloten afdeling wordt geplaatst, stond al op het lijstje van de architect Leo He- ijdenrijk. Hij vond het niet meer dan normaal dat dit glas de voorkeur kreeg. Maar de Rijks gebouwendienst besliste anders. Heijdenrijk herinnert zich nog goed dat hij destijds heeft laten vastleggen dat dit op uit drukkelijk verzoek gebeurde van de Rijksge bouwendienst en Justitie. „Want ik wilde ach teraf niet te horen krijgen: 'U heeft de ver keerde materialen geadviseerd'. Heijdenrijk zegt dat er meer van dit soort gevallen waren. Een bijzondere ervaring voor Heijdenrijk die al een viertal rijksinrichtingen bouwde. „Ik heb me zeer bewust ingedekt." Tegenstellingen Soortgelijke herinneringen hebben medewer kers van De Hunnerberg. „Al tijdens de voor opleiding in de oude gevangenis de Raam in Grave was het duidelijk dat er tegenstellingen waren tussen beveiligingspersoneel en behan- delcoördinatoren. Ik ben ervan overtuigd dat hierdoor bij de bouw fouten zijn gemaakt. Maar wat minstens zo ernstig is dat medewer kers hierdoor in een lastig parket terecht zijn gekomen. Er is bovendien verwarring gesticht tijdens de training in Grave hoe veiligheids problemen in de inrichting moeten worden aangepakt." „Vooral voor nieuwelingen is het nog steeds niet duidelijk hoe je jongens moet aanpakken die door het lint gaan. Hoe je hun agressie moet temperen in noodsituaties. Ze voelen zich hierdoor zelf angstig en onzeker." De medewerkers op de afdelingen hebben allen een stevige weerbaarheidstraining ge had. Ze weten hoe ze een jongen kunnen afwe ren, ze kennen de houdgreep en de transport- greep. Velen kunnen dat ook toepassen. Maar er zijn genoeg medewerkers die bij de sollici tatie voor een functie bij De Hunnerberg niet het besef hadden dat de jongens in de inrich ting 'dwars door een deur kunnen gaan als ze het op hun heupen krijgen'. Ze zijn er ook nauwelijks op gewezen. Volgens de medewerkers staat het vast dat de staf van de inrichting bij de voorbereidingsfa se en tijdens de vooropleiding onderschat heeft hoe moeilijk de populatie is die in De Hunnerberg geplaatst wordt. En daarvoor verwijzen ze naar het bedrijfsplan dat binnen enkele maanden is bijgesteld, terwijl op de eerste pagina van dat plan met vergedrukte letters valt te lezen dat het eerste half jaar niet getornd zal worden aan de uitgangspunten. De zo geprezen groepsaanpak staat in ieder geval voorlopig op een laag pitje. Het aantal jonge ren dat zijn dag maar alleen moet zien door te brengen op zijn kamer, is aanzienlijk. Geldgebrek Volgens onze woordvoerders is de druk in de inrichting ook verhoogd door gebrek aan geld voor een goede exploitatie. Voor het manage mentteam van de Hunnerberg is de aanpak in de Nijmeegse Pompe-kliniek een boeiend voorbeeld. In de Pompe worden volwassen tbs-gestelden verzorgd en behandeld op last van de rechter. Net als in De Hunnerberg gaat het hier om zeer zware gevallen, om mensen met een gewelddadige achtergrond. „Maar daar is tenminste erkend dat je voor een heropvoeding ook een bijzondere perso neelsformatie nodig hebt. Pompe werkt met bijna drie medewerkers op één gestrafte. Bij de Hunnerberg hebben we twee medewerkers op één jongen. Dat beperkt de mogelijkheden voor een behandeling enorm. Want pubers zijn nog lastiger te benaderen dan volwassenen. Ze proberen meer uit. treiteren meer, proberen je te negeren." „Met twee mensen op de groep vergroot de di rectie de veiligheidsrisico's op een onverant woorde wijze. Tijdens de activiteitenuren wordt de groep vaak gesplitst. Het ene clubje gaat bijvoorbeeld sporten en de andere groep stort zich op knutselen of muziek maken. In die situatie heb je dus nooit een medewerker achter de hand die bij kan springen als het er gens uit de hand loopt." „Justitie in Den Haag heeff nooit willen er kennen dat, wil de aanpak van de Hunnerberg slagen, er een grote bezetting moet zijn. Tallo ze brieven heeft de directie over dit thema ge schreven, maar Den Haag bleef doof." Onnodige druk Evenmin is er veel begrip voor het besluit van de staf dat de jongens 's avonds om half tien terug moeten keren naar hun kamer. De acti viteiten dienen om half tien te stoppen. „Dat zet onnodige druk op de ketel, hebben we ge merkt. Half tien, dat vinden de jongens te vroeg. Het heeft al verschillende spannende avondjes opgeleverd. Want je moet ze wel in de kamer zien te krijgen en zonder vegen. Want zo'n harde actie past niet in de behande lingsfilosofie." „Als er nu nog maar een goede reden was voor dit beleid. Maar het enige motief voor de maatregel is poen. De Hunnerberg heeft ge brek aan geld. Dus moeten er tijdens de dure arbeidsnachturen, na tienen, zo weinig moge lijk medewerkers aanwezig zijn. Zo ben je toch niet meer geloofwaardig bezig als staf." „De directie had het ministerie juist in deze fase duidelijk moeten maken dat het niet voor een dubbeltje op de eerste rang kan zitten. Maar die actie heeft de directie niet durven ondernemen. Ik ben daarom bang dat we nog een tijdje blijven doormodderen in De Hun nerberg. En ach, het is jammer genoeg een koud kunstje om er alsnog een gewone gevan genis van te maken." jpparatuur van betere t een pareren van tv, video en int u zowel telefonisch ak lenberg. UIS JT out tel. 01620-55292 rstaande scholen vragen per cl» nctie van r 24 uur per week ntueel ingevuld worden op 3 scho- )e Beiaard pstraat 2 KJ Oosterhout (N.-Br) 1620-26756 hr. E. Penders Sterrendonk •enlaan 25 GH Oosterhout (N.-Br.) '1620-50332 of 22664 dhr. P. de Groot 'aulo Freire erstraat 51 AW Oosterhout (N.-Br.) 11620-54862 mevr. M. van Kuijk en dhr. C. Hazi rdt verwacht dat zij: ien bevoegdheid tot het geven van Iheersingsniveau hebben van de Ne- eid tonen om zich buiten de school- |len in te zetten; f meewerken samen met de collega's /oering van het tweetalig onderwijs in Jet Turks in het bijzonder. t u zich wenden tot de directeur van fevr. M. van Kuijk, telefoon 01620- |20-60862 (privé) 1 dagen zenden aan: v. mevr. M. van Kuijk 01 AW Oosterhout korte termijn: gemotiveerde •omschrijving: agewerkzaamheden badkamer beien d 18-22 jaar -andig kunnen werken lisch Itelijke sollicitatie te richten aan: an Wesenbeeck E4 ZJ Wouw aanstaande en succesvolle misatie. Het bedrijf kenmerkt eheel eigen vorm van age prijzen voor kten. n de regio Midden- en oeken wij een aan een team variërend van vijf werk(st)ers van de medewerk(st)ers van het winkelbeeld ering sing van bedrijfsrichtlijnen van de (beperkte) ratie. 25 jaar oorkeur HBO-niveau, doch mi - e capaciteiten en lijkheidsgevoel gerichte instelling en 'ermogen d en betrouwbaarheid. jranche hoog basissalaris en een te premie inwerkperiode van ca. drie geschiktheid uitstekende gelijkheden. anche is een pre, doch niet U kunt zich als volgt melden. Best B.V. >80 AH Best. „.lig, zo'n jong stelletje. Jongen en meisje, Ü'aan pink, zorgeloos op weg naar de toe- „st kijk, ze hebben net hun trouwringen teodit, Huppelend verlaten ze de winkel. Stiezen was een plechtig en spannend mo di Ze hebben er bijna een uur over gedaan, jpiiïe duo hoort bij een generatie die niets ,jlsdoet dan kiezen. Op school mochten ze meigen vakkenpakket kiezen. Liever geen jjtsen geschiedenis. Heel belangrijk was ook tkeuze van kleding. Wie een broek of schoe- (jieteen fout merkje had, kon het wel ver- m. De tijd dat de leraar zei wat je moest le- Lenje moeder voorschreef watje aan moest Uen, ligt alver achter ons. fagen en het meisje hebben elkaar geko- ji. Zoiets hoef je niet meer aan het toeval lerte laten. Als je een partner wilt, plaats je ^advertentie en maak je je eigen selectie. Als jen beetje durf hebt, doe je mee aan een fsi-programma op de tv. Dan mag je je («maken voor de ogen van miljoenen kij- en toe stil. Geven elkaar een duw- daarna een snelle kus. Ze hebben al hun gezet op het geluk. Ze mogen het zelf Trouwen of samenwonen. Met de he- de kerk of alleen maar het stadhuis :en feest van jewelste. kinderen? Ja, ze willen kinde- nders is het zo stil in huis. Vroe de namen van de kinderen wel zo vast. Een jongetje kreeg de naam van i meisje werd naar oma genoemd, wamen eventueel de ooms en tantes mie beurt. De ambtenaar van de burgerlijke sa!had een lijst met goedgekeurde namen, talie, buitenlandse voornamen werden af- ijd van Jan, Piet, Annie en Marie is voor lid voorbij. Alles mag, alle namen zijn vrij. tojonge stel kijkt veel tv om inspiratie op te toen er zijn ook boekjes met leuke sugges ts. Op feestjes hoor je ook veel. Die heerlijke «ïheid resulteert in vertederende naampjes als lltlej, Yuri, Jordi, Saimen, Miesjel, Desmond e voor jongetjes en Melanie, Dajenne, fep, Lorien, Patries en Minoes-Tina voor de Ine meisjes. Bettrouwlustige stel treft het. Weer wordt een middeleeuwse regel vervangen door multiple fa. De regering wil de achternaam nu ook «jgeven. Ouders mogen kiezen. De baby kan fcook de achternaam van de moeder krijgen, fel wordt nog een pittige klus voor de jongen «het meisje die nu zo onbekommerd door de M dansen. Hebben ze de hele avond op de bank zitten zappen - want er moeten voortdu- programma-keuzes worden gemaakt - en San wordt er nog even een beslissing gevraagd, fechien is het een leukste de achternaam te «en die het beste past bij de voornaam die tain gedachten hebben? Het meisje aarzelt, «zou ook wel grappig zijn haar naam te ge raken. Wat zullen haar vriendinnen opkijken! fa de jongen vreest dat zijn vader het alle- fa niet zal begrijpen. Een jongen zou toch «el zijn naam moeten hebben. Mjn bet erover eens dat veel afhangt van het plicht van hun eersteling. Wordt het een boy »M girl? Ook op dat gebied komen er nieu- we mogelijkheden. In de kranten wordt ge weven over een gender-kliniek. Je kunt daar bepalen of het een meisje of een jongen «et worden. Pak de afstandsbediening en «ik je keuze! Er zat een rare dokter achter «kliniek, zoals ze op de tv lieten zien. Maar tor hebben ze niet zo'n probleem mee. Elk «iw bedrijf heeft te kampen met kinderziek- c of niet soms? Ze kijken elkaar aan en bar- ffl'i lachen uit. piongen en het meisjes toveren een paar lap- ,«uitde pin-automaat. Hun vingers gaan over ^keuze-knoppen. ^et 'even is mooi, als je het «maal in je vingers hebt. De dagen ontvou- fach digitaal, ze nemen alle kruisingen met toets-tikje, hun levenspad is een Wronische snelweg. a «g staan ze stil in een drukke winkel- I kto'dr 'S geregeld en ingeprogrammeerd. J®'®' kind dat ze hebben gekozen, hoe ko- vèus26 daar e'genlii'< aan? Hii 'aat zlin blik ner" over de lijst met video-spelletjes gaan. tijwe'een Programmaatje voor te I en djn, vraagt zij. Daar staan ze dan, met "fa op elkaar. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1995

de Stem | 1995 | | pagina 21