I0STEM T? [RIEURVERZORGSTER (AZIJNMEDEWERKERS IUFFEUR IDUKTIEMEDEWERKERS M/V 1INISTRATIEF/SECRETARIEEL JEWERKSTER 5EMBLAGEM0NTEUR/ MCEMONTEUR JPOWER UITZENDORGANISATI OOFDUITVOERDERS (m/v) en UITVOERDERS (m/v) iouwbedrijven Jongen BA'! 3JESWERKERS 1INISTRATIEF MEDEWERKER MM In november komt er een boek op de markt, dat zijn gelijke niet kent. In Spiegel van het Univer sum laat Al Ploum, van oorsprong psycholoog, zien dat tal van aardse, kosmische en biologische verschijningsvormen op elkaar lijken. Vaak als twee druppels water. Beroering Mythisch Legpuzzel Stom toeval? 'Het klopt op zoveel plaatsen, dat als het een toeval is, het om een ongelooflijk toeval gaat' Revanche Boek 'Spiegel van het Universum bezorgt de lezer kippevel Ont: snappen met een nagelschaartje De schat van Willem Haagedoorn Taalstrijd rond spelling SEPTEMBER 1995 Weekend ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1995 DEEL Had God een kopieermachine? onze vestiging in Breda zijn we op zoek i op zoek naar een ervaren schoonmaakster die ensdagochtend (1,5 uur) en in het weekend I schoonmaakwerkzaamheden wil verrichten. Je een bijbaantje en kun je zelfstandig werk ■ken, kom dan snel even langs. (Manpower "k, 076-220360) len relatie in Breda zoeken wij rijnmedewerkers op MAVO-niveau en met enige tg. Ben je graag vroeg uit de veren en tussen de - 23 jaar oud, dan hebben wij werk voor maximaal r per week. (Manpower BREDA, 076-220360). j komen wij in contact met een gediplomeerd Ifeur (met groot rijbewijs) van maximaal 30 jaar pie in de vroege uurtjes al de weg op wil. [rower BREDA, 076-220360). Grada B.V. zijn we regelmatig op zoek naar liktiemedewerkers m/v op LBO/MAVO-niveau. je gemotiveerd om stevig aan te pakken, kom je lij ons inschrijven-(ManpQwer BREDA, f20360). - een relatie in Oosterhout zoeken wij een femblage/servicemonteur met een MTS iallatietechniek)-opleiding. De werkzaamheden laan uit het assembleren van przuiveringsinstallaties en het onderhoud daarvan bcatie. Ben je tussen de 20 en 35 jaar oud, lesentatief en heb je een groot antwoordelijkheidsgevoel? Neem dan zo snel jelijk contact op met Manpower OOSTERHOUT 120-20060. Br meer inlichtingen over bovenstaande vacatures 1 je contact opnemen met: fipower, Uitzendorganisatie, Markendaalseweg L 4711 KA Breda, 076-220360. npower, Uitzendorganisatie POSTKANTOOR, pnstraat 15, 4901 EG Oosterhout, 01620-60020. an measure the difference. Aannemersbedrijf Van Agtmaal B.V. Aannemersbedrijf Heeffer e/v Elzakker B.v. udenbosch en Halsteren zijn onderdeel iwbedrijven Jongen Groep, een bouworgan f 10 aannemersbedrijven in de provincies um »'j ird-Brabant en Gelderland. «Ha j longen Groep heeft zich ontwikkeld tot eein 1 anisatie met een jaaromzet van ruim 250 ml j aktiviteiten liggen voor ca, 70% in de woning /oor ca. 30% in de utiliteitsbouw, gens uitbreiding van onze werkzaamheden ne momenteel plaats voor enige >r deze funkties is een ruime ervaring in de wojW j utiliteitsbouw vereist, en/of een MTS/Hla-_J;Hy|.| jwkunde irder. met relevante ervaring als (hoofd)11'1' I werken die uitgevoerd worden zijn gesitui ist-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland. ieerd i"| bieden een prima salaris en uitstekende jeidsvoorwaarden. secundi chtingen kunnen worden ingewonnen bijJ^urenl t.P, Horsthuis, regiodirekteur, tijdens kan 652-12050 of na kantooruren 01608-2281U. tien u geïnteresseerd bent in een van deze fun. n kunt u uw schriftelijke sollicitatie binnen hten aan onze afdeling Personeelszaken. innemersbedrijf Van Agtmaal B.V. isschendijk 203 - 4731 DD OUDENBOSCH istbus 1 - 4730 AA OUDENBOSCH lefoon 01652-12050 e kwaliteitsbouwers van 7< •irt-Neds' ugschappelijke reconstructie van het tuntinent Pangaea. ■onze relatie in Breda zijnjs/ij-op zoek naar een Ingssecretaresse voor langere tijd. De zaamheden bestaan o.a. uit l/telefoonbehandeling, Nederlandse spondentie. Beheers je WP 5.1 uitstekend en ben het bezit van een MEAO-secretarieel of Schoeverg Itaresse-diploma, kom dan gauw langs! power BREDA, 076-220360). onze vestiging in Oosterhout zijn wij op naar: (diverse bedrijven in Oosterhout en hsdonksveer zijn wij met spoed op zoek naar btiveerde jongens die „dagjeswerk" willen doen, baat om magazijnwerk en standbouw. Heb je zin Lat bij te verdienen (ook op zaterdag)? Neem dan hel mogelijk contact op met Manpower ITERHOUT 01620-60020. I een bedrijf in Oosterhout zoeken wij een adm. lewerker voor de controle van inkoopfacturen. Hebl bn boekhoudkundige achtergrond en kun je werken" |Exact 6.1 Logistiek en Excel? Bel dan snel «power OOSTERHOUT 01620-60020. In dit vroege stadium zijn Ijh verschillen te zien tussen mens en |,!tlrrap!°sie SN 1987A, een opname T! nibble Space Telescope in 1994. i pyrocystis noc- Ljtowend plankton rloum 1987A op basis van de over- met de levenscyclus van het FOTO'S HOPPERS VERLAG Door Will Gerritsen l>n f92 de dubbe- en intiem etentje voor twee in een I j romantisch restaurantje. De geo- pende St.-Jacobsschelpen in een saffraansaus] e worden opgediend. „Mmmm, heerlijk. Proef eens." „Schatje, wist je dat zo'n schelp bijna perfect lijkt op het patroon van zwaartekrachtgolven dat ontstaat bij een frontale botsing van twee zwarte gaten in het heelal. Echt waar." „Getver." Weg sfeer, alhoewel: je moet er maar opko men. Oud-Venlonaar Albrecht Ploum (51), zeg maar Al, kwam erop. Hij is trouwens op meer ogenschijnlijk bizarre vergelijkingen geko men. Hij ziet in tal van kosmische, aardse en biologische verschijningsvormen grote gelij kenissen. Die kloppen vaak tot in de fijnste details. Zozeer, dat ze kippevelverwekkend mogen heten. Wat te denken van de frappante gelijkenis tus sen de Antarctica, het immense gebied rond de Zuidpool en een deel van de mensenschedel, om precies te zijn de linker onderkaak en het linkerslaapbeen? „Ongelooflijk goed, die over eenkomst," 'zegt dr. Dirk Goossens, die ais on derzoeker verbonden is aan het laboratorium voor experimentele geomorfologie van de Ka tholieke Universiteit Leuven. Al Ploum heeft er een boek over geschreven dat dit najaar op grootscheepse wijze wordt gelanceerd. 'Spiegel van het Universum' ver schijnt in het Duits, Engels en Nederlands en wordt met 129 unieke afbeeldingen een rijk geïllustreerd boek. De uitgeverij Hoppers Ver lag in Aken en Landgraaf steekt een kleine miljoen gulden in het project. De verwachtin gen zijn daar hoog gespannen. Lector Dieter Lobbert, een begrip in de Duit se uitgeverswereld, heeft het manuscript door genomen. Hij redigeerde tal van boeken op het gebied van non-fictie, waaronder de memoires van Gorbatsjov. „Het boek van Ploum beroert je, het fascineert. Voor mij is het een belang rijk werk, omdat het volslagen nieuwe bevin dingen presenteert." Ergens, in een bungalowtje verscholen op het Vlaamse platteland heeft Ploum de laatste maanden aan het manuscript gewerkt. Zijn bureau is bezaaid met aantekeningen, pape rassen en boeken. Een schedel op het bureau grijnst je toe. Aan de zijkant staat een mense lijk skelet, dat een cowboyhoed als hoofddek sel draagt. De globe op een tafeltje gloeit. „Drie jaar lang heb ik 's nachts de aardbol be keken. Twee a drie uur per nacht. Bijna on menselijk, het drijft je tot waanzin. Je ziet dingen die er niet zijn." Nachtbrakers in de Venlose nieuwbouwwijk Groenveld zagen hem regelmatig in diep gepeins verzonken langs de vijvers kuieren. Ploum kan zich niet herinneren, wanneer hij voor het eerst op het idee kWam van een gelij kenis tussen de continenten en de menselijke schedel. De gewezen psycholoog denkt ge woonweg veel na. Over de bijbel bijvoorbeeld. Ook op dat front schuwt Ploum intrigerende uitspraken niet, al benadrukt hij de bijbel niet belachelijk te willen maken, maar inzichtelijk. „Abraham en Mozes zijn geen mensen, maar waren kometen." Schreef Erich von Daniken ooit het befaamde boek 'Waren de goden kos monauten?', Al Ploum zou de variant kunnen maken 'Waren de goden kometen?'. „Het gekke van de bijbel is dat belangrijke he- melgebeurtenissen er praktisch niet in voor komen. Na lang nadenken ontdekte ik dat de werkelijke betekenis van de bijbel iets te ma ken heeft met het mythisch bewustzijn en as tronomie. Het gaat erom dat priesters in de oudheid aan bepaalde opvallende hemelver schijnselen een eigen interpretatie gaven. Zij vatten deze fenomenen op als boodschappen." Neem de tocht van Mozes met zijn volk dwars door de Rode Zee naar het beloofde land. Het water spleet open door een inslag van een gro te komeet, is Ploums overtuiging. Het is vol gens hem een vaststaand gegeven dat bij een dergelijke enorme explosie muren van water worden opgetrokken. De sidderingen in de aardbodem voorkomen dat het water naar el kaar stroomt. Ploum schreef 20.000 pagina's vol over zijn ideeën. Een gereputeerde Duitse uitgever toonde belangstelling en wilde hem twee jaar de tijd geven voor het maken van een manu script. Het project werd echter om financiële redenen geschrapt. Via via kwam hij vervol gens in contact met Reichhart, directeur van uitgeverij Hoppers Verlag. Die zag geen brood 'in het bijbelverhaal, maar des te meer in iets anders. Ploum liet hem wereldkaarten zien en wees hem erop dat de afzonderlijke continen ten verdraaid veel lijken op de delen van de mensenschedel. Reichhart zette hem aan het werk, maar scha kelde ook de Belgische geomorfoloog dr. Goossens als begelei der in om de betrouw baarheid van de aard wetenschappen jke uitspraken te garan deren. De Akense uitgever: „Het kan niet zo zijn dat een deskundige meteen na het ver schijnen van het boek roept, dat het allemaal quatsch is." Ploum: „Het grootste gevecht dat ik moest leveren, was bewijzen dat ik geen charlatan ben." Hij kreeg wel in de loop der jaren steun. Van de Amerikaanse Institute of Noetic Sciences, een instituut opgericht door maan- astronaut Edgar Mitchell. En van de Utrechtse weten schapper professor II- ja Maso, die Ploums bevindingen als sensa tioneel en adembene mend heeft betiteld. Neem een schedel en bekijk hem van dicht bij. Zie de kleine en grote platen die als een legpuzzel in el kaar passen. Bij een embryo is dat nog veel duidelijker te zien, evenals de lichte peer- vorm. Pak dan de glo be erbij. Die is welis waar zo rond als een biljartbal, maar we weten dat de aarde geen zuivere bol is. Ze heeft eveneens, zij het in zeer geringe mate, de vorm van een peer. Verbaas je over de ge lijkenis van de sche- deldelen met de conti nenten. Sterker, het is een festival van look- ali/ces: Een groot deel van de omtrek van het rechter wandbeen lijkt sterk op Noord- Amerika. Het rechter voor hoofdbeen vormt de Europese plaat (een plaat is te vergelijken met een ijsschots. Continenten kunnen er als een stuk hout op drijven). Het rechter slaap- been, samen met het bovenkaakbeen en het neusbeen, vormt het continent Afrika. Het linker voorhoofdsbeen lijkt op Europa tot aan de Oeral. Het linker wandbeen vertoont een treffende gelijkenis met Azië. Het linker jukbeen dient als body-double van India. Het linker slaapbeen is een stand-in van Antarctica. Het linker rotsbeen lijkt op Australië. Het stiftvormige uitsteeksel van het linker slaapbeen komt overeen met het continentaal plat rond Nieuw-Zeeland. Van de ligging ten op zichte van elkaar klopt geen bal. Ploum gaat echter terug in de tijd. Tweehonderd miljoen jaar geleden waren alle continenten met elkaar in een supercontinent vergroeid, Pangaea ge noemd. De continenten zijn echter als gevolg van ingewikkelde pro cessen op drift geraakt en groeien met een su- perslakkegangetje van circa twee centimeter per jaar uit elkaar. Nu nog zie je duidelijk dat de rechterschouder van Zuid-Amerika als een perfect passend puz zelstuk in de linkeroksel van Afrika past. Als je nu Pangea naast de schedel legt, dan klopt ook de overeenkomst in de ligging van de continenten. Zo komen Zuid-Amerika en Afrika overeen met de rechteronderkaak en het geheel van rechterslaapbeen, -bovenkaak en neusbeen. Verder loopt de scheidingslijn tussen linker- en rechterhelft van de schedel via het midden van het voorhoofdsbeen over de neusholte, een deel van de bovenkaak over de mond tot aan de kin. Op de plaats van het neusschot loopt de kaarsrechte Oostindische rug: een 5000 kilometer lange, onderzeese bergketen die recht naar de Zuidpool wijst. Een driewerf Eureka! Of is het soms allemaal stom toeval? Dr. Goossens: „Het klopt op zo veel plaatsen, dat als het een toeval is, het om een ongelooflijk toeval gaat." Ploum gaat nog verder. In Pangaea kun je met enige goede wil ook een embyro herkennen. Het hoofdje oogt als Eu ropa/Azië, rug en buik respectievelijk als Zuid- Amerika en Afrika. Het skelet bestaat bo vendien voor een be langrijk deel uit calcium en fosfaten, stoffen die voor een belangrijk deel in het aardoppervlak voorkomen. En uit ami nozuren, de bouwstenen van onze broodnodige eiwitten, die al miljar den geleden in de oer aarde voorkwamen, maar ook in het heelal worden gevonden. Met andere woorden: „De herinnering van de oeratmosfeer vind je terug in de botten." U bent een lopend geschiedenis boekje dat is geschreven met eiwitten en kne kels. Ploum: „Wij mensen zijn een afspiegeling van de geschiedenis van het universum. Wij be staan uit sterrenstof. Waterstof en zuurstof waren er al vlak na de oerknal." God gebruik te zijn kopieermachine niet alleen om de blauwdrukken van het aardse leven te verme nigvuldigen, maar ook voor de kosmos. Ploum heeft een intrigerende gelijkenis ont dekt tussen de oppervlaktestructuur van de zon, bekeken door een coronograaf (een in strument om de corona, de 'vlammen' of 'bloembladeren' aan de buitenkant van de zon, waar te nemen), en de zonnebloem. „Er is geen vorm in de zonnebloem die niet in de corona voorkomt." Ook het oog lijkt in veel opzichten een puntgave kopie van de zon. Het centrum van het oog is net een zonnevlek. Het centrum is zwart en er vertrekken dunne fi- ligreindraden uit. De wijze waarop de oogze nuw naar de hersenen verloopt, komt overeen met het verloop van een zonnevlek naar dieper gelegen delen. Overigens, de receptors van het oog zijn vrijwel perfecte kopiën van de vrucht beginsels van de zonnebloem. Als je de blauwdruk van een vorm kent, kun je ook voorspellingen voor andere vormen doen. Ploum voorspelde het indertijd nog niet be kende uiterlijk van eeij supernova in wording (een ster die ontploft) aan de hand van de ont wikkeling van een eencellig lichtgevend plankton-diertje, de pyrocystis noctiluca. De levenscyclus van het 0,2 millimeter klein we zentje lijkt op de levensloop van een giganti sche, exploderende ster. De verklaring van die wonderbaarlijke vorm- vermenigvuldiging? Alles en iedereen, van het microscopisch kleine planktondiertje onder zee tot een supernova in de kósmos, staat bloot aan dezelfde fysische krachten. De wetten van de zwaartekracht en al die andere toepasselij ke natuurkundige formules gelden overal en creëren derhalve uiteindelijk dezelfde vormen. Al Ploum heeft met zijn boek revanche geno men op de wereld die hem jarenlang liet stik ken. Hij omschrijft zichzelf als een psycholoog die slechts door weinigen werd begrepen en die indertijd op niet-conventionele wijze zijn cliënten wilde helpen. De fanatieke duiksport liefhebber opende in Malta een duikschool waarin hij cliënten als onderdeel van de psy chotherapie het diepzeeduiken bijbracht. De verzekeraars gingen echter moeilijk doen. Zo moeilijk dat ze hem tot een faillissement brachten. Hij belandde in de bijstand. „Ik was maatschappelijk dood. De Venlose kapelaan Brueren heeft me te eten gegeven. Ik bracht krantjes rond en ik stond na sluitingstijd bij de bakker om oud brood te krijgen." De borden met de lege St.-Jacobsschelpen worden afgeruimd. Even later arriveert in het kader van het fruits de mer-menu een schaal met krab met mayonaise. „Moet je proeven. Waanzinnig." „Wist je dit? Het centrum van het oog van de Atlantische degenkrab lijkt héél veel op het pokdalige uiterlijk van de supergranulen van de zon." „Jakkes. Viezerik." ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4

de Stem | 1995 | | pagina 19