DE STEM Een nuchtere Drent in Brabant 6Je mag 't niet vergelijken met voetbal' disco "light" apparatuur E E R GANGEN! ïovatie van het tot tariefverlaging |%5 96 leven Erik Dekker laat zich door indianen verhalen over WK niet van de wijs brengen Topvolleybal levert ook bij een Europees kampioenschap nog lege tribunes op tegen de laagste prijzen 114 Breda/Princenhage Tel. 076-52128811 Sport ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1995 DEEL B houden, PD Boekhouden, MBA IPn EXAMENGARANTIE ris prospectus kunt u bellen met onze mede I de kantooruren), of schrijven naar Tilburg ofu bezoekt een van de IDIEVOORLICHTINGSDAOCNi menessestraat 7, donderdag 21 sept 1995 ven, Rachelsmolen 1, dinsdag 19 sept. 1995 I schap Jan van Brabant, Molenstraat 191 Kg; 18.30 uur. Lf Katholieke Leergangen PABO, tg 19 sept. 1995. Aanvang: 18.30 uur. e Leergangen PABO, Pyreneeënwee 8 I g: 11.30 uur (tot 13.00 uur). n met 06-8998587 (40ct./min.): uur en zat. van 10.00 tot 13.00 uur. TRAJECON VAN MBO NAAR HBO. nancieren. Bovendien lig' uridische eigendom vast. verkoop, maar ook bij eid besparen. inologie en verregaande iben van het Radaster een f gemaakt. >er 1 augustus de tarieven al dit jaar verlaagd worde zet. 30 Wilt u meer produkten die het Kadas'e ïnteresseërd, stap dan ius ster vestiging in uw er immers voor u Idacht voor Patrick Klui- lr«ft menigeen geïrriteerd. Tjerk je om je heen op de Lin het café of op een ver- Liiiite. Kluivert is een 19- tlngeman, die precies een F deden in Amsterdam- een dramatisch onge- HJkken raakte. Hij reed |i*ieweggebruiker dood. ti al die aan- I, Kijk eens naar l lï doodgereden T zoiets wordt er Lija. Maar Klui feer dan een 19- Ijingen. Hij is ook Kn Ajax, de spits lorde in de Cham- Lague-finale te- KaC Milan. Patrick T,t is wereldbe- JJ.Als sterren men- ■jjod rijden, of dat htei ten dele of 1 niet hun ,j is, dan is dat Isfetaanden van slachtoffer dm'de grootst fie hoeveelheid jen. Voor Klui- stbeduidend min- .Jedelijden. Want 4 reed te hard, ■gogen zijn vriend, tot hem zat, ook. IrKluivert is publiek ludaarom is de lij- 5 die hij zater- d is ingereden, A niet ten einde. Je weg is 'straatje ppasechtonmoge- iemand in mijn bg, die weieens doodgereden ^tar heeft hij mo- i nog elke dag jover, maar ik weet ze tte maanden voorbij gaan, iien nog wel langere pe- fcook, dat helemaal nie- |jlhem nog eens herinnert pene fatale moment, geen afgestudeerde 15 in de massacommu- |6te zijn om reeds nu al te Wat het met Kluivert an- sigaan. Deze week stond kt blad Weekend een ver arde kwaliteit van Dennis huwelijk. Met zijn jiis niets mis, kan ik u uit s bron meedelen. Maar bladen hoeven maar parte zien liggen en er is [Met bos. gelopen dagen was ik met wd op avontuur in Let- iMaaruit is het niet een- £|om alle op roddel en ach terende Nederlandse (Sinde gaten te houden. Nis niet gevaarlijk om al fetevoorspellen dat er over pluk van Kluivert veel hy- p en andere stukken ge red zullen worden, pan Kluivert niet tegen. Al TAjax een bataljon psy- "s om hem heen, dan nog kert daar niet tegen kun- Jp 20 augustus opende |iis het seizoen tegen FC "■De niet zo fijnbesnaarde Jgvan de Utrechters vond ?«9 om schunnige teksten tpenover Kluiverts moeder. Wier nam wraak met een M maar zijn gebaren P Utrechters bewezen dat pheld hem niet onberoerd ■laten. Logisch ook, hij is F® mens. [Kluivert is een bekend t zou daarom helaas ponnen, dat hij nog lang op Mtlijke manieren aan pluk herinnerd zal wor- 3 dat maar eens aan Miers als Kees Kist, Ge- 'ïburg, Stanley Menzo tolt. Kan Kluivert daar f wees van niet. "1 een bekend spelers- houdt sinds een paar Pjéigmetde mogelijk- f Kluivert weieens heel «naar het buitenland ge aard moet worden. „Dat ^|en jammer zijn," sprak '3«>pen donderdag. En eerde aan Clarence See- l( Per se weg wilde bij Jgeen bal meer raakt Ba. de impact van het E neen bal? Die is gering. a sjeblieft zowel bla- >»f-L stac|ionbezoekers beschaving hebben, I* Plotseling ontdekken, gebiedt Patrick Kluivert it overleden ^acteur uit Vlaardingen jaargewonde vrouw, ■S 9enoeg van het ELe! voorheen zo onbe- f^Nijnatten Volgende maand rijdt Erik Dekker, al drie jaar beschermeling van Jan Raas, het wereldkampi oenschap op de weg in Colombia. Sinds deze week bereidt de 25-jarige Olympisch vice-kam- pioen zich in Colorado Springs voor op het WK. Voor Dekker was de vraag of hij wel naar Co lombia zou afreizen nooit aan de orde. „Ik vind dat je lef moet hebben om als jonge renner af te zeggen voor een WK." Een nuch tere Drent in Brabant. Door John Graat Gemert - De medaille hangt, half verscholen ach ter een plantje, aan de muur in zijn Gemertse nieuwbouwwoning. Dat het een zilveren plak is, is amper meer te zien. „Als je 'm hebt gepoetst, slaat hij de volgende dag alweer zwart uit," zegt Petra, de vrouw van Erik Dekker. De tijd maakt het onmogelijk de medaille van Barcelona nog da gelijks blinkend te houden. Dof uitgeslagen hangt hij aan de muur, ogenschijnlijk zonder veel waarde. Toch vestigde de tweede plaats op de Olympische Spelen van 1992 de naam van Erik Dek ker. Plotseling was de amateur wielrenner uit Hoogeveen een na tionale sportheld. Dat realiseerde hij zich ook toen hij naast kam pioen Fabio Casartelli op het ere- schavot stond. Tranen rolden uit zijn ogen. Na drie jaar heeft de prestatie van Dekker echter vooral nog historische waarde, zo ondervond hij de laatste maanden. Het was lange tijd onzeker of ploegbaas Jan Raas een nieuwe hoofdspon sor zou vinden. Aan diverse ploeggenoten - Ekimov, Van Bon, Bouwmans - werd vanuit het buitenland getrokken. Rond Erik Dekker bleef het akelig stil. „Maar ik heb me er eigenlijk nimmer echt druk over gemaakt. Zeker als'je in de Tour zit, denk je daar niet aan. Maar de laatste tijd was ik er wel mee bezig. De tijd begon te dringen, ik begon me toch ongerust te maken. De kans zat er in dat ik gewoon pech zou hebben. Maar eerlijk gezegd kon ik me niet voorstellen dat ik volgend jaar weer amateur zou Erik Dekker: „Als ik inderdaad ziek, zwak, misselijk of in eén kistje terugkom, dan hebben de thuisblijvers gelijk gehad. zijn. Toen ik hoorde dat het rond was met de nieuwe sponsor, was ik wel opgelucht." De prestaties van Dekker dit jaar zijn acceptabel te noemen. Het aantal overwinningen van vorig jaar - zes - evenaarde hij vorige week door de GP Poeske Sche- rens te winnen. Toch zat Dekker in maart nog flink in de put. „Ik reed toen echt beroerd. Na de trainingsstage in februari was ik niet meer vooruit te branden. Op een gegeven moment had het voor mij ook geen zin meer om nog te koersen, ik had er helemaal geen zin meer in." Mentaliteit Jan Raas kon er aanvankelijk weinig begrip voor opbrengen. „Hij vond het eerst belachelijk. Raas begon over karakter en mentaliteit, dat ik moest leren af zien. Maar hij zag later ook wel in dat er meer aan de hand was. Ze hebben mijn hele lichaam onder zocht, maar dat leverde niets op. Misschien was het ook wel psy chisch." In de Ronde van Baskenland in april maakte Dekker zijn rentree in het peloton. „Ik voelde meteen dat ik er weer zin in had. Ik kon weer pijn lijden en afzien. Prettig om te merken." Hij reed een goede DuPont-Tour, won voor de tweede opeenvol gende keer de Ronde van Zweden en werd vervolgens door Raas op nieuw geselecteerd voor de Tour, waarin hij als 70e Parijs haalde. „Echt tevreden kan ik over de Tour niet zijn. Ik heb geen enkele goede uitslag gereden. Ik heb me laten zien, dat is al wat. Gelukkig hadden we dit jaar met Abdoe- sjaparov een echte sprinter in huis. Dat scheelt zoveel. Zonder sprin ter of klassementsrijder, zoals vorig jaar, is er in de Tour nau welijks eer te behalen. Nu waren we op het vlakke steeds voor 'Ab- doe' bezig. Hem steeds uit de wind houden en dan maar hopen dat hij het af kon maken." Pak centen Op de aankomst in Parijs na faal de Abdoesjaparov in de Tour. En daar baalde hij zelf -geschat jaarsalaris 1,7 miljoen gulden- misschien wel het meeste van. ,,'Abdoe' heeft zijn gezicht na tuurlijk niet mee, maar als hij weer verloren heeft, kan hij echt heel boos kijken. Dan kun je het beste uit zijn buurt blijven. Hij scheldt ook ploegmaten de huid vol. Ook voor mecaniciens is hij niet makkelijk, altijd moet het anders. Maar normaal gesproken is het een vriendelijke vent, je kunt best met 'm lachen," vindt Dekker. Toch viel er voor de renners van Raas dit seizoen niet zo bijster veel te lachen. Dekker: „De be langrijke jongens hebben het niet waar kunnen maken. Zij zijn misschien nog even rap als drie jaar geleden, alleen'is de rest nog veel harder gaan rijden. Dat is ook aan de gemiddelden in de tijdritten af te lezen. Breukink won in '91 een tijdrit die hij nu twee minuten sneller rijdt. Maar Indurain rijdt hem vijf minuten sneller." Betonblok Dekker was nog amateur toen hij in Barcelona tweede werd op de Spelen. Hij werd daar in de sprint verslagen door de Italiaan Fabio Casartelli, de man die dit jaar in de steile afdaling van de Portet d'Aspet tegen een beton blok smakte. Zijn dood overscha duwde de Tour, ook die van Erik Dekker. „Het was een hele rare dag," zegt Dekker. De vrolijke toon is uit zijn stem verdwenen. „Op een gegeven mo ment komt een commissaris op de motor bij ons groepje rijden. Die vertelde dat Casartelli was over leden. We reden op dat moment bergop. Vooral voor die twee jon gens van Motorola die bij mij re den, was dat slikken. We hebben er nog even over gepraat, zij had den het moeilijk. Ik zelf ook, maar dat duurde maar een paar minuten. Daarna ben ik het ge woon weer vergeten." De wetenschap dat de loodzware Pyreneeën-etapp.e tot een goed einde gebracht moest worden, woog zwaar genoeg om gedach ten aan de dood te verjagen. De lichamelijke inspanningen waren in staat geestelijk getob te ver dringen. „Zo raar. Je bent blijkbaar zo met jezelf bezig." Pas toen hij de streep gepasseerd was, en door een journalist aan het ongeval herinnerd werd, besefte Dekker wat voor een droevige dag het was. Hij werd emotioneel, een stemming die hem die dag niet meer los zou laten. „Fabio en ik kenden elkaar, we zeiden elkaar altijd gedag. Als er iemand in het peloton vriendelijk was, dan was het Fabio wel." Eerbetoon De dag na het tragische ongeval besloot het peloton tot een wan deletappe. Als eerbetoon, maar ook als protest tegen de huldiging FOTO DE STEM/BEN 5TEFFEN van etappewinnaar Virenque de dag ervoor. „Als ze die dag waren gaan koer sen, was ik naar huis gegaan. Dat had ik echt niet op kunnen bren gen. Die dag had ik het moeilijker dan de dag ervoor. Even dacht ik: Jongens, waar zijn wij nou mee bezig? Een van ons gaat dood en de koers gaat door, eigenlijk ab surd. Ik zat me af te vragen wat voor zin het allemaal heeft. Maar die jongens van Motorola hadden besloten om door te gaan. Ik had me heel goed voor kunnen stellen dat ze ermee gestopt waren. Mis schien is het maar beter dat we verder zijn gefietst. Anders was iedereen met een heel slecht ge voel naar huis gegaan. En Fabio was er toch niet mee teruggeko men." Nu is Fabio Casartelli vergeten. „Zo gaat dat toch?" zegt Dekker kortaf. Hij haalt zijn schouders op. Als hij nu in de afdaling met tachtig kilometer per uur een berg afscheert, op een meter van de afgrond, denkt hij niet aan Casartelli. „Als je aan de gevaren denkt, moet je de fiets aan de wil gen hangen." Wilde dingen En stoppen is Dekker nog lang niet van plan. In zijn tengere lijf schuilen nog veel ambities. Over de deelname aan het wereldkam pioenschap in Colombia, waar zoveel gekrakeel over is geweest, heeft hij daarom geen moment getwijfeld. „Voor veel renners is de grote hoogte blijkbaar een probleem. Het vergt veel voorbe reiding. En als je daar geen zin in hebt, moet je thuisblijven. Ande re jongens hebben zich allerlei wilde dingen in het hoofd ge haald. Ze denken dat ze daar ziek worden, of dat ze neergeschoten worden, of getroffen worden door een bomaanslag. Het zal allemaal wel. Als al die gevaren echt" zo reëel waren, zou daar heus geen WK plaatsvinden." De geboren Drent, afkomstig uit een wielernest, is veel te nuchter om de indianenverhalen over Co lombia te geloven. „En als ik in derdaad ziek, zwak, misselijk of in een kistje terugkom, hebben de thuisblijvers gelijk gehad. Ach, vorig jaar was het WK op Sicilië. En als je het toch over mafia hebt! Misschien is het WK in Co- lombia wel door de drugsmafia betaald. Nou en?" Voor Dekker is het WK, waarop hij vorig jaar als 24e finishte, de belangrijkste eendagswedstrijd van het seizoen. Daar mag je niet ontbreken, vindt hij. „Als wij zo als de Italianen tweehonderd kandidaten hadden gehad, had niemand af durven zeggen. Voor mij zegt het rijden in Oranje, voor je land, ook wel wat. Ik vind dat je lef moet hebben om als jonge renner af te zeggen voor eep WK. Knap hoor. Ik begrijp de argu menten wel, maar de keuze niet. Zeker Maarten den Bakker, die zou toch een verschrikkelijk goed WK kunnen rijden? Den Bakker heeft de mogelijkheid wereld kampioen te worden. Dan blijf je toch niet thuis?" van Door Eddy van der Beek Piraeus - In het park rond het Peace and Friendship Sta dium voetbalt en basketbalt de Griekse jeugd. Hier en daar verraadt een affiche dat zich in de kolossale sportarena van Piraeus het EK volleybal voor mannen afspeelt. Het zal de meeste Grieken een zorg zijn. Merkwaardigerwijs werd vorig jaar op dezelfde plaats het WK voor mannen gespeeld. Ook toen liep de betonnen kolos (capaci teit: 20.000 toeschouwers) alleen een beetje vol wanneer het natio nale Griekse team optrad. Hoe anders is de sfeer rond het Peace and ^Friendship Stadium als Olympiakos haar eerste Euro pa Cup-wedstrijd van het seizoen afwerkt. In het rood-wit getooide supporters eten op die dinsdag avond in het park een hapje, pak ken voor het duel nog even een drankje. Lopen dan naar het voetbalstadion dat pal tegenover het Peace and Friendship ligt. Het verkeer op de toch al zo drukke doorgaande weg tussen Piraeus en Athene neemt fors toe. Voetbalgekte. In het perscentrum van de volleybalarena kijken de Grieken naar Europa Cupvoetbal op de tv. Ruben Acosta, president van de wereldvolleybalorganisatie FI- VB, lanceerde de afgelopen jaren enkele plannen om van volleybal een mondiale sport te maken. De Mexicaan riep de World Volley bal League in het leven. Een toer nooi, met miljoenen aan prijzen geld, maar ook met miljoenen aan inschrijfgeld. Een land dat niet kan garanderen dat World Lea gue-wedstrijden behoorlijk door de tv-stations worden gevolgd, valt buiten de boot. Het niveau van een bepaald nationaal team is dus niet eens doorslaggevend. Sneller Acosta was ook de man die enke le spelregelwijzigingen doorvoer de om het volleybal aantrekkelij ker te maken. Het ralley-point- Een eenzaam Grieks supportertje aanschouwt in Piraeus de verrichtingen van haar nationale vol leybalteam. FOTO ANP systeem deed zijn intrede, eerde re technische fouten werden ge schrapt en de service mag sinds vorig jaar over de gehele achter lijn worden geproduceerd. De sport is inderdaad sneller gewor den en attractiever voor de kij ker. In zijn ongetwijfeld goede bedoe lingen werd Ruben Acosta wel eens overmoedig. Hij ging zelfs zo ver te fluisteren dat volleybal ooit zou moeten kunnen wedijve ren met voetbal. De World Lea gue zou dezelfde uitstraling moe ten krijgen als het wereldkampi oenschap voetbal. Een stupide gedachte. Voetbal trekt in princi pe overal veel publiek, zeker als er sprake is van een evenement van enig formaat. Volleybal mag slechts zelden hopen op een goed gevulde 'grote bak'. En dan zal het sportpaleis toch wel in Italië, Brazilië, Japan of Nederland moeten staan. In haar streven naar mondialise ring lijkt het volleybal zichzelf op te blazen. Al jaren klagen coaches van toplanden over de uitpuilende wedstrijdagenda's. De internationals moeten naast club- en bekercompetities enor- WÊ me reeksen interlandwedstrijden afwerken. Een aansprekende vollêyballler als Ron Zwerver bijvoorbeeld was het gehele jaar in Nederland niet te bewonderen. De voor het Italiaanse Treviso spelende top per nam in de zomer geruime tijd rust en liet de World League aan zich voorbij gaan. Begrijpelijk, maar marketingtechnisch beke ken een ramp voor de uitstraling van het Nederlands team. Behal ve de twee wedstrijden in Arn hem tegen Italië waren de sport hallen akelig leeg en dat leverde weinig mooie plaatjes voor de te levisie op. A propos tv, de NOS besteedt toch beduidend minder aandacht aan volleybal dan voorheen en maakt andere journalistieke keu zes. Het is ook niet zo slim van de Europese volleybalbond (CEV) om het mannen- en vrouwen-EK uitgerekend in weken te pro grammeren waarin voetballers Europa-Cupwedstrijden spelen. Volleybal ligt toch al vaak wat meer achterin de kranten, ook de Italiaanse, en radloen T\Tstorten- zich massaal op het grote volks vermaak. Los van de commercie en het pro- grammatechnische, hoe is het ei genlijk voor de spelers zelf om in zo'n troosteloze ambiance als in Piraeus te moeten spelen? Oké, de meeste spelers van de sterkere landen verdienen een aardige cent met hun sport en doen dus in feite gewoon hun werk. Maar toch, de vroegtijdige uitschake ling van het Griekse team zal veel kassa's in het Peace and Friends hip Stadium gesloten houden. De Nederlandse spelverdeler Peter Blangé: „Ik heb er geen last van om in een vrijwel lege hal te moe ten spelen. Op een EK of WK hockey zit tijdens voorrondewed strijden ook anderhalve man en een paardekop op de tribune. Als het vol zit, voel ik me wel wat lekkerder. Volleybal is volleybal en mag je bijvoorbeeld niet met voetbal vergelijken, zo simpel is het." Toch liet ook Blangé zich de afge lopen week een beetje meeslepen toen bondscoach Joop Alberda zich afvroeg waarom de Neder landse volleybalpers twee weken geleden tijdens twee oefenwed strijden tegen Italië niet massaal was uitgerukt. „Dat hadden ze bij "voetbal wel gedaan," praatte de spelverdeler zijn oefenmeester na. - Daarmee dus niet alleen een ver gelijking, maar (onbewust?) toch ook een groot verschil aange vend. m b

de Stem | 1995 | | pagina 11