Cabaretiers vertellen over hun vluchtige vak in jubileumboek Pierre Bokma als 'Ivanov' 'Tabee Toean' boeiend document over oud zeer bij indië-veteranen UITGIDS D4 Ook in de bioscoop Itnking 25e tlag wan iy Hendrix Jaar Cinema r kinderen van de Acht ^es-oprichter "ie White dood wi j de eerste Plaats Trapeze in theater Stille kracht in Blonde Liza Faya, musical over Suriname THEATER IjTEM rjiVi'i "lac AJ/ DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 Spectaculaire, zeer gewelddadige veldslagen vormen de tegenhanger van fantasieloze romantiek rond een 13e eeuwse Schotse held in de histori sche avonturenfilm Braveheart van Mel Gibson. (Grand in Breda, De Ko ning van Engeland in Hulst) Veel innerlijke strijd moeten een ge trouwde man (Guy van Sande) en een onderwijzeres (Johanna ter Steege) leveren wanneer zij hevig verliefd op elkaar worden in Tot ziens van Heddy Honigmann. (Chassé Cinema in Breda) In Land and Freedom van de Britse sociaal-realist Ken Loach wordt een stukje werkelijkheid uit de Spaanse Burgeroorlog levensecht verbeeld. Een jonge communistische Engelsman sluit zich uit idealisme aan bij een mi litie in de strijd tegen het fascisme van Franco. (Chassé Cinema in Breda) In Under siege 2 knokt Steven Seagal er weer lustig op los, ditmaal in een trein die dwars door Amerika rijdt. (Casino 1 in Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom, City in Roosendaal, De Koning van Engeland in Hulst) Batman Forever van Joel Schuma cher is een verbluffende stripverfil ming, stampvol actie. (Cinésol 3 in Breda, Centraal in Geertruidenberg) Sandra Bullock speelt een aardige rol als eenzaam meisje dat verliefd wordt op een toevallige passant en zich een romance verbeeldt in de filmkomedie While you were sleeping van Jon Turteltaub. (Casino 3 in Breda, Cine mactueel in Bergen op Zoom, City in Roosendaal, De Koning van Engeland in Hulst) De tiener-actiefilm The Power Ran gers draait nog in Centraal in Geert ruidenberg en City in Roosendaal. Congo van Frank Marshall is een ro mantisch Afrikaans oerwoudavontuur rond een sprekende gorilla. (Mignon in Breda, City in Roosendaal, Cinemac tueel in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst) Meg Ryan en Kevin Kline (als Franse oplichter) zijn veroordeeld tot elkaar op een reis van Amerika naar Frank rijk in de romantische komedie Fren ch Kiss. (Cinesol 1 in Breda, De Ko ning van Engeland in Hulst). Een moderne versie van het Koning Arthur-verhaal, First Knight levert een eenvoudig liefdesverhaaltje op met Sean Connery, Julia Ormond en Richard Gere (Casino 2 in Breda) In Crimson Tide van Tony Scott krij gen de patriottische Amerikaan Ram sey (Gene Hackman) en de jongere, genuanceerde Hunter (Denzei Was hington) te maken met Russische re bellen. (Casino 4 in Breda, Centraal in Geertruidenberg) De orca Willy en de kleine Jesse ont moeten elkaar weer in Free Willy 2, een jeugdfilm met veel levenslessen en sentimenten (Mignon in Breda, Ci nemactueel in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst, Ledel Theater in Oostburg) De Spielberg-produktie Casper is een grappige, maar rommelige combina tie van speel- en animatiefilm over een doorzichtig spookje. (Casino 4 in Breda, City in Roosendaal, Centraal in Geertruidenberg, De Koning van En geland in Hulst) In Flodder 3 van Dick Maas maakt de a-sociale familie Flodder er weer een puinhoop van in de chique wijk Zon- nedael. (Cinésol 2 in Breda, Cinemac tueel in Bergen op Zoom, Cinemac tueel in Bergen op Zoom, Centraal in Geertruidenberg) De Disney-tekenfilm De leeuweko ning draait nog in Casino 2 in Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom, City in Roosendaal en De Koning van En geland in Hulst. Chassé Cinema vertoont op maandag 18 september de filmklassieker M, Ein Stadt sucht seinen Mörder van Fritz Lang uit 1931. Een spannende, Duitse expressionistische speelfilm over een deerniswekkende kinderlokker.Om 20.00 uur in de reeks Les Films du Pa radis. Filmclub Cinema Paradiso in Bergen op Zoom (Cinemactueel) vertoont maandagavond (20.00 uur) het sur realistische Belle de Jour van Luis Bu- nuel met Catherine Deneuve als een chique vrouw die zich als prostituee laat vernederen. Dinsdag: Legends of the Fall met Anthony Hopkins. Ook woensdag in City in Roosendaal. De romantische filmmusical The Sound of Music van Robert Wise, met Julie Andrews, draait maandag in City in Roosendaal. De Italiaanse maestro Luchino Viscon ti is morgenavond met Bellissima uit 1951 en zaterdagavond met Senso uit 1954 het onderwerp van een film- driedaagse bij Filmtheater Oosterhout (Slotjesveld 15). Zondagmiddag (14.30 uur) wordt L'lnnocente uit 1976 ver toond, met een lezing door Wim Franssen. Fideï et Arti in Oudenbosch brengt zondagmiddag de spannende Neder landse jeugdfilm De Tasjesdief van Maria Peters, in Berlijn bekroond met een Glazen Beer. De Zweedse kinderfilm Lotta loopt weg draait zondagmiddag (14.15 uur) in Chassé Cinema in Breda. Den Haag (anp) - Cabaretiers die over hun vak praten. Over het moment dat je de volgende grap moet plaatsen, over doodsangst in de minuut voor het opkomen, over het moeizaam sleutelen om tot een evenwichtig programma te komen. Veertien cabaretiers die hun teksten zelf schrijven, doen dat in Over het vak. Coen Verbraak inter viewde hen voor deze uitgave van het Nederlands Theaterinstituut in het kader van honderd jaar ca baret in Nederland.Zette Neerlands Hoop inder tijd de geldende wetten van het cabaret op zijn kop, in het boek trekt Freek de Jonge zich ook wei nig aan van een andere theaterwet: laat niet blij ken dat je vindt dat het minder goed met je gaat, want anders gaat het publiek dat vanzelf ook den ken. „Ik merk nu - na 25 jaar volgens publiek en pers alleen maar kwaliteit te hebben geleverd - dat het publiek afhaakt. Dat is heel pijnlijk", zegt hij. De Jonge voelt zich verslagen, overwonnen door de leeftijd. „Ik kan mijzelf nooit meer over treffen", stelt de cabaretier die zich niettemin ver oordeeld voelt tot die plek op dat toneel. „Ik moet een ander soort motivatie zoeken om het toneel op te gaan." Niet meer de concurrentie wegvagen en het publiek totaal overrompelen, zoals in de tijd van Neerlands Hoop. „Niet meer om te winnen, maar om te spelen....Alleen nog spelen om het spe len". De drang om er te staan, mensen aan het la chen te maken en eventueel een boodschap mee te geven is voor nagenoeg alle cabaretiers de belang rijkste drijfveer, met uitzondering van Martine Bijl. „Ik mis die tomeloze bevlogenheid. Youp van 't Hek is bijna een predikant. Dat ben ik nooit ge weest", zegt zij. Verbraak heeft gekozen voor ca baretiers met een rijke ervaring. De jongste gene ratie is daarom met uitzondering van de grote be lofte Henk Teeuwen niet in het boek vertegen woordigd. Ook Herman Finkers ontbreekt. De au teur heeft hem niet tot een gesprek kunnen over halen, omdat het volgens de cabaretier met humor is zoals met seks: „Hoe meer je erover praat, hoe minder zin je erin krijgt". Om dezelfde reden had Toon Hermans er eigenlijk niet bijster veel trek in. Hij zou echt niet weten wat hij over het theatervak moet vertellen, zegt hij met enige valse beschei denheid. „Het komt allemaal voort uit gevoel, of uit zotheid. Met vooropgezette ideeën of structu ren heeft het niets te maken". Roek-circustheater Gosh blijft een week in Breda met het spek takel 'Shak Edi Bobo'. foto stroscher Theater in Breda: Drastic Cuts, Life situations en Bristle. Het uit twaalf leden bestaande gezel schap van de zwarte Newyorkse choreograaf Donald Byrd impo neert vooral door zijn verbazing wekkende vederlichte, elastieken dansers, die met zwaaiende en zwierende benen en soepel door buigende bovenlijven het accent legden op atletiek en acrobatiek. De choreografieën zijn veelal ge baseerd op de Afrikaanse roots van de maker en op de Afro- Amerikaanse negerhistorie. Vol gens de Los Angeles Times is Drastic Cuts een 'non-stop orgie vol manipulatie tussen man en vrouw, hetero en homo, zwart, blank en latino'. HERMAN FINKERS komt van 14 tot en met 16 september naar een uitverkocht Bredaas Chassé Theater met Geen spatader ver anderd. Samen met broer Wilf- ried brengt hij een nauwelijks te volgen verhaal vol botsende ele menten. Niet zijn allerbeste pro gramma overigens. ANTWERPS TRAVESTIE THEATER speelt morgenavond in de kleine zaal van het Chassé Theater in Breda (B)engelen in het vagevuur, een thriller met vampiers, duivels en engelen door playbackende amateurs, on der wie mannen in jurken. FAUST door De Trust, het op zienbarende en schokkende stuk van de Oostenrijker Gustav Ernst in de regie van Theu Boermans, begint zaterdagavond om 19.30 uur in de middenzaal van het Chassé Theater in Breda. Jaap Spijker speelt met heftige fysieke inzet de rol van een mo derne kunstenaar, die na zijn pact met een vrouwelijke duivel (Sylvia Poorta) geweld begint de exploiteren in zijn kunst en daar veel succes mee heeft. Een helse voorstelling vol gewelddadig heid. DE PAARDENKATHEDRAAL, succesvolle theatergroep uit Utrecht, speelt op zondagmiddag 17 september (14.30 uur) De man netjes van de radio voor iedereen vanaf acht jaar in de kleine zaal van het Chassé Theater. DOORMIDDEN heet de grappige voorstelling, die zondagmiddag (14.30 uur) in De Maagd in Ber gen op Zoom wordt gespeeld door Theatergroep Burrp! voor jong en oud. Over een oude variété-ar tiest in een wereld van theateril lusie. DE BERINI'S komen op 19 sep tember nog eens naar De Maagd in Bergen op Zoom met een repri se van hun succesvolle program ma Almondestraat 53a. Nieuwe indringende film van Tom Verheul ^verslaggever De 25e sterfdag van jtndrix wordt in diverse -herdacht met concerten .(„toonstelling, fi derde en tevens laatste uit podium De Piek in „een avond als eerbe- Hendrix. Op The Final die zaterdagavond jjdt, is Curtis Knight de „speelde in de jaren zes begeleidingsband The ;an Curtis Knight en hij op een aantal elpees Amerikaanse R&B zan- die elpees werden er :na Hendrix' dood ver- je schaamteloos onder i uitgebracht. Knight ;e in de loop der jaren aantal albums en schreef over zijn voormalige gi- woonthijin hek treedt hij op met de Jamse band Half Past t.Op het repertoire staan •covers en eigen num- jet concert begint om nr. De entree bedraagt muziek van Jimi Hendrix pater publiek bekend te reist de Noorse band (the Strings' al enkele ja- nland af. In 1992 toer- loor Nederland met een rond Hendrix' vijftigste j. Nu zijn ze terug in meT zijn vijfentwintigste In Podium 't Beest in rpelen ze een programma rience-materiaal, zij het e. Het concert is 22 september om Iinsthal in Rotterdam ten- svan 16 september tot 19 reen tentoonsteHing te die gemaakt zijn let enige optreden dat de che zanger-gitarist in Sissé Cinema in Breda zondagmiddag het kinderfilmseizoen, ie vertoning van de 'e kinderfilm, Lotta eg, die bovendien ook ;p woensdagmiddag 20 ber te zien is. In de Bakantie presenteert 'aiging van Brabantse aters een kinderfilm- ui in het kader van 100 Onema. wrden dan behalve in in de andere filmtheaters ike kinderfilms ge- waaronder Gullivers i uit 1939 en Pippi 'oiis uit 1968. De zwij- Amerikaanse speel- fi» Tin Tin, de Wolfs- «it 1923 en The Kid van is Chaplin uit 1921 "geprogrammeerd in de te theaters, met bege- gvan levende muziek, speciale kinderfilmfol- ij al gratis verkrijgbaar, i' er bij het Chassé 'er en op andere plaat- nBreda ook een speciale 'er- en Cinemaladder ille jeugdvoorsteüingen 'aangeboden. femruchte Eén van de Acht nwege de zeventigste van de Vara nog een op de buis. Paul de Leeuw «presentatie op 4 novem- *ajnrekening. Begin ja- nfigwas Eén van de Acht 'lis Bouwman in de hoofd- storm succes. De Vara is 2oek naar families die willen zijn. Aanmel- enen vergezeld te gaan 1 rec®to vakantiefoto. (alp) - ue zwarte Ame- 2®ger Ronnie White, oprichters van de Mi- 1 op 57-jarige leeftijd ®aan leukemie. ®llte in 1955 met Smo- ®on. Warren Moore en en Emerson Ro- de Miracles op. De ■l„. zich met soul- nut i°nge blanke pu- U'1 tot een van de ode gr0epen van de rtr i PP'j Motown. i;L eet twee nummers die bestormden. My iS«?00r MarY WeUs, Mi!®'a'en- Ook het WL bekend door X*». en Otis Red- 8°ed. Een andere ieois of „"V uc "and in had Ia clown van de Mi- "^tewo«-'-^genedie B-jarige Steve- Morris ontdekte, 'le,ie Wonder Z0U Door Marjan Mes De indrukwekkende documen taire Tabee Toean van fil mer/socioloog Tom Verheul brengt vier Nederlandse oorlog sveteranen terug naar de kam pongs op Midden-Java waar zij in 1948 en 1949 tijdens de poli tionele acties stevig huishielden. Daar komen zij, na bijna een halve eeuw, oog in oog te staan met de plaats des onheils en soms met de voormalige vijand. Een emotioneel gebeuren, dat indringend, fijngevoelig en zon der vooroordeel werd geregis treerd. De filmtitel verwijst naar een uitlating van een van de vetera nen: „Overdag groetten de inlan ders je heel beleefd. Tabee Toe an, zeiden ze dan. Maar 's nachts konden ze tussen de bomen staan om je neer te schieten." Die angst was er mede de oor zaak van dat de Nederlandse soldaten ook zelf in een toene mende spiraal van geweld be landden. Angst is er ook nu nog. De vijfde oud-soldaat in de film durfde niet eens terug te gaan naar In donesië, omdat hij bang was dat er nog altijd op hem werd ge aasd. Hij heeft nog altijd nacht merries waarin hij belaagd wordt door verrotte lijken vol gaten. „Ze willen me neerschie ten", zegt hij in de film. „Het zullen wel mensen zijn die ik omgebracht heb." De vier oud-gedienden die sa men met de cineast wel terug keerden, zorgen voor onthutsen de momenten bij de confrontatie met het verleden. Het lijkt soms of de tijd heeft stilgestaan, zo heftig reageren zij. Ook op ont moetingen met Indonesiërs die ooit hun tegenstanders waren. Een van de veteranen zegt het niet zo duidelijk, maar hoopt stilletjes wel dat ook de 'tegen stander', net als hij, nog altijd gekweld wordt door de gruwel daden, die hij tegen Nederlan ders begaan heeft. Een ander gaat op zoek naar de familie van een boer die hij vermoord heeft. Hij vindt een oom en biedt die huilend zijn verontschuldigin- Terug in de kampang: scène uit de indrukwekkende filmdocumentaire 'Tabee Toean' van Tom Verheul. foto cinem1en gen aan en vraagt naar de naam van zijn slachtoffer. Op die ma nier hoopt hij de moord alsnog te kunnen verwerken. Tom Verheul, die eerder opzien baarde met een fascinerende do cumentaire over een meisje met een meervoudige persoonlijk heidsstoornis (De Ontkenning), maakte ook nu een boeiend do cument. Via de openhartige en soms onthutsende getuigenissen van deze vijf oud-soldaten toont hij ook aan hoe de Nederlandse militairen onvoorbereid terecht kwamen in een steeds geweldda diger guerilla-oorlog, waaruit zij geen uitweg meer wisten. Tom Verheul heft nergens een beschuldigende vinger, hij toont alleen de situatie en laat de toe schouwer zelf een oordeel vellen. Het enige wat hij wil weten is: hoe kon je die dingen doen? En wat hebben ze bij jou aange richt? 'Tabee Toean' van Tom Ver heul draait in Chassé Cinema in Breda, 14-20 september om 19.30 uur. Pierre Bokma, Joop Admiraal en Rik van Uffelen in 'Ivanov' door Toneelgroep Amsterdam. foto serge ligtenberg Pierre Bokma speelt op 19 sep tember in het Chassé Theater in Breda de titelrol in Ivanov van Anton Tsjechow door Toneel groep Amsterdam. Een man die lijdt aan het leven van alledag en de verveling. Ivanov weet niet wat hij wil en doet iedereen te kort, vooral zijn dodelijk zieke vrouw (Marieke Heebink) wier liefde hij niet beantwoordt. Maar ook zijn rentmeester (Hans Kesting) die het landgoed naar de knoppen ziet gaan, de huisdok ter, die hem vergeefs op zijn ver antwoordelijkheden wijst en het buurmeisje dat verliefd op hem is en hem wil helpen. Ivanov is een slappeling, maar misschien ook wel een slachtoffer van zijn tijd, die met zijn (joodse) vrouw is ge trouwd vanwege haar geld. Vijf jaar geleden regisseerde Guy Joosten het stuk bij het Nationale Toneel als een even hilarische als gruwelijke voorstelling, waarin ook het 19e eeuwse Russische an tisemitisme een venijnige rol speelde. Ditmaal is de regisseur de voormalige Oostduitser Jür- gen Gosch, die eerder het Wagne riaanse drama Gyges en zijn ring van Hebbel bij Toneelgroep Am sterdam regisseerde. Deze gastregisseur toont meer respect voor Tsjechovs tekst en heeft zich vooral gehouden aan een getrouwe en nauwgezette en scenering van diens eerste grote toneelstuk uit 1887. Verder acte ren onderen anderen Joop Admi raal, Marjon Brandsma, Hein van der Heijden, Hugo Koolschijn, Celia Nufaar, Roos Ouwehand, Mark Rietman en Rik van Uffe len, naast nog zes andere, meest jonge spelers. De voorstelling in het Chassé Theater begint om 20.30 uur in de middenzaal'. GOSH, de Frans-Duitse theater groep uit Berlijn, staat vanaf maandag 18 september acht avonden (tot en met 23 septem ber) in het Chassé Theater in Bre da met het rock-circusspektakel Shak-edi-Bobo. 'Een knaller van jewelste,, aldus het Eindhovens Dagblad naar aanleiding van de show tijdens het Eindhoven Fes tival in augustus. Plaats van handeling is een uit vergrote huiskamer waar zich een stel vreemde figuren op houdt, die allemaal gebukt gaan onder onderdrukte verlangens en competitiestrijd en ferm op hun muziekinstrumenten blazen. In de nok zweven trapeze-artiesten terwijl op de grond variété-num mers kluchtig fout lopen. Een rommeltje van jewelste, maar het Eindhovense publiek raakte na het wat moeizame begin hele maal in extase. BLONDE LIZA van theatergroep Delta, gespecialiseerd in 'Indisch' theater, gaat op 18 september in première in de kleine Chassé-zaal in Breda. Een 'tropische tragi komedie' van Huub Scholten, die zich afspeelt in Nederlandsch-In- dië anno 1938. De koorts vanwe ge het 40-jarig jubileum van ko ningin Wilhelmina loopt hoog op. Een Nederlands echtpaar kijkt echter met gemengde gevoelens uit naar de viering. Er zijn span ningen met het Ambonese perso neel, want de neergang van het koloniale systeem is op komst. De stille kracht slaat ook nog toe. Gespeeld door Kiki Koster, Nel Lekatompessy, Hans Zuijdveld en Anis de Jong. De donkere acteur Stanley Bur leson (Cats, Adèle Bloemendaal, Karin Bloemen) zal de hoofdrol spelen in de nieuwe Zuidameri- kaanse musical Faya. Morgen avond is er een try-out in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom. "Een muziekspektakel over de verboden liefde tussen een Creoolse jongen en een Hin- doestaans meisje (Farida Nabi- kaks) in 1975 wanneer Suriname zijn onafhankelijkheid viert. Be halve intieme scènes ook veel uit bundige zang en dans uit het Ca- raïbisch gebied door tien acteurs, onder wie Gerda Havertong en Helen Kamperveen, en twaalf zangers en dansers. Lodewijk de Boer heeft deze musical van John Wooters en Hugo Heinen geregis seerd. DONALD BYRD/THE GROUP, de moderne Amerikaanse dans groep, geeft vanavond een Euro pese première in het Chassé

de Stem | 1995 | | pagina 29