Inventarisatie hennepkwekerijen E ON Latste olympisch steunpunt op 20 oktober van start in Goes liek.99 Het Zwin centraal in Week van het Landschap ZEEUWSCH-VLAANDEREN UITSLAGEN STANDEN ïrteren it u goed, Winkeliers Sluis praten met gemeente over voorkoming snelkraken fgTEM ZEELAND C3 [olitie brengt illegale ondernemingen in Zeeuws-Vlaanderen in kaart ;a Radja in de maan Als die mensen genieten, an geniet ik zelf ook' Werkcursus op Zonneschool FESTIVAL VAN ANIMA ETERNA WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 ranp) - Het twaalfde en laatste r,isch steunpunt in het Olym- Netwerk van het NOCNSF It vrijdag 20 oktober in Goes ge il. Lrste olympisch steunpunt ging tjjar geleden in Rotterdam open. De olympische steunpunten beogen het verbeteren van het woon-, leef- en werk klimaat van de topsporters in de A- en B-categorie en de talentvolle jeugdige toppers in de betreffende regio. Onder A- en B-groep worden de sporters verstaan die in hun tak van sport kunnen deelnemen aan Europese en Wereldkam pioenschappen en de Olympische Spe len. Het steunpunt Zeeland/West-Bra bant in Goes zal zich naast de A/B-cate gorie vooral richten op jeugdig sportta lent in de leeftijdsgroep van 14 tot 20 jaar. Het betreft jongeren die binnen hun tak van sport tot de top-vijf van Neder land behoren en in de regio woonachtig zijn. In het kader van het SPON-project (Sportmedisch Project Olympisch Net werk) heeft het NOCNSF een subsidie verleend om een groep van maximaal vijftien talenten zo optimaal mogelijk te begeleiden.Verspringer Frans Maas, do cent aan het CIOS in Goes, is coördina tor-van het olympisch steunpunt Zee land/West-Brabant. Maas, die in 1995 door een blessure een zeer groot deel van het seizoen miste, hoopt in zijn laatste jaar als atleet kwalificatie voor de Olym pische Spelen van Atlanta af te dwingen. Omdat hij zich volledig richt op het zo merseizoen, zal Maas deze winter geen indoorwedstrijden afwerken. itianen Groep Telefoon (076)7878» ,i,ze verslaggever Leuzen - Agenten van de Zeeuws-Vlaamse politie zijn M moment bezig met een inventarisatie van het aan- ■illegale hennepkwekerijen in de regio. Het probleem is las hoofdinspecteur E. Kint, chef van de basiseen- Ij Terneuzen, van dusdanige omvang dat de politie er Ls naar kijkt. k ;:'_T 1 ri I M Let eind van deze week nog Leen goed beeld hebben van ^aantal clandestiene kweke- «e meer duidelijkheid heb- |i«r de schaal waarop dit ge en we het probleem taan hét Openbaar Ministerie Lzien hoe we het aan moeten Wen" aldus Kint. iorrang Laag daarbij is onder meer in e justitie voorrang wil ge- de vervolging van de lepkwekers. umeester R. Barbé van Ter- a noemde het nieuwe ver- 1 afgelopen maandag in liscussie met CDA-kamerle- te geven dat de drug- lilematiek in Zeeuws-Vlaan- ich al lang niet meer uit- 1 tot Terneuzen beperkt «verspreidt over de hele re- tens de Terneuzense politie chef stuiten agenten tijdens pa trouilles in Zeeuws-Vlaanderen de laatste tijd inderdaad regel matig op illegale hennepkweke rijen. De teelt van de cannabis sativa hollandica of nederwietplanten gebeurt volgens Kint zeker niet alleen op bescheiden schaal zoals zolderkamertjes. Grootschalig Hier en daar wordt de teelt ook grootschalig aangepakt en treft de politie zelfs velden aan ter grootte van een voetbalveld. Sommige telers beuren tot wel vierduizend gulden extra boven hun andere inkomsten. Een aantal kwekers is door de politie al gewezen op het illegale karakter van de hennepkweek ten behoeve van de produktie van de softdrug nederwiet. „Die zijn benaderd met het vriendelijke verzoek de akker maar om te ploegen." loorbij, de eerste regent 1 Nederlanders herinnei |de R weer in de maand nnen ze wat meianchoIiB"?zen Izon die definitief he pessies. esterkoks van Kota Rat ets- kn deze wat sombere leo Seghers van Instuif voor gehandicapten: Ikoken zij net zo smakel Inter en lente. Want vc maand. Dat is de S v fan subtiel smakende sj nieuwe ÏERFST-MENU ren wij onderstaand men [van 45.00 per persoon. 12 personen) isalade w-pikante saus Xongkwa soep I en Chinese ham 'e tongfilet mvruchten de wok van de chef bsui, geserveerd in de tipan t>« Au Yuk F in zwarte bonensaus nasi of bami \ee met bonbons 5CH RESTAURAN RADJA' |zen - Tel. 01150- I De Stem. 076-2369" illlllllllilllllllilllllllWH""""1 feestelijke gebeurtenis, die Ier in een somber daglicht it te staan omdat het tekort vrijwilligers een bedreiging toor het voortbestaan van de itvif. tidee voor de Instuif-vereni- van ouders en verwanten wensen met een verstandelij- handicap (VOGG) Oost- »ws-Vlaanderen, zoals het >it heet, ontstond in septem- 1965. De leerkrachten van de naschool in Hulst (toenmalige ■Olzagen dat er na school 'een t'viel voor de geestelijk gehan- apten. hwijl andere jongeren bij el- kwamen in sozen of cafés, ka zij alleen thuis. Er was ge in niets voor hen," vertelt samenwerking met de VOGG 1,1 het initiatief om activitei- te organiseren voor geestelijk jaodicapten zodat zij meer be- "ffizijn bij datgene wat zich Mt in de samenleving. Dit «teerde in een ontspanning- waar een tiental geeste- Sehandicapten onder begelei- spelletjes deed, inutselde of ®e uitstapjes maakte. loop der jaren groeide het deelnemers tot zo'n hon- «veertig met als gevolg dat Programma geheel verander- is niet mogelijk om met groep te knutselen, om ligt de nadruk nu voor dijk op amusement," zegt - geestelijk gehandicapten van 'en tot ongeveer vijfenzestig ®*n negen keer per jaar elkaar in Den Dullaert in om te genieten van theater, mvoSek' danS' P°PPenkast "groot deel van de geestelijk gehandicapten komt uit De Ster- re in Clinge, maar er zijn ook thuiswonenden en bewoners van Gezins Vervangende Tehuizen uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen bij. Een speciale bus haalt de geeste lijk gehandicapten op en brengt hen weer thuis. Met Sinterklaas, Kerstmis en Carnaval organiseert de Instuif ook feesten. „Zo kiezen we met carnaval bijvoorbeeld een eigen Raad van Elf of houden we een wedstrijdje 'Wie is het mooist verkleed?'," vertelt Seghers die in het dagelijks leven adjunct-di recteur van basisschool de Meer paal is. „Dit werk is zo dankbaar. Ook als we programma's hebben die wat minder zijn, vinden ze het leuk. Deze mensen zijn heel gauw blij en ontzettend gemotiveerd. Ik zie gewoon dat ze genieten en dan geniet ik zelf ook." Toch kampt de Instuif met een le vensgroot probleem. Geld? „Geld is altijd een probleem, maar we kunnen met passen en meten rondkomen. De deelnemers beta len maandelijks contributie en de rest wordt gesubsidieerd door de VOGG. Nee, het grootste pro bleem is het tekort aan vrijwilli gers." De Instuif kan slechts re kenen op tien vrijwilligers. „We redden het nu net, maar als er in de toekomst mensen wegvallen, is de kans groot dat het voorbij is met de Instuif. We hopen dan ook via deze weg meer vrijwilligers te krijgen," aldus Seghers. Zaterdag viert de Instuif haar dertig jaar bestaan in het Meu- lengat te Sluiskil. Naast een gezamenlijke maaltijd is er een optreden van Piet Brak man, een zanger van Zeeuwse liedjes. Mini van der Meulen verzorgt de achtergrondmuziek tijdens het eten. NIINNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII"1 '"i'alsf act^vdeiten van de Instuif is de organisatie van het ,eest v°or bewoners van De Sterre in Clinge. Het Zwin: grenzeloos mooi landschap op de scheiding tussen Nederland en België. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE onze verslaggeefster - Onder het mom van 'Je doet alles al voor geld, ik «kwel eens iets voor niets doen', besloot Theo Seghers zich aan te melden als vrijwilliger voor de Instuif Oost- i-Vlaanderen. Nu, zestien jaar later, viert hij samen met 'adere vrijwilligers en zo'n honderdveertig geestelijk gehan gen het dertigjarig bestaan van de Instuif. Excursies en andere activiteiten in thema 'natuur zonder grenzen' Van onze verslaggever Retranchement - In de Week van het Landschap met als thema 'natuur zonder gren zen' is de keuze voor het Zwin als speerpunt natuurlijk een open deur in trappen. Een grenzeloos mooi landschap op de scheiding tussen Neder land en België. De vorige week verdwenen grenspaal had dan ook geen beter tijd stip kunnen kiezen om het loodje te leggen. De Week van het Landschap is dit jaar van 16 tot en met 24 sep tember en in die periode zijn er allerlei activiteiten. Op doorde weekse dagen is er bijvoorbeeld dagelijks een excursie door het Zwin. Dit natuurgebied met kre ken en geulen ontstond al in de middeleeuwen als gevolg van overstromingen in het West- Zeeuws-Vlaamse kustgebied. Via de Zwingeul voeren schepen naar Brugge en Damme, maar in de loop der tijden slibde de geul dicht en daardoor verloren deze steden hun handelsfunctie. Met de laatste bedijking in 1872 kreeg het Zwin zijn huidige vorm. Het schorrengebied is in ternationaal bekend. Vooral als toevluchtsoord voor vele soorten vogels en om zijn grote velden lamsoor. Een typische plant die in het schorrenlandschap goed gedijt. Boomkikker Op een steenworp van het na tuurgebied ligt het vestingdorp Retranchement, omgeven door verdedigingswallen die in de Tachtigjarige Oorlog zijn opge worpen. Die wallen blijken een ideaal en uniek leefgebied voor de gifgroene boomkikker. Ook daar gaat in de Week van het Landschap de aandacht naar toe. „We hebben de week aangegre pen om ons gezicht eens goed te laten zien aan de bewoners van Retranchement," Chiel Jacobusse van de Stichting het Zeeuwse Landschap. „We zijn daar met onze wallen de naaste buren. Het is belangrijk dat de mensen we.- ten wat we daar doen en waarom. Meestal liggen natuurgebieden ver van de bewoonde wereld, maar hier juist niet." De activi teiten in Retranchement zijn vooral bedoeld voor de bewoners van het dorp. Zaterdag 16 sep tember wordt er om 11.00 uur een informatiebord bij de wallen ont huld. Diezelfde dag geeft burgemeester Van Liere van Sluis-Aardenburg om 13.45 uur het officiële start sein voor de Week van het Land schap. Hij doet dat door de deur van het bezoekerscentrum het Zwin te openen, waarna er een levensgrote 'boomkikker' naar buiten springt. Herfstkleuren De excursies, die zo'n twee uur duren, beginnen telkens om 14.00 uur. Een mooie gelegenheid voor natuurliefhebbers om het Zwin eens in een ongebruikelijke pe riode te zien. „De meeste excursies doen we daar in de zomer," zegt Chiel Ja cobusse. „Maar ook in deze tijd van het jaar is het gebied de moeite waard. Veel plantjes krij gen hun herfstkleuren, de trekvo gels zijn volop op pad, de duin struwelen staan onder de bessen en je hebt ook meer kans om haaietanden en andere fossielen te vinden." De excursies zijn niet geschikt voor mensen met hartklachten of die slecht ter been zijn. Verder is een paar goedpassende laarzen aan te bevelen. Voor ouderen en mensen die moeilijk kunnen lo pen is er dinsdag 19 september een verkorte wandeling in cambi- natie met een dialezing in het be zoekerscentrum. Op beide zonda gen kunnen bezoekers zonder gids een uitgezette route lopen met onderweg informatie over het landschap, flora en fauna. Voor de kinderen tot twaalf jaar is er woensdagmiddag 20 septem ber een speur- en huifkartocht. „Vorig jaar, toen we de nadruk legden op Saeftinghe, was dat een groot succes," zegt Jacobus se. „Er waren zo'n 200 kinderen. Dit jaar wordt het nog leuker. Alle activiteiten zijn gratis, be halve een 'sponsorloop' op zater dag 23 september. Deze wandel tocht begint om 12.00 uur en meewandelen kost 7,50 gulden. De opbrengst is bestemd voor het boomkikkerproject. Tijdens de Week van het Landschap is het bezoekerscentrum dagelijks ge opend van 12.30 tot 16.45 uur. Neeltje Jans In samenwerking met de Vereni ging Natuurmonumenten houdt het Zeeuwse Landschap komend weekeinde ook activiteiten op Neeltje Jans en langs het Kram mer-Volkerak. Op Neeltje Jans worden zaterdag 16 september natuurliefhebber verwacht die de handen uit de mouwen willen steken. De ouderen kunnen helm planten, de kinderen kunnen ste nen rapen. Die komen dan ver volgens als markering langs de wandelroute te liggen. Zondag zijn er doorlopend verschillende excursies. Die beginnen bij een grote tent, waar de activiteiten zich concentreren. Langs het Krammer-Volkerak liggen de natuurgebieden de Slikken van De Heen en de Din- telse Gorzen. De sluis aan de monding van de Steenbergse Vliet is het centrale punt waar de activiteiten starten. Er zijn op 16 en 17 september drie soorten ex cursies: wandelen door de Dintel- se Gorzen, wandelen door de Slikken van De Heen of varen en wandelen door een ander deel van de Slikken van De Heen. Ook zijn er rondwandelingen voor de jeugd. Van onze verslaggever Terneuzen - Op de Zonneschool aan de Handellaan in Terneuzen wordt op woensdag 20 september een werkcursus gehouden. Deze cursus gaat over de achter gronden en de inhoud van het Vrije School onderwijs. Er wordt uitgelegd hoe onder werpen aan de leerlingen worden uitgelegd en aangeleerd. Mede werker Kraamwinkel van de Schoolbegeleidingsdienst uit Zeist verzorgt deze cursus die gratis toegankelijk is. De cursus begint woensdag 20 september om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Hierna volgen nog vijf van dergelijke avonden. Op 4 oktober, 1 november, 15 no vember, 30 november en 13 de cember. (ADVERTENTIE) FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Do. 14 september Koewacht, r.-k. kerk, 20.00 uur o.l.v. Jos van Immerseel Fr.J. Haydn - Symfonie no. 96 in D, „The Miracle" (1791) W.A. Mozart - Symfonie no. 41 in C, „Jupiter" KV 551 (1788) L. Beethoven - Pianoconcerto nr. 1 in Es, WoO 4 (1784) Toegangsprijs eerste rang: 35-, tweede rang: 25.- CJP/Pas 65: 5.- korting Vrienden van het Festival 10% korting Kaarten verkrijgbaar aan de kerk en bij het Zuidlandtheater (01150-95555) ANIMA ETERNA KAARTINGEN Nieuw-Namen - De Verenigde Kaarters: 1. L. Timmermans-R. Sturm, 2. R. Verbist-H. Bosman, 3. A. Vergauwen-G. de Maayer. Nieuw-Namen - Bij Nico: 1. A. Bruynhooghe-H. van den Eede, 2. C. de Winkel-J. Seller, 3. M. Pe- tinda-E. Weyenberg. Nieuw-Namen - Kermiskaarting: 1. R. ThielemanrR. Sturm, 2. J. Vermeerssen-F. de Maayer. Terneuzen - Bridgecluo Lyuctor et Emergo, tweede wedstrijd competitie. Groep A: 1. echtpaar Sandrini, 2. Lichte veld-Pieters, 3. Lichteveld-Ramondt en De Rid der- Arnoldi. Groep B: 1. Dekker- Kooien en Pieters-Visser, 3. Zor- ge-Blahkers en Den Doelder-Vis- ser. Groep C: 1. De Ruysscher- Veldhorst, 2. Verschelling-Ver mast, 3. Mackay-Folmer. Hulst - Bridgeclub Hulst, derde wedstrijd competitie. Groep A: 1. Nijs-Taalman, 2. Aronson-Hille- ge, 3. Van Gaever-Van Water schoot. Groep B: 1. echtpaar Sneuverinck, 2. Verbist-Boddae- rt, 3. De Kort-Atkins. Groep C: 1. Stolte-Van de Velde, 2. Stallaert- Vercauteren en Seijdlitz-Van Op stal. Groep D: 1. Huiskens-Ver- eecken, 2. Kint-De Waal, 3. Van Barneveld-Burm. Groep E: 1. Van de Wielen-Vereecken, 2. Burm- Bral, 3. Scholte-Heiszler. Terneuzen - 't Schelpenhoekje, 66 personen. Bieden: 1. E. Zwartele, 2. W. Riemens, 3. L. Jonkman. Jo keren: 1. mevrouw Naye, 2. me vrouw Helen, 3. mevrouw Schee- Ie. Axel - Zaal De Halle, 35 perso nen. Bieden: 1. J. van Hecke, 2. C. Verschuren, 3. J. Elenbaas. Joke ren: 1. mevrouw Pieters, 2. me vrouw De Cock, 3. J. Haak. Zandberg - Kermistent, vijftig personen. Bieden: 1. mevrouw Goossen, 2. J. van Boven, 3. P. Mahu. Jokeren: 1. mevrouw Kouyzer, 2. mevrouw Van Eer denburg, 3. mevrouw Jonkheym. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, 52 personen. Jokeren: 1. mevrouw Bode, 2. mevrouw Verplanken, 3. mevrouw Saeye. Bieden: 1. T. Verschorre, 2. R. Poppe, 3. L. de Knuit. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 36 personen. Jokeren: 1. R. de Vos, 2. mevrouw Van Remortere, 3. Th. van Remortere. Bieden: 1. N. Pa- tijn, 2. J. van de Hende, 3. J. van Remortel. Clinge - Zaal De Landbouw, 28 personen. Bieden: 1. R. Verschu ren, 2. J. Michielsen, 3. E. Dan- kaert. Jokeren: 1. R. Warrens, 2. mevrouw De Bruyn, 3. mevrouw Van Campenhout. Sas van Gent - Zaal 't Schippers huis, zestig personen. Bieden: 1. R. Bode, 2. H. van de Berg, 3. me vrouw Vereecken. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, twintig personen. Bieden: 1. E. Dankaert, 2. G. Blommaert, 3. F. Piessens. Jokeren: 1. mevrouw De Bruyn, 2. mevrouw Lambrechts, 3. mevrouw Pieters. Graauw - Gemeenschapshuis, veertien personen. Jokeren: 1. mevrouw De Koster, 2. mevrouw Van Eerdenburg, 3. mevrouw De Waal. Kloosterzande - Zaal De Reizen de Man, dertig personen. Bieden: 1. P. van Spaendonk, 2. J. de Waal, 3. A. de Waal. Jokeren: 1. N. Dreessen, 2. R. Veschuren, 3. mevrowu Van Campenhout. Sas van Gent - Zaal De Engelen roos, dertig personen. Bieden: 1. R. Poppe, 2. T. Samijn, 3. T. Bleyenberg. Jokeren: 1. mevrouw Saeye, 2. mevrowu Verplanken, 3. mevrouw De Pan. Hulst - Zaal De Kroon, 38 perso nen. Bieden: 1. M. Rombout, 2. E. Patijn, 3. R. van Leemput. Joke ren: 1. mevrouw Van Campen hout, 2. mevrouw Himbrechts, 3. J. van Kerkhoven. Koewacht - Zaal De Lange Ak kers, dertig personen. Bieden: 1. C. Ongenae, 2. M. van Hove, 3. A. Bonne. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, vijftien personen. Jokeren: 1. me vrouw Van Haver, 2. mevrouw De Nijs, 3. J. Weststrate. Bieden: 1. A. de Bruyn, 2. R. Tilleman, 3. R. Verbrugge. Graauw - Gemeenschapshuis, 26 personen. Bieden: 1. A. Pica vet, 2. W. Sorber, 3. J. Aandeweg. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, 41 personen. Bieden: 1. J. Tieleman, 2. J. van Hoeke, 3. J. Tieleman. Jokeren: 1. mevrouw Patijn, 2. mevrouw Van Goethem, 3. me vrouw Van Cadsand. Kloosterzande - Zaal De Kastan je, 29 personen. Bieden: 1. me vrouw Hoop, 2. mevrouw Tille man, 3. N. Goossen. Jokeren: 1. N. Dreesen, 2. mevrouw Hoek, 3. mevrouw Haver. St.-Jansteen - Zaal DE Kroon, dertig personen. Bieden: 1. Th. Bolssens, 2. G. Ferket, 3. J. van d Hende. Jokeren: 1. mevrouw Til leman, 2. F. Buys, 3. mevrouw Domines. Clinge - Zaal De Landbouw, 26 personen. Bieden: 1. E. Bracke, 2. mevrouw Tilleman, 3. F. van Eer denburg. Jokeren: 1. mevrouw De Bruyn, 2. mevrouw Hamelink, 3. mevrouw Van Haver. Hengstdijk - Camping De Vogel, 55 personen. Jokeren: 1. mevrouw De Vet, 2. mevrouw Weststrate, 3. J. Weststrate. Bieden: 1. mevrouw Dieleman, 2. J. Sorber, 3. Th. Bolssens. Terhole - Zaal De Staminee, 51 personen. Bieden: 1. J. van de Hende, 2. J. Remortel, 3. E. Riet jes. Jokeren: 1. mevrouw Taal man, 2. mevrouw Van Dorselaer, 3. mevrouw Pieters. Clinge - Zaal De Landbouw, veertig personen. Bieden: 1. B. van Leemput, 2. W. Vergauwen, 3. Th. Bolssens. Jokeren: 1. F. Buys, 2. mevrouw Ferket, 3. me vrouw De Nijs. Hengstdijk - Camping De Vogel, 47 personen. Bieden: 1. mevrouw Hemelaar, 2. W. Zwaan, 3. me vrouw Goossen. Jokeren: 1. me vrouw Lernout, 2. mevrouw Mar- tinu, 3. mevrouw Crombeen. Breskens - Zaal 't Zonneke, der tig personen. Bieden: I.E. Patijn, 2. E. Zwartelee, 3. W. Riemens. Jokeren: 1. J. Koopmans, 2. M. Boerjan, 3. F. Dekker. DARTEN Ossenisse - Op camping De Zee meeuw werd een dartswedstijd gehouden waaraan vijftien perso nen deelnamen. Uitslag vrouwen: 1. L. D'Hooghe, 2. M. D'Hooghe, 3. T. Pelemans. Mannen: 1. R. de Bock, 2. R. Sarens, 3. P. Haneveld. HENGELEN Ossenisse - Op camping De Zee meeuw werd een hengel wedstrijd gehouden waaraan achttien per sonen deelnamen. Uitslag: 1. R. Verhulst 19 vissen en 3,04 meter, 2. G. Haantjes 5-1,05, 3. R. van Rooyen 1-0,64. Op camping Mussenist werd een hengelwedstrijd gehouden waar aan veertien personen deelna men. Uitslag: 1. P. Waumans, 2. R. de StAelen, 3. E. de Bruyn. KOERSBAL Kloosterzande - Clubgebouw Ro zenhof, 28 personen: 1. A. Rom- bout/L. Ivens, 2. C. de Bruin/A. Weesepoel, 3. L. Neve/R. van de Velde. Zuiddorpe - GOW, 't Kaaike: 1. W. Kempe/A. Roelands, 2. A. de Cock/M. van de Sijpt, 3. A. de Mey/J. de Caluwé-van Rossem. Lamswaarde - Zaal De Luifel, KBO: 1. L. Platjouw- van Poe- le/P. Roelands, 2. E. van Water- schoot/H. Schelfhout, 3. F. Jans- sen/E. van Driessche. Terhole - Zaal dorpshuis, KBO: 1. A. Hemelaar-van Himst/E. van Driessche, 2. A. van Driessche/J. de Maat, 3. M. van Campen- Schelfhout/E. Volleman-Caluwé. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, elf personen: 1. M. de Maat-de Waal/J. de Waal-Hamelink, 2. A. Rottier/J. Schrauwen, 3. R. de Waal-Cambeen. Axel - Gregoriuscentrum, negen personen: 1. A. Willems, 2. E. Snoek, 3. P. Durinck. Westdorpe - Zaal Concordia, achttien personen. Mat 1: 1. me vrouw De Smet/R. van Hecke, 2. mevrouw Jansen/mevrouw Dob belaar. Mat 2: 1. R. Jansen/me vrouw De Pachter, 2. mevrouw Van Geetsum. Axel - Zaal De Halle, tien perso nen: 1. G. Navest, 2. W. Kempe, 3. mevrouw de Poorter. Koewacht - Zaal De Vlaschaard, 26 personen: 1. A. Roeland/P. de Schepper-van Grembergen, 2. J. Verbraeken/A. de Bock, 3. T. Roe- lands-van Weaesbergen/J. La- heye. Hulst Zaal De Lieve. Mat 1: 1. A. Emeneel/M. de Vos, 2. G. de Bot/L. Kegels. Mat 2: 1. A. Eme- neel, 2. E. Burm/J. de Pooter. Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - „We zijn het erover eens dat we het pro bleem samen moeten aanpakken. Maar het belangrijkste is dat iedere winkelier afzonderlijk maatregelen moet treffen om het aantal snelkraken zo laag mogelijk te houden." Dit stelt J. Bogaard, voorzitter van de Sluisse middenstandsver eniging, na de voorlichtingsbij eenkomst maandagavond in de raadzaal van het Sluisse Belfort van het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg en de politie over het voorkomen van snelkra ken. Een aantal Sluise winkeliers (voornamelijk van dure kleding winkels) werd dit voorjaar het slachtoffer van snelkraken. 's Nachts werden winkelpuien ge ramd om in korte tijd, zo veel mogelijk mee te nemen. Het gemeentebestuur zag in dat er iets tegen deze vorm van cri minaliteit gedaan moest worden. De bijeenkomst was dan ook vooral bedoeld om de meningen over eventuele maatregelen te peilen. Het voorstel van het gemeente bestuur om de winkelstraten van het Sluise centrum 's nachts af te sluiten met paaltjes werd door Bogaard niet enthousiast ont vangen. „Daar zet ik vraagtekens bij want als dieven er niet meer met een auto door kunnen, dan ge bruiken ze wel een brommer. Wat dat betreft, is het dus heel moeilijk om de boel te beveiligen. En het is onmogelijk om het cen trum permanent door de politie te laten bewaken want 's nachts is er voor West-Zeeuws-Vlaan deren maar één politiewagen be schikbaar," aldus Bogaard. Volgens hem is het daarom van belang dat de winkelier zelf maatregelen treft om de kans op inbraak zo veel mogelijk te ver kleinen. „We hebben maandag dan ook een paar voorlichtingsfilmpjes van de politie bekeken om ons zo goed mogelijk tegen diefstal te beveiligen. Ook gaan we samen werken met de Nederlandse Vei ligheidsdienst. Een aantal win keliers heeft inmiddels hekken voor hun etalages geplaatst. Vooral gedupeerde winkeliers doen er alles aan hun zaak zo goed mogelijk te beveiligen." Volgens J. Naeije, hoofd gemeen tewerken Sluis-Aardenburg, is het noodzakelijk dat de neuzen van de winkeliers dezelfde kant opstaan als het gaat om de be strijding van de snelkraken. „De winkeliers moeten weten hoe ze een dief moeten benade ren. Daarom is het nuttig dat we met z'n allen discussiëren over hoe we dit het beste aanpakken. Als gemeente blijven we dan ook met politie en middenstand over leggen over mogelijke oplossin gen. Want het blijft moeilijk een duidelijk antwoord op dit soort criminaliteit te geven. Dat ant woord is er dan ook niet."

de Stem | 1995 | | pagina 21