DE STEM 'Ik wil de vrouwelijke Rolf Wouters worden' IiO-drieluik over ljoenenerfenissen Veronica voortvarend van start ten koste van publieke omroep Hoogste toneelprijzen voor Vlaamse spelers ig 13 september van DBLEEM? es«&&SS N g«bruiktBman die het testa~ Barbra Streisand ontvangt Emmy voor 'The Concert' Van Dis, Van der Heijden en Connie Palmen bij genomineerden AKO-prijs JO tot 18.00 uur. DIT UW Irene van de Laar mikt op loopbaan in tv-wereld Huygensprijs voor auteur F. Springer I itenweg 33A, Axel lil.: 01155-63085. IkTTE VOORRUIT ÜV„ misschien twee of drie men- die beslissende opmerkingen heb- gemaakt in bepaalde fases van mijn-leven" Thom Hoffman, acteur Gids 0®volgen v00r uw no claim Ir m""' s«voii.„ hoeft u ni.t. t, boto[,„ ol« u verzekerd bent tegen ruitbreuk 100% garantie NO CURE NO DEAUTOÜLASSPECU" |n mogelijk... v.rven0.„ indien not,d„t,t Inen 14 dagen aan u uit. U hoeft J ziet: er is alle reden |atis het boekje "van Irmeerd worden over W (1P pan gratis 06-0368. ekje "van ziekenfonds naar over de particuliere ziekte- J DSZH2.9 eringen. Antwoordnummer 10201,4300 VB Bredtij ■,2e 18 was, vloog ze 1# uppie naar Japan !.Wee maanden te L als fotomodel. |tZe22,23 was, |jcen werkte ze een (inParijs. Vorig jaar Lze in Manilla om I it6l Miss Universe. jgS 6 kreeg ze haar I ijtv-programma, een iat)g wel: 'De Nacht- L Irene van de Laar, har en al een heel le tter zich. „Maar ik -dezelfde Irene geble- Inclusief de Bra- I jSe zachte 'g'. I «aarten van de Rakt iKachtrijder doolt Irene van U onbevangen in het zij- tan een motor - aan het wordt gewerkt - Nederland. Ze een praatje aan met een Jj geklede wc-mevrouw in [Jlstare tent. Met een jarige die een kroonluchter in heeft gekregen en zich hulp vervoegt. Of Rotterdamse taxichauf- .„j diens wel en wee. Irene ijtook feesten bij. Tussen de 11® voert een gespierde een act op met een cho- piemel. Dat is het curieuze storium van De Nachtrijder, produktiebedrijf nodigde iiitvoor een screentest. Ze jjnog geen gat in de lucht, lik ben maar een kleine vis ijmte vijver'. Juichte even- g toen ze het werd. „6„. 'Göh, goed' tegen J „Ik wil kijken of ik het verwoordt ze in een hoekje litt rumoerige Amsterdamse haar voornaamste be- n, De cappuccino arri- jt over haar programma: jug heel veel zelf doen, veel «ren. Ik vind het sowieso lids met mensen te doen. aniteit is mijn kracht. Ik «maar een eind op los." leven Wtopmerkelijkste belevenis- it ze de - niet geplande - met een groep fees eren op de grensover- jfteldonk en met een dak- „Het was fut of vier. Op die parkeer- i de deuren van de Jb'sopen, stereo op turbo, blik- pr, sigaretten, pillen, noem it op. In België is de disco- te, daarom gaan we hier ir terder feesten, zeiden ze. «ik zo jong was, kwam mijn feme om een uur ophalen bij Hij had er een handje «pal voor de deur te gaan Dat vond ik vreselijk, «achteraf wel lief." s ik in een opvanghuis kiaklozen. Ik sprak een meis- fjt aan drugs is verslaafd en aatig onder een brug slaapt. "6 in oog met zo iemand Irene van de Laar: „Spontaniteit is mijn kracht. zit, besef je in wat voor ellende zij verkeert. Zij heeft een rotleven en ik hoor haar uit. Dan moet ik de knop omzetten om niet emotio neel te worden. Achteraf heb ik thuis nog aan haar zitten den ken. Marmer De Nachtrijder is voor Irene van de Laar 'een beginpunt', een nieuwe uitdaging na zoveel jaar modellenwerk. Ze rept van 'ver der uitbouwen' en 'kijken wat er op mijn weg ligt'. Nog een jaar of vier-vijf modellenwerk, dan is het mooi geweest. Want altijd hetzelfde blijven doen, dat ligt niet in haar aard. „Het is mijn werk, mijn vak, rou tine. Het is financieel aantrekke lijk, maar je wordt er niet veel wijzer van. De wereld heb ik nu wel gezien. Klanten boeken je, al les is pico bello in orde. Het ticket ligt klaar op Schiphol, je stapt in, vliegt business class, mooi hotel. Voor de buitenwereld is het vaak glamour en glitter, maar dat is het helemaal niet. Want je zit 's - avonds wel moederziel alleen op die hotelkamer. En na tien keer raak je ook niet meer onder de in druk van het marmeren badka mertje", lacht ze gul. „Je roept 's morgens niet van: Hoera, ik mag weer in München werken. Je denkt heel zakelijk. Zoveel verdien ik op die dag en daar gaat het om. Ze boeken je ook omdat je professioneel bent. Dus je levert een goed produkt af en dat is het. En je bent echt blij als je's avonds naar huis vliegt", zegt ze alsof ze het over iemand anders heeft. Atletiek Het is hard werken, onderstreept Irene. Rare tijden. Een werkdag op een tropisch eiland duurt zo lang de zon schijnt, om vier uur al uit de veren. Discipline is onont beerlijk. Gezond eten en je ge wicht in de gaten houden. Niet teveel vette happen, anders is het zo gedaan. „Je moet er goed uit zien, letten op je maat, in vorm blijven. Ik loop veel, drie keer per week tien kilometer. Vind ik ook leuk om te doen. Hoe snel? In 40- 45 minuten. Ik was vroeger lid van een atletiekvereniging, De Keien in Uden. Maar dat viel niet te combineren met het werk." Een vies weer-loopster is ze niet. „Nee, ik ga niet in de regen lopen. Het moet wel leuk blijven." Op haar niveau is een leuke grijp- stuiver te verdienen. Dat moet ook want nu is het nog tijd om te oogsten. Een dagje Irene loopt in de duizenden guldens, in die for mulering kan ze zich wel vinden. Ze weet dat ze een bevoorrecht mens is: „Ik hoef per maand niet zoveel te werken om een aardig bedragje bij elkaar te krijgen. Daar staat tegenover dat ik het wel binnen een bepaald tijdsbe stek moet verdienen. Na je 26e wordt het minder. Je krijgt wat ander werk, je staat niet zo snel meer met staartjes en een plooi rok op de foto." Heimwee Op haar achttiende verliet ze het ouderlijk huis in Heeswijk-Dint- her en trok de wijde wereld in. Geen probleem. „Ik ben een glo betrotter. Op die leeftijd stond ik in mijn eentje met mijn koffertje op Schiphol om naar Tokio te gaan. Daar heb ik twee maanden vertoefd om te werken als model. Zo ben ik in het diepe gegooid. Gelukkig heb ik niet zo snel heimwee." En met plezier denkt ze aan haar tweejarig verblijf in Parijs. Een belangrijke mijlpaal in haar le ven, zegt ze. „Ik heb alles gedaan wat ik leuk vond, niet alleen wat werk betreft, ook het sociale le ven. Leuke mensen ontmoet, uit geweest, Parijs gezien, gewoond in een huis met Italianen, Fran- onze rtv-redactie l!tou^e Amsterdamse dametjes die een miljoen hebben ge- maar na hun overlijden niks blijken te hebben geregeld. l(:!® gaat het eerste deel van een drieluik over erfenissen. M?ur' ®'a Groeneveld en veel. Toen zijn pogingen om zijn enige zoon - hij had ook drie dochters - in de zaak te krijgen mislukten, werd de band met hem verbroken. Het overlijden van de man kwam zijn zoon daar om pas achteraf ter ore. Alleen hij durft het tegen zijn overleden vader op te nemen. Het slot van het drieluik is gewijd aan Ronald Jan Heijn, zoon van Gerrit Jan Heijn en directeur van het Amsterdamse New Age-cen- trum Oibibio. „Ik was voorbes temd om Oibibio te beginnen. De erfenis had ik daarbij nodig. Het was geen toeval, net zoals het niet toevallig was dat mijn vader werd vermoord." Ronald Jan He ijn knoopt voor de KRO de eind jes van zijn gecompliceerde leven aan elkaar. fl (Nederland 1, 22.25 uur) ■«lerwey maakten voor de I "«nmentaires over wat na I"111 dood en ljoenen al dan niet een krijgen. Dit i wordt uitgezonden in de L eJ^hek KRO Documen- FMk voorheen als Sporen «et leven ging. i»i e'kaar twee oude sa- •raide zusters komen te i heft de politie hun ">se huurflat aan vol kranten, boeken, De voormalige on een terug- Tot grote ver- im 11 notaris blijken de Naarwie dat si at bebben de zus- ■Eenjarenlan- fJWocht naar erfgenamen voor stukje De camera legt fetsWnkriirtWaar°Pdefami" P«irtn.»Igtimewaterften esten kenden hen ["ttztkeS het verhaal van Nat Iv de kinderen te riat°uwoZraS daS en ftever" zin zag hem niet Van one rtv-redactie Hilversum - Met een markt aandeel van zeventien procent in de eerste week van haar commerciële bestaan heeft Veronica een voortvarende start gemaakt, vooral ten kos te van de publieke omroepen. Vrij vertaald wist het tv-sta- tion gemiddeld één op de zes kijkers te boeien. Het publieke bestel leverde in de eerste Veronica-week fors in en zakte van 47 naar 35 procent; RTL4 en 5 samen van 32 naar 28 procent marktaandeel. Zo scoor- Pasadena (AP) - Barbra Streisand is zondagavond onderscheiden met een Emmy Award voor beste individueel optreden met haar programma 'Barbra Streisand: The Concert'. Streisand merkte op dat er dertig jaar voor bij waren gegaan sinds zij haar vorige Em my had gewonnen. Deze prijs was veel be langrijker dan de vorige, zei zij. Na zoveel jaren zonder acteren waren er zoveel twij fels: „Zou ik het kunnen doen? Zou mijn stem er wel zijn? Zouden de mensen nog steeds betalen om mij te komen zien?" De meeste Emmy's - acht - werden gewon nen door het medische televisieserie 'ER', waarmee dit programma de prestatie van Hill Street Blues in 1981 evenaarde. Een van de prijzen die zondagavond bij de 47e Emmy-uitreiking in het Californische Pasadena werden vergeven gold een acteur die inmiddels is overleden - de uit Puerto Rico afkomstige Raul Julia. De vorig jaar oktober na een attaque overleden Julia kreeg de prijs voor zijn rol als regenwoud activist Chico Mendes in 'The Burning Seas on'. De prijs werd in ontvangst genomen door Julia's weduwe, de danseres Merel Po- loway Julia. Julia is vooral bekend gewor den als de vader uit 'The Addams Family' en William Hurts celgenoot in 'Kiss of the Spi- derwoman'. Barbra Streisand Candice Bergen werd onderscheiden als beste lead-actrice in 'Murphy Brown'. Het FOTO ANP was Bergens vijfde Emmy in deze categorie, waarmee de actrice een record vestigde. de de Holland Media Groep (RTL4, RTL5 plus Veronica) aan zienlijk beter dan Nederland 1, 2 en 3. De commerciële passeerden de publieke zenders vlot: 45 te genover 35 procent. De HMG had voor de start veertig procent in gedachten. Veronica-woordvoer- der Hans van der Veen spreekt van een droomstar! Zijn station, dat mikt op dertien procent, heeft het voordeel van de naamsbe kendheid goed uitgebuit. „De koek kan maar een keer verdeeld worden. Het is belangrijk de eer ste punten goed aan te snijden. „Ach, wij kijken liever op jaarba sis naar de cijfers", reageert NOS-woordvoerder André Mat- thijse. „Na de komst van RTL4 voorspelde iedereen dat we onder de 50 procent zouden zakken, maar we zijn nooit daaronder ge komen. Nu zal dat wel gaan ge beuren; het zal in de richting van de veertig gaan. Maar of dat zo dramatisch zal zijn, valt nog te bezien." Matthijse plaatst nog enkele kanttekeningen: „Nieuwe zen ders trekken bij de introductie altijd meer aandacht. Daarnaast komen ze met bijzondere pro- DINSDAG 12 SEPTEMBER 1995 DEEL sen, Canadezen en Amerikanen. Dat was uniek." In de wendingen in Irene's leven heeft zus Hetty de hand gehad. Zij was het die haar jongere zus op het pad zette van de Linda de Mol-modellenwedstrijd en van de vaderlandse Miss Universe-ver- kiezing. „Zij is de aanstootgeven de factor geweest", drukt Irene zich ietwat ongelukkig uit. Geldklopperij En anders? Dan was het de Hotel school in Maastricht geworden. Want zoals zovelen wist ze eigen lijk niet wat ze wilde. „Ik schar relde toen wat bij met showtjes voor modezaken. Uiterlijk inte resseerde me in die tijd helemaal niet. Dat kwam later pas op gang. En nu sta ik helemaal niet stil bij mijn uiterlijk, maar maak er al leen maar gebruik van." Terwijl timmerlieden in café Americain fors van leer trekken, neemt het gearriveerde model een slokje Cola Light en windt zich een beetje op. „Tegenwoordig noemt iedereen zich model. Zelfs al als je bij de plaatselijke foto graaf in de etalage hangt. Dan gaan mijn haren recht overeind staan. Je kunt het niet leren. Cur sussen zijn pure geldklopperij. Je moet erin rollen." Haar leven tot nu toe overziend, is ze 'best tevreden' en warempel 'een klein beetje trots'. Maar die gevoelens borrelen pas op als an deren zoals haar zus haar atten deren op wat ze presteert. Ach, werk is ook niet het belangrijk ste, gezondheid wel en vrienden en familie. Touwtjes Ze zegt ook kansen te hebben ge had om 'Cindy Crawford' te wor den in New York. „Genoeg aan biedingen gehad; ik wilde liever naar huis op dat moment. Maar ik heb een behoorlijk niveau be reikt, dus ik vind het wel best." „Mensen denken dat je hautain gedrag gaat vertonen, maar ik ben dezelfde Irene gebleven. Ge lukkig wel. Ik heb een zeer nuch tere kijk op alles, ga gewoon met vader en moeder winkelen in Uden. Alles is normaal gebleven. Ik ben niet arrogant geworden." Zo denkt Irene met genoegen aan vroeger. Het was gezellig thuis. „We werden er niet aan touwtjes gebonden. Hoefden ook niet elke zondag naar de kerk. Op de havo was ik niet zo'n held. Ik vond het zonde van mijn tijd; met een zes was ik al tevreden. In Brabant liggen mijn roots. Brabanders zijn een apart slag mensen. Ge woon gezellige mensen, klaar. Geen moeilijke toestanden." Terwijl boorgeluiden het hamer- geklop vervangen, beschrijft Ire ne zich desgevraagd als een heel optimistisch persoon, immer vro lijk. „Iemand die behoefte heeft aan mensen om zich heen. Ik raak niet snel ergens van onder de in druk." Waar haar tv-avontuur in uitmondt, ze heeft geen flauw idee. „Ik hoop dat ik de vrouwe lijke Rolf Wouters wordt", lacht ze breeduit. Ilse Uitterlinden en Warre Borgmans bekroond Door onze kunstredactie Amsterdam - Ilse Uitterlinden krijgt de Theo d'Or 1995, de on derscheiding voor de beste vrouwelijke dragende rol in het sei zoen 1994/'95, en Warre Borgmans de Louis d'Or voor de beste mannelijke rol. Daarmee heeft de Toneeljury, in gesteld door de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouw Directies, de hoogste Nederland se toneelonderscheidingen toege kend aan twee Vlaamse acteurs. De prijzen voor de beste bijrllen, de Colombina en de Arlecchino, gaan naar twee Nederlandse ac teurs, naar Catherine ten Brug- gencate en Han Kerckhoffs. Voor zijn regie van 'Angels in America' bij het RO Theater is aan Guy Cassiers de Prosceniumprijs overhandigd. Cox Habbema, directeur van de Amsterdamse Stadsschouwburg, reikte de theaterprijzen gister avond in eigen huis uit tot besluit van het Vlaams/Nederlands Theaterfestival. Met uitzonde ring van de Oeuvreprijs waarmee de bijdragen aan de podiumkunst gedurende een lange carrière worden geëerd. Regisseur en ac teur Peter Oosthoek, die deze prijs in 1993 ontving, overhan digde hem nu aan zijn collega Ton Lutz. De Grote Theaterfestivalprijs, met 50.000 gulden de enige waar mee geld is gemoeid, ging naar het Vlaamse gezelschap Malper- tuis voor de voorstelling 'Who's afraid of Virginia Woolf'. Ilse Uitterlinden krijgt haar gou den plak, gemaakt door Eric Claus, voor de rol van Carlotta Monterey in 'O'Neill' van de Zweedse toneelschrijver Lars Norén. De Vlaamse Blauwe Maandag Compagnie speelde het stuk in regie van Luk Perceval. Over de rol van Ilse Uitterlinden zegt de jury: „Ze sart, ze stookt, ze krenkt en ze doet dat alles zo intelligent, zo welbespraakt en zo wellustig dat zij voor haar man Connie Palmen gramma's zoals de voetbalwed strijd Nederland-Wit Rusland. Bovendien moeten wij onze win- terprogramma's nog inzetten." SBS 6, enkele dagen voor Vero nica de lucht ingegaan, komt in de week van 1 tot en met 7 sep tember uit op gemiddeld drie procent marktaandeel. „Omdat we nog lang niet overal op de ka bel zitten, moet je dat vertalen in vijf procent. Dat is in onze ogen een aardige start. Maar we willen ons niet rijk rekenen", meldt woordvoerder Edger Hamer. Langzaam uitbouwen is het mot to van SBS 6, tot acht a negen procent medio 1996. De juryvoorzitter, de Belgische minister van staat Paula D'Hondt, zal de winnaar van de prijs van 100.000 gulden op 21 oktober bekendmaken in een uit zending van Sonja op Zaterdag. Anders dan vorig jaar, toen een jury van 'gewone lezers' uit maakte wie de prijs kreeg, be paalt dit jaar een jury van be roepscritici wie wordt bekroond. Naast Paula D'Hondt bestaat die uit Jessica Durlacher, Doris Grootenboer, Chris van der Heij den, Marcel van Nieuwenborgh en Frans Roggen. Bij de bekendmaking van de no minaties schetste de jury het di lemma waarvoor zij stond: moet zij boeken die al alle aandacht krijgen opnieuw voor het voet licht brengen of moet zij bewust kiezen voor vergeten of minder bekende titels. De jury zegt de laatste mogelijkheid niet te heb ben gekozen, omdat kwaliteit de maatstaf is. De journalistieke aandacht en de verkoopcijfers zijn daaraan volgens haar onder geschikt. De jury, die voor de helft uit Vla mingen bestaat, is enigszins on gelukkig met het niveauverschil tussen de uit Nederland en uit Vlaanderen afkomstige boeken. Dat weerspiegelt zich in de keuze van de nominaties, waarbij slechts de verhalenbundel van Geertrui Daem uit Vlaanderen afkomstig is. De uitzending van Sonja op Za terdag krijgt een geheel ander karakter dan vorig jaar toen de - de toneelschrijver O'Neill - de vlees geworden hel op aarde is." En over haar spel: „Dankzij het uitzonderlijke goede spel van Ilse Uitterlinden blijft het publiek beseffen dat deze vrouw net zo goed een gevangene is. De gevan gene van een totaal verziekte re latie." Van Warre Borgmans bewondert de jury 'het verbluffend gemak waarmee hij alle registers be speelt van zijn veelzijdig talent. Hij paart aan zijn gevoel voor nu ance, subtiliteit en het kleine, maar veelzeggende detail aan een krachtige fysieke en emotionele speelstijl.' Warre Borgmans deed dat in de ook in het festival opgenomen produktie van Het Zuidelijk To neel 'Rijkemanshuis', geschreven door Eugene O'Neill en geregis seerd door Ivo van Hove. Catherine ten Bruggencate kreeg in 1991 een Theo d'Or en werd nog eerder, in 1985, al onder scheiden met de Colombina, een bronzen beeldje gemaakt door Pépé Grégoire. Haar tweede Colombina is voor de rol van Harper Amaty Pitt in 'Angels in America', een monu mentale produktie van het RO Theater die ook het Theaterfesti val heeft gehaald. „Zij heeft haar niet geringe spe lersintuïtie ingezet om van haar personage meer te maken dan een gemakkelijk komisch sjablone," oordeelt de jury. Han Kerckhoffs krijgt zijn bron zen beeldje voor 'het bedrieglijk gemak waarmee hij schakelde tussen virtuositeit en verstilling' in zijn rol van Thersites in 'Troï- lus en Cressida' van Shakespeare bij Het Nationale Toneel. Den Haag (anp) - Dichter op de Zeedijk van Kees van Beijnum, Een vader voor Elizabeth van Geertrui Daem, Indische Duinen van Adriaan van Dis, Darwins hofvijver van Tijs Goldschmidt, Asbestemming van A.F.Th, van der Heijden en De Vriendschap van Connie Palmen zijn de zes genomineerde boeken voor de AKO Literatuurprijs. Het zestal is gekozen uit 305 titels. stemming door een publieksjury tot chaotische taferelen leidde. Dit jaar zal vooral veel aandacht worden gegeven aan de genomi neerden en hun auteurs, aldus de organisatie. Van Dis' Indische Duinen is met 154.000 exemplaren het best ver kochte boek van de afgelopen an derhalf jaar. Hij won er eerder dit jaar een Gouden Uil mee, een prijs van 40.000 gulden. Daarnaast is de roman genomi neerd voor de Libris Literatuur Prijs. Den Haag (anp) - De Constantijn Huygensprijs is toegekend aan F. Springer voor zijn gehele letter kundige oeuvre. De prijs van de Jan Campert-Stichting bedraagt 10.000 gulden. De Jan Campertprijs voor poëzie, groot 5000 gulden, gaat naar Eva Gerlach voor haar bundel 'Wat zoekraakt'. De stichting heeft de F. Bordewijk-prijs voor proza (5000 gulden) toegekend aan Ni- colaas Matsier voor zijn roman 'Gesloten huis'. De Nienke van Hichtumprijs, eveneens 5000 gul den groot, valt toe aan Veronica Hazelhoff voor haar jeugdboek 'Veren'. De voormalige diplomaat F. Springer (63), pseudeniem voor Carel Jan Schneider, is au teur van verhalen en romans. Daarin heeft hij veel van zijn er varingen en indrukken uit zijn diplomatieke carrière verwerkt.

de Stem | 1995 | | pagina 19