pheldering aanbesteding geëist George van Vooren nog niet uitgespit de pan bij 111 Piet Friet SPORT in het kort DUIVEN sport Oude Stijl Jazz Festival slaat aan in Breskens se staten 'geschokt' door Stem-publikatie over veerboot ZEELAND Keurefeest op >er in Boekhoute latinee pensante' in teken outacten met buitenland lursisten beeldhouwen exposeren Koken met zeewier in studiecentrum van Oostkapelle Publicist uit Aardenburg stopt met veelgelezen historische rubriek in De Stem BeVoBo Terneuzen Recreatief zaalvoetbal Oostburg BeVoBO-Hulst Steense duif' wint provinciale vlucht Veel publiek in horeca-gelegenheden .(AG 12 SEPTEMBER 1995 ^8 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1995 l#e verslaggever Éltarg - Een deel van de Zeeuwse staten eist ophel- fejover de gang van zaken rond de aanbesteding van t Prinses Beatrix. Dit naar aanleiding van een Ljtin deze krant dat de Dordtse reder Davidse uit de e combinatie die de nieuwe veerboot wil bouwen, is Lbfcek gisteren bij de zitting ,»nstatencommissie. Staten losser (RPF/GPV) verklaarde te zijn van de uit- j van de Friese reder Van ÏSèoot, in deze krant. Van f Schoot verklaarde met Da- Lveen kans' op gunning van r,jacht te hebben. Vandaar - uit het zakenteam van de brandweer richtte het vuur foto camile schelstraete bn uur later nog te trillen op z'n be- |k. Want sta je daar bij de sportvel- kn Eedenstraat even met de 'vaste l ■Boys na te praten over de winst van Idam, vliegt achter je je complete! luzen lair uitgedrukt 'de vlam in de kaam pan geslagen'. De brandweer prgen had het vuur snel onder con- oe in trole. Maar had in die korte tijd tijd dusdanig huisgehouden I van dat zelfs de aluminium wan- Van den van de wagen waren g niets smolten. In totaal is een scha-] de aangericht van zo'n hon-] ont- derdduizend gulden. 111.00 Op zijn vaste ronde tussen de na de Terneuzense middelbare scho rand- len maakte Piet Friet, zo ver-, enhe- telde hij ontdaan op het mo- Ivoer- ment dat een takelwagen het jftien geblakerde gevaarte afvoerde, inge- even een tussenstop bij speelvelden van Terneuzense jrand- Boys. „Om voor de mannen, gas- even een kroketje te bakken., aan- En natuurlijk om over de voet geen bal te praten. Die kroketten jlus de werden net rondgedeeld, ik sta |rneu- met de krant in de hand, vliegt mijn wagen in brand. Nou, dat hn de was snel gebeurd..." pr een Oppeneer heeft inmiddels al pstaat, een aanbod gekregen voor een vaar- vervangende wagen. „Maar het daar moet ik nog eens even ■popu- goed over nadenken." ie buurgemeente Boekhoute viert zon raditionele Garnaal- en Keurfeest. In ;r tijden een vissersplaats was, evenal d twee garnaalvissers actief. De BouP :hter tegenwoordig hun thuishaven 1 én. 5eriets rond?," zo vroeg fstatenlid. „De suggestie Lt gewekt dat de provinciale fast PSD de zaak bij de natie onder druk heeft ge- Jat men Davidse eruit wil, Kontact geweest van de PSD jflewerf?" Jeputeerde Hennekeij ontken- |lit er sprake was geweest van fedruk ook, van de kant van IjSD. „En dat kunnen we sta- Eook, want het feit dat David- tj ie combinatie zat was bij lit lang bekend en toch heb bede Friese werf geselec- riïoor een volgende ronde," JisHennekeij. Rit dat Davidse, die over de vorige aanbesteding een schade claim van 48 miljoen gulden heeft ingediend bij de PSD, weer mee doet, is voor het provinciebestuur van geen enkel belang en heeft niet tot negatieve discriminatie geleid, zo deed Hennekeij het voorkomen. Directeur Vos van de veerdienst PSD, ook aanwezig bij de verga dering, zei het zo: „Het maakt ons niet uit of de Prins Claus of de Davidse één straks binnenvaart, als het schip maar voldoet aan onze eisen." Vos ontkende even eens dat er sprake is geweest van druk op de Friese werf. Statenlid Hageman, van de Zeeuwsch Vlaamse Volkspartij, ging erop door. Hij wilde weten of er maatregelen zouden komen als later zou blijken dat de PSD de zaak toch onder druk heeft ge zet. Hennekeij antwoordde dat hij niet inging op 'als-situaties'. Waarop Hageman aankondigde zelf een onderzoekje te zullen plegen en hier eventueel de vol gende commissievergadering op te zullen terugkomen. Iwiize correspondent rnrg - In hotel De El- isrhans in Aardenburg is èg 24 september weer een atineepensante'. Ditmaal is I thema grensoverschrij- contacten. Vanaf 13.00 kunnen de bezoekers tedoen aan en kijken naar ierlei activiteiten. Moemeense orkest Plaiurile pa is dankzij medewerking a Mediator naar Aardenburg i. Dit orkest brengt in zijn ;e klederdracht folkloris- fchemuziek ten gehore. .30 uur vertellen negen «jongeren over hun erva- tijdens een reis naar Gha- ttaegen gingen op reis in het p ïan een uitwisselingspro- pis onze verslaggever beste [ran de er 16 pangen gebreid [eerlijk ;ze dag rgedra- ca van lit de laf van r Am- rhoute, :n kof- kilo, ist van )it ge- oan de de ge- tegen- woordigers van de heemkundig! kringen, allen gekleed in histon- sche kledij uit de middeleeuwen Ook is er een historische optochi met de Spaanse koning Philip* IV en zijn gevolg en wordt eet wagenspel opgevoerd uit vroegej tijden. De morgen begint met een vanaf Bou 8, het garnalenscM] dat naast de kerk is gelegen. vens is er vanaf 13.00 uur jaarmarkt, worden er watels ge bakken, is er een kleine vee» markt en kan men het visser» museum bezoeken. Er zijn oude ambachten te bezichtigJ Natuurlijk worden er de ge middag verse garnalen verK „«i De jaarmarkt eindigt om "1 I - In de openbare ttiotheek Terneuzen is tot fflJ september een tentoon stelling te zien van amateur- tóSkuwkunst. Er zijn •ellen te zien die zijn ge- Mkt door deelnemers aan ie cursus beeldhouwen die ht afgelopen seizoen werd Reven door Luc Ingels. Weelden laten verschillen- 'e technieken zien waaron- het boetseren en afgieten wc gips of polyester en het patineren en beeldhouwen in steen en hout. Ie tentoonstelling kan wor- j~ bezichtigd tijdens de openingsuren van de biblio- gramma tussen de protestantse kerken in Zeeland en de Presby teriaanse kerk van Ghana. Vanaf 14.30 uur begint de 'mode show met motief' die in samen werking met de Wereldwinkel in Oostburg tot stand is gekomen. Er is kleding te zien die in Azië, Afrika en Latijns-Amerika is vervaardigd en rechtstreeks van de producenten is ingekocht door de organisatie Fair Trade (Eerlij ke Handel). De teaparty, met thee van ver schillende theesoorten, begint om 15.00 uur. Het Roemeens orkest verzorgt om 15.45 uur een optre den, gevolgd door het tweede ge deelte van de modeshow, om 16.15 uur. De afsluiting van de matinee is omstreeks 17.30 uur. De toegang is gratis. Van onze verslaggever Oostkapelle - In Nederland staan de meesten er nog wat onwennig tegenover, maar in landen als Frankrijk of Japan wordt zeewier al lang en met smaak gegeten. Jammer, vindt de stichting Edu catief Toerisme Zeeland Oranje zon in Oostkapelle. Zeewier kan namelijk voor talloze culinaire doeleinden worden gebruikt, is rijk aan voedingsstoffen en ver dient een eervolle plaats naast lamsoor en zeekraal. Wie zich daarvan wil overtuigen, kan op zaterdag 23 september deelne men aan een kooksessie in studie centrum Oranjezon. Daar wordt die dag onder het motto 'Koken met zeewier' gewerkt met zeesla, zeeboontjes, wakame en uiter aard zeewier zelf, in combinatie met fijne vissoorten. (ADVERTENTIE) beste adverteerder in de speciale bijlage: Toets '95 van dagblad De Stem op September a.s. mevr, Y. Luybregts Pak die kans op een gratis hele, halve of kwart advertentie-pagina! Voor informatie en reserveringen: Telefoon 076-236349. Ons nieuwe telefoonnummer wordt O per 1 Oktober: 076-5312311. George van Vooren in zijn eigenhandig bijeengebrachte archief, waarvan ook ruim zesduizend foto's deel uitmaken. Hij zag zijn 269e en laatste aflevering van de veelgelezen De Stern-rubriek 'Spitten in 't verleden' in de krant afge drukt. Maar dat betekent niet dat historisch onderzoek voor hem nu een gesloten boek is. Integendeel: George van Vooren (72) zal zich tot zijn laatste ademsnik blijven be zighouden met wat mensen in het verleden hebben gedaan en heeft bewogen. Maar in een wat rustiger tempo, zon der de druk van het elke veer tien dagen moeten schrijven van een aflevering. En zonder de beslommeringen van de bestuursfuncties in Belgische en Nederlandse heemkunde kringen. Als een echte hobby: op eigen tijd en in eigen tem po. Door Rein van der Helm DE STUDEERKAMER op de eerste verdieping van het huis aan de Aardenburgse Heren- dreef maakt een opgeruimde in druk. Een vrijwel leeg bureau voor het raam dat uitzicht geeft op de weidse velden rond Aar denburg. Eén wand van de ka mer staat barstensvol naslag werken. En vier deuren in een andere wand verbergen de ei genlijke schat van de heemkun dige: zijn eigenhandig bijeenge brachte archief, waarvan ook ruim zesduizend foto's deel uit maken. Regionale historie en George van Vooren. Een onlosmakelijke twee-eenheid. Eigenlijk al vanaf het moment dat hij zich ver diepte in de aantekeningen die wijlen zijn vader - tot de ge meentelijke herindeling van 1941 gemeentesecretaris van Eede - had gemaakt van oude raadsnotuien. Zij raakten een snaar bij de toen nog jonge Ge orge, die op de kweekschool in Oudenbosch geschiedenis en aardrijkskunde al tot zijn favo riete vakken rekende. Gemeente Onderwijzer is hij nooit gewor den. In 1941 trad Van Vooren «Een oude foto uit het archief van George van Vooren: zijn grootouders, de familie Nagel, en de ooms en tantes van George. Met rechts zittend zijn moeder. foto's camile schelstraete aan op het Aardenburgse ge meentehuis, dat hij precies tien jaar geleden als gemeente-secre taris verliet. „Ik zat daar ideaal, bovenop de archieven." De historie, en dan vooral die van vlakbij, ligt hem na aan het hart. In de loop der jaren ver schenen van zijn hand een een onafgebroken reeks artikelen en beschouwingen. Zij vonden in het begin ook hun weg naar het na de oorlog opgerichte Dagblad De Stem. „Ik ben voor die krant twintig jaar correspondent ge weest. Vooral voor de plaatselij ke, kleine berichtgeving. Maar als er een jubileum of iets derge lijks was, zorgde ik altijd voor een wat historisch artikel. Dat werd altijd geplaatst en leverde ook wat op, want toen werd de correspondent nog per regel be taald," zegt Van Vooren met een glimlach. Hij werd in de loop der jaren ook een zeer actief lid van de heemkundige kringen in West- Zeeuws-Viaanderen en het aan palende Belgische Meetjesland. Terwijl hij de gang van zaken daar schetst, gaat de telefoon. Hij pakt hem op en antwoordt even later op een wat afwerende toon. „Ik ben aan het afbouwen, eerlijk gezegd heb ik ook al af scheid genomen van allerlei be stuursfuncties. Nou, ik zal er Alle stukken van het archief staan genoemd in het inhouds- boek. over nadenken en dan hoort u van mij," zegt hij en legt de hoorn neer. Vergaderen „Dat was iemand uit Middel burg. Of ik zitting wil nemen in een commissie die een lijst van historische gebouwen moet op stellen. Het zou maximaal drie maanden duren. Maar eerlijk gezegd zie ik dat niet zo zitten. Ben ik weer gebonden aan een aantal vaste vergaderdata. En daar wil ik nu net van af. Ik wil nu weieens 'ja' zeggen als mijn vrouw op een mooie zomerdag wil gaan fietsen. En niet weige ren omdat ik een op mij geno men karwei moet afmaken." En daarvoor wist men in stad en land George van Vooren te vin den. „Vanuit alle uithoeken van het land bereikten mij wel ver zoeken om eens dit of dat uit te zoeken en op schrift te stellen. En de afgelopen tien jaar was daar natuurlijk de druk om elke veertien dagen een artikel af te leveren voor mijn rubriek in De Stem. Met liefde en plezier ge daan, maar ik had zodoende wel een strikt werkschema. Hoewel ik geen echte baas meer had." Dat strikte schema leverde in de loop van tien jaar welgeteld 269 lezenswaardige artikelen op. Met een enorme variatie aan on derwerpen, maar met één geza menlijke noemer: geschiedenis van dichtbij. Want nagenoeg al les wat hij schreef in de krant had betrekking op Zeeland, meer specifiek Zeeuws-Vlaan- deren en nog specifieker: het westelijk deel daarvan. „Ik kreeg daar in de loop der tijd veel reacties op. Het interesseert de mensen kennelijk. Of er nog eens een boek van komt? Ik weet het niet." Omgeving Zonder die hier boven genoemde telefoontjes van buiten had en heeft Van Vooren onderwerpen genoeg die hij nog wil navorsen. En vrijwel altijd in zijn directe omgeving. „Ik zou mij nog wei- eens willen verdiepen in het smokkelen tijdens de Tweede Wereldoorlog of eens iets te we ten willen komen over Kozak ken die hier in 1815 de Franse troepen hebben verjaagd. Daar lees ik dan ergens een losse aan tekening over. En die noteer ik, want dan is de nieuwsgierigheid weer gewekt." Hoe dichtbij de geschiedenis is, bewijst hij met een gebaar naar buiten. „De Bewester Eedepol der. Voor de oorlog werkte daar op drie kapitale boerderijen een flinke hoeveelheid mensen, mis schien wel zo'n zestig. Nu zijn er welgeteld drie: op elke boerderij één ongetrouwde eigenaar. Aan zo'n ontwikkeling zitten tal van histories vast. Denk aan de om standigheden van arbeiders vroeger, de teloorgang van de landbouw, het verdwijnen van de paarden. Noem maar op. Al lemaal onderwerpen waarover het nodige te vertellen is." F amilie Onnodig te zeggen dat ook de ei gen familie-geschiedenis tot op het bot is uitgeplozen en in kaart gebracht. „Eigenlijk was dat een van de eerste dingen die ik aanpakte." Van het alles-weten-van-de-fa- milie profiteerde onlangs een nicht van Van Vooren in Ameri ka. „Die hield een familiereünie. Normaal vindt zo'n reünie in Nederland plaats, waarbij de Amerikaanse neef of nicht wordt uitgenodigd. In dit geval is het precies andersom. Mijn grootvader, Constant Nagel uit Eede, had tien kinderen. Vijf daarvan, vier zoons en een doch ter, emigreerden naar Amerika. Van de vijf die in Nederland achterbleven, was mijn moeder de enige die kinderen kreeg. Dus ging die ene overgebleven Ne derlandse tak van de familie Nagel naar dat familiefeest in Amerika." Niet met lege handen. In de ba gage een omvangrijk boek, een heus familie-dossier met daarin stambomen, levensbeschrijvin gen en niet te vergeten foto's, veel foto's van de familie. „Dat heb ik aan mijn nicht gegeven, die de familie-bijeenkomst or ganiseerde. Ze was er enorm blij mee." Archief Voor dit familieboek kon hij putten uit zijn eigen archief. Een rijke bron voor wie iets over het verleden van vooral West- Zeeuws-Vlaanderen wil weten. „Ja, dat archief," zegt Van Vooren. „Vooralsnog wil ik er nog zo lang mogelijk gebruik van maken en het eventueel aanvullen. Maar eens zal het er gens naar toe moeten. Wat het familie-archief betreft: geen probleem. Dat gaat naar een van mijn kinderen. De rest Ik weet het niet. Dat moet een goede be stemming krijgen. Misschien toch naar een van de kinderen." En anders „Ja, als er nog eens één gemeente West-Zeeuws- Vlaanderen komt, kan het mo gelijk daar naar toe. Vooral in Oostburg doen ze nu het een en ander aan het eigen archief. Maar als oud-gemeentesecreta ris van Aardenburg kan ik mijn archief toch niet aan die ge meente geven En ik moet er niet aan denken dat er één ge meente Zeeuws-Vlaanderen komt. Dan komt het misschien in Terneuzen terecht en daar hebben ze - hoe triest - nu nog niet eens een eigen archivaris. Zo'n grote gemeente. Laat ik het zo zeggen: het archief gaat daar naar toe waar men het 't best verzorgd. En voorlopig is dat nog bij mij thuis..." Terneuzen - Na de tweede speelavond van de Terneuzense bedrijfsvolleybalcompetitie zijn alle 42 deelnemende teams aan de bal geweest. Nieuwko mer Aster 2, beginnend in de derde klasse B, startte met 3-0- winst op Foaks 3 (15-9, 15-12, 15-7). W Zaamslag, eveneens een de butant, starte met verlies: 1-2 tegen Wabeko, een van de bete re ploegen in de derde klasse B (8-15, 15-4, 4-15). Het politie team, uitkomend in de tweede klasse A, is de enige van de ploegen die na twee keer spelen de volle winst pakte. PSOVZ 1 won weer met 3-1 (15-7, 6-15, 15-10,12-5) van Dow 2. De po litie maakte en sterke indruk en zal in deze bezetting ver ko men. UITSLAGEN Eerste klasse A: Dow 1-ING 3-0 (15-7,15-10, 15-3), Dees 1-CIS 3-0 (15-5, 15-0, 15-12). Eerste klasse B: Beldo-Echo/Au- dio 2-1 (15-7, 8-15, 14-7), A&A 1- Foaks 2 3-0 (15-10, 15-10, 15-9). Tweede klasse A: Deltan 1-De Hoop 1-2 (10-15, 15-12, 2-8), NHI- Dees 2 3-0 (15-7, 15-11, 13-10). Tweede klasse B: Gemeente 1-Phi lips 1-2 (15-8, 8-15, 6-15), Voor- waarts-Deltan 2 0-3 (8-15, 10-15, 8-14), Seheldesport-Rabo 0-3 (4- 15, 2-15, 10-15). Derde klasse A: V&SH-VC Schel de 3-0 (15-3, 15-7, 15-0), Foaks 4- Tevore 0-3 (6-15, 13-15, 9-15), Dow 3-Havenschap 1-2 (8-15, 15- 8, 11-14) STANDEN Eerste klasse A: Dow 1 2-5, Dees 1 1-3, Foaks 11-3, VC Notabene 1-2, ING 2-1, Aster 1 1-0, CIS 2-0. Eerste klasse B: A&A 1 2-4, Beldo 2-4, De Pooter 1^3, Neelemans 1-2, Echo/Audio 2-2, Foaks 2 1-0, V&V 1-0. Tweede klasse A: PSOVZ 1 2-6, De Hoop 2-4, Vervaet 1-3, NHI 1-3, Dow 2 2-3, Deltan 1 2-1, Dees 2 2- 0. Tweede klasse B: Philips 2-5, Del tan 2 2-5, A&A 2 1-3, Rabo 1-3, Scheldesport 2-1, Gemeente 1 2-1, Voorwaarts 2-0. Derde klasse A: V&SH 1-3, Tevore 1-3, PSOVZ 2 1-3, Havenschap 2- 3, VC Schelde 2-2, Dow 3 1-1, Fo aks 4 2-0. Derde klasse B: Wabeko 2-4, Ge meente 2 1-3, Aster 2 1-3, B&S 1- 2, W Zaamslag 1-1, Foaks 3 2-1, URS 2-1. Oostburg - In de eerste klasse van het West-Zeeuws-Vlaamse recreatieve zaalvoetbal is het gepromoveerde Sunset Boule vard sterk uit de startblokken geschoten. Het tweede duel, met Texaco/'t Krikje als tegen stander, werd eveneens in winst omgezet, waardoor de Bressiaanders zich aan de kop van de ranglijst hebben genes teld. Daarbij moet wel de kant tekening worden gemaakt dat de 'Armada' van Oud Sluis nog niet in actie kwam. UITSLAGEN Eerste klasse: OBS Breskens-De Block 1-1, Sunset Boulevard- Texaco/'t Krikje 7-1. Tweede klasse: ABN/Amro-Wiele- waal 4-2, Stekelinck-Deltan 5-4. Derde klasse: 't Hart van Sluis-Du Commerce 2-4, Jopie-Van Looy 1- 14, Riemens-Telepost 2-4, Wolf- Van de Sande 8-0, Optics-'t Hart van Sluis 7-2, Chez René- WOD/St.-Pierre 4-5. STANDEN Eerste klasse: Sunset Boulevard 2- 4, De Block 2-3, OBS Breskens 2- 3, Traas 1-2, Francke Sport 1-2, Oud Sluis 0-0, Groosman/Paco- jeans 1-0, RVS/Engelaar 1-0, La Porte d'Or 1-0, Boemerang 1-0, Texaco/'t Krikje 2-0. Tweede klasse: Valentine 1-2, Om- nisport 1-2, Stekelinck 1-2, ABN/Amro 1-2, De Zwart 1-1, Meeusen 1-1, Rode Leeuw 1-1, Ge meente Oostburg 1-1, Deltan 1-0, Bon Ami 1-0, Wielewaal 2-0. Derde klasse: Wolf 1-2, Van Looy 1-2, Telepost 1-2, Opties 1-2, Du Commerce 1-2, WOD/St.-Pierre 1- 2, Chez René 1-0, Jopie 1-0, Van de Sande 1-0, Riemens 1-0, 't Hart van Sluis 2-0. Hulst - De Hulser bedrijfsvol- leybalcompetitei is afgelopen week van start gegaan. Ge speeld wordt in vier klassen. Bij de vrouwen zijn twee groe pen met elk 13 teams, die twee volledige ronden spelen. Bij de mannen bestaat de eerste kla- ses uit acht formaties (zij spe len vier volledige ronden) en de tweede klasse uit negen equi pes met drie volledige ronden voor de boeg. Individuele spelers kunnen zich eveneens aanmelden bij Gerrit Naessens, voorzitter van de BeVoBo Hulst. Hij zorgt dan voor onderdak. Ondanks dat de competitie nog maar een week oud is, is toch al duidelijk dat de sterksten uit de vorige com petities opnieuw hoge ogen gaan gooien. De eerste uitsla gen tonen dat aan. UITSLAGEN VROUWEN Eerste klasse: Jong Morres-Rho- dos 1-2 (11-15, 9-15, 15-8), CVC- Zaman 0-3 (8-15, 0-15, 1-15), Fer- ket en De Maat-Van Waterschoot 0-3 (4-15, 9-15, 9-15), Van Dam- me-Voorwaarts 2-1 (15-3, 9-15, 15-12), l'Eentree-SC Morres 2 2-1 (4-15, 15-10, 15-12), Ly- beert/Verstraeten-SC Morres 1-2 (8-15,5-15, 15-13). Tweede klas: Tence-De Sterre 1-2 (7-15, 15-13, 8-15), CVC 2-Van Wesemael 0-3 (2-15, 0-15, 1-15), 't Hoeksken-Wentzler/Pauwels 0-3 (3-15, 9-15, 9-15), Jong Morres 3- Reynaerteollege 1-2 (8-15, 7-15, 15-9), Jong Morres 2-Rhodos 2 0-3 (2-15, 7-15, 12-15). MANNEN Eerste klasse: Broomchemie- CVC/Doolaege 3-0 (15-4, 15-6, 15- 3), Stuntmarkt-De Troubadour 3- 0 (15-4, 15-6, 15-0), Smash 2000- De Sterre 2-1 (15-6, 14-15, 15-12), Luctor 2-VV Rhodos 3-0 (15-13, 15-9, 15-6). Tweede klasse: ABN/Amro-Am- bulo 0-3 (14-15, 14-15, 4-15), Rey- naertcollege-Van Westen 2-1 (12- 15, 15-8, 15-5), Brandax-Luctor 2 3-0 (15-6, 15-0, 15-3). Terneuzen - De zaterdag ge houden provinciale eendaags- fondvlucht vanuit Chateau- roux (afstand Terneuzen 526 kilometer) van de Zeeuwse zondagvliegers is gewonnen door een duif van J. Verheyden uit Sint Jansteen. De winnende jonge vogel, geklokt zaterdag middag om twaalf minuten voor twee uur, noteerde daar mee een gemiddelde snelheid van 1569 meter per minuut. De verde vroegste meldingen kwa men van: E, van Deursen, St.-Jan- steen, 13.49 uur, 1566mpm: D. Dieleman, Axel, 13.48 uur, 1563mpm: Combinatie De Bruijn, Philippine, 13.51 uur, 1544mpm: J. van Spaandonck, St.-Jansteen, 13.55 uur, 1539mpm: P. d'Hondt, Hulst, 13.57 uur, 1538mpm: J. van Goethem, Clinge, 13.58 uur, 1534mpm: J. du Puy, Sluiskil, 13.55 uur, 1530mpm: R, Mahu, Walsoorden, 14.06 uur, 1525mpm: Combinatie De Mul/Kop, Zuid- dorpe, 13.54 uur, 1524mpm: F. van Geel, Westdorpe, 13.55 uur, 1520mpm; J. en R. Dane, Sluiskil, 13.57 uur, 1519mpm: A. Wauters, Boschkapelle, 14.03 uur, 1517mpm: P. de Bakker, Axel, 13.58 uur, 1516mpm: G. Schal- kens, Koewacht, 13.58 uur, 1513mpm: T. Pouwels, Klooster- zande, 14.08 uur, 1512mpm: Ge- brs. Van Houten, Heikant, 14.00 uur, 1512mpm: J. Bras, Wemeldin- ge, 14.20 uur, 1503mpm: R. van de Berghe, Sas van Gent, 13.57 uur, 1502mpm: H. Neve, Biervliet, 14.07 uur, 1501mpm: Gebrs. Fran se, Kwadendamme, 14.13 uur, 1500mpm: D. Wagenaar, Kloetin- ge, 14.18 uur, 1500mpm: G. Schautteet, Groede, 14.05 uur, 1498mpm: L. Ras, Breskens, 14.09 uur, 1496mpm: A. Vermast, Yerse- ke, 14.21 uur, 1495mpm: T. Hoon- dert, 's-Heerenhoek, 14.17 uur, 1492mpm: Mevrouw G. de Jonge, Lewedorp, 14.22 uur, 1477mpm: J. Steenhard, Goes, 14.22 uur, 1477mpm: D. Rijk, Heinkenszand, 14.23 uur, 1468mpm: H. Calon, Hoofdplaat, 14.13 uur, 1468mpm: A. de Wever en dochter, Oostburg, 14.08 uur, 1468mpm: Combinatie Dellaert, IJzendijke, 14.12 uur, 1456mpm: C. Riemens, Cadzand, 14.15 uur, 1448mpm. Van onze correspondent Breskens - Het Oude Stijl Jazz Festival lijkt al na twee jaar goed aan te slaan. De Bresiaanders zijn best 'in' voor de dixie- land-sound. De horecagelegenheden zaten 's avonds goed vol. Door het goede weer werd er daarom volop 'gedweild' tussen de cafés. Initiatiefnemer Arie Vinke kon ook alleen maar positief zijn. Hij had veel goede reacties ontvan gen. Voor hem kon de dag niet meer stuk. „Achteraf zeg ik, het kan niet meer stuk. We gaan vol gend jaar door. De datum is al geprikt op 8 september. De tweede zaterdag in september moet een vaste dag voor dit fes tival worden." Vinke is van mening dat Bres kens zachtjes warm begint te draaien voor deze muziek, „De goeie orkesten werden er zo uit gehaald. Met deze opzet gaan we gewoon door." De opzet bestond dit jaar uit een streetparade met twee bands, waaronder die van Vinke zelf. Vorig jaar had hij nog niks, nu een achtmansformatie, onder wie vijf Bressiaanders en een zangeres, Yvonne Flikweert. „Een zangeres bij een dixieland- band is iets aparts. Dat zie je na melijk niet veel," legt hij uit. The Original Quayspitters (Kaaispu- gers) van Vinke zorgden ervoor dat de mensen al in de 'mood' kwamen. Dankzij het prachtige weer, zaten de terrasjes goed vol. In hun kielzog een hele groep mensen die genoten van hun mu ziek en meeliepen door het cen trum. Aan de haven was de Dixieland Streetband uit Oost ende actief. 's Avonds traden in totaal tien bands op. Zij zorgden met een late warme zomeravond voor een fantastische sfeer in het vissers dorp. En zo blijft Breskens brui sen.

de Stem | 1995 | | pagina 17