Vredesvloot loopt vast bij Mururoa Houding Russen verontrust Europa Europa krijgt rekening voor falen in Bosnië Israël draagt bevoegdheden over op Westoever Colin Powell: Tijd rij] voor derde partij in Navo zet aanvallen op Serviërs voort Rusland en het Westen DE STEM BUITENLAND Ministers van Buitenlandse Zaken spreken 'Marshallplan' af voor Bosnië VSB Flex Lening. Lage, variabele rente die u vastlegt als 't u uitkomt. VSB+BANK DE STEM COMMENT/1 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 Door Wilko Voordouw en Bert Schampers Papeete/Santander - Is er nog een Vredesvloot in de wateren rond het atol Mururoa? De vraag lijkt gerechtvaardigd nu Frankrijk zijn eerste kern proef heeft gehouden en het protest rond het testeiland nog alleen maar symbolisch is. De vloot bestond gisteren nog maar uit twaalf boten. Dat aantal werd die dag verlaagd tot elf, om dat La Ribaude, een klein schip, de verboden twaalfmijlszone overschreed, en dus door de Franse mariniers werd geënterd. Aan boord bevonden zich acht parlementariërs uit Australië, Ja pan, Italië, Luxemburg en Zwe den. Ze worden naar Papeete op Tahiti gevlogen. In het gebouw van Greenpeace in Papeete is men blij met de actie van de par lementariërs. „Het was vrij dui delijk dat ze iets gingen doen. We hadden constant contact met de opvarenden. We hopen nu dat hun actie een vervolg krijgt door dat de nationale parlementen op nieuw druk zullen uitoefenen op de Fransen," aldus Jean-Luc Thierry, een van de Greenpeace- woordvoerders. Hij vertelt dat Greenpeace altijd een beetje te rughoudend is geweest in ver band met de Vredesvloot, onder meert uit angst weinig ervaren zeevaarders of avonturiers aan te trekken. Dat laatste slaat onder meer op de huurder van de Wes tern Express, een onder Australi sche vlag varend schip dat zater dag onverrichtter zake vertrok ken is uit de haven van Papeete. Het was de bedoeling dat onder anderen vier Nederlandse (Euro- Iparlementariërs van de SP, GroenLinks, PvdA en D66 op zouden stappen, alsmede de schrijfster Lydia Rood. Dat alles op uitnodiging van Greenpeace Nederland. Het schip, zo was be loofd, zou op 2 september bin nenlopen. Maar wat er ook door het koraalrif van Papeete kwam, niet de Western Express. De man die het schip had gehuurd, een Australiër genaamd Lindsey, werd regelmatig de huid volge- scholden door de parlementariërs uit diverse landen, die mee moes ten varen. Pas op 7 september liep de Western Express de haven binnen. Weinig kamerleden za gen er op dat moment nog brood in om op te stappen. Uiteindelijk is de Western Express zaterdag uit Papeete weggevaren. Van de oorspronkelijk geplande 80 pas sagiers bleven er maar twee over: een Australisch kamerlid en de al genoemde organisator Lindsey. De Nederlandse parlementariërs hebben de boot zonder spijt zien vertrekken. „Uiteindelijk hebben we hier prima werk kunnen ver richten. Dat we de Vredesvloot geen hart onder de riem hebben kunnen steken, is-natuurlijk spij tig," aldus Remi Poppe van de SP. De Franse minister van Buiten landse Zaken De Charette heeft in Santander tegenover zijn Eu ropese collega's de kernproeven gisteren met flair verdedigd. Om hen mild te stemmen, biedt Parijs Europa zijn kernmacht aan. Mi nister Van Mierlo vindt het mo ment niet gepast om dit nu aan de orde te stellen, al vindt hij het idee niet helemaal onzinnig. Het was de eerste keer dat de Europe se ministers van Buitenlandse Zaken overleg voerden na de Franse kernproef van vorige week. De sfeer vooral hoffelijk. Maar niet tegenover Zweden: Frankrijk heeft zijn ambassadeur uit dat land teruggeroepen nadat de Zweedse cultuurminister in Papeete had gedemonstreerd. Volgens De Charette hebben de gebeurtenissen in Joegoslavië pijnlijk aangetoond dat Europa niet in staat is een gezamenlijke actie op touw te zetten. Daarom is een sterke defensie nodig. Mi nister Van Mierlo was niet onder de indruk. Er was geen sprake van irritatie, zei Van Mierlo na afloop. „Er is kritiek, maar ieder een hecht nog het meest aan de onderlinge solidariteit. We zijn ons ervan bewust dat deze hele discussie rond de kernproeven een zweer kan worden in de Eu ropese Unie. Daar schrikt ieder een voor terug." Jeruzalem (dpa/rtr/ap) - Israël heeft gi steren een aantal bevoegdheden overge dragen aan de Palestijnen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Het gaat om bevoegdheden op het gebied van plaatselijk bestuur, werk, handel, land bouw, energie, verzekeringen en statistiek. Delegaties van beide zijden voerden giste ren gesprekken in Eilat. De Palestijnse leider Arafat en de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken Peres komen woensdag opnieuw bijeen om over de uitbreiding van de Palestijnse autonomie te praten. Een regeling voor de stad Hebron vormt een obstakel bij de vooruitgang in de onderhan delingen tussen Israël en de Palestijnen. Is raël vindt dat het niet kan voldoen aan de verplichting die het eerder op zich genomen heeft om het leger terug te trekken. Het vindt dat er in Hebron militairen moeten blijven om de vierhonderd joodse kolonisten in de stad te blijven beschermen. De Pale stijnen willen volledige terugtrekking, eventueel op termijn. In Hebron wonen 100.000 Palestijnen. Het was gisteren opnieuw onrustig in He- bron. Kolonisten drongen een schoolgebouw binnen om de Palestijnse vlag neer te halen. Ze sloegen een onderwijzeres en een aantal meisjes met flessen en staven. Zeker vier meisjes moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het Israëlische leger stelt een onderzoek in. Een Palestijnse gevangene is gisteren dood aangetroffen in zijn cel in een Israëlische gevangenis. De politie zegt te vermoeden dat de Palestijn werd doodgeslagen door medegevangenen. Het lichaam van het slachtoffer, de 32-jari ge Hamas-activist Abdel Fatah Saeed Ran- tisi, vertoonde volgens de politie sporen van mishandeling. „De voor de hand liggende conclusie is dat de moord gepleegd moet zijn door iemand in zijn cel," aldus de politiewoordvoerder. Rantisi, die een straf van 15 jaar uitzat we gens de moord op een vermeende Palestijnse collaborateur, deelde zijn cel met 19 andere Palestijnen. De woordvoerder van PLO-leider Arafat uitte zijn twijfels over de Israëlische verkla ring en eist dat onderzocht wordt of de Pale stijn overleed aan verwondingen die hij op liep tijdens verhoor door agenten van de Is raëlische geheime dienst. (ADVERTENTIE) Nieuw voor ondernemers: de VSB Flex Lening. vaste periode van 1, 3, 5 of 10 jaar. Geïnteresseerd? Bel Een zeer flexibele zakenlening met een lage, variabele dan voor de brochure of een afspraak gratis met VSB rente. Waarbij u, wanneer het u het beste uitkomt, Telebank: 06-0331Door de week van 9.00 tot 21.00 eenmalig en kosteloos kunt overstappen naar een rente- uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. De zakenbank die harder voor u loopt. Een Palestijns meisje in Gaza laat een foto zien van haar broer, die gisteren om het leven kwam in een Israëlische gevangenis. FOTO EPA Sarajevo - De Navo heeft de luchtaanvallen op militaire doelen van de Bosnische Ser viërs afgelopen weekeinde voortgezet, ondanks meldin gen van slachtoffers onder de burgerbevolking en ondanks de Russische kritiek. De secretaris-generaal van de Navo Willy Claes, maakte duide lijk dat de Navo onverminderd doorgaat met de bescherming van de 'veilige gebieden'. Claes wees er op de Nederlandse radio op, dat het Amerikaanse vredesini tiatief nog maar aan het begin staat en dat er nog geen wapen stilstand is bereikt. De Bosnische Serviërs zeggen al hun zware wa pens tot 20 kilometer van Saraje vo te hebben teruggetrokken. Maar volgens de VN zijn er geen bewegingen geweest die hier op wijzen. De Bosnisch-Servische 'minister van buitenlandse za ken' Buha dreigde zondag dat hij niet meer aan de vredesbespre kingen in Genève zal deelnemen, als de Navo niet met de luchtaan vallen ophoudt. Volgens het Bos nisch-Servische leger richtten de bombardementen 'verwoestende' schade aan en niet alleen aan hun stellingen rond Sarajevo.Er is een groot aantal burgers omgekomen en de materiële schade is reus achtig, aldus een verklaring van de Bosnisch-Servische generale staf. Woonwijken zowel als in dustriegebieden zouden zijn ge troffen in de voorsteden van Sa rajevo, Hadzici en Vogosca. De VN boden zaterdag 1» schuldigingen aan, on*- beschieting door de snetj' ventiemacht een zieker Servisch Bosnië nabij j zou zijn getroffen. W Bosnische Serviërs zijn - tien doden en 22 geW" vallen. De VN stuurden# derzoekscommissie naar K kenhuis, maar die strand®', ren in de Servische bin»» en werd niet toegelaten. Door Bert Ummelen Washington - Zelden zal in Amerika zo reikhalzend zijm keken naar een boek als naar de memoires van general) Colin Powell. Deze week ligt 'My American Journey boekhandel en vandaag brengt het weekblad Time een® blikatie. Door Bert Schampers Santander - Wat wordt het, een speciale Joego-belasting of kinderpostzegels voor de opbouw van Bosnië en Kro atië? Vast staat dat de Euro pese Unie de rekening krijgt gepresenteerd voor het eigen falen in ex-Joegoslavië. Mil jarden zullen nodig zijn om de oorlogsschade te herstel len en de economie weer op te bouwen. De term Marshallplan is al ge vallen. In een voormalig zomer verblijf van de Spaanse konink lijke familie in Santander heb ben de Europese ministers van buitenlandse zaken afgelopen weekeinde hun gedachten laten gaan over de toekomst van de Balkanregio. Nu dankzij vooral het diploma tieke talent van de Amerikaanse onderminister Hollbrook, naast een heleboel andere ontwikke lingen, het optimisme over vrede in Bosnië toeneemt, wordt de vraag actueel wie dat allemaal betaalt en waar het geld van daan moet komen. Het wrange is bovendien dat de internationale gemeenschap bij de reconstructie van het land al le partijen financieel en humani tair zal moeten steunen, dus ook de Bosnische Serviërs. Iedereen is geneigd die slechte nasmaak weg te spoelen nu vre de gloort. Maar indien het zover komt, is dat niet op de eerste plaats de verdienste van Europa. Dat de machtsverhoudingen in Bosnië zijn veranderd, hebben we te danken aan de door de VS gesteunde Kroatische president Tudjman, die met een overmacht aan militairen en materieel de Serviërs in enkele dagen tijd uit de Krajina verdreef. Dat was ook het moment om, na een besluit hierover tijdens de Londen-conferentie van 21 juli, Navo-vliegtuigen op de Bosni sche Serviërs af te sturen en de snelle interventiemacht in stel ling te brengen om het beleg van Sarajevo te breken. De Europese ministers, bijeen op een schiereiland in de Cantabri- sche havenstad Santander, heb ben dit weekeinde geprobeerd het succes van Clintons gezant Hollbrook in Genève afgelopen vrijdag uit te leggen als het re sultaat van een Europees initia tief. Vergeten wordt dat Europa na 21 juli met vakantie ging, terwijl Hollbrook in tussen de hoofste- den pendelde om de internatio nale gemeenschap en de strij dende partijen in Bosnië achter zijn vredesplan te krijgen. Ter loops regelde hij ook nog even het al geruime tijd durende con flict tussen Griekenland en Macedonië. De veelgeplaagde Europese onderhandelaar Bildt kon alleen maar in de schaduw staan van zijn Amerikaanse col lega, al kreeg Bildt in Santander opnieuw het vertrouwen. Maar goed, wie ook het schou derklopje opeist, het optimisme over een oplossing is de afgelo pen maanden nooit zo manifest tentoongespreid. Mochten de wapens in de nabije toekomst zwijgen in Bosnië en Kroatië - maar daar is nog lang niet ieder een van overtuigd - dan begint het zwaarste werk. We gunnen de Amerikanen dan het diplo matieke en militaire succes, Eu ropa zal moeten dokken. Duizenden kilometers wegen dienen hersteld, duizenden bruggen ook, nog los van de openbare gebouwen, nutsvoor zieningen en noem maar op. En niet alleen in Bosnië, heel ex- Joegoslavië moet heropgebouwd worden. Europa kan dat geld nooit alleen ophoesten. Vandaar het idee van een inter nationaal hulpprogramma, fi nancieel en logistiek gesteund door Europa, de VS, Japan en niet te vergeten de islamitische landen. Bovendien kan p de reconstructie wordeng als de republieken vanM r malige Joegoslavië bera nauw samen te weI*e% diepgeslagen worden te i De Amerikanen hebben j ferd dat voor de reconstfl» eerste drie jaar al »er dollar nodig is, nog ws omvangrijke internation desmacht - gesproken over 60.000 tot 80.000 mib - die moet toezien op van een vredesverdrag- t. termijn is dus nog veel®® nodig. Europa is b®10. dragen, deels uit maar ook om het e te sussen. De rekening had zo' kunnen uitvallen. Ma» kijken en analyseren voor politici. J°eS° .yi, voor altijd een in de Europese geschi„ji Daar willen we het h te vaak aan herinnerd DE BROZE overeenstemming over de hoofdlijnen van desakkoord voor Bosnië-Herzegovina staat onder g™. Terwijl de gesprekken over vrede normaal doorg; woedt in Bosnië de oorlog voort. Navo-vliegtuigen ,ut steeds bombardementen uit op stellingen van BosS viërs om ze te dwingen hun zware wapens terug te treki' De nog steeds explosieve situatie in het oorlogsgebied ter niet de enige bedreiging voor het prille Westerse vie< tiatief. In Rusland, lid van de internationale contactgroep' vrede in Bosnië, heerst grote woede over de Navo-bomf menten. Een beschamende zitting van de Doema, het Russische ment, maakte duidelijk hoe gefrustreerd Rusland zich Het werd een door ultra-nationalisten aangevoerde»»' terse vertoning die herinneringen opriep aan de gen van de Koude Oorlog. Rusland, tot nu toe een fel verdediger van de Servisch voelt zich in zijn hemd gezet. De Russen hebben zonden, protest aangetekend tegen de Navo-bombardernefe steekt de Russische politici van wie de meesten ervar tuigd zijn dat president Jeltsin en zijn minister van Buil» se Zaken Kozyrez Rusland naar een bijrol op het toneel* wereldpolitiek hebben gevoerd. Er werd zelfs met grotei deerheid een motie aangenomen om uit het 'Partner voor vrede' voor de Navo te stappen. De emotionele taferelen in de Doema kunnen niet los w- gezien van de komende parlements- en presidentsver' gen. De tegenstanders van Jeltsin verwijten hem opltejf toon dat hij de Russische en Servische belangen heel kwanseld. Maar toch kan niet schouderophalend aan de onwikkeli worden voorbij gegaan. Wanneer een gepensioneerde raai zegt dat Rusland geen vrienden meer heeft en dat het Russische atoomschild zijn land beschermt tegen at terse agressie, kan dat niet alleen als verkiezingsretoriek den afgedaan. Na lang aarzelen hebben de Verenigde Saten hebben hel' touw genomen in de al jaren slepende Bosnische kwest» was nodig om een doorbraak te forceren. Het was onvermijdelijk dat Rusland even langs de zijlijn werd géi moet nu moeite worden gedaan om te trachten Rusland- als een constructieve en volwaardige deelnemer bij hei desproces wordt betrokken. ever view sluit hij niet uit dat lij alsnog mengt in de strijd: Republikeinse nominatie.il' publikeins kandidaat zoufcij sident Clinton royaal klop; De generaal zegt in het vi sprek dat het beeld van de" blikeinse partij vertekend, doordat alle aandacht g op de actieve, luidruchtige, tervleugel. Hij haalt uit is dicaal rechts: „Ikstoornr elitaire en racistische onder* in hun retoriek." Tegelijkertijd ergert hij zii 'liberals' die 'zo het beste is voor de s maar nauwelijks i de vraag wie uiteindelijk®' ningen betaalt'. In zijn memoires onthi dat hij kort voor de van de toenmalige mil Defensie Cheney opdra plannen uit te werken'* gebruik van tactische wapens tegen Irak. 'Die gaan we niet uit de fles t zou hij hebben g De vermaarde generaalt Schwarzkopf, de Amerii' bevelhebber tijdens de C log, wordt in het boek getfi als een 'actieve vulkaan'. F. herinnert zich 'verschillet» tercontinentale schieeuC en' die stijf stonden van van de barak'. Maar de populaire oud-voorzitter van de verenigde chefs van sta ven, zoveel staat al vast, houdt het verlossende woord voorlopig nog achter de kiezen. Pas in november, als zijn promo- tie-toernee er op zit, beslist hij of hij gaat proberen de volgende president van de Verenigde Sta ten te worden, zegt hij in een be geleidend interview in Time. Powell schrijft in zijn autobio grafie dat de tijd rijp lijkt voor een derde grote partij, 'om het re delijke midden van het Ameri kaanse politieke spectrum te ver tegenwoordigen'. Hij geeft echter niet aan of hij zo'n partij volgend jaar als presi dentskandidaat wil leiden. De 58-jarige generaal schrijft in zijn boek dat hij tot dusver 'de roeping mist die nodig is om een succesvol politicus te zijn'. „Ik geloof dat ik mijn land op andere manieren kan dienen. Deson danks sluit ik een politieke toe komst niet zonder meer uit." Po well zegt dat geen van beide gro te partijen, Republikeinen en De mocraten, hem in hun huidige hoedanigheid bevallen. Verschillende commentatoren zeiden gisteren dat het boek de indruk bevestigt dat Powell eerst en vooral een 'onafhankelijke route' naar het Witte Huis over weegt. Maar in het Time-inter- Van onze correspondenten Santander - De harde opstelling van de Doema, het Russische parlement, tegen het Westen over Bosnië, verontrust de Euro pese ministers van Buitenlandse Zaken. Net nu het vredespro ces voor ex-Joegoslavië in Génève weer een duwtje in de goede richting heeft gekregen, dreigt Moskou de pret daarover te ver zieken. De discussie van de Europese mi nisters van Buitenlandse Zaken gisteren en zaterdag in de Noord- spaanse stad Santander over Bosnië en de hervatting van de Franse kernproeven, werd over schaduwd door de berichten uit Rusland. De Doema vroeg president Jeltsin zaterdag de Russische deelne ming aan het zogeheten Partner schap voor de Vrede met de Navo te beëindigen. De Doema wil voorts de economi sche sancties tegen Servië opge heven zien en vindt dat er juist sancties tegen Kroatië moeten komen. De meerderheid van de Doema eist het aftreden van mi nister van Buitenlandse Zaken Kozyrev, omdat die het Russische standpunt te lauw zou hebben verdedigd. Het lagerhuis wil ver der dat Rusland actie onder neemt tegen de Navo-bombarde- menten, onder meer in de Veilig heidsraad. Vechtpartij De afgevaardigden namen met 245 stemmen voor en geen enkele stem tegen een verklaring aan waarin 'de oprechtheid van de Westerse landen in twijfel wordt getrokken' en de acties van de Navo worden gezien als steun aan een militaire overwinning van de moslims en Kroaten. Vol gens de Russische parlementa riërs schijnt er als gevolg van de acties in Bosnië een ander licht op de plannen van de Navo om zich in oostelijke richting uit te breiden en is het samenwerkings programma Partnerschap voor Vrede slechts bedoeld 'om de werkelijke intenties van dit mili taire blok te verhullen'. De emoties liepen zo hoog op, dat de ultra-rechtse leider Zjirinovs- ki betrokken raakte bij een ordi naire vechtpartij, die overigens niets te maken had met de kwes tie Bosnië. De fascistische leider eiste dat een priester-afgevaardigde van de westers georiënteerde Demo cratische Partij Rusland zijn priestergewaad uit moest trek ken. Een fractiegenoot van Zjirinows- ki deed dat, waarop er een knok partij ontstond. Een vrouwelijke parlementariër sprong vervol gens voor de priester in de bres, waarop Zjirinowski haar aan de haren wegtrok; daarbij vielen nogmaals rake klappen. Minister Van Mierlo zei gisteren, wel rekening te houden met het feit dat Russische politici volop verwikkeld zijn in de verkie zingsstrijd - dit najaar zijn er parlementsverkiezingen - maar hij noemde de verharding tegen over het Westen toch zorgwek kend. Moskou is boos, omdat de Navo Servische stellingen bombardeert en het Russische voorbehoud bij die acties negeert. De Europese ministers ontkennen dat. In San tander werd onderstreept dat Rusland betrokken blijft bij po gingen om een einde te maken aan de oorlog in Bosnië. In Santander is met instemming gereageerd op de eerste stap naar een akkoord, die de strijdende partijen van Bosnië vorige week in Genève bereikten. Donderdag gaan daar de besprekingen door. Toch waarschuwde Europees Commissaris Van den Broek ook voor al teveel optimisme. Nu al blijkt dat het akkoord door de verschillende partijen op een an dere wijze wordt uitgelegd. Marshallplan Voor Bosnië zal een soort van Marshallplan worden ontwik keld, zij het dat de uitvoering wordt gekoppeld aan een groot aantal voorwaarden. De wapens moeten zwijgen, de vluchtelingen veilig terug naar huis en alle re publieken van het voormalige Joegoslavië moeten bereid zijn samen te werken. Er kan geen sprake zijn van heropbouw zon der verzoening, zei de Belgische minister Derycke. Als er vrede komt in Bosnië, dan zal die nu afgedwongen moeten worden, zo was de overtuiging in Santander. De bombardementen moeten doorgaan om resultaten te boeken aan de onderhande lingstafel en de Serviërs te dwin gen de zware wapens rond Sara jevo weg te halen, riepen diplo maten in de Cantabrische haven stad.

de Stem | 1995 | | pagina 4