de vloer. iorgen om zondagskind van Ajax Sampras winnaar droomfinale DE STEM Feyenoord blundert met wissels Luinge met stenen en flessen bekogeld Feyenoord ondermaats ondanks forse winst vreugde in De Meer na simpele zege tegen Sparta door 'Zaak Kluivert' ICsltVl-10 de twee prijs. Elke 2 jaar in een nieuwe Ford! doet meer voor u Etten-Leur - Oosterhout Zelfs slecht voetbal is Volendam te veel: 5-1 PSV wil 'oplossing' voor lege plekken mmm EMBER 1995 "5* m\ li* doorgevoerd. Waardoor plezierig rijdei veilig rijden wordt. Het is duidelijk dal J Escort kan zijn, of we nu praten over dé |le Wagon. 3 modellen: 1 prijs. Ford maakj pwaliteit maar ook niet in prijs. Want For r individuele smaak en behoefte. Daaron pllen nu voor één en dezelfde prijs. Daarj ard veiligheids- Kiden met een I Safety Pack. iijzigingen voorbehouden. ■en nieuwe Ford. MOLENWATER®4! 4510 AA Bresken 01172-3230 TERNEUZEN Axelsestraat 165 Tel. 01150-13857 ST. JANSTEEN Hemelstraat 20 Tel. 01140-13041 L, verslaggever rdam-Feyenoordspeel- s-termiddag precies vier met een buitenlander pe uiterste sanctie Re blunder, is de ver- Lg tot het overspelen |jt wedstrijd tegen Volen- I pat stelde gisteravond [1 Hulshuizen, voorzitter i realementscommissie |j(KNVB. ,l zover komt, is nog maar bij. „Dan moet de waarrie- Sport mer of de tegenstander de zaak eerst rapporteren aan het sectie- bestuur betaald voetbal. Daarna moet vastgesteld worden hoeveel de fout van invloed is geweest op het verloop van de wedstrijd," lichtte Jo de Min toe. De Min is secretaris van de tuchtcommis- sie van de KNVB. Feyenoord-coach Willem van Hanegem wilde een dubbele wis sel toepassen: Vidmar en Tau- ment voor Blinker en Iwan. Maar stomtoevallig kwam in de 58e minuut eerst Vidmar voor Blind in het veld en toen stonden daar Larsson, die pas medio no vember voetbal-Nederlander wordt, Iwan en Vidmar; één bui tenlander te veel dus. In de 62e minuut kwam Taument voor Iwan in de wedstrijd en was er niets meer aan de hand. In de bewuste vier minuten bouwde Feyenoord zijn voor sprong niet uit. De sanctie, zo er al een komt, zou dus best mee kunnen vallen. Maar senior-ma nager Fred Blankemeijer sprak niettemin van een misser en voorzitter Jorien van den Herik noemde de actie van zijn trainer 'niet zo handig'. „Er was sprake van een misverstand," legde Van Hanegem uit, „maar ik neem er de verantwoordelijkheid voor." Volendam liet bij monde van trainer Bert Jacobs weten geen protest aan te zullen tekenen over de bewuste wissel. Het was niet de eerste keer dat Feyenoord zo'n merkwaardig in cident veroorzaakte. Op 10 maart 1991 speelden de Rotter dammers in de Kuip tegen Wil lem II. Wim Jansen, debuterend als hoofdtrainer bij Feyenoord, wisselde in de 67e minuut Far- rington (Eng) voor Brochard. Griga (Tsj) en Kiprich (Hon) stonden er al in. Na drie minuten ging Griga naar de kant en speelde Feyenoord met tien man verder, omdat het al twee keer gewisseld had. De thuisploeg verloor met 0-1. Ook Ajax beging in het recente verleden al eens een dergelijke overtreding. Zowel Feyenoord als Ajax is er nooit voor gestraft. Ljapvan Essen terdam - Ajax won gisteren met 4-0 van Sparta. Een - voor blije gezichten was dat echter nauwelijks in [jleer. De Amsterdammers werden immers zaterdaga- jjgeconfronteerd met de onheilstijding over de aanrij- waarbij Patrick Kluivert betrokken was. Iiiswas er gisteren vooral de hoe het met 'Patje', het zondagskind, zou jhts een goede drie maanden t schoot de toen nog acht- Kluivert Ajax naar Etinhet toernooi om de Euro- Een werkelijkheid ge- jeugddroom voor de st jongensachtige aller Aja- de'rs is de situatie nu. „Pa- l nu wel heel erg snel sen worden," meende as- Imt-trainer Gerard van der M1en dat gebeurt nu niet be ll op de meest prettige ma- [olfainer Louis van Gaal, il gesproken zo zelfverze- illiet er gisteren geen twijfel 'b bestaan dat de hele situatie lis waar hij eigenlijk ook id mee weet. oken heb ik Patrick ^uittikheb ook geen idee hoe ir deze dagen heen- jat krik begreep, mankeert l'lictaiebjk niks, maar geeste- genoeg moeite hebben e om te gaan." prtzou vanwege een blessu- a Sparta toch al niet ge- keld hebben, op zijn eigen ver- iwerd besloten dat hij De «•gisteren beter kon mijden. «niliekring pilleek iedereen het beste dat lietgebeurde in de eigen fami- i'ffiag probeert te verwerken. Jial vanavond met hem bellen, (ga er voorlopig nog van uit dat ■Baandag (vandaag, red.) hier toe komt om te trainen. oi hij dat kan opbrengen pik ook niet. Ieder mens rea- Jet nu eenmaal anders bij een Nrtenis als deze." p "eet wel zeker dat hij het heel moeilijk heeft. En eerlijk ge zegd heb ik ook moeite hiermee om te gaan, ik heb tenslotte geen ervaring met zoiets, en hetzelfde geldt voor de rest van de spelers groep." Vooralsnog rekende Van Gaal Kluivert gistermiddag nog bij de selectie die zich in Egmond aan Zee gaat voorbereiden op het du el met Real Madrid. Of de 19-ja- rige na een dergelijk ingrijpende gebeurtenis in staat is 'gewoon' te gaan voetballen lijkt echter on waarschijnlijk. En ook wanneer Kluivert meegaat heeft Van Gaal al genoeg personele problemen voor de wedstrijd van woensdag. Rekensommetje De trainer maakte een duidelijk rekensommetje. „Ik heb een se lectie van twintig man. Daarvan is Silooy geblesseerd en zijn Blind en Scholten geschorst. Dan heb ik er nog zeventien over, van wie vijf buitenlanders. Van die vijf (Finidi, Santos, Kanu, Litma- nen, Demtsjenko, red.) mogen er straks maar drie op het wed strijdformulier staan, dus heb ik nog maar vijftien spelers over." En bij die vijftien hoort dan ook nog eens Kluivert, zodat de per sonele nood wel eens erg groot kan zijn. In het slechtste geval heeft Van Gaal slechts veertien spelers ter beschikking. Dat Ajax vergeleken bij vorig sei zoen in de breedte een veer heeft moeten laten mag duidelijk zijn, aangezien Van Gaal het eigenlijk zinloos vindt spelers uit het twee de op te roepen. „Daar is momen teel geen speler te vinden die een plaatsje bij de eerste zestien ver dient. Dat valt mij ook erg te gen." In principe neemt Van Gaal dan ook geen tweede elftal-speler mee naar Egmond. „Ik heb geen Martijn Reuser, woensdag wellicht de vervanger voor Jart Litmanen, is op weg naar de vierde treffer van Ajax. Jerry Smith van Spar ta vormt nauwelijks een hindernis. foto hans van oort zin jongens mee te nemen van wie ik vooraf zeker weet dat ik ze niet laat spelen," Alleen wanneerK- luivert definitief afhaakt, over weegt Van Gaal toch maar ie mand op te roepen. Van de buitenlanders hoeft Demtsjenko met betrekking tot woensdag nergens op te rekenen. De overige 'gastarbeiders' gaan alle vier naar Egmond. Een van hen zal moeten afvallen en het lijkt er op dat Litmanen het kind van de rekening wordt. Voor Kluivert is Kanu het enige alternatief, Santos is gezien het ontbreken van Silooy, Scholten en Blind onmisbaar in de defen sie. Finidi George is al jaren de meest constante Ajacied en was ook gisteren weer de meest ge vaarlijke speler. Litmanen is fei telijk de enige buitenlander waarvoor een alternatief (de op vallend goed spelende Reuser) beschikbaar is. Knoop De Gordiaanse knoop waarmee Van Gaal dezer dagen worstelt is overigens nog ingewikkelder, want her en der openbaarden zich gisteren ook nog wat fysieke ongemakken. Ronald de Boer viel gisteren uit omdat hij last heeft van de achillespezen, Kanu had toch weer pijn in zijn enkel, Lit manen is nog steeds niet honderd procent fit en Santos tenslotte heeft een gebrek aan ritme en kampt met een opkomend griep je- Al met al was Ajax gisteren te genstander Sparta dankbaar voor het bijna totale gebrek aan verzet. De Rotterdammers had den de wedstrijd vooraf al tot een 'mission impossible' bestempeld en probeerden slechts zo netjes mogelijk de schade te beperken. Vergeleken bij vorig seizoen, toen het 8-0 werd voor Ajax, lukte dat nog aardig ook. Twee treffers van Kanu en een van Overmars bete- I'York - Het had de mooi- F® belangrijkste tennis- II trijd van het naseizoen ■ïunnen worden, Sampras- I'gassi. in Amerika, waar ze 1'ei houden van een. beetje I «drijven, werd het duel, r vijf jaar te gaan in de Iptife van onze jaartel- IJj i aangekondigd als I °et ™el van de eeuw. Dat viel want j"'~ "T" gisteravond, de wedstrijd van het aat staan van de eeuw, Slecht. Een spek- h?f?was halleen aan jerj. ,van de eerste en de devi en °P van de vierde: 6-3,6-3, 4-6, 7-5. «"taf lunAwas nog maar §oed it eëp!t n g en Sampras ;t^te Map uitdeelde. Tot en "01®enenm»raS!!addetoSSge" serveren lS beëonnen met lie fa? diiel gdijk °p. ;tj. ®,as het slechts een s ?nell!aar aftasten door 'ii dafS .e eIkaar beter ernaar Dei 1^1 Ekteren^ haver tot gort. Vbkewt de twee |stand voor deeren,elkaar' en de liriesS.^iewas 8-8. In Ikaar in prf? o8n waarin ze el- Vten Wa. ,nd Slams tegenkwa- m-fmales waarin ze ssi »L nden was het 1- den die op hard-court werden afgewerkt stond het 4-3 voor Sampras, maar won drie van de vier onderlinge ontmoetingen van dit jaar, en die werden alle maal op hard-court afgewerkt. Kan het nog gelijker opgaan tus sen de nummers één en twee van de wereld? Al in de tiende game van de eer ste set deelde Sampras de eerste uppercut uit. Na het eerste breakpoint op 30-40 ontspon zich op het tweede, na deuce op advantage voor Sampras, een weergaloze rallye. Tien, twaalf slagen waarin beiden alles uit de kast haalden, van links naar rechts over de baan joegen en vlogen, beide de het belang van dat 'big point' kennende. Diepe slagen rechtdoor werden afge wisseld met vlijmscherpe cross- courts waarvan er geen meer dan tien cenitmeter van minstens één lijn verwijderd bleef. Het was Sampras die na 34 minuten in die memorabele rallye de bal voor het laatst beroerde, toen hij Agassi eindelijk aan diens lin kerzijde passeerde. Voor de eer ste keer keek Agassi met een smekende blik naar zijn clan op de tribunes, alsof hij wilde zeg gen „waar heb ik dat aan te dan ken?" Weer een half uur later keek hij voor de tweede keer als een aan geschoten stuk wild naar vrien din, coaches, familie. Dat was toen Sampras op 5-4 en voor deel, na drie deuces, op het derde setpoint, notabene met een ace op zijn tweede opslag, de tweede dreun had uitgedeeld. Maar ook aan dat punt waren slagenwisse lingen vooraf gegaan die stuk Pete Sampras, de winnaar van de US Open in New York. voor stuk recht hebben op een plaats in de 'Tennis Hall of Fa- me'. Zij het dat Sampras veel eerder dan in de ouverture de opslag van Agassi had gebroken, al in de tweede game. Sampras sloeg de beslissende ace van die set met een bebloede rechterhand. Toen het in die ne gende game voor de tweede keer 'deuce' werd, ging hij tegen de vlakte op een scherpe 'cross- court' van Agassi, waar hij niet bij kon. De schaafwond werd voor de derde set behandeld, waarna hij, last of niet van dat bloedinkje, wat stroever op gang kwam dan in de eerste twee sets. Al begon de hemel er voor Agas si al heel duister uit te zien toen Sampras weer begon met zijn opslag af te pakken. Maar met een daarna verloor Sampras zijn eigen opslag, en leek er het een en ander te haperen in de tot dan perfecte machine. Via een love- game trok hij de stand weer ge lijk, maar het ging lang na die val lang zo lekker niet meer als in spelreeks een en twee. Sampras heerste minder, werd regelmatig gepasseerd en kon niet meer op zijn opslag terug vallen als hij in moeilijkheden kwam. Op 4-5 en 30-40 in de derde set wankelde hij, kwam nog een keer terug tot deuce, maar capituleerde op het tweede setpoint. Inplaats van 2-0 en op weg naar een zeker lijkende 3-0 werd het na één uur en drie kwartier 2-1, terwijl Agassi voor het eerst een bloedstollende overwinningskreet slaakte en weer in zichzelf begon te gelo ven. In de wetenschap dat hij in de vierde set mocht beginnen met serveren, daarmee een stap voor blijvend op Sampras. En die ook in die vierde set tot 5-4 aan de leiding bleef, af en toe een vlekje weg moest werken, maar verder niet echt in de problemen kwam. Agassi struikelde tenslotte in de elfde game van de vijfde set toen hij na een paar slordige opslagen tegen 0-40 aankeek. Hij kwam nog terug naar 30-40, maar sloeg daarna de return van Sampras uit en werd in de twaalfde game met vier daverende opslagen weer met beide beentjes op aar de teruggezet. De vierentwintig ste ace van Sampras was de laat ste van het toernooi. Niet van een droomfinale, want die kwa lificatie werd gisteren helaas niet waargemaakt. New York. US Open, 16 miljoen gul den. Mannen, halve finale: Sampras (VSt/2) - Courier (VSt/14) 7-5 4-6 6- 4 7-5, Agassi (VSt/1) - Becker (Dui/4) 7-6 (7-4) 7-6 (7-2) 4-6 6-4, finale: Sampras (VSt/2) - Agassi (VSt/1) 6-4 6-3 4-6 7-5. Jongens Halve finales: Seetzen (Dui/8) - Wessels (Ned/13) 6-4 2-6 6-4. Dubbelspel, finale: Lee/Robichaud (ZKo/Fra) - Sluiter/Wessels (Ned/8) 7-6 6-2. Vrouwen Enkelspel, finale: Graf (Dui/1) - Se les (VSt/2) 7-6 0-6 6-3. Dubbelspel, finale: Gigi Fernan- dez/Zvereva (VSt/WRu/2) Schultz/Stubbs (Ned/Aus/6) 7-5 6- 3. MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 DEEL B Door Chris van Nijnatten Rotterdam - Het staat sinds gistermiddag vast dat een elftal via een wanprestatie in een competitiewedstrijd van het betaald voetbal tóch tot een 5-1-overwinning kan komen. Feyenoord heeft zondag tegen Volendam die stelling in de Kuip met verve bewezen. kenden een 3-0 ruststand, waar na Ajax het verder wel geloofde en Sparta zich alleen nog maar beperkte tot verdedigen. Pas twee minuten voor het einde zorgde Reuser voor 4-0. AJAX - SPARTA 4-0 (3-0). 6. Kanu 1-0, 23. Kanu 2-0, 40. Overmars 3-0, 89, Reuser 4-0. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschouwers: 19.023. Gele kaart: Smith (Sparta). AJAX: Van der Sar; Reiziger, Blind, Frank de Boer en Santos (69. Bogarde); Ronald de Boer (60. Reuser), Litmanen en Davids; Finidi, Kanu (75. Wooter) en Overmars. SPARTA: Metgod; Smith, Gerard de Nooijer, De Bruin en Van der Meer; Ja- link, Amhaouch (56. Krijgsman), Groe nendijk en Fortes; Van der Laan (64. el Kattabi) en Dennis de Nooijer (79. Pie ren). Volendam-trainer Bert Jacobs bedacht ooit de term hotseknots- begoniavoetbal. Met die kwalifi catie duidde hij doorgaans een partij, waarin slechts af en toe, en dan nog met veel geluk, er iets tussen een bal en een paar spelers gebeurde dat in de verte leek op voetbal. Geen gedachte, geen tac tiek, geen techniek, geen systeem, dat is hotseknotsbegoniavoetbal. En hoe Feyenoord nu ineens zo diep gezonken kon zijn? Zo vlak voor het eerste Europa-Cupduel, aanstaande donderdag, tegen het Letse FK DAG Liepaja nog wel. „Ik houd het op lichtzinnigheid," sprak Willem van Hanegem sar castisch. „Die 0-1 (3e min.) van Volendam had een waarschuwing moeten zijn. Boateng (hij speelde voor de zieke Zwijnenberg) stond niet bij zijn man, Van Gobbel handelde niet volgens afspraak en De Goey had die bal van Kromheer" best mogen pakken." Dat deed De Goey, die bepaald niet de indruk wekte Van der Sar uit Oranje te willen spelen, dus duidelijk niet. Maar Volendam, waar coach Ja cobs ruzie heeft met technicus Johan Steur, stelde alleen maar armoedigheid tegenover het blin de gedraaf 'van de Kuipclub. Steur begon voor straf op de bank, de talentvolle verdediger Robert Molenaar was gekwetst en Vukov moest na ruim een kwartier met een blessure van het veld. Toen Kromheer in de 16e minuuut de door hemzelf gefor ceerde voorsprong om zeep hielp, was het gedaan met verweer van de Noordhollanders. Feyenoord, speelde alsof er geen strateeg als Ronald Koeman rondliep. De Rotterdammers ope reerden in feite met twee secties. De ene, de verdediging, meestal dicht bij het eigen doel. De ande re, de aanval, zo dicht mogelijk bij het andere doel. Middenvel ders renden als hazen van de ene naar de andere sectie en weer te rug, maar bezetten nooit het stra tegisch zo belangrijke midden veld. Daar lag gedurende vele pe riodes een brede strook nie mandsland van pakweg 30 meter over de volle breedte van het veld. .Van Hanegem wordt daar wei eens moe van. „De een loopt, voorin vooral, voor de ander de ruimte helemaal dicht. Er is daar geen plaats meer om een aanval intelligent af te maken." Dat Feyenoord uitliep naar een pittige overwinning lag aan indi viduele oprispingen. Net na de openingstreffer kopte Vukov in zijn eigen strafschopgebied tegen zijn arm. De matig leidende arbi ter van Egmond gaf er de Volen- dammer een gele kaart voor en offreerde de thuisspelers een strafschop. Koeman nam het kar wei op zich en miste zijn tweede penalty van deze competitie; hij schoot in de handen van de doel man. Daarmee de toon zettend voor het verloop voor het duel. In de 34e minuut lag Binken pre cies voor de punt van het zestien metergebied en moest hands ma ken om een Rotterdamse aanval af te slaan. Hij kreeg geen geel, maar Feyenoord wel een vrije trap. Met een prachtige kromme trap passeerde Koeman daaruit Zoetebier en vierde uitbundig zijn eerste Feyenoord-treffer van deze competitie. Op slag van rust 'zeilde' Van Bronckhorst, met links, schitterend 3-1 over de ar me Zoetebier. Trustfull tikte na een dik uur spelen 4-1 binnen na een voorzet van invaller Taument, die was gaan lopen op een passje van de andere invaller, Vidmar. Dezelf de Vidmar benutte even daarna de tweede strafschop voor Feyen oord, nadat Trustfull door Steur was neergelegd. Volendam ein digde de wedstrijd met tien man. omdat Wilson twee gele kaarten kreeg en dus automatisch met rood van het veld moest. De Fey- enoorders hadden na 90 minuten dezelfde kleur van schaamte op hun kaken. FEYENOORD - VOLENDAM 5-1(3- 1). 3. Kromheer 0-1,15. Kromheer 1-1 (e.d.), 34. Koeman 2-1, 45. Van Bron ckhorst 3-1, 64. Trustfull 4-1, 65. Vid mar 5-1 (strafschop). Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 30.160. Rode kaart: 67. Wilson (Volendam) 2x geel. Gele kaart: Obdam, Vukov, Kromheer, Ferrier (Volendam). FEYENOORD: De Goey; Boateng (65. Refos), Koeman, Van Gobbel en Wit- schge; Iwan (62. Taument), Bosz, Trustfull en Van Bronckhorst; Lars son en Blinker (57. Vidmar). VOLENDAM: Zoetebier; Vukov (16. Ferrier), Kromheer, Persijn en Wils on; Binken, Nijholt en Smeets; Sa- m.ardzic (46. Steur), Stefanovic (78. Lindenbergh) en Obdam. Rome - Scheidsrechter Roelof Luinge moest zaterdag in Rome onder begeleiding van het veld tijdens het wereldkampioen schap voetbal voor militairen. De bescherming was noodzake lijk nadat het organiserende land Italië (met acht spelers uit de Serie A) in de kwartfinales met 2-1 had verloren van 'voetbal dwerg' Cyprus. Luinge stuurde in die wedstrijd vier Italianen en een Cyprioot met de rode kaart naar de kleed kamer. De toeschouwers gooiden na afloop stenen en volle flessen in de richting van de Groningse leidsman. Van het begin af was het duel keihard. In de 19e minuut gaf Luinge zijn eerste rode kaart in de reeks van vijf. Hij bestrafte een veel te harde tackle van Pio- vanelli. Net voor rust escaleerde het duel, toen ook Delvecchio van het veld werd gestuurd. De spits van Inter torpedeerde een Cyprioot van achteren. Het slachtoffer pikte dat niet en spuugde vervolgens de proteste rende Del Piero in het gezicht. De aanvaller van Ju'ventus sloeg let terlijk toe. Beide spelers konden eveneens vertrekken. Daarmee was de complete voorhoede ver dwenen. Dertig seconden voor het einde voegde Cannavaro zich bij het kwartet. De deceptie bij de Italianen, die in eigen land per se wereldkam pioen wilden worden, was groot. Ook bij bondscoach Olivieri, die alle clubs had verplicht hun beste militairen af te staan in het be lang van het land. Hij gaf Luinge de schuld: „Ik ben zeer teleurge steld in de gebeurtenissen van vandaag. Ik werk al heel lang met plezier in de sport, maar de scheidsrechter heeft alle vreugde in één klap teniet gedaan." Eindhoven - De officiële telling in het Philips Stadion kwam zater dagavond uit op 27.500 bezoekers, maar wie was aangewezen op de tv-beelden zette daar een fikse reeks vraagtekens bij. Keer op keer za gen de kijkers tijdens de wedstrijd PSV-Heerenveen immers een lege tribune op de achtergrond; de plaatsen op de nieuwe Noordtribune waarvoor een certificaat nodig is. Van de dik 1500 kuipstoeltjes waren er nog geen 200 bezet. „Nee, geen gezicht," bevestigde PSV-voorzitter Willem Maeyer. „Wt hebben het ook gezien. Bijna een vol stadion en je ziet talloze legs plaatsen op tv. Dat kan niet. Daar moeten we een oplossing voor vin den. Met penningmeester Van Raaij heb ik al afgesproken dat we hel daar tijdens de eerstvolgende bestuursvergadering over zullen heb ben." Over een mogelijke oplossing, bijvoorbeeld toch seizoenkaarten aan bieden voor plaatsen waarop nog geen certificaat is verkocht, zegt Maeyer nog niet nagedacht te hebben. „Voor die vrije plaatsen kan in de losse verkoop gewoon een kaartje worden gekocht. Eigenlijk komt het er dus gewoon op aan dat PSV goed voetbalt, zoals tegen Heeren veen. Dan worden ook die stoelen vanzelf verkocht. Maar nogmaals, zo lang dat niet het geval is zullen we moeten kijken hoe we die plaat sen op een goede manier bezet krijgen."

de Stem | 1995 | | pagina 11