Broos akkoord over mestbeleid TV 10 GOLD Las! Gouverneur Messerschmidt: 'KMA is uit de gevarenzone' Van Aartsen en De Boer op één lijn Boeren dreigen met harde acties Twee doden en enorme ravage bij ongeval A50 Besluit stadsprovincies komt pas volgend jaar Dijkstal paait hogere rijksambtenaren Minderheden PvdA-kopstukken bofl over 'leunstoelkritiek L Harry Coerver DE STEM BINNENLAND Koningin opent rs stadhuis Haags DE SENSATIONELE ITALIAANSE MAFFIA SERIE. SPANNING Bij jou nog niet DIE JE NIET MAG MISSEN! OOK OP TV 10 GOLD ALLE NOG op de kabel? NIET EERDER IN NEDERLAND UITGEZONDEN AFLEVERINGEN. Vraag erom bij je Gemeente of DE STEM COMMENT/ BINNENLAND KOR] Intern rapport valt koers van partij i Penninx: Uitkomsten verbazen mij niet KisSwordt de ver" ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1995 I Van onze verslaggever Breda - De officiersopleiding van de Koninklijke Militaire Academie is voor onbepaalde tijd veiliggesteld. Voor het ko mende studiejaar zijn hon derdtwintig cadetten inge schreven. Dat zijn ettelijke tientallen meer dan waaraan de KMA de afgelopen jaren gewoon was geraakt. Nu ook een groot aantal (kortere) officiersopleidingen van land- en luchtmacht naar het Kasteel van Breda is gehaald, is de KMA is na een aantal uiterst magere jaren uit de gevarenzone gekropen. „De situatie is ten goede ge keerd," concludeerde KMA-gou- verneur P. Messerschmidt gister middag in de rede waarmee hij het academisch jaar opende. „De aantallen (cadetten, red.) komen weer op een niveau dat het be staan van de KMA rechtvaar digt." Met onder anderen luitenant-ge neraal H. Couzy, opperbevelheb ber van de landstrijdkrachten, onder zijn gehoor liet de gouver neur herhaaldelijk zijn opluch ting over het opgeklaarde toe komstperspectief blijken. Dat maakt een einde aan veel on zekerheid waarmee de KMA-ge- meenschap de voorbije periode 'stiekem' geworsteld heeft en waarin - doorgaans slechts in be dekte termen - gespeculeerd werd over de teloorgang van de Bredase officiersopleiding in de huidige vorm. Factoren als de overgang naar een volledig beroepsleger, het einde van de Koude Oorlog en ge wijzigde Haagse inzichten om trent legerorganisatie en scholing resulteerden in een scherp dalend studentenaantal. De afgelopen jaren konden er met moeite tach tig eerstejaars worden ingeschre ven. Bijgevolg verkommerde ook het - voor de militaire vorming essentiële - corpsleven. Om uit die impasse te geraken, heeft de KMA-leiding alle zeilen moeten bijzetten. Een flink aan tal studenten van de OCO (de ar tillerie-opleiding; gegeven op de Bredase Seeligkazerne) is bij voorbeeld naar de KMA overge heveld, evenals een aantal offi cierencursussen van de KMSL uit Woensdrecht. Voorts is de tweejarige universi taire vervolgopleiding KMA-II in het leven geroepen. Een afgestu deerde KMA-II-cadet staat nage noeg aan het eind van een volle dige universitaire studie. De KMA heeft doorstromings-con- tracten met vier Nederlandse universiteiten afgesloten en uit wisselingsregelingen met tien buitenlandse uiniverisiteiten op gesteld. In 1997 zal de nu met een klein aantal cadetten startende KMA- II-opleiding voor grotere aantal len studenten worden openge steld. Nieuw is ook de binnenkort startende 'specialistenopleiding', een tienweekse training voor aca demici, zoals juristen en artsen, die een officiersrang moeten gaan bekleden. Behalve in studentenaantallen is de KMA aldus ook als opleiding sinstituut inhoudelijk zwaarder geworden. „Militaire bedrijfs kunde is géén bedrijfskunde met een militair sausje maar een geïn tegreerde wetenschap," conclu deerde generaal-majoor Mes serschmidt enkele malen in zijn laatste jaarrede. Over twee maanden 'zwaait' hij af als gou verneur. Zijn opening van het nieuwe aca demisch jaar betekende trouwens meteen de officiële ingebruikna me van de volledig gerenoveerde en heringerichte KMA-aula. Sinds begin van dit jaar is deze accommodatie opnieuw ingericht en geoutilleerd met hypermoder ne audiovisuele apparatuur. Be doeling is dat de KMA in de aula meer symposia gaat organiseren en ook op deze manier haar aca demische status vaker bena drukt. Van onze redactie binnenland Den Haag - Het kabinet verwacht voor 1 oktober over eenstemming te bereiken over het mestbeleid. De twee belangrijkste ministers, Van Aartsen van Landbouw (VVD) en De Boer van Milieu (PvdA) hebben een compro mis bereikt, waarbij het milieu zoveel mogelijk wordt ontzien en de economische belangen van de agrarische bedrijfstak zo weinig mogelijk worden geschaad. „Er zullen heel wat boeren zijn die de mouwen op zullen stropen. Want dit is een vérgaand ak koord," karakteriseerde premier Kok gisteren na de ministerraad het plan van het kabinet. Het compromis was mogelijk door te kiezen voor een aanpak van de mestnormering die doorloopt tot in de volgende eeuw. „Op de kor te termijn wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de belan gen van de sector, maar vooral na de eeuwwisseling zullen de nor men strenger zijn, aldus premier Kok. De boeren hebben intussen ver nietigend gereageerd op het mestakkoord. „Het kabinet stuurt aan op een confrontatie," aldus G. Doornbos, voorzitter van de boeren- en tuindersorga nisatie LTO-Nederland. Ook de grootste oppositiepartij, het CDA, vindt de voorgenomen maatregelen veel te streng. De Nederlandse Vakbond van Varkenshouders (NW) en de de ze week opgerichte actiegroep 'Wij zijn 't zat' hebben intussen harde acties aangekondigd wan neer de beide ministers onvol doende tegemoetkomen aan hun eisen op het gebied van fosfaat normen, inkrimping van var kensstapels en bedrijfsontwikke ling. Kok zei niet te verwachten dat het kabinet volgende week al kan besluiten over het mestbeleid. „Er zijn naast de normering nog andere lastige knopen die moeten worden doorgehakt, zoals de kwestie van de handhaving. We moeten een mestbeleid krijgen Den Haag (anp) - Door het los trekken van een lint, waardoor het 'Urban Window' van het nieuwe Haagse stadhuis zicht baar werd, heeft koningin Bea trix gisteren het nieuwe stad huis/bibliotheekcomplex van de Hofstad officieel geopend. Het nieuwe, vaak omstreden, Haagse stadhuis aan het Spui is een ontwerp van de Amerikaan Richard Meier. dat in de praktijk ook uitvoer baar is." Het kabinet moet zich ook nog beraden op de financiële aspecten van het mestbeleid. „Welke norm je ook afspreekt voor de mest, dat zal altijd ge paard gaan met een saneringsbe- leid en daar hangt een prijskaart je aan voor de schatkist," aldus de premier. „En dan moet je be oordelen hoe die prijs zich ver houdt tot andere prioriteiten van het kabinetsbeleid." Kok meent dat met het akkoord tussen Van Aartsen en De Boer 'een belangrijke horde is geno men. Maar het is nog geen gelo pen race'. De komende tijd zal er ook over het voorgenomen mest beleid worden gesproken met de agrarische belangenorganisaties en met de natuurbeweging. De anti-mestmaatregelen die bei de bewindslieden het kabinet hebben voorgelegd voorzien in een relatief milde aanscherping van het mestbeleid tot rond de eeuwwisseling, maar een strenge re aanpak daarna. Naar verluidt begint de aanscherping al in 1998. Dan mogen boeren niet meer overbemesten dan 40 kilo fosfaat en 300 kilo stikstof per hectare. In 2000 worden de nor men aangescherpt tot 35 kilo fos faat en 275 kilo stikstof. Voor 2002 zijn de voorgestelde normen 30 kilo fosfaaat en 250 kilo stikstof, en in 2005 25 kilo fosfaat en 200 kilo stikstof. Uit eindelijk moet de maximale over bemesting tussen 2008 en 2010 uitkomen op 20 kilo fosfaat en 180 kilo stikstof per hectare. Het 'gaat bij deze normen om de hoe veelheid mest die boeren op hun land mogen uitrijden bovenop wat de planten opnemen. Landbouworganisaties en actie groepen van boeren hebben het kabinet gewaarschuwd om niet te komen met een mestbeleid waar bij veel boerenbedrijven het loodje zullen leggen. Er heerst in agrarisch Nederland grote onze kerheid over de inhoud van de 'integrale notitie mest- en ammo niakbeleid' die de ministers Van Aartsen en De Boer gisteren in de ministerraad op tafel hebben ge legd. „Als het nodig is, komen er acties en ze zullen hevig zijn,zei voorzitter Wiem van de Brink van de NW. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet stelt een definitief besluit over de vor ming van stadsprovincies in de Kaderwetgebieden Arn hem/Nijmegen en Eindhoven/Helmond, Utrecht en Twente uit tot volgend jaar. andere gebieden wordt evaluatie procedure versneld. In de Kader wet is vastgelegd dat er in 1998 besloten zou worden of de gebie den de status stadprovincies krij gen. Deze 'evaluatie' wordt nu vervroegd. De partijen zijn overeengekomen dat de beslissing volgend jaar zal vallen. Aan de hand van 'strikte criteria' zal dan bekeken worden of de gebieden buiten de Rand stad recht krijgen op de status van stadsprovincie. Met groot materieel is gisteren de enorme ravage als gevolg van een verkeersongeluk op de A50 bij Nuland opgeruimd. Bij het on geluk vielen twee doden. foto anp Het komende jaar moeten deze stedelijke knooppunten aantonen dat de vorming van stadsprovin cies nodig en nuttig is om de grootstedelijke problemen het hoofd te bieden. Minister Dijkstal en staatssecre taris Van de Vondervoort wilden aanvankelijk nu al de knoop doorhakken en afstappen van de vorming van stadprovincies bui ten de Randstad. Onder druk van de coalitiefracties PvdA en D66 zijn zij op hun schreden terugge keerd. Premier Kok verklaarde gisteren na afloop van de ministerraad dat het kabinet vasthoudt aan de vorming van stadsprovincies Amsterdam en Rotterdam. Voor Nuland (anp) - Op de auto snelweg A50 van den Bosch naar Arnhem zijn gistermor gen ter hoogte van Nuland bij een ongeval twee vrachtwa genchauffeurs om het leven gekomen. Door het ongeluk ontstond een enorme ravage. De rijbaan richting Arnhem is ruim acht uur geblokkeerd ge weest, aldus een woordvoer der van de politie. Het ongeval gebeurde om onge veer 06.00 uur. Een vrachtwagen komend uit de richting Arnhem, moest vermoedelijk remmen voor een rood verkeerslicht. Op dat moment regende het. De vracht wagen raakte in een slip en schoot daardoor dwars door de middenberm. Uit de richting Den Bosch nader den op dat moment twee andere vrachtwagens, die nagenoeg naast elkaar reden. Een daarvan kon nog uitwijken. De andere botste frontaal tegen de schui vende vrachtwagen. De chauf feurs van die voertuigen kwamen om het leven. Het betreft de 44- jarige A. Lambers uit Weert en de 58-jarige A. Boldewijn uit Stap horst. Alle vrachtwagens waren gela den met bouwmaterialen, zoals dakpannen, pvc-pijp en sierpleis- ter. De politie heeft het door gaande verkeer urenlang omge leid. Aanvankelijk veroorzaakte het ongeluk in Noordoost-Bra bant een verkeerschaos. Pas in de loop van de ochtend kwam de doorstroming weer op gang. (advertentie) Den Haag (anp) - Minister Dijkstal doet verwoede pogin gen om een meerderheid te krijgen voor de cao voor rijks ambtenaren. Hij richt zijn pij len daarbij op het hoger per soneel (CMHF). Tot nu toe steunt alleen de Abva Kabo het akkoord, waarmee dat onvoldoende draagvlak heeft om van kracht te kunnen worden. Dijkstal heeft aan twee centrales genoeg om van een akkoord te spreken, mits de grootste er daar één van is. Dat is met de AbvaKa bo het geval. De bewindsman slaagde er woensdag niet in om CFO, CRP en CMHF over de streep te trek ken. Hun leden stuurden de on derhandelaars om uiteenlopende redenen weer terug naar Dijkstal. De minister zei woensdag zich te zullen beraden en binnen een paar dagen met een standpunt te komen. Waarschijnlijk komt dat begin volgende week. Het is waarschijnlijk dat Dijkstal achter de coulissen zoekt naar een zichtbare vertaling van de ar beidsduurverkorting (van 38 naar 36 uur per week). Zo'n aan scherping is vooral gericht op de CMHF (middelbaar en hoger per soneel). Woordvoerder A. de Groot van de bond voor middel baar en hoger personeel bevestig de dat 'er contacten zijn, zoals in dergelijke situaties gebruikelijk zijn'. Het departementale kader wil de kortere werkweek vastgelegd zien in roostervrije dagen en niet in een kortere werkdag. Dan ver watert de adv snel, zo is de vrees van de CMHF-leden. Kader moet vaak werken tot het werk klaar is en dat is vaak niet om vijf uur. Inmiddels gaat het om 24 adv-da- gen per jaar. Het is niet waarschijnlijk dat Dijkstal nog morrelt aan de sala rissen en de onregelmatigheids toeslagen, twee pijnpunten die sterk meespeelden bij de afwij zing door CFO en CRP. Hier houdt de minister vast aan zijn „eindbod". Er komt dan wel een einde aan de kortstondige samenwerking tus sen de vier centrales die woens dag ontstond in een poging Dijk stal te bewegen nog eens naar het akkoord te kijken. Hij zou door onderzoek duidelijk moeten maken hoe de-werkgele genheid zich per departement ontwikkelt door verkorting van de werkweek met twee uur. De bonden wilden zo antwoord krij gen op de vraag of bij komende reorganisaties ontslagen zijn te vermijden. Dijkstal - die geen ga rantie tegen ontslagen wil geven - zag niets in dat verzoek. De onderhandelingen voor een nieuwe cao bij de gemeenten ver lopen eveneens zeer moeizaam. De 36-urige werkweek staat ook hier centraal, maar de werkge vers willen hier een gemiddelde van maken. Wat hen betreft vari eert de werkweek tussen de 30 en 42 uur. Toeslagen voor overwerk en on regelmatige dienst moeten om laag en de zaterdag moet gaan gelden als een gewone werkdag als het aan de gemeentelijke werkgevers ligt. De CFO spreekt van een 'kloof' tussen de werkgeversvoorstellen en wat de bonden willen. Zo eiste de CFO 2,25 procent loonsverbe tering voor 1995 en willen de werkgevers niet verder gaan dan 0,5 procent over twee jaar plus twee geringe eindejaarsuitkerin gen van elk 0,25 procent. De CM HF eist dat een kortere werkweek gepaard gaat met vrijwel volledi ge herbezetting. In het onderwijs dreigen - bij ge brek aan een bod van minister Ritzen (Onderwijs) - acties. Daar staat tegenover dat er beweging zit in het overleg bij de politie. Binnenlandse Zaken is bereid om over een tweejarig contract te praten, en niet langer over een driejarige verbintenis. Ook ligt er een voorstel op tafel om onder inlevering van adv-da- gen de 36-urige werkweek in te voeren met 70 procent herbezet ting. De bonden zijn hierover verdeeld. Over de inkomens (1,25 procent in twee jaar) en de af schaffing van de onregelmatig heidstoeslag die vast in het sala ris zit, is geen zicht op overeen stemming. (50c. p/m) 'Allochtonen teren met zijn allen op de centen vam landse belastingbetaler'. Het is een van de vele onuitroe'K vooroordelen ten opzichte van de minderheden in on; menleving. Feitelijk ook moeilijk te weerleggen omdat er dit onderwerp niet zo veel gegevens beschikbaar zijn Een mede in opdracht van De Stem verricht onderzoek w» dat cijfermatig de zaken aanzienlijk genuanceerder liggen meten over een periode van 35 jaar betaalden de mind-l den 42 miljard gulden meer dan de rijksoverheid aan er kosten voor ze moest maken. Pas de laatste twee jaar pakt die rekensom iets in het nai van de allochtone groeperingen uit. Dat is heel goed veil baar. Er heeft veel gezinshereniging plaatsgevonden door Nederland er een fors aantal kinderrijke gezinnen' heeft gekregen. Bovendien worden sociaal zwakke groepen in econoit» moeilijke tijden extra hard getroffen. Dat geldt evenzeer» de allochtonen die bijvoorbeeld met een hoog werklood] cijfer kampen. De waarde van het door het Amsterdamse bureau Delphi gevoerde onderzoek zit niet alleen in de interessante coik, dat minderheden de Staatskas meer hebben opgeleverd] ze hebben gekost. De boodschap is evenzeer dat de huidige situatie niet opt termijn beoordeeld kan worden. De stromen asielzoekers vluchtelingen hebben in Nederland het taboe rond demi] hedenproblematiek in versneld tempo doorbroken. Eens tieve zaak met als nadeel dat de discussies merendeels», den opgehangen aan de problemen van dit moment,» door een zeer negatief beeld ontstaat. De integratie van minderheden levert inderdaad grote prof men op. Tegelijk moet worden geconstateerd dat allochto; onze vergrijzende samenleving cultureel verrijken. Bovenf geven demografen aan dat we ze straks ook in economischï zicht hard nodig hebben. Het huidige beeld is vertekend, toekomst biedt volop perspectief. 'Afstamiiiingskinderen' bij rechter Den Bosch - Voorzitster R. Monteyn van de Stichting Afsfc mingskinderen heeft gisteren het hof in Den Bosch gevraagi beoordelen of de Stichting Ambulante FIOM op de juiste maïs inzage geeft in haar dossiers. FIOM beschikt over ongeveer® dossiers van volwassen kinderen die ooit door hun or moeders zijn afgestaan. Veel afstarnmingskinderen hopen in de dossiers te ontdekken» hun vader is, maar vaak willen ze vooral de eigen biologischeatl tergrond op sociaal en cultureel gebied achterhalen. Sinds del ge Raad in april 1994 bepaalde dat die kinderen in principe; der voorwaarden recht hebben op inzage in hun dossiers met 1 stammingsgegevens, zou de FIOM juist strengere voorwaarij zijn gaan hanteren, vindt Monteyn. Uitspraak 20 oktober. Dr. H. Van Stiphout overleden Den Haag - Woensdag is onverwacht dr. H. van Stiphout overi den, vanaf 1983 directeur van de Stichting Organisatie voor Stij tegisch Arbeidsmarktonderzoek OSA. Van Stiphout werd 61 ja De voormalige Philips-medewerker (marketing research) maat in 1968 de overstap naar het wetenschappelijk bureau vandeh] dA, de Wiardi Beckmanstichting. Hij vertrok daar in 1975 alsi recteur. In de acht jaar voor zijn aantreden bij OSA was Van Stij hout lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Reg leid. Van Stiphout was een bijzonder produktief auteur, die zich e beperkte tot arbeids- en sociale-zekerheidsvraagsttikken. Zosti' de hij een toonaangevende bijlage op bij de Nota Pluriformaitd 'Een evaluatie', een advies voor het bedrijfsfonds voordepeis l was commissaris bij Akzo Nobel, Venedex, Ballast Nedai BolsWessanen. Dader schietpartij disco nog onbekend Rotterdam - De regiopolitie in Rotterdam heeft nog geen ideet gisterochtend twee mensen doodschoot en een derde persoon fi wondde in een discotheek in het centrum van de Maasstad! twee dodelijke slachtoffers zijn een 41-jarige en een 37-jarigeï rokkaan. .Het gewonde slachtoffer is een 27- jarige Marokl Hij werd met een schotwond in zijn been opgenomen in hel kenhuis. De discotheek Ahlen op de hoek van de Karei Doormanstaaü de Westblaak had nog een handjevol bezoekers toen de onbete de dader rond zes uur in de ochtend zijn schoten in de dans® loste. Het is nog onduidelijk of het gaat om een afrekening.Des der vluchtte na zijn daad weg over de Westblaak. De politie! een meterslang bloedspoor aan op straat, maar het is even" duidelijk of dit afkomstig is van de dader of van het ge slachtoffer. 'Politie benut surveillantenpot slecht' Den Haag - Politiekorpsen zijn zich onvoldoende bewust vanj diverse externe geldpotten waaruit zij politiesurveillanten h nen betalen. Dat meent de Raad van Hoofdcommissarisen, the; ervaringen met politiesurveillanten heeft laten onderzoetal conclusies zijn gepubliceerd in het blad Binnenlands Bestuur I Het totale aantal surveillanten is 870. Daarvan worden 721N taald uit de normale politiebegroting. Slechts 149 worden bets^ met extra geld. Daaruit leiden de onderzoekers af dat de pol® vele, voor toezichthouders beschikbare geldpotten, onvoletaj benut. De korpsen kunnen subsidies krijgen via de arbeidsvofj ziening en uit het Europees Sociaal Fonds. Van onze Haagse redactie Den Haag - PvdA-kopstukken als Kok en Wallage over een rapport over de koers van de partij. Zij bescto» de directeur van het wetenschappelijk bureau, Paul KaW 'leunstoelkritiek' omdat hij in harde bewoordingen van de partij in de afgelopen jaren veroordeelt. Volgens een woordvoerder van de Haag gepresenteerd. Het PvdA zegt Kalma in zijn rapport bestuur heeft eerder op een ongezouten manier dat de sociaal-democraten de afgelopen jaren teveel van hun koers zijn afgeweken. Door compromissen met het CDA in het vorige kabi net en in het huidige kabinet met WD en D66, zou de PvdA teveel een 'economisch-liberale' koers zijn gaan varen. Kok en Wallage vinden bovendien dat Kalma de ze stelling onvoldoende onder bouwt. De premier en de fractieleider vinden dat Kalma onvoldoende rekening houdt met het feit dat wie regeert, nu eenmaal compro missen moet sluiten. „Zij vinden dat Kalma daar geen oog voor heeft," aldus de woordvoerder. Het rapport, getiteld 'De wonder baarlijke terugkeer van de soli dariteit' wordt maandag in Den besloten het stuk van de partij te verspreiden® afdelingen er over k®» cussiëren. Eind oktober het partijbestuur in h<jeVf het rapport van Kal®1.! neemt. Daarna, in.febn1®] het congres een oordeel nota. Het rapport is gemaakt «PI stel van het partijbestuur zitter Rottenberg wil j over de koers van de op gang brengen, heeft begrip voor de reacties van de politiet drukt dat het stuk isl® onder de persoonlij woordelijkheid van Ka* gens de woordvoerder berg 'natuurlijk met W in zijn maag'. hoort L) moeten extra Lierheden. Die zijn 11 kvangen werkloosheids- f t Die hebben inderbijslag op „v. .„het in dt Tweede Kamer: veel belas zijn imn iheids- en grote ge: enzovoort, e „vooroordelen over mmderhe- zijn groot en taai. Daarom r hjt interessant zijn om te EL hoe de juiste cijfers er uit r Wat hebben de minderhe- Vn He laatste decennia de rijks- terheid gekost? Of hebben ze sschien juist de staatskas ge mekt' het buitenland zijn regelmatig ujes verricht om die vragen te [antwoorden. In Duitsland bij- orbeeld of de Verenigde Sta- pe uitkomsten bleken •estal positief te zijn. De min- rheden, de immigranten, leve- daar een belangrijke positie- bijdrage. Niet alleen aan de 5, maar ook aan de eco- bmie ais' geheel. Maar de situa- verschilt van land tot land. jtkomsten uit andere landen jen niets over de situatie in ierland. In ons land zijn maar studies verricht. Soms rden de resultaten niet eens enbaar gemaakt. De materie té gevoelig. Maar kunnen de (komsten nog negatiever zijn jn de reeds bestaande vooroor- Hen? oudmijn •«kranten van de VNU-dagbla- 'en waartoe ook De Stem be- jort, wilden het weten. In op- racht van de VNU-dagbladen is j Den Haag - „Dit soort berekeningen zijn erg vetsbaar," waarschuwt professor R. Penninx. Hij |is directeur van het Insti tuut voor Migratie en Et nische Studies aan de Jniversiteit van Amster dam. „De berekeningen leveren plaatjes op die erg tijdge bonden zijn. Veel hangt ook laf van de veronderstellin- Penninx is beducht dat de berekeningen verkeerd ge bruikt gaan worden. „Het kan en mag voor de politiek geen gevolgen hebben als blijkt dat de minderheden op dit moment de staat meer kosten dan ze opleveren. Po litici kunnen toch moeilijk ffiggen: 'Ze kosten ons nu geld, dus moeten ze maar 'eg'. Als je de minderheden |uit de Nederlandse econo- iie haalt, dondert die hele conomie in elkaar. Er is lus geen keuze. Of ze op dit moment nu veel of weinig kosten. Door de berekenin gen in het rapport 'Goud fijn of bodemloze put' zou den mensen kunnen gaan I denken dat we wel een keu- po hebben. Als we morgen ''rekenen wat bijvoorbeeld gehandicapten, de oude ren of de jongeren voor de staatskas betekenen, krijg je ook negatieve uitkomsten, 'leen, dat doen we niet. te dat zou doen, kan reke- Pen op grote stennis. Eigen- P zou je het dus ook niet oor minderheden moeten .0en', Je wel gebeurt, a6 het enkel een extra ar gument zijn om vooroorde- te bestrijden. Maar er J ook tal van andere ar- ij, men'en te verzinnen om jdèn»ü0r00rdelen te bestrij en]!^6 ""'teerheden, over ïoen periode staat meer opleverden PprmiÜ6 kostten, verbaast 1197= niet- Tot ongeveer lezen üL16in alle literatuur delio rmmigratie voor- wJLWas' ledereen op de ens kt het daar over echter t gebeurde er tiet ln waardoor dat kenrt g6r 20 vanzelfspre- roei Economische langer n m het Westen niet vended met groei ontstLT ,gele§enheid- Er ttiinderh 'ooslteid die de heft vst) extra sterk latiè nn ?e de discrimi- •Tegeliikort- j arbeidsmarkt. Van lat 0Pgebouwd. len ook ri orziertingen kun- oruik Je ""teerheden ge- lütiek A]i„en' besliste de po- factoren die 'an minri u de bosten [f^tijgen voor de V

de Stem | 1995 | | pagina 4