Turkije eist bewijzen corruptie Spoorloos Gezondheid laag opgeleiden steeds slechter St. Maarten vreest uitbreken epidemieën h de raadzalen wordt heel wat afgekletst Consalves blijft bij onwetendheid over drugtransporten door politie en justitie K Extra geld van VROM voor duurzaam bouwen 'Nitraat in drinkwater is onschadelijk voor baby's' BINNENLAND Boze klant slaat verkoper met bijl 11 Burgemeesters ontevreden over kwaliteit debatten 'Geen uranium en asbest in Bijlmermeer' Oisterwijks dieet tegen vetzucht gehandicapten G 9 SEPTEMBER 1995 Frankrijk Groot-Brittannië en ipi.i Af en toe zon en een Jw bui. Zondag van het 2uic^ ten uit veel bewolking volgd door regen. Middalk peratuur ongeveer 17 bij Londen iets hoger. België en Luxemburg- 7,< dag wisselend bewolkt en enkele bui. Zondag eerst dr0! en flink wat zon, later 0D dag meer bewolking, eev„, door regen. Middagtempi tuur ongeveer 19 graden V dag iets hoger. Noord- en Midden-, ,c Zaterdag perioden met zon. vooral in het oosten kans n een bui. Zondag van het w« ten uit bewolking en in j westelijke departementen l gen, in het oosten nog z0n droog. Middagtemperatuu ongeveer 20 graden, zond» plaatselijk oplopend naar 2 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterda flinke zonnige perioden en a] leen in de oostelijke berg», bieden nog kans op een bu Zondag tamelijk bewolkt e van het westen uit enige tij regen. Eerst waait nog de M stralwind. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. dag in de oostelijke helft na enkele graden hoger. Portugal: Zaterdag periode, met zon en droog. In de looi van de dag van het westen toenemende bewolking 6C. volgd door enige regen. Zon dag overwegend veel bewol king en enkele buien. Middag temperatuur van 22 graden ii het noorden tot 26 graden i het zuiden. Zondag in he noordwesten iets koeler. Spanje: Zaterdag flinke zonni ge perioden en droog. Zondag vooral in het noorden wolken velden en enkele buien, moge lijk ook onweer. Aan zee vee wind. In het zuidoosten perio den met zon en droog. Middag temperaturen van 23 graden it het noordwesten tot 29 graden in het zuidoosten. In het bin nenland plaatselijk iets war mer. Zondag in het noordwes ten iets koeler. Italië: Zaterdag in het noorder nog kans op een bui, verdei perioden met zon en droog Middagtemperatuur mees tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Droog en overwegend zonnig. Zater dag in het westen en noorden een enkele bui. Middagtempe ratuur op de eilanden tussen 27 en 30 graden, op het vaste land enkele graden hoger langs de Golf van Thessalonik zaterdag 35 graden. Duitsland: Zaterdag bewolkt en buiig. Zondag geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, zondag enkele graden hoger. Zwitserland: Zaterdag nog wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral in het oosten nog buien. Zondag van tijd tot tijd zon en op veel plaatsen droog Middagtemperatuur van 19 in het noorden tot 24 bij Locarno. en een lage ^economische status 'vaker ziek dan hun beter Lerde landgenoten. Het "chil in gezondheid1 tussen en 'arm' m Nederland fielt jaarlijks- U blijkt uit de zojuist gepubli- Lje trendcijfers van het Cen- al Bureau voor de Statistiek ?BS) Daarin worden de gege- iit de continue Gezondheid- Lête onder bijna tienduizend ■ederlanders over de jaren 1981- (lllonze redactie binnenland )en Haag - De Turkse ambassadeur, Z. £elikkol, heeft de (ederlandse regering een verklaring gevraagd over de litlatingen die criminoloog F. Bovenkerk voor de parle- iiejtaire enquêtecommissie heeft gedaan aan het adres van de Turkse regering over corruptie. missie 'uiter mate verbaasd' te zijn geweest toen hij Gon- blijft sen bij zijn ,al dat hij eind 1993 dat onder van justi- jt en politie werden criminelen Bovenkerk verklaarde ;dag dat in Turkije zowel itse als linkse politieke par tijen deals met maffia-bazen „Dit zijn heel zware be- Éuldigingen. De Nederlandse moet harde bewijzen htta" om deze verklaringen te houden. Anders lijkt het ons passend dat ze afstand itemt van de beweringen van Bovenkerk", aldus een woord van de ambassade. De gemakte uitspraken zullen vol gens de Turkse ambassade het of- van minister Van week niet beïn- Oplossing van gistere" kern-keren-werk# echt-recht-a" Harm-hamer-ch naar-snaar-harn ri.t-liter-tr vatk-kavel-kla tank-taken-ant roem-morel-"10 rede - rader-eerde Roel-forel-ro Gevraagd woord: wachtkamer plaats van gelovigen (8); 2. Zo pla Verandering van onderwerp? (13); 4. g Pierewaaiers aan boord maken schoon nent (5); 7. Van hem weet men geeri Kwa stflf portieve zaak 17); 13. Reclameoptocht l/k en vis (4). ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1995 „.een verslaggever - - Nederlanders met 1994 gepresenteerd. Elk jaar worden de mensen opnieuw on dervraagd. Uit de cijfers blijkt dat de gemid delde lengte van de Nederlander over de jaren 1981 tot en met 1994 met ruim 1 millimeter per jaar is toegenomen. Die ligt nu op 173 centimeter, dat was in 1981 nog 171,3 centimeter, de lengte van mannen neemt iets sneller toe dan die van vrouwen. Ook worden we samen dikker. Ongeveer 2,3 miljoen Nederlan ders zijn te zwaar, omgerekend één op de vijf landgenoten. Bij steeds meer mannen is sprake van ernstig overgewicht, signa leert het CBS. Het aantal mensen dat thuisblijft of het rustiger aandoet omdat men zich ziek of niet helemaal in orde voelt is de afgelopen jaren ook gestegen. In 1981 was tien procent wel eens veertien dagen uit de roulatie, in 1994 was dat getal opgelopen tot dertien pro cent. Het verschil in gezondheid tussen hoger en lager opgeleiden klinkt in de gehele rapportage door. 'In de gehele bevolking zijn de ver schillen naar opleidingsniveau vergroot', constateert het CBS. Niet alleen zijn lager opgeleiden vaker ziek, ze verzuimen ook lan ger. Onder de groep laag opgeleide vrouwen is zelfs sprake van een sterke stijging van het aantal ziektedagen. Alle vrouwen ge middeld - van jong tot oud - zeg gen 32 dagen per jaar 'inactief' te zijn. Laag opgeleiden klagen ook aan zienlijk meer. Van de mensen met alleen lager onderwijs zegt 57 procent langdurige aandoenin gen te hebben (gehad). Bij hoger opgeleiden is dat cijfer 37 pro cent. Vrouwen klagen vaker dan man nen, ziekenfondsverzekerden rapporteren meer aandoeningen dan particulier verzekerden. La ger opgeleiden zeggen ook meer dan drie keer zo vaak (24 tegen 7 procent) dan hoger opgeleiden dat zij sociaal of lichamelijk ge handicapt zijn door een ziekte beeld. Toch concludeert het CBS dat het gemiddelde beeld van de gezond- heidsstatus in Nederland nauwe lijks is gewijzigd. Het totaal is iets slechter geworden. Dat komt doordat de enquêtecijfers gemid delden zijn van de gehele bevol king. Onder de beter gesitueer den gaat de gezondheid vooruit. Maar, aldus het CBS: „In het al gemeen hebben personen met een lagere sociaal-economische posi tie een slechtere gezondheid." i Parlementaire enquête de woordvoerder vap het van buitenlandse za- kenlsde lucht tussen beide rege ringen vrijdagavond weer opge- klaard. „We hebben de Turkse ambassadeur uitgelegd dat Bo- venkerk tijdens de enquêtecom missie op persoonlijke titel heeft gesproken en dat delNederlandse ngering zo'n uitspraak niet au tomatisch overneemt. Met die uitleg hebben ze genoegen geno men." Volgens procureur-generaal Gonzalves berusten de vraagte kens die de hoogleraar Corstens kij zijn getuigenverklaring heeft gezet, op 'een misverstand'. Cor stens verklaarde donderdag voor ie parlementaire enquêtecom- - Een boze klant een elektronicazaak in Rotter- iam heeft gistermiddag een ver koper levensgevaarlijk verwond •teen bijl. Hij sloeg het slacht- ner in zijn nek. Deze is met Mar bloedverlies in kritieke opgenomen in het zie- Dat heeft de regiopolitie «otterdam- Rijnmond bekendge- *iakt. 29-jarige klant uit Rotterdam Ween langslepend conflict met ia winkel aan de Schiedamseweg 1J Rotterdam-West over de aan mat van elektronica. Gistermiddag mondde dat uit een Ms- en duwpartij met de 20-ja- nge verkoper. Plotseling haalde ™nt een kleine hakbijl te- jwschijn en sloeg daarmee in de 'an de verkoper. De dader Wi t-0 winitel uit maar werd J lljd later op straat gearres- salves maandag voor diezelfde commissie hoorde zeggen dat de omstre den drugtrans porten tot '93 nooit onder werp van gesprek zijn geweest in de vergadering van de vijf pg's. Volgens Corstens hebben de pg's dat in 1991 wel besproken en is er toen een circulaire opgesteld met richtlijnen voor de druginvoer. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie ging het in die circulaire echter alleen over de zogeheten 'gecontroleer de aflevering': de politie laat toe dat de drugs het land inkomen, maar pakt dan meteen de betrok ken criminelen op. Corstens heeft volgens de woordvoerder deze opsporingmethode verward met de 'gecontroleerde doorlevering'. Bij deze, zwaardere, opsporing methode komen drugs het land in en laat de politie de criminelen (voorlopig) ongemoeid. Dat de politie zich ook van deze methode bediende, wist Gonsalves tot eind 1993 niet,..aldus de woordvoer-, der. De Koninklijke Marechaus see doet al enige tijd onderzoek naar mogelijke mensensmokkel op de luchthaven Schiphol. Bij deze smokkel zouden een mede werker van de marechaussee en mogelijk andere functionarissen op het vliegveld betrokken zijn. Een tussenrapportage van dit on derzoek is aangeboden aan het Openbaar Ministerie. Een spe ciaal onderzoeksteam is nog be zig met naspeuringen. De woord voerder van de marechaussee in Den Haag heeft dit gisteren be vestigd. Donderdag deed de criminoloog prof.G. Bruinsma voor de parle mentaire enquêtecommissie op sporingsmethoden politie en jus titie een boekje open over het rei len en zeilen op de nationale luchthaven. Volgens Bruinsma komen daar dagelijks tien tot 25 mensen illegaal ons land binnen. Van zo'n zestig personen die op de luchhaven werken, is onlangs vastgesteld dat zij 'meewerken aan het wegsluizen' van mensen. Een oude vrouw kijkt naar de ravage die de storm Luis heeft aangericht in haar omgeving. Willemstad (anp) - Het groot ste gevaar dat St. Maarten be dreigt na het vertrek van de orkaan Luis, is het uitbreken van epidemieën. Dit blijkt uit verklaringen van medewer kers van het Rode Kruis. Die rapporteerden dat momenteel 'uitermate onhygiënische toe standen' heersen doordat er al drie dagen geen schoon water beschikbaar is. Volgens de laatste gegevens is het dodental als gevolg van de storm op Sint Maarten inmiddels opge lopen tot negen. Er zouden geen Nederlandse toeristen getroffen zijn. De orkaan heeft de onderkomens van veel illegalen verwoest waar door deze mensen niets anders rest dan op straat te leven. Een ander groot probleem waar de plaatselijke autoriteiten mee kampen is het handhaven van de openbare orde. Zij hebben al ruim 150 ordebewakers inge schakeld - Antilliaanse agenten en leden van het Curagaose Vrij willigers Korps - maar het is on duidelijk of dat voldoende is om de honderden plunderende men sen in bedwang te houden. In totaal zijn 26 gewonden uit St. Maarten naar Curagao overge bracht, onder wie dialysepatien- ten. Doordat de meesten geen fa milie op Curasao hebben, reizen ook familieleden naar Willem stad mee. Het St. Elisabeth Ziekenhuis heeft vijftig bedden klaar ge maakt en vijf operatiekamers in gericht voor de slachtoffers van de orkaan. „We weten niet hoeveel mensen we kunnen verwachten, vanuit St. Maarten hebben we daarover geen informatie ontvangen," zei gistermiddag een zegsman van (ADVERTENTIE) Ëk' jy y1JüBSéJËtt- 20.45 uur Nederland 1 Uitslag DNA-onderzoek: heeft Dick zijn vader gevonden. y Presentatie Karin de Groot het ziekenhuis. Het ziekenhuis op St. Maarten is door de ravage buiten gebruik. Door het gedeeltelijk uitvallen van de verbindingen valt het niet mee het reddingswerk vanuit Willemstad te coördineren. Bo vendien viel in de loop van vrij dag een gedeelte van het herstel de communicatienetwerk uit. Vliegtuigen van de Koninklijke Marine vervoerden reddingswer kers van wie de komst op St. Maarten niet bekend was. Hier door moesten bepaalde groepen hulpverleners urenlang op de luchthaven wachten tot voor hun onderdak was gevonden. Gisteravond is nog meer hulpma teriaal uit Nederland aangeko men. Met een KLM-toestel arri veerden genie- en logistiek perso neel en keukenwagens. Gezien de met de minuut toenemende voed selschaarste is de komst van de gaarkeukens van het grootste be lang. De regering trekt voorlopig tien miljoen gulden uit voor hulp aan de bewoners van de Bovenwindse Eilanden die zijn getroffen door de orkaan Luis. Premier Kok heeft gisteren gezegd dat het ka binet 'emotioneel en politiek' zeer betrokken is bij de ramp. Als de schade in kaart is gebracht zal |0j6aap '01 ;se[ Vsej uee doomi Paoll 1 jjwfcter Schouten IS met de kwaliteit van {paddelde gemeente- stplri n ®aar slecht ge- Dat vinden de burge- creCeninde fmfntese" «issen in ons land. SfflieeVtö12ijn volgens de bur- voora]S ers »n secretarissen '8n d»genc °P het versterken het v„„ei®e,n, Politieke positie en dere iS- van die van an- cent hi)en. Slechts in 26 pro- raadti.j11 ,e gevallen vertonen anders f1 bereidheid zich in seneni» on punten te verplaat- len'Sözelfr0CentVandegeval" zicti donr s als de "eiging tui»- v anderen te laten over- gekeri vol °verige is het W r elgen parochie. sctlrikkm?nnge' Is hat even te'aZ, fr wordt het gehal- even te khl democratie wel Toch b ®ezet' I Se%ottLelhe,lemaal niet van I Verrassenri °Pmerkelijk' of Inlaten „Zlindieonderzoeksre- 1 ,en met. Iedere journalist die een poosje raadsverslagge- ving heeft gedaan, weet dat er in de raadzalen van dit land wat af gekletst wordt. Dat daar tevoren ingestudeerde lesjes worden op gedreund. Dat raadsleden zich daar bedienen van een jargon dat ze zelfs nauwelijks kunnen be vatten. Maar moeten het nu uitgerekend de burgemeesters en de secreta rissen zijn die dat probleem - via twee wetenschappelijke interme diairs - aan de kaak stellen? Ge meentesecretarissen moeten so wieso (letterlijk en figuurlijk) al hun mond houden. Maar de voor zitters van al die gemeenteraden, zij die qualitate qua het debat moeten leiden en de kwaliteit er van in de gaten moeten houden, zijn toch zeker de laatsten die daarover een kritisch oordeel mogen hebben. In de afgelopen dertig jaar heb ik raadsvergaderingen verslagen in Tilburg, Rotterdam, Delft, Dus- sen, Raamsdonksveer, Ooster hout, Terheijden, Made, Waspik, Breda, Chaam en nog veel meer gemeenten. Burgemeesters, ik heb er een paar aan het werk ge zien. Daar zaten heel wat prikke- benen, snoeshanen en dwaallich ten bij. Onze Lieve Heer heeft ook onder het korps van burger vaders rare kostgangers. Meestal zijn ze saai. Dodelijk saai. En komen ze niet verder dan: „Verlangt nog iemand het woord? Verlangt iemand stem ming? Zoniet? Dan is aldus beslo ten. Ik herinner mij van nog heel lang geleden de Rotterdamse burgemeester Thomassen, die een discussie heel gevat extra kon 'aanvonken'. En eigenlijk heb ik daarna nog heel lang op zijn evenknie Nijpels van Breda moeten wachten: altijd alert, een raadslid met een goed verhaal laten uitpraten, een raadslid dat buiten de orde 'wapt' onderbrekend, en op tijd een kwinkslag als iedereen in slaap dreigt te sukkelen. Maar ik herinner mij ook nog de Oosterhoutse burgemeester Eik huizen die tegen een eenvoudig raadslid van de KVP zei: „Maar mijnheer Van Bekhoven toch, dat is toch een détournement de pou- voir!" Waarna dat raadslid be grijpend knikte en er verder het zwijgen toe deed. En ik herinner mij ook nog de Madese burge meester Smits, die duidelijk nog vier raadshanden opgestoken zag en daarna ferm met de hamer op de tafel sloeg met de woorden: „Ik zie dat niemand meer het woord verlangt." Nee, de opvattingen van de ge middelde burgemeester over de kwaliteit van het raadsdebat zeg gen mij niet zoveel. Hoe zit het trouwens met de bereidheid van Staten- en Kamerleden om te luisteren naar de argumenten van de andere partijen? Kunnen de wetenschappers daar misschien eens een onderzoek naar doen? Of een onderzoek onder raadsleden naar de kwaliteit van hun voor zitters? Of onder politici naar de kwaliteit van journalisten? Of onder journalisten naar de waar- devrijdom van wetenschappers? Amsterdam (anp) - Burgemeesters en gemeentesecretaris sen zijn slecht te spreken over de kwaliteit van de debatten in de gemeenteraden. Veertig procent van de discussies is niet inhoudelijk, maar puur gericht op partij- of deelbelan gen, vinden zij. Dat blijkt uit een onderzoek van de bestuurskundigen I. Pröpper en M. de Vries van de Vrije Universiteit. De weten schappers ondervroegen eind vorig jaar 492 burgemeesters en secretarissen, 40 procent van het totale aantal. De conclusies zijn opmerkelijk negatief. De debatten zijn vol gens de burgemeesters en se cretarissen vooral gericht op het versterken van de eigen po litieke positie en het verzwak ken van die van de andere par tijen. Slechts in 26 procent van de gevallen vertonen raadsleden de bereidheid zich te verplaat sen in andere standpunten en in 29 procent van de gevallen zijn ze bereid zich te laten overtuigen door een ander. Veertig procent van de raadsle den is gericht op consensus in plaats van op het conflict. De helft van de debatten is ge richt op partij- en deelbelan gen, in plaats van op het alge meen of gemeentelijk belang. In 35 procent van de debatten gaat het de raadsleden meer om het elkaar vliegen afvangen, dan om de kern van het beleid. Ruim 50 procent van de argu menten is zakelijk en meer ge richt op het overtuigen van an deren, dan op het verharden van de eigen positie. De burgemeesters en secreta rissen zijn niet in alle opzich ten negatief. Een meerderheid (74 procent) vindt dat de volks vertegenwoordigers zich base ren op de aanwezige stukken en dat ze zich richten op de in houd van het beleid. Van de on dervraagden zegt 76 procent dat de raadsleden zich helder in plaats van wollig uitdrukken en 83 proeent meent dat de ge kozen bestuurders aandachtig luisteren. Die IRT-enquête begint nu al een beetje op een welles- nietesshow te lijken. Deskundigen spreken elkaar te gen, vertellen halve waarheden of liegen net niet. Het zou natuurlijk kunnen dat Gonsalves in 1991 niet zo goed op die circulaire over drugtransporten heeft gelet, omdat-ie met zijn gedachten nog steeds bij Nieuw-Gui- nea was. Het is wel hartstikke spannend om al die deskundigen te horen vertellen over de aard van de criminaliteit en de omvang ervan. Je schrikt je soms te pletter van wat ze allemaal weten. Nog harder schrik je soms als je je realiseert dat ze dat al lemaal allang wisten, maar er betrekkelijk weinig mee hebben gedaan. Ieder keer als ik zo'n ingewijde zijn ver haal hoor vertellen, denk ik: oké, maar wat nu? Al die deskundigen en ingewijden weten met zijn allen zoveel dat er eigenlijk nog maar weinig aan de aandacht zou kunnen ontsnappen, als ze niet allemaal langs el kaar heen of elkaar zelfs tegen zouden werken. Zou dat misschien iets zijn, georganiseerde criminaliteit aanpakken met georganiseerde misdaadbestrijding? MERIJN Den Haag (anp) - Het minsterie van VROM trekt de komende drie jaar ongeveer 140 miljoen gulden uit voor milieutechni sche verbeteringen in de bestaande woningvoorraad. er zonodig meer geld beschikbaar worden gesteld. Kok zei dat het nu de eerste zorg van de regering is de hulpverle ning en wederopbouw zo goed mogelijk te organiseren. De pre mier vergeleek de ramp met de watersnood in Nederland van be gin dit jaar. „We zullen alle mo gelijke hulp en assistentie geven. We kunnen vanuit Nederland niet zeggen dat we nu even de an dere kant opkijken." Er zal op de zeer korte termijn geen Nederlandse minister naar het rampgebied gaan. „Ministers kunnen op dit moment weinig ef fectiefs doen. We moeten niet in de weg gaan lopen," aldus Kok. De premier zelf vertrekt over twee weken voor een al eerder ge plande reis naar de Antillen. Hij probeert darbij Sint Maarten, dat het zwaarst heeft geleden onder de orkaan, als eerste te bezoeken. De tien miljoen gulden voor de Bovenwinden valt uiteen in twee delen. In eerste instantie zullen de ministers Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) en Voorhoe ve (Antilliaanse en Arubaanse Zaken) beiden 2,5 miljoen be schikbaar stellen. Over de finan ciering van de overige vijf mil joen praat de Rijksministerraad binnenkort verder. Dat maakte staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) giste ren bekend tijdens de presentatie van het Plan van aanpak duur zaam bouwen. Het is opgesteld in samenspraak met de bouwsector, gemeenten en milieubeweging. Vanaf 1 januari volgend jaar komt er een tijdelijke stimule ringsregeling voor het duurzaam renoveren van woningen. Gedu rende drie jaar is gemiddeld 2500 gulden per woning beschikbaar. Het gaat om 55.000 bestaande huizen. Het ministerie stelt dat milieu vriendelijke en energiezuinige aanpassingen van de huidige wo ningvoorraad meer kosten dan bij nieuwbouw. Voor die extra kosten is de regeling gemaakt. Ie dereen komt voor de subsidie in aanmerking; in de praktijk zijn dat echter vooral gemeenten en woningcorporaties. Het actieplan moet duurzaam bouwen een flinke stimulans ge ven. Dit geldt voor de utiliteits bouw (kantoren/bedrijven), weg- grond- en waterbouw. Hoewel er de afgelopen jaren veelvuldig is geëxperimenteerd, kreeg het milieu-aspect nog onvoldoende plaats in de bouw, aldus VROM. „Duurzaam bouwen is een rij dende trein die nu echt kan ver snellen." Amsterdam (anp) - Er zijn geen sporen van asbest of verarmd uranium aangetroffen op het Gulden-Kruisterrein in de Am sterdamse Bijlmermeer. Dat zou blijken uit een onderzoek dat het bureau Omegam instelde naar aanleiding van het neerstorten van een El Al-Boeing in oktober 1992. Het terrein diende geruime tijd als opslagplaats voor de wrak stukken van het verongelukte toestel. De stadsdeelraad Zuid oost wil er huizen bouwen. Onder omwonenden was echter onrust ontstaan omdat in het vliegtuig verarmd uranium en in de ver woeste flats Groeneveen en Klein Kruitberg asbest verwerkt was. Bezwaren van de bewoners tegen de woningbouwplannen werden door de provincie Noord-Holland in augustus al ongegrond ver klaard. Wèl moest er nader on derzoek komen. Ook de nieuwbouw op de zogehe ten Vinex-lokaties (stadsgewes ten en randstedelijke gebieden) moet zoveel mogelijk milieu vriendelijk worden uitgevoerd. Tommei denkt dat grote milieu winst is te halen bij de nog op stapel staande bouw van hon derdduizenden woningen. Het ministerie wil de uitvoering van zijn plannen uiteindelijk wettelijk verankeren in onder meer de Woningwet en het Bouw besluit. Vooralsnog gebeurt de uitvoering van het plan op vrij willige basis. Tommei verwacht dat de aanpas singen nieuwe huur- en koopwo ningen slechts enkele duizenden guldens duurder maken. De hu ren in bestaande, aangepaste wo ningen kunnen stijgen. Daar te genover wel lagere energie- en waterrekeningen. Van onze verslaggever Oisterwijk - Medewerkers van de Hondsberg in Oisterwijk hebben een succesvolle me thode ontwikkeld om verstan delijk gehandicapten te hel pen afslanken. Tot nu toe was overgewicht bij deze groep mensen moeilijk te bestrijden. Levensbedreigende hart- en vaatafwijkingen waren het gevolg. De methode is in de afgelopen vier jaar ontwikkeld door ortho pedagoge S. Rasenberg en diëtis te J. van Veen van de Hondsberg, een instituut voor observatie en behandeling van verstandelijk gehandicapte kinderen. Van de 80 tot 100 gehandicapten die aan het eetcontroleprogram- ma meewerkten, ook volwasse nen, verloren circa 60 hun over gewicht. Aan de hand van teke ningen en stippen motiveert het 'stippendieet' gehandicapten op een speelse manier om verant woord te eten. Overgewicht bij deze mensen wordt veroorzaakt door stoornis sen of een ongecontroleerd eetpa troon. Twee jonge vrouwen van 22 jaar zagen hun gewicht gedu rende de onderzoeksperiode af nemen van zo'n 125 naar circa 75 kilogram. In de gehandicaptenwereld be staat veel interesse voor het stip pendieet. Rijswijk (anp) - Zuigelingen en jonge kinderen lopen in Neder land geen gevaar door nitraat in het drinkwater. Het gehalte in het drinkwater is altijd onder de norm van 50 milligram per li ter, waardoor ieder gezondheidsrisico wordt uitgesloten. Alleen zuigelingen met ernstige maag- en darmstoornissen kunnen be ter flesvoeding met nitraatarm water drinken. norm van 50 mg per liter blijft, betekent het dat het water voor alle doeleinden geschikt is." Nitraat is zelf niet giftig, maar wordt in het lichaam omgezet in nitriet, dat wel schadelijk is. Ni- triet verstoort het zuurstoftrans port in het bloed. Bij baby's met ernstige maag- en darmstoornis sen (een kleine groep) bestaat de mogelijkheid dat meer nitraat wordt omgezet. Daarom moet in hun flessevoeding wel nitraatarm water worden gebruikt. Consul tatiebureaus, huisartsen en kin derartsen zijn hiervan volgens de Vewin ai geruime tijd op de hoog te. De waterleiding-exploitanten (Vewin) zeggen dat in een reactie op berichten van de Consumen tenbond, die beweert dat een nit raatgehalte van meer dan 10 mg per liter een risico voor baby's met zich meebrengt. Die infor matie berust volgens de Vewin op een verkeerde interpretatie van medische gegevens. Een woord voerder van de inspectie voor de gezondheidszorg bevestigt dat het om een eigen interpretatie van de Consumentenbond gaat. De inspectie noch de Wereldge zondheidsorganisatie ziet aanlei ding om de huidige normen aan te scherpen. „Als nitraat onder de

de Stem | 1995 | | pagina 3