randweer Cadzand-Bad nodig EIENIELOQS EOJaas TELEFONEREN Beestenboel in Sluis POLITIE RAPPORT Meer exclusieve concerten en meer jongeren leeds meer vrijwilligers verzorgen het landschap van Zeeland ';egtrijding duinbrand in augustus verdient geen schoonheidsprijs BANK lardenburg van start met 'ouw woonzorgcentrum Terneuzenaar gewond bij eenzijdig verkeersongeval Neerslag in Zaamslag 'Werken op Roosevelt is mengelmoes van komedie, tragedie en een blijspel' 2 MEDEWERKERS ZEELAND C3 I duinbrand op de avond van Insdag 9 augustus woedde op I steenworp afstand van het andhotel aan de Boulevard De etogen. Het vuur vormde jndoor een fikse bedreiging Jr tot hotel en zijn gasten, ■bestrijding van de brand ver- Ide niet bepaald een schoon- jdspnjs, zo valt te concluderen fees brief van H. Gorthmans I de gemeente Oostburg. De ■tf mondt uit in een pleidooi ■opheffing van het brandweer- lpS van Cadzand te voorko- tazaar gaat iet door roet een SIEMENS S3 GSM-telefoon Gemeenten hebben geen haast met landschapsplannen Dienst scouting niet op Markt V 1BER 1995 ügTEM ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1995 Luzen Steeds meer vrijwilli- mêlden zich aan om mee te hel- 1 activiteiten in het kader van 'chapsverzorging. Dat blijkt uit jaarverslag over 1994 van de Lg Landschapsverzorgmg fand(SLZ). Het aantal deelnemers aan weekendvrij willigerswerk nam ten opzichte van 1993 toe met twintig procent tot 661. Het aan tal gewerkte uren nam toe met zestig procent tot 7728 mensuren. Bij de Vrij willige Landschapsonderhouds Ploegen (baanlozenprojecten) steeg het aantal deelnemers van 55 naar 60 en nam het aantal gewerkte uren met de helft toe tot 9.900. Verder is er volgens het jaarver slag sprake van een toenemend aantal uren dat door banenpoolers, jeugdwerk garantieplanners en stagiairs meege werkt wordt. De Aktie Wilgepoot liep vorig jaar weer in de hele provincie. Er werden 2.000 wilgepoten geplant. Sinds de start van de actie in 1986 zijn zo'n 9.500 wilgepo ten geplant. Ook de aanplant van hoog- stamfruitbomen blijft goed lopen. Vorig jaar leverde de stichting vierhonderd bo men af. In bijna tien jaar tijd zijn in to taal 3.600 hoogstamfruitbomen geplant. Voor het knotten bleek 1994 eveneens een voorspoedig jaar. Vrijwilligers van het Duumpje namen meer dan honderd knotbomen onder handen. Daarnaast werden vijftig hoogstamfruitbomen ge snoeid. De knotwerkgroep van de Stelt- kluut snoeide tachtig knotwilgen, vijf tien hoogstamfruitbomen en een stukje elzenhakhout. c i e I e G Bank ~~L 0nze verslaggever Land-Bad - Een brand begin augustus in de duinen te Jfand-Bad liikt de lont in het kruitvat te steken voor cieie produkten en diensten H hernieuwde discussie over het voortbestaan van het 'ief in verschillende marktsegment^, ■ktselijke brandweerkorps. B en W van Oostburg beslo- 1/waarde aan ondernemerschap, 'aakele jaren geleden al tot de opheffing van dit korps Mrlijke opstelling. Is voor zelfstandigheid en initiatief nale Nederlanden Groep NV. i werken aan de verdere ontwikkelin fnstverlening. ger legt u een solide basis voor uw 1 Jre bancaire loopbaan en kunt u Broeien naar zowel een management- -|n specialistische functie. WIJ BIEDEN U boeiende functie met concreet loop perspectief bij een toonaangevende 1 |ciële dienstverlener. Naast uitstekend salaris kunt u rekenen Jgentijdse secundaire arbeids waarden en gunstige regelingen voor Ise bankdiensten. EFT U BELANGSTELLING? bent u van harte welkom op de in- jatiebijeenkomst op ons regiokantoor, pmelt 36 in Eindhoven. Op vrijdag- lag 15 september a.s., van 16.00 tot uur, kunt u zich uitgebreid laten Interen over de opleiding en het werk. peer u van plan bent te komen, neemt t op 11 september a.s. tussen 09.00 9.00 uur contact op met de afdeling bneelszaken, telefoon (040) 610535. UW REACTIE neer u niet kunt komen, kunt u vóór Iptember a.s. een sollicitatieformulier fragen bij ING Bank, afdeling joneelszaken, Postbus 90153, 5600 RE jhoven. Telefoon (040) 610535. psychologisch onderzoek zal deel laken van de selectieprocedure. het moment van de brand ai naar schatting 20.000 sen aanwezig in Cadzand- en omgeving. Groei van het lisme enerzijds en het inkrim- ivan de brandweer ter plekke Jerzijds staan niet anders dan 'gespannen voet met elkaar", us de brief. nrhet behoud van het plaatse- Ie korps draagt Gorthmans de nodige argumenten aan. ■die bewuste woensdag in au to werd de duinbrand vanuit hotel gemeld via het alarm- Mier 06-11. De plaatselijke .ïdweer arriveerde binnen vijf uiten, het brandweerkorps uit stburg ruwweg twintig minu- de melding. De brief: aarmee werd duidelijk ge- wat het zal gaan beteke- woonzorgcentrum komt te lan aan de Bewester Eedeweg- rendreef vlakbij het centrum Aardenburg. Het complex itaat uit een dienstencentrum daaraan gekoppeld 61 vrije lor appartementen, zo ge- uwd dat alle bewoners maxi- k vrijheid en beschutting taf Op loopafstand hiervan, et ware onder de 'paraplu' het woonzorgcentrum, ko opwoningen te staan. Daar- ast worden 22 kavels grond in vrije sector te koop aangebo- Alle appartementen en wo- 'Sm zijn tot in de details af ge- ®d op het gebruik door oude- 3V 'estiging in Breda een ne routing van onze vestiging ten >ordelijk voor het vlekkeloze verloop in en detacheren van personeel en I gevoel en contactuele vaardig- 'ojectmedewerkers. Wij verwachten sur werktuigbouwkunde, en nmerciële functie heeft. Ervaring in bent in het bezit van een rijbewijs- isch Bureau Visser heeft een iging ziet is bij ons aan het goede linnen haar groeiende organisatie tor zich dat de primaire en oname in het Randstad-optiefonds iinator die een zelfstandige baan sollicitatie, voorzien van uw CV, evrouw M.W.M. van Heek, tact opnemen met de heer F.E. Vissol t deel uit van de verdere procedure- v, een beursgenoteerde internationale VS realiseerde de groep in 1994eenontzd neuzen - De bazaar die van- FS gepland was in Pro Rege F De Jongestraat in Terneuzen, F1 wegens het overlijden van fv'an de leden van de organise rs Gospelgroep Or Tamin niet rr Het koor verzet de bazaar 't een later te bepalen datum. ren met uiteenlopende behoeften aan dienst- en zorgverlening. Be woners kunnen geheel zelfstan dig wonen en een eigen huishou ding voeren, maar kunnen indien ze daar behoefte hebben hulp krijgen die kan variëren van maaltijdverstrekking tot huis houdelijke hulp tot verpleging. Het dienstencentrum gaat een belangrijke rol spelen binnen het gehele woonzorgcentrum. Het betreft onder meer een recreatie zaal, een kapsalon, fysiotherapie- ruimte en ruimte voor dagopvang en groepsverzorging. Ook alle voorzieningen van het Kruis werkgebouw in Aardenburg gaan naar het dienstencentrum. Niet alleen bewoners, maar ook ande re ouderen uit de omgeving mo gen gebruik maken van de diver se faciliteiten. De bouw van het woonzorgcen trum begint rond januari 1996 en zal ongeveer zestig weken gaan duren. Speciale regelingen moe ten er voor zorgen dat de over gang van de huidige bewoners van Coensdike naar het nieuwe woonzorgcentrum probleemloos verloopt. (ADVERTENTIE) bereikbaar in heel Europa een begrip in service en de elektronica van morgen... Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 nen als het brandweerkorps van Cadzand wordt opgeheven. De aanrijtijd naar Cadzand-Bad zal drastisch stijgen. Kennelijk is er beduidend meer dan een kwartier voor nodig om de brandweer uit Oostburg bij een brand in Cad zand paraat te doen zijn. Deze tijd is gelet op incidenten die zich aan de kust kunnen voordoen en de grote hoeveelheid daar aanwe zige mensen in het seizoen niet aardvaardbaar." Maar tijdens de brand was er meer mis, volgens de brief. De duinbrand kon alleen worden be reikt via een pad op de dijk, be reikbaar via een helling aan het haventje van Cadzand-Bad. Maar de sleutel van de slagboom -ver- sperring voor de helling- bleek onvindbaar. „Kennelijk bestaat er geen regeling voor het doorla ten van hulpdiensten bij deze slagboom", aldus de brief. Verder bleek dat er pas op fikse afstand van de brand een kraanaanslui ting was. Ook hiermee zou veel tijd verloren zijn gegaan. B en W van Oostburg doen voor alsnog geen uitspraak over de toekomst van het Cadzandse korps. Op dit moment is het voortbestaan van de brandweer korpsen in de kleinere kernen van de gemeente onderwerp van onderzoek. Het college wacht op de resultaten daarvan. i onze verslaggeefster rdenburg - De bouw van het nieuwe woonzorgcentrum in rdenburg dat ter vervanging komt van het huidige verzor- ïgshuis Coensdike kan beginnen. Dat hebben de Provinciale ten vrijdag besloten. Het te bouwen woonzorgcentrum is een meur voor Zeeland. Door Jeanette Vergouwen Hulst - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen wil zich onderscheiden temidden van de festivals in België en Nederland. Hiervoor is een beleidsplan opgesteld. Het werd gisteren door directrice Yolanda Mergler gepresen teerd. Het plan is geschreven om de toekomstvisie te ver duidelijken en de meerjarige subsidies veilig te stellen. Het Festival wil tot het jaar 2000 eenmaal per jaar in de maand september hoogwaardige klassie ke muziek in kerken en op podia in Zeeuws-Vlaanderen brengen. Om het onderscheid te bereiken heeft de directie enkele nieuwe initiatieven gepland. Met exclu sieve concerten die alleen in Zeeuws-Vlaanderen plaats vin den wil het Festival hoge ogen gooien. „Dit kunnen ensembles zijn die niet vaak in Nederland te beluis teren zijn, maar ik denk ook aan composities die zelden worden uitgevoerd. Belangrijk is dat we de samenwerking tussen en uit wisseling van Nederlandse en Belgische musici en ensembles stimuleren en initiëren," aldus Mergler, die in de toekomst ook producties wil ontwikkelen of la ten ontwikkelen in samenwer king met de muzikale partners: het Festival van Vlaanderen en Europalia. Zij wil in de komende jaren, wat de programmatie betreft, zich concentreren op samenwerking met vooral buitenlandse organi saties. Tot nu toe trekt het Festival ruim 4000 bezoekers. Het beleidsplan voorziet in een groei van het be zoekersaantal naar minimaal 6000. Hiervoor moet de drempelvrees worden weggenomen. De con certserie moet aantrekkelijker gemaakt worden voor het groot publiek en dit wil het Festival verwezenlijken door een combi natie van klassieke concerten van hoge kwaliteit met uitvoeringen van meer populaire muziek. Als bovendien de exclusiviteit wordt bevorderd zal de instroom van buiten Zeeuws-Vlaanderen gro ter worden. De verhouding ligt nu 70 - 30. Deze meer populaire uitvoeringen worden als opstap- concerten betiteld. „Wij kiezen niet voor het popula riseren van concerten, maar voor het brengen van extra uitvoerin gen met een populair karakter. We brengen de concerten dus naar de mensen toe." Als voorbeelden noemt Mergler de Fringeconcerten, de folklore- avond en de concerten met een licht klassiek programma met be kende composities. Het gevaar van de vergrijzing van het publiek wordt erkend en daarom wil het Festival een ac tief jongerenbeleid voeren. Hier voor worden concerten gepresen teerd die aansluiten bij de bele vingswereld van kinderen en jon geren. Het Festival wil een brug slaan tussen de klassieke muziek en de jongeren. „Het is een uitdaging, maar die nemen we graag aan. Wel is de medewerking van het voortgezet onderwijs noodzakelijk." Door middel van exposities, workshops en lezingen wil men de drempelvrees bij het publiek wegwerken. Daarnaast komt er een uitgebreide promotie, zodat het Festival een grensoverschrij dende uitstraling krijgt. Voor een goede publiciteit vindt Yolanda Mergler de samenwerking met Zeeland Nazomer Festivals be langrijk. In de toekomst wordt getracht subsidiegevers en spon sors meer inspraak te geven. Vol gens de directrice is de begroting van het festival gezond. De ver houding tussen aktiviteiten- en overheadkosten is gunstig: 74 procent wordt gebruikt voor ak- Van onze correspondent Terneuzen - Bij een eenzijdig verkeersongeval in zijn woon plaats raakte een 29-jarige Terneuzenaar zwaar gewond. Met letsel aan benen en borst is hij per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het ongeval gebeurde donderdagavond kort na 22.30 uur. De man reed met een bestelauto over de Rooseveltlaan. Vermoedelijk door een te hoge snelheid raakte hij de controle over het voertuig kwijt. Reed tegen het aan de rechterzijde van de rijbaan gelegen verhoogd talud. Schoot daardoor naar links en bij het corrigeren opnieuw naar rechts om tenslotte tot stilstand te komen tegen een boom. Daarbij werd de auto geheel vernield. Mevrouw C. Barbé-Dusarduijn opende als vrouw van de burgemeester traditiegetrouw het dorpsfeest Zaamslag. Aan sluitend lieten kinderen ballonnen op voor de ballonwedstrijd. Een Vlaamse kermis, kunstmarkt, demonstraties en attracties vormde weer het decor voor deze aflevering van het tweedaag se dorpsfeest. Om halfzeven was er een optreden van een goo chelaar, buikspreker en een clown, 's Avonds was er een optre den van de Melrose Superband. Het slechte weer met hevige regenval en windstoten drukte een stempel op het feest. De verkoop van oliebollen liep echter als een trein. Vandaag is er een grote rommelmarkt, springkussen, road-show en muziek. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Botsing Breskens - Donderdagavond werden bij een verkeersongeval in Breskens twee peronen- auto's zwaar beschadigd, doch liep niemand enig letsel op. Het ongeval gebeurde op de krui sing bij Nieuwesluis. Een 73- jarige inwoner uit Antwerpen reed met zijn voertuig over de Nieuwesluisweg. Op de krui sing met de Langeweg verleen de hij geen voorrang aan een personenauto bestuurd door een 26-jarige man uit Schoon- dijke. Gasketel Breskens - Vanuit een nog in aanbouw zijnde woning aan de Oosthavendam te Breskens werd een zogenaamde combi- gaswand-cv-ketel ontvreemd. Snelheid Hulst/Kapellebrug - Bij afge lopen donderdag op de Absdaalseweg te Hulst en de Gentsevaart te Kapellebrug ge houden snelheidscontrole zijn 96 weggebruikers bekeurd we gens het overtreden van de maximum snelheid van 50 kilo meter per uur. Gecontroleerd werden 965 voertuigen met als hoogstgemeten snelheid 95 ki lometer per uur. Kop-staart Oostburg - Bij een kop-staart- botsing op de Bredestraat te Oostburg werden gistermorgen twee personenauto's aanzien lijk beschadigd. Een 39-jarige automobilist uit Bruinisse zag te laat dat een voor hem rijden de personenauto bestuurd door een 30-jarige man uit Boskoop zijn voertuig tot stilstand bracht. Stomdronken Terneuzen - Gisternacht om streeks kwart over twee waar schuwden bewoners van de Noordstraat in Terneuzen tele fonisch de politie dat ze in de straat glasgerinkel hoorden. Toen de politie ter plekke ver scheen trof deze twee mannen aan die tegen een winkeldeur stonden te trappen. Dat bleken twee Noorse zeelui te zijn die na een avondje stappen stom dronken waren geworden. In overleg met de officier van jus- tie werd de mannen, 24 en 18 jaar oud, een boete opgelegd. Nadat die was betaald werd het duo weer naar boord ge bracht. Drugklant Terneuzen - Bij een controle in de Terneuzense binnenstad stuitte de politie donderdag avond aan het Tuinpad op een 30-jarige man uit het Belgische leper. Hij was in het bezit van een kleine hoeveelheden heroï ne en cocaïne. De drugs werden in beslag genomen. Verder is hem krachtens een artikel in de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) de toegang tot de Terneuzense binnenstad ont zegd. Geen voorrang Terneuzen - Op de kruising Binnenvaartweg/Buitenhaven verleende donderdagavond een 26-jarige automobilist uit Ter neuzen geen voorrang aan een personenauto bestuurd door een 35-jarige vrouw uit zijn woonplaats. Het bleef enkel bij materiële schade. Botsing Vogelwaarde - Bij een ver keersongeval op rijksweg N61 werd gistermorgen omstreeks zes uur een personenauto be stuurd door een 50-jarige man uit Hulst totaal vernield. Hij zelf bleef ongedeerd. De man reed met zijn voertuig over de rijksweg en kreeg op een gege ven moment geen vrije door gang van een 50-jarige be stuurder van een trekker met oplegger uit Breda, die achter uit een oprit wilde inrijden. Ook zijn voertuig werd bij de botsing aan de linker voorzijde beschadigd. Een kleine honderd dierenliefhebbers uit Zeeland, Brabant en België kwamen vrijdag bijeen in de Sporthal in Sluis voor de kleindie- renkeuring van de Kleindierensportvereniging Oostburg en Omstreken. Negen keurmeesters beoordeelden de 650 dieren, waaronder konijnen, kippen en duiven, op de echte raskenmerken als haren, kleur en houding. Vandaag en morgen kunnen belangstellenden de winnaars en alle andere dieren bekijken. Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen presenteert nieuw beleidsplan Van onze correspondent Terneuzen - Terneuzen nam gisteren met een afscheidsreceptie voor vrijwilligers en belanghebbenden afscheid van het asiel zoekerscentrum Roosevelt. De bewoners waren al sinds 1 sep tember vertrokken. tiviteiten en 54 procent van de omzet komt uit eigen inkomsten. Als de resultaten die het beleids plan beoogt, worden verkregen, zal de begroting van 415.800 gul den in 1996 stijgen naar 504.000 gulden in 1999. Opvallend is dat de subsidiebe dragen dezelfde blijven, maar dat er een flinke stijging verwacht wordt van de kaartverkoop en de sponsoring. Directeur N. Berendsen van het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) vatte in een speech vol me taforen haar ervaringen na twin tig maanden werken in Terneu zen samen. „Ik vergelijk mijn werk met een toneelstuk met een bont gezel schap van auteurs. De aard van het toneelstuk is een mengelmoes van een klucht, tragedie en blij spel. Het is geschreven in een he dendaagse enscenering. Het is een monoloog en dialoog tegelijk, maar dan direct geschreven. De rust van het rode pluche is mij in die twintig maanden niet ge gund." De problemen met de asielop vang illustreerde zij met een Van onze verslaggever Terneuzen - De meeste Zeeuwse gemeenten maken geen haast met het opstellen van gemeentelijke land schapsbeleidsplannen. Vorig jaar was er op dat gebied maar weinig voortgang te be speuren, zo meldt de Stichting Landschapsverzoring Zeeland (SLZ) in het jaarverslag over 1994. Van de dertig Zeeuwse gemeen ten hadden er eind vorig jaar elf een landschapsbeleidsplan. In Zeeuws-Vlaanderen waren dat de gemeenten Hontenisse, Oost burg en de voormalige gemeente Sluis. Meestal is de SLZ betrok ken bij het opstellen van de plan nen. Gemeenten die aan een landschapsbeleidsplan willen werken kunnen daarvoor subsi die krijgen van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij. voorbeeld. „Voor een asielzoeker is een zak met tweedehandskle- ding op het trottoir een kostbaar bezit. Hij heeft nog nooit gehoord van het Leger des Heils. Momen teel is er een boekje met 99 tips voor asielzoekers om te leren om gaan met Nederlanders. Ik wacht nog op het boekje hoe Nederlan ders om moeten gaan met alloch tonen." In het kort vatte zij met enkele woorden haar ervaringen samen. „Het was een turbulente, boeien de, enerverende, luisterrijke tijd." Wethouder A. Stahl-Hemelsoet belichtte in haar speech de visie van de gemeente. „Wij waren van mening dat de opvang van asiel zoekers binnen de ROA regeling (Rijksopvang Asielzoekers) moest gebeuren. Nu denken we daar an ders over. Er zijn wel problemen gewest met de wijk, maar ik hoor nu ook geluiden dat men het jam mer vindt dat ze weg zijn. Onder meer hebben ze geholpen met de renovatie van de Prins Willem Alexanderschool. Namens de COA kreeg de wthou- der een kunstwerk aangeboden, gemaakt door een van de asiel zoekers. Sluis - De oecumenische dienst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de scouting in Sluis wordt morgen niet op de Grote Markt gehouden, maar in de rooms-katholieke kerk. De dienst begint om 11.00 uur. Verder blijkt dat er een misver stand is ontstaan over de feest avond met de Nightflyers die vaiïdaag wordt gehouden. Die is namelijk niet alleen toegankelijk voor genodigden, maar voor alle belangstellenden, zo laat de scou ting weten. (ADVERTENTIE) worcnrnrli ikton h versprodukten b.v. groothandel: kip, kalkoen, wild en gevogelte Meerval 14 - „Dombosch I" - Raamsdonksveer Wegens de constante groei van ons bedrijf vragen wij: Zij gaan zowel produktiewerk doen als bezorgen. Opleiding: - MAVO of gelijkwaardig - Rijbewijs B - □aarnaast: - de juiste mentaliteit - leeftijd 20-22 jaar. Voorafspraak tel. 01621-19450 Dhr. J.J.A. Maas tussen 14.00-15.00 uur. Je bent jong en je wilt hard werken.

de Stem | 1995 | | pagina 39