ESTEM T Franse kernproef brengt onvrede op Tahiti tot ontploffing Tahiti is voor ons echt de andere kant van de aardbol. 1aagse tijd van Max de Bok ZIE WEEKEND - E2 Beel, de onderkoning van Nederland De RVD, het schild van Oranje L™, Weekend ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1995 DEEL Onrust in het paradijs !tL Het woord alleen al roept visioenen op. Wie Tahiti zegt onmiddellijk aan zon, zee, strand, palmbomen, tropische vis- en kokosnoten. Dat is allemaal waar. Daar midden in die onge- flijk grote Stille Oceaan zou een kopie kunnen liggen van het eParadijs. Op 5000 kilometer van Nieuw-Zeeland. Op 6600 meter van Los Angeles en ongeveer even ver van Santiago de Chili. Nederland ligt op een kleine 20.000 kilometer. Door Wilko Voordouw I et aardse Paradijs dat kapitein I Louis-Antoine de Bougainville in I&1768 in zijn logboek beschreef is eden tijd. Hij dacht in de Hof te zijn beland, toen een beeldschoon meisje aan boord van zijn boot klom. i geschenk van de lokale Maohi- De dag erna mochten de vierhon- aan land. Ook voor die naar matrozen waren prachtige 's' beschikbaar. 'tkaartenromantiek van Tahiti leeft j altijd voort op een groot deel andere eilanden in de archipel. De e koraaleilanden vormen een van zee-aquaria van de wereld, masdag beleefde Tahiti zijn grootste iplosie sinds jaren. Enkele duizen- i jonge demonstranten, legden het 'van Faa'a in as, leverden een veld- de oproerpolitie en trokken daarop te. Hun verzet tegen de hernomen en liep gierend uit de hand toen ze en winkels plunderden en in brand sto mal zelfs gevreesd dat ook de ener- trale in vlammen zou opgaan, omdat het '~de winkelcentrum met hotel in de as .egd. dom onder Mururoa maakte een defi- einde aan het tot dan toe vreedzame ver- de lokale bevolking. De smeulende so- "t-ook al vanwege de economische en- spatte uiteen nadat president "Chirac zijn eerste uit de serie van acht '"en hield. .i 22 uur vliegen van Parijs. En de kinderen hier op school alles van n Bonaparte en de Franse Revolutie, n cultuur van de Maohi, zoals de au- e bevolking zich noemt, komt pas op Ze leren wel hun eigen taal, maar als tweede taal, en de ge- i de fameuze koningin Pomaré d in de geschiedenisboeken, i Tahiti mogen zich Fransman Parijs denkt dat de bevolking daar fis. Maar schijn bedriegt. Want in de "se taal is 'Farani', Fransman, steeds ankelijkheidsbeweging van Tahiti is Jaavinijjuiraatira, de partij van de af- -"S - goed voor een kleine 20 procent J'fflimen bij de regionale verkiezingen, ®°r het kiesstelsel kreeg de partij tvaa de 41 zetels - kreeg op 13 juni «ffli een geschenk uit de hemel in de «et besluit van president Jacques opnieuw een serie kernproeven te _°P de atols van Mururoa en Fangatau- Jop ongeveer 1200 kilometer van het öhiti, zelfstandigheid van de eilanden is sterk toegenomen. „Frankrijk moet l we op onze eigen benen willen "lies Chirac bedrijft koloniaal terro- Wrvuilen onze eilanden, ver weg van aldus de leider van Taavini, Oscar "Nederlandse Europarlementariër '"■"Bertens van D66 - in Papeete om samen met een honderdtal andere parlements leden uit vijftien landen te protesteren tegen de kernproeven - is zichtbaar geschokt van de situatie. „President Jacques Chirac heeft er met zijn koppigheid een nieuw probleem bij- gecreëerd. Hij bewijst de partij van Temaru een grote dienst." Dinsdagochtend lokale tijd 11.30 uur ontplof te onder het atol van Mururoa de eerste kern bom. Met een kracht van een kleine 20 Kilo- ton, iets meer dan de bom die op Hirosjima viel. Het was de eerste van de geplande vier proeven om te komen tot de zogeheten simula tie-methode. De Franse militaire autoriteiten willen binnen enkele jaren atoomproeven hou den in een laboratorium nabij Parijs. Die eerste test is er een in een serie van zeven of acht kernproeven, die volgens president Chirac nodig zijn om de Franse force de frap pe (kernmacht) aan de eisen van de tijd aan te passen. Het Franse staatshoofd besloot op 13 juni jongstleden tot de serie proeven, die vol gens hem uiterlijk op 31 mei volgend jaar moet zijn afgerond. Dan belooft het land nooit meer ondergrondse kernproeven te zullen houden. „We hebben deze proeven nodig om onze kernmacht tot omstreeks het jaar 2015 op peil te houden," legt desgevraagd generaal Paul Véricel, het hoofd van het Franse testpro gramma uit. Die maximaal acht atoomtests worden volgens de Fransen niet gehouden om nieuwe wapens te ontwikkelen. De autoriteiten geven aan dat één test nodig is om de M75-raket voor de atoomonderzeeërs uit te proberen. Twee ande re proeven worden gebruikt om het ontste kingssysteem te perfectioneren en nog eens vier explosies zouden worden aangewend om de simulatietechniek onder de knie te krijgen. De mogelijk achtste test zou alleen worden uitgevoerd als een van de zeven voornoemde onvoldoende gegevens oplevert. Toen president Chirac zijn voornemen bekend maakte, had dat het effect van een bom. Niet alleen in' het westen, Australië, Japan en Nieuwzeeland; ook hier op de 118 eilanden. Niemand op Tahiti had er rekening mee ge houden dat er ooit nog kernproeven zouden worden gehouden op de eilanden Mururoa en Fangataufa. De 204-de en voorlaatste kern proef had plaats in juli 1991. Enkele maanden later kondigde de toenmalige premier Pierre Bérégovoy een moratorium af, dat werd ge volgd door de Verenigde Staten en Rusland en dat nu dus door Frankrijk is gebroken met de 205-de kernproef, die dinsdagnacht plaats had. De moderne geschiedenis van Tahiti is nauw verbonden met de CEP, Centre d'Experimen- tations du Pacifique. Een deel van de welvaart op de eilanden is met name te danken aan de atoomproeven, want suikeroom Frankrijk heeft Frans-Polynesië in staat gesteld om uit te groeien tot een van de meest welvarende staten in het gebied. Het gemiddelde inkomen ligt op zo'n 13.000 gulden per jaar, en dat is belangrijk hoger dan bij voorbeeld op de na bijgelegen Fidji- of Tonga-eilanden. Wie zich de economische situatie wil voorstel len, moet Parijs zien als een gigantische in fuus. Aan het einde van de 18.000 kilometer lange slang ligt Papeete. Uit de glucosefles stroomt jaarlijks een bedrag van omstreeks 1 miljard dollar. De eigen inkomsten zijn te ver waarlozen: het toerisme levert maar 225 mil joen dollar op, terwijl de eigen export blijft steken op 125 miljoen dollar. Alleen al in ver band met de kernproeven ontvangt Frans-Po- lynesië ieder jaar uit Parijs het bedrag van 200 miljoen dollar. „Het probleem is alleen dat niet iedereen van dat geld profiteert. Gaston Flosse ,de voorzitter van de eiland-kamer, De komst van de CEP in 1966 heeft de Tahiti- aanse samenleving grondig ontwricht. De toen nog 150.000 Polynesiërs leefden eerst ver spreid over de 118 eilanden van de visvangst, landbouw, een beetje toerisme en vooral ook van de zwarte parelcultuur; het was een vrij karig bestaan. Maar Polynesië kon zich uitste kend bedruipen. De komst van de CEP - die in Papeete, maar ook op Mururoa en Fangataufa is gevestigd - en die tientallen gebouwen* wilde neerzetten, gaat om abrikozen- en aardbeienjam, afkom stig uit het moederland. En dan heb ik het maar niet over het meel voor de stokbroden die - goed geraden - ook alweer uit Europa komt. De mahi-mahi, een lokale vissoort, wordt niet meer aan de wal gebracht door Po lynesische boten. De Japanners vissen hier de wateren leeg. Al het vlees dat hier wordt ge consumeerd is afkomstig uit Nieuw-Zeeland of Australië.Aanvankelijk gaf dat allemaal, niets. In ieder huis stond een video-recorder steekt zijn zakken vol. De huidige regering is een groep profiteurs. Zodra je buiten de resi dentiële buurten van Papeete komt dan zie je armoede", aldus een van de demonstranten, woensdag, bij het vliegveld van Faa'a. Die opmerking klopt zonder meer. Tahiti ziet er uit als iedere koloniale staat. Er is een klei ne elite, bestaande uit blanken uit Frankrijk en de zogenaamde demi's (halfbloeden), die een goed leven leiden. Maar even buiten Pa peete, niet ver van het vliegveld Faa's ligt al de eerste wijk met krotten. De wegen zijn daar niet meer verhard, van huizen kan je eigenlijk niet meer spreken. Het is daar dat de sociale ellende zich op hoopt. Maar liefst twintig procent van de Ta- hitiaanse bevolking is werkloos. En onder de jongeren ligt dat percentage vele malen hoger. Zelfs Christian Vernaudon, die zorgt voor het economische hervormingsprogramma voor de periode na de kernproeven geeft toe dat ruim 20 procent van de Tahitianen onder het be staansminimum leeft. In zijn eigen termen: „Het is voor ons een sleutelprobleem om die mensen aan een baan te helpen." veranderde die bijna autarkische situatie. De CEP had veel personeel nodig. Laag gekwali ficeerd. Om dat personeel te lokken werd fors betaald: de gangbare salarissen werden met drie vermenigvuldigd. Dus bleven de vissers boten aan de kade, de traditionele landbouw verdween, de parelcultuur zakte in. De eiland bewoners verlieten hun dorpen en trokken naar Papeete en het vijf kilometer verderop liggende Faa'a. Dat was handig, want daar vertrokken de militaire vliegtuigen vandaan. Het geld was goed. Nu werken nog ruim 2500 Polynesiërs voor het Franse leger. En dat bete kent automatisch 2500 vissers en landbouwers minder. Vadertje Frankrijk zorgde goed voor de Poly nesiërs. Want Parijs stuurt per boot of vlieg tuig alles wat hun hartje begeert. De meest elementaire produkten worden geïmporteerd. Wie hier in Papeete een fles mineraalwater koopt, loopt grote kans dat het van Volvic is: water dus uit Auvergne. De boter die we hier op ons brood smeren is van Bridel: uit Nor- mandië. De jam is niet gemaakt van de lokale vruchten, zoals papaya of ananas, nee, het en een goed gevulde koelkast. Maar het aantal Polynesiërs dat voor het leger werkt is intus^ sen gehalveerd van 500" tot 2500. Er is sprake van een ontwrichte samenleving. De bevolking van Tahiti is jong en ziet de toekomst met zorg tegemoet. Er is intussen een nationaal bewust zijn ontstaan. Mede door het feit dat ze door de Fransen neerbuigend worden behandeld. De al tientallen malen van corruptie beschul digde, maar nimmer veroordeelde, lokale baas Gaston Flosse heeft zijn persoonlijke systeem van cliëntelisme zorgvuldig opgebouwd. Wie niet tot zijn politieke vriendenkring behoort valt buiten de boot. Bovendien heeft hij de lo kale media op zijn hand. De twee kranten zijn 'his masters voice', mede omdat ze eigendom zijn van Hersant, de Franse krantenmagnaat die net als Flosse lid is van de gaullistische partij. Ook de lokale televisie en radio zijn op de hand van het huidige bestuur. Dat alles voedt de al bestaande ontevreden heid onder de bevolking. Daar komt bij dat veel Polynesiërs schrikken van h^t grote aan tal misgeboorten, gehandicapte kinderen die worden geboren en het grote aantal kankerge vallen. Dat wordt door vrijwel iedereen toege schreven aan het veertigtal atmosferische kernproeven, dat Frankrijk op Mururoa en Fangataufa deed, alvorens de bommen op en kele honderden meters diepte te laten ontplof fen. Wetenschappelijke bewijzen ontbreken, om de simpele reden dat de medische gegevens van die duizenden mensen die ooit op het ko raaleiland hebben gewerkt geheim worden gehouden. De Polynesiërs zijn ineens veel minder blij met bom die toch zoveel materiële welvaart op de eilanden bracht. Een oudere vrouw in Papeete vatte de situatie als volgt samen: „We hebben al dat geld eigenlijk helemaal niet nodig. Ik schaam me er nu voor een Frans paspoort te hebben. De Fransen zijn over ons heengelo pen. Dat wat ze in Parijs begrip noemen is ge woon het afkopen van mensen. Waar ik me zo ontzettend boos over maak dat is dat Jacques Chirac niet eens heeft willen luisteren naar onze leiders. Hij heeft zelfs het protest van de Evangelische kerk afgewezen." Nog eenmaal zegt ze: „Jacques Chirac." Gelijk daarna spuugt ze uit afschuw op de grond. „Wij zien nu helemaal in, dat de bom gewoon een bewijs is van het kolonialisme van de Fransen. Ze voeren die kernproeven hier uit, omdat we op 18.000 kilometer van Parijs zit ten. De mening van de Polynesiërs telt niet. Als iedereen in Parijs zo keihard beweert dat de meerderheid van ons volk voor is, dan zeg ik dat het niet klopt. Als Frankrijk echt zo'n democratisch land is als het zegt te zijn, dan zou het een referendum organiseren," zegt on afhankelijkheidspartij-leider Oscar Temaru vanuit zijn gemeentehuis van Faa'a. Hij spreekt de woorden uit met de legendarische glimlach van de Maohi's. De legendarische glimlach die, dat heeft de wereld deze week gezien, ineens kan veranderen in een grimmi ge geweldsexplosie. fan de bom in diverse stadia. ZIE WEEKEND - E3 FOTO'S SUNSHINE ZIE WEEKEND - E4

de Stem | 1995 | | pagina 13