'Ik wil graag meedoen aan NK' 6Blik op oneindig en verstand op nul' Koos Moerenhout favoriet in Cadzand lEWOO Zeeuwse inbreng aan diggelen in Vlissingen tpESTEM ZOEKT IBERS (M/V) ♦INGSKRACHT. (Martijn Loonen uit Breskens is een talentvolle judoka WIELER-KLASSEMENT sport AGENDA Langebaanzwemtoppers in Wilhelminadorp en Vlissingen aanwezig SPORT ZEELAND Ronny de Martelaere na zijn geslaagd debuut in Almere: SPORTNIEUWS KORT Boulevardloop in IJzendijke Loop joggingclub Dow in Terneuzen Viersterren A-tennistoernooi De Schelde R 1995 lie von alle markten thuis is. an scheeps- tat vliegtuigbouw, •enoemde wordt bewezen door pero, die no een succesvolle de ambitie om, binnen af:'zien- omerken te behoren. Daarbij ifbrtabele en veilige modellen. ven dealernetwerk dat service aft staan. En gaan we zelfs een i naar Sales Ambassadeurs. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1995 ir autoliefhebbers van 25 jaar en na of naast hun reguliere loop baan, inzetten voor onze dealers en extra verkopen be werkstelligen. Door ■informeren en enthousiasmeren. dat u in het bezit bent van een jreekvaardigheid, over een sociaal vachten. mbassadeur, voor elke door hem rekenen op een prima honore- outs van onze auto's, unieke ser- overdragen, kunt u een gedegen doet u aan het profiel en wilt u een zaterdag tussen 10.00 - 16.00 uur, 21.30 uur: 06 - 8998090 (40 cpm). AAN DAEWOO Ivan onze sportmedewerker Icadzand - Voor de 44e Ronde |L Cadzand op zondag 3 sep- Itember komen dit jaar naast I amateurs ook de vrouwen |Ian de start. Dat betekent dat |je trimmers van het program- La zijn verdwenen. ^WIELRENNEN I $e wilden iets nieuws. Het lijkt aangeslagen, want het valt op L vriend en vriendin naar ons nannen en vrouwen die een bij succes. Omdat ze een beetje enthousiast worden van onze ;ezonde dosis overredingskracht komen fietsen. Twee vliegen in een klap," aldus Piet van Dale, woordvoerder van het wielerco- mité 'De Wielingen' waarbij Jan Pleyte nog steeds de voorzitters hamer hanteert. Hij wordt verder nog bijgestaan door Wessel Bonnevelt, Hans Back, Pascal Buyze en Sjaak de Waal. Men heeft inderdaad een aantal nationale kleppers in beide cate gorieën aan de start. Bij de ama teurs onder anderen een Koos Moerenhout. De renner uit Achthuizen mag toch gerekend worden tot de na tionale top. Dat betekent dat de Zeeuwen en Brabanders onder aanvoering van Davy Dubbel dam, die de laatste weken weer sterk aan het rijden is, geen ge brek aan concurrentie zullen hebben. Naast Dubbeldam behoren ook Francois Franse, Peter Mol, Niels van Elsakker, Antoine Goense, Jeroen Lenting, Johan van Schaik, Michel Rommers, Frank lin Klaasse, Kees Schouwenaar, Patrick van Passel, Wilfred Geys en Michael Hayman tot het kransje der favorieten. In de outsidersrollen onder meer Toon Vermeulen, ieder jaar wel goed voor een verrassing, Danny Schaut, Mario van Vlimmeren, Karei van Goethem, de Nieuw- Zeelander Andrew Barlow en de pas van de trimmers overgeko men Walter Schmidt. Dat ama- teurpeleton, waarvoor 38 renners zich bij Piet van Dale kwamen aanmelden begint om 15.30 uur aan hun negentig kilometer op het 1200 meter lange rondje. Dan is de winnares bij de vrou wen al bekend. Ook hier een aan tal interessante namen met Mar- garetha Groen, Edith Klep, San dra Rombouts, Karin Elen, Ma- riëlle van Scheppingen, Ingrid Kelderhuis, Petra van der Gies- sen en Nelemans. In totaal hebben 34 vrouwen hun startkaart ingestuurd. Zij open enen de wielermiddag om 13.30 uur met als opdracht vijftig kilo meter. Start en finish zijn in de Ma- riastraat. Het afhalen van de rugnummers vindt plaats in cafe In den Bui- tenlust terwijl de prijsuitreiking een paar honderd meter verder in café Du Commerce zal plaatsvin den. Door Rinus Verberkmoes Breskens - Aan de vooravond van de op de rol staande toernooien en het Zeeuwse kampioenschap in november, weet Martijn Loonen uit Breskens dat hij 'scherp' moet zijn om zijn zegereeksen voort te zetten. Geboekte over winningen met een kast vol bekers als stille getuige, zijn een stimulans om door te gaan. „Dat is de bedoeling," zegt de bijna 15-jarige Breskense sportman vol zelfver trouwen. Dat zelfvertrouwen heeft hij, zo weet Martijn Loonen, mede te danken aan de judosport. „Je krijgt het door judo," zegt hij met stelligheid. Een stelling die a Rita maar al te graag onder- I schrijft. Want evenals pa Peter staat zij achter het sporten van zowel hun zoon Martijn als de enkele jaren jongere Maurits, die met zijn 11 jaar al diverse pro- vinciale titels pakte en zelfs in groep in 1993 de beste van Zuid-Nederland werd. Dat judo hoog in het vaandel van de familie Loonen staat behoeft wat dat betreft weinig uitleg. Het betekent tevens dat de judo club Breskens met het duo Mar lijn en Maurits Loonen twee ij- zersterke jeugdige troeven voor de toekomst in huis heeft. Kna pen die samen met leeftijdgeno- n als Jeffrey de Boer en Jesper in Dijke de toonaangevende rollen van gevestigde namen als ;er Heyboer en de veel jongere Bariy de Wilde over moeten innemen. I Êen nieuwe lichting judoka's dus die zich tot de sterkste in de regio mag gaan rekenen. Rita Loonen zegt hierover: „Het se- lecteert zichzelf. De sterksten blijven over. Je ziet het telkens opnieuw bij toernooien. Zie je daar bij de kleinsten nog veel wisseling in de 'kopjes', bij de groteren wordt dat steeds min- I der. Het zijn daar steeds dezelf den die je tegenkomt." Martijn onderschrijft dat en zegt: „Veel jonge judoka's kun nen het niet opbrengen te blijven trainen om een 'bandje' erbij te krijgen. Er is bij hen naar mijn mening teveel onbegrip richting techniek. Om daar goed door te komen, moet je volgens mij aan leg hebben. Is dat er niet, dan haak je af." Contacten Voordeel levert dit verschijnsel eveneens op. Met name richting onderlinge band. Martijn: „Door steeds dezelfden te ontmoeten ontstaat een goede onderlinge band en krijg je goede contacten. In mijn geval met name in Noord-Brabant en Zuid-Hol land." Een gebied dat voor Maurits en Martijn Loonen en hun clubge noten als wedstrijdregio wordt ervaren. Het is tevens in deze streek dat de Bressiaanders van zich doen horen. De reeds eerder gemelde bokalen zijn daar stille aandenkens van. Hiertussen staan bij Martijn inmiddels vijf prijzen die hem herinneren aan de evenzovele Zeeuwse kam pioenschappen die hij won. Van af 1989, met 1990 als onderbre king wegens een teenblessure, werd hij in zijn categorie titel- winnaar. In november kan daar een zesde Zeeuws kampioen schap bij komen. Een kampioenschap dat de Bres kense VWO-student, die in zijn jongensdroom piloot wilde wor den, maar inmiddels is overge- Martijn Loonen, de talentvolle judoka van de Breskense judoclub. gaan richting studie medicijnen met als voorlopige eerste priori teit het afmaken van zijn huidige lesprogramma, opnieuw binnen wil halen. „Daarna proberen, na drie maal tweede en een keer derde ge weest te zijn, kampioen van Zuid-Nederland te worden. Meedoen aan de nationale titel strijd is het volgende op mijn verlanglijstje," aldus Martijn Loonen, die om dat binnen zijn bereik te krijgen zowel bij Zijn eigen club onder regie van Wer ner de Baets als in Oostburg bij Frans de Boevere aan zijn tech niek schaaft. Bij clubgenote Ingeborg Modde werpt hij.zich, veelal samen met Peter Heyboer, op het fitness-ge beuren. Dit mede om zijn doel stelling te bereiken en binnen af zienbare tijd zijn zwarte band te FOTO CAMIIE SCHELSTRAETE. halen. Een eerste dan als mijl paal in een carrière waarin de loodjes langzamerhand wat zwaarder gaan wegen. Martijn Loonen weet dat als geen ander. „Ik heb er vertrouwen in," is al les wat hij er aan de vooravond van een nieuw seizoen over zegt. Door Fred Rabout Uzendijke - „Dit nooit meer," waren de eerste ge dachten onder het schedel dakvan Ronny de Martelaere ta hij onder het finishdoek van de triathlon van Almere doorliep. Zoals zo vaak zijn de gedachten bij een sport man aan veranderingen on derhevig. Enkele dagen na het 'lijden' W hij dan ook omonwonden: Ik ga nog terug. Dat kan vol- Sffld jaar al zijn of over twee i»r, maar Almere krijgt bij mij een vervolg. De gevoelens op het moment dat je na 3,8 kilometer wemmen, 180 kilometer fietsen entó kilometer en 195 meter lo- pen onder het spandoek door loopt zijn niet onder woorden te orengen. Het massale publiek Jat voor iedere deelnemer de tanden op elkaar brengt geeft siddering door je gehele bo dy. Echt, ik moest me bedwin- I om de tranen achterwege te 'aten. Dat moment blijft bij je, de ellende die je onderweg hebt jjeegemaakt is vlug vergeten." Ellende en pijn waren er voor de I ''-jarige IJzendijkenaar. Niet °P het onderdeel zwemmen en I ®k niet op zijn zwakste onder- I deel, het fietsen. Wel op de af- I fd'tende marathon. „Een puin- P." geeft hij te kennen. „Tij- I ®ns het fietsen had ik lekker aten. Bananen, vloeibaar Mdstel, muslirepen. Ik voelde ®o zo sterk als een beer. Na 500 ®eter lopen ging alles er echter onder de darmen gezien te ebben, langs de bovenkant uit. Ronny de Martelaere uit IJzendijke kijkt ondanks alle ellende met genoegen terug op zijn debuut in de triathlon van Almere. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE weet ook waarom. Bij de lik 'aatste wisselpost kreeg ik in ta'S Van een Virion water een I sn i 'sos^ar en juist tegen dat I PW gaat mijn lichaam protes- vtBt ^emaal leeg dus met de v enschap dat er nog ruim I Jj kilometer gelopen moest Irt)etl met een temperatuur I „Tuim dertig graden. Ii.fv°lg: acht kilometer wande- 1 weer wat lopen en weer maar wat wandelen, want ik zou het halen al moest ik gaan kruipen. Op zo'n moment denk je aan de maanden voorberei ding die je achter de rug hebt. Dat gooi je niet zomaar over boord door uit te stappen. Jon gens wat heb ik afgezien. Het naambordje Gooimeerdijk zal ik nooit vergeten. Die onbe schutte dijk waar het 32 graden was, geen enkel plaatsje waar wat verkoeling was op de drink- posten na. In de straten van Almere is er altijd wel iemand die je een bi don water geeft. Ik heb gepro beerd weer wat voedsel naar binnen te werken, maar voordat dat rendement oplevert ben je weer een uur verder. Mijn vader heeft me op dat mo ment gered. Hij is naar Almere- stad gefietst om een bidon cola en dat begon na 20 kilometer te werken. Van de twintigste tot de dertigste kilometer voelde ik me weer tot redelijk wat in staat. Toen ging de kaars definitief uit. Groepjes kwamen me voor bij. Mijn tijd over de laatste twaalf kilometer was 1 uur en 19 minuten. Wandeltempo dus." Toch bleef hij met een eindtijd van 12 uur, 19 minuten en 14 se conden ruim binnen de limiet die op 14 uur was vastgelegd. Winst die hij pakte op het on derdeel zwemmen, waar hij met 57 minuten en 1 seconde de snelste van de vier Zeeuws-Vla mingen was. Tijdens het fietsen, na zeventig kilometer, zag hij met Hulstenaar Omar Roels de eerste Zeeuws-Vlaming passe ren. Jan van de Linde uit Oost burg kwam bij hem in de wis selzone na het fietsen, terwijl Ronald Vanhijfte uit Oostburg hem na vijf kilometer lopen kwam groeten. Op dat moment was het enige wat nog telde, de finish halen. „Toch had ik mijn krachten goed ingedeeld. Met zwemmen en fietsen, ondanks dat ik met de fiets 32,6 kilometer per uur gemiddeld haalde, wat reserve gehouden, wetend dat er nog een marathon kwam. Die kwam er dan ook. Een ervaring rijker dus." De Martelaere is trouwens bezig aan zijn beste seizoen uit zijn loopbaan. De man die in het verleden bij de kleinste hape ring uitstapte, heeft ergens een potje 'karakterpillen' weten te vinden. Doet het voortreffelijk in het Zeeuwse Super Prestige Circuit waarin hij met nog één wedstrijd te gaan (Zierikzee) op een vijfde plaats staat. Nog nooit wist hij in dit klassement binnen de top tien te eindigen. Op nationaal front verraste hij eveneens zichzelf en zijn omge ving. In de halve van Schijndel 26e en in de kwart van Rijke voort 34e, twee wedstrijden die meetellen voor het nationale circuit en waar toch sterke mannen aan de start stonden. In Stein had hij de pech dat zijn derailleur in zijn achterwiel sloeg want ook daar was zijn doelstelling anders dan uitstap pen. „Ik heb dit seizoen het geheel wat serieuzer aangepakt. Ben me ook bewust geworden van het feit dat ik meer kan dan uit stappen. Mijn fietsen moet nog kunnen verbeteren. Zwemmen gaat altijd al goed. Als ik nu die eerste twee onderdelen goed be heers zien we wel wat er uit komt met het lopen. Dan is het gewoon een kwestie van ver stand op nul draaien en de blik op oneindig en in Almere zullen de temperaturen wellicht nooit meer zo extreem zijn als dit jaar. Ook dat gegeven sterkt mij voor een volgende editie." IJzendijke - De IJzendijkse ijsclub De Veste houdt op woensdag 6 september de zeventiende Boulevardloop in IJzendijke. De jeugd tot en met 12 jaar opent om 18.30 uur het evenement met een loop over 2 kilometer. De negen- tot en met twaalfjarigen gaan om 18,45 uur van start voor eveneens 2 kilometer. De vier, zes en twaalf kilometer gaat om 19.00 uur van start. Start en finsh zijn bij de molen. Er kan vanaf 18.00 uur worden ingeschreven in de kantine van de plaatselijke bolclub aan de voet van de molen. Kleedgelegenheid is in de gymzaal aan de Verlengde Molenstraat. Temeuzen - Joggingclub Dow houdt op woensdag 6 september de derde en laatste loop uit een serie van drie. Er staan een 1200 me ter (voor de jeugd), 5, 10 en 15 kilometer op het programma. Alle afstanden gaan om 19.30 uur van start bij het PV-gebouw van Dow nabij sportpark Oudevaart, waar men vanaf 18.30 uur kan inschrijven. Voor iedere deelnemer die aan twee van de drie lopen heeft deelgenomen, ligt er een herinnering te wachten. DE STEM Amateurs: 1. F. Franse (Kwaden- damme) 363; 2. D. Dubbeldam (Sluiskil) 234; 3. P. van Passel (Sluis kil) 227; 4. V. Timmermans (Yerseke) 224; 5. P. Hoondert (Goes) 154; 6. D. Mesu (Heinkenszand) 150; 7. W. Geys (Kwadendamme) 146; 8. A. Goense (Lewedorp) 133; 9. E. Vereecken (Hulst) 112; 10. P. Mol (Kapelle) 111; 11. J. Schipper (Hansweert) 106; 12. F. Klaasse (Yerseke) 92; 13. T. Ver meulen (Kloetinge) 87; 14. C. Schou wenaar (Kloetinge) 76; 15/16 K. van Goethem (Sluiskil) en E. van Loo (Ouwerkerk) 61. Junioren: 1. S. Dagevos (Wemeldin- ge) 33; 2. A. van Haaften (Stavenisse) 32; 3. J. den Engelsman (St. Anna- land) 28; 4. E. de Dreu ('s-Graven polder) 26; 5. A. Klaasse ('s-Graven polder) 16. Nieuwelingen: 1. D. de Dreu ('s-Gra- venpolder) 35; 2. R. Slabbekoom (Kapelle) 27; 3. J. Schuit (Amemui- den) 23; 4. F. Koen (Hulst) 3. KORFBAL VOETBAL Landelijk: Tjoba-Animo (eerste klas se G), aanvang 15.30 uur. TOGO-ES- DO (derde klasse N), aanvang 15.30 uur. Luctor-TOP (derde klasse O), aanvang 15.30 uur. Afdeling: All Ready-Zaamslag (pro motieklasse), aanvang 16.00 uur. Tjoba 4-BKC (eerste klasse), aan vang 14.00 uur. Zondagvoetbal KNVB afdeling Zee land eerste klasse: Clinge-Zeeland Sport, Hontenisse-Schoondijke, Oostburg-Graauw, Lewedorpse Boys-Hansweertse Boys, Com Boys- Domburg, Renesse-Zeelandia. Van onze zwemmedewerker Vlissingen/Wilhelminadorp - Het Zeeuwse langebaanzwemsei- zoen wordt met internationale wedstrijden in Wilhelminadorp en Vlissingen afgesloten. In beide wedstrijden kunnen de Zeeuwen kennismaken met de langebaantop van Nederland. Zwemmers vanuit praktisch alle windstreken van Nederland komen zaterdag naar De Ganzetrek in Wilhelminadorp en zon dag naar de Kanaalrace in Vlissingen. Daaronder bevinden zich prak- bist en Ruud Hamelink slechts tisch alle nationale toppers die hoog geklasseerd staan voor de landelijke klassementen. Extra trekpleister is de deelname, zo wel in Wilhelminadorp als Vlis singen, van Edith van Dijk uit Haastrecht, die enige weken gele den bij de EK in Wenen op de 25 kilometer de zilveren medaille won. Hans van Goor (vierde plaats op het EK op de 25 kilome ter) staat eveneens op de start- lijst. Hij is onder voorbehoud in geschreven. Voor de Zeeuwen wordt het een spannend weekeinde want na af loop zijn de winnaars van de Zee landbekers bekend. Arno van den Berghe (Koewacht) en Melanie Bos (Luctor) hebben reeds een ruime voorsprong opgebouwd en zullen de cup zeker winnen. Le den van de zwemclub Koewacht beheersen de klassementen op de schoolslag. Bij de vrouwen gaat Ankie Buijs stevig aan de leiding, maar bij de mannen is het ver schil tussen leider Martijn Ver- vijf seconden. Die zullen de strijd zeker niet uit de weg gaan. De wedstrijden in Wilhelmina dorp beginnen zaterdag om 11.30 uur en zondag in Vlissingen om 11.45 uur. PROGRAMMA Kanaalrace zondag: 11.45 uur: 400 meter vrije slag jongens tot 10 jaar; 11.55 uur: 400 meter vrije slag meis jes tot 10 jaar; 12.05 uur: 800 meter vrije slag jongens tot 12 jaar; 12.10 uur: 800 meter vrije slag meisjes tot 12 jaar; 12.20 uur: 1000 meter vrije slag master mannen en vrouwen; 12.50 uur: 1000 meter vrije slag jon gens tot 14 jaar; 13.10 uur: 1000 me ter vrije slag meisjes tot 14 jaar; 13.30 uur: 3000 meter vrije slag man nen; 13.40 uur: 3000 meter vrije slag vrouwen; 13.50 uur: 3000 meter schoolslag mannen; 14.00 uur: 3000 meter schoolslag vrouwen. Wilhelminadorp: het programma op de zaterdag bij de Ganzetrek in Wil helminadorp wijkt niet zoveel af. De wedstrijd begint om 11.30 uur. De start en finish zijn plaats nabij de brug in Wilhelminadorp. Alleen de afstanden voor de vrouwen en man nen bedraagt 2000 meter. Na afloop van beide wedstrijden zijn er nog prestatietochten over de afstanden 250 en 1000 meter. TENNIS Van onze tennismedewerker Vlissingen - Het doek is gevallen voor alle Zeeuwen in het De Schelde Viersterren A-toemooi te Vlissingen. obstakel. Eerder al verdwenen Marjan Ganseman (Kapelle, De Schelde) en Luciënne Sigmond (Rotterdam, TC Souburg) in de eerste ronde van het toneel ten faveure van Caroline Stok res pectievelijk Sandra van der Aa. De Tilburgse Stok, als 7/8 ge plaatst, bereikte vervolgens zelfs de halve finales na overwinnin gen op Thea de Weerd (Schagen) en verrassend, in drie sets, op bo vengenoemde Annemarie Mik kers. Het schema bij de mannen werd beroofd van favoriet Marcel Reu ter uit Badhoevedorp. Reuter, nog altijd nummer negen van Ne derland, speelt tegenwoordig al leen nog toernooien niet te ver van huis. Mede door een niet op timaal functionerende schouder heeft hij zijn profambities laten varen. Zijn tegenstander Erik Brummer uit Diever staat 'slechts' 28e. Brummer had daar maling aan en won middels een drie-setter: 7-5, 4-6, 6-2. Daarna was Brummer ook in de tweede ronde te sterk voor Timo Luca (6- 3,6-4), maar Brummer werd in de kwartfinale op zijn beurt uitge schakeld door Wim Thomas. Ralph Kok, voorzien van plaat singsnummer twee, is nog steeds in de race voor goud. De Rotter dammer zegevierde achtereen volgens over kwalifier Onver- wagt, Robbert Nagtzaam en San- der Hommel waardoor een stek bij de laatste vier een feit werd. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen was alleen de 16-jarige Kelly Bouman actief in Vlissingen. Zij won in de eerste ronde knap, in drie sets, van Nancy Kloet: 3-6, 6-3, 6-4. De Rotterdamse staat 59e op de Nederlandse ranglijst. De slijta geslag zou geruime tijd in beslag nemen. Korte tijd later moest de Oostburgse alweer kennis maken met het gravel. Tegen beoogd hal ve finaliste Frederique Joosten, nummer 33 op de ranglijst, bete kende dat iets te veel van het goe de: 1-6,1-6. De plaatselijke favorieten Afke Hartog en Marjolein Meulenberg bereikten net als Keliy Bouman ongeschonden de laatste 16. Har tog liet de Leidse Caroline Stas- sen zonder setverlies kansloos, terwijl Brechtje Bruis uit Sittard een gemakkelijke prooi was voor Meulenberg. Een plaats bij de laatste acht was echter ook voor de beide Vlissingse meisjes niet weggelegd. Afke Hartog verloor met 6-2, 6-4 van de als tweede geplaatste An nemarie Bikkers en Marjolein Meulenberg redde het niet tegen de geplaatste Carlijn Buis uit Voorhout: 1-6, 5-7. Natascha de Kramer, afkomstig uit Rotterdam maar competitie spelend voor TC Souburg, ging ook al in de tweede ronde onder uit. De Duitse Elena Krutko bete kende via 6-3, 6-2 een te groot

de Stem | 1995 | | pagina 29