Vliegen is statistisch heel veilig. Slechts een keer op de 1,6 mil joen vluchten zal bijvoorbeeld het werkpaard Boeing 737 ver loren gaan. Maar door de enor me groei van het luchtverkeer dreigt er begin volgende eeuw elke week een vliegtuig te ver ongelukken. En dat betekent el ke week rampverhalen in de kranten en horror-beelden op televisie. Een schrikbeeld voor de luchtvaart. 'Luchtvaart zonder ongelukken is een onmogelijkheid. Maar nul ongevallen moet tegelijkertijd ons doel zijn' buitenstaanders n spektakel; de mei bnnen weten, hullei eeds in stilzwijgen, lenlange geheimzinn nnen woensdag in c staureerde vergade: Eerste Kamer de c :rhoren van de parit nquêtecommissie. R beurs van criminele endiensten, hoge ba: olitie- en justitiecirq ;rs, advocaten en we ers zullen op maand ag en donderdag live ilevisie aan de tand Deld over de opspori sn van de politie. Df ire enquête, die zekj is^lve maand duurt, in een dor juridis1 maar de aanloop ïquête belooft meer. Door Willem Reijn Icarus ontvluchtte het labyrint op Kreta door met zelfgemaakte vleugels weg te vliegen. Maar toen Icarus de zon nader de, smolt de was waarmee zijn vederen vleu gels waren geconstrueerd. Icarus crashte en verdronk in de Icarische Zee tussen de Cycladen en de Dodecanesos. „De vliegtuigfabrikant zal in dit geval stellen dat de piloot een fout heeft gemaakt: Hij had nooit zo dicht bij de zon mogen komen. De ge zagvoerder zal echter beweren dat een con structiefout de oorzaak van het ongeval is: de vleugels hadden de hitte moeten kunnen ver dragen." Captain Chet Ekstrand is directeur vluchttrai- ning van 's werelds grootste vliegtuigprodu cent Boeing. De Icarus-tragedie uit de Griekse mythologie behoort tot zijn standaard-repe- toire om aan te geven hoe graag partijen de zwarte piet naar elkaar doorschuiven bij on gevallen in de luchtvaart. Was het de schuld van de vliegtuigbouwer, van de bemanning, van de verkeersleiding? De Icarus-crash geeft ook aan dat oorzaken meestal niet eenduidig zijn. 10 januari 1995: Een DHC Twin Otter van Merpati Nusantara verzeilt boven de Straat van Moilo bij het Indonesische ei land Flores in slecht weer. Het toestel met zijn vier bemanningsleden en tien passa giers staat geboekt als vermist. Vliegen en veiligheid zijn twee begrippen die in elkanders verlengde liggen, vanwege de eenvoudige constatering dat vliegen en vallen dat al evenzeer doen. Daar komt nog een ge voel bij: De passagier moet zich volledig over geven aan de goede zorg van de piloot. Wie heeft er bovendien ooit van de conducteur een veiligheidsdemonstratie moeten aanschouwen als hij aan boord van een Intercity stapte? Veiligheid heeft daarom alles met perceptie te maken, zegt Paul Russell, chef ontwerpen en Elke week een vliegramp 28 mei 1995: Een Jumbo van Cathay ft fic landt met één wegens brand uitgei kelde motor veilig op het moeilijk gelej vliegveld van Kai Tak in Hong de evacuatie van de passagiers uit hetli stel raken 21 mensen echter gewond. veiligheid van Boeing. Hij onderstreept graag hoe veilig vliegen is. De aandacht voor vlieg tuigongelukken is buitenproportioneel, vindt hij. „In Amerika viel in 1993 één dode te be treuren als gevolg van een ongeluk met een straalvliegtuig. Door overstekende dieren kwamen er honderd mensen in het verkeer om." En om de onevenwichtigheid nog eens te on derstrepen tovert hij een grafiek tevoorschijn: 42.000 doden in het verkeer, 13.000 bij het val len van een dak of trap, 6000 door vergifti ging, 5000 door verdrinking, 4000 bij branden en zestienhonderd mensen werden eenvoudig weg doodgeschoten. Maar geen van die doden haalde zo nadrukkelijk de voorpagina van de krant als die ene dode bij dat ongeval met een straalvliegtuig. Nu zijn de cijfers die Russel en Ekstrand ook geschoond van allerlei oneigenlijk onheil dat de luchtvaart bedreigt: aanslagen en militaire acties die door terrorisme en (semi-)oorlogsi- tuaties sinds de jaren zeventig grote, veel pu- bliciteitsgevoelige ongelukken hebben veroor zaakt: de Korean Air Jumbo die de Russen neerhaalden, het door de Amerikanen neerge- 11 januari 1995: Een DC-9 van Intercon tinental de Aviacion stort tijdens de da ling voor het vliegveld van Cartgena in Colombia neer. Bij het ongeluk komen 51 mensen om. De directeur van de Colombi aanse rijksluchtvaartdienst schrijft de tragedie toe aan een bom, die op 14 dui zend voet ontplofte. schoten Iraanse burgertoestel, het in de lucht boven Lockerbie opgeblazen PanAm-toestel. Ook de voor vele passagiers als bedreigend er varen turbulentie blijft buiten de cijfers. Als gevolg van turbulentie willen nog wel eens ge wonden vallen. Maar neerstorten is een zeld zaamheid. Op tienduizend meter is het met de veiligheid van vliegtuigen saai gesteld. Wie af ziet van aanslagen zoals op de Panam Jumbo van Lockerbie, kan het aantal ongelukken op een hand tellen. Op een vlucht van anderhalf uur gebeurt tachtig procent van de ongevallen in nog geen twintig procent van de tijd. De eerste twee minuten van de vlucht zijn al leen al goed voor een kwart van de ongevallen (zie grafiek). Daarna gebeurt er lange tijd niets. Pas het laatste kwartiertje kan het weer spannender worden. De nadering van het vliegveld en de feitelijke landing zijn goed voor 55 procent van de ongelukken in de luchtvaart. Laagterecord 1995 kan een laagterecord aan luchtvaart-do den gaan opleveren, meldt het vakblad Flight International. In de eerste zes maanden kwa men 155 mensen om bij de civiele luchtvaart. Maar dan zijn de honderdvijftig slachtoffers als gevolg van (vier) gewelddadigheden niet meegeteld. „Alleen de eerste zes maanden van 1984 met 134 doden waren beter," meldt Flight. „Maar dan moet wel worden bedacht dat sindsdien het aantal vluchten met dertig procent en het aantal passagiers met vijftig procent is geste gen." 20 januari 1995: Een Let 410 van Abakan Airlines crasht in de bomen rondom het Russische vliegveld Krasnoyarsk. De rechterpropellor weigerde dienst, vermoe delijk vanwege vervuilde brandstof. Bo vendien zou het toestel met een flink over gewicht zijn vertrokken. Die enorme groei is de grootste bedreiging voor de veiligheid in de lucht, constateren de deskundigen van Boeing. En niet alleen omdat de drukte boven de grote vliegvelden als Lon don Heathrow en Chicago O'Hare regelmatig tot bijna-botsingen leidt. Volgens de de veilig- heidspyramide volgt er op een groot aantal kleine en bijna-ongevallen altijd één Grote Boem. Het is echter een gegeven dat bij het handha ving van de huidige veiligheidscijfer het totaal aantal ongelukken simpelweg zal stijgen. Ge woonweg mathematisch, omdat de luchtvaart met acht tot tien procent per jaar groeit. De laatste tien jaar gingen gemiddeld achttien toestellen verloren. Over vijftien jaar zullen dat er 53 per jaar zijn. „Dat betekent dat elke week ergens ter wereld een vliegtuig verongelukt," constateert Paul Russell. Een bijna traumatische gedachte voor een bedrijfstak, die veiligheid zo hoog in het vaandel voert. Die weet dat zijn klanten, de burgers, panisch kunnen reageren op grote on gelukken. „Een dergelijk cijfer is voor onze bedrijfstak volstrekt onacceptabel." Heilig doel Het heilige doel is daarom de absolute nul. „Het publiek verwacht een luchtvaart zonder ongelukken. Dat is ten enenmale een onmoge lijkheid. Maar nul ongevallen moet tegelijker tijd ons doel zijn," constateert Russell. De vliegtuigbouwers zijn op zich best tevreden over hun bijdrage aan de veiligheid in de lucht. Wie de veiligheidsstatistieken van de 31 maart 1995: Een Airbus van Tarom Ro- menian Airlines stort neer bij Balotesti in Roemenië. Alle vijftig passagiers en vijf bemanningsleden komen om. Het toestel maakte een draai na vertrek in een sneeuwstorm. De piloot vloog het vlieg tuig op de hand maar met een automatisch systeem voor de motoren als ondersteu ning. De bemanning zou onvoldoende hebben onderkend dat de twee motoren verschillend werden aangestuurd en greep niet in. Het toestel kwam in een duik vlucht en crashte. verschillende generaties vliegtuigen bekijkt, ziet dat er sinds de introductie van het eerste type burger-straalvliegtuigen eind jaren vijf tig een enorme verbetering is opgetreden. In 1960 lag het aantal ongevallen per een mil joen vluchten nog boven de zestig. Sinds de ja ren zeventig schommelt dat cijfer rond de twee. En van alle gemelde ongevallen wijst analyse uit dat nog geen veertien procent te wijten is aan een fout in het vliegtuig. Het eigen doel van de Boeing-ontwerpers staat geprint in hun hoofden: „Verzeker dat het ont werp van het vliegtuig een ongeval niet ver oorzaakt, noch daaraan bijdraagt." En dat gaat via een trap van prioriteiten: elimineer de fout uit het vliegtuig, beperk de gevolgen van een defect door de omvang te beperken en bin nen het systeem te isoleren en zorg dat de be manning met een fout kan omgaan. Analyse Voor de Boeing-specialisten begint de verbe tering van de veiligheid bij de analyse. En die analyse wijst uit dat zonder iets te doen de luchtvaart relatief veiliger zal worden. De luchtvaartmaatschappijen gaan oude toeste len buiten gebruik stellen. Van de eerste gene ratie straalvliegtuigen zie je de grootste brok kenmakers als de Cornet 4 en de 880/990 met tien ongelukken per miljoen starts al nagenoeg niet meer (zie ook grafiek). De tweede generatie straalvliegtuigen, ont worpen in het begin van de jaren zestig, vliegt wel gewoon rond. De Fokker 28 springt er daarbij niet gunstig uit met een verlies van 4,27 toestellen per miljoen vertrekken. „Dat zegt niet zoveel over het toestel," zegt Russel. „Je moet kijken waar een dergelijk toestel wordt ingezet. Er is groot onderscheid tussen bijvoorbeeld de Verenigde Staten of Afrika." Een tweede gunstige factor is de technologi sche ontwikkeling van Derde-Wereldlanden. Want cijfers leren dat in de ontwikkelde Wes terse landen veel minder ongelukken gebeuren dan in de rest van de wereld. Die landen moe ten nu gaan inhalen. China kocht bijvoorbeeld eerst vliegtuigen en verbetert nu pas de lucht havens en de verkeersleiding. Veiligheid is een resultante van vele complexe factoren. Het grootste ongeluk uit de burger- 13 april 1995: Een Boeing 737-400 van Markair raakt ernstig beschadigd na een foute landing bij Denver in de Verenigde Staten. De bemanning vliegt aan op de verkeerde landingsbaan, realiseert zich dat in een laat stadium en verandert de koers alsnog. De computer waarschuwt voor de te snelle daling: het toestel maakt een keiharde landing en sleept met de staart honderden meters over de landings baan alvorens tot stilstand te komen. Geen gewonden onder de 141 passagiers en zes bemanningsleden. luchtvaart is de botsing van twee Jumbo's van de KLM en de PanAm op Tenerife had alles te maken met communicatie. Tot op heden wordt getwist over de schuldvraag, waarbij overi gens KLM het meest de Zwarte Piet wordt toegeschoven. Mens De mens is het grootste gevaar, leren de statis tieken. De laatste tien jaar lag in zes tot zeven van de tien ongevallen de schuld bij de be manning. Bij Boeing zijn ze ervan overtuigd dat een vliegtuig zo niet nu dan toch in de naaste toekomst zonder piloten kan worden gevlogen. Totaal geautomatiseerde systemen kunnen vliegtuigen laten opstijgen, kruisen, dalen en landen. „En waarom niet? Je hebt tegenwoordig ook compleet geautomatiseerde treintjes." Het antwoord ligt bij de machtige bonden van ver keersvliegers. En zouden de passagiers accep teren dat zij gaan vliegen zonder piloot? Hoewel de technologen wel eens meer vertrou wen in computers dan in mensen lijken te heb ben, moeten zij daarom de gezagvoerder cen traal blijven stellen in de cockpit. Boeing heeft ervoor gekozen om de cockpit langzaam te moderniseren. „Een evolutie, geen revolutie," is het credo in Seattle. Dit in tegenstelling tot de filosofie van de Europese concurrent Air- 28 en 29 april 1995: Op twee opeenvolgen de dagen schieten Tamil-rebellen BAe- 748-toestellen van de Srilankese lucht vaartmaatschappij Helitours uit de lucht bij het vliegveld Palaly. Alle inzittende van beide vliegtuigen komen om: totaal 97 mensen. bus, dat veel meer high-tech in de cockpit stopt. Om de piloten bijvoorbeeld te laten wennen aan de moderne lcd-schermen, werd op die beeldschermen de ouderwetse klokken afgebeeld, die met een simpele druk op de kongl ;n knop te vervangen zijn door moderne di[ afbeeldingen. „Maar kern is dat de vlieger zelf coi houdt over het toestel. De computer dit ondersteunt moet een zekere tolerantie fouten hebben. De piloot moet overal trokken blijven!," zegt Chet Ekstrand. Voortdurende training moet zorgen verkeersvlieger optimaal in vorm blijfil nieuwste generatie simulatoren is zo ecij zelfs het verschil in geluid tussen een 737-400 en een Boeing 737-600 'natuui| trouw wordt weergegeven. En de talloze, jes in de zijwanden bieden de trainer all gelijkheden van problemen, variërend v: perende motoren tot zware storm. Details ior Marianne Wuite De weg naar de Heilige Nul wordt i moeilijker naarmate het doel is genaderil komt steeds meer op details aan. Def blijft het grootste struikelblok. Niet vail zijn technische kennis, maar vanwege| trots. Russell: „Wij zijn afhankelijk van de inra tie van de luchtvaartmaatschappijen. Alll ringen moeten bij ons gemeld worden J een routegesprek bezocht ik in Zuid-A een luchtvaartmaatschappij die na# 24 juni 1995: Een Tupolev TU-134 j Harka Air Services landt tijdens stortj gens met sterke windvlagen bij T Nigeria. Het remsysteem blokkeerde het toestel raakt van de baan en brï volledig uit. Van de 74 passagiers ko» er zestien om het leven. e hebben eerder aa| niet te beroerd zijn kelijk in de harenl nu zetten de heren en dan en justitiecircuit zich achj 'ap. De politiemensen zitte Je handen, zegt voorzitter v| 'erlandse Politiebond, constateren dat Justitie va parlementaire enquête in 'te schoonmaak heeft gehol zij de lading modder over 5 igen. Volgens Justitie is dl p politie moet niet zo angst 'te zijn," is de boodschaj 'gdrager. 'rzitter Maarten van Traa taire enquêtecommissie hl |P naar de openbare verhl jard dat het niet de bedoelil 'te leidt tot een nieuwe IRT- 'indelijk twee ministers ha en. Maar op de achtergrorf het Interregionaal Recherq and/Utrecht zeker rondv |ar omdat hoofdcommissari Amsterdamse politie nog j. en heeft met de commissi! n vorig jaar in opdracht 'Pheffing van het IRT ondej derste steen dholt heeft het nooit ku de commissie zijn korps fouten meldde. Toen vroeg een piloot: je] zeker om een eind te maken aan die s] van storingen in dat-en-dat-paneel? Bj van niks. Het is dan blijkbaar de trots paalde mensen die verhindert fouten toe' ven." Of soms gewoon het geld. Een Franse le luchtvaartmaatschappij installeert*! een hoogtewaarschuwingsysteem op vliegtuigen, nadat een toestel zich om klaarbare redenen in de grond had De techniek was ruim voorhanden, mafj put werd pas gedempt toen het kalf ve ken was. De mens blijft in naam de baas in het' tuig. Toch wordt dat vliegtuig meer en] bestuurd door de computer. De met communicerende computers van het vlitj en het vliegveld zorgen ervoor dat een1 ook in de mist kan landen. En een der van een Boeing 747 van de KLM ze" applaudiserende passagiers eens in na een geslaagde landing op Schiphol' mededeling: „Dank u voor het applaus, de waardering overbrengen aan ons matiseerde landingssysteem." [e in de IRT-affaire aanwees reden dan ook een vurig pl] ^parlementaire enquête. aangedaan, de onderste s t® gekomen," verklaarde 1 JIRT is immers volgens Norl fen omdat het hoofdstedelijl prs lag of, zoals ook wel werf l m°U ^n' maar omdat de re' |1RT zich van ontoelaatbare, en bedienden. Amsterdan van het team, heeft daas i opgeblazen, aldus de poli 1 iraa kan alle pogingen in 1 I rerband tussen de IRT-af| Je los te weken, maar vast s I 16 affaire nooit een parlerj |ou zijn geweest, het voorjaar van '94 sch pker toen bleek wat zich af beruchte rechercheteam team was in 1988 op initil |er.e Nordholt en zijn Ut] F ingesteld om de georg| 1 a V'gaan te Pakken, mal a nieuwe samenwerk! sen uit utrecht, 't Goci em en Alkmaar kwam ej 'erlijk ten einde. het rapport van de comn

de Stem | 1995 | | pagina 12