1 Serviërs buigen voor Navo-actie PC 'Laat ze alsjeblieft doorgaan met de bombardementenV Nog even op de foto Bombardementen gaan wel door 'Nederlandse waarnemer omgekomen' Drie reële kandidaten burgemeesterschap Breda Hormonenmaffia in België dodelijke klap toegebracht Ambtenaren hoeven in 1996 niet in te leveren philips heeft tfeer meer werk Krajicek verslaat Karei Novacek yst). Lonen stijgen met 1,2 procent Brabanders zijn stroomvreters Vrouwenconferentie begint met chaos Schulden Curasao: gigantische troep' Groei van welvaart °ngelijk verdeeld Allochtonen sterven jonger Corso Zundert professioneler US 1995 HET WAPEN VAN ZEELAND ^ETEH EH H EEN mSKEAUBWKE Dorpsstraat 2 Hoofdplaat. Tel. 01174-8380 ontsD en inspanning Diner-aansant zaterdag 23 september a.s. Aanvang: 19.00 uur aperitief met hapje. Keuzemenu a 48.50 p.p. wordt u op aan vraag toegezonden. De gehele maand september i.v.m. uit breiding van onze brasserie activiteiten. Keuze uit een ruim wijnenpakket a 14.- per fles. Reservering gewenst. DE STEM BV3%6^' 71 031' "000218 I I I I I 1350 JAARGANG geuzen - De directie van Phi- jpg Lighting in Temeuzen heeft (isteren een eerste stap gezet Juor behoud van de werkgelegen heid. Tijdens het overleg met de ^bonden maakte de directie end dat zeventig mensen van afdeling waar de SL- en pÏET-lampen worden gemaakt meer zekerheid hebben over het jehoud van hun baan, omdat ,de markt sterker groeit dan was ver- jacht. ZIE ZEELAND - Cl New York - Richard Krajicek leeft zich in'New York geplaatst voor de tweede ronde van de US De Hagenaar, als twaalfde won in drie sets van Novacek uit Tsjechië: 6-3 [4 6-4. In de tweede ronde van iet Grand-Slamtoemooi speelt Krajicek tegen de winnaar van de partij Prinosil (Dui) - Gimelstob |ZIE SPORT -BI DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Datieven de schatkist dus niks op Redelijk weer Oe prachtige meteorologische zomer eindigt dit jaar met eeivoverwegend droge dag. Perioden met zon en een zwakke tot matige noordenwind. Voorburg - De cao-lonen stijgen dit jaar met 1,2 procent, blijkt uit ramingen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De stij- is iets groter dan vorig jaar. In 1991 en 1992 stegen de cao-lo- nog met ongeveer 4 procent. In 1993 zwakte de loonontwikke- af tot 2,7 procent. Vorig jaar stegen de cao-lonen slechts met (1,8 procent. Den Bosch - Brabanders gebrui ken veel meer elektriciteit dan de 'gemiddelde Nederlanders'. Lim burgers maken het helemaal bont. Uit een onderzoek blijkt dat het stroomgebruik in Neder land door het toenemend gebruik 'an elektische apparaten de laat ste jaren sterk is toegenomen. IZIE ECQNOMIE - A7 Peking - De vierde internationale vrouwenconferentie in Peking is gisteren lichtelijk chaotisch be gonnen. Er waren bijvoorbeeld te weinig kaarten voor de officiële opening beschikbaar. Daarnaast lieten de onderkomens voor de gasten te wensen over. En de ope ningsceremonie zelf was erg obli gaat. ■ZIE BUITENLAND -A5 Willemstad - Accountants zijn al "eken bezig, maar ze zijn er nog steeds niet in geslaagd de omvang van de schulden van Curasao te ™palen. „Het is een gigantische ™ep," zegt een woordvoerder 'an de eilandsraad. Volgende ®aand kunnen de ambtenaren ijjet meer betaald worden. Eén iiing is zeker: de belastingen jooeten straks omhoog. •ZIEBINNENLAND - A4 Den Haag - De Nederlandse be volking krijgt het over het geheel genomen steeds beter, uitgezon derd jongeren tot 24 jaar en ou- ueren boven de 65, die moeten a® rond te komen van een jjow'tjé. Beide groepen moesten Je afgelopen jaren behoorlijk in- ,eve'en. staat in een rapport ven Sociaal en Cultureel Planbu- oau, dat vandaag verschijnt. ■ZIE BINNENLAND-A3 Van onze redactie buitenland Sarajevo/Belgrado - De Bos nische Serviërs hebben gister avond een document onderte kend, waarin zij verklaren de Amerikaanse vredesvoorstel len voor Bosnië te accepteren. De handtekeningen van de leider van de Bosnische Serviërs Ka radzic, de Servische president Milosevic en patriarch Pavle van de Servisch-Órthodoxe kerk zijn gezet na een dag van felle lucht aanvallen door de Navo. Belgra do en Pale willen de benadering van het vredesproces voortaan op elkaar afstemmen, zeiden ze. Behalve gevechtsvliegtuigen was ook de snelle interventiemacht van de Verenigde Naties betrok ken bij de grootscheepse aanval len, gisteren, op stellingen van de Bosnische Serviërs bij Sarajevo, Górazde en Tuzla. Het gaat om de grootste actie die de Navo in haar 45-jarig bestaan heeft uitge voerd. Einde oorlog De Bosnische president Izetbeg- ovic denkt dat de lüchtaanvallen een einde kunnen maken aan de oorlog inex-Joegoslavië. Hij zegt dat Bosnië nu bereid js mee te werken aan een vreedzame oplos sing. Premier Silajdzic zegt dat de luchtaanvallen 'het vredespro ces hebben gered'. VN-commandant generaal Jan vier heeft aangekondigfl dat de operaties net zo lang doorgaan tot Sarajevo en de twee andere 'veilige gebieden' Tuzla en Gó razde niet langer worden bele gerd. De internationale gemeenschap besloot dinsdag tot vergeldings maatregelen, naar aanleiding van de Servische beschieting van Sa- Meer nieuws over Bosnië: OP BINNENLAND - A4: DE STEM - COMMENTAAR OP BUITENLAND - A5: - VS trokken Navo over de streep - 'Geloofwaardigheid is hersteld' - Elfde aanval Navo in Bosnië rajevo, die maandag 37 mensen het leven kostte. „Ons doel is om de bedreiging voor het beveiligd gebied Sarajevo te beperken, en aanvallen op deze en andere door de VN beveiligde gebieden te voorkomen," zei Navo-secreta- ris-generaal Claes. Schade De schade aan Servische doelen viel gisteren moeilijk vast te stel len. Een VN-woordvoerder zei echter dat eerste rapporten aan geven 'dat het effect zeer groot is'. De Navo tracht volgens de- fensie-analysten de luchtafweer van de Bosnische Serviërs voor goed uit te schakelen, zodat haar luchtmacht voortaan ongestoord missies kan uitvoeren. De Bosni sche Serviërs schoten gisteren een Franse Mirage uit de lucht. De piloten konden zich aanvan kelijk met de schietstoel redden, maar zijn volgens het Servische persbureau Tanjug gevangen ge nomen. Steun Van talloze zijden werd gisteren steun uitgesproken aan de mili taire actie. Algemeen was men het erover eens dat een antwoord van VN en Navo onvermijdelijk was geworden. De Amerikaanse president Clin ton zei de actie ten sterkste te steunen. Alleen Rusland veroor deelde het optreden. De Amerikaanse gezant Hol brooke toonde zich gisteravond trouwens vrij optimistisch na een gesprek met de Servische presi dent Milosevic. Tijdens die be spreking, die vijf uur duurde, heeft hij 'beloftes voor positieve stappen in de richting van vrede' gekregen. Holbrooke reist vandaag verder naar Zagreb. Door Harald Doornbos Sarajevo - Nog nooit zijn bombardementen met zo veel vreugde ontvangen als gisteren in Sarajevo. Di verse telefoontjes naar de Bosnische hoofdstad leren dat de mensen Simpelweg opgetogen zijn. Woensdag 30 augustus, de dag dat het Westen in actie kwam. 06.00 uur - De eerste twee Navo-luchtaanvallen zijn net voorbij. Hajrudin Rudic, een inwoner van Sarajevo die in het westen van de stad woont, klinkt uitgeslapen als hij de telefoon opneemt. „Er wordt gebombardeerd," roept hij blij. „We werden wakker tegen een uur of twee. Eerst vliegtuigen en straaljagers. Veel, heel veel. Daarna hoor den we luide explosies. Oh, man. Honderden, honderden explosies. Ze moeten doorgaan met het bombarderen van de Serviërs. Niet stoppen zeg ik je. Want dit is onze enige hoop. Anders blijven er hier iedere dag mensen doodgaan vanwege Servische granaataanvallen." 09.00 uur - Na tientallen keren proberen, gaat de telefoon over van Sanela Pilic in Sarajevo: „Ik zag een enorme zee van vuur in de verte. Ongelooflijk. Ik heb hier ruim drie jaar op gewacht. Ik heb gehoopt, gesmeekt, gebeden. Weet ik veel. Sarajevo was een hel, en daar moest eens een ein de aan komen. En toen hoorden we vanochtend vroeg de vliegtuigen komen. Ook nu weer hoor ik ze. En ze laten bommen vallen. Oh, ruim drie jaar lang haatte ik het ge luid van granaten, maar nu klinkt het me als muziek in de oren. Ik durf nog steeds niet te geloven dat we wellicht binnenkort vrij zullen zijn. Ik vertrouw de internationale gemeenschap niet. Alsjeblieft, zeg me dat ze door zullen gaan met de bombardementen." 12.00 uur - Veel journalisten hebben zich verzameld op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Zagreb voor een speciale persconferentie. Iedereen is een beetje opgewonden. „Zo'n enorme aanval had ik niet verwacht," zegt een Deense collega, „Want de afgelopen drie jaar blonk het Westen nou niet uit in daadkrachtig optreden.-" VN-generaal Janvier, gezeten voor een blauwe vlag van de volkerenorganisatie, meldt dat inmiddels twee groot scheepse luchtaanvallen zijn ingezet op de Bosnische Ser viërs. De derde is onderweg. „Als de Bosnische Serviërs niet toegeven en hun zware wapens niet terugtrekken tot op een afstand zodat ze geen bedreiging meer vormen voor de stad Sarajevo, dan gaan we door met nieuwe bombardementen. Het is aan de Bos nische Serviërs. We stoppen als zij onze eisen inwilligen. Zo niet dan gaan we door. Desnoods dagenlang." VERVOLG OP BUITENLAND - A5 Brussel/Sarajevo - Vijf waar nemers van de Europese Unie zijn gisteren in de buurt van de Bosnische hoofdstad Sara jevo om het leven gekomen. Onder hen bevindt zich mogelijk een Nederlander. De woordvoer der van Europees Commissaris Hans van den Broek zei gister avond dat de Nederlandse waar nemer Peter Schoonenwolf wordt vermist. Hij kon echter nog niet bevestigen dat Schoonenwolf is gedood. Eerder verklaarde het bureau van de Europese Unie in Podgori ca, hoofdstad van Montenegro, dat onder de gedode medewer kers drie Spanjaarden, een Brit en een Ier waren. Het is onduidelijk of de waarne mers het slachtoffer zijn gewor den van de beschietingen van de Navo of van de Bosnische Ser viërs. Van den Broek zelf sluit niet uit dat zij maandag, een dag vqor de Navo de luchtaanvallen lanceer- de, al door de Bosnische Serviërs zijn gegijzeld en gedood. „Ik denk niet dat op dit moment eni ge mogelijkheid kan worden uit gesloten," aldus Van den Broek. De Bosnisch-Servische Radio be richtte dat de waarnemers om het leven waren gekomen bij de Na- vo-aanvallen. De woordvoerder van de Spaanse missie identificeerde de Spaanse slachtoffers als Fernando Rau, een diplomaat die aan het hoofd stond van de EU-waamemingST missie voor ex-Joegoslavië, en diens medewerkers generaal Esponeda en majoor Quintana. Maandag, voordat hij naar Ser visch gebied in Bosnië zou afrei zen, had Rau in Dubrovnik een gesprek met Associated Press Te levision. Op een vraag welke boodschap hij de Senders in Pale zou overbrengen zei hij: „We zul len him vertellen dat er een mo gelijkheid is om een vreedzame oplossing te bereiken, maar dat zou dan wel heel snel en heel op recht moeten zijn." Van onze verslaggevers Den Haag/Breda - De burgemeesters van Middelburg, Delfzijl en Vught, worden in WD-kring en bij ambtgenoten genoemd als de grootste kanshebbers voor de opvolging van Ed Nijpels als burgemeester van Breda. Dat de opvolger van Nijpels op nieuw een VVD'er zal zijn, wordt in politiek Den Haag niet betwij feld. De politiek leider van de WD, Bolkestein, heeft zich daar voor sterk gemaakt bij zijn par tijgenoot minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken en zal aan die eis vasthouden. Zo goed als zeker, zal de nieuwe burgemeester van Breda een car rièreburgemeester .zijn, dus ie mand die die functie nu in een andere stad bekleedt. Aan die twee 'voorwaarden' - WD'er en burgemeester - vol doen de drie nu meest genoemde kandidaten. Mr. C. Rutten is sinds 1985 burgemeester van Middelburg; drs. E. Haaksman is sinds 1988 burgemeester van Delfzijl en mr. G. de Graaf is sinds januari 1989 burgemeester van Vught. Allen zijn mannen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Borst van Volksgezondheid is be zorgd over de gezondheidstoe stand van allochtonen. Mensen uit deze groep zijn vaker ziek en sterven jonger dan de ge middelde Nederlander. Een van de oorzaken daarvan is dat allochtonen minder en ook verkeerd gebruik maken van ge zondheidsvoorzieningen. De be windsvrouw schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat zij daar wat aan wil doen. Ze wil er onder meer voor zorgen dat er meer mensen uit de min derheden in de gezondheidszorg gaan werken. Daarnaast moeten migranten ge stimuleerd worden om gebruik te maken van preventieve voorzie ningen op het gebied van gezond heidszorg, die trouwens ook toe gankelijker voor hen gemaakt moeten worden. Aan de organisaties van minder heden de taak mee te helpen, on der meer door een betere voor lichting. De eventuele benoeming van een mannelijke burgemeester zou niet in overeenstemming zijn met het door de gemeenteraad opge stelde profiel, waarin een duide lijke voorkeur voor een vrouw wordt uitgesproken. Een pro bleem lijkt echter te zijn dat er geen zware vrouwelijke kandida ten hebben gesolliciteerd. Zeker is dat er een sollicitatie is binnengekomen van mr. ,W. de Vrey-Vringer, WD-burgemees- ter van de kleine (11.000 inwo ners) Zuidhollandse gemeente Nieuwkoop. Ook de Haagse wet houder van Financiën, drs. L. En- gering-Aarts, eveneens WD, heeft gesolliciteerd. Haar voorgangster in Den Haag, A. van den Berg, burgemeester van Bergen op Zoom, behoort niet tot de belangstellenden voor Breda. Evenmin als de wel als kandidate genoemde N. van den Broek, die pas een goed jaar bur gemeester van Heemstede is. In totaal hebben 21 kandidaten gesolliciteerd naar het ambt van burgemeester van Breda. Hiervan zijn er veertien elders als burge meester werkzaam. Ingedeeld naar politieke kleur behoren twaalf sollicitanten tot de WD, drie tot het CDA, drie tot de Pv dA, twee tot D66 en van één is de politieke klein- niet bekend. Commissaris der Koningin in Noord-Brabant mr. F. Houben zal uit dit lijstje een aantal kan didaten selecteren met wie de Bredase vertrouwenscommissie binnenkort gaat praten. VANDAAG IN DEZE KRANT Het jaarlijkse bloemen corso in Zundert belooft zondag een nog groter spektakel te worden dan andere jaren. Hoewel het aantal bezoekers be duidend lager zal zijn dan in de glorietijd, neemt de professio- naliteittoe. JLflL IDEELD INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Uit-Gids deel D RTV-programma's D5 Antwerpen - De Belgische politie heeft de afgelopen dagen een omvangrijk netwerk van handelaren in verboden groeihormo nen opgerold. De Antwerpese justitie zegt dat dankzij deze aanhoudingen de hormonenmaffia een dodelijke klap is toegebracht. De politie heeft op verschillende plaatsen in Vlaanderen en Wallo nië vijf mannen en vier vrouwen opgepakt. Hoofdverdachte is een 47-jarige man uit het Vlaamse plaatsje Malle. De riante levens stijl van de man in kwestie had de aandacht van justitie getrokken. De man zou aan het hoofd staan van een organisatie met vertak kingen in het buitenland. De ben de haalde de grondstoffen voor de hormonen in Zwitserland. De eigenlijke produktie, die vele duizenden doses per week be droeg, vond in België plaats. Ver volgens werden de hormonen in binnen-'en buitenland afgezet. De Belgische politie zegt dat de hoofdverdachte een goede beken de is van de Roeselaarse veearts De Marez, die onlangs werd gear resteerd. Deze man wordt gezien als de peetvader van de Belgische hormomenmaffia. De Belgische autoriteiten hebben de jacht op de hormonenhandel geïntensiveerd na de moord, in februari dit jaar, op veterinair in specteur en veearts Karei van Noppen. De moordenaars van de ze veearts zijn nog steeds niet ge vonden. Zijn broer Flor heeft eerder forse kritiek geuit op het optreden van justitie. Hij zei toen dat de auto riteiten veel meer weten dan zij officieel toe willen geven. Justitie zou namelijk gegevens uit de computer van Van Noppen heb ben gehaald. (ADVERTENTIE) PISCOUNTj DE COMPUTER KOOPJES-BEURS VIDEOGAMES PHILIPS CD- i DEMONSTRATIE INTERNET ZAT. 2 EN ZON. 3 SEPTEMBER, 10-16 UUR ZEELANDHALLEN, GOES INFO EN REDUKTIEBON MET f 5,- VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD Een laatste groepsfoto aan het einde van het staatsbezoek aan Indonesië, waarbij koningin Beatrix en prins Willem-Alexander samen met de traditionele dansers van de Minangkabau-cultuur op het ei land Sumatra poseren. Het koninklijk gezelschap werd op Sumatra trouwens buitengewoon enthou siast ontvangen. Tienduizenden mensen omzoomden de route die vorstin en prinsen aflegden. Van daag keert het koninklijk gezelschap terug naar huis. OP BINNENLAND - A4: Indonesië: beurs, open, vingertje weg? FOTO ANP Den Haag (anp) - Modale ambtenaren kunnen volgend jaar rekenen op behoud van hun koopkracht. Het verlies van koopkracht voor alleenstaan den op minimum-niveau wordt een fractie beperkt.De meest betrokken .bewindslieden zijn het gisteren namelijk in grote lijnen eens geworden över maatregelen om de inkomens voor deze groepen te repareren, melden bron nen in politiek Den Haag. Vorige week bereikte het kabinet overeen stemming over het koopkrachtbeleid voor volgend jaar. Premier Kok kondigde aan dat in elk geval de minima en de modale inko mens er niet op achteruit gaan. Uit doorrekeningen bleek echter dat de geko zen maatregelen niet voor iedereen voldoende soelaas bieden. De gemiddelde ambtenaar zou ongeveer een half procent moeten inleve ren, terwijl de koopkracht van alleenstaan den met een minimum-inkomen met één pro cent zou afnemen. De bewindslieden uit de sociaal-economische zeshoek willen het beleid iets aanscherpen, waardoor voorkomen wordt dat ambtenaren er in inkomen op achteruit gaan. Het is nog niet duidelijk of dat ook geldt voor rijksamb tenaren. Alleenstaanden op minimum-niveau zien him koopkracht nu met slechts 0,75 pro cent dalen. Een en ander wordt bereikt door een verdere verlaging van het tarief in de eerste belasting schijf, door de belastingvrije som wat verder te verhogen dan met het eerder afgesproken bedrag van 875 gulden en door een premie- vrije voet in de ziekenfondswet. Het kabinet hakt vermoedelijk morgen de knoop door. Op Prinsjesdag wordt de begro ting voor volgend jaar gepresenteerd. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bi) het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Velefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- z, gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 5 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. i E STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-N EDE RIAN

de Stem | 1995 | | pagina 1