aarhuis op tandvlees verder Iwan en Litmanen geselecteerd DE STEM Niets gaat voorlopig boven Heerenveen UITSLAGEN Kroaten naar ►or woningruil spastoor' kan It thuis houden lottier, Kamstra, Oremans, Schalken en Siemerink onderuit in New York Jan Boskamp komt en Anderlecht wint weer Jo Bonfrere bondscoach van Nigeria Goran Ivanisevic weer geblesseerd B SPORTNIEUWS KORT Kansen Verstappen stijgen Voetbalfan bezweken aan verwondingen Schumacher speciale gezant voor Unesco Feijen doet 15-voudige triathlon Vijf rensters naar WK in Colombia 5DAG 30 AUGUSTUS 1995 afel en een gebroken glasplaat J ran makelaar 'Lasta' (De Zwaluyl :ilometer ten westen van de Servil - liggen tientallen foto's met daar! llerlei huizen. lijk was ik dat niet, ik had sim: pel weg geen keuze." Verdreven uit Zagreb arrive® de het echtpaar in 1992 in het dorpje Kukujevci, in Servii Van oudsher woonden er echti in dit Servische gehucht voor- namelijk Kroaten. Jovica ei Mileva kregen er een oudi boerderij aangeboden van eet Kroatisch gezin dat vanwegi de oorlog naar Kroatië was gi vlucht. Al snel merkten ze dat de rei van de Kroaten uit Kukujevi ook graag weg wilden. „En a werd ons idee van het maki laarsbureau voor woningru tussen Serviërs en Kroaten g( boren", zegt Jovica, „Het ii wellicht treurig, maar hier zoiets normaal geworden." Inmiddels woont er nauwelijU nog een Kroaat in Kukujevcii. Allen hebben hun huis geruild] met een Servisch gezin in: Kroatië. „De Kroaten hebben nog relatief geluk," beweren de makelaars, „de huisjes hier in] Servië zijn namelijk stukkeni kleiner en veel minder waardl dan de huizen van de meeste' Serviërs in het veel rijkere Kroatië. Dus de meeste Kro aten gaan er op vooruit. Zij krijgen een veel mooiere wo ning." In drieëneenhalf jaar tijd heeft het echtpaar al over de duizend mensen geholpen bij het zoe ken van een ruilhuis aan de an dere kant van de grens. „Die etnische uitwisseling klinkt voor buitenstaanders mis schien heel eng, maar wij zijn bijna verworden tot sociale werkers," meent Jovica. „Wij proberen mensen te hel pen die weg willen. Alles ver loopt zo eerlijk mogelijk. Wij krijgen tweehonderd Duitse marken voor de onderhande- lingskosten, daarna wordt alles in vrachtwagens vervoerd naar Kroatië. Wij stelen niets, wij dwingen niemand, en wij hou den altijd goede relaties met onze klanten. Want met name 's nachts kun nen er gewoonweg van die ex tremisten een Kroatisch huis binnendringen. Etnische min derheden leven aan beide zijde van de grenzen in angst. Wij geven ze weer toekomst en een nieuw huis." Het echtpaar wijst op het wei nige luxueuze onderkomen waar ze zich bevinden. Het is er klein en oud, de muren zijn smerig. „Voor het geld hoef je het niet te doen," zegt Mileva, „maar wij, gewone mensen, zit ten allemaal in hetzelfde schuitje. Wij moesten vertrek ken uit Kroatië, Kroaten gaan weg uit Servië. Dat is ontzet tend tragisch." „Wij kunnen nog wel samenle ven met Kroaten," zegt Jovica. Dan, doelend op de presidenten Tudjman en Milosevic, vervolgt ze: „Maar helaas, onze vaders hebben een andere mentali teit." ■vie, Iker [om te Iten Bal- Ike- |us- Vat lei- na- Ikaal had svci bij koor bica I sa- Ike- er |ts is 41- Ijes. uit :egt seft iro- te luis rde tot tad ge- dat lie- loor ren. in een schoenen rkstraat 10, Oosterhout, 01620-453873 Sport jienveen (anp) - Een dag of mag Heerenveen zich de ploeg van Nederland men. Dat is de beloning [„r de overwinning gister- sjd op FC Groningen (1-0). laarbevochten, nauwelijks jend, maar wat maakt het [Voorlopig gaat er niets bo- Friesland. il heette de matchwinner. De 1 MVV gekomen verdediger bij zijn eerste competitie- jden voor Heerenveen diep in de tweede helft raak na een voorzet van Roelofsen. Officieel gebeurde dat in de 88e minuut. Hoewel Van der Ende nog een minuut of zeven blessuretijd in petto had, was de tijd te kort voor Groningen terug te komen. Heerenveen blijft ongeslagen, Groningen leed zijn eerste neder laag. Daarmee werd de formatie van Westerhof te zwaar gestraft. De Groningers controleerden de wedstrijd over lange periodes, gaven weinig kansen weg en mochten aanspraak maken op een punt. Heerenveen kreeg sim pelweg niet de gelegenheid het Abe Lenstra-stadion op stelten te zetten. De thuisclub had één zeer sterke fase, tussen de 21e en de 26e minuut. Het leidde tot drie kansen op rij. Roelofsen schoot voorlangs, Regtop miste de re bound nadat Lodewijks een bal van Tomasson losliet, De Visser strandde na goed voorbereidend werk van Tammer op de doelman van Groningen. Een aantal om zettingen haalde het ritme wat uit Heerenveen. Na een half uur verdween back Sier met een spierblessure aan een bovenbeen. Aanvaller Wouden kwam, De Visser zakte terug naar de verde diging, Tomasson werd midden velder. Groningen hervond de grip op het duel en kreeg meteen de mooiste kans. Van Wattum miste die knullig na een fraai door Koeman en de doorkoppen- de Huizingh opgezette aanval. Het was, op de late treffer van Straal na, één van de laatste aar dige dingen van de avond. Het duel werd rommelig, het aantal gele kaarten nam toe, het opont houd door blessuregevallen was legio. Huizingh verdween met een hevig bloedende hoofdwond, Koeman haalde met een pijnlijke knie hinkend de finish. Van leuk spel was geen sprake meer. HEERENVEEN - FC GRONINGEN 1-0 (0-0). 88. Straal 1-0. Scheids rechter: Van der Ende. Toeschou wers: 12.000. Gele kaarten: Wouden, Doesburg, Straal (Heerenveen), Van Wattum, Liefden, Sion (FC Gronin gen). HEERENVEEN: L'Ami; Doesburg, Pastoor, Straal en Sier (26. Wouden); Roelofsen, Hansma en De Visser; To masson, Tammer en Regtop (79. Ech- teld). FC GRONINGEN: Lodewijks; Lief den, Koeman, Veenhof en Gall; Bee- rens, Van Wattum, Huizingh (76. De Kruyff) en Gorré; Bombarda en Sion. ngland heeft een speciale hulplij^ itiseerde parochianen van de 'ravjfcrig ;n Parijs leek'z'ê'de ban t*e lerden mensen belden het speciale™'- rar aanranding en geestelijke mani- aal bekende geestelijke. eel eenkomsten. De alternatieve 'Ne- Sur ad e- bm- ad- rd- |au- :ijn :en. ge- ïop ing ens nd. ef- as- re- lal, el- 1de- in- ha- |cht in- ele pok k'. iaf- jtak be- ijk ïs- :k- en 'ij- gen Uur Mis' in de Sheffieldse St. Thomas Kerk werd bezocht door meer dan 500 jongeren. Deze dienst had een ongebruike lijk verloop. In de totaal verduis terde kerk stonden een tiental tv- toestellen opgesteld waarop on dermeer video's van wuivende korenvelden werden vertoond. Tussen keihard bonkende rave klanken bracht de pastoor zijn boodschap van planetaire liefde Omstreden ook was een door hem georganiseerde 'Festival vas Christelijke Kunst' waarbij enige parochianen in bikini dansten op rave. Op een scherm flitsten tek sten als 'Eet God' en 'Slik God Vanwege geluidsoverlast bij om wonenden moest de dienst later verhuizen naar een sportcen trum. Naar het voorbeeld van de 'Rave for Jesus'-dienst werden 'Jj Noord-Engeland en Schotland een veertigtal soortgelijke groe pen opgericht. Een woordvoerder van de Chur® of England liet weten dat er of zich niets tegen deze 'post-m°' derne missen' was. Hij erkende dat men wellicht tj veel risico had genomen met he toezicht op bepaalde activite1' ten'. Geestelijken die werken met jon geren in sociale rampgebied® zeiden te vrezen dat het schan daal rond pastoor Brain zou kun nen leiden tot een reactie en ver scherpt toezicht van tradione kerkstromingen. lew York - Het altijd om- ingrijke contingent Ne- lerlandse supporters op ishing Meadows had het [gisteren maar moeilijk Fanatiek werden er ssenstanden en uitslagen [itgewisseld op de overvol- 1 lanen onder de lommer de Frans aandoende llatanen in het Louis Arm- tong Stadium. Men liep, |okte en rende van Bolle- raf naar Rottier, van Ore- ns naar Schultz, van laarhuis naar Siemerink, i Schalken naar Kams- aenBoogert. a kwart voor een vannacht had hul Haarhuis Gilbert Haller èlijk aan de haak. Net zo uit- woond als Haarhuis, was het alende Oostenrijkse krachtmens rkeer op keer in geslaagd om inuit een hopeloos lijkende ach- rstand aan te haken voordat i verbrande Haarhuis na vier vechten eindelijk de laatste lapuitdeelde: 6-7 6-1 6-3 6-7 7- i. |ijhet sluiten van deze editie had itie Boogert de eerste set ver van Zina Garrison, en de ie net gewonnen. Richard 'ajicek kreeg nog een dagje ex- i rust. Hij komt pas vandaag in actie tegen Karei Povacek. e tweede dag was er een van ge- engde Nederlandse gevoelens. |Negen Oranjeklanten kwamen er 'i actie, slechts drie overleefden ouverture: Manon Bollegraf, ifflda Schultz en Paul Haar- ïis. vreugde was er ook bij P overwinningen van Manon legraf (4-6, 6-1, 6-4 tegen de igaarse veterane Andrea Te- Qesvari) en Brenda Schultz Mc Carthy: 7-6, 6-2, 7-6 tegen Audra filler. medeleven met de totale die Stefanie Rottier [mocht beleven. De Zeeuws voor wie het winnen een wedstrijd in een Grand i onoverkomelijker is dan het Wdimmen van de Himalaya ging 'el eens eerder af een eerste ron- De start in New York was «ar zestiende achtereenvolgen- fe in een Grand Slam-toernooi. 'teken, toen ze op Roland Garros eindelijk een potje won. Maar 'Weren werd het niet alleen de vijftiende nederlaag, maar ook absoluut drama. Pijnlijker Jan pijnlijk kan een 'bagel' een dubbele nul', tweemaal 6-0 in 37 minuten toch nauwelijks zijn... B*"- vriendin, collega en trai- Miriam Oremans een stuk beter, en won jagen Katrina Adams tien games. Jat was helaas niet genoeg orn aat de Amerikaanse er vier meer "bt te maken, waaronder de jwee beslissende breaks: 7-5,7-5. °temans kon zichzelf, in tegen stelling tot Rottier, na afloop des- jndanks wel een paar schouder- dopjes geven. De Berlicumse leg- j*. samen met Adams, een aan- partij op de mat die, volgens haar trainer Hugo Ekker het mannentoernooi niet mis- zou hebben. zat wel wat in. Beiden speelden aanvallend, maakten "einig fouten en liepen voor wat se waard waren. Zodat het voor Oremans zuur was dat de wed strijd op een paar onnozele pun ten zijn beslag kreeg. „Maar ik i mezelf niets te verwijten", ™us een drijfnatte Oremans, „ik gedaan wat ik moest doen en was net niet genoeg. Een Wedstrijd verliezen op de enige twee breakpoints, die ja dan toe vallig net kwijt raakt, dat kan ge beuren. Gelukkig maak ik dat zo vaak mee. Het was écht close, maar ja, dat is tennis." «houderklopjes waren er ook Joor Sjeng Schalken, de junio- 'enkampioen van vorig jaar, die e btd niet mocht verdedigen omdat hij volgende week tijdens dat juniorentoernooi negentien jaar wordt. Ook Schalken speelde in zijn eerste US Open als senior een prima wedstrijd, maar de jeugdige onervarenheid moest het afleggen tegen de geslepen heid van Cédric Pioline, twee jaar geleden verliezend finalist tegen Pete Sampras: 6-4, 7-5, en 6-1. Geen schouderklopjes voor Jan Siemerink, van wie veel verwacht werd na zijn finaleplaats op Longs Island, twee dagen eerder. Daar werd hij pas door Yevgeni Kafelnikov te razen genomen, zo dat 'Jantje' met hoge verwachtin gen de bus van Long Island naar Queens nam. Het kan verkeren. Daar aangekomen werd hij giste ren op baan zestien in een nood- tempo afgeserveerd door Derek Rostagno. Waarbij de driemaal 6- 4 in goed anderhalf uur nog meer wedstrijd zouden kunnen doen vermoeden dan werkelijk het ge val was. „Ik was moe," mopperde de Rijnsburger nadat hij weer wat afgekoeld uit de kleedkamer was gekomen, „hondsmoe na die week op Long Island. Ik voelde al voor die wedstrijd dat ik niet lek ker in mijn vel zat vandaag." UITSLAGEN Mannen, eerste ronde: Haarhuis (Ned)-Schaller (Oos) 6-7 6-1 6-3 6- 7 7-5, Rostagno (VSt)-Siemerink (Ned) 6-4 6-4 6-4, Pioline (Fra)- Schalken (Ned) 6-4 7-5 6-1, Agassi (VSt/l)-Shelton (VSt) 6-2 6-2 6-2, Sampras (VSt/2)-Meligeni (Bra) 6- 0 6-3 6-4, Kafelnikov (Rus/7)-Ta- rango (VSt) 6-0 6-4 7-5, Rosset (Zwi/13)-Gaudenzi (Ita) 6-7 6-3 6- 1 6-0, Martin (VSt/15)-Forget (Fra) 6-3 7-5 4-6 6-4, Furlan (Ita)- Delaitre (Fra) 6-3 6-3 6-1, Wood- bridge (Aus)-Woodruff (VSt)6-4 7- 6 6-4, Göllner (Dui)-Apell (Zwe) 6- 2 7-6 6-1, Vacek (Tsj)-Sinner (Dui) 6-4 6-7 6*3 2-6 7-6, Clavet (Spa)- Ruud (Noo) 6-1 6-4 6-4, Spadea (VSt)-Dreekmann (Dui) 6-4 7-5 6- 4, Philipoussis (Aus)-Wekesa (Ken) 7-6 6-0 1-0 opgave, Lareau (Can)-Voinea (Roe) 6-4 3-6 4-6 6-4 7-5, Hlasek (Zwi)-Mronz (Dui) 6-3 4-6 6-4 6-2, Bjorkman (Zwe)- Knowles (Bah) 6-1 7-5 6-1, Yzaga (Per)-Frana (Arg) 6-2 5-7 2-6 6-3 6-4. Dubbelspel: Damm/Novacek (Tsj)-Noteboom/Bauer (Ned/VSt) Lagos - De Limburger Jo Bonfrere is door de Nigeri- aanse voetbalbond aange steld als bondscoach van het nationale team. Bonfrere vervangt de Braziliaan Car los Alberto Torres, die na zijn benoeming in juli twee weken op vakantie ging en nooit terugkeerde. De Nigeriaanse voetbalbond had Torres tot deze week de tijd gegeven zich weer te melden en met zijn werk zaamheden te beginnen. Uit eindelijk wilde voorzitter Emeka Omeruah niet langer wachten. „Torres heeft zich niet slim opgesteld in onze samenwerking. Ik kreeg hem pas maandag aan de tele foon. Hij was sceptisch over de afspraken. Hij dacht dat hij zich niet aan zijn beloftes kon houden" verklaarde de voorzitter dinsdag. „Dan houdt het verder op." Bonfrere werkte al eerder met de nationale ploeg van Nigeria. Hij was vanaf 1990 assistent van de Nederlander Clemens Westerhof, die de ploeg naar de eindronde van het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten leidde. Beiden vertrokken vorig jaar na de WK. 6-4 2-6 7-6. Vrouwen, eerste ronde: Schultz (Ned/16)-Keller (VSt) 7-6 2-6 7-6, Bollegraf (Ned)-Temesvari (Hon) 4-6 6-1 6-4, Davenport (VSt/10)- Kamstra (Ned) 6-2 6-2, Frazier (VSt)-Rottier (Ned) 6-0 6-0, Adams (VSt)-Oremans (Ned) 7-5 7-5, Graf (Dui/l)-Coetzer (ZAf) 6- 7 6-1 6-4, Novotna (Tsj/5)-Cecchi- ni (Ita) 6-2 6-0, Date (Jap/7)-Meier (Dui) 6-0 2-6 6-2, Huber (Dui/11)- Basuki (Ino) 6-2 6-3,Zvereva (WRu/12)-Kandarr (Dui) 6-4 6-0, Paulus (Oos)-Majoli (Kro/13) 6-4 6-4, Mary Joe Fernandez (VSt/14)- Wiesner (Oos) 4-6 6-4 6-3, Labat (Arg)-Wagner (Dui) 6-1 6-0, Rubin (VSt)-Peiïetti (Ita) 6-4 6-1, Maka- rova (Rus)-McGrath (VSt) 6-1 7-5, Jecmenica (Joe)-Medvedeva (Oekj 6-3 6-0, Ksehwendt (Dui)-Pit- kowski (Fra) 6-1 3-6 6-3, Shriver (VSt)-Stubbs (Aus) 7-6 4-6 6-1, McNeil (VSt)-Richterova (Tsj) 6-3 6-7 6-2, Kruger (ZAf)-Stafford (VSt) 7-6 6-3, Werdel (VSt)-Sung- hee (ZKo) 7-5 7-6, Zrubakova (Slw)-Poruri (VSt) 6-1 3-6 6-2, Po (VSt)-Bobkova (Tsj) 6-2 6-1, Arendt (VSt)-Miyagi (Jap) 6-4 7-5, Lee (VSt)-Whitlinger (VSt) 4-6 6-4 7-5, Sugiyama (Jap)-Ignatieva (WRu) 6-0 6-2, Raymond (VSt)- Vento (Ven) 3-6 1-6 6-2. Van onze verslaggever New York - Eigenlijk verliest hij alleen van zichzelf. Goran Ivanis evic nam maandagavond laat af scheid van de US Open. Met ge bogen hoofd en verzwikte enkel. Ivanisevic, in New York de num mer zes van de plaatsingslijst, verloor in zijn eerste jaren als prof vaak het hoofd. De afgelo pen maanden verloor hij vooral door blessures, aan schouder, en kel en knie. In de slotpartij van de openings dag ging de 23-jgrige Kroaat te gen de Nieuwzeelander Brett Steven bij een 6-4 6-3 3-3-voor- sprong door zijn linker enkel. Hij hobbelde nog even door, maar gooide na het setverlies (3-6) en een break achter (1-3) het racket in de tas en vertrok. Ivanisevic verdween door de ach terdeur, teleurgesteld en stil. ,;Toen ik hem onderuit zag gaan, dacht ik al dat het over was," sprak Steven. „Het verbaasde me dat hij verder ging. Ik had mede lijden met Goran. Hij speelde zo verschrikkelijk goed dat ik me er al bij had neergelegd van de nieu we US Open- winnaar te verlie zen." Jeff Tarango, wereldberoemd sinds zijn woede-uitbarsting op Wimbledon, mocht alsnog meedoen in New York. Maar het 'mentale wrak' Ik heb de laatste zeven dagen hooguit vier uur geslapen') was kansloos tegen de Rus Yevgeni Kafelnikov. foto ap Breda - Tomek Iwan is gese lecteerd voor het Poolse natio nale elftal, dat volgende week woensdag in Zabrze tegen Roemenië speelt. De Feye- noorder maakt deel uit van een selectie van twintig man, die bondscoach Hënryk Apos tel gisteren bekendmaakte voor de EK-kwalificatiewed- strijd. De ontmoeting met de Roemenen is van cruciaal belang voor de Po len, die met Frankrijk de derde plaats delen met elf punten. Zes minder dan koploper Roemenië in zeven duels vergaarde. De Fransen spelen thuis tegen Azer beidzjan, puntloos laatste in groep één. De Finse bondscoach Jukka Ikalainen heeft voor de EK-wed- strijd tegen Schotland Jari Lit manen opgeroepen. De spits heeft bij Ajax nog geen competitiewed strijd gespeeld. Afgelopen week einde deed hij, verlost van een knieblessure, mee in het tweede van Ajax in de bekerwedstrijd te gen Hollandia. Finland is derde in groep acht, achter Rusland en Schotland. Bondscoach Dusan Uhrin heeft zeven 'buitenlanders' in zijn Tsjechische selectie opgenomen voor het belangrijke EK-kwalifi- catieduel tegen Noorwegen, op 6 september in Praag. Beide landen zijn met Nederland in groep 5 van de voorronde verwikkeld in een hard gevecht om kwalificatie voor de eindronde van de Euro pese titelstrijd in Engeland. Noorwegen heeft nog één punt nodig om de reis naar Engeland te kunnen boeken. Selectie Tsjechië: doel: Kouba (Spar ta Praag), Srnicek (Newcastle Uni ted); verdediging: Kadlec (Kaisers- lautern), Repka (Sparta Praag), Hor- nak (Sparta Praag), Jiri Lerch (Sla- via Praag), Suchoparek (Slavia Praag); middenveld: Nemecek (Ge neve), Nedved (Sparta Praag), Fiy- dek (Sparta Praag), Latal (Schalke 04), Nemec (Schalke 04), Poborsky (Viktoria Zizkov); aanval: Drulak (Petra Drnovice), Skuhravy (Genoa), Lokvenc (Sparta Praag), Kuka (Kai- serslautern). Ajax doet geen poging Real Madrid zand in de ogen te strooi en. De Amsterdammers arriveer den gisteren met een 'normale', zij het slechts vijftienkoppige, se lectie in de Spaanse hoofdstad. In Nederland bleven alleen de spe lers achter die normaal gespro ken dit seizoen ook in het tweede elftal actief zijn, om vanavond het bekerduel tegen Vitesse af te werken. Louis van Gaal gaf bij aankomst in Madrid te kennen het ook niet zo zinvol te vinden verstoppertje te spelen in het vriendschappelij ke duel met de Spaanse kam pioen, die over twee weken de eerste tegenstander in de Cham pions League is. „Wij spelen al vier jaar hetzelfde. Iedereen die het internationale voetbal een beetje volgt weet hoe wij voetbal len en kent de kwaliteiten van onze spelers. Daarom heeft het geen zin moeilijk te doen." De Duitse bondscoach Berti Vogts heeft Jürgen Klinsmann toch geselecteerd voor de belang rijke EK-kwalificatiewedstrijd tegen Georgië volgende week woensdag. De aanvaller van Bay- ern München zou vier weken uit geschakeld zijn, nadat hij tijdens de ouverture van de Bundesliga op 12 augustus aan zijn rechter- enkel geblesseerd was geraakt, maar hervatte maandag al de training. RKC heeft gisteren een tever geefs beroep op PSV gedaan om de huurovereenkomst van Grego ry Playfair weer te ontbinden. De aanvaller raakte bij zijn eerste optreden voor de Waalwijkse club ernstig aan zijn knie gebles seerd en is de komende maanden uitgeschakeld. „Telefonisch heb ik de ontstane situatie met PSV-manager Frank Arnesen besproken. Die wijst er echter op dat er een getekende overeenkomst ligt tot het einde van het seizoen. Dat is zijn goed recht. Daar moeten we ons dus maar bij neerleggen," aldus ma- WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 DEEL Brussel (anp) - Spits Yaw Preko uit Ghana scoorde, sprint te tachtig meter en viel in de armen van zijn trainer. Dat was Johan Boskamp, Nederlander en voor het eerst na een onderbreking van een paar maanden op zijn vertrouwde bankje bij voetbalclub Anderlecht. Meteen won de zielto gende club weer, de klassieker tegen Club Brugge nog wel: 2-1. nager Henk van Delft van RKC. Volgens Van Delft is de financië le marge om opnieuw de markt op te gaan voor een aanvaller ui terst beperkt. PSV speelt de uitwedstrijd in de eerste ronde van de UEFA- Cup tegen MyPa in Lahti. Dat is op ongeveer zestig kilometer van Anjalankoski, het dorp waar My Pa vandaan komt. De clubs wij ken uit omdat het stadion in Lah ti, thuishaven van Kuusysi, kunstlicht heeft en groter is. De capaciteit is 15.000 plaatsen. PSV voetbalt eerst uit. De wedstrijd op dinsdag 12 september begint om 18.00 uur Nederlandse tijd. De slechte resultaten van de voormalige topclub Olympique Marseille, nu negende in de Fran se tweede divisie, hebben trainer Henri Stambouli zijn baan ge kost. Stambouli mag de ploeg donderdag in het competitie wedstrijd tegen Toulouse voor het laatst begeleiden. Voorzitter Jean-Michel Roussier heeft Gér- ard Gili benaderd de functie over te nemen. Drie Nederlandse voetballers hebben in Hongkong een nieuwe werkgever gevonden. Robert Maaskant (FC Zwolle), Karei Hulshof (ex-De Graafschap) en Jan Bruin (Cambuur) hebben een contract getekend bij Carrianna Kitchee. De competitie in Hong kong begint op 15 september. In paniek was Anderlecht na drie nederlagen in de competi tie en uitschakeling in de Champions League. Trainers losten elkaar in rap tempo af. Maar van een 'Boskamp-effect' wilde Boskamp niets weten. „Ben je helemaal belazerd. Ik kom maandagmiddag binnen en zeg goededag tegen ieder een. Nee, de spelers hebben het gedaan. Zij wilden werken, wilden winnen. En ik vind het leuk voor mijn maatje Jean. Hij heeft zich de krampen ge werkt." Jean is Dockx, de as sistent sinds jaar en dag. Wat hij dan gedaan had, 'op af zondering' in Grimbergen? „We hebben zitten ouwehoeren en gezegd waar het op staat. Het was echt weer ouwe jon gens krentenbrood." Trainer Herbert Neumann was al ontslagen na drie nederla gen, even zat de oude tovenaar Raymond Goethals op de bank, doch maandag keerde Jan Bos kamp terug. Johan voor de Bel gen; de 'working class hero', af komstig van Feyenoord, die de club van het zwierige voetbal in België drie titels op rij had bezorgd. En dankzij tweemaal Preko had Boskamp alweer een prachtige avond: dinsdag. „Heerlijk, ik heb genoten. Wat een opsteker." België, uitslag: Anderlecht-Brugge 2-1. Stand aan kop: Aalst 5-15, Stan dard 5-13, Brugge 6-13, Charleroi 5-12. Frankrijk, uitslagen: Nantes-St- Etienne 2-2, Gueugnon-Bordeaux 2-2 (Richard Witschge 2x), Monaco- Lille, 2-1, Cannes-Paris SG 0-2, Ly- on-Metz 1-1, Montpellier-Nice 0-1, Strasbourg-Martigues 2-0, Lens- Rennes 1-0, Le Havre-Auxerre 0-4. Stand aan kop: Paris SG 7-17, Metz 7-15, Monaco 7-13, Lens 7-12, Strasbourg 6-11, Nantes 6-11, Guingamp 6-11. Duitsland, uitslagen: Hansa Ros- tock-Borussia Dortmund 3-2, Köln- Hamburger SV 3-2, Werder Bre- men-Karlsruher SC 1-0, St. Pauli- Kaiserslautern 1-2, Borussia Mön- chengladbach-Bayer Leverkusen 0- 0. Stand aan kop: M'gladbach 3-7, Bayern M. 2-6, St. Pauli 3-6, Ros tock 3-6, Bremen 3-5, Leverkusen 3-5. Engeland, uitslag: Arsenal-Not tingham 1-1. Maaseik - De toekomst als Formule 1-coureur is voor Jos Vers tappen nog steeds ongewis. De 23-jarige Limburger weet nog al tijd niet of hij volgend seizoen een werkgever heeft. Gunstig voor Verstappen is echter dat de grote en de financieel draagkrachtige teams in de Formule 1 volgend seizoen waarschijnlijk met drie wagens in de Grote Prijzen kunnen starten. Bernie Ecclestone, de Britse leider van de formule 1-racerij, heeft dinsdag verklaard dat de verandering tot de mogelijkheid behoort. De beslissing over de uitbreiding volgt waarschijnlijk op 10 september, na de Grand Prix van Italië op Monza. Momenteel mogen de teams maximaal twee bolides inzetten. Niet alle merken slagen daar in. Dit seizoen hebben slechts twaalf renstallen twee wagens aan de start. Sao Paulo - Een zestienjarige Braziliaanse voetbalfan is maandag bezweken aan verwondingen opgelopen tijdens rellen. De jongen raakte op 20 augustus ernstig gewond aan zijn hoofd tijdens vechtpartijen na de wedstrijd Palmeiras - Sao Paulo in het Pacae- mbu-stadion van Sao Paolo. Het slachtoffer,' Marcio Gasparini Silva, kreeg eerst meerdere klappen met een stok op zijn hoofd. En toen hij vervolgens versuft vluchtte, liep hij tegen een ijzeren paal op. Berlijn - De Duitse formule 1-coureur Michael Schumacher wordt op 12 september in Parijs benoemd tot speciale gezant van de Unesco op het gebied van sport en educatie. De wereldkampi oen maakte dit zelf bekend in Berlijn. Schumacher zei zich zeer vereerd te voelen met de benoeming. Den Haag - Martin Feijen neemt in november in Mexico deel aan de eerste vijftienvoudige triathlon in de sportgeschiedenis. Op 9 november gaat hij in Monterrey van start voor de 57 kilometer zwemmen, 2700 kilometer fietsen en 632,925 kilometer hardlo pen. De Haagse ultra-atleet verwacht binnen veertien dagen te fi nishen. Zaltbommel - Bondscoach Piet Hoektra heeft vijf vrouwen aan gewezen voor de wereldkampioenschappen op de weg in oktober in Colombia. Nederlands kampioen Yvonne Brunen, Meike de Bruijn, Lenie Dijkstra, Edith Klep en Elsbeth Vink verdedigen in het Zuidamerikaanse land de Nederlands eer. Nederland mocht zes vrouwen voor de wegwedstrijd inschrijven. Hoekstra meent echter dat alleen de vijf aangewezen rensters iets op de WK hebben te zoeken. „Internationaal hebben we dit seizoen heel zwak gepresteerd," vertelde Hoekstra. „Deze vijf rensters hebben nog wel iets laten zien. In Colombia mogen we geen grote resultaten verwachten. Het is belangrijk dat we ons plaatsen voor de Olympische Spelen in Atlanta. We moeten daarvoor bij de beste twaalf landen eindi gen. Als dat niet lukt, kunnen we er beter mee stoppen." Voor de tijdrit heeft Hoekstra Maria en Jet Jongeling aangewe zen. „Jet beslist woensdag of ze mee wil. Als ze bedankt, neemt Meike de Bruijn haar plaats in." De Bruijn eindigde als vierde bij de NK tijdrijden. IZie ook sport B2 SOFTBAL Hoofdklasse: HCAW-DSC '74 8-0, Twins-Robur '58 5-2. SPORTPRIJSVRAGEN Toto 34: eerste prijs: geen win naar, tweede prijs: geen winnaar, derde prijs: 31 winnaars f 806,10. UNIVERSIADE Fukuoka (Jap) Zwemmen, vrouwen, 50 m vrij: 1. Jialin (Chn) 26,19, 2. De Man (VSt) 26;21, 3. Marianne Muis (Ned) 26,32. WIELRENNEN Sigriswil. GP Teil, open ronde. Zesde etappe, Sursee - Sigriswil: 1. Verbeken (Bel) 180 Ion in 5.01.06, 2. Frischknecht (Zwi) 0.01, 3. Runkei (Zwi), 4. Aebersold (Zwi) 0.05, 5. Meier (Zwi) 0.11, 6. Kalin (Zwi) 0.16, 7. Scopsi (Ita) 0.23, 8. Purmensky (Tsj) 0.26, 9. Van Bondt (Bel) 0.44, 10. Larsen (Den) 0.45, 15. Pijpers 2.02, 22. De Louw 2.34, 31. Meijs 5.42, 40. Van Cadsand 17.33, 43. Boven 17.39, 53. Akkermans 19.03. Opgave: Ne- lissen, De Koning, Van Dijk. Algemeen klassement: 1. Verbeken 17.10.12, 2. Scopsi 0.01, 3. Larsen 0.19, 4. Runkei 0.30, 5. Meier 0.36, 6. Van Bondt 1.02, 7. Buschor 1.35, 8. Piatek (Pol) 2.12, 9. McEwen 2.22,10. De Louw 2.46,13. Pijpers 3.07, 19. Meijs 6.23, 43. Van Cads and 25.25,45. Boven 27.33,68. Ak kermans 55.02. Ronde van Frankrijk, mountainbi ke. Zesde etappe: 1. Gil (Pol) 63,5 km in 2.18.28, 2. Brentjens (Ned) 0.39, 3. Van Itterbeeck (Bel) 1.59, 4. Earley (GBr) 2.22, 5. Weevers (Ned) 2.41, 6. Galinski (Pol) 3.07, 7. Dupouey (Fra), 8. Barul (Pol) 3.43, 9. Sibuet-Becquet (Fra) 3.54. Algemeen klassement: 1. Bren tjens 11.43.01, 2. Dupouey 0.59, 3. Martinez (Fra) 8.29, 4. Weevers 14,58, 5. Clarke (GBr) 15.08, 6. Daelmans (Bel) 19.39, 7. Dietsch (Fra) 21.29, 8. Galinski 22.07, 9. Barul 25.41, 10. Oskwarek (Fra) 26.50. ZEILEN Cascais (Por). EK Star Stand na twee races: 1. Hest- baek/Hejlsberg (Den) 9 punten, 2. Schurich/Gruber (Oos) 10, 3. Chieffi/Sinibaldi (Ita) 11.

de Stem | 1995 | | pagina 9