lusland grijpt in bij bankencrisis Pokerspel en spierballenvertoon rond Fokker eda igens DE STEM 'eer 60 stuks te auto's. Resultaten ABN Amro tonen herstel Flair Plastics Gilze kan afgeslankt verder De ene spare rib is de andere niet Franse export lijdt weinig onder boycot S ertrouwen producenten economie achteruit OR verbiedt overwerk in Volkswagenfabriek NWB-6EKEURDE VS MET N.A.P. ntrale bank zet nieuwe stap naar gezondmaking van de nog jonge bankwereld A6 economie KORT Inruilvoordeel obligaties wordt belast Nederlandse telefonistes onvriendelijk Halfjaarwinst Aegon naar 615 miljoen Boskalis op licht lagere nettowinst Ten Cate stelt winstverwachting bij 'Meer IMF-geld voor armste landen' i mms rus 1995 Money From Home ■lop a second income MALE OR FEMALE Full or part time lining and help given to ensure success IRST MOVE IS YOURS fephone Zebra Trading 04168-1020 or ax 04168-3963 Economie - ...'92 '92-'87 186 t/ra '92 |85 l/m '94 '94 I '84 l/m '94 |87 l/m '92 '94 188 l/m '93 ■88 l/m '92 (85 l/m '92 '88-'90 '93 J... '87'88 |84 l/m '90 ['89 l/m '92 ...'93 |'88 t/m '92 ...'92 '89 ..'93 '83 l/m '92 '91 l/m '94 1'91 l/m '93 ...'92 '88 l/m'92 '87 l/m '94 189-'90 '91 '84 l/m '94 '84 l/m '94 '89 '91-'93 ..'93 '92 '83 t/m '94 ..'91 '84 l/m '92 |.'87 t/m '94 '94-'95 '89 t/m '93 t'89-'92 89-'90-'91 p-'93-'94-'95 ...'93-'94 '94 l/m '91 '92 '93 '89 l/m '94 '91 l/m '94 '90 '88 '77 Renault 19 IS Renault 25 Renault 21 Nevada Renault Sofrone '53 Suzuki Alto Suzuki Swift'90.'9| Suzuki Vitara Toyota Carina '93. Toyota Carina D Toyota Corolla Toyolo Lite Ace Toyota Starlet Toyota Celica Volvo EL 614 Volvo 440 GL Volvo 440 SL out. Ford Sierra Combi Ford Mondeo Ford Mondeo 18 TO Hoada Civic Hondo CRX Honda Prelude Honda Jazz Hyundai Scoupé Hyundai Pony Lancia Dedra LanciaYlOaul. Hélène Schenk ,e_ Flair Plastics in Gilze zeer waarschijnlijk gestaan, maar het aantal ^nemers zal 'beduidend ,jer' zijn. Er wordt inmid- Ijal een week of drie over jjame onderhandeld met en dezelfde gegadigde, jr de bij de overname be tten partijen het nog niet jr eens zijn, is de vraag meer het koopcontract ge wordt en vooral voor prijs Flair verkocht iidt. „onze redactie economie '89 i/mDe regering en de centrale bank van Rusland komen noodmaatregelen om de bankencrisis te bezweren. Dat yft eerste vice-premier Anatoli Tsjoebais gister gezegd na af- '89 i/m jyan een bijeenkomst van de regering, de centrale bank en réreniging van Russische banken, aldus het Russische pers- '84 t/m'^itau Itar-Tass. '90-' Mazda 626 Mazda 626 0 Mazda 626 Wagon Mazda MX3 Mercedes 200 D Mercedes 190 E '89 l/m '9!-'l '92-1 Mitsubishi Colt Nissan Micra'87 l/m' Nissan P Nissan Sunny 20 0 Nissan Sunny '86- Oldsmobile Delta Opel Corso'86 l/m Opel Aslra'92 l/m Opel Astro GSi Opel Tigra Volvo 850 GIT VW Golf .'953) '84 l/m '9 VW Golf D'84 l/maangeboden. VW Bestel VW Jefta VW Passat VW Passat D VW Passat STA VW Tarod VW Polo '89 l/m 'I Een groot aantal werknemers van Flair Plastics is of wordt momen teel 'in het diepste geheim' door het bedrijf benaderd met de vraag of de werknemer onderdeel wil blijven uitmaken van de or ganisatie en of hij/of zij wil solli citeren op een door de leiding te bepalen vacature. Een van de be naderde werknemers zegt dat hem verzocht is niets over het te lefoontje naar buiten te brengen en om paraat te blijven. „Vast staat wel dat Flair straks een beduidend minder aantal ar beidsplaatsen zal hebben. Tien tallen minder denk ik," zegt D. Damoiseaux van de industrie bond FNV in Oosterhout. „Er zijn oud-werknemers die inmiddels een nieuwe baan hebben bij een ander bedrijf. Of ze zijn in onder handeling met andere werkge vers." De districtsbestuurder weet uit eigen ervaring en door contacten met de bij de verkoop betrokken mensen dat een definitief besluit over de toekomst van Flair nu echt niet lang meer op zich mag laten wachten. „De buitenlandse vestigingen van Flair (verkoop kantoren in Duitsland en Frank rijk en de Franse produktiemaat- schappij) hebben gezegd dat ze in Gilze nu echt eens spijkers met koppen moeten slaan. Er is surs- eillance van betaling verleend voor Flair in Gilze. Dat geldt niet voor de dochterondernemingen in het buitenland. Daar werken nog mensen." „Het is dus nodig en wenselijk dat er eindelijk eens knopen wor den doorgehakt," vervolgt Da moiseaux. „Vooral ook met het oog op de internationale tuin- meubelenbeurs die begin septem ber wordt gehouden in Duits land. Het moet voor die tijd niet aleen voor Flair zelf, maar ook voor zijn afnemers duidelijk zijn wat er gaat gebeuren. Anders moeten die afnemers hun heil el ders gaan zoeken. Ik zeg maar zo: als je blijft uitstellen, lopen je crisis brak uit toen enkele jusre commerciële banken jmeer in staat bleken hun le- van andere banken af te Mazda 323 '91 i/m Dat leidde gister tot een Mazda 323 F16i '90l/m' h?6 stijging van de daggeld- iletot 1000 procent. Afgelopen rtl schommelde dit tarief rond I procent. ernstig de crisis precies is, gister nog niet duidelijk. Ze- vijftig van de in totaal drie- banken leenden gister- Mercedes C 250 D outMugen geen geld meer uit. Daar- ïehoorden Imperial, Rossiis- Credit, MDM-bank en Incom- Primera''91 IZ'fcde f Mtste,ba!\ken iHusland worden gerekend, bankencrisis in Rusland ide voor de centrale bank in cou gisteren aanleiding- een ;et noodmaatregelen af te igen. Centrale-bankpresi- Opel Astro STA '92 l/m Tatiana Paramonova stelde Omiljard roebel 112 miljoen) beschikking, maar knoopte man wel de voorwaarde dat kredieten uitsluitend aan ge lde commerciële banken wor- '91 l/m '94 '89 l/m '95 anden 100% garantie, sring zonder eigen geld. Leasing, inruil. centrale bank had tot gister- rgen geweigerd dollars van lerciële banken aan te ko- ,Een markt waar kredieten iguit voor één of twee dagen irden opgenomen, is net een fc als je stopt, val je om. Elke die niet wordt nageko men veroorzaakt onmiddellijk een kettingreactie", zo lichtte een functionaris van de bank toe. Voorheen gebruikten commercië le banken één- of tweedaagse le ningen als garantie voor het spe culeren op de wisselmarkt. Daar veranderden de koersen tamelijk snel, waardoor de banken flinke winsten konden maken. Omdat de roebel de laatste tijd zeer sta biel is, zijn de mogelijkheden winst te maken danig beperkt. Daardoor zijn veel banken in de problemen geraakt bij het terug betalen van hun leningen. Som mige hebben bijna de helft van hun balanstotaal op de interban- caire markt uitstaan. Met de maatregel om alleen aan grote banken kredieten te verle nen, zette de centrale bank op nieuw een stap op weg naar de gezondmaking van de jonge bankwereld van Rusland. Kort na de eerste economische hervor mingen van bijna vier jaar gele den schoten de banken als padde stoelen uit de grond. Momenteel telt Rusland bijna drieduizend banken. Schattingen van de cen trale bank wijzen uit dat onge veer een kwart technisch gezien failliet is, zo is in financiële krin gen in Moskou te vernemen. Daar moet nodig de bezem door, zo luidt de heersende mening van westerse bankiers. t 46 - Made - Tel. 01626-83380 rood 89.000 km MS 13.450, 1-91 rood 110.000 km MS 2 |-93 zwart 46.000 km MS 17.950, 1-78 wit 108.000 km MS 11 '-69 rood 111.000 km MS 25.000,- '-94 blauw 20.000 km MS 31* !-90 zwart ■92 wit ■92 wit ■92 wit -92 zwart -92 rood -92 zwart -92 blauw -93 zwart zilver -92 blauw -93 rood ■93 groen -92 zwart '-93 paars -94 rood -94 groen 5-92 rood ■90 rood 127.000 km 220.000 km 215.000 km 240.000 km 153.000 km 125.000 km 136.000 km 150.000 km 90.000 km 150.000 km 157.000 km 175.000 km 117.000 km 140.000 km 115.000 km 36.000 km 95.000 km 165.000 km 165.000 km BTW 33.950, BTW 27.500; BTW 27.500; BTW 27.500, BTW 3£ BTW 36.500; BTW 36 BTW 36.500; BTW 47.500, BTW 26.000, BTW 44.950, BTW 48.950, MS 72.950; BTW 72.500, BTW 63.500; BTW ƒ139 BTW 38.950,- MS 22.950; MS 12-000' A Haag (anp) - Het vertrouwen dat producenten hebben in economie, vertoont sinds eind vorig jaar een licht dalende sidens. Dat blijkt uit de vaststelling van het producentenver- ouwen en de produktie-index door het Centraal Bureau voor Statistiek. producentenvertrouwen meestal enige maanden w op de ontwikkeling van de "tariële produktie. Het CBS is '{niet in staat te constateren of lichte daling in het producen- lïertrouwen slechts een tijde- 1 neerwaartse beweging is of J het gaat om een daadwerke- in de economie. '1 CBS stelt vast dat opnieuw strekkende vraag uit het bui- het oplopen van de bin- investeringen en de opleving van de consumptie van duurzame goederen het produ centenvertrouwen het komende halfjaar nog positief kunnen beïnvloeden. De ondernemers zelf verwachten in de periode augustus tot en met oktober een vrijwel gelijkblij vend niveau van bedrijvigheid. De orderontvangst in juli liet weliswaar een lichte daling zien, maar die daling was minder dan op grond van het seizoen was voorzien. Door onze redactie economie Amsterdam - De resultaten van ABN AMRO hebben zich de afgelopen maanden sterk hersteld. Nadat het jaar te leurstellend was begonnen, kon bestuursvoorzitter mr. RJ. Kalff gisteren een netto winst over het eerste halfjaar melden van 1244 miljoen, een toename van 7,5 procent ten opzichte van de eerste zes maanden van 1994. 'Tevredenstellend', was zijn oor deel. Hoewel hij zich over de rest van het jaar niet duidelijk uitliet ('voor heel 1995 wordt een stijging van de winst') wees Kalff op enkele gunstige facto ren die in de tweede jaarhelft doorwerken. Zo zal het bankre- sultaat niet meer zo veel nadeel hebben van de lage dollar als in de eerste jaarhelft. Bij gelijk wisselkoersen zou de nettowinst 94 miljoen hoger zijn geweest en zou de winstgroei 17 procent hebben bedragen. Kalff zei dat de gang van zaken in de loop van de maanden in toenemende mate 'goed tot bui tengewoon goed' is geweest. Dat gold voor alle onderdelen van het bedrijf, aldus de bankier. In Nederland nam het bedrijfsre sultaat toe met 2,9 procent, in het buitenlands bedrijf groeide dat resultaat met ruim 10 pro cent. Eén van de verklaringen voor die groei is de bijdrage van de pas overgenomen effectenbe drijven HoareGovett Asia en Alfred Berg (Scandinavië). De winstbijdrage van de buiten landse activiteiten bedroeg in de eerste zes maanden van 1995 47 procent van de concernwinst. Het Nederlandse bedrijf draaie beter dan vorig jaar, onder meer door lagere loonkosten. Terwijl de personeelssterkte in het bui tenland (o.m. door overnames) met 2116 toenam, verminderde de bezetting in Nederland met 540 tot 35.137 personen. Volgens banktopman Kalff heeft de organisatie in Neder land door geslaagde commercië le acties als de 'Ajax-rekening' marktaandeel gewonnen. Vorig jaar verloor de bank nog wat terrein. De totale kredietverle ning steeg met zes procent tot 266 miljard. Niettemin verlaag de de bank de toevoeging aan de stroppenpot met 50 miljoen tot 700 miljoen. ABN AMRO wil één operatie maken van de effectenbemidde ling in Londen en Amsterdam. Maar de bank ontkende gisteren stellig dat het de bedoeling is de handelaren van de Amsterdam se dealing room naar Londen te verplaatsen. In het nieuwe hoofdkantoor in Amsterdam Buitenveldert, dat de bank eind 1998 in gebruik neemt, is juist een uitbreiding van de bestaan de dealing room voorzien. Kalff deed de berichten dat ABN AMRO het dochterbedrijf MeesPierson van de hand wil doen, gisteren af als onzin. „Er ligt geen enkel concreet plan op tafel om MeesPierson te verko pen". ABN Amro begint met 24 uur per dag telefonisch bankie ren Door Willem Reijn Amsterdam - „De leidende, strategische rol van Fokker het segment van regionale Wrkeersvliegtuigen staat jjw Dasa niet ter discussie. ™e hebben geen claim neer- 8%1 bij minister Wijers." "oordvoerder A. Breitsprecher he Daimler-Aerospace AG I asa) laat er geen misverstand ver hestaan hoe de huidige po- 7 van Fokker is. „We hebben at zijn drieën, de Nederlandse aat Fokker en Dasa, een con- _ac' gesloten. Er is voor ons BTW= BTW verrekenbaar -1 om aan die afspraken I™ te veranderen." Jf. as niet eenvoudig om in de J uendans ron^ Fokker I» 'd versluiering van el- rln'ü scheiden. Als Fokker een Wdzieke patiënt is, dan staan I 's in een academisch zieken- l vami ^0ze doktoren, studenten, liftft rs' fenuhe en andere pa- nos r°nd bet z'ekenbed diag- j. es en kuren te roepen, waar- al'ean enkeling de patiënt ook I - st wel dood wil verklaren, grond voor de onrust is dui delijk. Dasa moet in Duitsland vijftienduizend banen schrap pen. De werknemers priemen hun vingers naar de Nederlandse 'miskoop' Fokker. De Duitse overheid moet bijspringen, maar wil dan wel de werkgelegenheid in de eigen (deel)staat redden. Er mag geen mark naar Nederland vloeien. Dus komen er veel berichten af. Maar de status van die berichten is vaak volstrekt onduidelijk. Vier voorbeelden. 1. Bij Fokker verdwijnen op nieuw honderden banen, zo zou Van Schaik in Jakarta hebben gezegd tegenover het NOS-jour- naal. Een dergelijke zin rolde overigens voor de camera niet over zijn lippen. De voorzitter van de centrale on dernemingsraad van Fokker, Melchers: „Wij hebben overleg gehad met de bestuurders en ons is verzekerd dat er geen nieuwe saneringsronde boven het plan Fokker 2000 komt. Van Schaik heeft, zo is ons gezegd, gespro ken over de 630 mensen die er nog uit moeten in het kader van dat laatste saneringsplan, waar bij 1760 banen worden ge schrapt. Die banen gaan inder daad in de ondersteunende dien sten verloren, want in de pro duktie moet overwerk worden gedraaid vanwege de hoeveel heid orders." Fokker-woordvoerder Steijn: „De Raad van Bestuur wil geen nieuwe saneringsronde, maar natuurlijk blijven wij streven naar verdere efficieney-verbete- ringen." Daarbij zullen zeker banen verloren gaan. Dasa-woordvoerder Breitspre cher: „In het kader van het op lossen van de problemen bij Fokker zal ook aan het personeel om offers worden gevraagd. Wat voor offers weten we nog niet." 2. Minister Wijers zou bereid zijn de leidende rol van Fokker in het segment van 70 tot 130 stoelen op te geven. Die leidende rol is het hart van de overeen komst die Fokker-voorman Ne- derkoorn, de huidige Daimler- president Schrempp en ex-mi- nister Andriessen hebben onder tekend. Woordvoerder Van Zijp van Economische Zaken: „De leiden de rol van Fokker staat onver kort overeind. De minister heeft dat ook verklaard. Als daar van wordt afgeweken, moeten er wel heel zwaarwegende argumenten zijn, heeft hij verklaard. Maar dat mag niet worden omge draaid." Dasa-woordvoerder Breitspre cher: „De leidende, strategische rol van Fokker staat niet ter dis cussie." 3. Dasa wil 1,1 miljard van de Nederlandse staat om Fokker overeind te houden. Die bood schap zou Dasa-topman Manf red Bischoff in Den Haag heb ben neergelegd. Van Zijp van EZ: „Er ligt geen claim, want er ligt geen business-plan." Fok ker: „Er ligt geen claim, want we weten nog niet eens hoeveel geld er nodig is. Dat moet blijken uit het plan, dat we opstellen." Da sa: idem. Cor-voorzitter Mel chers zet de hoogte van een mo gelijke claim in de juiste context: „Fokker heeft tussen de ander half en twee miljard gulden no dig. De overheid heeft 22 pro cent van Fokker Holding en die heeft weer 51 procent van alle Fokker-aandelen." In Duitsland gaan stemmen op om 'dat faillie te Fokker' te sluiten, omdat de Duitse werknemers menen dat hun winsten in een bodemloze put in Nederland worden ge stort. Zo zou de Duitse staatsse cretaris voor economische zaken Lammert ervoor hebben gepleit de regio-liner voortaan in Ham burg bij Dasa-dochter Deutsche Airbus te produceren. Melchers: „Fokker sluiten is pu re kapitaalvernietiging. En het overbrengen van de eindlijn van Schiphol naar Hamburg vergt niet alleen hoge investeringen, maar bovendien liggen de pro- duktiekosten in Duitsland nog een stuk hoger dan hier. En nog een hele fijne: „Bij Deut sche Airbus produceren ze de rompen voor de Fokker 70 en 100. Dat levert daar bijna dui zend arbeidsplaatsen op, die vervallen bij sluiting van Fok ker." Omdat de rompen in mar ken worden betaald, put Dasa winst uit deze activiteit. Breitsprecher: „Ik denk dat Lammert verkeerd is geïnterpre teerd. Hij wil dat de assemblage van kleine Airbus-vliegtuigen in Hamburg wordt gedaan. Bij voorbeeld de A320, die een zusje is van de A319, die uit Hamburg komt." 4. Dochter Fokker Aircraft Ser vices in Woensdrecht zou moe ten worden afgestoten. Bijvoor beeld door een joint-venture met de onderhoudsdivisie van KLM aan te gaan. Melchers: „Dat zou dom zijn. FAS levert ons ten minste nog winst op. Bovendien helpt afstoten niet: het brengt de kosten van de produktie van nieuwe vliegtuigen niet naar be neden. En dat is toch de bedoe ling." Steijn: „Er is door iemand van het dolores-team geroepen dat dat wellicht een optie is. En dat staat als zodanig in de bijla gen van een rapport. Maar dat heeft geen enkele status. De mo gelijkheid is niet onderzocht en het is niet eens zeker of we de mogelijkheid zullen onderzoe ken. Laat staan dat we het doen." ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 klanten weg en als je geen klan ten meer hebt, hoef je de tent ook niet meer op te starten." Volgens de districtsbestuurder heeft ook bewindvoerder mr. J.L.M. Arts gezegd dat de onder handelingen 'in rap tempo beïn- digd moeten worden'. „Anders komt er snel een tijdstip waarop hij genoodzaakt zal zijn de zaak in onderdelen (gebouwen, matrij zen ed.) te verkopen in plaats van in zijn geheel. Dat heeft 'ie gezegd," aldus Da moiseaux. Mr. Arts zelf was gi steren niet voor commentaar be reikbaar. Door Frans Wijnands Bonn - De Ondernemingsraad van de Volkswagenvestiging ir Emden heeft de produktie gisteren stilgelegd. De OR verbooc overwerk uit protest tegen de opstelling van de VW-concernlei- ding in de cao-onderhandelingen. Ook volgende week vrijdag zal er in Emden niet worden gewerkt Door deze actie van de ruim 8000 werknemers loopt VW een produk tieachterstand van 2000 auto's van het model Passat op. Ook in vij andere VW-bedrijven worden voorlopig geen overwerkuren gemaakt In Emden wordt contractueel van maandag tot en met donderdag ge werkt. Voor extra werkuren moet de OR toestemming geven. Maa; daar is volgens een woordvoerder van de Ondernemingsraad geen en kele animo voor. De VW-werknemers en de vakbond IG Metall zijt verontwaardigd over de passief-negatieve houding van de concernlei ding. Die had voorgesteld om in elk geval 3,2 uur per week langer ti laten werken, zonder loon voor die extra uren. De VW-directie blijft voorrekenen dat er eigenlijk 30.000 van d< 90.000 werknemers overbodig zijn. Willen die niettemin aan het werl blijven, dan zal het hele personeel een stevig loonoffer moeten bren gen door onbetaald langer te gaan werken, inclusief de uiterst omstre den zaterdag. De cao-onderhandelingen waren afgelopen dinsdag verdaagd. Vol gende week dinsdag worden ze hervat, maar in de afgelopen weken i: gebleken dat de standpunten van werkgever en werknemers/vakbonc steeds verder uit elkaar drijven. Als er komende dinsdag geen opening voor verder constructief overleg wordt gevonden betekent dat vrijwe zeker dat bij VW de eerste prikacties en waarschuwingsstakingen zul len plaatsvinden. »In totaal 104 slagers hebben de afgelopen negen weken met 196 produkten deelgenomen aan de spare ribs-competitie. De spare ribs werden beoordeeld op uiterlijk, samenstelling,kleur, geur en smaak. De uitslag wordt pas op 16 oktober bekend gemaakt. Op de foto het jurylid Huub Oudshoorn van het Bedrijfsschap Slagersbedrijf aan het werk. foto anp Den Haag - Obligaties die tegen gunstige voorwaarden tegen aan delen kunnen worden ingeruild, worden fiscaal minder aantrek kelijk. Staatssecretaris Vermeend van Financiën heeft een nieuwe methode vastgesteld om het inruilvoordeel te berekenen en te be lasten. Het besluit van de staatssecretaris heeft betrekking op zo genoemde converteerbare obligaties. Dat zijn obligaties die in de toekomst tegen een van te voren vastgestelde prijs tegen aandelen kunnen worden ingeruild. Tilburg - Het is slecht gesteld met de manier waarop Nederland se bedrijven hun klanten telefonisch te woord staan. Uit onder zoek van het telemarketingbedrijf Teleperformance in een aantal Westeuropese landen blijkt, dat Nederlandse ondernemingen bel lende cliënten het traagst en het onvriendelijkst behandelen. In het onderzoek werd gelet op zaken als de wachttijd, de vriende lijkheid waarmee de klant te woord wordt gestaan en de afslui ting van het gesprek. Teleperformance belde met bedrijven in ver schillende sectoren in Nederland, België, Italië, Duitsland, Groot- Brittannië, Frankrijk, Oostenrijk en Zweden. De Zweden haalden de hoogste score: 14,5. Nederland was met 11,6 hekkesluiter. Den Haag - Verzekeraar Aegon heeft in de eerste zes maanden van dit jaar netto ƒ615 miljoen verdiend, een stijging van 11,6 procent vergeleken met de eerste helft van vorig jaar. De netto winst per aandeel nam met 8,8 procent toe tot 2,34. Het interim-; dividend wordt verhoogd van 0,52 tot 0,62. Papendrecht-Het baggerconcern Koninklijke Boskalis Westmin ster heeft de winst over de eerste helft van dit jaar met 1,2 mil joen zien dalen tot 41,4 miljoen. Die daling is vooral te wijten aan hogere belastingen en lagere bijdragen uit deelnemingen. Het bedrijfsresultaat ging ondanks de scherpe concurrentie op een ge lijkblijvende markt 2,8 miljoen omhoog tot 42,9 miljoen. Het concern handhaaft echter de voorspelling dat de rendementen door de prijsdruk terug zullen lopen. Almelo - Koninklijke Ten Cate KTC (kunststoffen en textiel) heeft in het eerste halfjaar van 1995 de nettowinst zien dalen van 14 miljoen naar 11 miljoen. Reorganisatievoorzieningen van 4 miljoen bij Ten Cate Protect en Plasticum waren daaraan debet, zo heeft het bedrijf gister gemeld. Voor 1995 als geheel heeft Ten Cate de verwachting naar beneden bijgesteld. De nettowinst zal dit jaar „flink hoger" zijn dan die van vorig jaar. Eerder heette het „aanmerkelijk hoger". Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoe fening zal hooguit beperkt toenemen. Dat het nettoresultaat toch flink stijgt, komt doordat er in de tweede helft van vorig jaar een forse voorziening van 15 miljoen is getroffen. Die wordt nu niet voorzien. Den Haag - Nederland steunt het voorstel van Groot-Brittannië dat het Internationaal Monetair Fonds de armste landen meer le ningen tegen soepele voorwaarden verstrekt. Het IMF kan daar voor een deel van zijn goudvoorraad verkopen, zo staat in een no titie die de ministers Zalm (Financiën) en Pronk (Ontwikkelings samenwerking) gister aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. In januari dit jaar werd bekend dat minister Zalm bereid was het voorstel van de Britse minister van Financiën, Kenneth Clarke, in overweging te nemen. Clarke denkt aan verkoop van 10 procent van de IMF-goudvoorraad, die ongeveer veertig miljard dollar waard is. Tot voor kort voelde Nederland er niet zo veel voor. De meeste andere industrielanden hebben ook zo hun gedachten ero ver, omdat het het aanzien en de kredietwaardigheid van grote in stellingen zou kunnen verminderen. De grote instellingen moeten stoppen met het verlenen van kredieten aan de armste landen te gen „normale" voorwaarden. Bepaalde landen komen zelfs in aanmerking voor heel goedkope leningen of schenkingen. Parijs (afp/krf) - De export van Frankrijk heeft in juni nog wei nig te lijden gehad van boycotacties wegens de hervatting var de Franse kernproeven. De waarde van de uitvoer ging ten op zichte van mei maar een fractie omlaag van 120,8 miljard frank naar 120,4 miljard frank (ruim 40 miljard). Dat blijkt uit gi steren gepubliceerde douanecijfers, die zijn gecorrigeerd vooi seizoensinvloeden. President Chirac kondigde de hervatting van de proeven aan op 13 juni. Vooral in Australië kwa men er veel protesten. Maar de export naar dat land lag in juni met 489 miljoen frank 160 mil joen) op het gemiddelde niveau van eerdere maanden van dit jaar. De uitvoer naar Japan, waar het nieuws over de kernproeven ook slecht viel, nam wel af, tot 2,08 miljard frank 680 mil joen). Maar dat was een vermin dering ten opzichte van een uit zonderlijk hoog niveau in mei er april. De uitvoer lag dicht bij hel gemiddelde van het eerste half jaar en was aanzienlijk grotei dan de 1,7 miljard frank in jun 1994. Dat er in juni nog geen ef fect was te bespeuren, is niet zc heel verrassend. De oproepen tol een boycot van Franse produkter kwamen pas aan het eind van dit maand. Daarom zullen de han delscijfers over juli en augustu: een betere indicatie geven van d« gevolgen. I i

de Stem | 1995 | | pagina 7