Weekend J RENG I PO WE EZAA cus TUSSEN INDIE EN INDONESIË lESTEM E4 ELEKTRO M/V ADMINISTRATEUR M/V iSECRETARESSE M/V ïRS M/V ITEN M/V I0NTAGE- IERKERS M/V IE0PERAT0RS M/V iJN- EN EXPEDITIE- /ERKER M/V 0NTEURS [IJNMEDEWERKERS AG LASSER IBLAGEMONTEUR KTIEMEDEWERKERS BINDSTER DIENSTMEDEWERK(ST)ER I respecteer de Nederlandse jjeraal Van Heutsz die met jrde hand van Indonesië een (jheid heeft gemaakt. Een een- Kid, zoals we die tot op de dag ji vandaag nog kennén. Ma&r heb nog meer waardering oorde Japanse legerleiders, ffldat ze in Indonesië een enorm iserveleger hebben opgezet." ianhet woord is generaal b.d. jbdul Haris Nasution, TNI- pmandant. In 1973 viel hij in genade. Maar sinds twee jaar jeeft hij zijn bewegingsvrijheid trug en praat hij over 'mijn tiend, de president'. KMA Abdul Haris Nasution, de briljante strateeg van het Indonesische leger 2 LU 5 CC 2 "Moe N\WfL. VVAfi6N24EJ<- ygTUS 1995 51 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 [ging in Breda zijn we op zoek naar If in Moerdijk zijn we op zoek naar MTS fervaring hebben met AUTOCAD. Heb ie Ing met elektrotechnisch tekenwerken laar aan de slag, kom je dan snel in- 1 power Breda, 076-220360). If in Breda zijn we op zoek naar een kar nng heeft met het salarisprogramma var Iniet ouder dan 28 jaar en heb je kennis l/vetgeving, reageer dan snel! (Manoo- |-220360). naar een directiesecretaresse tussen Ir, die de Engelse, Franse en eventueel goed beheerst in woord en geschrift, ptariële gedeelte heb je ook contact mei bek je beurzen. Vind je het geen pro- felië cursussen te volgen, beheers je DVM tchrijf je dan snel in. (Manpower Breda, bdrijven in Breda zijn we op zoek naar Jen de 16 en 18 jaar. Heb je interesse, In even weten. (Manpower Breda, 076- Ijf in Breda zijn we op zoek naar studen- atig een dag in de week vrij zijn of die 's |et weekend willen werken. Heb je inte- 1 snel. (Manpower Breda, 076-220360). aar zetten van printplaatjes. Ben je tus- 65 jaar, heb je ervaring of lijkt het je leuk I en wil je werken in 2 ploegen? Laat het tveten. (Manpower Breda, 076-220360). j als operator, ben je niet ouder dan 30 de Nederlandse taal in woord en ge- j werken in 5 ploegen? Kom je dan in- ppower Breda, 076-220360). rijf in Breda zijn we op zoek naar een pditie medewerker. Eisen: tussen de 23 i zijn, in het bezit zijn van MBO- of LTS- pieke arbeid willen verrichten. Werkzaam- et computer kunnen werken, bn baliewerk. Ben je geïnteresseerd, kom ■ven. (Manpower Breda, 076-220360). ;ilichtingen over bovenstaande vaca- Iconfacf opnemen met: llitzendorganisatie, peweg 63A, 4711 KA Breda, estiging in Oosterhout zijn we op ek naar een HTS/MTS'er met de richting ologische informatica. Het is een functie Itijd in de omgeving van Oosterhout. Heb tennis van elektrotechniek, bel dan snel. losterhout, 01620-60020). .lende bedrijven in Oosterhout en omge- Ivij gemotiveerde jongens met een LTS- die voor langere tijd willen werken. Heb je fcht, schrijf je dan snel in. (Manpower 1)1620-60020). natig op zoek naar ervaren magazijnme- Jet heftruckervaring. Ben je geïnteres- fdan langs! (Manpower Oosterhout, 01620- beken wij een ervaren MIG/MAG lasser Itie in Raamsdonksveer. Bel snel. (Manpo- put, 01620-60020). ITS-wtb-opleiding afgerond, kun je goed |n in teamverband werken, bel dan direct! Oosterhout, 01620-60020). spoed op zoek naar zeer gemotiveerde dewerkers. Wil je in 3 ploegen werken, ckervaring en ben je voor langere tijd be- tom dan direct bij ons langs! (Manpower 01620-60020). inlichtingen over bovenstaande vaca- contact opnemen met: Uitzendorganisatie POSTKANTOOR. 115, 4901 EG Oosterhout, 20. vestiging Etten-Leur zijn we op zoek atie in de omgeving Zevenbergen zoeken a 24 uur per week een bloembindster met .S-opleiding die van aanpakken weet. Ben i 22 jaar en heb je interesse? Neem dan ons op. (Manpower Etten-Leur, 01608- atie in de omgeving van Etten-Leur zijn wll ireen binnendienstmedewerk(st)er met®® ing en enkele jaren binnendienst-ervarW ren functie voor lange tijd. Ben jij com i, eers je de Engelse, Duitse en Franse taa sschrift? Neem dan direct contact met on ver Etten-Leur, 01608-34006). inlichtingen over bovenstaande vaca- e contact opnemen met: Uitzendorganisatie POSTKANTOOR, an Houte 83-85, 4873 AZ Etten-Leur, M6. tzendorganisatie, Markendaalseweg 63A, 471 6-220360. ij itzendorganisatie POSTKANTOOR, Torenstraai terhout, 01620-60020 itzendorganisatie POSTKANTOOR, Hof van ae 4873 AZ Etten-Leur, 01608-34006. OWER UITZENDORGANISATK t be difference. :orPaul Bolwerk ier moet het zijn. Hier moet de I Jendral Purn ofwel de generaal a buiten dienst Abdul Haris Na- ion wonen. Twee kanonnen in de weelde- groene voortuin wijzen naar de straat, a villa in oud-koloniale stijl midden in de jplomatenbuurt van Jakarta ligt op de ach terwege de oprijlaan weerklinkt een aerpende fluit. Vanuit een eenvoudige op- je wordt driftig gewenkt. Een adjudant an de Indonesische landmacht wijst op het lordje 'receptie'. Hij vraagt honderduit over ieaard van het bezoek. Sim, nationaliteit, beroep, reden van be uk, tijdstip van de afspraak enzovoort, fear nee, deze afspraak, heeft hij niet op zijn ijstje staan. Na enig aandringen besluit hij tact op te nemen met de heer des huizes, jen later komt hij bedremmeld terug. Excu- bte over. „Sorry sir, sorry sir: Ik ben deze épraak vergeten." Keen soepele beweging schopt hij, voordat ij het monumentale pand binnentreedt, zijn lippers uit. Aan het eind van een enorm ver- tk in het voorhuis knikt een kleine, oude ian de gast vriendelijk toe. Op de stoelenrij lichts van hem zitten drie mannen eerbiedig kluisteren naar de wijze oude man ('Pak' of k') Nasution. De adjudant gebaart de Hollandse gast mee It komen naar een van de statige zijvertrek- De stoelen staan in een carré, gegroe fd rondom een bank. Overal hangen por tretten van de Jendral, zijn echtgenote Jo- hanna (liefkozend door vrienden 'Zus' ge- loemd) en hun familie. Audiëntie De77-jarige Abdoel Haris Nasution komt de kamer binnen. Als rechtgeaard militair is hij «nman van de klok. Hij moet ook wel, want lij krijgt dag in dag uit van vroeg tot laat nensen over de vloer. Ze willen allemaal I, tot uit de hoogste kringen komen ze bij 'e gelouterde generaal op audiëntie. De kleine, vriendelijk ogende gastheer schikt nen zijn gebatikte sarong. Hij gaat zitten en hikt. Het gesprek kan beginnen. Vervolgens khij urenlang aan het woord zonder een slok iedrinken. Hij gaat helemaal op in zijn ge schiedenis die ook de geschiedenis van de re publiek Indonesië is. Als zoon van een hadji, een Mekka-ganger, (Weit hij op in Kotanopan (Tapanuli) in h'oord-Sumatra en doorloopt met verve het Nederlands onderwijssysteem. Na de lagere school in Tapanuli en de middelbare school Bukitingi mag hij 'als beste van de klas' "ar de kweekschool en AMS (vergelijkbaar «et toenmalige HBS) in Bandung (Midden- i). In die jaren komt de 'rijping tot natio nalist' op gang. Hij leest vol vuur het boek In- dojjesia Megugat (Indonesië klaagt aan) van Sukarno en volgt besloten vergaderingen 'an nationalisten. *!s beginnend onderwijzer keert hij terug Mar zijn geboortestreek. Hij krijgt een baan °P een school in Bankoelan op Sumatra. In plaats maakt hij kennis met de latere pre- Nent Sukarno. Sukarno moedigt hem aan Mte worden van een nationalistische jeugd- wganisatie. bi Nederland breekt in 1940 de oorlog uit. De •™erlandse regering besluit na capitulatie soor Duitsland de KMA (Koninklijke Militai- M Academie) in Breda te sluiten en te herope nt in Bandung. Nasution hoort dit nieuws te Pakt ogenblikkelijk de trein naar Ban- Hij wordt toegelaten tot de Coro, Corps P'eiding Reserve Officieren. Om wat later Mn opleiding te krijgen aan de KMA in Ban- M Als voorzitter van het Voorlopig Volkscongres en leverde Nasution fris van de lever kritiek op het beleid van president Suharto. Dat leidde er uiteindelijk toe dat hij in 1973 al zijn functies moest neerleggen. fotoanp 'Ik heb gelijk gekregen' nimmer op een militaire carrière uit I ---. Ik heb wel altijd beseft dat nationa- e vrijheid niet alleen met politieke en econo- ■Wsche, maar ook met militaire drukmidde- kan worden bereikt. Nasution komt in 1941 bij het Koninklijk Ne- wnands Indische Leger (KNIL). Tijdens de ®se invasie is hij als cadet-vaandrig ge- raf bij bet 3de Bataljon Infanterie in Su- Er is sprake van een ongelijke strijd. e KNlL'ers waren absoluut niet getraind k? 'f1 str'ib tegen een vijandig leger. Van de kerming van de haven van Surabaya ljj,am weinig terecht, want we kregen dage- J s bombardementen over ons heen. We lesten voortdurend terugtrekken. Op 8 ®aart 1942 capituleerde het KNIL." - neemt Abdul Haris Nasution een van besluit. „Ik heb gemeend, op grond I- "skionale gevoelens - ik ben geen Neder- voo 7'maar ^donesiër - te moeten vluchten fflaatf j'k krijgsgevangen zou worden ge- ov "oor de Japanners. „Ik geef me niet beb wel wat anders te doen", heb ik mijn collega's verteld." Nasution deserteert. Hij trekt zijn burgerkle ren aan, zet een bamboehoed op en trekt per fiets van Jember (Oost-Java) naar Bandung. Het wordt een ontgoochelende ervaring, want hij komt onderweg weinig Japanners tegen. Daardoor krijgt hij gaandeweg inzicht in de wijze waarop het Japanse leger greep heeft kunnen krijgen op het uitgestrekte ei land Java. Het is een les voor het leven. Hij komt tot de siotom: „Wij, Indonesiërs, hoeven ons nooit meer te laten bezetten. Als er een machtsvacuüm komt, moeten en kunnen we de macht grijpen." Nasution duikt onder en ais na drie maanden de Japanners alle Indonesische militairen vrijlaten, sluit hij zich in Bandung aan bij de door de Japanners erkende nationale jonge renbeweging, Barisan Pelopper ('krijgsvolk van voortrekkers'), waarover hij al vrij snel de leiding krijgt. Machtsblok Hij grijpt net als andere Indonesische natio nalisten de kans aan om het netwerk van jeugdorganisaties te gebruiken voor het op zetten van een illegale beweging. Langzaam maar zeker krijgen de nationalisten greep op de door de Japanners opgerichte Peta, het In donesisch leger, en de Heiho, het hulpkorps. „Tienduizenden militairen en een reserve-le ger van ruim twee miljoen jongeren. Dat was een enorm machtsblok, hetgeen de Japan ners, de geallieerden en de Nederlanders ook merkten. Nasution lacht. Achter de brilleglazen twin kelen zijn ogen. Hij last even een adempauze in om een opmerkelijke visie uiteen te zetten. „Ik respecteer de Nederlandse generaal Van Heutsz die met harde hand van Indonesië een eenheid heeft gemaakt. Een eenheid, zoals we die tot op de dag van vandaag nog kennen. Maar ik heb nog meer waardering voor de Ja panse legerleiders, omdat ze in Indonesië een enorm reserveleger van twintig- tot vijfen twintigjarigen hebben opgezet. Voor het eerst kregen Indonesiërs de kans een eigen volks weerstand te vormen. Ze hebben de basis ge legd voor het nationaal bewustzijn van de zo geheten generatie '45, de vrijheidsstrijders." De atoombommen brengen het einde van de Tweede Wereldoorlog. En veel sneller dan de Indonesische nationalisten lief is, beginnen de Japanners de reservelegers Peta en Heiho te ontwapenen en op te heffen. Desondanks ontstaat dan eindelijk het machtsvacuüm. Jonge nationalisten in Jakarta grijpen hun kans en dwingen Sukarno op 17 augustus 1945 tot de proclamatie van de Republik In donesia. „Op dat moment was voor ons, pemuda-lei- ders, allang duidelijk dat de geallieerden het aloude gezag van de Nederlanders wilden herstellen. En de Nederlanders verwachtten eveneens zonder meer na hun verblijf in de Japanse interneringskampen hun oude posi ties te kunnen bekleden. Dat nooit, dachten we. Belanda werd vijand nummer een." „We besloten de macht te grijpen. De eerste weken waren we druk in de weer met het be zetten van kantoren en fabrieken, die onder Japans beheer hadden gestaan. We waren in eens de baas. Als pemuda-leider had ik, ach teraf beschouwd, belachelijk veel macht. Ik heb de politiecommandant ontslagen en de resident van Bandung huisarrest gegeven." Excessen „Het was een tijd waarin veel excessen tegen over de Nederlanders en Japanners zijn ge pleegd. Veel mensen zijn op beestachtige wij ze gemarteld, gespietst, vermoord. De jonge, radicale pemuda's hebben veel te lang de kans gekregen om ongestoord hun gang te gaan," erkent Nasution. De zogeheten Bersiap-periode heeft een trau matische uitwerking op de Nederlands-Indi sche samenleving. Niet voor niets beschouwt ze de komst van de eerste Nederlandse mili taire eenheden (1946) als een godsgeschenk. „Dat zijn onze bevrijders geweest," vinden ze nog steeds. Er is geen orde. Nasution: „Ik betreur het ten zeerste dat onze regering bij de proclamatie van de republiek niet meteen de Peta tot na tionale leger heeft uitgeroepen." Als bevelhebber (generaal-majoor) van de Si- liwangi Divisie besluit Nasution met harde hand op te treden tegen de ongeregelde parti culiere legertjes en roversbenden, de garongs. In de volksmond krijgt zijn eenheid, een on derdeel van de Tentara Nasional Indonesia (TNI), de roemruchte naam Divisie Rust en Orde. De Siliwangi Divisie moet op West-Java de strijd aanbinden met de zogeheten B-divisie (KNIL en Koninklijke Landmacht) en de 7 December Divisie (Koninklijke Landmacht). De goed bewapende Nederlandse legereenhe den veroveren aanvankelijk gemakkelijk tweederde van Java. Maar ze zijn een guerril la-oorlog ingestuurd die ze niet kunnen win nen. Op onbekend terrein krijgen ze te maken met een onzichtbare tegenstander. Ze strij den tegen de TNI, islamitische groeperingen (Dar'ul Islam), communistische bewegingen en de garongs, de rampokkers. Missers Nasution, in 1948 waarnemend-bevelhebber van de TNI: „De Nederlandse regering en le gerleiding hebben enkele kardinale missers gemaakt. De belangrijkste fout was: ze dach ten te strijden tegen Sukarno en Hatta, maar vergaten de kracht van de generatie '45. Dat waren zo'n twee tot vier miljoen door de Ja panners getrainde jongeren. Het ging niet om de politieke leiders, maar om de mensen met de wapens in de hand. Wij hadden de harten van de mensen gewonnen, het volk tot een vuist gemaakt." „De Nederlandse militairen gingen slecht geïnformeerd en totaal onvoorbereid de strijd in. De Nederlandse legerleiding kwam met een doorzichtige strategie, omdat ze nooit had geleerd om een guerrilla-oorlog te voe ren. Bovendien, en daar ben ik van overtuigd, heeft de eigengereide generaal Spoor, met een volmacht van de Nederlandse gouver neur-generaal Van Mook in Nederlands-In- dië, de zaak meermalen onnodig op de spits gedreven. Hij heeft als militair-strateeg de werkelijkheid in het veld lange tijd niet wil len of kunnen zien." „Zijn speerpunt-strategie heeft absoluut ge faald. Een blunder. Onze tegenzetten waren eenvoudig. Het oprukken van de vijand ver tragen door de tactiek van de verschroeide aarde (niets achterlaten van waarde), uitwij ken naar de bergen en onderduiken in de des sa's. En, als de vijand weg is, hergroeperen om de aanval op de Nederlanders te openen. Voor zulk kat-en-muis-spel moet je een lange adem hebben. Ik ben er vanuit gegaan dat de Nederlanders ten langen leste niet voldoende troepen zouden hebben. Ik heb gelijk gekre gen," zegt Nasution droog. Standaardwerk Zijn militaire strategie heeft wereldwijd er kenning gekregen. Zozeer zelfs dat zijn boek 'Grondslagen van de Guerrilla' een militair standaardwerk (vertalingen in het Engels, Duits en Arabisch) is geworden. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft de 'Fun damentals of Guerrilla Warfare' ais verplicht leesvoer voor militaire leiders in opleiding aangemerkt. Na de onafhankelijkheid (december 1949) verloopt Nasutions carrière grillig. Hij is en kele jaren chefstaf van het nationale leger, TNI, maar moet 17 oktober '52 zijn functie neerleggen. Hij raakt betrokken bij de zoge heten 'leger-affaire', een vermeende rebellie van een aantal legerofficieren tegen presi dent Sukarno en het parlement. In de daarop volgende jaren schrijft hij een tweetal boeken: 'Grondslagen van de Guer rilla' en 'Geschiedenis van het Indonesische Nationale Leger'. In 1955 slaat hij een poli tieke richting in met de oprichting van de Li ga van Handhavers van Indonesische Onaf hankelijkheid. Hij hamert op de waarde van de naleving van de grondwet. „De grondwet moest, en dat blijf ik tot op he den vinden, worden hersteld, anders wer het volk zijn vrijheid onthouden. Indonesië moest vrij, souverein, welvarend, rechtvaardig en een eenheid zijn. Dat zijn de idealen waar- UI CC LU h LU Q. Vorige week was het vijftig jaar geleden dat Indonesië eenzijdig de onafhankelijk heid uitriep. Die onafhankelijkheidsver klaring was het begin van het einde van de kolonie Nederlands Indië. Dezer we ken besteden we regelmatig aandacht aan het toenmalige Indië en het huidige Indonesië. WEI- AU-feMAAU TEG£U)l<- <jI^AA<T fJA voor de generatie '45 de republiek heeft uit geroepen. Daar week ik ook niet van af." In 1955 krijgt Nasution van Sukarno militair eerherstel. In de navolgende jaren gaat hij als chef-staf van het leger en minister van defen sie akkoord met de bloedige onderdrukking van opstanden op Sumatra (Aceh) en Sula wesi, voorheen Celebes. Het behoud van de eenheid van Indonesië gaat zijns inziens bo ven alles. Dat bleek ook eerder bij het neer slaan van de communistische opstand in Ma- dioen en de onafhankelijkheidsstrijd op de Molukken (na proclamatie van Republik Ma luku Selatan op 25 april 1949). En later in de militaire confrontatie met Nederland om Nieuw-Guinea (1962), het huidige Irian Jaya. Moordaanslag Op 30 september 1965 krijgt zijn leven een compleet andere wending. Een communisti sche opstand breekt uit onder leiding van de rebellenleiders Oentoeng en Aidit. Ze bera men een moordaanslag op hem. Heel even verdwijnt de glinstering in Nasutions ogen. Hij kijkt om zich heen. „Hier is het gebeurd. De aanslag is in dit huis gepleegd." Dan zegt hij ineens: „Denk eraan: als het gaat om het belang van het gezin, luister dan naar je vrouw. Vrouwen hebben een goed voorge voel. Mijn vrouw heeft mijn leven gered." Weer valt een korte stilte. „Ze zegt: ga!, ga!, want ze komen voor jou." Zijn echtgenote heeft met gevaar voor eigen leven de overvallers oponthoud bezorgd. Maar ze kan niet meer voorkomen dat haar dochtertje Erna bij de aanslag wordt gedood. Een offer waar de ouders tot op de dag van vandaag om rouwen. Na de '30 september-affaire' in 1965 blijkt de invloedrijke politieke rol van de gedoodverf de opvolger van Sukarno bijna uitgespeeld te zijn. Nasution moet op last van Sukarno plaatsmaken voor een nieuwe sterke man, te weten Suharto. „Sukarno is me op den duur gaan haten. Dat blijkt ook wel uit het Ameri kaanse boek over zijn leven My friend, the dictator." Sukarno moet overigens op zijn beurt in 1968 het presidentschap afstaan aan Suharto. Nasution wordt voorzitter van het Voorlopig Volkscongres en levert fris van de lever kri tiek op het beleid van president Suharto. Zijn onophoudelijke kritiek op het beleid van het Suharto-regime krijgt verstrekkende gevol gen. Hij moet in 1973 al zijn functies neerleg gen. Twintig jaar lang is hij persona non grata. Hij verliest op de Indonesische manier al zijn vrijheden. Hij mag met iedereen praten, maar niemand met hem. Hij kan naar het buiten land, maar de benodigde uitreispapieren zijn tot grote spijt van de overheid niet in orde. Zomaar Zonder enige verklaring is twee jaar geleden de ban opgeheven. „Zomaar," zegt hij als een constatering waarin de verbazing nog steeds doorklinkt. Hij verneemt het nieuws over de ophanden zijnde vrijheid tijdens een bezoek aan een arts in het ziekenhuis. Een doodze nuwachtige arts verzoekt hem vriendelijk doch dringend naar de kamer 'hiernaast te gaan, waar 'hoge militairen zitten.' Daar blijkt bijna de gehele militaire staf te zitten. Eerbiedig buigt men het hoofd. „Pak Nasu tion, u moet zich klaar maken voor een reis naar de Verenigde Staten waar men uw ogen zal opereren." De oud-generaal weet de boodschap op waarde te schatten. Hij krijgt zijn vrijheid terug en wordt weer genodigd bij presidentiële ontvangsten. De president is weer zijn vriend. Voor de behandeling van de oogziekten, staar en glaucoom, mag hij naar Los Angeles. Maar zijn gezichtsvermogen laat nog zeer te wensen over. Daarom is hij afgelopen najaar opnieuw voor zijn ogen be handeld in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Daardoor heeft Nasution de onrust bij voormalige Indië-veteranen over het bezoek van deserteur Jan 'Poncke' Prin- cen volop meegekregen. Hij heeft de hele af faire met interesse gevolgd omdat Princen tijdens de politionele acties is overgelopen naar zijn Siliwangi Divisie. „Ik begrijp de haatgevoelens van de Neder landse oud-veteranen goed. Veel van mijn KMA-vrienden beginnen nog wel over zijn rol. Laten we wel wezen, Princen heeft land verraad gepleegd. Daarvoor zou hij de kogel moeten krijgen. Dat is bij ons de gebruikelij ke afrekening voor onze overlopers." „Maar goed, hij heeft onze kant gekozen. Dus is hij een held. Hij heeft voor ons zijn waarde bewezen. In zijn Nederlandse uniform heeft hij tijdens zijn rondes langs de Nederlandse ondernemingen veel wapens buitgemaakt. Voor zijn inzet heeft hij een Indonesische on derscheiding gekregen." „Goed beschouwd hebben we niet genoeg van zulke mensen. En dan bedoel ik mensen die voor een ideaal strijden. Ze worden alleen niet altijd gewaardeerd. Princen heeft voor zijn rol als mensenrechtenactivist en vak bondsleider ook meermalen zijn vrijheid moeten inleveren. Toch gaat hij altijd door en daar heb ik respect voor."

de Stem | 1995 | | pagina 41