luiden vreest Rotterdamse junks Bosschenaar boekt 2000 kamers voor Tour SCHOT IN DE ROOS, VOLGENS DE CONSUMENTENBOND. 'De rattenkoning' in stijl begraven Gestoei met bewijs in zaak Bende van Venlo Euro Game treedt in voetsporen Golden Ten I JesreiH ïsterdamse advocaat pleit foor opjagen hoerenlopers Kaper Dordtse stadsbus wilde zelfmoord plegen Informant eist van minister Sorgdrager 1,5 ton tipgeld Grote problemen dreigen als het nu gaat regenen iESTEM BINNENLAND A3 log geen verschuiving drugproblemen door acties politie Rotterdam fregat Adriatische !ee wordt afgelost MS 9) V5 li DAG 25 AUGUSTUS 1995 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 Groot-Brittannië en Half tot zwaar bewolkt en af toe regen. Zaterdag droger meer zon. In het midden en den van Engeland beide dap zonnige perioden en vriiw, overal droog. MiddagtenJ™ tuur van 16 graden op de Rh lands tot 22 in het zuidoost? van Ierland en in Engelan Vrijdag in Engeland nog raa ma rond 25 graden. België en Luxemburg: Af en t wat zon, maar ook tamelf veel wolkenvelden en plaats lijk regen. Middagtemperatuu rond 23 graden, zaterdag i»i lager. Noord- en Midden-Frankriï Af en toe zon, maar ook wo kenvelden en plaatselijk rege: Zaterdag droger en in de zui westelijk gelegen departeme ten veel zon. Middagtemper, tuur uiteenlopend van 20 g den aan de Kanaalkust tot 2 landinwaarts. Zaterdag meeste plaatsen iets lage temperaturen. Zuid-Frankrijk: In het zui, oosten droog en veel zon. Na; het westen en noorden t vooral vrijdag meer bewolkii en kans op wat regen. Zaterda kan later op de dag de Mistri opsteken. Middagtemperatuu van ongeveer 24 graden aan dl westkust en op het Centrai Massief tot dicht bij 30 grad, in de Provence en aan de Mi, dellandse Zee. Portugal: Zonnig. Middagtem- peratuur tussen 30 en 36 den. Spanje: Vrij zonnig en droo, maar langs de Golf van Biskaj wolkenvelden en mogelijk wal regen. Middagtemperatuur aan di Costa's tussen 28 en 32 grade: landinwaarts 32 tot 37 grade:, Aan de Golf van Biskaje maxi ma rond 23 graden. Canarische Eilanden: Flinki perioden met zon en drop Middagtemperatuur circa graden. Mallorca en Ibiza: Kans op eei regen- of onweersbui. Middag temperatuur 28 graden. Italië: Af en toe zon, maar 00. enkele, soms zware, regen- ei onweersbuien. Middagtempe ratuur ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Flinki zonnige perioden en dra Maximumtemperatuur circa graden. Duitsland: Af en toe zon, 00. tamelijk veel wolkenvelden ei plaatselijk regen of motregen Middagtemperatuur vrijda ongeveer 25 graden. Zwitserland: Perioden mei zon, ook kans op een bui. Mid dagtemperatuur van 21 grade: aan de noordkant van de Alpe: tot 28 aan de zuidkant. Oostenrijk: Vrijdag af en toe zon en vooral later op de dag enkele regen- en onweersbuien. Zaterdag wolkenvelden en al en toe regen, aan de zuidflai van de Alpen droog en perio den met zon. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, zaterdag in Karin- thie en Stiermarken circa 26. Vertikaal: 2. Loods; 3. bollen; 4. stok; 6. omgeving; 10. ares; zak. tj|] onze verslaggever Bosch - Wie voor het weekend eind juni vol- jjd jaar in Den Bosch een jtelkamer wil reserveren in tnBosch of de wijde omge- jg, heeft grote kans dat hij I de Bossche café-eigenaar li, van Kollenburg uitkomt. je heeft naar eigen zeggen de 2000 hotelkamers ge- Lrveerd binnen een straal vijftig kilometer van Den ich. k heeft nog meer plannen voor Bossche Tourfeest. Niet foelijk gewin, zegt hij, maar 'uit liefde voor de stad'. „Mijn liefde voor de stad Den Bosch gaat ook heel ver, maar ik zou dit niet in mijn hoofd halen. Ik ben hier helemaal niet gelukkig mee," reageert Hans van Schaik, na mens de gemeente Den Bosch be trokken bij de organisatie van de Tourstart. Van Kollenburg heeft inmiddels ook al een Tour-shirt op de markt gebracht, met een eigen Tourlo go. Hij heeft er al een paar hon derd van verkocht tijdens enkele wielercriteria. Van Schaik ziet ook dit met lede ogen aan, want de gemeente Den Bosch brengt een pakket Tour artikelen op de markt, inclusief een T-shirt. Van Schaik verwijt Van Kollenburg te profiteren van andermans inspanningen. Van Kollenburg zegt dat hij zijn activiteiten uitvoert namens het 'Genootschap voor het behoud van" de naam 's-Hertogenbosch'. Dat is een gezelschap van drie mannen die het gebruik van de naam Den Bosch wil bestrijden. Rudolf Gras, ontwerper van het alternatieve Tourlogo en lid van het genootschap, zei niets te we ten van de hotelreserveringen. „Maar," voegt hij eraan toe, „het staat iedereen toch vrij om han del te drijven rond de Tour." Twee dagen nadat Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc het contract voor de Tourstart in Den Bosch had ondertekend, hebben mede werkers van Van Kollenburg 115 hotels gebeld. „Binnen enkele da gen waren de reserveringen rond," zegt Van Kollenburg, ei genaar van bar Le Due. „Het gaat me absoluut niet om zakelijk ge win. We willen de hotelkamers onderbrengen in een arrange ment." Dat arrangement omvat ook arti kelen als het Tour-shirt, een Tour-wijn (ook een idee van de gemeente) en Tour-bier. En te vens toegangskaarten voor de Slag bij Waterloo, een muzikaal spektakel dat eerder in Den Bosch is opgevoerd. Van Kollen burg wil dat spektakel samen met andere instanties organiseren rond het Tourweekend. Het totale pakket wil hij via de VW aanbieden. Gesprekken daarover moeten nog plaatsheb ben. Van Schaik voorziet problemen als mensen straks hotelkamers willen boeken. G. van der Horst, directeur van het Postiljon-motel in Rosmalen en voorzitter van het regionaal hoteloverleg is ook niet gelukkig: „Wij zitten niet te wachten op mensen die honder den hotelkamers boeken voor eind juni volgend jaar en dan weer voor een hogere prijs verhu ren. We proberen die zoveel mo gelijk buiten de deur te houden, maar het is moeilijk om er iets te gen te doen." uonze verslaggever Jtlterdam/Breda - De politie in de regio-Breda voert momen- ■S met grote regelmaat overleg met collega's in Rotterdam- istrum en IJsselmonde over een mogelijke verschuiving van ^drugproblemen, nu in Rotterdam de Operatie Victor loopt. ige jacht op veel overlast ver- akende Nederlandse en bui- Lndse junks en dealers in jjMdam, heeft sinds de start tlOjuli in totaal 1385 arresta- ïs opgeleverd. Een te verwach- a verschuiving van de proble- knnaar de regio Breda heeft tot Uit moment echter niet plaats- randen. [Ook tot mijn verrassing moet ik |s!bekennen," zegt J. Stikvoort, Is hoofd van het politiedistrict Ma. Be politie houdt de ontwikkelin- pwel scherp in de gaten, aldus kvoort. Ervaringen in het ver- Hen, zowel in Rotterdam en eda als in andere steden, leren lelijk dat gerichte acties te- drugoverlast onmiddellijk i: verschuiving van de proble- la veroorzaken. Verslaafden Vaten hun dagelijks portie js nu eenmaal tot zich nemen ban geld voor het spul zien te Éomen. pBreda leeft de vrees dat een zo e jacht als nu in Rotterdam |liatsvindt, zou zorgen voor een o van verslaafden, dealers ju Haag (anp) - Het fregat Jan liiBrakel heeft gisteren het fre- BlBloys van Treslong afgelost in je Adriatische Zee. De schepen putroleren in NAVO/WEU-ver- snd de naleving van het wapen- j handelsembargo van de VN te- |ihet voormalige Joegoslavië. 5 van Treslong keert na I maanden dinsdag terug in len Helder. en drugrunners naar de streken rond de grens met België. Daar is volgens de politie dus nog geen sprake van. „In feite is deze actie natuurlijk pas sinds kort geïntensiveerd," zegt Stikvoort. „En ik voer ook zeer frequent overleg met mijn collega's in vooral Rotterdam centrum en IJsselmonde over de ze zaken. We willen wel graag weten wat voor effecten de ope ratie in Rotterdam op de omge ving heeft." Het feit dat er in Breda momen teel heel wat meer vooral jonge Fransen rondlopen en -hangen, wijt de politiechef aan de vakan tieperiode. „Ik sluit zeker niet uit dat een aantal coffeeshops een hogere omzet heeft momenteel, maar dan hebben we het over softdrugs. Van een verschuiving van het harddrugprobleem mer ken we nog niets." In Rotterdam is de overlast op straat sinds de start van de ope ratie Victor duidelijk afgenomen. Op 10 juli begonnen politie, justi tie en de gemeente Rotterdam hun offensief om de drugoverlast in de oude wijken rond het cen trum terug te dringen. In deze buurten liggen veel panden van- waaruit harddrugs aan buiten landse gebruikers worden ver kocht. Franse, Belgische en Duit se drugstoeristen doen hier hun inkopen. De kopers worden door drugrunners naar de dealpanden gebracht. Met de actie Victor wil len politie, justitie en gemeente in eerste instantie de overlast door het drugtoerisme indammen. Ie dere dag zijn ongeveer honderd extra politiemensen in touw om drugrunners, -handelaren en - toeristen aan te houden. Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. Blabla; 7. tempo; 8. dale1 klets; 10. Anna; 11. zuiver; R-l Stadsdeelraad is vierkant te- pi het voornemen van de ge prate Amsterdam een tippelzo nen de Theemshaven te creë- aad had de bevolking met s opgeroepen present te zijn (Pde hoorzitting. De gemoederen rPffl op toen bleek dat burge- fester Patijn en wethouder Van PGiessen niet aanwezig waren. T°laï suggereerde dat het mo- Pjk moet zijn om nummerbor- f 1 van prostituanten te noteren f hen vervolgens een straatver- Wop te leggen. I® opjaagbeleid ten aanzien van ptituées bleek in het verleden (ADVERTENTIE) i Schwarzkopf ANTI ROOS VERWIJDERT EN VOORKOMT ROOS »De zwarte limousine reed woensdagmorgen leeg achteraan de stoet die Joe van de Schouw, de oudste stadsnomade van Am sterdam, naar zijn laatste rustplaats bracht, een begraafplaats in Amsterdam-West. De kist stond, omringd door bloemen, fier op een platte wagen, voortgetrokken door een tractortje. Van de Schouw, bijgenaamd 'de rattenkoning', werd in stijl be graven. Zijn bijnaam dankte hij aan zijn levensvervulling: het houden van ratten. In zijn kampement in het Westelijk Havenge bied hield hij vijftien grote ratten en niet minder dan zestig klei nere. Zijn voorliefde voor deze diersoort bracht hem tot het no madenbestaan. De rattenkoning werd 79 en ging op één been door het leven. Een tragisch ongeluk maakte op 17 augustus abrupt een einde aan zijn leven. Rijdend in zijn driewieler werd hij door een trein ge grepen op een spoorwegovergang in Halfweg FOTO ANP ^sterdam (anp) - Zou het bij de handhaving van het tippel- vbod juridisch niet mogelijk zijn een 'opjaagbeleid' tegen jffitituanten te voeren? Deze vraag heeft advocaat M. Nicolaï fflens de stadsdeelraad Geuzenveld/Slotermeer gisteren ge- dens een hoorzitting over de tippelzone aan de Theems- niet te werken, zodat de gemeen te met het plan voor de tippelzo ne kwam. Hij verweet het ge meentebestuur slechts te denken in 'technocratische oplossingen'. Met miljoenen guldens gemeen schapsgeld zal de overheid de ex ploitatie van zieken en zwakke heroïnehoeren steunen, aldus Ni colaï. Of zoals een bewoners het formu leerde: de gemeenschap heeft de lasten en de hoerenloper de lus ten. Hij verwees naar artikel 243 van het Wetboek waarin gesteld wordt dat geslachtelijke omgang met een bewusteloos of ziek per soon strafbaar is. Roermond (anp) - Het proces bij de rechtbank in Roermond in de geruchtmakende zaak rond de Bende van Venlo wordt steeds onduidelijker, zo bleek gisteren. Zijn de vier hoofdverdachten van de Ben de van Venlo ook verantwoor delijk voor de dood van het bejaarde echtpaar Van Rijn tijdens het carnaval vorig jaar, of is daarvoor onvol doende bewijs? Heeft justitie bij het moeizame vooronderzoek gebruik gemaakt van een kroongetuige, die in ruil voor het afzien van vervolging, belastende verklaringen tegen de bendeleden heeft afgelegd? Net als woensdag stond de zoge heten 'carnavalsmoord' het be jaarde echtpaar Van Rijn op de agenda. De twee werden op 15 fe bruari vorig jaar in hun huis in Venlo overvallen en doodgesto ken. Het openbaar ministerie verdenkt vijf mensen. De mees ten, hebben ze zelf bekend, zijn ook betrokken bij de dood van een bewaker van hennepkassen vorig jaar januari in het Lim burgse Reuver. In tegenstelling tot eerder deze week, toen bij de behandeling van deze zaak volle dige bekentenissen werden afge legd, probeerden de vijf gisteren met alle mogelijke middelen on der de carnavalszaak uit te ko men. Voor het openbaar ministe rie zijn vooral de belastende ver halen van het enige vrouwelijke bendelid, een 19-jarige schoen verkoopster uit Tegelen, van cru ciaal belang. Zij was het vrien dinnetje van de 22-jarige hoofd verdachte, en vertelde aanvanke lijk dat ze getuige was van het doodsteken van het echtpaar door haar ex-vriend. Daarbij wa ren volgens de vrouw ook drie andere verdachten aanwezig. Evenals in de zaak van de kas- senbewaker zouden zij op het spoor zijn gezet door 'Oom Kuuk', de 45-jarige oom van de hoofdverdachte. Ondanks het feit dat de vrouw kennelijk aanwezig was bij de carnavalsmoord, wordt zij hiervoor niet vervolgd. Justitie in Roermond wilde niet ingaan op de vraag of de vrouw een kroongetuige is met wie een akkoordje is gesloten. De vrouw trok bij de rechtbank overigens al haar belastende verklaringen in. Bovendien zegt ze een alibi heb ben voor de betreffende carna valsavond. Een vriendin zou dat verhaal volgende week als getui ge kunnen staven. Mocht inder daad blijken dat zij niet bij de carnavalmoord aanwezig heeft künnen zijn, vervalt daarmee voor justitie een belangrijke ge tuige. Het resterende bewijs in de zaak-Van Rijn moet volgens jus titie komen van de verklaringen en bekentenissen van de verdach ten bij de politie en bij de rech- ter-commissaris tijdens het voor onderzoek. Gedetailleerde ver klaringen, afgelegd tijdens dat onderzoek, zijn tijdens de zitting echter weer ingetrokken. De offi cier van justitie heeft intussen s>|U!| sjnui oi 'pJBEd A|3s6u8i)£'s>|U!|>||OM2'tsjoqaouu '°P volgens Test anti-roos shampoo's Consumentengids aug. 1995. Door Ron de Groot (anp) Den Haag - In de Nederlandse gokwereld is een nieuw spel de inzet van een conflict tussen de Raad voor de Casinospelen, de uitvinder van het spel en exploitanten van casino's waar het wordt gespeeld. Het gaat om Euro Game, of Euro Observatie Game dat op dit moment op negen plaat sen kan worden beoefend. Volgens de raad is het niets anders dan een il legaal kansspel. De uitvinder en de exploitan ten noemen het een behendigheidsspel dat niet onder de Wet op de kansspelen zou val len. De raad, die naleving van deze wet in de ga ten houdt, trok onlangs aan de bel. Op 25 tot 30 plaatsen in Nederland zouden illegale gok- holen het anti-verslavingsbeleid op losse schroeven zetten door met een nieuw spel fer vente gokkers te trekken. De illegale casino's adverteren open en bloot en zorgen daarmee dat probleemgokkers ver vallen in hun oude gewoonte. Bij justitie is al enkele keren gevraagd of er iets aan deze wildgroei in de kansspelwereld gedaan kan worden. Kwade genius achter (een deel van) de hausse aan illegale casino's lijkt A. van de Sande, di recteur van Casino Service Breda. De gewe zen technisch-chemicus ontwikkelde het ge wraakte Euro Game, kreeg er patent op en le vert en verhuurt sindsdien de speeltafels. De tafels en het spel blijven van hem: hij strijkt maandelijks de huur voor zijn tafels en vin ding op. Voor de Raad voor de Casinospelen is Euro Game niks nieuws onder de zon en slechts een afgeleide van het inmiddels verbo den Golden Ten, waarvan ook werd beweerd dat het een behendigheidsspel was. Na sle pende juridische procedures werd Golden Ten eind jaren tachtig officieel tot kansspel betiteld en derhalve verboden buiten de offi ciële speelgelegenheden. Voor Euro Game dreigt eenzelfde lijdensweg. De raad kan er eigenlijk niet zo gek ver naast zitten. Ten tijde van de rechtszaken tegen Golden-Tenexploitanten, was Van de Sande namelijk in de rechtszaal aandachtig toe hoorder. De Golden-Tenaffaire inspireerde hem. „Ik zag het gat in de markt," zegt hij. „Ik wil de niet mijn hele leven in de chemie zitten." Bij Golden Ten wierpen de deelnemers zelf het balletje in de roulettedraaischijf. Betoogd werd dat spelers in staat zouden zijn door handig te mikken, de kogel naar het gewenste cijfer konden dirigeren, een behendigheid dus. De rechtbank zag niets in die behendig- hied en hield het op puur gokwerk. De behendigheid bij het Euro Game bestaat uit het zien aan de ellips die de kogel maakt, waar het balletje uiteindelijk terecht zal ko men. Het balletje wordt door een bouleur op een ronde, iets aflopende stalen schijf met in het midden de cijferschijf (de ketel) geworpen en maakt door de vorm van het staal een elip- tische beweging. Van de Sande zegt inmiddels ongeveer twee ton te hebben uitgegeven aan diverse onder zoeken waarmee hij zijn gelijk wil bewijzen. Zo nu en dan verlang ik hevig terug naar die verjaar dagsfeestjes waar de mannen alleen maar over auto's praatten. Niet dat ik me daar zo vreselijk vermaakte, maar ik kon het nog een beetje volgen als het over spoi lers, grillen of hatchbacks ging. Tegenwoordig voel ik me op zo'n partijtje hopeloos ver loren, want de moderne man praat niet over auto's maar verhaalt met omhaal over zijn avonturen op internet, zijn ervaringen met windows en over vierzesentachtigers met extra geheugen. Toen dat praten over computers pas begon, dacht ik dat ik erover mee kon praten, maar ik viel al snel door de mand. Want toen een zwager opperde dat hij meer 'bi- te' wilde, ging ik een crodinootje voor hem halen en werd dus vervolgens hard uitgelachen. Het mag dan tegenwoordig over de elektronische snel weg gaan, mannen blijven dezelfde kleine jongens die te gen de klippen op liegen om elkaar qua uitrusting en er varingen te overtreffen. Steeds vaker tref ik mezelf op verjaardagen in de buurt van de vrouwen aan. Ik hou namelijk nogal van kokke rellen en hoop zo wat leuke gerechtjes op te pikken. Als computerschuwe keukenprins heb ik inmiddels meer verstand van email dan van e-mail. MERIJN Dordrecht (anp) - Tegen de 43-jarige Italiaan die 20 mei een Dordtse stadsbus kaapte, is drie jaar cel geëist waarvan een jaar voorwaardelijk. Voor de rechtbank in Dordrecht heeft de man gisteren verklaard dat zijn actie in feite een zelfmoordpo ging was. Hij had zich met de bus te pletter willen rijden. Vlak na de kaping liet de man de passagiers vrij. Later, in Breda, liet hij ook de chauffeur gaan. „Ik wilde die man niet mee de dood in nemen," aldus de verdachte. Toen hij de bus niet opnieuw aan de praat kreeg, kon de politie hem overmeesteren. „Half Nederland stond op zijn kop, iedereen hield zijn adem in. Meestal zijn kapingen daden van terroristen of wanhopige crimi nelen en vallen er doden en ge wonden. Deze actie was daarom enorm bedreigend voor de be trokkenen," aldus officier van justitie C.J. Strack. „Dat deze kaping een wanhoops daad was van een man zonder enige criminele achtergrond wis ten die mensen toen niet. De chauffeur heeft doodsangsten uitgestaan." De kaper had financiële proble men door zijn werkloosheid. Toen zijn Hollandse vrouw eeil echtscheidingsprocedure in gang zette om voor een uitkering in aanmerking te komen, draaide de man door. Op de dag van de kaping had hij in Rotterdam met zijn vrouw ge sproken. Daarna ging hij met de trein naar Dordrecht. Hij kocht een mes en deed een zelfmoord poging, zijn derde. Daarna stapte hij in het centrum van Dordrecht in de bus. „Toen sprong er een veer los in mijn hoofd," stelde hij. Hij ging naar de chauffeur, die hij onder bedreiging van het mes dwong naar Rotterdam te rijden. In Dor drecht waren de passagiers er al uitgelaten. Vanaf het Hofplein in Rotterdam moest de buschauf feur terugrijden. De man wilde over de A16 naar Antwerpen. De chauffeur wist te kaper over te halen naar Breda te rijden. Daar kon uiteindelijk een arrestatie team de man pakken. Advocaat F.C. Frederiks bepleit te dienstverlening in plaats van een gevangenisstraf. „Zijn vrouw heeft het echtscheidingsverzoek weer ingetrokken. Als hij maar wat lijn in zijn leven heeft, zijn zijn psychische problemen voor bij." Uitspraak donderdag 7 septem ber. dertien vervolgingen wegens meineed aangekondigd, maar dat deert de verdachten absoluut niet. „Da's prima," reageerde een van hen vrolijk op de aankondi ging dat hij een vierde vervolging wegens meineed kan verwachten. Het onder druk zetten door de politie, het voorhouden van ver klaringen van mede-verdachten, het niet uitzoeken van alibi's of het weglaten van relevant ontlas tend materiaal uit de dossiers. Van alles trekken de verdachten uit de kast om onder hun eerdere verhalen uit te komen. Verbali santen, die als getuigen 'niets dan de waarheid' zeggen te spreken, worden door de verdachten afge daan als 'kankerende wouten'. Een verdachte lag zelfs niet wak ker van een brief aan zijn moe der, waarin hij toegeeft betrok ken te zijn bij de zaak. „Ik wilde gewoon niet dat zij zou flauwval len als de politie haar vertelde dat ik erbij was. Dat kon ik dan maar beter zelf doen," verklaarde hij lakoniek. Utrecht (anp) - Een voormalige informant van de Criminele In lichtingendienst (CID) Dordrecht eist van minister Sorgdrager van Justitie, exclusief onkosten, een bedrag van 150.000 gulden beloning voor zijn tips uit het criminele milieu. Zo boog onder anderen dr. L. Boer van TNO zich over de vraag of Eurogame een behen digheidsspel is of niet. Hij liet een geoefende speler uit de casinowereld tweehonderd spel letjes spelen. Verder moesten een tiental be ginners enkele dagen aan de ketel. Boers conclusie: „Euro Game kan met behen digheid gespeeld worden, maar daar is talent en oefening voor nodig." Over het geheel ge nomen, aldus de onderzoeker, was de kans factor nog altijd belangrijker dan de behen digheidsfactor. De ervaren casinobezoeker liet volgens Boer zien dat hij kon voorspellen waar het balletje terecht zou komen. Maar hij zat er ook wel eens naast. De beginnelingen vertoonden na enkele dagen spelen 'een beginnende behen digheid', aldus Boer. De onderzoeker pleit voor een systeem waar bij de aspirant-speler, alvorens aan het Euro Game te mogen deelnemen, eerst laat zien dat hij behendig genoeg is. Op die manier is vol gens hem juridisch te verkopen dat het spel niet alleen een kansspel is. Aanvankelijk waren er dertien gelegenheden met het nieuwe spel. In vier plaatsen werd in middels door justitie ingegrepen. In Alkmaar, Zwolle, Weert en Udenhout werden de tafels in beslaggenomen maar werd gek genoeg geen aanklacht ingediend. De overgebleven negen zaken balanceren tussen sluiting of niet. „Spande justitie maar eens een zaak tegen mij aan," zegt Van de Sande. „Dan zou ik tenmin ste voor een rechter kunnen aantonen dat het een behendigheidsspel is. Desnoods richt ik ter plekke een casino in." In een brief aan de minister kon digt zijn advocaat, mr A. van der Biezen, aan een gerechtelijke procedure tegen de staat te be ginnen als zijn cliënt het geld niet krijgt. Volgens de politie-infor- mant heeft hij tussen 1990 en be gin 1994 in 23 zaken tips aan de politie doorgespeeld die hebben geleid tot arrestaties of inbeslag name van geld of goederen. Justi tie en politie zijn volgens hem af spraken over tipgeld niet nageko men. Volgens de informant heeft de politie dankzij zijn tips onder meer verhinderd dat eind 1993 een vrachtwagen van een trans portbedrijf uit Dirksland, gela den met sigaretten, is gestolen. Ook zou hij in opdracht van en met medewerking van de CID Dordrecht - via de levering van xtc - met succes zijn geïnfiltreerd in een criminele groep uit Eind hoven die een smokkelroute met Ibiza onderhield. De tipgever zou ook betrokken zijn geweest bij een pseudokoop van xtc-pillen in Gouda. Minister Sorgdrager. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Den Haag (anp) - De Unie van Waterschappen verwacht grote problemen als het na de langdurige droogte ineens hévig zal gaan regenen. Polderdijkjes zijn ingescheurd door de droogte, riolen zullen ze ker overstromen en vissterfte is onvermijdelijk, aldus de Unie. Verder zal regenwater zoveel rubber en zware metalen van het wegoppervlakte spoelen, dat verontreiniging van bermen en slo ten dreigt. Tijdens de droogte hebben veel gras, stof, bladeren en dode dieren zich in en om de slootjes en kanalen opgehoopt. Als dat allemaal tegelijk in het water wordt gespoeld en gaat liggen rotten, ontrekt dat zoveel zuurstof aan het water dat vissen tekort zullen komen. De waterschappen vrezen ook verontreiniging uit het riool en door afspoeling van zware metalen. Zij worden daar in gesteund door drs. Maesen van de Grontmij in Zeist. Als advi seur waterkwaliteit voorspelt hij dat de rioleringen de regen niet aan zullen kunnen. „De gangen zijn verstopt geraakt. Veel van de rioleringen gebruiken regenwater voor de spoeling. Nu zit er wc- papier en ander afval aangekoekt aan de randen en kan het water - als het komt- niet weg. Overloop en verontreiniging van sloot water en plassen is het gevolg," aldus Maesen. Verder is hij ook bang voor de kwaliteit van bermwater. Er ligt veel rotzooi op de weg dat er allemaal tegelijk zal afspoelen. De concentratie rub ber, zware metalen en olie is zo groot dat het regenwater dat van dè wegen loopt eigenlijk bij het chemisch afval zou moeten. „Als u het door de gootsteen zou spoelen bent u waarschijnlijk straf baar."

de Stem | 1995 | | pagina 3