topbijeenkomst over drugbeleid rak beschikte over iologische wapens- Exodus uit Zaïre steeds dramatischer Duitse 4bruine gifsluipt ongrijpbaar rond iDood vogel bedreigt de Britse mo oapserie BUITENLAND A5 commentaaf Schiphol begint Ier Oost-Tïmor op irenWinkef willen snel plan kabinet uneus- hotroM Iiiitse kanselier Kohl neemt initiatief tot gesprek met Kok en Chirac 'Algerijn onschuldig aan bom in Parijs' Nina Simone bestraft na schot op jongens Bevolking Montserrat vlucht voor vulkaan Teken van leven gijzelaars in Kashmir Kroatië wil 25.000 moslims kwijt (AUGUSTUS 1995 A^S^M DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 us en saai was zou het zich J .rie: de reorganisatie van h! "gemeentelijke herindelino |dsprovincies, deelgemeente bestuurbaar maken van [enten hebben te weinig ruin men het hoofd te bieden kle in ruimer mate. Maar santei iidt niet altijd tot oplossinqe« jnheden te komen; tot groten pt stadsprovincies, bssie zich voort en telkens du bestond er ooit een plan i de vorming van stadsprovitl leden, niet alleen in de Rand ond Eindhoven/Helmond e inwoners van Amsterdam» I hun nee-woord hadden latei tegen een grotere stad vvarem Aspect, namelijk dat die grotj deelgemeenten zou word» Dijkstal en zijn staatssecretal ig op het hoogste niveau knd ongeacht alle ontwikkelingei Morgen bespreekt het kabina dam, Amsterdam en Den Haai en stadprovincie te laten woi slieden een manier vinden oil /oners van Amsterdam en Ra nipperd willen zien. Andersom een nauwelijks uitte leggent [indhoven/Helmond resteert i g; lees annexatie van buurgi r meegaande houding van i heling zal verdwijnen. 'ieden wordt, betekent dat voel Ikans op forse herverkaveling! g en groot-Breda. indslieden er echt in slageneej n. Allerwegen wordt de weei de voorgeschiedenis kan hd iwe afleveringen leiden van i IENLAND KORTl Öe luchthaven Schiphol hebben j Ich bezwaar te maken tegen het] ichiphol. Het Centraal Punt Te- in de Verenigingen Milieudefen-1 pl, zal particulieren steunen bij I die in de directe omgeving van Ig eisen. Al ruim 1000 mensen uit geven dat zij juridische stappen heeft de leider van het Oosttimo-, elijk gedood. Dat'Zeggen ballin-1 Boor Indonesië bezette voormali-1 hale Raad van Maumeré Verzet, Et Oosttimorese verzet, verklaar- op 29 juni gevangen is genomeit, I raad riep de internationale ge- j dat Jakarta hen goed behandelt, f dvoerder zei van niets te weten. TENTIE) us kunt u fede collec- bele relax lie wij u met hoofdkussen op maat gemaakt. in 27, Tel. 076-22 16 10. 'ij geopend van 10.00 tor 17.00 uur. >8 21 00 of stuur deze advertentie met uw adr«5 naa 'j lummer 202900 VB Capelle a/d IJssel ren van Eindhoven/Helmortd, ,J snel met het kabinet pratertove lebben dat gisteren uitgespfoke^ nleiding is het plan om de onh e Randstad voortijdig stop 'el rheid kwalijk dat ze niet tip stuurf erder moet met het openbaar o l de Vereniging van NederlandI I et gehoord. „Maar wij alszo| geen invloed kunnen uitoefen het plan van het kabinet z'in,v°^ en van vele fracties vinden da nten moet komen ais hij tip ^Jeui - De Israëlische ge- Israël pakt verdachten bomaanslagen op politie Shin Bet heeft K UUUbl*- -r*"" -V.W T Hamas-leden gearres- f e ervan worden ver- _,ae twee bomaanslagen liaëlische bussen van de Epen weken te hebben faniseerd. ii( arrestanten zijn Nasser El je buurt van Nablus op Estelijke Jordaanoever en mail uit de Gazastrook. n is een dertigtal mede- Editea opgepakt, lïelijke uitvoerder van de lordaanslag maandag in Jeruzalem, waarbij vijf doden en meer dan honderd gewonden vie len, was de 26-jarige Sufian Sbeih. Hij woonde bij Hebron op de Westoever. De dader van de zelfmoordaanslag in juli op een bus in Tel Aviv waarbij zes Israë li's om het leven kwamen, is vol gens Shin Beth de 22-jarige La- bib Anwar Azzam uit de buurt van Nablus. In de woning in Nablus waar Nasser Issa en Hatem Ismail de bommen voor de aanslagen zou den hebben gemaakt, trof Shin Beth automatische wapens en een complete bommenfabriek aan. Ook vond de politie pruiken, val se identiteitsbewijzen en kant en-klare bommen. Issa werd af gelopen zaterdag al gearresteerd, twee dagen voor de aanslag in Je ruzalem, maar de geheime dienst Shin Bet kreeg pas na de aanslag toestemming om zogenaamde 'harde verhoormethoden' tegen hem te gebruiken. Het hoofd van de Shin Beth noemde de arrestaties gisteren een zware slag voor de Harnas. „Deze cel vertegenwoordigde de infrastructuur van de militaire vleugel van Harnas op de Westoe ver." De twee hoofdverdachten zijn ge traind door Yehiyeh Ayyash, alias 'de ingenieur', die het brein zou zijn achter zeker zes zelf moord-bomaanslagen van Harnas waarbij sinds april 1994 76 men sen werden gedood. Hij is een 30- jarige Palestijn uit het dorp Refat op de Westelijke Jordaanoever. Hij wordt al meer dan twee jaar gezocht door de Israëlische vei ligheidsdienst, maar is ook na de arrestatiegolf van gisteren nog steeds op vrije voeten. De veilig heidsdienst zegt dat hij sinds an derhalve maand ergens in de Ga zastrook verblijft. Ayyash staat onder zijn aanhan gers bekend als 'de ingenieur', omdat hij aan de universteit van Bir Zeit op de Westelijke Jord aanoever chemie heeft gestu deerd en zich zou hebben gespe cialiseerd in het maken van ex plosieven. Een mystieke man, die nooit op de voorgrond trad en het terreur- werk aan anderen overliet. Na de massamoord in de moskee van Hebron, waar de extreme kolo nist Baruch Goldstein begin vo rig jaar dertig biddende Palestij- nen doodschoot, beloofde hij Is raël vijf wraakacties. Dat aantal is inmiddels met de busont ploffing in Jeruzalem tot zes op gelopen. De leider van de rechtse Likud- partij, Sharon, is ondertussen in hongerstaking gegaan uit protest tegen het islamitische terrorisme. Hij wil een week lang vasten in een tent voor het kantoor van premier Rabin. Lze verslaggevers Ijaag/Parij's/Bonn - Op initiatief van de Duitse bondskan- iKohl is er komend najaar in Den Haag topberaad tussen I premier Kok en de Franse president Chirac. Gesproken onder meer over het drugbeleid. Ijlnodiging is in Nederland [stemming ontvangen, al- woordvoerder van de ^voorlichtingsdienst. Ook de niroerster van president t beklemtoonde gistermid- (iit belang van de ontmoeting Bevordering van de onderlin- feies'. De exacte datum van itenkomst is nog niet vast- |tli Vermoedelijk wordt het s in oktober. [baad volgt op eerdere ken- tingsgesprekken tussen [it, KoU en Kok tijdens de pe top in Cannes en een iop het Elysée. Tijdens die Ut bijeenkomst heeft Chirac ie mantel uitgeveegd over [.ttrlandse drugbeleid. Het jtrlandse gedoogbeleid zorgt etijd voor irritaties tussen and en Frankrijk. 1de komst van drugtoeris- |ianuit Noord-Frankrijk naar Hand stoort de Franse rege- Die vindt dat Nederland Ér moet optreden tegen de Tegen de tijd dat het «k plaatsvindt, is waar lijk de langverwachte kabi- totitie over het toekomstige jbeleid verschenen, thema's verder aan de orde is nog niet bekend. De èoerster van president Chirac liet weten dat het drugbe leid zeker ter sprake zal komen, maar ze zei zich ook te kunnen voorstellen dat Nederland de Franse kemproeven aan de orde zal stellen. „Daarover willen wij dan graag uitleg geven," aldus Colonna, die eraan toevoegde dat de agenda ook bepaald zal wor den door de actualiteiten die str aks spelen. De voorlichtingsdienst van de Duitse regering kon gisteren geen exacte reden geven waarom kan selier Kohl klaarblijkelijk het initiatief tot de Haagse top heeft genomen. Zeer waarschijnlijk wil Kohl als bemiddelaar optreden tussen Nederland en Frankrijk vanwege de controverse over de drugs tussen beide landen. Kohl zou zijn goede verstandhouding met Kok willen benutten om Chirac te betrekken bij een drie- hoeksberaad over een meer effec tieve aanpak van de drugproble matiek. Ook de Duitsers - op de deelstaatregering van Noordrijn- Westfalen na - zijn niet verrukt over het Nederlandse drugbeleid. Over de gespreksdatum komt wellicht meer duidelijkheid op 30 augustus, wanneer Kok en Kohl elkaar in Münster ontmoeten bij de installatie van het Duits-Ne derlandse Legerkorps. fnan (afp/ap/rtr) - Irak heeft erkend tijdens de Golfoorlog ptten te hebben voorzien van koppen voor biologische oor- wring. Ook geeft het toe grote hoeveelheden van de anth- pcterie te hebben gekweekt. heeft de voorzitter van de commissie voor de ontwape- T?van Irak, Rolf Ekeus, giste- Ijezegd. «s heeft vorige week gesprek- '{eroerd met het regime in ,-Ji en heeft ook gesproken ie naar Jordanië overgelo- i ex-minister en schoonzoon 1 Saddam Hussein, Hussein M Hassan, Ekeus bevestigde tak jarenlang verborgen Wat het met zijn programma biologische oorlogvoering 'erder was dan werd aange- J. Het bestond niet alleen «aanmaken van gifstoffen w kweken van ziekteverwek- ■aaar ook uit 'een systeem ®ee bommen, raketten en afc konden worden uitge- verder dat Irak had toege- T®dat het veel meer anthrax [Jfiiroduceerd dan het eerder De Iraki's heb- t ze dit produkt en _>en hebben vernietigd, [fis Ekeus vormt Irak nu ging voor zijn buur- Pimeer, omdat het niet lan- I®staat is die met chemische IN of lange-afstandsraket- fHestoken. kif a voor'aatste bezoek aan Pd, begin augustus, had s'an de Iraki's een rapport ontvangen dat toen als 'volledige en definitief' werd gepresenteerd. Daarin erkende Irak dat het 495.000 liter van de gifstof botu- line had vervaardigd en 12.000 li ter van de ziekteverwekker anth rax. Na het overlopen van gene raal Hussein Kamel op 8 augus tus heeft Irak zijn politiek echter omgeggooid en besloten volledig mee te werken met het uitvoeren van de resoluties van de VN-vei- ligheidsraad, aldus Ekeus. Het eerste contingent van Ameri kaanse militairen is gisteren in Koeweit aangekomen om vanaf maandag deel te nemen aan een gezamenlijke oefening met het Kuweitse leger. De oefening was eigenlijk voor oktober of novem ber voorzien, maar is vervroegd om Irak van een eventuele aanval op Kuweit af te houden. De Jordaanse koning Hussein heeft gisteren in een tv-toespraak gezegd dat Irak van plan was Ku weit en Saudi-Arabië aan te val len, enkele dagen voordat Hus sein Kamel naar Jordanië deser teerde. „Er waren plannen die op het hoogste niveau van de staat wer den besproken om Kuweit en Saudi-Arabië aan te vallen," al dus de geschokte koning, die zijn informatie heeft van de gevluchte schoonzoon van de dictator. (ADVERTENTIE) FOTO EPA Ruandese vluchtelingen worden door het Zaïrese leger massaal uit de vluchtelingenkampen in Zaïre verdreven. Van onze redactie buitenland Goma/Nairobi - In Zaïre zijn meer dan 130.000 vluchtelingen uit Ruanda en Burundi op 'dè 'vlübht 'geslagen uit angst voor deportatie naar hun vaderland. Na de VN-Veiligheidsraad hebben ook Am nesty International en de Britse rege ring de deportaties veroordeeld. Maar Zaïre gaat er gewoon mee door. Sinds zaterdag zijn bijna 13.000 vluchtelingen de grenzen overgezet. Volgens de UNHCR, de vluchtelingenorga nisatie van de Verenigde Naties, hebben ze ker 100.000 Hutu's de vier opvangkampen bij het zuidelijk gelegen Uvira verlaten. Nog eens 20.000 mensen zijn uit Goma gevlucht en 13.000 uit Bukavu. Ze zijn de bossen in het oosten van Zaïre ingetrokken om aan uitzetting te ontkomen. Vijf kampen voor vluchtelingen in Zaïre zijn nu al geheel ver laten. De vluchtelingen hebben nauwelijks water en voedsel. Ze hebben geen onderdak, en in de gebieden waar ze heen gaan zijn geen sa nitaire voorzieningen. De UNHCR is dan ook bang voor het uitbreken van epide mieën. In het oosten van Zaïre bevinden zich momenteel nog meer dan een miljoen Ruandese vluchtelingen en zo'n 70.000 ont heemden uit Burundi. UNHCR-woordvoerder Fernando del Mun- do zei woensdag in Genève dat er geen aan wijzingen zijn dat Zaïre de gedwongen uit zettingen zal stoppen, zoals de Veiligheids raad heeft geëist. Zaïre heeft te kennen ge geven zich niets van de internationale kri tiek aan te trekken. Minister van Buitenlandse Zaken Kamanda zei dat zijn land het recht heeft vluchtelin gen uit te wijzen als de veiligheid van zijn land in gevaar komt. Zaïre wil doorgaan met de uitwijzingen totdat de Verenigde Naties de repatriëring van de vluchtelingen aankondigt, verklaarde hij. Zaïrese soldaten gingen gistermorgen in alle vroegte naar het kamp Mugunga bij Goma, waar honderden vluchtelingen zich in pa niek verspreidden toen het leger arriveerde. Opnieuw werden vele ontheemden op vrachtwagens geladen en weggevoerd. De UNHCR evacueerde 510 Ruandese weeskin deren uit Mugunga, waar zaterdag nog 150.000 vluchtelingen waren. Ze zijn op vei lige plaatsen in Goma ondergebracht. Onder de vluchtelingen bevinden zich ook Hutu's die ervan worden verdacht betrok ken te zijn geweest bij de massamoord vorig jaar in Ruanda. Het voormalige Hutu-rege- ringsleger en radicale Hutu-milities dood den toen naar schatting een miljoen mensen, voornamelijk Tutsi's, maar ook gematigde Hutu's. Toen na de slachting het door Tut si's gedomineerde Ruandees Patriottisch Front (RPF) aan de macht kwam, vluchtten miljoenen Hutu's naar de buurlanden, uit vrees voor represailles. Bijna alle Hutu-vluchtelingen zijn bang voor het nieuwe regime in de Ruandese hoofdstad Kigali en willen daarom niet te rugkeren. „Voor de Tutsi's in Ruanda zijn alle jonge mensen hier moordenaars," zegt vluchteling Wiman Donet, die de benen neemt kort voordat een Zaïrese legertruck arriveert. „Ze zullen ons doden als we te ruggaan." De hulporganisatie Mensen in Nood in Den Bosch heeft besloten 100 ton voedsel die was bestemd voor het kindervluchtelingenkamp in het Zaïrese Goma, door te sturen naar Ruanda. Het transport is blijven steken aan de Oegandees-Zaïrese grens omdat men geen toestemming kreeg van de autoriteiten Zaïre binnen te komen. Door Frans Wijnands Bonn - Wie het extreem rechtse gevaar in Duitsland alleen maar afmeet aan het aantal gepleegde aanslagen en de zwaarte ervan, onderschat de ernst van de situatie. Het steeds militanter wordende, deels zelfs terroristisch getinte propagandamateriaal dat uit neo-nazistische bronnen opbor relt, 'mag niet te lichtvaardig worden opgenomen', waarschuwt Gerd Fricke, topfunctionaris bij de Duitse federale recherche. Die ophitsende taal nestelt zich in de hoofden van de ontvangers en dan kan het volgens Fricke snel 'het woord in de daad wor den omgezet'. Het hoofd van de Hamburgse binnenlandse veilig heidsdienst, Ernst Uhrlau, is het daar helemaal mee eens. Hij waarschuwt ervoor dat het op elk moment, ergens aan de bruine basis, uit de hand kan lopen. Ook al ontbreekt bij de neo-nazi's nog een echte landelijke leider en een overkoepelende organisatie. Maar de ondergedoken, autono me rechts-extreme cellen kunnen bij bepaalde gelegenheden sa menklonteren en gezamenlijk in actie komen. In de deelstaat Thüringen heeft de binnenlandse veiligheids dienst vlugschriften en compu ter-boodschappen onderschept waarin tot 'fantasievolle acties' wordt opgeroepen. Een oud-be stuurslid van het in 1992 verbo den rechts-extreme Nationalisti sche Front, Steffen Hupka, schreef onlangs in zijn blad 'Om mekeer' dat niet langer onbeken de buitenlanders slachtoffer van Duitse neo-nazi's demonstreren bij het familieqraf van Rudolf Hess. FOTO EPA aanslagen moeten worden, zoals in Mölln en Solingen, 'maar poli tici, journalisten, intellectuelen, bestuurders en ambtenaren die zich keer op keer anti-nationaal en multicultureel opstellen. Daarom moet deze groep het doel van onze revolutionaire opstand zijn'. Hoge veiligheidsambtenaren in Duitsland waarschuwen er de laatste tijd met opvallend veel nadruk voor, dit soort taal schou derophalend af te doen. Want het bruine gif sluipt in Duitsland vooral ongrijpbaar rond. Via computer-beeldschermen. Natio nalistische, buitenlander- en ras- vijandelijke teksten worden meer en meer via de computer ver spreid, onder andere op het in middels beruchte 'Thule'-net- werk. Nazibestrijder Ernst Uhrlau uit Hamburg geeft toe, dat de autori teiten verrast zijn door de over rompelende, uitgekookte manier waarop extreem-rechts de nieuwste communicatie-technie ken gebruikt. De bestrijding van deze electronische strijdmethode is bijzonder moeilijk, ook al door de wetten op de privacy. De afgelopen jaren heeft de Duit se overheid elf extreem-rechtse groeperingen verboden. Inmid dels wordt betwijfeld of dat wel de goede strategie is geweest. Want de leden van de verboden groeperingen duiken onder in kleinere verbanden die de politie lang niet allemaal kent, ook al zijn de nodige 'politiemollen' in het extreemrechtse wereldje bin- nengesluisd. Uit onderschepte corresponden tie en vlugschriften is duidelijk dat de Duitse neo-nazi's het on derling eens zijn geworden over een nieuwe aanpak. Belangrijk kenmerk daarvan is onopval lendheid. Aanhangers moeten niet meer door hun haardracht, kleding of houding opvallen. Ge woon doen, is het devies. Dat ver gemakkelijkt ook het plegen van aanslagen. De autoriteiten in Thüringen on derschepten onlangs op het 'Thu- le'-computemetwerk een bood schap waarin nieuwe leden van neo-nazistische groepen in over weging wordt gegeven om een baan in het leger of bij de politie te zoeken. Met de daar opgedane kennis van binnenuit, wordt het voor het rechtse front gemakke lijker acties te plannen. Peter Naumann, een ex-neo-nazi die in 1988 wegens een bomaan slag tot vier en een half jaar cel werd veroordeeld, wil kennelijk schoon schip maken. Onlangs wees hij de politie drie verborgen wapendepots waar enkele tien tallen kilo's springstof lagen op geslagen. Hoewel de politie regel matig extreemrechtse kopstuk ken oppakt, blijft opperste pa raatheid geboden. De afgelopen weken zijn - naar aanleiding van de sterfdag van Rudolf Hess - op enkele plaatsen in Duitsland neo nazi's brallend de straat opge gaan. Weliswaar in kleine groe pen, maar daarom niet minder alarmerend. Als bijzonder bedreigend be schouwen de autoriteiten de toe nemende invloed van gestudeer de jongeren met uitgesproken rechtse ideeën, vaak aangeduid als 'neo-conservatieven'. Londen (rtr/afp) - De Britse monarchie wankelt volgens bijge lovige Britten door de gewelddadige dood van een raaf in de Tower van Londen. Afgelopen weekeinde werd de raaf Charlie in de Tower doodge- IQHHHPljj beten door een politiehond, die M[ toevalligerwijs ook Charlie heet. De raaf was een van de zes ge- kortwiekte vogels die volgens ou- J j de Britse traditie in de Tower wo nen. De hond patrouilleerde in de Tower voorafgaand aan een kort bezoek van koningin Elizabeth. Volgens bijgelovige Britten wacht het Verenigd Koninkrijk rampspoed als er niet minstens zes raven in de Tower huizen. Koning Charles II bepaalde in 1662 het volstrekte minimum op zes en hij voorspelde dat het an ders met de monarchie gedaan zou zijn. De dode Charlie is giste ren snel vervangen door een nieu we raaf in de hoop dat de voor spelling van Charles niet uit komt. De Britse Commissie voor Klach ten tegen de Pers lijkt echter wel degelijk sombere tijden voor het koningshuis te voorzien. Zij waarschuwde gisteren de sensa tiepers, de toekomstige koning prins William niet lastig te val len. De 13-jarige oudste zoon van kroonprins Charles en prinses Diana gaat binnenkort naar het De beheerder van de Tower met de nieuwe raaf, die het doodgebeten exemplaar ver vangt. FOTO AP prestigieuze Eton College. Lord Wakeham, hoofd van de commis sie, is bang dat de jonge William op de school het voorwerp wordt van een meedogenloze jacht door fotografen en verslaggevers. BUITENLAND KORT Stockholm - De Algerijnse moslim-activist die verdacht werd van de bomaanslag op de Parijse metro vorige maand, was in Zweden op het moment dat de aanslag werd gepleegd en kan de dader dus niet zijn. Dat hebben Zweedse functionarissen gisteren gemeld. Abdelkrim Deneche (39) blijft echter in bewaring wegens banden met de Algerijnse terreurgroep GIA. Deneche werd maandag op Frans verzoek in zijn flat in Stock holm gearresteerd nadat getuigen hem herkend hadden van een foto. Hij werd verdacht van de bomaanslag van 25 juli op het me trostation Saint Michel, die aan zeven mensen het leven kostte. Frankrijk wil Deneches betrokkenheid niettemin verder onder zoeken en heeft om zijn uitlevering gevraagd. De Zweedse rege ring moet dat nog goedkeuren. Aix-en-Provence - De Amerikaanse zangeres Nina Simone is gi steren in Frankrijk bij verstek veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De 62-jarige jazz-zangeres schoot in juli met een hagelpistool op twee buurjongens die naar haar zin te veel lawaai maakten. Ze werd tevens veroordeeld tot 7.500 gulden schadevergoeding en een boete van 1.000 gulden. Simone loste vanuit de tuin van haar woning in Bouc-Bel-Air bij Aix-en-Provence over de heg schoten op twee 15-jarige buurjon gens, die uitgelaten in het zwembad van de naburige villa speel den. Een van de jongens kreeg 15 loden kogeltjes in zijn benen, maar zonder ernstige gevolgen. Simone moet zich van de recht bank ook laten behandelen door een psychiater. Belham Valley - De laatste inwoners van Plymouth, hoofdstad van het door een vulkaanuitbarsting bedreigde Caribische eiland Montserrat, hebben gisteren hun koffers gepakt. Vulkanologen voorspellen met 70 tot 80 procent zekerheid een zware uitbars ting. Gouverneur Savage gelastte daarop de volledige evacuatie van de zuidelijke helft van het eiland. De eerste inwoners waren al maandag vertrokken nadat de vul kaan een wolk van as en giftige gassen had uitgespuwd, de groot ste sinds de eerste activiteiten van 18 juli. De lang slapende vul kaan, die deel uitmaakt van de Souffriere Hills, heeft tot dusver nog geen lava gespuwd. Srinagar - Vier westerse toeristen die al een ruim maand in Kash mir worden gegijzeld, hebben op een cassettebandje gezegd dat het goed met hen gaat. De Indiase autoriteiten gaven het bandje gisteren vrij, samen met vijf foto's. Ze hadden de ontvoerders, mi litante guerrillastrijders, gevraagd om een bewijs dat de vier mannen nog in leven zijn.Het feit dat de militanten de foto's en het bandje ter beschikking hebben gesteld, heeft geleid tot een ze ker optimisme over de mogelijke vrijlating van de vier. De foto's dateren echter van afgelopen vrijdag. Gisteren is er via een be middelaar nog contact geweest met de militante organisatie Al- Faran, waartoe de ontvoerders behoren. De ontvoerders eisen de vrijlating van vijftien van hun strijdmakkers. Een vijfde gijzelaar, een Noor, werd vorige week door de terroristen onthoofd. Zagreb - Kroatië heeft de Europese Unie gisteren gevraagd 25.000 Bosnische moslims uit de regio Bihac op te nemen. De vluchtelingen, aanhangers van de verslagen moslim-rebel Fikret Abdie die aan de kant van de Serviërs vocht, vluchtten twee we ken terug naar Kroatië en durven niet terug uit angst voor repre sailles van het Bosnische regeringsleger. Zagreb zegt zelf slechts 5000 moslims onderdak te kunnen verschaffen. De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren vier nieuwe be middelaars voor ex-Joegoslavië benoemd. Zij vervangen de drie diplomaten die afgelopen zaterdag om het leven kwamen toen hun wagen in de buurt van Sarajevo in een ravijn stortte. (ADVERTENTIE) Schwarzkopf ANTI ROOS Vt*W|JOt*T KM VOORKOMT ROOS 'Beste koop' volgens Test anti-roos shampoo's Consumentengids aug. 1995.

de Stem | 1995 | | pagina 5