Tommei laat noodlijdende woningstichting doorlichten Suharto komt wellicht pas in '97 Nenek roept 'Merdeka' om te lachen opbij COMFORTABEL ZITTEN HET THEMA VAK DE AUGUSTUSSH0W Jfz Dijkstal maakt einde aan discussie en dicteert de regiovorming rak beschi liologische Melkert wil doorstroom uit banenpool verbeteren Een hoedendoos als VIP Bestuurlijke soapserie li 5r De SejnorenWinkef Boze regio's willen snel gesprek over plan kabW DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Indonesische minister Alatas ontkent geruchten over executies opnieuw DE STEM COMMENTAA BINNENLAND KOR1 Juridische actie tegen Schiphol begint Leger pakt verzetsleider Oost-Timor op uitse kanselier K i„1en,s lange-afstandsraket- P'e bestoken. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) heeft een extern bureau ingeschakeld om de financië le huishouding van de Stichting Wo- ningbeheer Limburg (WBL) door te lichten. WBL heeft Tommei zelf een rapport ge stuurd over de financiële situatie van de stichting. Dit rapport vergt volgens de staatssecretaris zorgvuldige bestude ring, hetgeen enige tijd kost. Vandaar dat Tommei voorlopig de vragen van WD-Kamerlid Van Rey over de op lopende schulden van WBL en de be trokkenheid van zijn voorganger Heer- ma in de kwestie niet kan beantwoorden. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft Tommei eerst de bevindingen van het externe bureau te willen afwach ten. Het eerste deel is al gereed, maar het tweede deel, dat antwoord moet geven op de vraag in hoeverre de financiële chaos bij WBL het gevolg is van het voormalige SBDI-bezit, verwacht Tom mei medio september. Bovendien heeft de bewindsman volgende week nog een gesprek met het bestuur van de stichting. Daarna informeert hij de Tweede Kamer over de resultaten van het onderzoek en het overleg en over te nemen stappen. Eerder deze week bleek dat er een Ka mermeerderheid is voor een parlemen tair onderzoek naar de gang van zaken bij WBL. Deze stichting is ontstaan uit een fusie van woningvereniging Het Zui den, Stichting Huisvesting Bejaarden en corporatie SBDI uit Sittard. Deze laatste had destijds al flinke schulden. Nu blijkt opvolger WBL op een financiële afgrond af te stevenen. Als er niet wordt ingegre pen, kan de schuld oplopen tot 411 mil joen gulden. Kamerlid Van Rey ziet hierin zijn gelijk bevestigd: in 1991 voorspelde hij al dat het mis zou gaan. Hij had liever gezien dat de corporatie SBDI in afgeslankte vorm zelfstandig verder was gegaan. Volgens hem kon de failliette boedel niet door twee andere, wel gezonde vereni gingen, worden opgevangen. Door Jan Greyn Surabaya - President Suharto van Indonesië zal misschien al volgend jaar een staatsbezoek brengen aan Nederland, maar dat zal gezien de lange voorbereidingstijd eerder 1997 worden. Dat heeft minister Van Mierlo De Nederlandse minister van (Buitenlandse Zaken) gisteren meegedeeld. Via diplomatieke kanalen zal 'het beste moment' worden gekozen. Van Mierlo wilde aanvankelijk niet ingaan op de vraag of hij re kening houdt met protesten in Nederland tegen het bezoek van Suharto. Na enige aarzeling zei hij: „Het kan dat sommige men sen minder hartelijk over Suhar to denken." De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Alatas, zal hoe dan ook volgend jaar naar Nederland komen. Het is de be doeling dat de Nederlandse en de Indonesische ministers van Bui tenlandse Zaken voortaan op ge zette tijden - eens per jaar of om het jaar - samen overleg voeren over internationale kwesties, die beider interesse hebben. De af spraak is vooral tot stand geko men omdat Van Mierlo en Alatas persoonlijk heel goed met elkaar kunnen opschieten. Vlak voor het vertrek van de ko ninklijke delegatie uit Jakarta hadden de Indonesische presi dent en de koningin - vergezeld van prins Claus en prins Willem Alexander - een onderhoud .van ongeveer een half uur. Volgens minister Van Mierlo besprak de koningin kwesties die hijzelf eer der ook had aangesneden bij Ala tas. Maar Van Mierlo nuanceerde dat later, omdat de koningin 'om agenda-technische redenen' geen tijd had gehad de kwestie van de mensenrechten aan te snijden en de dreigende executies in Indone sië. Uit Van Mierlo's woorden viel op te maken dat de Indonesi sche president erg lang aan het woord was geweest bij zijn uitleg over de plannen voor zijn land, zodat de koningin nog maar en kele opmerkingen kon maken. Buitenlandse Zaken maakte gis termorgen bij Alatas opnieuw zijn ongerustheid kenbaar over geruchten over executies van twee politieke gevangenen. In de Indonesische pers verschenen gisteren opnieuw berichten over de aanstaande executie van twee soldaten die zijn veroordeeld vanwege hun aandeel in de coup poging van 1965, waarvan de communisten de schuld kregen. Alatas ontkende weer tegenover Van Mierlo dat het vaste plan be staat de executies uit te voeren. Volgens Alatas werd onlangs een gratieverzoek van de twee - ser geant Bungkus en sergeant-ma joor Masudi - afgewezen en kan het idee bestaan dat de excutie aanstaande is. Van Mierlo zei niet anders te kunnen dan genoegen nemen met de herhaalde ontkenning van Alatas, die op verzoek van de Ne derlandse bewindsman ook nog de minister van Justitie om op heldering had gevraagd. „Alatas was zelf ook verbaasd over de be richten. En ik heb hem nog maar eens gezegd dat ik een executie van een politieke gevangene die al dertig jaar in de cel zit geen binnenlandse aangelegenheid vindt. Niet alleen Nederland, maar ook Europa en bijna de hele wereld maakt zich daar druk om," aldus Van Mierlo. Overigens is het Nederlandse ge zelschap geïrriteerd geraakt over voortdurende wijzigingen in het programma van het staatsbezoek. Het gesprek van Beatrix met" Sul harto gisterochtend duurde veel korter dan was afgesproken. Een lunch van Beatrix en Claus met het echtpaar Suharto werd maandag al afgelast. Het bezoek aan Yogyakarta dat voor vrijdag in de agenda's stond is eveneens geschrapt. De bewaking van Indonesische zijde is gigantisch. Zeven verschillende uniformen zijn waar te nemen. 1 1 J1 'F; 6IP9JIUÖ WJ.'b' rYW rrT frftv Den Haag (anp) - Er komen meer mogelijkheden om vanuit een banenpool door te stromen naar een normale baan. Dat schrijft minister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid in een brief aan de Tweede Kamer. De minister wil banenpoolers het recht geven in deeltijd te werken. Dan kunnen zij hun werk combi neren met een andere deeltijd baan buiten de banenpool. Ook kunnen ze maximaal een jaar lang elders werkervaring opdoen of scholing volgen als onderdeel van een plan om aan een regulie re baan te komen. Verder krijgen deelnemers die een elders werk vinden een betere terugkeerga rantie. De terugkeertermijn bij hernieuwde werkloosheid wordt verruimd van twee tot twaalf maanden. Met deze maatregelen loopt minister Melkert vooruit op een algemene regeling voor ge subsidieerde arbeid. Momenteel gelden in de banenpool, de socia le werkvoorziening en de Jeugd- werkgarantiewet verschillende voorwaarden. In het regeerak koord is afgesproken deze voor waarden zoveel mogelijk te stroomlijnen. Overigens blijkt uit onderzoek van het bureau Research voor Be leid dat sinds 1990 bijna 27.500 langdurig werklozen aan een ba nenpool hebben deelgenomen. De doorstroming naar regulier werk is toegenomen van 4 procent in de eerste helft van 1994 tot 6 pro cent in de tweede helft van het jaar. Door Jan Greyn Surabaya - Het oude vrouwtje met rode omslagdoek kijkt guitig naar de Nederlandse koningin die passeert. Net als de rest van kampong Tamba- krejo in Surabaya is ze naar buiten gekomen om eens een echte koningin te zien. En nog wel de koningin, wier oma en moeder ze leerde kennen in schoolboekjes. Ze kijkt even peilend naar haar buurvrouwen en wacht tot ko ningin Beatrix een tiental meters verder is. Ze schrikt van haar iets te harde stem - want dat was niet de bedoeling - als ze 'Merdeka' roept: vrijheid. De vrouwtjes om haar heen la chen, de kinderen kijken om. Het was maar een grapje, maar Ne nek heeft het toch maar mooi ge zegd. De wijkgenoten van Nenek grap pen ook tegen elkaar, maar dat is vooral vanwege de wel erg ruime stoet van volgers die koningin en prins Willem Alexander achter zich aanslepen. Veel camera's en nog veel meer fototoestellen ver storen de rust van Tambakrejo dat bekend staat als een sociaal goed geleide buurt. Het is in de smalle straatjes een getrek en geduw rond de konink lijke hoogheid die haar zomers wandeltenue uit de koffers liet halen. Met een bijna grenzeloze opgewektheid laten de bewoners het bezoek over zich heenkomen; en leuk ook zo'n koningin van ver, uit het land van de bazen van Door Jan Greyn Surabaya - Ze hebben een heel speciale plaats in het be jaarde koninklijke vliegtuig. Keurig en nauwgezet staat in het aparte protocol-boekje aangegeven waar de hoedendo zen van de koningin moeten staan; ze krijgen een VIP-be- handeling. Een enkeling van de koninklijke staf moet daardoor zelfs mee met het voetvolk - de inktkoelies van de pers - in de charter die de In donesische regering beschikbaar stelde. Met de modecreaties die hare majesteit op heur hoofd draagt - gistermiddag droeg ze een ogenschijnlijk niemandalletje, een strooien-hoed-in-wit - moet voorzichtig worden ongesprongen. Elf dozen - sommige van karton dat zichtbaar al veel vlieguren heeft gemaakt, andere mooi afgewerkt met kleurig linnen, weer een ander bevat royale geschenken - vielen te ontwaren bij het koortsachtig uitladen van de bagage in de hotellobby van Hyatt Regency in Surabaya gistermiddag. De veiligheidsmensen en de lakeien van het koninklijk huis had den het er maar wat druk mee. Ze werkten zich in het zweet om eerst de koffers van koningin en prinsen in razend tempo naar bo ven, naar de suite te krijgen; en dan pas de koffers van het hofge- volg. Zenuwachtig keken ze om zich heen, de majesteitelijke koffer- uitladers. Dat er maar niets verdween. Ze mopperden tegen schijnbaar ongeïnteresseerde veiligheidsmensen van de stads overheid van Surabaya en tegen het personeel van het hotel. De Indonesiërs snapten het ook niet direct, die Nederlandse aanwij- zigingen: het oranje label aan het koffer betekent dat het konink lijk eigendom is. Van Oranje, zo heet ze ook. Door Elaine de Boer (anp) Den Haag - Jarenlang moch ten de gemeenten en provin cies discussiëren over ge meentelijke herindeling, in tergemeentelijke samenwer king, het opsplitsen van pro vincies en de vorming van nieuwe provincievormen. Het vorige kabinet was ervan overtuigd dat de ontwikke ling van nieuwe bestuursvor men van onderop moest ko men. Een bestuursvorm op leggen werkt niet als degenen die erin moeten werken hem niet zien zitten, was de ge dachte. Lange tijd bleef het ongewis of de bestuurskracht in regio's moest toenemen door samenwer king tussen gemeenten of door de schaal van de gemeenten of provincies aan te passen. Mach tige lobby-organen als de Vere niging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en het Inter Pro vinciaal Overlegorgaan (IPO) lieten geen moment verloren gaan om hun bezwaar tegen de één of andere mogelijkheid te uitten. Om een eind te maken aan de oe verloze discussie welke gebieden hun bestuur mochten wijzigen en tot welke vorm, wezen minis ter Dales en staatssecretaris De Graaff-Nauta tijdens de vorige kabinetsperiode toch zeven ge bieden aan die stadsprovincie mochten worden, mits zij daar toe de kracht hadden. In de rest van Nederland zou ge meentelijke herindeling het lo kale bestuur moeten versterken. Voor Rotterdam en Amsterdam, maar ook Den Haag was het ver lossende woord gesproken. Al jaren kampten de steden met on willige randgemeenten die zij nodig hadden bij de aanleg van randwegen, woningbouwloka- ties en vuilverbrandingsinstalla ties. De kleine buren zagen de stad provincies ook zitten. Zij stelden echter één voorwaarde; de grote stad moest zich opdelen in ge meenten, anders zou de machts verhouding binnen de nieuwe Dijkstal neemt na de referen da in Rotterdam en Amsterd- sam het heft zelf in handen. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP provincie scheef trekken. In de overige gebieden - de ste- denknooppunten Arnhem/Nij megen en Eindhoven/Helmond en de regio's Twente en Utrecht - speelde die eis van de randge meenten niet. Toch trok uitein delijk die eis een streep door de regiovorming van de gebieden buiten de Randstad. De inwoners van zowel Rotter dam als Amsterdam stemden tij dens een volksraadpleging tegen de stadprovincie juist vanwege het opdelen van hun stad. Het 'Nee' van de referenda is voor het huidige duo Dijkstal en Van de Vondervoort op Binnen landse Zaken aanleiding de regie in handen te nemen. Niet langer ontwikkeling van onderop, maar sturing van bovenaf. Morgen bespreekt het kabinet het voorstel van het duo om al leen Rotterdam, Amsterdam en Den Haag samen met hun rand gemeenten stadprovincie te la ten worden. De andere vier val len buiten de boot. „De regionale problematiek is niet van dien aard dat een derge lijke bestuurlijke reorganisatie noodzakelijk is," schrijft Dijk stal. De vier afvallers zitten in de hoogste boom. Burgemeester Opstelten van Utrecht (nota be ne oud top-ambtenaar op Bin nenlandse Zaken) is bang de aansluiting bij de Randstad te missen. Van de Grote Vier zal in de toe komst immers geen sprake meer zijn. De andere drie beweren dat zij zonder provincievorm hun functie als economisch centrum in hun regio niet zullen kunnen waarmaken. Het alternatief voor de vier af vallers is gemeentelijke herinde ling. Dijkstal grabbelt daarmee het plan uit de prullebak dat daar in 1990 in belandde. De centrumgemeenten zullen de randgemeenten moeten inlijven. De vrees bestaat echter dat de coöperatieve houding van die randgemeenten daarmee zal om slaan in onwil. Binnen een stads provincie op voet van gelijkheid meepraten met de grote buurge meente is immers heel iets an ders dan opgeslokt worden door die gemeente en daarmee mond dood worden gemaakt. Maar ook Amsterdam zit met het beluit in haar maag. De bewo ners hebben zich immers tegen de stadsprovincie en het opdelen van de stad uitgesproken. Het stadbestuur heeft Dijkstal dan ook gewaagd of hij wil wachten met een beslissing over Amster dam tot het zogeheten stadsge sprek is gevoerd. Vraaggesprekken met duizenden Amsterdammers moeten duide lijk maken hoe de bewoners van de stad denken dat de problemen van Amsterdam opgelost moeten worden, waarom ze tegen de stadsprovincie stemden en hoe ze tegen de politiek aankijken. Dijkstal wil volgend jaar zoveel mogelijk beslissingen nemen, zo dat alle operaties - de vorming van drie stadsprovincies en de opheffing van vier regionale openbare bestuurslichamen - nog deze kabinetsperiode in uit voering komen. Maar het is gezien de te ver wachten weerstand buiten de Randstad en de uitslag van de referenda in Rotterdam en Am sterdam nog maar de vraag of de plotselinge daadkracht van de bewindslieden op binnenlandse zaken ten aanzien van de be stuurlijke vernieuwing op korte termijn tot resultaten zal leiden. De WD'er is ingenomen met de steun van zowel PvdA als D66 voor een parle mentair onderzoek. „Ik had dit wel graag eerder gezien, dan zou het de be lastingbetaler iets minder geld hebben gekost," reageerde hij gisteren. Van Rey vindt dat het parlement hoe dan ook zo veel mogelijk kwesties zelf moet onder zoeken. PvdA'er Duivesteijn heeft al la ten weten dat gedurende het parlemen tair onderzoek ook oud-staatssecretaris Heerma - nu fractieleider van het CDA - moet worden gehoord. ALS HET onderwerp niet zo serieus en saai was zou hstzta nen voor een eindeloze soapserie; de reorganisatie van binnenlands bestuur. Denk aan gemeentelijke herindeline vorming van regiobesturen, stadsprovincies, deelgemak en noem maar op. Het gaat allemaal om het beter bestuurbaar maken van meenten. Sommige grote gemeenten hebben te weinig ru te en mogelijkheden om problemen het hoofd te bieden i ne gemeenten bezitten die soms in ruimer mate. Maar san werking op onverplichte basis leidt niet altijd tot oplossinq Vandaar het idee tot grotere eenheden te komen; tot grol steden via herindeling of zelfs tot stadsprovincies. Al decennia lang sleept die discussie zich voort en telkenaj ken nieuwe vergezichten op. Zo bestond er ooit een plan,, 24 provincies. Een van de jongste ideeën was de vorming van stadsprov cies rond zeven stedelijke gebieden, niet alleen in de Rai stad, maar bijvoorbeeld ook rond Eindhoven/Helmond. plan begon te wankelen nadat de inwoners van Amsterdam, Rotterdam in referenda massaal hun nee-woord haddenIn horen. Overigens niet omdat ze tegen een grotere stad war maar juist tegen een ander aspect, namelijk dat die stadsprovincie in allerlei kleine deelgemeenten zou won opgesplitst. Dit nee-woord is voor minister Dijkstal en zijn staatssecreta Van der Vondervoort aanleiding op het hoogste niveaufc pen te gaan doorhakken, bijna ongeacht alle ontwikkel® en verwachtingen van onderop. Morgen bespreekt het kak hun voorstel om alleen Rotterdam, Amsterdam en Denk; samen met hun randgemeenten stadprovincie te laten vt den. ■^voorlichtingsdienst. Ook de Het is te hopen dat de bewindslieden een manier vinden; ordvoerster van president tegemoet te komen aan de inwoners van Amsterdam enS irac beklemtoonde gistermid- terdam, die 'hun' stad niet versnipperd willen zien. Anders: >het belang van de ontmoeting staat er voor die stadsbesturen een nauwelijks uit te tuatie. Voor de vier afvallers, zoals Eindhoven/Helmond resteert leen gemeentelijke herindeling; lees annexatie van buut teld. Vermoedelijk wordt het meenten. Reken er op dat de meegaande houding van randgemeenten daardoor plotseling zal verdwijnen. Als dit de lijn van de bewindslieden wordt, betekent dat Midden- en West-Brabant ook kans op forse herverkaveling in de richting van groot-Tilburg en groot-Breda. De vraag is evenwel of de bewindslieden er echt in reuzestap voorwaarts te zetten. Allerwegen wordt dé m stand gemobiliseerd. Gezien de voorgeschiedenis kan ommezwaai ook tot vele nieuwe afleveringen leiden van bestuurlijke soap. FOTO ANP toen, al interesseert dat histori sche aspect nauwelijks iemand. De bewaking van Indonesische zijde is gigantisch. Zeven ver schillende uniformen zijn waar te nemen. Zowel functionarissen uit Jakarta - van wie een deel ook nog in een weinig opvallend wan delkostuum - als politie- en mili taire mensen uit Surabaya, aan gevuld met wijkagenten. Alle maal houden ze een oogje in het zeil. Zonder wanklank verloopt het bezoek totdat een Indonesische fotograaf zijn lens richt op een veiligheidsman, die quasi non chalant in batikhemd tussen de toeschouwers staat. De fotograaf krijgt een vreselijke uitbrander - of hij niet wat anders kan knip pen. De onfortuinlijke fotograaf wordt in bescherming genomen door een collega, maar het mag niet helpen, de veiligheidsman lijkt onvermurwbaar. Pas als mensen gaan omkijken vanwege de luide conversatie geeft het ba tikhemd op. Koningin Beatrix aanhoort al honderd meter verder een en thousiast zingende schoolklas. „Surabaya, Surabaya," zingen ze, maar de melodie verloopt an ders dan Anneke Grönloh's koos- lied van de havenstad, zodat de koningin en haar volgers niet kunnen meeneuriën. Amsterdam - Omwonenden van de luchthaven Schiphol hebber vanaf nu de mogelijkheid juridisch bezwaar te maken tegen hf besluit over de uitbreiding van Schiphol. Het Centraal Punt Te genspraak (CPT), een initiatief van de Verenigingen Milieudefet sie en Geen Uitbreiding Schiphol, zal particulieren steunen b het indienen van claims. Volgens het CPT kunnen mensen die in de directe omgeving Schiphol wonen schadevergoeding eisen. Al ruim 1000 mensen ui de regio Schiphol hebben aangegeven dat zij juridische stappa zullen nemen. Jakarta - Het Indonesische leger heeft de leider van het Oosttimo- rese verzet aangehouden en mogelijk gedood. Dat ïeggen ballin gen en inwoners van de in 1975 door Indonesië bezette voormali ge Portugese kolonie. De Nationale Raad van Maumerë Verat, het overkoepelend orgaan van het Oosttimorese verzet, verklaar de dat Pedro Nunes Sabalae (39) op 29 juni gevangen is genome! samen met een medewerker. De raad riep de internationale ge meenschap op er op toe te zien dat Jakarta hen goed behandelt Een Indonesische militaire woordvoerder zei van niets te weten. (advertentie) CSTEM ie redactie buitenland |em-De Israëlische ge- e politie Shin Bet heeft l Hamas-leden gearres- a die ervan worden ver- !;t ,je twee bomaanslagen Israëlische bussen van de elopen weken te hebben niseerd. Mee arrestanten zijn Nasser uit de buurt van Nablus op Westelijke Jordaanoever en Ismail uit de Gazastrook. •sthen is een dertigtal mede- achten opgepakt feitelijke uitvoerder van de moordaanslag maandag in Jeru mee: len, Sbei de t zelfi bus li's c gens bib van In Nas: bom den onze verslaggevers iHaag/Parijs/Bonn - Op initiatie erKohl is er komend najaar in E hl, premier Kok en de Franse pp rd't onder meer over het drugbele uitnodiging is in Nederland instemming ontvangen, al- woordvoerder van de een bevordering van de onderlin- ,-elaties'. De exacte datum van 'bijeenkomst is nog niet vast- ens m oktober. .beraad volgt op eerdere ken- inakingsgesprekken tussen rac, Kohl en Kok tijdens de top in Cannes en een er' op het Elysée. Tijdens die Iste bijeenkomst heeft Chirac de mantel uitgeveegd over Nederlandse drugbeleid. Het deriandse gedoogbeleid zorgt nige tijd voor irritaties tussen derland en Frankrijk, oral de komst van drugtoeris- vanuit Noord-Frankrijk naar derland stoort de Franse rege- Die vindt dat Nederland "der moet optreden tegen de ighandel. Tegen de tijd dat het prek plaatsvindt, is waar- ïijnlijk de langverwachte kabi- snotitie over het toekomstige igbeleid verschenen, lke thema's verder aan de orde men, is nog niet bekend. De ordvoerster van president Chi: leid mae voo Fra: zal dan Col. de den aks De Dui exai seli' init gen Kol tus: van dm zoii mei Chi hoe tiei ma dee We ove Ov< wei au{ elk de dei VRIJDAG 25 ZATERDAG 26 AUGUSTUS AUGUSTUSSHOW S E BI I OR E BI IVIE U BELED Vrijdag 25 en zaterdag 26 augustus kunt u plezierig kennismaken met een brede collec tie senioren meubelen. Comfortabele relax fauteuils en verstelbare bedden die wij u tijdens de show met 5% korting aanbieden. Een mooie gelegen-j heid om eens uitgebreid kennis te maken met wat wij onder comfort verstaan. nman (afp/ap/rtr) - Irak heeft er letten te hebben voorzien van kc jvoering. Ook geeft het toe grote x-bacterie te hebben gekweekt. t heeft de voorzitter van de on ■commissie voor de ontwape- en I van Irak, Rolf Ekeus, giste- Dt 49 lir tei ra ra tu on mi va lig Hf k£ K< m. ge K ei bt 01 op D Aanbieding: Verstelbare leunstoel met hoofdkussen op maat gemaft Breda, Ettensebaan 27, Tel. 076 - 22 16 10. Tijdens de showdagen zijn wij geopend van 10.00 tot 17.00 uur. :eus heeft vorige week gesprek- n gevoerd met het regime in |gdad en heeft ook gesproken it de naar Jordanië overgelo- n ex-minister en schoonzoon n Saddam Hussein, Hussein pel Hassan. Ekeus bevestigde I Irak jarenlang verborgen ?ld dat het met zijn programma or biologische oorlogvoering El verder was dan werd aange wen. Het bestond niet alleen 1 het aanmaken van gifstoffen het kweken van ziekteverwek- rs, maar ook uit 'een systeem 'armee bommen, raketten en Nhe konden worden uitge lei verder dat Irak had toege- l'en dat het veel meer anthrax F geproduceerd dan het eerder i aangegeven. De Iraki's heb- I" gezegd dat ze dit produkt en "jetkoppen hebben vernietigd, "'gens Ekeus vormt Irak nu P bedreiging voor zijn buur- L n meer, omdat het niet lan- 111 staat is die met chemische tl zijn voorlaatste bezoek aan d, begin augustus, had f us van de Iraki's een rapport w le (adverte|^ Vraag de gratis seniorenkrant aan! Bel 010 - 458 21 00 of stuur deze advertentie wet uwaW De Seniorenwinkel, antwoordnummer 202900 VB Capelle a/d IJssel Arnhem (anp) - De regiobesturen van Eindhoven/Helnw®j hem/Nijmegen en Twente willen snel met het kabinet prated Wr bestuurlijke toekomst. De drie hebben dat gisteren uitgcspf™"®.^ dens spoedoverleg in Arnhem. Aanleiding is het plan om de out» ling van stadsprovincies buiten de Randstad voortijdig stop t»1 De drie gebieden zijn daarover furieus. De regio's nemen het de rijksoverheid kwalijk dat ze niet ken bij het overleg over hoe het verder moet met het openbai in Nederland. De povincies en de Vereniging van Nedefle meenten zijn wel door het kabinet gehoord. „Maar wij alsv" woordiging van de regio hebben geen invloed kunnen uitocfe" stellen de drie regionale besturen. De reacties van kamerleden op het plan van het kabinet z'in.v.](? de drie bemoedigend, omdat leden van vele fracties vinderl da ter Dijkstal met betere argumenten moet komen als hij Z1)B krijgen.

de Stem | 1995 | | pagina 4