Derde 'Batman' verbluffende, spectaculaire strip Filmvreugde in Mexico bij film 'El Patrullero' n Uitbundig werk lESTEM ZOMER-GIDS D3 pukkelpop Rowlands Jan de Bruijn I De Bruijn begon zijn loopbaan lals zanger/gitarist bij The I &ew, maakte met deze forma- I lie twee elpees, stond op veel I binnen- en buitenlandse festi- I vals en verzorgde voorpro- gramma's voor onder anderen I Sobert Cray. Guy Roelofs Pijpop Swing Salsa Nieuwe verrassing Alex Cox in Chassé Cinema ïsabelle Huppert als 4non' in Hartley-thriller 'Amateur' sympathieke komedie rond eenzame Sandra Bullock Fascinerend 'Rijkemanshuis' morgenavond in Roosendaal Chassé Theater 7 •JDAG 24 AUGUSTUS 1995 bncert pht in pveld- anvang i Can- zestig road jintry'. hoge bgelei- beide Fs. Het Voods- hoog- paarna |er al- rd van leriode pgen in Bear' It hij in aanval. |r weer ud-ge- aar) en Sa- Vatson fert Lu- et 29e bstion'. Volgende week treedt het vi J op in de Cactus Club in de s 1 cobsstraat in Brugge °^sdag 29 au9ustus,'aanvang 2 DE SPAANSE kunstenaar ld Ripollés geniet wereldfaam exposeerde enkele jaren in Amsterdam en nu vnm- eerst in Zeeland. Ripollés staat bekend als de ker van uitbundige schilden maar hij beperkt zich niet tot discipline. Hij creëert ook sc turen, muurschilderingen en terie-etsen. Het werk is a, misch en kleurrijk. Hij heeft 1 grote bewondering voor pjc en loochent diens invloed od werk niet. Toch is ook de p, sche wereld van Chagall in oeuvre terug te vinden. Hij w en werkt in Mars de Flors klein dorp in Spanje waar hij atelier met speciale etspers h Ook het papier wordt door ambachtelijk gemaakt. Het dat hij getrouwd is met Ineke uit Veere is waarschijnlijk, aanleiding tot een uitgebreide positie van zijn werk in de Gi Kerk aldaar. De expositie w zaterdag geopend door de am, sadeur van Spanje in Nederlai Van 26 augustus tot 7 oktober. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 Leo de i.00 uur lir (tot 1 Jerschoo- - dage- 1.00 uur- pdom de natuur- ka 11.00- :raat48- 1 sculptu- Lur - vr uur (tot Grote JJuanRi- 1 grafiek alligrafie 8 sept) - .00-17.00 i - Henri FILMS affiches o.a. Vee- GOES di t/m za Grand Theater - Crimson Tide - Freetl uur (t/m ly 2 [5-'Hen- HULST 344) met De Koning van Engeland Flodder ■jaren en Free Willy 2 - Casper - Crimson Tide - lgehad in Knight - French Kiss - Congo - De Leet) la t/m za ekoning-While you were sleeping Ik 19-21 - 1 geschie- (lissingen iusief de erschelde I vr 10.00- uur (t/m Boul. ndracht - r de Een- j> Sail Vlis- 122.00 uur fheo Gie- t/m do uur (t/m p-zomer- feldhouw- MIDDELBURG Stichting Cinema - Como aqua f Chocolate - Swan Lake, The Zone - frj less - Rebels of the Neon God - Mauv Sang - True Romance - Burnt by the si^ Bitter Moon - Nord - Green Card OOSTBURG Ledeltheater - Flodder 3 VLISSINGEN Alhambra - De Leeuwekoning - Congi Batman Forever - Die hard with a Vend ance - Free Willy 2 - Casper - French KiJ While you were sleeping ANTWERPEN Metropolis Zaal 1 - 14.30,17.00 uur De Zwanenpr ses 20.00 en 22.30 uur The shawshank j demption Zaal 2 - 14.30 en 17.00, 20.00 en 22| uur Flodder 3 Zaal 3 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 ij Die hard with a Vengeance Zaal 4 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.3011 While you were sleeping Zaal 5 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 Judge Dredd Zaal 6 - 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 u First Knight Zaal 7 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 u Casper Zaal 8 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 u Dumb Dumber Zaal 9 -14.30 en 17.00 uur Doornroosfl 20.00 uur The Quick and the Dead 22.30 uur Drop Zone Zaal 10 -14.30,17.00,20.00 en 22,30 n Outbreak Zaal 11 -14.30,17.00,20.00 en 22,30" Free Willy 2 Zaal 12 - 14.30,17.00,20.00 60 22.30" Batman forever Zaal 13 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30" A fair Play Zaal 14 -14.30,17.00,20.00 en 22.3»" Usual Suspects Zaal 15 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 J Malice Zaal 16-14.30,17.00 uur Sleeping»™ ty 20.00 en 22.30 uur Kiss of death Zaal 17 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 Judge Dredd Zaal 18 -14.30,17.00,20,00 en223»»l Die hard with a vengeance 1 Zaal 19 -14.30,17.00,20.00 en 223» 1 Bad Boys J Zaal 20 - 14.30,17.00,20.00 en 223» 1 RobRoy 171011 Zaal 21 - 14.30,17.00,20.00 en 223» Don Juan de Marco Zaal 22 -14.30,17.00,20.00 en 223» Candyman KNOKKE Beverly Sereens - Judge Dre® hard with a vengeance - While Yo Sleeping - First Knight - Free Will/ per 20 - 'Met Voor aanvangstijden van reg» iiona'e. scopen zie de Dagklapper op Ie pagina. de reg'° (emend weekeinde vindt in it Belgische Hasselt de tiende jjjie van Pukkelpop plaats. ■(Volgende groepen/artiesten jen daar optreden: Smas- L Pumpkins, NOFX, Sound- Jen, Monster Magnet, Buf- LoTom, Transglobal Under- Liind, Radiohead, Beek, flUSS: Channel Zero, Hole, K.N.S.-foyer Sint-Baafsplein 17 Ange/Originele keramiek - di 09.00-00.01 uur (tot 17 sept) Museum voor Volkskunde Kraanlej - 'Oscar Bonnevalle' - dagelijks 101 12.30 en 13.30-17.30 uur (tot 17sept)L The Art Gallery 165 Bagattenstraatf - Tsjechische grafiek - di t/m do 10j 16.00 uur woe 10.00-20.00 uur za lOj 13.00 uur (tot 15 sept) Galerij Myriel Jan Breydelstraat 30'. mersalon' - Liesje Cools/schilderijen - ly rita van Laethem/schilderijen en b miek - Mireille Maes-Desimpelaerek tels - Peter Stevens/tekeningen - Mark Torfs/gouaches en aquarellen - do fni 14.00-18.00 uur (tot 28 aug) KNOKKE Zeedijk - Sculpture Link - Beelden, sculpturen opgesteld in de open iJ (tot 31 aug) SINT NIKLAAS Stedelijk Museum Zwijgershoek -i car Jespers en zijn leerlingen - di M 13.00-17.00 uur - zo 10.00-16.00 uur J 30 sept) L Fighters en Neil Young. Lderde editie van A camping- Ljiit to lowlands paradise op ij 26 en 27 augustus op het jrrein van Walibi Flevo kent L indrukwekkende affiche. L volgende artiesten/groepen jen daar op: Beek, Bettie Iserveert, Buffalo Tom, The '«meal Brothers, Cordelia's id, dEUS, The Dickies, De Ijdopgezinde Gemeente, Drea- Lne, Drugstore, Dubwar, ;zjo, Fluke, Foo Fighters, The Laldine Fibbers, Les Gitans juRajasthan, Green Day, Gui- I j by Voices, H-Blockx, Hea- Ler Nova, Hedningrana, Ja- uesHill, Jasper and the Prodi- Suns, Kyuss, Mad Profes- |5j, The Melvins, Monster Ijlagnet, Moondog Jr., No fun il all, NOFX, NRA, Osdorp jposse, Pennywise, The Prodigy, Ptopagandhi, Prophets of da City, Radiohead, Railroad Ijerks, Riverdales, Salad, Shel- lic, Sick of it all, Silverchair, |lte Skatalites, Soundgarden, Ray, Supersuckers, llAD, Treble Spankers, Tricky, l'nderworld, White Zombie en !o la Tengo. Lowlands is in- middels uitverkocht. I *hn de Bruijn, zondagmid- |iag in Dongen. foto ton van tilburg i |De Rijsbergse zanger/compo- I list/gitarist Jan de Bruijn :lt zondagmiddag vanaf 116.00 uur in café De Gouden I Leeuw, St.. Josephstraat 107 in I Dongen. I Sa de opheffing van The Crew echtte hij zijn Jan de Bruijn I Band op. Daarnaast was hij ac- Let in One for the Road en speelde in tal van sessie-bands. I 'VS gitarist is hij onder andere I ie horen op opnames van Oscar I Benton, Walter Grootaers, Cal- nn Ownes, Johnny Copeland en Otis Grand. Samen met zijn zwager Pieter 'anBogaert is hij ook regelma- als akoestisch duo te horen en te zien. la De Gouden Leeuw wordt De Bruijn bijgestaan door Van Bo- 1 Jaert op toetsen, Cesar Jansen I °P drums en bassist Vincent Kerens. Laatstgenoemden spe- "1 momenteel bij de Centime- fs, de begeleidingsband van Baymond van het Groenewoud. 'Perfume de Salsa, zaterdag- I wond in de terrastuin van J Couter Lust/Miller Time in !da. foto titia bal Guy Roelofs Friends (Kees Schoone, Jenny van Diggelen en Hugo van Krieken) spelen zaterdagmiddag in de winkel van Roots Mail Music, Van Goorstraat 4 in Breda. Op het programma staan folkmuziek en musettes. Aanvang 14.30 uur, toegang gratis. Tijdens Bourgondisch Breda speelt een vijftal bands op het Kerkplein, tegenover café De Bruine Pij in Breda. Het spits wordt-vanavond om 21.30 uur afgebeten door De Jan Rij broek Band. Rijbroek wordt vaak 'het best bewaarde gi taartalent van Nederland' ge noemd en samen met zijn bege leiders verzorgde hij begin dit jaar twee voorprogramma's voor ZZ Top en veertien solo optredens in de Verenigde Sta ten. Rijbroek speelt keiharde betonrock met bluesinvloeden. Morgenavond speelt de cover- rock-formatie MT Bottles. De ze groep speelt nummers van onder anderen Stevie Ray Vau- ghan, ZZ Top, The Black Cro wes en Pearl Jam. Aanvang 21.30 uur. Zaterdag om 17.00 uur speelt Bredanaar Fernando Lewis en zijn band. Lewis, zijn echte naam is Ferry Smans, speelt funk en jazzdance. Za terdagavond speelt de funk- en soulformatie Mo Stax om 21.30 uur op het Pij-podium. De rockvierdaagse bij de Bruine Pij wordt zondagmiddag om 17.00 uur afgesloten met een optreden van Henderson. Deze groep speelt rockcovers van onder andere AC/DC, Little Ri chard en Stevie Ray Vaughan. Alle optredens zijn gratis toe gankelijk. Tijdens Bourgondisch Breda vinden er vrijdag en zaterdaga vond twee aardige optredens plaats op het gemeenschappe- lijketuinterras van Miller Time en Louter Lust aan de Bredase Visserstraat. Morgenavond speelt Planet Groove. Deze for matie werd in 1988 opgericht door Bredanaar Ferry Smans, alias Fernando Lewis. Samen met zes gerenomeerde muzi kanten speelt hij jazz en soul en werd onlangs door muziektijd schrift Oor omschreven als 'een uiterst dansbaar en swingend collectief'. Sinds 1993 is Planet Groove het huisorkest van het Amsterdamse café Naar Boven, waar men regelmatig speelt met prominente muzikanten uit de binnen- en buitenlandse jazzscene, zoals Hans Dulfer. Aanvang 21.00 uur en de toe gang is gratis. Zaterdagavond speelt de ne- genvrouws-formatie Perfume de Salsa. De afgelopen jaren speelde de ze Nederlandse groep op veel binnen- en buitenlandse festi vals en trad op met grootheden als Celia Cruz, Mongo Santam- aria, Tito Puente en Astrud Gilberto. Perfume de Salsa mixt deze dansbare muziek met latin-jazz. In 1993 ver scheen van de dames een eerste cd die als titel Solo Ella mee kreeg, en in New York, het mekka van de moderne salsa, lovend werd ontvangen. Tij dens deze avond worden tevens dansdemonstraties gegeven en is een speciale salsa-keuken aanwezig. Aanvang 21.00 uur en de toegang bedraagt tien gulden. Van onze filmredactie De jonge, eigenzinnige cineast Tim Burton wekte in 1989 Bat man, de misdaad bestrijdende 'vleermuis' uit de vermaarde stripverhalen van Bob Kane op nieuw tot leven in Batman. Een film die vooral opviel door de grootschalige, prachtige vormge ving en de duistere sfeer. En na tuurlijk vooral door Jack Ni cholson als de waanzinnige Joker. Drie jaar later volgde Batman re turns, opnieuw geregisseerd door Burton. Bij de derde aflevering, Batman Forever, heeft Tim Burton de regie overgedragen aan Joel Schuma cher (Falling down, The Client), maar was als producent nog wel aan de film verbonden. Batman Forever is een heel andere film dan de twee Burton-produkties omdat hij veel sterker herinnert aan het oorspronkelijke stripgen re. In Batman Forver krijgt de titel held, ditmaal gespeeld door Val Kilmer, te maken met de schurken Two-Face (Tommmy Lee Jones) en The Riddler (Jim Carrey). De eerste is een gewezen officier van justitie met een halfverbrand ge zicht, de tweede een jonge onder zoeker, die zich meester maakt van de hersens van de bewoners van Gotham, de misdadige stad waar de verhalen zich altijd af spelen. De twee griezels sluiten een ver bond om Batman te doden. Maar de gemaskerde held krijgt steun van een jonge circus-artiest, die zichzelf omdoopt tot Robin, tradi tiegetrouw de jonge assistent van Batman. Nicole Kidman is als de psychologe Chase erg aantrekke lijk voor de verlegen Batman. Overdag is Batman de altijd zo ge reserveerde Bruce Wayne, een Batman bij zijn nieuwe Batmobile in het verbluffende stripfilmspektakel 'Batman Forever'. keurige zakenman, en 's' nachts een gemaskerde, misdaad bestrij dende, vliegende held. Een gesple ten persoonlijkheid zou je kunnen zeggen, maar zoals het een strip verfilming betaamt, wordt daar verder niets mee gedaan. Visueel wel, ook bij de andere per sonages. Two-Face heeft zelfs twee verschillende gezichtshelf ten. De ene kant is normaal, de andere monsterachtig. De film is een grote explosie van speciale ef fecten, met een werkelijk adembe nemende vormgeving. Regisseur Schumacher maakte van de stad Gotham een duizelingwekkend architectonisch hoogstandje dat aan New York herinnert, voorzien van alle bouwstijlen uit deze eeuw. Dankzij de computer-ani matie razen Batman en consorten door de stad en halen de meest halsbrekende toeren uit. Zo rijdt Batman met zijn batmobile tegen een gebouw omhoog, springt hij in duizelingwekkende diepten en overleeft alle gruwelijke aansla gen op zijn leven. Minder sterk dan de buitenkant foto warner bros zijn de acteurs. Alleen komiek Jim Carrey voldoet vreemd genoeg goed als The Riddler. Maar die is dan ook van zichzelf al een soort stripfiguur, met zijn rare gummi gezicht. 'Batman Forever' draait in Grand in Breda, Centraal in Geertruiden- berg en Midi in Tilburg. Door Jos Kessels Sinds Repo Man draagt de Britse cineast Alex Cox mijn warme belangstelling. Het was een verrassend speelse debuutfilm vol lamlendige types, met voorop Harry Dean Stanton. Cox boekte vervolgens een interna tionaal succes met Sid and Nancy, een aan grijpend en naargeestig portret van de ver houding tussen punker Sid Vicious en diens vriendin Nancy Spungen. De jonge Brit raakte daarna even het spoor bijster. Walker verdween ongezien in de ar chieven. Sindsdien pendelt Cox heen en weer tussen Engeland en Mexico. In Engeland ver- 1 zorgt hij voor de BBC mooie inleidingen bij films en in Mexico draait hij soms tv-fflms en documentaires voor deze omroep. Het heeft Cox goed gedaan dat hij een poos uit het zicht van de filmmaatschappijen in Hollywood gebleven is, getuige zijn nieuwste film, El Patrullero. Het is een frisse, levendi ge film over een jonge Mexicaanse agent die zich staande moet houden in een corrupte ge meenschap. Centraal staat Pedro Rojas, die na zijn diplo ma op de politie-academie samen met zijn maat Anibal terecht komt in een stoffig plat telandsstadje, waar ze wegcontroles moeten uitvoeren. Alom heerst het 'voor wat, hoort wat'-principe en Pedro doet daar al snel aan mee. Als hij een meisje aanhoudt, wil hij in ruil voor een bekeuring een lekkere maaltijd bij haar thuis. Het volgende moment zijn ze getrouwd en hebben ze kleine kinderen. Pedro moet voortdurend schipperen tussen zijn eigen belang en het halen van de bekeu- rings-limiet van de politie. Na een avondje stappen belandt hij in een bordeel, bij het meisje Maribel, waar hij een zwak voor krijgt. Nu moet hij ook nog schipperen tussen zijn vrouw en het hoertje. Zijn leven wordt nog moeilijker als hij bij een actie in het been geschoten wordt en daar blijvend hinder van ondervindt. Deze handi cap is mede de reden dat hij niet op tijd is om zijn beste vriend te redden, die op drughan delaren gestuit is. Vanaf dat moment heeft Pedro nog één doel: het wreken van zijn vriend. Alex Cox blijkt een goed observator van de Mexicaanse samenleving. Het is nauwelijks voorstelbaar dat El Patrullero door een En gelsman gemaakt is, zo authentiek doet de film aan. Hij ademt de kleurrijke sfeer van zweet, tortilla's, tequila en mariachi-muziek, tegen het bekoorlijk verloederde decor van het arme Mexicaanse platteland. Dat levens echte zit ook in het scenario van de in Mexico opgegroeide Lorenzo O' Brien en het vlotte spel van de acteurs. Bijzonder aan de film is het camera-gebruik. Veel scènes zijn met de hand gedraaid en slechts zelden wordt er in die lange scènes ge sneden. Toch is het bepaald geen slome of trage film. Zelf noemt Cox het zijn meest na turalistische film en dat klopt inderdaad. De filmvreugde, eenvoud en traditie stralen van El Patrullero af. Na afloop ben je blij dat er nog altijd zulke films gemaakt worden. 'El Patrullero' van Alex Cox draait in Chassé Ci nema in Breda, 24-30 augustus. Door Marjan Mes De jonge, onafhankelijke Ameri kaanse filmregisseur Hal Hartley heeft de filmliefhebbers de afgelo pen jaren verrast met werkjes waarin niets was wat het leek. Ge beurtenissen en dialoog stonden meestal haaks op elkaar in Trust, The Unbelievable Truth en Simple Men en dat prikkelde de fantasie van de kijker. Verhaal was er nauwelijks en wat er was herinnerde aan ouderwetse tranentrekkers uit de jaren vijftig. Maar de filosofische dialogen de den weer net wat anders vermoe den. De critici konden het er ook niet over eens worden of Hartley nu een nieuw filmgenie was of dat hij bij toeval een goede greep had gedaan. In vergelijking met de eer dere speelfilms van Hartley is Amateur veel toegankelijker, met zowaar een echte thrillerachtige plot, actie en wat meer directe hu mor. De emoties zijn herkenbaar der geworden, hoewel de persona ges nog altijd op afstand blijven en elkaar nog altijd ontregelend toe spreken in korte zinnetjes, die vooral vragen oproepen. Hun filo sofische dialoogjes steken bizar en daardoor vaak komisch af tegen hetgeen zij doen. Het 'verhaal' van Amateur lijkt afkomstig uit een driestuiversroman. De Franse ac trice ïsabelle Huppert moet in Amateur een non verbeelden met een goddelijke missie. Zo presen teert zij zichzelf althans. Zij be weert nog maagd te zijn maar ook nymfomane. Maar zij verdient de kost met het schrijven van porno verhaaltjes. Haar missie kan zij botvieren op Thomas (Martin Donovan) die zij liggend op straat aantreft. Thomas is zijn geheugen kwijt en ïsabelle helpt hem met het zoeken naar zijn identiteit en het reconstrueren van zijn verleden. Samen helpen zij Sofia (Elina Lowensohn) die op de vlucht is voor een stel boeven. Sofia weet wie Thomas is. Hij is de pornobaas die haar heeft mis bruikt. Maar ze weigert dat tegen hem te vertellen, waardoor hij hul peloos en gedwongen aardig moet blijven. Zo neemt ze subtiel wraak. Al snel vallen de puzzels tukken in elkaar. De gangsters zijn ditmaal echt slecht en worden om zeep geholpen. Toch blijven alle figuren, net als eerder bij Hartley, voornamelijk zachtmoedige zoekers zonder doel of vastigheid in het leven. Zij pro beren al blunderend uit handen van de gangsters te blijven, die op hun beurt even grote klunzen zijn. De filmtitel lijkt op dit 'amateuris me' betrekking te hebben. Achter de direct zichtbare werke lijkheid kun je mysteries vermoe den waarover het hoofd echter niet per se hoeft te worden gebroken. Amateur is een prikkelende 'actie film' die zich ditmaal afspeelt in het hart van New York en niet lan ger in de suburbs van Long Island, zoals de eerdere Hartley-films. 'Amateur' van Hal Hartley draait in Chassé Cinema in Breda, 24-30 augus tus. I^ROnrofilmI1 °nze filmredactie lnl??'°Pen weken werd de bios- overstelpt met romanti- komedies. Deze week is het aan While you were slee- '„y® Jon Turteltaub. De film 1 groot succes in Amerika en I vier fil l no® aardigste van de IA Jfm™m0dies, waaronder Fren- I te,;.s' ®e momenteel in ons land 6«U0dt?l: T meiSje LUCy <Salldra I k.v> s"]t haar dagen in een me- ^e,a's eassière in Chicago. oudere zijn gestorven, ze is "t niet veel meer dan een kat en een opdringerige buur man. Toch heeft ze ook nog een droom. Dagelijks passeert een zeer aantrekkelijke zakenman haar hok je op wie ze verliefd is geworden, zonder dat ze ooit een woord met el kaar gewisseld hebben.Met kerstmis wordt de zakenman op het perron overvallen en belandt op de rails. Lucy redt haar droomprins die in coma is geraakt. In het ziekenhuis zegt Lucy dat de man haar verloofde is. Door diens familie wordt ze met een als zijn verloofde geaccepteerd. Ze nodigen haar uit om te komen eten waarbij ze kennis maakt met Peters broer Jack (Bill Pullman). Na een tijdje begint Lucy zich aange trokken te voelen tot Jack en met angst en beven ziet ze de dag tege moet dat Peter uit zijn coma ont waakt. Erg origineel is While you were sleeping niet. Plichtsgetrouw werkt de film naar het voorspelbare einde toe, maar sympathiek is hij wel. De komedie ademt een aange name sfeer van gewoonheid en wordt vooral gedragen door de goed spelende acteurs, die uitstekend op elkaar zijn afgestemd. De uit Speed bekende Sandra Bullock vertedert als het eenvoudige, eenzame meisje, dat aarzelend toegroeit naar een re latie met de verlegen Jack, mooi in gehouden gespeeld door Bill Pull man. In de bijrollen valt de aanwe zigheid op van Peter Boyle als huis vader. Oudere filmliefhebbers ken nen hem misschien nog uit Taxidri- ver. "While you were sleeping' van Jon Turteltaub draait in Casino 1 in Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom, City in Roosendaal en De Koning van Enge land in Hulst. Drieëneenhalf uur lang duurt het wrede gevecht tussen man, vrouw en moeder in Rijkemans huis van O'Neill, de formidabele voorstelling van Ivo van Hove bij Het Zuidelijk Toneel, die inmid dels werd bekroond met de Gou den Gids Publieksprijs en gese lecteerd voor het aanstaande Theaterfestival in Amsterdam en Gent, het Eindhoven Festival en de Keuze van de Schouwburg in Rotterdam. Dankzij het geweldige spel van Warre Borgmans, Chris Nietveld en Katelijne Damen vergeet men de tijd bij deze voorstelling, die morgenavond (19.30) in De Kring in Roosendaal opnieuw wordt ingespeeld ten behoeve van de reprise op de festivals en voor een voorstellingenreeks in het nieuwe seizoen. Ook De Tramlijn die Verlangen heet van Tennessee Williams, eveneens in een enerverende re gie van Van Hove, wordt 'herno men' en is op 26 en 27 september te zien in het Chassé Theater in Breda. Rijkemanshuis, een nooit eerder in ons land gespeeld familiedra ma van O'Neill, gaat over een fa tale driehoek. Een freudiaanse hel waarin een moeder en een echtgenote strijden om het bezit van hun zoon respectievelijk echtgenoot, een dromer en dich ter die zich ontpopt als een niets ontziende zakenman na het overlijden van zijn vader, die hem het familiebedrijf nalaat. De jonge Katelijne Damen speelt moeder Deborah fenomenaal als een zonderling oud mens dat naar waanzin neigt. Jaloezie op haar gespleten schoondochter Sarah (Chris Nietveld) drijft haar tot het stoken in het huwe lijk van zoon Simon. De twee vijandige vrouwen sluiten echter gewapende vrede met elkaar uit verlangen naar macht en bezit en in de hoop Simon zo in te kunnen palmen. Simon (een prachtige Warre Borgmans) wordt verscheurd door tegenstrijdige gevoelens en weet niet te kiezen tussen echt genote en moeder wier wankele verbond hem nog eenzamer maakt. Het de realiteit ontstij gende acteren geschiedt in een sterk gestileerde vorm en op een bijna kaal toneel. In hun pijnlij ke confrontaties waarover de doem van een ziek verleden hangt, krijgen de drie hoofdper sonen mythologische proporties. Dankzij de humor en de gesti leerde emoties, die met fysieke verheviging worden uitgebeeld, ontsnapt de voorstelling aan het pathetische dat ook aan het stuk kleeft. De personages weten hun eigen innerlijke conflicten wel heel erg virtuoos te verwoorden, waardoor het stuk niet echt ont roerend is, maar wel buitenge woon meeslepend in deze regie met zijn letterlijk freudiaanse beelden. Na het Promconcert van Het Brabants Orkest morgenavond, de eerste uitvoering in het Chas sé Theater in Breda van dit sei zoen, begint ook het theatersei zoen in deze superschouwburg te naderen. Op 9 september begint de losse kaartverkoop en worden gratis rondleidingen gehouden, op 10 september wordt een 'open dag' gehouden, Rondom Chassé, met allerlei podiumoptredens en presentaties van de Bredase cul turele instellingen en het film huis Chassé Cinema. Zo komt er onder meer Broad way Show Music door de US Air Force Band in de grote Venco- zaal waar ook Les Ballets Afri- cains en optredens uit de Van den Ende-musicals, Evita en Pump Boys and Dinettes, te ho ren en te zien zullen zijn. Verder muziek van o.a. The Deep River Quartet en het swingende me- rengue-orkest Hasta Domingo. Maar daarvoor, op 7 september, is het jonge cabaretduo Ajuinen en Look al te zien in de kleine zaal met De fiets van Marleen. Lucky Lips, bekend van De Bou levard in Breda, komen op 8 sep tember met een show waarin iets van het leven van De Zangeres zonder Naam te herkennen zal zijn. 'Een stel goed verkeerde komische zangtalenten'. Belangwekkende voorstellingen in september in het Chassé Theater worden de Europese première van de acorbatische Amerikaanse dansgroep Donald Byrd/The Group op 14 septem ber en vooral het schokkende Faust van De Trust, het bezeten theatergezelschap van Theu Boermans, op 16 september (19.30 uur) in de middenzaal. Herman Finkers staat van 14 tot en met 16 september in de grote zaal met zijn nieuwste show, Geen spatader veranderd. Het acrobatische, circusachtige rock-theaterspektakel Shak- Edi-Bobo van de internationale groep GOSH uit Berlijn begint op 18 september aan een reeks van zeven voorstellingen in de grote zaal. Ivanov van Tsjechov door Toneelgroep Amsterdam met Pierre Bokma in de titelrol is een toneelvoorstelling (19 sep tember) om naar uit te zien. De Amerikaanse dansgroep Donald Byrd/The Group geeft op 14 september een Europese première in het nieuwe Bredase Chassé Theater. foto johan elbers Ook in de bioscoop Congo van Frank Marshall is een ouder wets aandoend oerwoudavontuur geba seerd op een bestseller van Michael Crichton, waarin twee jonge weten schappers een jonge gorilla (gespeeld door een actrice) hebben leren spreken en haar nu willen vrij laten in Afrika. De expeditie staat echter al gauw meer in het teken van een zoektocht naar de kostbare diamanten uit de legendari sche mijnen van koning Salomon. De film herinnert aan de avonturen van In diana Jones, maar mist het tempo en de humor daarvan, (Cinésol 2 en 3 in Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom, Ko ning van Engeland in Hulst) De verschillen tussen Amerikanen en Fransen en vooral de vooroordelen wor den uitgebuit in de film French Kiss van Lawrence Kasdan. Meg Ryan en Ke vin Kline (als Franse oplichter) zijn voor- oordeeld tot elkaar op een reis van Amerika naar Parijs en verder naar Can nes (Cinesol 1 in Breda, De Koning van Engeland in Hulst). Een moderne versie van het Koning Ar- thur-verhaal, First Knight, levert een eenvoudig liefdesverhaaltje op met Se an Connery, Julia Ormond en Richard Gere (Casino 2 in Breda, City in Roosend aal, Cinemactueel in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst). De Koude Oorlog herleeft in Crimson Tide van Tony Scott. Tegenover Russi sche rebellen plaatsen de Amerikanen de patriottische Ramsey (Gene Hack- man) en de jongere, genuanceerde Hun- ter (Denzei Washington). (Casino 3 in Breda, De Koning van Engeland in Hulst) De orca Willy en de kleine Jesse ontmoe ten elkaar weer in Free Willy 2, een jeugdfilm met veel levenslessen en senti menten (Cinesol 2 in Breda, City in Roos endaal, Cinemactueel in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst) De Spielberg-produktie Casper is een grappige, maar rommelige combinatie van speel- en animatiefilm over het vriendelijke, gelijknamige spookje uit de Amerikaanse strip. Het doorzichtige, ge tekende spookje sluit vriendschap met een meisje nadat het eerst iedereen de stuipen op het lijf heeft gejaagd. (Casino 4 in Breda, Roxy in Bergen op Zoom, Ci ty in Roosendaal, Centraal in Geertrui- denberg, De Koning van Engeland in Hulst) In Flodder 3 van Dick Maas maakt de a- sociale familie Flodder er weer een puin hoop van in de chique wijk Zonnedael. (Mignon in Breda, Cinem'actueel in Ber gen op Zoom, City in Roosendaal, Cine mactueel in Bergen op Zoom, Centraal in Geertruidenberg, De Koning van En geland in Hulst, Ledel Theater in Oost burg) Die Hard with a Vengeance van John McTiernan is spannend, sensationeel en soms komisch actiegeweld rond recher cheur John McClane (Bruce Willis). Een ontsporende trein in een metrostration, een krankzinnige autorit dwars door Central Park en een leegstromend stuw meer behoren tot de stoute stukjes in dit spektakel. (Roxy in Bergen op Zoom, Ci ty in Roosendaal) De Disney-tekenfilm De leeuwekoning draait weer in Cinemactueel in Bergen op Zoom, City in Roosendaal en De Ko ning van Engeland in Hulst. De Engels gesproken versie The Lion King is terug in Cinésol 1 in Breda. Een sneak preview staat de filmlief hebber iedere woensdagavond (20.00 uur) te wachten in Grand in Breda. De voorpremière van een niet vantevoren bekend te maken, splinternieuwe speel film. Mes in het water (1962), is de laatste film in het Roman Polanski Retrospec tief. Een jongen met een mes verstoort het broze evenwicht tussen een jong echtpaar op een boot. Met dit intrige rende debuut vestigde Polanski zijn naam buiten Polen, zijn geboorteland (Chassé Cinema in Breda, 24-30 augus tus). De laatste Filmzomer-week in Cinema Chassé Breda presenteert de geestige, sociaal-realistische The Snapper van Stephen Frears naar het boek Roddy Doyle: een Ierse familie wordt gecon fronteerd met de zwangerschap van dochter Sharon. Love and human re mains van Denys Arcand is een onder houdende zwarte komedie over jonge mensen in Montreal. Chantal Akerman is de maker van het voor haar doen zeer charmante, lichtvoetige Nuit et Jour, waarin een jong stel probeert zijn lief desleven aan te passen aan de nachtelij ke werkuren van Jack, taxichauffeur. Ju lie begint van ellende een verhouding met diens vriend. Fideï et Arti in Oudenbosch brengt van avond (21.00 uur) Hoogste Tijd van Frans Weisz, de mooie verfilming van het boek van Harry Mulisch met Rijk de Gooyer als een oude revue-artiest die het verleden terug ziet komen. Filmclub Cinema Paradiso vertoont de komedie Four weddings and a fune ral van Mike Newell, met de inmiddels door de schandaalpers geterroriseerde Britse acteur Hugh Grant in de hoofdrol. Op dinsdag in Cinemactueel in Bergen op Zoom (20.30 uur) en woensdag in Ci ty in Roosendaal (20.30 uur)

de Stem | 1995 | | pagina 25