E STEM NTRUM OORD Deel drie van romancyclus Van der Heijden op komst Zelf verzonnen Proef OWS EN? Taptoe krijgt 'nóg meer toeters en bellen' RTYZONETOUR '9! aar gebeurt hèt Olifanten 'te poot' van station naar Chasséveld terdag -02.00 uur Befaamd Circus Krone brengt grootste roofdiernummer ter wereld OP REIS BETSY GIJS - 43 iERECHTEN combinaties tegenheid tSPEL" IOGE VUCHT ERHOUT Van onze verslaggever Amsterdam - Uitgeverij Querido kondigt voor november het lang ver beide deel drie aan van de romancyclus 'De tandeloze tijd' van A.F.Th, van der Heijden. Maar komt het ook echt in november uit? Want Van der Heijden kon al eerder beloften aan zijn lezers niet inlossen. „Het manuscript is binnen", zo verzekert een woordvoerder van Querido. Van der Heijden pakt ongelooflijk uit. Het derde deel van zijn opus magnum omvat twee boeken: 'Het Hof van Barmhartigheid' en 'Onder het plaveisel het moeras', beide 512 pagina's dik, volgens de uitgeverij 'boordevol (schokkende) gebeurtenissen, onverwachte wendingen en intrigerende personages'. Voor wie de personages niet meer kent, heeft Querido Anthony Mer- tens een informatieboekje laten maken: 'Groepsportret, Wie is wie in De tandeloze tijd'. Als de toestand van het weer samenhangt met een gat in een ozon laag, dan hoeft dat gat voorlopig niet dicht. Deze, ik geef toe een tikje kortzichtige, gedachte bekruipt me, terwijl wij op het punt staan op het terras van een restaurant aan tafel te gaan. De Egelantier in Breda - daar zijn we deze maandagavond heen gefietst - heeft voor ons twee verrassingen in petto. De eerste, zeer aangename, is dus dat je hier buiten kunt eten, lekker zittend on der de met veel groen beklede pergola. En wat we ook niet wisten is dat die Egelantier de status van eetcafé (wat het meer dan tien jaar is geweest) heeft geruild voor die van volwassen restaurant. Zonder daarbij overigens, zoals we ervaren, het informele karak ter te verliezen. De menukaart is zo ingericht dat de gast een drie-gangen-menu kan samenstellen uit een fiks aantal voor-, hoofd- en nagerechten. De prijs daarvan hangt af van het gekozen hoofdgerecht, maar komt niet boven de 35 gulden, wat zeker aantrekkelijk mag heten. Ons begerig oog valt echter toch op het (veel kleinere) a la carte aanbod, mede omdat daarop wat verrassender schotels prijken. Wij stappen dus luchthartig heen over de vast en zeker zelf ver zonnen benamingen die de gerechten hebben meegekregen en be stellen recht uit het hart. We beginnen met brood met smeersels IJ 3,50), stevig brood met kruidenboter, ansjovisboter en een Itali aans gekruid prutje. Lekker, met de witte Australische chardon- nay die we hadden besteld. En die wordt uitgeschonken in een formaat glas waarop de gemiddelde Nederlandse pilsener jaloers kan zijn. Dan komt salade van gerookte eendeborst met pijnboompitten en frambozendressing smokey duck14,75) voor de een, heerlijk, heerlijk, en gerookte zalm met mousse van gerookte paling vrien den voor het leven, 14,50) voor de ander. Waarmee trouwens meteen de duurste voorgerechten van de kaart zijn genoemd. Een beetje vreemd, maar wel lekker is de vlag die mijn lading op de kaart heeft meegekregen. Die dekt inderdaad de combinatie zeewolf, kalfsoester en pernod-dillesaus 23,75, uitgesproken goedkoop dus). Vlees en vis zijn prima, de saus is best lekker. Dat wil zeggen, de eerste paar happen. Daarna wordt het minder, al thans, ze is zo sterk van smaak dat ze uiteindelijk wat gaat tegen staan. De saus opzij geschoven blijft het een lekkere schotel. Een pakketje van aluminium-folie gevuld met allerlei soorten vis en groente, uit de oven, is het andere hoofdgerecht. In dat pakke tje 24,75) is wat vocht gegoten, in de damp waarvan de ingre diënten garen. Prima plan, alleen nogal zout van uitvoering. Op de kaart heet dit gerecht sea of love. Dead sea of love was in dit geval toepasselijker geweest. P.O. De Egelantier, Teteringsedijk 103, Breda. Geen sluitingsdag, lunch voor groepen op afspraak. in een GUSTUS1995 Zomer- Leeuwin tijgerkooi wagen achter haar. Lui likken veertien tijgers veilig achter dik ke tralies aan botten zo groot als een arm. Tanden schrapen het vlees van het bot. Straks is ze weer alleen met hen in een kooi. Een stok en een zweep in de hand en die geheimzinnige kracht waardoor de kroonprinsen van de jungle een diep ontzag voor haar koesteren. „Je kunt ze niet vertrouwen. Echt niet. Geen seconde mag je ze uit het oog verliezen. Want dan kan het gebeuren. Je hebt gewoon ogen in je rug nodig." dat ik niet goed opgelet heb." Trudy Strong houdt in Circus Krone veertien tijgers in bedwang: 'In de piste heb je geen tijd voor angst.' FOTO DO VISSER Dag en nacht is ze met de tijgers bezig. Haar Amerikaanse woon wagen ligt op reukafstand van de kooien. Soms wordt ze 's nachts wakker. Als het onrustig weer is dan hoort ze het heen en weer, het schrapen van de lange nagels op de houten vloer. Trudy Strong. Je zou een haaibaai verwachten met haar op de tan den en ogen als speren. Maar ze is alleen maar aardig. Vriendelijk, zachtaardig. Samen met haar man en haar zoon voert ze zelf de dieren, praat ze met de katten. Neust ze met ze door de tralies heen. „Je moet leren hoe ze den ken. Dat zie je in hun ogen, dat kun je horen aan de manier waar op ze lopen. Kijk maar eens goed naar ze, dan zie je hoe sluw ze zijn." Loom kijken de tijgers de passan ten bij het circus aan. Tot voor kort had ze nog een leeuw in haar programma zitten. Het dier is on langs gestorven. „Natuurlijk deed het pijn, omdat je zolang met de leeuw'hebt samengewerkt. Maar ik ben ook een beetje blij. Een leeuw is écht onbetrouwbaar. Een tijger kun je een beetje leren ken nen." Derde generatie Haar hele leven heeft Trudy in het circus geleefd. Ze is al de derde generatie die in de piste is gebo ren. Haar moeder zweefde als acrobate door de lucht, terwijl pa als clown werkte en tevens een apen- en ponynummer had. Geen wonder dat Trudy zelf op het slappe koord terecht kwam, jong leerde en uiteindelijk ook met dieren aan het werk ging. Een paar jaar geleden wilde ze het wat rustiger aan doen nadat haar man aan de trapeze een ongeluk had gehad. „Soms moet je signa len serieus nemen." lange sluis naar de kooi in het hart van de tent staat klaar. De dieren zijn naar binnen gejaagd en wachten op de komst van Tru dy. Ze loopt bij de ingang in haar blauwe ochtendjas rond. Nog een Maar niet lang daarna stond John F. Cuneo aan de deur, een multi miljonair met een passie voor roofdieren. Cuneo is een van de grootste roofdier- en olifantfok kers van de wereld, sinds de die ren in het wild niet meer gevan gen mogen worden. Of Trudy zin had in tijgers. Want John F. heeft een neus voor talent, zegt de circuswereld. Nee, zei ze eerst. Maar Cuneo hield aan. Na een tweede gesprek was ze om. ■„Waarom? Ik weet het eigenlijk niet. Dat is het met dieren. Dat is een gevoel. Dat kun je niet onder woorden brengen." Samen met haar man Bill (60) en haar zoon Steven (19) toert ze nu met Circus Krone mee door Euro pa. Bill en Steven zijn het extra paar ogen rondom de kooi die Trudy nodig heeft om heelhuids weer buiten te komen. Bill: „Tijgers zijn lafaards. Ze zullen je altijd in de rug aanval len. Boeren in India dragen op het land vaak een masker op hun ach terhoofd." Het is tijd voor de voorstelling. De paar minuten. De ochtendjas gaat uit en een zijden tijgerjas komt te voorschijn. Nerveus is ze niet, zegt ze. Ze toont wel alle sympto men. Nog is het donker in de pis te, waar de roofdieren al onrustig rondlopen. Ze trekt haar laatste jas uit en flitst de piste in. De mu ziek zwelt aan. Licht, tromgerof fel en daar staat ze: Trudy. Ge kleed in een wit badpakachtig ge val. Een vrouw, een zweep, een stok en veertien tijgers. De eerste tijger wordt naar voren gehaald en huppelt even later op de achterpoten naar Trudy toe. „Je moet de dieren leren kennen. Je moet de moed hebben om ze te doorgronden. Het zijn net katten of honden. Het enige verschil is dat ze je op kunnen opeten." Af en toe wordt er gerommeld. Er zijn een paar tijgers 'verliefd en verliefde dieren zijn ook onbere kenbaar. Trudy heeft haar han den vol. „Ik ben een moeder voor ze. Ik moet ze uit elkaar houden. Als ik het niet doe, vliegen ze el kaar in de haren. Dan zijn ze niet boos op elkaar, maar op mij, om- Respect Van buiten de kooi kijkt haar man Bill constant toe. „Je hebt een gevoel voor dieren, of je hebt het niet. Je moet ermee geboren zijn. Trudy heeft iets, waardoor ze de dieren verstaat. Men zegt wel eens dat dieren niet geschikt zijn om liefde te geven. Trudy heeft de gave om dat bij dieren los te ma ken. Respect. Dat speciale gevoel, die hele dunne lijn. De tijgers we ten dat ze bij Trudy niet bang hoeven te zijn." De grootste tijger mag naar het midden komen. Alle andere groe peren zich om hem heen. De grote tijger is de contacttijger. Trudy gaat op hem zitten. Trudy: „Het gaat om respect. Het gaat om het vertrouwen dat je ze geen pijn zult doen. Je moet laten zien dat je ze beschermt." Weer is er ruzie in de kooi. Het ge brul overtreft het geschetter van het orkest. Iedereen in de tent is doodstil. Trudy: „Sommigen zijn verliefd, maar er zijn er ook een paar bij die waarschijnlijk tijdens hun training te streng zijn' aangepakt. Als je dichtbij komt, denken ze dat je ze pijn gaat doen en dan gaan ze zich verdedigen." Langzaam komen twee stellages in de piste automatisch omhoog. Twee tijgers gaan springen. Tru dy staat in het midden. Je ziet haar ogen voortdurend rondja- gen. Je voelt de ogen van haar man Bill en haar zoon Steven als zoeklichten meekijken. Traag klauwt een tijger over de rand. Hij springt. Buiten in de kooi wacht nog een tijger. Hij durft de piste niet in. Waarom weet Trudy niet. Mis schien is het de stalen sluis waar ze door moeten. Misschien is het een speciaal geluid. Als de muziek vlak voor het optreden begint te spelen, wordt de tijger al onrus tig. „Het kost tijd om hem weer zover te krijgen. Tijd en veel lief de om het dier te overtuigen dat ik haar niets zal doen. Dat ze veilig bij me is." Ondertussen heeft ze haar handen vol aan de veertien die wel in de piste aanwezig zijn. Ze laat ze geen moment uit het oog. Ze geeft ruimte om te stoeien, maar neemt op tijd het heft weer in handen als het uit de klauwen dreigt te lopen. De aardige, zachte Trudy heerst als een koningin over de wilde dieren. Kinderen Weer grauwt er een en de snijtan den priemen als dolken naar bui ten. „Ik hou van ze als mijn eigen kinderen", zegt ze. Net daarvoor heeft ze twee tijgers zo gek gekre gen dat ze door een brandende hoepel zijn gesprongen. Er is ap plaus. De kooi is leeg, de tijgers zitten weer veilig achter hele dik ke tralies. Ze buigt, zwaait naar het publiek en rent de kooi in het hart van de tent uit. In een hoekje ligt haar blauwe badjas. Ze trekt de jas aan. Dan zie je haar weer even een moment stilstaan bij wat er het afgelopen kwartier gebeurd is. Aan welke gevaren ze weer bloot heeft ge staan. Ze rilt. En loopt terug naar haar caravan. „Hello baby's", zegt ze als ze langs de kooi loopt. Daar liggen ze. Tevreden krult een staart. Het zijn net katten. Maar deze kunnen je wel opeten. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 DEEL D „Stoppuuuh," gilde Betsy toen we langs dit terrasje in Grie kenland reden. „Waarom ei genlijk?," vroeg ik verbaasd nadat ik keihard op de rem had getrapt en-inmiddels én Har- men én het ijsje dat hij aan het eten was, in mijn nek had ge kregen. „Nou allemaal oude Griekse mannetjes en daar móet ik een foto van hebben," zei Betsy be slist. Wij dus de wagen uit, maar voordat Betsy de camera pa raat had, waren de meeste Grieken alle kanten opgesto ven. Bleek dat we in een dorpje waren beland waar een strenge Grieks-orthodoxe variant werd aangehangen die het de mensen verbood zich op foto te laten vereeuwigen. Dus bleef het niet bij deze maar halfge lukte foto, maar volgde er vervolgens een duw-en-trek- partij tussen Betsy en mij enerzijds en een paar oude Grieken anderzijds. Want nu de foto toch genomen was, wil den ze dat het rolletje vernie tigd werd. Het is louter en alleen aan Har- men te danken dat we daar heelhuids en in het bezit van het fotorolletje zijn weggeko men. Niet dat hij zich met de strijd bemoeide, integendeel, hij ging op zijn gemak tegen die boom op dat terras staan wate ren. Achteraf bleek dat er een bijgeloof was dat nog ouder was dan de strenge orthodoxe religie. Wateren tegen de oude Zeus-boom in het dorp zou acuut blindheid voor de plasser zelf én voor de omstanders tot gevolg hebben. Terwijl de oude Grieken er als nog vandoor gingen, kwam Harmen met zijn gulp nog half open aan gesloft om ver volgens over een terrasstoel te struikelen. „Shit, je ziet hier niets door die felle zon," zei-ie. (Wordt vervolgd) n harte welkom! RDAG 26 AUGUSTUS ideoclips via videotoren zoals o.a. T-shirts ;t grote MTV/Martini event /lartinidrinks p VOL VOL Lrone-Parade 1995 [tdiverse hoogtepun- Op het gebied van de ibatiek spant de prij- (innende Troupe jovi uit Rusland de [on. Qua dressuur mag jachtingsvol worden «leeken naar het oli- innummer van Ban- [fidane uit Sri Lanka Lr de show van Tru- [jtrong, een vrouw die ien tijgers in be- ig houdt. Isnze verslaggever |ehet vertelt zie je het kippe- r arm aanzwellen. Voel le wind die door haar moet zijn gegaan. Jende het beest al jaren: mr. T. Eatiy eigenlijk al. Grootge- pmet de fles. En dan toch. (lette ze niet op. Even keek ze Were kant op. Toen zag hij l Een poot met de spijker- le klauwen graaide door de ji'en miste haar op een haar. (teen van de veertien tijgers Jkooi. Een loei van een kat, (ii tanden gewapend. Idezijkant hoorde ze de nood lij" ze zich om. Knalde p. De klauw die haar t had, graaide nu naar (rstok. „Hier mag je mee spe- zei ze, „met deze stok. Niet l®j." En grommend kroop de enaar zijn zitplaats, lieuwhad ze gewonnen. Trudy V 53, een vrouw die veertien is te veel is. Een leeuwin in djgerkooi. Elke dag treedt ze |i Set beroemdste en grootse circus: Circus Krone. |taerikaanse dompteuse heeft roofdiernummer ter |tld. Een kooi vol spanning, weet en sensatie: want in jlamourland van zaagsel en komen alleen de extremen piste. likbang was? Nee. Tenminste (ia de piste. Je hebt geen tijd Pas toen ik buiten de (i stond, overviel het me. Een I, van...dit had mis kunnen i Dit had écht mis kunnen iBjktomnaar de lange circus- Ptt befaamde Duitse Circus Krone, het grootste circus van Euro- Vloert door Nederland. In Zuidwest-Nederland worden de ten- a, evenals zes jaar geleden, alleen opgezet in Breda, dat enkele handen geleden ook Circus Carré al binnen 'zijn grenzen had. har, verzekert de manager van Circus Krone, dat is niet te ver laken. 'Krone is wat programmering betreft absoluut de groot- &van de wereld.' W zal Breda weten ook. De hele stad hangt al enkele dagen vol "et affiches. En maandag volgt een complete Krone-invasie. Een jftin met elf wagons en tweehonderd vrachtwagens en aanhan- "szijn nodig om Circus Krone naar Breda te brengen. De vier- nderd circusmensen brengen een achtmaster mee met vijfdui- «d zitplaatsen en 250 dieren. Vooral de intocht van de elf oli- htenis spectaculair. Zij gaan maandagochtend 'te poot' van het tS-station naar het Chasséveld. U» dinsdag 29 augustus tot en met zondag 3 september zijn er gelijks twee voorstellingen: een 's middags (15.00 of 16.15 uur) 'ra 's avonds om 20.00 uur. De entreeprijzen variëren van 10 {jt 15 gulden. «'dierentuin' van Circus Krone kan de hele dag bezocht worden echte liefhebbers kunnen 's morgens de repetities bijwonen, wee 4 gulden voor kinderen, 6 gulden voor volwassenen). ïoofd 32 T-NOORD jwe menukaart - m.m.v. "Duo Attika" .m.v. "Duo Soerta Ferta" Vanavond zal blijken of de woorden van Joost Loh- man, algemeen coördinator van de Nationale Tap toe, uitkomen. Dan gaat op de door drie tribunes omzoomde 'square' van de Chassékazerne in Breda de editie 1995 van de Nationale Taptoe in première. Lohman kan wel uitleggen waarom er elk jaar gren zen verlegd worden: „Zeker nu we overstappen op een beroepsleger heeft Defensie behoefte aan een paradepaardje. Omdat wij die rol vervullen kent de medewerking van Defensie amper grenzen. Zij ma ken de uitvoering mogelijk van al hetgeen wij be denken". Dit jaar staat de Taptoe in het teken van de bevrij ding, terwijl vrede en veiligheid een belangrijk ne ven-aspect is. De buitenlandse muzikale bijdrage heeft dan ook een geallieerd karakter. Uit Polen komt het con cert-orkest van de Poolse landstrijdkrachten, ver gezeld van het folkloristische ensemble Blichowia- cy. Canada 'stuurt' de Stadacona Marine Band, de band van de Canadese marine. Die staat onder lei ding van de in Nederland geboren maar naar Cana da geëmigreerde Peter van der Horden. Het fanfare orkest van de Amerikaanse luchtmacht, The United States Airforce Ceremonial Brass reist al vijftig jaar de wereld over en is nu voor tien dagen neergestre ken in Breda. Weinig muzikaal, maar daarom niet minder spectaculair is de Engelse bijdrage: het Queens Colour Squadron, het exercitiepeloton van de RAF, de Britse luchtmacht. Uit eigen land komen, bijna als vanzelfsprekend, de Marinierskapel, de Koninklijke Militaire Kapel en de Johan Willem Friso Kapel, alsmede het fanfare korps der Genie en het Trompetterkorps der Bere den Wapens. De eigen streek tot slot brengt het Re gio-Orkest voort dat onder leiding staat van Ad van Dun. Dit orkest verzorgt de warming-up. Heel nadrukkelijk komt het bevrijdingsthema naar voren in onder meer een 'World War II-medley' van de Amerikanen en een bevrijdingsmedley van de KMK. De bevrijding van De Gordel van Smaragd krijgt aandacht in de vorm van een medley van In dische liedjes, gezongen door Justine Pelmelay en Marlon Gerungan, begeleid door het regio-orkest. Het thema 'vrede en veilighèid' komt tot uitdruk king in een parade van voertuigen die de Neder landse strijdkrachten in den vreemde hebben ge bruikt bij vredes-opëraties. De Taptoe duurt tot en met 2 september. Alle avondvoorstellingen beginnen om 21.00 uur precies. Zaterdag 26 augustus is er ook een matinee. Die be gint om 14.30 uur. Vrijwel alle voorstellingen zijn nagenoeg uitverkocht. The United States Air Force Band uit Washing ton D.C. repeteert in Breda. FOTO'S ROB DE LOOFF /eekend nog meer ge- (pecialzaken; de reeds aanwezig, de iten! Terwijl u winkelt |t talloze attrakties die jr aanwazig zijn zo- SPRINGKUSSEN Hoge Vucht ngeboden door: het andere Griekse restaurant rum, zomerterras en winkeltjes ijsenhoek 6a - Centrum Van onze verslaggever Breda - „Elk jaar lijkt de limiet bereikt. En toch lukt het telkens weer om nieuwe elemen ten toe te voegen, om het onbereikbare te rea liseren, om nóg meer toeters en bellen toe te voegen". I. 076-810126 da tel. 076-211480

de Stem | 1995 | | pagina 23