DE STEM ebied Steenen Beer verkocht ann car I onderden telefoontjes na scheur in watertransportleiding indelijke filiaalbedrijven in nieuw winkelcentrum in Terneuzen W reacties op campagne R de Provinciale VW 6Boerenzwaluwen zijn zulke gezellige beestjes9 Bejaarde man (81) uit Goes in park vermoord Botulisme eist in Zeeland honderden slachtoffers Nieuw: Sharon LIV -Vlaanderen ruig voor ige managers [hilippine krijgt mogelijk (ijksteunpunt voor ouderen ■typist m/v o-team uitzendbureau EN PEUGEOT. aler voor Roosendaal e-0, Corry Dentz van De Steltkluut telt huis- en boerenzwaluwen Politie heeft nog geen enkele aanwijzing GS komen later met uitslag onderzoek subsidiebesteding 'Niet veel erger dan vorig jaar' Kleine zilverreiger broedt in het Zwin Man geeft zich uit als bemiddelaar bij zoeken onderdak Man raakt na ongeval zijn rijbewijs kwijt Zeeland 95 biedt u ook Internet [rt over een modem, kunt u naken van alle faciliteiten Wat u direct merkt, is t)e harddisk en de aanzienlijke Met Windows 95 kunt u ook werk in contact treden met 9,- Tegelijkertijd print u nog dankzij het multi-tasking APESTREAMERS !0Mb, 10 Standaard Mb 0 Standaard •tandaard lezen litend tegen inlevering van bon ontvangt u t/m 31 aug. - korting bij aanschaf van het lows 95 Upgrade pakket! ale ESCOM winkelprijs f 199,- incl.BTW) .m/v ode: onnr.: c. p.m. £woel, maar is koel. |9. atis oproe- fen. Maak je |p. schakelt 665 (1gpm) (TAKTEN Ib./Zeeland [lu 50cpm). (ymfomanes Kengetal!! EOcphm) GRATIS naar bed met J trouwde vrouwen Sexkj takt 06-9530 (Igpm). Hete meisjes live 06-9715 Geen wachttijd 1gpm Bel je me schat. 1 gph] 06-350.144.45. THAI PRIVÉ at verslaggever L_ Bij Delta Nutsbedrij- |.n gisteren ongeveer zes- telefoontjes binnen- van bewoners uit Buist en Sint Jansteen agden oveb bruin water kraan. De oorzaak was een lek in de transportleiding bij Sint Jan steen. Dat lek is dinsdagmiddag rond kwart over vier veroorzaakt door een drainagemachine die in de buurt van de Hemelstraat op de waterleiding stuitte. Dat had een flinke scheur in de buis tot gevolg. Bewoners van Hulst en Sint Jan steen zaten vervolgens ruim een half uur zonder water. Delta Nutsbedrijven hebben de transportleiding, die loopt van het Westbrabantse Huijbergen naar Sint Jansteen, dinsdag avond nog gerepareerd. „Bij de reparatie hebben we de stroomrichting van het water moeten draaien. Het water bevat altijd ijzerroest dat op de bodem van de pvc-buizen een soort slib- laagje vormt. Die slibdeeltjes wervelen door het veranderen van de stroomrichting omhoog en komen zo in het water terecht. Dat veroorzaakte het bruine wa ter uit de kranen van de gebrui kers," aldus districtschef D. Boonman van Delta Nutsbedrij ven in Terneuzen. Boonman benadrukt dat het bruine water absoluut geen kwaad kan voor de volksgezond- Lze verslaggever lieiizen - Projectontwikkelaar Matser voert afronden- jsprekingen met landelijke filiaalbedrijven in dames- isnmode, boeken en zoetwaren die zich willen vesti- ihet nieuwe winkelcentrum aan de Havenstraat in geuzen. jwenst Matser nog niet te o, Wel maakt de project- fclaar van het Steenen I bekend dat het hele ivoor 27 miljoen gulden dit is aan de Stichting Be- isioenfonds voor de Me- Èjjverheid te Rijswijk. Matser it Steenen Beer pas over als RUWS' |onze verslaggever ipine - Zeeuws-Vlaan- t in de loop van dit ng voor jonge on- ters, directeuren en agers. Het is een afdeling ife landelijke organisatie j Management van het (Nederlands Christelijk gevers verbond). is begonnen met van leden. De formele van Jong Management (ÏZeeuws-Vlaanderen is don- (23 november gepland. eerste bijeenkomst van de i kring in oprichting is agavond 12 september in |?art in Philippine. Provin- V gedeputeerde ing. J. Henne- P spreekt dan over de infra- tuur in Zeeland, j Management NCW telt 25 a waar de leden (managers j jaar) ervaringen uit sta over management en lei- i geven.De bijeenkomst in spine begint om 20.00 uur. alles afgebouwd is en de winkels en appartementen verhuurd zijn. De projectontwikkelaar blijft verantwoordelijk voor planvor ming, bouwuitvoering en ver huur. Het project bestaat in grote lijnen uit de bouw van het nieuwe stadskantoor, de parkeergarage onder de Oostkolk, een facelift van de Markt en nieuwe winkels en appartementen aan de Haven straat. Met de bouw van de vijf entwintig winkels en veertig ap partementen wordt eind dit jaar begonnen. De opening is in het voorjaar van 1996 gepland. Steenen Beer omvat in totaal 4750 vierkante meter winkel ruimte. De Hema, die verhuist van de Noordstraat naar de Ha venstraat, neemt daarvan 1200 meter voor zijn rekening. De be sprekingen die nu aan de gang zijn met landelijke filiaalbedrij ven en vijf ondernemers die ge specialiseerd zijn in de verkoop van dagelijkse goederen gaan om een gezamenlijk winkelruimte van 2300 vierkante meter. De huurprijzen van winkelruimte in de nieuwe Havenstraat liggen tussen de 250 gulden en 500 gul den per vierkante meter per jaar. De prijzen zijn afhankelijk van de grootte en ligging van de win kelunit. In het overige gebied wordt door of in samenwerking met de pro jectontwikkelaar een uitbreiding van het gemeentehuis van zesdui zend vierkante meter gereali seerd en de bouw van een nieuw bankkantoor voor de ING. Te vens worden er vijftien herenhui zen gebouwd. ponze verslaggeefster %ine - Het dorp Philippine krijgt waarschijnlijk een Steunpunt. pis bedoeld om eenzame senioren met elkaar in contact te brengen Pordt gemaakt in een bejaardenwoning aan het Ankerhof. pachten is nog op de toezegging van 75.000 gulden subsidie uit de jvinciale pot Regionaal Ontwikkelings Perspectief. Wethouder «qiiinie van Sas van Gent gaat er vanuit dat het groene licht vanuit ■provincie volgende maand komt. Daarna kan de verbouwing met- pSinnen. "toekomstige wijksteunpunt komt in wat nu nog Ankerhof num- "3 is. Mensen die in de bejaardenwoninkjes aldaar wonen en 4 ter been zijn, kunnen voor een bakje koffie, een warme hap of Me kaarten straks naar het steunpunt toe. De begeleiding van de Wpiense bejaarden wordt verzorgd door medewerkers van 't Ver- pWestdorpe. Over hoe dat precies in zijn werk gaat praat de wet- Ner nog met de directie van het bejaardenhuis. I®gehele verbouwing tot steunpunt van die 75.000 gulden betaald worden, is onduidelijk. Marquinie verwacht evenwel niet dat de Ffflte veel moet bijleggen. pisen willen nog weekje Zeeland meepikken' elatie in Breda. Het gaat om de invoer va" gegevens. Dit doet u op maandag t/m vrW 6V6VTVI|«. I^IL uuci U op mooi tot 20.00 uur. Deze baan is voor langere 076-22 25 16. Christel de Bie euwe Ginnekenstraat 38 ax 60201 j straat 7, voorbij Sligro/TWj 'fze verslaggever - Afgelopen dagen f,™ telefoon van de Provin- W Zeeland roodgloeiend, «ding was een aantal aan- i voor korte vakanties luim- '®einenten dat via De onder het oog van tal gleden kwam "igen die de VW in t5,tjTrt'S met diverse re- bungalowpar- hotels heeft ontwikkeld, kennelijk veel mensen »!!?e Acties kwamen vori- iin«„ a'> direct na ver- v. v.an het blad. Daarna is idJi? maandag en dinsdag geweest aan de telefoon do ?°k vee^ aanvragen vuil £°j hmen. Wat vooral >r do ^ote belangstelling eerstkomende drie we- K(wli(„,,Weer speelt daarbij wil e?n rol en veel me«- n kennelijk nog een weekje Zeeland meepikken," ver telt M. de Muijnck, adjunct-di recteur van de provinciale WV. Toch houdt De Muijnck wat sla gen om de arm. „Het aantal reac ties in deze eerste dagen na ver schijnen van de Kampioen is be moedigend, we hopen echter dat die respons de komende dagen aanhoudt. Dan pas kunnen we van een écht succes spreken." Ondanks de langdurige zomerpe riode blijkt Zeeland niet het meest aantrekkelijke vakantie stekje voor Nederlanders te zijn. Uit onlangs bekend geworden cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek spant, wat bin nenlandse vakanties betreft, Gel derland nog steeds de kroon. „Wij staan op een zesde plek," zegt De Muijnck. „Niet slecht want een paar jaar geleden zaten we in een dip en daalde op die ladder. Sinds kort hebben wij on ze zesde plek, die we lang had den, weer terug." FOTO'S WIMKOOYMAN Corry Dentz van De Steltkluut wil sympathie voor de zwaluw kweken. Door Florence Imandt Walsoorden - 'Ik woon aan de Kalverdijk, weet je die te vinden?', vroeg ze routineus. Mijn antwoord 'nou, dat lukt wel hoor', bleek van de week toch een tikje overmoedig. De Kalverdijk in Walsoorden ligt voor een niet-kenner van oostelijk Zeeuws-Vlaande- ren nogal verstopt. Mensen die van privacy houden, zit ten er dus ideaal. De rust in de Kop van Ossenisse is bijna sereen op zo'n hete augustus dag. Bladeren ruisen, vlin ders klapperen, wespen zoe men. Niet hinderlijk als op een terras, maar harmonieus. Perfect passend in het na tuurlijke decor. Een decor dat deels is gere gisseerd door Corry Dentz, in wiens tuin we zitten. Ze is lid van de Steltkluut en voor vechtster van de Zeeuws- Vlaamse huis- en boeren zwaluwen. „Boerenzwalu wen zijn toch zulke gezellige beestjes hè," zegt ze acuut. Het enthousiasme over de vogels (en de krantenbelang stelling voor haar hobby) straalt van het gezicht af. „Ze kwetteren zo leuk, net alsof ze aan het praten zijn. Tètteretè, tètteretè. Hele maal niet vervelend." JX w Huiszwaluwjong in het nest. Vogelaar Als er een stelletje in haar vijver zit te bad deren, zit Corry er met haar verrekijker bo venop. „Tja, zo is het eigenlijk gekomen. Toen ik hier een jaar of zes geleden kwam wonen, hoorde ik ineens allerlei vogelgelui den bij mij in de tuin. Dan pakte ik mijn kij ker en een boek en zocht ik uit wat voor vo gel het was. Dat doe ik nog steeds." Een echte vogelaar durft ze zichzelf niet te noemen. „Nee joh, die mensen die herken nen honderden vogels. Die zijn er wel bij De Steltkluut hoor, daar leer ik harstikke veel van. Ik denk dat ik zo'n tachtig verschillen de soorten heb gezien hier." En met hier bedoelt Corry haar eigen tuin waarin ze zoveel mogelijk verschillende planten verzamelt. „Op het moment is het een beetje rommelig," verontschuldigt ze zich. Maar dat is helemaal niet nodig. Prachtig gewoon, die geordende wildernis. Met natuurlijk een voederplank, een regen meter en een stel nestkasten. De langharige hond maakt een even wilde en spontane in druk als de tuin. Corry Dentz houdt van dieren. Zo veel, dat ze dagen werk steekt in het tellen ervan. Vo gels natuurlijk. Huiszwaluwen om precies te zijn en sinds dit jaar ook de boerenzwalu wen. Eerst als 'gewone' teister, maar onlangs werd ze coördinator van de tellers. „Dat heb ik overgenomen van Marcel Capello, Dat moet je erbij zetten hoor, want die is er in 1986 mee begonnen." Nesten Het tellen is destijds begonnen omdat het helemaal niet goed ging met de zwaluwen in Nederland. Voor de oeverzwaluwen worden tegenwoor dig wanden gemaakt waarin ze hun nest gangen kunnen maken. En dat werkt uitste kend. Maar voor de huis- en boerenzwalu wen gaat dat niet. Er zijn wel kunstnesten, maar dat zien de vogels niet zitten. Huiszwaluwen maken nesten onder brede dakranden, boerenzwaluwen nestelen in boerenschuren. „Wacht even," veert Corry weer van de tuinstoel op. Ze snelt voor de zoveelste keer het huis in om haar verhaal met een folder of zelfge maakte foto (haar tweede hobby) te illustreren. „Kijk, dit nest zit op een elektriciteitskastje geplakt. En dit dan, op een soort knoop van een paar tou wen. En hier, gewoon op een stuk zeil dat aan het plafond hangt. Onvoorstel baar hè." Waren er een jaar of acht geleden nog zo'n vierdui zend huiswaluwen in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, vorig jaar werd nog maar de helft geteld. De cijfers van dit jaar zijn nog niet binnen. Belangrijke vraag is na tuurlijk waarom het nou eigenlijk slecht gaat met de zwaluwen. Coriy: „Er zijn minder spanten waar ze kunnen nestelen, minder oude schuren, maar er zijn ook minder modderpoeltjes waarmee ze hun nest bou wen. Verder worden in Afrika, waar de zwaluwen overwinteren, nogal agres sieve insecticiden gebruikt waardoor een aantal vogels het loodje leggen. En er zijn sowieso minder insecten, terwijl ze in de tijd dat ze jongen hebben wel zesdui zend insecten per dag eten. "De vogelwerkgroep van De Steltkluut heeft eigenlijk maar een wapen in handen om de huis- en boeren zwaluwen te helpen. En dat is voorlichting. Sympathie voor de zwaluwen kweken. En dan vooral bij mensen die nesten onder hun dakrand of in hun schuur hebben. In de meeste gevallen reageren ze heel posi tief. „De medewerking is hartstikke goed. Ik word ook weieens gebeld door mensen uit de buurt. Dat er ergens een manke merel ligt of dat ze een koppel uilen hebben gezien. Ze kennen me onderhand wel denk ik. Sommige oudere mensen klagen weieens over de poep van de zwaluwnesten. Anderen zeggen weer 'ze brengen geluk'. Mmm," weifelt ze. „Daar heb ik een eigen theorietje over." Corry moet even lachen, maar dan serieus: „Zwaluwen eten heel veel insecten. En als er minder vliegjes rondzwermen worden er misschien ook wel minder ziekten overge bracht. Blijf je langer gezond Leuk hè." DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 DEEL heid. Wel kan het de was verkleu ren. „Mensen bij wie dat gebeurd is, kunnen bij ons oxaalzuur krij gen waarmee de was behandeld kan worden." Boonman verwacht dat het brui ne water vandaag tot het verle den behoort. Van onze verslaggever Goes - De 81-jarige S. Blokpoel uit Goes is in de nacht van maandag op dinsdag in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes overleden. De politie maakte het nieuws pas gisteren bekend omdat de familie van de man nog niet op de hoogte was. De man is afgelopen zaterdag ochtend rond half een met zwa re verwondingen aan zijn hoofd gevonden in het parkje nabij de Oostwal in zijn woon plaats. Blokpoel woonde alleen in Goes en had de gewoonte om voor het slapen gaan een eindje te wandelen. Zodoende kwam hij ook regelmatig in het park je bij de Oostwal, de doodlo pende weg tussen de Oostsingel en het Groene Weidje. De Zeeuwse politie heeft giste ren een ondersteunend recher che team (ort) geformeerd dat bestaat uit vijftien politiemen sen uit de regio. Het team werkt vanuit het bureau van de politie in Kruiningen. Er is nog niets te zeggen over het motief voor de moord op de bejaarde Goesenaar, Het rechercheteam verzoekt mensen die informatie kunnen geven over de levenswijze van het slachtoffer, de mensen waar hij contacten mee onder hield of mogelijke andere be langrijke gegevens door te spe len. Van onze verslaggever Middelburg - Niet deze week nog, maar waarschijnlijk na de vergadering van Gedeputeerde Staten, komende week dinsdag, worden de resultaten van het onderzoek naar subsidiebeste ding in West-Zeeuws-Vlaanderen bekend gemaakt. Dat zei een medewerker van de provincie gisteren. Hij maakte daarbij ook een voorbehoud. „Statenlid Van Kollen heeft gezegd dat hij ook tevreden zou zijn met een vertrouwelijk antwoord van gedeputeerde Bruinooge, maar nu is nog niet bekend of dat ook gebeurt. De gedepu teerde heeft vandaag gesproken met het hoofd financiën en wil alles nog eens rustig op zich in laten werken. En gezien de commotie die al les nu al heeft veroorzaakt, is behandeling in de GS-vergadering zeer denkbaar," aldus de provinciemedewerker. De vragen van Van Kollem en twee andere statenleden hebben inder daad veel commotie veroorzaakt, omdat onder meer de Stichting Groede is beschuldigd. De statenleden vermoeden dat er zaken scheef gaan bij de besteding van allerlei subsidies in de regio, en dat er slechts enkele organisaties of personen profiteren van de gulheid van de overheden. Van onze verslaggever Middelburg - Botulisme, de voor vogels dodelijke ziekte die op treedt tijdens hoge temperaturen en lage waterstanden, heeft in Zeeland deze zomer vele honderden slachtoffers geëist. Toch wordt door een woordvoer der van het meldpunt Botulisme van Provinciale Waterstaat het aantal slachtoffers niet bedui dend hoger ingeschat dan vorig jaar, hoewel de zomerse tempera turen langer standhielden. „Niet temin snakken we toch wel naar een beetje meer zoet water," zei hij. In Zeeuws-Vlaanderen vielen dit jaar de meeste slachtoffers. Met als twee belangrijkste haar den het Kanaal Gent-Terneuzen en de glooiingen van de Wester- schelde. In het laatste geval gaat het voornamelijk om aangespoel de dode vogels. Opmerkelijk is het aantal dode zeemeeuwen dat werd aangetroffen. Meldingen van grotere aantallen kwamen ook binnen van het ge- Van onze verslaggever Knokke - Voor het eerst heb ben deze zomer vier paartjes van de kleine zilverreiger ge broed in het Zwin. Het zijn volgens conservator Guido Burggraeve de eerste zuivere broedgevallen in België. De afgelopen vijftien jaar breidt de kleine zilverreiger, die eigen lijk rond de Middellandse Zee thuishoort, zich uit naar het noorden. Sinds 1992 is de kleine zilverreiger een vaste zomergast in het Zwin. Vorig jaar overwin terden er zelfs drie exemplaren. De vier broedparen brachten in totaal negen jongen groot. Mo menteel verblijven in het reser vaat meer dan twintig kleine zil verreigers. In het Zwin broedde eveneens een paartje Noorse sterns. Het is de vierde keer dat een broedpaar in België is gesignaleerd. Meestal broeden deze 'zeezwaluwen' veel noordelijker. Deze maanden zie je in het Zwin dagelijks lepelaars. Het zijn broedvogels uit Fries land en Noord-Holland die in het Zwin op doortrek zijn naar hun overwinteringsgebieden. Mo menteel ook staat het Zwin in volle bloei. De paarse lamsoor, maar ook nog heel wat andere plantjes zoals de zeekraal, klein schorrekruid, zeealsem en de zee weegbree. Volgens Burggraeve zijn er deze maand ook nog een paar opmerkelijke waarnemin gen gedaan van twee grote zilver reigers en een Orpheusspotvogel. bied Nollenbos. Voorts, zoals elk jaar, vielen er slachtoffers in de bebouwde kommen van Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneu zen en Axel. De laatste dagen is het aantal meldingen overigens afgenomen. „De grote klap hebben we waar schijnlijk al gehad," werd giste ren gezegd. Van onze correspondent Terneuzen - Een 32-jarige man uit de gemeente Hontenisse geeft zich uit voor bemiddelaar bij het zoeken van onderdak, bijvoor beeld voor kinderen. Als opvang- adres zou zijn woning dienen. De man zegt adjunct-directeur te zijn van de opvang De Lindenhof te Zuiddorpe. Hij ondersteunt zijn bewering met het geven van naamkaartjes waarop het officië le logo van COA (Centrale Op vang Asielzoekers) staat. De man heeft echter helemaal niets met de Lindenhof te maken. Wie onderdak zoekt wordt aan geraden niet met de man in zee te gaan en contact op te nemen met de officiële instanties. Van onze correspondent Terneuzen - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Schel- deboulevard in Terneuzen is dinsdagavond een lichtmast geheel vernield en een perso nenauto zwaar beschadigd. Bij de aanrijding verloor de auto het rechter voorwiel en de hele ophanging daarvan. Dat nam niet weg dat het voertuig pas zestig meter verder in de beplanting langs de rijweg tot stilstand kwam. De 27-jarige bestuurder van het voertuig, die ongedeerd bleef, schreef de oorzaak van het ongeval toe aan een klapband en zei met een snelheid te hebben gereden van 60 kilometer per uur. De politie rook onraad en nam de man een ademanalysetest af, die 1.75 promille aangaf. Hij kreeg een dagvaarding uitgereikt en zijn rijbewijs werd ingevorderd. I

de Stem | 1995 | | pagina 15