bon nirvrw DE STEM gebukt onder het etiket Nieuwe Leider 'Het voetbal is weer terug bij PSV' betaal 229,- Ajacied Ronald de Boer: 'Wij zijn in de breedte zwakker geworden iiïrmiirïJiH ren na stenpolis o.a. UIIB>/A\ A ben je iemand jbe computer scanners Service! |jd goed liteit: jremies: rice: gemak PSV-trainer Dick Advcoaat weet nog niet precies hoe ver zijn elftal nu is I, en kies de particulierJ [ie het best bij üw situatia loudt met uw budget. HtJ worden aan kwaliteit en ideale polis in handen, lat u betaalt. Want u hebt] lostenpolis of de hiervan De verschillen zitten 'i |e. Waar u ook voor kiest] ide OHRA Ziektekosten) een premie-opgave van ■it ar: Arnhem. nu vanaf miraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 Sport ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1995 DEEL B ling in het buitenland 19 jaar en thuiszorg pvaliteit, lage premies en :drie! i kijkt naar de samenstel-] Uitstekende dekkingen verlaten. Met diverse aan] cunt u uw verzekering nóg Ij voorbeeld de tandarts will Ij ze zonder winstoogmerl end laag. N óg lager zelfs al< pico kiest. OHRA heeft vele] risico van/ 0,00 kan ookj |u betaalt! bogste eisen. Ruim 400.0001 laar al van. Onze 70-jarige] arant. laraties pin apotheeknota's r huidige ]ing fespas adenkt, neem u zeker geeij In ziektekostenverzekering, inde OHRA Ziektekosten-J rdeelVariant. Bent u jongen Iwij u graag alle informatie] premie-opgave thuis. Ofwel en uitgebreid zo'n OHRA-J ig is. Wedden dat uw keus] aordeel-Bewijsbon op. JJpK J* 00 tot 21.00 uur OHRA Winkels Gouden Gids). Lnze Jos een loske was, l,t urdig om te zien, nu. 1 ij alle dagen en drinkt nog (en.' «r van bovenstaand re- KFrans Verstappen, die de- Len eenzaam in zijn café Inlokken. Zoon Joske had al liem gebroken, K Marianneke is ..li vandoor, en [n oma praten niet j met hem. Tot mat van ramp we- fcklanten niet wei- lij ze moeten kie lgijn ze de kluts daarmee de dorst nr topsport ver- Je relaties tussen Ban ouder leek ten- Jde afgelopen jaren ■alleenrecht te heb- IVrijwel altijd ging [daarbij fout tussen wdochter. De vader of tiranniseerde, jakte er een finan- Ipiiinhoop van, het- liroeg of laat tot (breuk in de relatie tussen een en een vader [zijn zoon naar de de autosport dat is iets s. Misschien is het Itiiat «vaar er twee twee schuld heb- lifchien ook niet is dat in dit geval Hief meer fatsoen Hdan de kwade pa. inhoudt de eer aan :lf en zijn Kaken stijf op el- Jrgeklemd terwijl senior zijn agen zo luid mogelijk «ide Limburgse heuvels staat jmoet gezegd, Frans zingt ié taal, Volgens hem zou Jos ;i hem nooit aan de kart fsttjen zijn, Joskes manager ib Rothengatter is een waar- n lui de behanger, de auto- itheeft zijn gezin kapot ge- 'j en het wordt zonder kdepaterfamilias, nooit van (leven nog ietsin die Formule pi zijn Jos. Ifitle verhaal komt me te be id toor. Waar heb ik dat vaker lezen? Jim Pierce ventileerde k drie jaar geleden indezelf- ■toonaard zijn frustraties ten m van zijn dochter nadat Ier samen met haar moeder pen gegaan was. Uiteinde- Irakte Jim de fout op Ro- i Garros een fan van de te- Wij op zijn bek te slaan en si hij door de WTA verbannen f ie toernooien. Daarna ging (eenstuk beter met Mary, die, P van de tirannie, eindelijk üsen kon worden, k fians begint nu, eenzaam 'alleen achter zijn verlaten (Jekker door te draven. Een «tóng: Ij een kampioen in het ver- van smoesje;, die worden t rijn omgeving allemaal 'zoete koek geslikt. Hij «omringd door meelopers Neen maar schouderklopjes wen. Niemand die hem een Pop de vingers tikt, bang dat Por Jos aan de kant worden zet Maar als het mis gaat met priere van Jos, zijn die mee- psover een halfjaar verdwe- "eb soms het idee dat de pen van Jos door elkaar zijn pMield, z/et hij dan niet hoe P»de gek wordt gehouden l ™J soms echt dat de For- PWi hem staat te sprin- f Oe geruchtenstroom over l™W is in volle gang en re en wordt genoemd, behalve r «flappen. Die staat maar r «Bapachtig te verkondigen r, I 'oen hoopt volgend jaar men rijden'. "Jend voorwerp van boven- °e "rat|o. gevraagd om te 2op wat ziin verwekker lov,e! ^ern rondbazuint, J'e™ diplomatiek la- L3 aan het geven van K^aar geen enkele be- LS''ebben. Alleen al daar- Seneigd zijn om maar aandelen Jos Verstap- S k°Pen. Ret komt wel ms'datmenneke, denk ik. Léon Krijnen. Voor een speler met zijn kwaliteiten moest hij erg lang wachten op erken ning. Leo Beenhakker liet in zijn tjd als Ajax- coach Ronald de Boer zelfs vertrekken naar FC Twente. Louis van Gaal echter zorgde heel snel dat de tweeling De Boer in Amsterdam herenigd werd. Afgelopen seizoen kreeg Ronald de Boer eindelijk de brede waardering die hem zolang onthouden was. Hij werd door zijn collega-profs zelfs geko zen tot voetballer van het jaar. En inmiddels heeft Louis van Gaal hem en zijn broer Frank bestem peld als de nieuwe leiders van Ajax. Pal voor de start van de nieuwe competitie kijkt - Ronald de Boer terug op een schitterend jaar, blikt vooruit naar het nieuwe seizoen en concludeert dat Ajax het moeilijker zal krijgen. Door Jaap van Essen Abcoude - De Ajax-selectie ge niet van een vrije dag. Ronald de Boer is derhalve thuis, in zijn splinternieuwe woning -in Abc oude en past op de tweejarige dochter Maxime. Pappie De Boer toont zich als vader, al net zo on verstoorbaar ais wanneer hij op het veld staat. In alle rust helpt hij dochterlief én houdt het ge sprek op gang. Illustratief wellicht voor een spe ler die zich niet gek heeft laten maken door alle hectiek die dit voorjaar rond Ajax heerste. „Ik kan daar redelijk mee omgaan, ik geloof trouwens dat de hele spe lersgroep dat wel kan. We hebben ons het hoöfd niet op hol laten brengen." „Natuurlijk was het een druk sei zoen, maar ik kan niet zeggen dat het echt vermoeiend was. Het is natuurlijk zo dat wanneer je voor de hoofdprijzen gaat het ook ge woon erg leuk is. Het kost alle maal veel meer moeite wanneer je in een dalletje zit." Volgens Ronald de Boer bleef ie dereen bij Ajax, mede dankzij de nuchtere aanpak van Louis van Gaal, tot op het laatst - de finale in Wenen - met beide benen op de grond staan. „We zijn nooit gekke dingen gaan doen, we bleven heel bewust be zig. Tot de Europacup-finale was er ook geen sprake van een soort roes. Dat kwam pas daarna. De eerste tijd na Wenen, toen was het echte besef er nog niet. Pas weken later drong het pas echt door wat we gepresteerd had den." „We waren op vakantie in Zuid- Frankrijk en dan kreeg ik op het strand wel eens een flits. Dan dacht ik ineens, we hebben de hoogst haalbare prijs gewonnen en dat nog wel met zo'n jonge spelersgroep." Dat Ajax met het piepjonge elftal zover kon reiken, is volgens De Boer het gevolg van twee facto ren: de aanwezige kwaliteit, maar vooral ook de strakke organisatie waarin Ajax speelt. „Iedereen weet precies wat 'm te doen staat, iedereen werkt voor elkaar. Het afgelopen seizoen was dat bedui dend beter dan de twee jaar er voor. Nu konden we ook wel eens een klappie krijgen, met 1-0 ach terkomen of zo, en dan bleef toch iedereen gewoon doen, er raakte nooit iemand in paniek." Volgens Louis van Gaal was het Ajax van vorig seizoen tactisch en organisatorisch nagenoeg perfect: Voor de toekomst zou op dat vlak nauwelijks nog verbetering mo gelijk zijn te halen voor de lands kampioenen. Ronald de Boer on derschrijft die opvatting van zijn coach. „Progressie moeten we halen uit individuele verbetering. Ook in onze strakke organisatie is ge noeg ruimte om iets extra's te doen met je individuele klasse. Ik heb als rechtshalf een taak, die ik moet uitvoeren. Als dat goed gaat, kan ik iets doen met mijn individuele kwaliteiten. En wan neer je allebei die dingen kunt brengen, wordt het team weer sterker." Winst op het individuele vlak is er volgens De Boer zeker wel te halen. „Neem Patrick Kluivert. Die zal komend seizoen een hele boel fouten niet meer maken. Voor Kanu geldt hétzelfde. En ook ik heb weer dingen geleerd, in sommige situaties zal ik nu an ders handelen." Toch onderkent Ronald de Boer het feit dat de Ajax-selectie er als geheel niet op vooruit is gegaan. Rijkaard, Seedorf, Van den Brom, Van Vossen en Oulida verdwenen uit het Amsterdamse keurkorps. De eerste twee waren basisspeler, het trio reserves was bij elkaar al met al ook nog goed voor zo'n veertig competitieduels. „Zeker in de breedte zijn we er niet sterker op geworden. On danks het feit dat die jongens veel op de bank zaten, mis je ze toch. Het waren spelers met ervaring, die wel wisten wat ze konden brengen. Ik denk dat we daarin toch minder zijn geworden. Twee gehaald, vijf weg. Dan ben je toch zwakker, dat is honderd procent zéker." Bovendien is het afwachten hoe de Braziliaan Santos zich bij Ajax profileert, stelt De Boer. „Santos is sterk in de lucht, sterk in de tackle. Maar het Ajax-spel- letje is natuurlijk ook nog wat an- ders. Er wordt meer verwacht dan een mannetje uitschakelen, je moet ook meevoetballen. Ik moet het nog zien met hem. Ik hoop dat 'ie het oppikt. En dat verwacht ik eerlijk gezegd ook wel," voegt De Boer er nog snel aan toe. Vorig seizoen al noemde Louis van Gaal met name Ronald de Boer als een ideale bewaker van de specifieke Ajax-cultuur. On langs schroomde de technisch di recteur niet om de tweeling Ro- noTcata ge puur juimt nu zijn doelpunt in de Super-Cup-wed- strijd tegen Feyenoord. foto anp nald en Frank te bestempelen als de nieuwe leiders. In het Tecente verleden ging een voetballer als Gerald Vanenburg helemaal ka pot aan het leidqrs-etiket, maar Ronald de Boer is' daar niet bang voor, analyseert de kwestie heel nuchter. „Ik zal eerst zelf de prestatie neer moeten zetten, je kan niet zomaar bijdehand gaan lopen doen. Eerst ,het goede voorbeeld geven, dan kun je op een positieve manier dingen aan andere overbrengen. Zo werkt het. Op zich is het na tuurlijk ook vrij logisch dat Van Gaal van Frank en mij meer ver wacht. Kijk maar wat er bij ons rondloopt. Danny is natuurlijk de absolute leider, maar als hij weg valt, moeten anderen het overne men. Wij horen bij de ouderen, dus is het normaal dat wij meer verantwoordelijkheid krijgen. Maar het is ook iets dat gewoon automatisch moet gaan. Wanneer je gaat denken 'goh, ik ben de lei der en nu ga ik effe alles regelen', dan ben je verkeerd bezig. Die rol krijg je gewoon geleidelijk aan opgedrongen." Oranje Niet alleen Ajax, maar ook het Nederlands elftal zou enige lei ding kunnen gebruiken. In het jaar dat de Amsterdam mers met hun club Europa's beste werden, verspeelden nagenoeg dezelfde spelers met Oranje bijna de kans op deelname aan het EK. Het lijkt een onverklaarbare te genstelling. Ronald de Boer heeft wel een ver klaring. „Bij Ajax is er sprake van heel veel automatismen. Ie dereen weet precies wat er op be paalde momenten gaat gebeuren. Tegen Zaragoza speelden we he lemaal niet goed, maar gaven' toch nauwelijks kansen weg, om dat het systeem gewoon klopt. Wij verdedigen altijd vooruit, zo lang iedere speler dat doet werkt dat. Stel dat er bij ons een paar achteruit gaan lopen, dan is onze defensie ook zo poreus als het maar kan. En dat gebeurt feitelijk bij Oranje. Dat is geen verwijt aan wie dan ook, maar een con statering. Ajax kan op een be paalde manier spelen omdat ie dereen dagelijks met elkaar traint, bij Oranje ligt dat natuur lijk anders." „Bij het Nederlands eltal moeten gewoon heel resoluut eisen wor den gesteld. We moeten bepaalde dingen afspreken die simpel zijn, waarmee weinig fout kan gaan. We moeten wel aanvallend blij ven spelen, maar niet proberen de hele Ajax-manier van voetballen over te nemen. Plaatsen we ons voor het EK, dan heb je een lange voorbereiding, dan kan je het moeilijker maken, maar nu gaat dat gewoon niet." De komende vijf maanden wor den zeker voor de internationals van Ajax slopend. Competitie, Supercup, Europese Supercup, Champions League, bekerduels en interlands zorgen voor een overladen programma. Ronald de Boer verheugt zich er echter op. „De trainer houdt bij ons altijd goed de arbeids-rustverhouding in de gaten. Bovendien spelen we gewoon heel veel leuke wedstrij den. Schitterend toch, Zaragoza, Tokio, wie weet wat we in de Champions League tegenkomen. Ik vind het prachtig om mee te maken. Niet alleen vanwege het voetbal, maar ook omdat je op al die verschillende plaatsen in de wereld komt waar je normaal nooit naar toe gaat. Een beetje de cultuur van zo'n land oppikken vind ik geweldig. Bovendien, met iedere keer dat we terugkomen, neemt de waardering voor Neder land toe. Ik besef steeds meer dat we leven in een schitterend land, waar ales perfect is geregeld." Dick Advocaat'PSV was de enige Nederlandse topclub waar ik naar toe wilde.foto de stem/johan van gurp Dick Advocaat is een man die houdt van rust. In een supermarkt komt hij niet, zijn kleren koopt hij in ijltempo bij zaken die hij kent en als hij eens een wandeling maakt dan gebeurt dat 's avonds, in het donker. Juist die man moet PSV kleur gaan geven. Merkwaardig? Nee dus. Want Advocaat is een trainer die het vak in zijn vingers heeft. Die, binnen de bestaande mogelijkheden, het aanvallende voetbal predikt. En die een bestuur achter zich weet dat zijn wensen in vervulling doet gaan. PSV wordt weer een echte attractie. Daarvan is de Hagenaar overtuigd. Door Jaap Bakker en Gerard Lukken Eindhoven - Dag en nacht is hij met voetbal bezig, Dick Advocaat. De competitie mag' de afgelopen maanden dan stil hebben gelegen, maar de radertjes in de bovenkamer hebben geen moment rust gehad. „Misschien zou het beter zijn om het voetbal eens even van me af te zetten. Maar ik kan het niet." Het niet te stuiten denkproces van de afgelopen maan den heeft van de PSV-trainer wel een zelfverzekerd man gemaakt. De zaken zijn op orde, het elftal ligt op koers. Er is gesaneerd en voor de zwakste plekken van het vo rige seizoen zijn toppers aangekocht: Jonk, Cocu, Van der Weerden. „Natuurlijk, als we Tomeck Iwan ook nog hadden kun nen strikken, was mijn ideaalbeeld compleet geweest. Maar je kunt nu eenmaal niet alles winnen." Dick Advocaat is dus een tevreden man. In december vo rig jaar, na het ontslag van Aad de Mos en het vertrek van interim-coach Kees Rijvers, ontfermde hij zich over de rokende puinhoop die PSV vormde. „Ik wist wat me te wachten stond. Voor ik 'ja' zei tegen PSV had ik de groep al doorgelicht. Te veel dezelfde types, teveel links poten, op sommige posities te weinig kwaliteit. Boven dien was er binnen de club nogal wat gebeurd natuur lijk. Ik werd de derde trainer in het seizoen...." Dus, als rechtgeaard liefhebber van rust, sloot Dick Ad vocaat direct na zijn aantreden in Eindhoven pottenkij kers buiten. Hij vaardigde een aantal nieuwe regels uit waarin bezoektijden van journalisten werden vastgelegd en waarin spelers te verstaan kregen de vuile was binnen te houden. Bovendien schiep de ex-bondscoach rust in het voetbal door een systeem neer te zetten waaraan el ke speler zich ondergeschikt diende te maken. „De jon gens hebben dat fantastisch opgepikt. Het was niet altijd sprankelend, maar wel met maximale inzet. Daarom hebben we Europees voetbal gehaald." Omschakeling Dick Advocaat steekt het niet onder stoelen of banken, de omschakeling van bondscoach naar PSV-trainer was een grote stap. Vanwege de wekelijkse prestatiedruk - overigens één van de belangrijkste redenen voor zijn vertrek als bondscoach - maar ook vanwege de malaise waarin PSV in december vorig jaar nog verkeerde. Toch was ook die malaise juist een van de redenen voor zijn 'transfer' van Zeist naar Eindhoven. „PSV was de enige Nederlandse topclub waar ik naar toe wilde. Om dat ik hier de meeste eer kon halen. Maar Oranje was na tuurlijk wel pure top. Als ik tijdens de training vier te gen vier liet spelen, wist je niet wat je zag. Zo goed. Dat was in Eindhoven heel anders." De overgang van Oranje naar PSV mag dan groot zijn geweest, spijt heeft hij er nog geen seconde van gehad. Waarom zou hij ook? Hij kickt op de wekelijkse span ning en verkeert bovendien in de gelukzalige omstandig heid dat het PSV-bestuur zeer bereidwillig meedenkt als hij om versterkingen aanklopt. „De selectie is enorm versterkt. Ik ben honderd procent tevreden met wat het bestuur heeft gedaan en gepro beerd. Er staat nu een uitgebalanceerde groep die ook nog eens attractief kan spelen. We hebben meer voetbal in de ploeg gekregen, de passing is beter geworden en het scorend vermogen is groter." Jonk noemt hij de best denkbare voetballer in de rol die hij nu bij PSV heeft; die van architect tussen de eigen verdediging en de bal. „Bovendien is hij altijd goed voor zeven, acht doelpunten per seizoen." Wat productiviteit betreft, heeft hij ook verwachtingen van Cocu, hoewel de geboren Eindhovenaar daarvoor niet op de eerste plaats uit Arnhem is gehaald. „Philip heeft een goede pass, een uitstekend schot en hij kopt prima." Met Jonk en Cocu heeft het huidige PSV meer opbou wende mogelijkheden gekregen. „We zijn nu niet meer volledig afhankelijk van Ronaldo, zoals vorig seizoen. Nilis kan meer naar voren gaan spelen. Hij weet dat de bal komt. Dat hebben we in de voorbereiding al gezien." De derde nieuweling op de loonlijst, Chris van der Weer den, manifesteerde zich tijdens de voorbereiding minder nadrukkelijk. „Maar voor het elftal is hij heel belang rijk. Chris komt van achteruit goed op en lijdt nauwe lijks balverlies. Met de versterkingen hebben we duide lijk meer voetbal in de ploeg gekregen. Het lóópt alle maal gemakkelijker. Dat is de grote winst ten opzichte van vorig seizoen." Basis Al vanaf de eerste trainingsdag staat het ideale basiself tal van Advocaat op negen plaatsen vast. Alleen over de posities van de rechter en linker middenvelder/aanvaller bestaat nog geen duidelijkheid. Op rechts moeten Pahl- platz en Vink, als hij weer fit is, dat samen uitvechten. „Als ze geen van beiden het topniveau halen? Dan heb ben we een probleem, maar daar ga ik nog niet vanuit." Op links zijn Hoekstra en Zenden in een felle concurren tiestrijd verwikkeld. De plaatsen van Waterreus, Van der Weerden, Valckx, Jonk, Numan, Wouters, Cocu, Nilis en Ronaldo zijn ze ker. Toen Hans Westerhof PSV nog trainde, maakte hij aan het begin van het seizoen ook zijn basis bekend. Dat bleek het begin van het einde van zijn carrière in Eind hoven. „Ik vond dat toen ook niet zo slim van Hans. Maar ik heb nooit gezegd met wie ik begin. Natuurlijk is duidelijk van welke basis ik uitga. Dat ziet iedereen in de voorbereiding. Maar de beste speelt straks. Zenden is tot nu toe nog niet zo sterk. Hij komt zijn man niet voor bij. Als Hoekstra straks beter is, dan speelt hij." Advocaat meldt met gepaste trots dat zo ongeveer alle posities in zijn elftal dubbel zijn bezet. Toch geeft hij toe dat de kans op personele problemen komend seizoen geenszins is uitgesloten. Hoewel op het scheiden van de markt de grootste nood in de spits werd gelenigd door de transfer van René Eijkelkamp. Een noodzakelijke ver sterking in de breedte omdat Ronaldo en Nilis (nog) niet te vervangen zijn door Gudjohnsen, Bouma of Playfair. vervolg op sport-b2

de Stem | 1995 | | pagina 9