Zomer-Gids neef E Wisselend weekje voor Netscape by GERRY BROWN STEM D3 eel projecten I tOGERWERFF ZICH GRAAG 'RAGEN? ERKER BUITENDIENST Tabloid-journalist Gerry Brown doet boekje open over werkwijze Britse schandaalpers Revealed! For the first time, read the full story from the man who: BROKE the story of Lord Archer and Monica Coghlan; TOLD of Frank Bough's sex and drugs hell; SHOCKED the Houses of Parliament with the truth about Pamella Bordes. Discover the truth behind the headlines as ace News of the World reporter Gerry Brown tells all! continued on back page INTERFACE 'Prinses Diana bespeelt de roddel bladen veel beter dan de meeste mensen vermoeden' ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1995 ide industrie. Met een jaar] ingen in diverse Europese LI t projecten is een ie met als kernactiviteit hersoneelsadvisering. iteiten omvatten onder andere l selectie, detachering, interim ent, outplacement, opleidingen juridische advisering, er de opdrachtgevers van ersoneel projecten beoinden zowel profit als non-profit organisaties, personeel projecten is een van de Indigo Services Group. dit een beetje gecensureerd, uardeze dame hier is de paardrij les van de prinsen William en jjny. De in lakens gerolde man op lfSofa, die ze heeft gekneveld, is Arabische zakenman. Tenmin- dat denkt ze. In werkelijkheid jjeen verslaggever van News of le World." fcor m i wij momenteel plaats voor eer i met uw collega's in zowel de aagt u zorg voor het realiseren t telefonisch konfakt met rffertes, hef verzorgen van de iers. Daarnaast zult u voor één 'pgeleid worden tot produktspe- sn deze produkten zult u uw colli lan. ijdige en uitdagende funktie te m 30 jaar. |iding op MBO-nivo. nnendienst funktie. Is en Duits, imerciëie- talenten. rmverband werken. its dan richt u uw :N s en hefteehniek [onder de 35 (aar. instelling en besluitvaardigheid zi] r /aarden voor succes. Verder hebt u in een soortgelijke functie. Bovendie dcelijk verplaatsen in het zo typeren' zelf dat we niet alleen eisen stellen, 'rugdoen. U kunt dus rekenen op« in een exclusieve kindermodezaak ut, een aantrekkelijk salaris en prim1 idsvoorwaarden. uwe filiaalmanager?'Stuur dan bin- w sollicitatiebrief met CV en recente naar Hannèl juniorclub, ter attentie an mevrouw R. Bastiaansen, Gmnekenstraat 57, 4811 [E Bre Uiteraard zal met uw gegevc vertrouwelijk worden omgegn in beide steenfabrieken is er n®f een vacature ontstaan voor ontactuele eigenschappen; 30 en 40 jaar; Jitse taal; smber te richten aan en informs Heijden, 4903 RM OOSTERHOUT, Gerry Brown, een van de ~^E ~MT ifü Een boosaardige Kuifje panse gadgetrecorder ter grootte van een broodtrommetje. We zitten onder een parasol op een zonovergo ten terras op Canary Wharf, het nieuwe Fleet Street en hoofdkwar tier van een zes nationale kranten en tabloids. Bob van Huët Brown (52), geboren in Glasgow, ge trouwd en twee kinderen zit vijfen twintig jaar in het vak. In een licht Schotse accent doet hij een sappig boekje open over zijn praktijken en avonturen als hack (broodschrijver). Voor een deel heeft hij die opge schreven in een juist gepubliceerde paperback: 'Exposed!'. Die titel laat zich vertalen in onder meer 'Ont maskerd' en 'Blootgesteld'. Het laat ste wordt door de Engelse schan daalkranten vaak zeer letterlijk ge nomen. Zoals dat een goed riooljournalist betaamt geniet Brown weinig aan zien maar leest iedereen zijn onthul lingen. „Als ik word voorgesteld in een bar, zo van 'dit is Gerry Brown, hij werkt voor News of de World' hadden ze net goed kunnen zeggen 'hij is de pr-man van generaal Mla dic'. Mensen nemen meteen afstand. Maar vijf minuten later komt er al tijd wel eentje die me apart neemt en zegt 'Hé Gerry, ik heb een mooi schandaal voor je'." Toch ontving deze boosaardige Kuifje onlangs een opmerkelijk compliment. Wat was het toch jam mer dat een man met zijn fenomena le speurtalenten, journalistieke trucs en wereldwijde connecties zo veel energie verspilde aan de 'ver keerde verhalen', vond oud-Guar- dian hoofdredacteur Peter Preston. De onverschrokken Schot die onder meer in Hollywood, Noord-Ierland, het Midden-Oosten en Florida heeft gewoond, kan daarmee leven. Een paar keer is hij al om zijn onthullen de verhalen in elkaar geslagen. Vo rig jaar arresteerde de Londense po litie toevallig iemand die een 'con tract' had aangenomen om Brown te vermoorden. Met gespeelde stoer heid zegt hij teleurgesteld te zijn ge weest dat de prijs op zijn hoofd slechts 15.000 gulden bedroeg. „Daarvoor koop je nog niets een een goede tweedehands auto." „Nog koffie, heren? Iets anders mis schien?." De kelner van het Oostlon- dense terras toont een ongebruike lijke zorg voor onze tafel. Over Ger ry's uitklapbare videoschermpje pa radeert de instructrice ondertussen in dominante lingerie. Haar bewe gingen zijn vastgelegd door een van zijn minicamera's, dit maal verstopt in een aktentas. Exclusief de huur van een hotelsuite in het sjieke Londense Hilton rekent de op hol geslagen paardrijlerares 500 pond voor haar diensten. De vastgebonden journalist heeft ken nelijk genoeg geleden voor zijn ver haal en vraagt haar op te houden met slaan. In de kort daarop te pu bliceren News of the World-primeur over de 'schandalige' tutor van prin ses' Diana's kinderen wordt geen melding gemaakt van dit gefilmde materiaal. „Het diende hoofdzakelijk öm ons in te dekken tegen een eventuele aan klacht wegens smaad. Dit is het be wijs dat we geen onzin vertellen. De dame in kwestie heeft de beelden ge zien. Ze weet ook dat we nog meer materiaal achter de hand hebben. Weinig kans op een proces, dus," vertelt Brown. Wat is de zin van een dergelijk sen satieverhaal? Wat de zweepjuf bui ten de manege bedrijft moet ze ten slotte zelf weten. „Ze is door haar werk gelieerd aan de koninklijk fa milie. En iedereen die daarmee om gaat, is voor de tabloids fair game, wild waarop gejaagd mag worden," doceert Brown. „Waar het mij om gaat is de hypocri sie in hoge kringen te ontmaskeren, van de mensen die zich in het open baar voordoen als heel keurig en zich opwerpen als steunpilaren van de Britse samenleving. Politici, rechters, politiemensen, tv-bekend- heden en niet te vergeten de konink lijke familie: het is allemaal fair ga me." Het hof heeft de dame in kwes tie direct vervangen als instructrice van de prinsen. De met trots vertoonde videobloem lezing van zijn grootste scoops is ge varieerd, vermakelijk en soms ge waagd wat betreft de aanpak. Brown mag graag gebruik maken van het James Bond-arsenaal. Ca mera's in knopen, microfoons in vul pennen, cd-spelers met gluuroptie. Zo poseerde hij ooit als drugdealer in de officiersmess van het hoofd kwartier van de Britse troepen in Duitsland; werd hij bouwvakker voor Ierse koppelbazen die de lakens uitdeelden bij bouwwerkzaamheden in de zogeheten high security- staatsgevangenis van Brixton; kocht hij voor vijftien miljoen gulden van valsemunters (een operatie in sa menwerking met Scotland Yard) en deed hij mee aan het ontmaskeren van oud-Liverpoolkeeper Bruce Grobbelaar die geld zou hebben aangenomen van een Aziatisch goksyndikaat. Grobbelaar zou ton nen hebben opgestreken voor het opzettelijk doorlaten van ballen in wedstrijden waarop zijn Aziatische relaties toevallig grote wedden schappen hadden afgesloten. In verband met dit omkoopschan daal zijn inmiddels drie voetballers HE.6 KAA^T^E AAM JE Z£T £(2- EVfcA/ H-6K óHVtKJ' in staat van beschuldiging gesteld door de Britse politie. Onder hen is ook de Nederlandse doelverdediger Hans Segers. „Ik heb me alleen be ziggehouden met Grobbelaar. De naam van Segers kwam pas boven water in het politieonderzoek naar aanleiding van onze artikelen." In afwachting van het aanstaande pro ces tegen de drie mogen Britse jour nalisten niet meer over de zaak pu bliceren omdat dat de rechtspraak zou kunnen beïnvloeden. „Voor zo ver ik weet, zit Segers er tot hiér in," zegt Brown terwijl hij een vlakke hand onder zijn kin houdt. Een van zijn grootste jachttrofeeën noemt hij de gerenommeerde BBC- journalist Frank Bough. De voorma lige koning van de ontbijttelevisie en de Mr. Clean van de buis. Zoveel be wijzen legde Brown hem voor over een onwaarschijnlijk wild dubbelle ven met cocaïnegebruik en orgies dat de arme Bough uiteindelijk in ging op het aanbod het hele verhaal maar zelf op te schrijven. Hij mocht er de draai aan geven dat het allemaal zo mis was gelopen door de stress van het televisiewerk. De afspraak met News of the World dat geen details zouden worden ge publiceerd over zijn seksuele activi teiten bleek echter onhoudbaar. Ze werden breed uitgemeten in concur rerende tabloids en de Grote Bough degradeerde tot een kabeltv-journa- list. „Jammer, maar zo werkt het sys teem," legt Brown uit. Elke dag wor den in Groot-Brittannië vijftien mil joen tabloids gekocht. De kranten met de meest sensationele verhalen verkopen het best. Wie een scoop iaat liggen wordt onmiddellijk afge troefd door de de concurrentie. „Laten we eerlijk zijn. Allemaal roddelen we over elkaar. Over jou wordt nu ook geroddeld. Op zijn hoogst zijn een paar honderd men sen daarin geïnteresseerd. Over een beroemdheid praten miljoenen men sen. Dat maakt het financieel inte ressant om er over te schrijven. Le zers willen schandaal en sensatie. De kranten die dat bieden verkopen het beste. Het Britse publiek wil seksschandalen over politici lezen en met de huidige Conservatieve re gering is dat helemaal geen pro bleem. Ik heb geen medelijden met ze. De Tories hebben dit over zich zelf afgeroepen toen ze op hun par tijcongres zo opspeelden over back to basics, over het herstel van orde en moraal. Ik werd kotsmisselijk van die ministers die alleenstaande moe ders de schuld gaven van het morele verderf. Wij, de tabloids, hebben aangetoond hoe hypocriet dat alle maal was. We hebben de buitenech telijke kinderen van een paar be windslieden opgespoord. En dat is precies wat het publiek wil lezen. Doortimmerde verhalen over Con servatieve ministers of prinses Dia na maken dat News of the World een oplage heeft van viereneenhalf mil joen exemplaren." De video zoemt naar het volgende schandaal. De kelner weet niet meer wat hij ons moet aanbieden om in de buurt te kunnen blijven. Alsof ze Browns woorden per se willen be vestigen proberen mensen van de ta fel naast ons naar het scherm te glu ren. Het beeld toont opnieuw een hotelkamer. „Dit is een rechter van het hoogge rechtshof in Durham, samen met een mannelijke prostitué," zegt Gerry Sensational True Story of Fleet St Reporter De omslag van Exposed,!, het boek waarin Gerry Brown verhaalt over zijn avonturen als tabloid-journalist. met gedempte stem. „Deze man heeft net nog mensen tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens immoreel gedrag. En 's avonds be stelt hij telefonisch jonge mannen. Strikt genomen doet hij niets ille gaals. Maar machtige mensen ais rechters van het hooggerechtshof moeten zoiets niet doen. Dat is een morele kwestie. Zij oordelen immers over de moraal van anderen." Als ik hem vraag of Gerry Brown dan zelf een heilige is die het godde lijke recht heeft om met stenen te mogen gooien, moet hij lachen. „Ab soluut niet. Maar wie is er nou geïn teresseerd in het feit dat Gerry Brown weieens een slok te veel neemt en dan problemen veroor zaakt in de pubs. Geen hond wil dat weten. In het satirische blad 'Private Eye' heb je trouwens eenrubriek over tabloidjournalisten en daarin worden dit soort dingen gemeld. Maar 'Private Eye' is een blad met chronische financiële problemen. Er zijn niet genoeg lezers voor hun soort onthullingen omdat ze meestal over onbelangrijke mensen gaan." De windstilte rond het koninklijke huis is bedriegelijk, weet Gerry Brown. De meute 'riooolratten' zou prinses Diana weer op de hielen zit ten met onthullingen over nieuwe minnaars. „Ik denk dat de Windsors zichzelf zullen vernietigen. Daar hebben ze helemaal geen tabloids voor nodig. Charles heeft dit alle maal over ze afgeroepen. Het eerste bewijs van zijn mislukte huwelijk waren de mobiele telefoongesprek ken van Diana aan autoverkoper Ja mes Gilbey. The Sun had die tapes in handen gekregen en heeft een jaar gewacht voor ze te publiceren. Op die banden zeurt Diana over de rest van koninklijke familie en klaagt ze over het feit dat ze dure kleren heeft moeten kopen voor een vorige min naar, kapitein James Hewitt. De re dactie heeft echt een jaar op die ta pes gezeten. Ze vreesden dat als ze dit zouden afdrukken het publiek zich mogelijk tegen The Sun zou ke- Een van de eerste dingen die de meeste journalisten in de praktijk snel leren, is dat het absoluut geen zin heeft om te proberen het nieuws te verslaan. Ik praat hier over echt nieuws, dingen die gebeurd zijn. Sommige collega's leren het nooit en blijven rabiate onzin zoals daar zijn de verrekte grote teen van de lokale voetballer of het net ontdekte knobbeltje op de stem vam de smartkappenkweler als wereld schokkende primeurs presenteren. De kale feiten van het echte nieuws, die vinden binnen drie minuten hun weg naar alle uithoeken van de aar de. Dat is al meer dan honderd jaar zo, sinds in de meeste landen tele foonnetten werden aangelegd. Dat proces werd alleen maar versneld door de invoering van telex, radio en televisie. Nieuws is nooit te ver slaan, en snel daarna komen de ver halen eromheen, de analyses en de commentaren los. Alles wat vers is, is een tijdje lekker en daarom zitten tegenwoordig nogal wat computerbezitters met een zalige glimlach op hun gezicht naar hun monitor te staren. Ze laten trots aan de buren en de neefjes zien hoe ze erin slagen om buitenlandse persbureaus op het scherm tevoor schijn te halen. Het nieuws! Mooi, prachtig, maar intussen is het een uur of wat geleden al live on CNN te zien geweest, prijkt het intussen ook al lang op Teletekst, en is het ook al op alle radiostations te horen ge weest. De knoet van de drukschema's van deze krant dwingt mij om donder dagmiddag de laatste punt achter deze tekst te zetten, zodat zaterdag morgen een en ander weer achter haald kan zijn. Overigens heb ik nog nooit zó snel een reactie op boven- staand E-mail adres binnengekre gen als vorige week na mijn bijdra ge over het duistere rijk van de kinderporno. Zaterdagmorgen om half elf, ik had zelf de krant nog niet eens gelezen, dwarrelde er al een met kennelijke haast geschreven elektronisch mailtje van een onge ruste lezer binnen: hij kon die kind erporno nergens vinden. Helaas kan ik, wil ik trouwens, me die adressen niet meer herinneren, maar ook hier geldt: zoekt en ge zult vinden. Terug naar het echte nieuws dat soms op Internet te vinden is. De af gelopen week was er een hoop te doen over Windows'95 dat vanaf donderdag world wide in de win kels moet liggen. Er speelde nog een rechtszaak te gen Microsoft, iets met kartel vorming of zo, maar dinsdag besloot de Amerikaanse justitie om de introductie van Windows'95 niet tegen te houden. Daardoor ontstond een run op de aandelen van Netscape Communi cations, een tot dan verliesgevend softwarebedrijf, eigenaar en uitge ver van Netscape. Ook mijn favorie te browser, zeker nu het plotsklaps en op voor mij onverklaarbare wijze afgelopen schijnt te zijn met die verrekte general protection faults. Even afkloppen, en er verder niet over praten of aan denken. Sssssttt. De run op de aandelen ontstond omdat er met de introductie van Windows'95 ineens miljoenen ge bruikers van Internet bij zullen ko men. Want in '95 is het Microsoft Network opgenomen, zodat ieder een die dat nieuwe besturingssys teem installeert ook meteen het Web op kan. De commercie zat niet al leen op die miljoenen nieuwe ge bruikers te wachten, maar ook op een browser die zodanig beveiligd is dat hij voor betalingsverkeer ge schikt is. Op dat gebied heeft Nets cape een grote voorprong, die door Microsoft de komende jaren niet meer in te halen is. Zodat de meeste gebruikers die Windows'95 en daar mee de Microsoft Connection aan schaffen, naar algemene verwach ting toch Netscape als hun voor naamste stuk gereedschap zullen Door Léon Krijnen Reacties: E-mail: 100445.2062@compuserve.< gaan installeren. Daarom schoten dinsdag na de be kendmaking dat Windows'95 van de Amerikaanse jusititie groen licht had gekregen de aandelen Netscape van 28 naar 75 dollar, om bij het sluiten van de markt ruim boven de vijftig dollar te stabiliseren. Dat was proost voor president-directeur Jim Clark, want dat betekende 53 keer de omzet en meer dan 300 keer de voor volgend jaar voorspelde winst. Maar wat las ik donderdagmorgen toen ik uit macht der gewoonte maar eens even aankoppelde bij Mercury Center WebEen mooie primeur van de hand van ene Sims- on L. Garfunkel: Netscape interna tional browser security breached! Overigens een aanradertje voor wie benieuwd is hoe een krant er in de toekomst op Internet uit zou kun nen zien, die Mercury Center Web uit San Jose, California. Het adres: http:/www.sjmercury/home/html. De beursgoeroes die dinsdag dank zij die aandelen Netscape nog een paar keer extra miljonair waren ge worden, blijven dat als ze op tijd verkocht hebben, maar wat die aan delen nou gaan doen is de vraag. Feit is dat een team Franse weten schappers er woensdag in geslaagd is om het als 'onkraak- baar' aange prezen proto col van Nets cape te kra ken. U kunt dat overigens thuis ook proberen: met een snelle Pentium en het juiste programma zou het non-stop ongeveer zes maanden duren voor de sleutel in het slot zou passen. Of daaromtrent, maar daar gaat het hier niet om, Damien Doligez van een of ander nationaal Frans computer-instituut kreeg de gelegenheid om 120 com puters aan elkaar te koppelen, waaronder twee super-computers. Hij had derhalve de beschikking over iets meer pure paardekrachten aan rekenmachines en was er na acht dagen uit. ren. Maar toen kwamen ze er achter dan Andrew Morton bezig was aan zijn boek over het mislukte huwe lijk. En ze wisten dat Diana daar in direct aan meewerkte. Pas toen werd besloten de tapes te publiceren." Diana bespeelt de tabloids beter dan veel mensen vermoeden, zegt Brown. Ook politici weten de weg naar de roddelpagina's te vinden wanneer hen dat uitkomt. Tijdens de laatste leiderschapsverkiezingen bij de Conservatieven zouden John Majors mensen bijvoorbeeld kwalijke faxen hebben verstuurd over het privéle- ven van uitdager John Redwood. „Als je vuil wilt spuien over een To- ry-politicus ga je eerst te rade bij een andere Conservatief. Ze vechten daar zo om de beste plaatsen'dat ze steeds de media gebruiken om oppo nenten zwart te maken. Ik heb zo vaak hints gekregen van Tories. De bewijzen moest ik zelf maar zoe ken." „Als een tv-beroemdheid moeilijk heden heeft, belt tegenwoordig zijn of haar agent zelf naar de kranten. Ze zeggen dan: 'Mijn cliënt zit met een probleem en hij wil het publiek daarover inlichten. Hoeveel wil je daarvoor betalen?' Divine Brown, de prostituée die Hugh Grant als klant had, heeft 150.000 pond gekregen voor haar exclusieve verhaal in News of the World." „Soms gaat het fout. Zo moest The Sun een miljoen pond aan Elton John betalen. Ze waren benaderd door een jongeman die zei: „We we ten allemaal dat Elton homofiel is, hij heeft dat toegegeven. Ik wil jullie wel vertellen over mijn ervaringen met hem." Veel van wat die jongen zei, was misschien wel waar maar sommige feiten en data waren ver keerd. De beschuldiging dat Elton John mannelijke prostitués zou be talen, konden ze niet hard maken. Dat geintje kostte The Sun een mil joen pond." Een van de grootste schurken die Brown in het vizier had was een krantenuitgever, Robert Maxwell. Het probleem met 'Kapitein Bob' was dat hij alle smaadregels perfect kende en bovendien een erg goed spionagenetwerk had. „Zodra hij wist dat ik aan hem was begonnen, ging hij naar de rechter en moest ik ophouden met mijn verhaal. Ik kreeg gewoon de tijd niet om materiaal te gen hem te verzamelen." Maxwell heeft de onderzoeksjourna listiek grote schade bezorgd, meent Brown. „Hij liet de speurhonden van zijn ei gen Daily Mirror gewoon hun gang gaan en besloot dan op het laatste moment niet tot publiceren. De ver halen en foto's bewaarde hij in een kluis. Hij gebruikte dat materiaal later als drukmiddel om politici om te krijgen." Waar blijft het grote verhaal over John Major, vraag ik hem. De schrik van Fleet Street zucht en zegt: „Al lemaal hebben we hem doorgelicht. Alles is nagespeurd. Maar er valt niets, absoluut niets bijzonders over deze man te melden. Dat geef ik je op een briefje." 'Lang', zegt u? Het gaat hier om het principe: de beveiliging van Netsca pe is niet waterdicht, Netscape is niet honderd procent betrouwbaar. En zolang dat zo blijft gaan u en ik geen credit-card nummers of cyber- bucks over de elektronische snelweg versturen. Voor Netscape was de kraak geen verrassing, en was alleen het tijd stip waarop pure mazzel. Of mis schien ook niet want ik weet niet hoeveel aandelen Netscape er in Franse handen zijn...Het probleem van Netscape is dat op last van de Amerikaanse wetgeving op het ge bied van het encrypten van bestan den de sleutel, het getal waarmee de code opengemaakt wordt, niet lan ger dan veertig bytes mag zijn. Dat mag niet omdat het dan voor terro risten, samenzweerders, maffiosi, te gemakkelijk zou worden om elkaar geheime boodschappen toe te zen den die door FBI en CIA niet snel genoeg te ontcijferen zouden zijn. Netscape zou op dit moment liever gebruik maken van een code van 48 bits. In dat geval zou het zelfs voor Doligez met zijn sophisticated speelgoed 256 keer zo lang duren voordat hij de code gekraakt zou hebben. En 256 maal acht dagen is 2048 dagen, ongeveer 5'A jaar. Dat levert een redelijk betrouwbare be veiliging op. Waarbij aangetekend dat het in de software van Netscape mogelijk is om een sleutel van 128 bytes te gebruiken. Ik ben geen wis kundige, en ik kon het antwoord op de voor de hand liggende vraag don derdagmiddag zo gauw niet vinden. Als het ontcijferen bij 48 bits 256 maai langer duurt dan bij 40 bits, hoe langt duurt het dan wel niet bij 128 bits? Een hele eeuw, of nog veel langer?

de Stem | 1995 | | pagina 31