kföaal estem ekt*nd We Haste ERKOOP D «wenste kinderloosheid lokt uk een plompe reactie uit: «kende me'ken K&akt HECHTS EEN DAG: Anne-Marie en Piet Verkooijen adopteerden na veel pijn en moeite een tweeling uit Ethiopië 'Wie een kind adopteert, heeft geen recht op ouderschapsverlof. Dat is toch niet eerlijk?' 109e prijs van de Merdeka Onthullingen van een riooljournalist Jack van Gelder blijft Hilversum trouw om ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1995 DEEL I rung 'Doorgaan. Met opgeven' Doorgaan. Niet opgeven. Uiteindelijk loont het de moeite. Het advies van Anne-Marie Verkooijen aan toekomstige adoptie ouders gaat gepaard met een diepe zucht. Het is de verzuch ting van de volhouder, die een weg vol verdriet en teleurstellingen heeft Sou, dan adopteer je er toch een." ide praktijk blijkt dat verre van ijïoudig. Vooral nu de overheid inds dit jaar de adoptieregels voor litenlandse kinderen heeft ingescherpt. Anne-Marie en iet Verkooijen uit het Zeeuwse linkenszand kunnen er over mee raten. Vorige maand haalden zij a tweeling uit Ethiopië, en verhaal over de moeizame en ine weg naar het ouderschap. tor Riet Pijnappels worden ie partijen lederen- en jeans- oudelijke artikelen, auto- [elgoed etc. Alles afkomstig van groothandel/importeur ZEER STERK gereduceerde zen verkocht. Ifes en heren, vanaf 99.- Igoede merken, vanaf 99.- Iherenparka's nu 199.-/299.- I te mode, vanaf 149.-/199 - liuses, versch. modellen In, bek. merken p./st. 59.90 fcllen spijkerjacks 49.90 kende merken nu p./st. 29.90 ■oeken, restpartij 9.95 o's vanaf 9.95 plaadbaar 9.90/19.90 90 div. keukenapp. elig 14.95 ak"24.90 Sporttassen 9.90 v. modellen, vanaf 29.90 d, staande en tafel 49.90/59.90 slechts 24.90 24.90 Attachékoffers 29.95 ediening 199c nu 69.90 mod. 6-delig, 39i- nu 39-90 deksel, 7/12-delig, vanaf 39.90 goud/zilver 1095.-vanaf 190' net wieltjes, 22Ü9- nu 149.- ïod. en klassiek, bekende merken vanaf 24.95 49/100-delig, div. uitv. steen/metaal/hout 29.90 elektra en speelgoed, vanaf 4.ao merk 69.90 Acculaders 49.90 uizenden stuks vanaf 9.95 Tuinparasols vanaf 69.90 ïodellen vanaf 29.90 n 10/29.90 Spelcomputer ineI. ow aat 1Axel jur ijk 50 Westdorpe afgelegd. De ongewenste kinderloosheid, de mislukte TVF-pogingen, een adoptie die op het laatste moment niet door ging, het 'was wel eens moeilijk', zegt ze voorzichtig. Ze willen er niet te veel woorden aan besteden, hoewel beiden geboren in Breda, voelt het echtpaar zich thuis bij de Zeeuwse volksaard. Nuchter, niet te emotioneel. Ook nu niet, nu hun kinderwens ein delijk in vervulling is gegaan. Maar met een innig tevreden blik kijken Anne-Marie (34) en Piet (36) Verkooijen naar de twee spelende kinderen op de vloer. Twee zwarte krullenkopjes uit Ethiopië, de eenja rige tweeling Casper Assef a en Anna Etsehiwot. Hun kinderen sinds een week. Anne-Marie: „De eerste avond, toen ik ze in hun bedjes stopte, kon ik wel janken van blijdschap. Eindelijk, dacht ik, daar liggen ze." En het gaat hartstikke goed met ze, vertelt ze, niet zonder trots. „Ze zijn vrolijk en ze hechten zich al aan ons. Anna zit het liefst de hele dag op schoot en Casper slaat soms zo lief zijn armpjes om me heen." Een knuffel, een gebaar van affectie, het blijkt van een enorm belang. Want o zo vaak hebben ze tijdens die lange, lange adoptieprocedure moe ten horen dat 'hechting' een van de grootste problemen kan zijn. „Er werd steeds de nadruk op gelegd wat er allemaal fout kan gaan. We moch ten vooral geen hoge verwachtingen hebben, want uit onderzoek blijkt dat veel adoptiekinderen later ge dragsproblemen hebben. Maar de garantie dat het altijd goed gaat, heb je toch ook niet bij je eigen kinde ren?" Het is een maand eerder. Nerveus, een beetje huilerig, zit Anne-Marie aan tafel, op schoot twee dikke ord ners met paperassen. Op papier is alles in kannen en krui ken voor een adoptie van een buiten lands kind. Het wachten is nu nog op het verlossende telefoontje uit Ethio pië: komt u maar. „Maar het duurt allemaal zo lang." Ze is het wachten o zo beu. Vier jaar geleden meldden ze zich voor adoptie aan bij het ministerie van Justitie. De procedure kwam langzaam op gang. Het gezinsonder zoek door de Raad voor de Kinderbe scherming, het aanmelden bij een adoptiebemiddelingsbureau, het plaatsen op de wachtlijst, iedere stap nam vaak maanden in beslag. Moe deloos klinkt het: „Adoptie-ouders moeten vooral heel veel geduld heb ben. Wij hebben toch het gevoel dat de overheid op deze manier adoptie van buitenlandse kinderen probeert tegen te gaan. Het wordt ook be moeilijkt door het feit dat je nauwe lijks verlof kunt krijgen van je werk. Iedere werknemer heeft recht op een ouderschapsverlof, maar die regeling geldt niet als je een kind adopteert. Dat is toch niet eerlijk?" Ook het vinden van een geschikt be middelingsbureau ging niet zonder slag of stoot. Want uit welk land moest hun kind komen? Zij hadden geen voorkeur, maar ieder adoptie- land blijkt zo zijn eigen eisen te stel- »Het nieuwe gezin Verkooi jen: Anne-Marie, Casper Asse- fa, Piet en Anna Etsehiwot. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP len aan de toekomstige ouders. Eisen omtrent godsdienst, leeftijd, opleiding, huwelijksduur en, wat voor veel landen erg belangrijk is, de hoogte van het inkomen. Adop- tielanden willen graag dat him kin deren in welvaart opgroeien. Anne-Marie: „Het was voor ons een kwestie van wegstrepen. In China moeten beide adoptie-ouders min stens 35 jaar oud zijn, want dan pas word je wijs genoeg geacht om een kind op te voeden. Maar wij hadden geen zin om te wachten tot ik vijfen dertig zou worden. Brazilië en Sri Lanka willen dat je vier tot zes we ken in het land verblijft om uitge breid kennis te maken met het kind en de procedurè af te ronden. Voor Piet was het onmogelijk om zo lang vrij te krijgen van zijn werk." Uiteindelijk kwam het echtpaar te recht bij het bemiddelingsbureau Stichting Ethiopië. Ethiopië stelt al leen als voorwaarde dat er geen kin deren uit andere landen zijn geadop teerd. „Bovendien komen er uit Ethiopië meer baby's. En wij hadden een voorkeur voor een kind onder de twee jaar, omdat je dan minder risico loopt dat het kind je afwijst." De wachttijd was minstens twee jaar, werd hen verteld. En ondertus sen stroomden de rekeningen bin nen, De rechtbank in Ethiopië, de tolk, de contactpersoon, documenten, een bedrag van 4500 gulden voor een verplichte donatie aan projecten in Ethiopië, alles bij elkaar werd het al gauw een som van ruim twintigdui- zendgulden. Het betekende zuinig leven, maar ze hadden het graag over voor dat ene doel: een kind. Eindelijk, drie jaar na het verzoek om adoptie, kwam het langverwach te telefoontje: er wachtte een baby op ze in Addis Abeba. De vreugde was echter van korte duur. Een paar weken later kwam het slechte nieuws: het jongetje was overleden. „Dat was een behoorlijke klap. We verheugden ons enorm, en toen hoor den we dat het kindje, dat ons kindje zou worden, dood was gegaan. En we hadden hem nooit gezien." Maar diezelfde dag kwam er weer een tele foontje: Of ze ook een tweeling wilden, een jongen en een meisje van een jaar oud. En of ze on middellijk konden beslissen, want de vraag naar kleine kinderen is groot en het aanbod klein. In Amerika, Frankrijk, Duitsland, overal in de Westerse wereld wachten ongeduldi ge echtparen op een kind dat 'be schikbaar' komt. „We riepen: ja, natuurlijk willen we ook een tweeling. We wisten verder niets van ze. Of ze wel gezond waren, of de ouders nog in leven waren, wat ze hadden meegemaakt, maar we twijfelden geen moment. Tijdens de verplichte voorlichtingscursus van het ministerie werden er dia's ge toond van kinderen die er minder florissant uitzagen. Lelijk, zeg maar. Of we zo'n kind ook zouden accepte ren, werd ons toen gevraagd. Nu, wij wisten helemaal niet hoe de tweeling Met dit kaartje kondigden Anne- Marie en Piet Verkooijen de komst van de Ethiopische tweeling naar Heinkenszand aan bij familie, vrienden en bekenden. er uitzag, toen we instemden. Later kregen we een klein polaroidje opge stuurd: van twee magere krullenkop jes in een pyama. De foto was door- middengeknipt, op de andere helft stond een jongetje dat ook voor adoptie bestemd was." Nadat de reis naar Ethiopië nog twee keer werd uitgesteld, een keer omdat de rechtszitting ver daagd was en de andere keer om dat het vliegtuig vol was, moch ten Anne-Marie en Piet begin ju li vertrekken. Met in hun koffers knuffeldieren, kleertjes, babyvoedsel en luiers. Anne-Marie lacht voluit: „Ik had ge noeg kleren bij me voor een- heel weeshuis, maar dat was maar goed ook. Ze hadden beiden vreselijke diarree, ik deed niets anders dan ze verschonen. Op de terugreis zat er een Arabier naast ons in het vlieg tuig. Hij mopperde steeds dat ze zo stonken". Op de dag van aankomst in Addis Abeba bracht een contactpersoon van Stichting Ethiopië hen naar het weeshuis. „Er was buiten geen kind te zien. Op een paar oude klimrekken hing de was te drogen. Het was pure armoe, zoals overal in de stad. Binnen, op een klein zaaltje, stonden aan weers kanten een lange rij kinderbedjes. Veel baby's huilden, of ze lagen aan een grote fles melk te sabbelen. Het stonk er enorm naar diarree en braaksel. Onze chauffeur wees naar twee bedjes naast elkaar: dat zijn jullie kinderen. Anna huilde, Casp- ser sliep. We herkenden ze onmid dellijk van de foto. Anna zette het op een gillen, ik durfde haar niet op te pakken. O jee, dacht ik, hoe moeten we die straks mee naar huis nemen? In de bedjes naast Anna staken twee jongetjes hun armen naar me uit. Ze wilden opgepakt worden, maar ik dacht, nee het spijt me vreselijk, maar ik kom niet voor jullie." „De tweede dag duwde de zuster An na, die maar bleef brullen, gewoon in mijn armen. Ze moest maar aan me wennen, vond ze. We liepen met de kinderen naar buiten en vanaf dat moment ging het beter. Goh, dacht ik toen, die nemen we straks mee naar huis. Casper speelde met de zonne bril van Piet en Anna met de klitte- band van mijn fototoestel. We gaven ze ieder een knuffeldier, maar daar wisten ze geen raad mee. Ze kenden geen speelgoed." „Vanaf die dag vond ik het steeds moeilijker worden om ze achter te laten in het weeshuis. Ik dacht, ik heb ze, nu wil ik naar huis." Tevergeefs probeerden Anne-Marie en Piet nog iets te weten te komen over de afkomst van de tweeling. Hun contactpersoon vertelde alles wat hij wist: dat ze in een militair hospitaal geboren waren, dat de va der onbekend was en de moeder overleden. De eerste negen maanden van hun leven waren ze verzorgd' door twee artsen in het hospitaal, maar die lieten hen in de steek voor een studiereis naar het buitenland. De kinderen werden toen naar het weeshuis gebracht. Anna woog toen negen kilo en Casper acht, maar na een paar maanden in het weeshuis wogen ze nog maar tweeeneenhalve kilo. Anne-Marie: „Volgens de zusters daar ging alles perfect, maar ze wis ten niet eens dat Anna een verschrik kelijke navelbreuk had en Casper aan iedere voet zes tenen had. Nu denken we bijna iedere dag: het is maar goed dat we ze daar wegge haald hebben. We vrezen het ergste voor de kinderen die achter zijn ge bleven, daar komt niets van terecht. Ze liggen daar maar de hele dag in bed en om ze stil te houden krijgen ze een fles melk. Casper en Anna willen nog steeds niet gaan slapen zonder een fles. Dat is ze zo aangeleerd." „We hadden graag nog twee kinde ren meer mee willen nemen. Er was een jongetje, die was aartslelijk, met van die grote zeiloren, maar hij was zo lief." Anna en Casper lijken zich inmid dels goed thuis te voelen in Hein kenszand. Ze worden nog steeds ge plaagd door diarree en Anna heeft last van schurft. „Maar ze kruipen nu al veel vlotter dan een week gele den," vertelt Anne-Marie met de op rechte trots van een ouder. „En ze krijgen steeds meer interesse voor speelgoed. Vooral rammelaren vin den ze prachtig." Terwijl Piet Casper optilt: „We had den veel eerder toestemming moeten krijgen om ze halen. Nu hebben ze maanden verwaarloosd in dat wees huis, dat zit me toch behoorlijk dwars." Officeel heeft de tweeling nog de sta tus van 'buitenlands pleegkind'. Pas over een jaar doet de rechter uit spraak en mogen Anne-Marie en Piet hun kinderen officieel adopteren. Piet: „We hebben in ons testament laten opnemen dat zij onze wettige erfgenamen zijn. Stel je voor'dat ons iets overkomt, dan lopen zij het risi co teruggestuurd te worden naar Ethiopië." Over twee maanden moet het echt paar aan Ethiopië het eerste verslag doen over de kinderen. En daarna ie der jaar tot hun achttiende. „We moeten ook iedere keer een actuele foto meesturen. We zijn gewaar schuwd dat het geen kiekje mag zijn van een kind aan de afwas, want dan denken ze daar dat je het gebruikt als slaafje in de keuken. Als ze daar entegen weten dat we goed voor ze zorgen, sturen ze makkelijker kinde ren naar Nederland." ZIE ZOMERGIDS 2 - ZIE ZOMERGIDS 3 - ZIE ZOMERGIDS 4 is 1995

de Stem | 1995 | | pagina 27