I I IkJ I itzendbureau Als de drank... HE JA, DAT KEN IK I e slag chniek? GROEP Speciale cheque 'In een gemeente lopen heel wat burgemeesters rond' 3VISEUR m/v Miljoen voor de basiliek I Pil in vandaag nog. AR MAAR OP. Subsidie Gedupeerde gedeputeerde C4 PC-KERKDIENSTEN ^-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN 1 [middag K E R I N G E N *?iee (MUt de lij uweren man, net in de tnegetug, aoi 'n akkefietsjen overlest. eei;TO™mens aon' Jao> da weet'k, da's vaneigen nie al te best. ez'iedereen boven de zevetug gaon keuren, liefst nog ieder jaor an ouui raibewijs nog krijg, moej' dan gewoon afwachten maor. ZEELAND ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1995 Zaterdag 19 augustus ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. H. Termate. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Engelgeer (HA). Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. J. Offendijk. Zondag 20 augustus HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (St. Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. J. Maasland. 17 u. ds. R.v. Elderen (SOW-dienst in Geref. Kerk). Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. R. Blokland. Cadzand: 9.30 u. ds. Wasterval. 11 u. Duitstalige dienst. Groede: 11 u. ds. C.v. Dam. Hoek: 10 u. dhr. A. Vercouteren, Voorburg. Hontenisse: 11 u. ds. A.v.d. Maas, Hoek. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 9.30 u. ds. A.v.d. Maas, Hoek. Nieuvwliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: 10 u. dhr. N. Peterse (SOW-dienst in Geref. Kerk). Retranchement: 11 u. ds. Hou- waart. Sas van Gent: 10 u. echtp. K. Jed- dens en S. Ketelaar. Schoondijke: 9.30 u. ds. F.v.d. Sar (HA). Sluis: 9.30 u. ds. Houwaart. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. dhr. D. de Best. 19 u. ds. M. Heijting. (Opstandingskerk): 9 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. H. Reinders, Zaamslag. (Verpleeghuis Ter Schorre): 10.30 u. ds. M. Taalman- de Ruiter (HA). ('Camping Braak man', Adorhal, bij Jachthaven): aug. elke zondag 9.30 u. Oecum. dienst. Waterlandkerkje: 11 u. ds. v.d. Sar. IJzendijke: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. Zuidzande: 10 u. dienst in Geref. Kerk Oostburg. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. R. van Elde ren. Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. Ds. D. de Best, 19 u. ds. B. Heij- tink. (Opstandingskerk): 10.30 u. dhr. Van Leerdam. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Breskens: 9.30 u. ds. R. Blokland. Oostburg: 10 u. dhr. N. Peterse Schoondijke: 9.30 u. ds. F. van de Sar. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel; 10 u. Leesdienst, 16.45 u. ds. L. Leeftink. Hoek: 9. 30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 u. en 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. R. Boogaerts. Hulst ('T Kruispunt): 10 u. br. W. Koster. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9.30 u. ds. L. Mietus. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. L. Mietus. Retranchement: 10 u. mevrouw A. Vis te Apeldoorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Vlissingen: 9.30 u. ds. M. Postema te Middelburg. NIEUW APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 u. dhr R. Brink. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Bosehkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 9.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 10.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond. 9.30 u. Verre zen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 11.00 u. Hoek -H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.45 u. I,. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. P.v.d. Veeken, Hulst, tel. 01140-19240 of 81000. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor H. de Vrieze, tel. 01177- 1472 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. C. Dochy, tel. 01159- 1346. Aflevering 421 Wie nog niet al zijn vakantiedagen opgesnoept heeft, kan misschien nog een paar snipperdagen uittrekken voor: EEN REISJE LANGS DE RIJN (waarvan we de melodie bekend achten) Laats trokken we uit de loterij Een aardig prijsje. 'k Zei tot mijn vriendin: „Maakt met mij Een aardig reisje." Die wou naar Brussel of Parijs, Die weer naar Londen. „Vooruit!" riep ik, „wij maken fijn Een reisje langs de Rijn!" In een wip, sakkerloot, Zat het clubje op de boot! Refrein: Ja, zo'n reisje langs de Rijn, Rijn, Rijn, 's Avonds in de maneschijn, schijn, schijn, Met een lekker potje bier, bier, bier, Aan de zwier, zwier, zwier, Op de rivier, vier, vier! Zo'n reisje met een nieuwerwetse schuit, schuit, schuit, Allemaal in de kajuit, juit, juit, 't Is zo deftig, 't is zo fijn, fijn, fijn, Zo een reisje langs de Rijn. Zo kwamen we met prachtig weer Het eerst bij Keulen: Mijn tante walste over 't dek Als een jong veulen; Om Kees nam zijn harmonica En ging aan 't trekken, En dadelijk zong kromme Teun: „Deutschland! wie bist zdu schön!" Nichtje Saar, welk gevaar, Riep: „Houdt op, ik word zo naar!" Refrein: Bij Mannheim kwam er bliksem, Het begon te waaien. Mijn tante riep: „Het schip vergaat. W' zijn voor de haaien! Zij vloog naar de commandobrug En riep: „Kap'teintje, Beneden in de eerste klas Ligt nog mijn beugeltas! O, kap'tein! maak geen gein Geef me een slokkie brandewijn! Refrein: Pegam. I I JSTUS 1995 aal MTS-Bouw of Weg- en •dig. nitiatief en goede sociale enschappen. iedt Sika prima secundaire arettige werksfeer. Belang- sollicitatie binnen 3 weken rtentie te richten aan: fer Wijk nnen worden bij de heer P. Nieuwpoort ïnaren, telefoon: (030) 241 01 20. of informatie dan bij ons terecht Ook andere technici zijn natuurlijk van harte welkom. Neem wél een geldig legitimatiebewijs, uw bank-/giro- en sofinummer mee. Als u verhinderd bent kunt u ook een afspraak maken met Vincent de WoHf van onderstaande vestiging. straat 38,076 - 22 27 37 van een CZ-zorgverzekering dingen voordelige tal wat. Neem alleen al onze En de vele 'zketten. Bovendien betaalt CZ r; CZ staat immers bekend om 24 uur per dag e. Wat denkt u van een eigen ïcentrale Wij staan SOS International. direkt voorschieten? Bij CZ hoeft dat aan de zorgverlener ',n in de bus. Bel CZ groep Zorgverzekeringen, 'oes (postzegel niet nodig). derwijs mg is ^ROMMELT in subsidieland en wonder ook: de over- die via de belasting ons Jj binnenhaalt, schept potjes Jiet daarna weer met handen- duitte delen. Geen wonder dat jiwisen in de rij staan om wat atig te krijgen. Wie dat niet itt is een dief van z'n eigen sitemonnee. En waar regels jn, worden ze overtreden, dat wk een wet. (Zeeuwse Staten, die tijdens B presentatiediner, met als «teer het Innovatiecentrum, Zeeuwse zeesla door de strot kregen, hebben braak- 0 n nu blijkt dat het wier (ituit het Veerse Meer afkom- jgis, maar geïmporteerd werd 1 Frankrijk. Een schandaal a de eerste orde. Het klonk die mooi om waar te zijn: het iirdat het de watersporters in land zo lastig maakt, voeren op aan de toeristen en wij ten een nieuwe culinaire tikker om de provincie te pro- jioten. Nu zijn de Zeeuwse Sta si wel gewend om iets te slik- p, maar een subsidie-aan- juiag van deze oplichters heeft uilig kans op honorering. [Ie tangen in Nederland van aan elkaar. Kijk maar [sis om je heen: praktisch alles ut je ziet is gesubsidieerd. Het li waarin je woont heeft huur- psidie of is een premie woning, was nog net op tijd |ks!eld om een bijdrage mee te i, je cv-ketel is van hoog- tadement dus heeft de overheid Ier wat bijgelegd, je kinderen gekleed van de kinderbij- iag, van je schouwburgkaartje |felaalt de provincie de helft, je kan naar één van de ge kke plaatsen op het kinder- Kverblijf, we varen gesubsidi- nd en wel naar de overkant, we [fttken bij bedrijven die worden ®gekocht met overheidsgeld izich in de regio te vestigen. Mfs de boterham op ons bord |'irdt betoelaagd, zoals onze pderburen het noemen. Ook m is subsidieverstrekking een Send verschijnsel. Het ene W kan voor het andere niet [lèterblijven, je trekt elkaar Ke, Het werkt net als rondjes in de kroeg. was het voor de politi- Door Marjon Sarneel ci, die destijds voor Sinterklaas speelden, een heel aantrekkelij ke bezigheid. Cadeautjes uitde len levert stemmen op, bedank jes en dineetjes. Op korte termijn werkt het natuurlijk ook uitste kend: bij een onverwachte te genvaller even de helpende hand van de overheid en het bedrijf kan weer jaren voort, een ener gieke ondernemer die wat start kapitaal nodig heeft om zijn ei gen bedrijf het levenslicht te doen zien. Maar als subsidie structurele ondersteuning wordt, dan wordt het oppassen geblazen. De dames en heren in Den Haag, die de laatste jaren noodge dwongen pijnlijk moeten snij den, zijn heel wat minder popu lair dan hun vrijgevige voorgan gers. Logisch, maar de weg terug is altijd een stuk zwaarder. Nie mand levert graag in, maar het bedrijf dat niet rendabel is zon der regelmatige geldinjecties verdient het niet om te blijven bestaan. Natuurlijk kunnen subsidies niet van de ene op de andere dag of eenzijdig worden terugge draaid. Hier zou de EG haar be staansrecht kunnen bewijzen. Uiteindelijk zou het erop neer komen dat de consument de wer kelijke prijs betaalt van het pro- dukt dat hij koopt, maar het zou ook betekenen dat een groot aantal prijzen, dat nu kunstma tig in een opwaartse spiraal zit, naar beneden zou gaan. Subsidie noemt men het als men een bedrijf als Neckermann mil joenen geeft om in de regio te blijven. Volgens mij heet het ge woon omkoperij, maar zolang het buurland met nog meer fran ken staat te wapperen, zullen deze praktijken gewoon door gaan. Net zolang tot we het niet meer kunnen betalen! 'Als de drank is in de man, is de wijsheid in de kan', luidt het ge zegde. Maar als je op de Zeeuws-Vlaamse wegen wordt betrapt op te hoge snelheden, dan wil je de drank ook weieens in de kast zetten. Natuurlijk, alleen maar om je woede te koelen op de snel heidsmeter. Maar een koude douche voor de belastingbetaler. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Gedeputeerde J. van Zwieten ondervond van de week aan den lijve hoe vol Zeeland wel is. De gedeputeerde werd er letterlijk gedupeerde van, toen hij enige officiële woorden moest spreken bij de onthul ling van een standbeeld aan de Boulevard De Wielingen in badplaats Cadzand. Autoritei ten en andere hoogwaardig heidsbekleders hadden daar voor op de dijk hun positie in genomen, maar zij werden er om de haverklap gestoord door passanten te voet op per rij wiel. En Van Zwieten, die pleitte gelijk maar voor een kwalitatieve verbetering van de recreatieve sector. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE DE HULSTER eerste burger verdedigt, tegen al- mannen in, zijn beleid om drugshandel uit de Reynaertstad te houden. Klein van stuk, tiaar groot van daden en als het om publiciteit gaat is hij er steeds als de kippen bij. Het afgelo pen weekend fietste hij met enkele tientallen 'aar Stekene, de mannen van Quasimodo II te gemoet. Er zou weer een flink bedrag op de reke ning van de actie Redt de basiliek worden ge stort. Burgemeester Kessen peddelde daarom 'oor het goede doel ook wat kilometertjes. Rubbens zou aan het eind van de tocht de gebruikelijke cheque overhandigen. De stekelige opmerking van burgemeester H. Rollier van «ekene over het feit dat de basiliek toch ook een beetje Vlaams was, zat de Hulster burgemeester toch niet lekker en hij poneerde dan ook gevat toen hij een pakje shag kreeg: „Het is toch geen drum." Jan Rubbens stelde hem gerust en maak te duidelijk dat er geen enkele drug bij te pas kwam. „Maar," aldus de stoere fietser die daar na een groot karton met een vraagteken over handigde, „ik heb wel een speciale cheque voor U, namelijk een cheque van Wiet Miel." Blijkbaar was burgemeester Kessen wat be dwelmd, want hij keek de brenger van de cheque met grote ogen aan. Net als bij een aantal aanwezigen drong de kern van de grap wat laat door. Het Franse Huit Mil le (achtduizend) is dan ook iets waar je even van mag duizelen. Je zou van minder in de wolken zijn. (JV) PUGGWD 'R OOK UIT! Ij W n i'r ook uit bij mij, de die van Veilug Verkeer Nederland! I rora da, wilde weten? IJje da tan overlest nie gelezen in de krant? L tweer™for 's gemunt op d'ouwere mensen, voor de zoveeste keer! IJittio g'één grijs aor èt. vinne zulder. raide nie veilug mee t'auto me> ISjN 9el,a! vaneigen, zo'n ongeluk, maor oft d'ouwe mensen allenug zijn. i ?osk°Ppen van in de dertug mee ulder ondervestjes, daorzit 'tfenijn. Weti da z'alles keunen en meugen, die ouwen nergenst rekenik mee, ""ge ze nog aon d'n tillefoon ook, om ulder lief te bellen zeker eeh! ■'e kokers van rond de twintug, d'eenkele goeje nie te naor gesproken. 4 5°i/6 ^ausmez^k om gek van t'oren, wattie ammel nie uitspoken. Djittskeer wil kontreleren, keun ze nie beter doen as daor beginnen. oe'e ze die gastjes eest en vooral maor 's goed uit laote vinnen, lii», na fs mee 50, 80 en 100 d'rop nou eigeluk presies voorstellen! r'toord r 'an'c zouwen ze die ene keer in de week moete laoten vertellen, lest6 fkenis van is, en waor bevoobeeld witte strepen voor staon. Wout'r mij bij de poort op Tivelie nog wel enen verbij gaon! Iöa°r raf ^er^eer toerk zoekt en ze keunt nie vinnen ze keun bij mij terecht! M' Billen?Wa rond> da gewooneweg 'n gevaor is op de wegt. Tejiejoji.t"1 nierner zeggen: 't zijn d'ouwere mensen diete zaok verzieken I heette ze da zelf ook wel beter voor uit ulder statestieken - 'Idiw een wa°ten. Die zijn verzichtug, die ouwen rekenuk meej'n ander bo- filie f"1 kik bij de jongere harde al in geen jaoren niemer gezien. J ejeren? Puik, oe meer oe liever, dan zuldere gank maor gaon! Nie eest d'ouwe mensen! Pak eest da d'ander volk maor 's aon! IEDEREEN die in Zeeland met vis te maken heeft, kent hem wel, Bressiaander en mijnmeester Piet de Baare. Een man die altijd wel in is voor een kwinkslag of voor een gezouten opmerking. Zo joeg hij vorig jaar tijdens de Visserijfeesten van Bres kens het Oostburgse College nog de gordijnen in, door een scherpe opmerking te maken over het afgeven van de ver gunningen. Dat ging volgens het bestuur niet vlug genoeg en als dat niet veranderde dan waren het de laatste Vis serijfeesten. Enfin, die rim pels zijn ondertussen ook weer glad gestreken op 'de kaaie'. Vorige week was ie dereen weer poeslief voor el kaar. De Baare, die natuurlijk ook de gemeentelijke herindeling heeft meegemaakt in 'het westen' in 1970, heeft als stil le wens, net als veel andere Bressiaanders, om weer een zelfstandige gemeente Bres kens te zijn met wederom een eigen burgemeester. Na de herindeling uitten veel inwo ners van Breskens hun onge noegen door onder andere de nieuwe gemeenteborden met 'gemeente Oostburg', uit de Dorpsstraat te verwijderen. Een oud zeer dat nog steeds diep geworteld zit, als je je oor bij de mensen te luisteren legt. Bij de opmerking die De Baare dan ook afgelopen za terdag maakte tijdens het vis- buffet en de officiële opening van de Visserijfeesten, plaat sen we dan ook de vraag of 'de wens de vader van de ge dachte is' of dat het misschien een vluchtige verspreking was. In ieder geval moesten de Bressiaanders er zelf be hoorlijk om gniffelen. Na het eten nodigde de mijn- meester burgemeester J. Kruize uit om de viswimpels uit te reiken. Hij deed dat met de woorden... „Mag ik dan nu de burgemeesters uitnodigen voor de uitreiking..." Kruize kon wel lachen om de verspreking en kaatste met een snedige opmerking terug. „Ik weet dat er in de gemeen te een heleboel 'burgemees ters' rond lopen. Maar er is slechts een echte burgemees ter benoemd en dat ben ik toevallig." (WV) basiliek." Hij vertelt daarna dat zijn fami lie hem heeft laten weten dat hij gek is als hij dat doet. De aanwe zige luisteraars zijn verdeeld. Er is waardering te bespeuren, maar ook stomme verbazing. Als er een diepe stilte ontstaat, vraagt ie mand hem of hij al vaker iets ge wonnen heeft. Het antwoord is verpletterend. „Nee, want ik heb nog nooit meegedaan." (JV) Zeeland. itact met opdrachtgevers en fjgeeft begeleiding en staat de bij. Door ieder probleem 3 Sika-adviseur maatwerk af. jelandRond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dag- ijdDe Stem. Bijdragen deze week van Jeanette Vergouwen, Walter iferick, Wil Verherbrugge, Gerlach Hochstenbach en Camile Schel mste. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendin gen niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aan- jskingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus :(j'i530 AC Terneuzen. he concern Sika is de grootste wprodukten en lijmen voor de Nederlandse dochter van het i afdeling bouw zoekt een: ZE ZATEN puffend van de hitte te verpozen op de ijzeren stoelen vlakbij de Hulster basiliek. De ij zeren leugenbank zette hen aan tot zware overpeinzingen en de mannen haalden alle koetjes en kalfjes uit de sloot tot de conver satie weer onvermijdelijk op het gebouw kwam dat achter hen noodzakelijk gerestaureerd moet worden, maar waar nog geen centimeter werk aan verricht is ondanks de duizenden guldens die de Hulstenaren hebben bij eengebracht. „Die mannen van boven de rivieren zien het niet zitten hé, ze weten niet eens waar Hulst ligt... Hoewel met die sexs- hops en die koffiedingers begint er wat te klaren daar in den Haag." Een rechtgeaarde Hulstenaar, wiens bloed sneller gaat stromen als hij de hand kan leggen op il lustraties van historisch Hulst, laat de mannen bijna van hun stoel duikelen als hij verklaart: „Als ik de zeven miljoen van de postcode-jackpot win, geef ik een miljoen aan de actie Redt de

de Stem | 1995 | | pagina 25