Politie wroet in privéleven burger' •Si >or kderzoekers komen niet verder dan de bekende recepten Ondernemers naar rechter voor hogere uitkering ere I Hd Nigeria waarschuwt voor zwendelaars Rotterdam wil weer cruise-haven worden 'c dienders hebben de messen geslepen 139 159 -30^» ^yu j n BEL Hoofdredacties De Stem en Brabants Nieuwsblad houden stok achter deur BINNENLAND A3 jistratiekamer: recherche grijpt in strijd tegen misdaad naar steeds meer onwettige methoden opman ING op on-atief gesteld Vergoeding voor schade tijdens hoge waterstand is volgens gedupeerden volstrekt onvoldoende GELD N0DIG7I Onderhandelingen politie muurvast V5 Voorlopig geen kort geding tegen uitgevers Bende al paar jaar in Nederland actief JSTUS 1995 «STEM Casper winegums zak 200 gram, Casper het spookje, de nieuwe filmstripfiguur .249- |#e Haagse redactie (gjig- Peperduur onderzoek 1g- 0IT1S aanbevelingen op, die je »n uurtje praten in groep acht e basisschool ook kunt berei- ,en dinsdag kwam de NS met de jling dat onderzoek heeft uitge lat het stilleggen van het trein de beste manier is om werkers te vrijwaren van ongeluk- Ten lieten twee ministeries weten onderzoeksbureau hen had ge- eerd, dat mensen die hun fiets in stalling zetten, de minste kans op diefstal lopen. Op slot zetten wil ook helpen. Het onderzoek, uitgevoerd door het bu reau Regioplan in Amsterdam, had nog meer verrassends opgeleverd. Zo moeten er betere sloten komen die dan ook nog beter moeten worden getest. En verder moeten 'maatregelen die fiet sers zelf kunnen nemen om diefstal van hun fiets te voorkomen, worden aange scherpt'. Zo staat het er letterlijk. Het onderzoek naar de werkwijze van fietsendieven is gehouden in opdracht van de ministeries van Justitie en van Verkeer en Waterstaat. Overbodig kun je een dergelijk onder zoek niet noemen. Want elk jaar worden in Nederland 900.000 fietsen gestolen. Dat ondanks de al bestaande veilig heidssloten, het graveren van postcodes in frames en het beter registeren van ge stolen en gevonden fietsen door de poli tie. De onderzoekers zijn niet over één nacht ijs gegaan. Ze hebben daders en slacht offers van fietsendiefstal in de gemeen ten Amsterdam, Tilburg, Raalte en Wier den benaderd. Maar desondanks geeft het onderzoek geen representatief beeld voor geheel Nederland, zeggen ze er voorzichtig bij. In elk geval hebben ze vastgesteld dat er verschillende soorten fietsdieven zijn met elk een eigen stijl van werken. In de eerste plaats is daar de incidentele dief, die één of twee keer in zijn leven een fiets meepikt, die dan ook niet op slot staat. De iets doortastender types vergrijpen zich regelmatig aan tweewielers met een eenvoudig slot. Het gaat voornamelijk om de 'gewone' stadsfiets waar ze niet al te veel moeite voor moeten doen en die ze zelf willen gebruiken. Dan heb je natuurlijk ook de verslaafde en professionele fietsendieven, die stelen voor de verkoop. Hun getrainde handen kunnen vaak met eenvoudige middelen als een stuk betonijzer, een bijgevijld sleuteltje van een sardineblikje of een nagelschaartje het slot ontgrendelen. Voor mooie en modieuze fietsen die veel geld opbrengen, wordt echter de beton- schaar niet geschuwd. Op basis van die bevindingen bevelen de onderzoekers dus de bewaakte stalling aan. Is die er niet dan is een stevig slot vereist. Als de fiets wordt vastgezet aan een boom, paal, hek of brugleuning dan moet het slot zo strak mogelijk worden aange bracht, zodat er zo min mogelijk ruimte voor het plaatsen van een hefboom (bij voorbeeld een breekijzer) is. Hoeveel geld de ministeries voor dit rap port met de fraaie naam 'Modus Operan di Fietsdiefstal' moeten neertellen is niet bekend. Ardenner boterhamworst snijvers, per 100 gram Kalkoenpaté' snijvers, per 100 gram Ola festini aardbei diepvries, doos a 10 stuks Mona Yoki drink naturel of vruchten, pakl liter 1.8» i(ijk (anp) - 'Het is niet aanvaardbaar dat de politie in het bleven van burgers wroet zonder dat die mensen verdach- Dat schrijft de Registratiekamer in het jaarverslag [iDie instelling bewaakt de privacy van de bevolking. Bitter mr. P. Hustinx kon- tan samen met Justitie de te activiteiten' te onderne em de ongewenste ontwik- ttegentegaan. Jsegistratiekamer stelt vast ■ierecherche in haar strijd te- Je georganiseerde misdaad is meer naar onwettige me- Stegeman leverworst recht, 500 gram, per stuk Speklapjes ambachtelijk gemari neerd, per kilo -11.»» Mager rundergehakt per 500 gram -74®- 4.« per kilo 43^®" -7QQ Karbonade ambachtelijk gemari neerd, per kilo rvvi i4f» )y. Entrecötes met gratis kruiden boter, per kilooonn Witte druiven per kilo 1"'"'^, Edah Servicelijn O... van maandag t/m vrijdag van W otl (0 tot 12 en van 2 tot 4 uur 06-0506 kunt u gratis bellen met onze V GRATIS service-afdeling. Daar kunt u v ook terecht voor het adres ^////l'1 van de Edah bij u in de buurt. Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 19 augustus 1995. Zeten drukfouten en prijswijzigingen tg* overhelds en/of fabrikantenmaatregelen voorbehoudtn. Ondanks nauwkeurige plannlngsaktiviteiten kan hel soms voorkomen dat sommige artikelen zijn uitverkocht Hiervoor onze excuses. 'Geldt alleen voor filialen met een bedieningsafdeling. verzamelt en regis- over personen drijven, terwijl er nog geen glare feiten zijn geconsta- s de Registratiekamer le- die onderzoeksmethode Istal niet meer op dan dat te- a klein aantal van de be- erde mensen verdenking jjaat. Maar de gegevens over literderheid van de onder in'verdachten' die niets valt 1 Ie wrijven, blijven ook be- dat mag niet volgens Int. De organisatie heeft er sterdam (anp) - ING Bank topfunctionaris op non- gesteld nadat die 'negatie- i'had gedaan tegen- Britse collega's. man, die 21 jaar in dienst is lebank, hangt ontslag boven Mi. iwat voor uitlatingen het gaat, ;een van de betrokkenen maar de bank vond ze ken- veeltevergaan. an was hoofd Investments genoot een jaarsalaris van drie ton en had bovendien idure bedrijfsauto, jais ING Bank heeft hij tij- in diner bij een bank in negatieve uitspraken ge- Volgens zijn advocaat s is ING Bank uitsluitend gaan op mededelingen van de Et bank. De man ontkent de kte uitlatingen. Hij eiste teren in kort geding zijn oude Bah! assortiment. Scherpe prijzert bj.'85, tel. OOOCLIE, 3- 31-5-89, 000 km, wit, 7.250,-, 1e -3233150940 5 km. van ent., part. begrip voor dat de traditionele werkwijze van de recherche niet langer voldoet bij de opsporing van zware criminelen. Maar zij vindt het buiten proporties om dan maar lukraak iedereen te gaan rechercheren. De parlementaire enquêtecom missie, die de opsporingsmetho den van de politie bestudeert, moet volgens de Registratieka mer ook aandacht besteden aan de gevolgen van de verkennende recherche-onderzoeken voor bur gers. De enquêtecommissie heeft nog geen besluit genomen over de achter gesloten deuren te verho ren justitie- en politiefunctiona rissen. De onder ede af te nemen geheime verklaringen over re cherche-operaties zullen in elk geval niet plaatshebben voor 6 september, de dag waarop de commissie-Van Traa begint met haar openbare verhoren. Eind van deze maand maakt de enquêtecommissie bekend wie zij in de eerste week van haar open bare optreden het vuur na aan de schenen gaat leggen. Nu voert zij nog informele gesprekken met potentiële kandidaten voor de echte verhoorsessies. Informele gesprekken zijn er al geweest met tal van hoofdrolspe lers in de IRT-affaire, de directe aanleiding van de komende par lementaire enquête. Geen van de betrokkenen wenst overigens over de inhoud van die gesprek ken ook maar iets prijs te geven. Rotterdam is van plan tussen de 6 en 8 miljoen gulden te investeren in een terminal voor de ontvangst van cruise de linker Maasoeverwaar 22 jaar geleden het laatste passagiersschip van de Holland Amerika Lijn (HAL) vertrok, komst- en vertrekhal staan er nog. Burgemeester Peper kondigde de plannen gisteren aan bij de aankomst van de 1200 passagiers de Maasstad aandoet. ■schepen. De plaats: De voormalige aan- Maasdam', die met FOTO anp bet allerlaatste ogenblik be- president van de Amster- rechtbank dat de zitting gesloten deuren zou ttebben, nadat beide partij- '®ffl hadden verzocht, bekend wordt dat mijn 11 op non-actief is gesteld, —.■Ezijn carrière, althans in «and, voorbij," aldus Bran ca president gaf gehoor aan fflzoek. Bank geeft geen commen- °Me kwestie. „Het is een 'beleidslijn dat we niet op Muele gevallen ingaan," al- '"n Woordvoerder. Van onze verslaggever Den Bosch - Ondernemers willen juri dische actie ondernemen om een hoge re vergoeding voor de tijdens de hoge waterstand dit jaar geleden schade af te dwingen. Ook al zal de Stichting Watersnood Be drijven binnenkort een brief doen uitgaan om ondernemers, die door de schade een financiële klap hebben opgelopen, te wij zen op de mogelijkheid van een bijdrage uit het Bedrijvenfonds. Het actiecomité Gedupeerde Ondernemers Rivierengebied wil eind deze maand een ondernemersbijeenkomst beleggen om een actieplan voor een hogere vergoeding te bespreken. Juridisch in het geweer komen ziet actie comité-woordvoerder H. de Koek het aan gewezen actiemiddel. „We hebben niet zoals de boeren trekkers om naar Den Haag te gaan. En we hebben het als ondernemers verschrikkelijk druk om zelf in actie te komen." De huidige schade-regeling is 'abominabel slecht', vindt het actiecomité. Een .vergoe ding is er voor schade aan gebouwen en materiaal en kosten voor evacuatie, trans port en opslag van spullen, mits daarvan rekeningen zijn. Alle bedrijven krijgen daarvoor sowieso 1500 gulden. Schade vanwege het stilliggen van de pro- duktie en onkosten om alles weer in be drijf te krijgen, wordt niet vergoed. De regeling betekent, aldus De Koek, dat bedrijven vaak maar tien tot maximaal dertig procent van de geleden schade ver goed krijgen.„Dat is lang niet toereikend." De woordvoerder, die in Beneden-Leeu wen een timmerfabriek heeft, neemt zijn eigen bedrijf maar als voorbeeld: „Ik heb vijf ton schade en krijg maar een ton ver goed." De Stichting Watersnood Bedrijven gaat ondernemers aanschrijven om ze erop te wijzen dat ze een aanvullende uitkering uit het met rijksgeld gevulde Bedrijven fonds kunnen aanvragen. Die uitkering is echter alleen bedoeld voor bedrijven die de financiële klap die ze heb ben geleden, moeilijk te boven kunnen ko men. Voorzitter van de stichting P. van Zeil, de oud-staatssecretaris voor Econo mische Zaken: „Bedrijven die behoorlijk vlees op de botten hebben, kunnen daar geen aanspraak op maken. Ook al is ook hun verlies te betreuren. Het kabinet heeft dat met instemming van de Tweede Kamer zo beslist. Hoe vervelend het ook kan zijn dat niet alle schade wordt vergoed." De ondernemers blijven de beperkte rege ling onredelijk vinden. De Koek: „Bedrij ven die hebben gezorgd voor reserves, goed hebben gewerkt, krijgen nu niets ex tra. Dat is natuurlijk waanzin. En voor de agrarische sector is ook geen onderscheid gemaakt. Ja, ik noem dat rechtsongelijk heid." Ondernemers die een uitkering uit het Be drijvenfonds willen, zullen opnieuw een formulier moeten invullen. De Kamer van Koophandel in Tiel krijgt wekelijks tien tallen telefoontjes van ondernemers, om dat ze meer duidelijkheid willen over de papierwinkel. Ook het actiecomité krijgt, zegt De Koek, mensen aan de lijn die 'gek worden' van al die formulieren. Er zijn, stelt hij, ook on dernemers die vanwege de papieren romp slomp zijn afgehaakt. De formulieren zijn volgens Van Zeil onvermijdelijk. „We kun nen niet anders werken, we moeten de aanvraag kunnen beoordelen. En we zul len niet elk half uur dat is ingevuld voor overwerktijd op een goudschaaltje leggen. Maar we willen wel waakzaam zijn." „Ja, er zijn ondernemers die uit de schade regeling een slaatje willen slaan. Gelukkig zijn er dat maar heel weinig, maar die ge vallen zijn er ook." Van Zeil stelt dat er flink schot zit in de behandeling van sehade-aanvragen. Er waren 5000 aanmeldingen van schade aan gebouwen en materiaal, daarvan resten er nog 250, in totaal is 70 miljoen gulden uit gekeerd. De evacuatie-vergoedingen zijn nagenoeg allemaal overgemaakt. De aanvragen voor een uitkering uit het Bedrijvenfonds moeten aan het eind van het eerste kwartaal van volgend jaar zijn behandeld. Net als de 300 beroepen die zijn ingesteld door ondernemers, die het niet eens zijn met het aan hen toegewezen schade-bedrag. Nissan sunny 4-'90 met stereo 9°"° z.g.st. APK 4- 96 'Z* 01684-3019- NISSAÏnötfNX bi bordeau rood rat sportuitl. trekh. a P cass. alarm, 28.000,-, 01684-3 bj.'87, rood, .pr. 6.950,-. >37. 6-cil, nwe. el, bj. '79, .pr. 1500,-. sl, b.j. 11-'84 kh„ 2250,-, ~~_ÖP§L_ 2x OPEL Kadett, bj.'85, lx grjjs, tel. 01650-r 1-67865. Opel Vectra 2.0 i blauw, bj. '89, W 10750,-. 01159 nw. i ix gK* GTH&] a.st. *1 Synchro, 4 .000 km, ex- rijkosten van >r. ƒ56.000,- 01620-29827 leter: Lid N.V.F. GeratoacWBrfe® du. I s°bHartog (anp) Haag - De messen zijn Pen en liggen zelfs al uit- ,°P onderhande ld. Dijkstal van Binnen gaten en de politiebonden "veranderd als kempha- fenover elkaar. is er weliswaar nog net ivan een echte breuk, ls slechts een kwestie voordat elke vorm van "ver een nieuwe politie- - 'Jdvvordt afgeblazen. kk t ï^kstal no6 het ei" cl bestuderen dat de gisteren officieel aan de Werhandigden. Pure 'ategie en dus ,war)t Dijkstal wist vor'ge week dat de aardh°°r>Stellen 'volstrekt m j ar "inden en dat komen6en te®envoorsTeT kende Diik" amu details, want hij en zijn geoefende ten J® J? Voorstel van de fi van two»cao tne'; een loop- Procent i)3ar met 'n totaal Hrltojt; '°0nsverhoging en s van de werkweek van 38 naar 36 uur met honderd procent herbezetting. Dijkstal wil een driejarige cao met in totaal één procent loon stijging en een 36-urige werk week met daaraan gekoppeld drastisch snoeien in de onregel matigheidstoeslag. Voor 85 pro cent van de politiemensen bete kent dat een achteruitgang in sa laris van gemiddeld 300 gulden netto per maand. Op voorhand waarschuwde de minister na het onderhoud van gisteren de bonden al dat de on derhandelingen moeizaam zullen verlopen. „Zowel bij de bonden als bij mij is er weinig ruimte," liet Dijkstal zuinigjes weten. Dat zal dinsdag 29 augustus on getwijfeld ook blijken. Die datum hebben beide partijen inmiddels geprikt om verder te praten over de nieuwe arbeidsvoorwaarden voor de ongeveer 40.000 politie ambtenaren. Voorzitter P. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politie bond: „Met ons tegenvoorstel hebben we geprobeerd de pat stelling te doorbreken en de deur open te zetten voor serieuze on derhandelingen. Ik hoop oprecht dat de minister niet aan zijn ei gen bod blijft vasthouden. Als hij zo onverstandig blijft, rest ons niets anders dan over te gaan tot a'cties. Staken mogen wij niet, maar actie voeren wel." De betrokken bonden (de Neder landse Politiebond, de Algemeen Den Haag (anp) - De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de politie zitten muurvast. Tot die conclusie kwamen zowel minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken als de politiebonden gisteren na een moeizaam gesprek van ruim anderhalf uur. Beide partijen hebben nog niet definitief met elkaar gebroken. De mi nister bestudeert komende dagen het voorstel dat de bonden op tafel hebben gelegd. Maar de bonden hebben geen enkel vertrouwen meer in een goede af loop van de onderhandelingen. Ze grijpen naar het actiewapen zodra Dijkstal aangeeft echt niet meer te bieden te hebben dan zijn laatste bod. Christelijke Politiebond, de Alge meen Nederlandse Politievereni- ging en de Vereniging van Mid delbare en Hogere Politieambte naren) zijn inmiddels al druk be zig met het voorbereiden van die acties. „We zouden het betreuren als we drukverhogende middelen moe ten toepassen, maar gaan een door de minister uitgelokte confrontatie niet uit de weg. De minister en alle korpsbeheer ders/werkgevers die de kant van de minister kiezen, zullen buiten gewoon veel last van de acties hebben. De burgers, vrienden van de politie, zullen zoveel mogelijk worden ontzien," schrijven de bonden in een gezamenlijke ver klaring. Welke acties de politie in petto heeft blijft nog even geheim. Al thans een deel daarvan, want voorzitter Van Duijn van de Ne derlandse Politiebond heeft al gedreigd 'onophoudelijk wiel klemmen aan te leggen bij de au to's van de minister en de korps beheerders en desnoods de sloten van de vervoermiddelen dicht te lassen'. Van Duijn: „Daarnaast hebben we iets in gedachten dat zelfs de internationale pers zal halen. Als Dijkstal ons, zoals tot nu toe het Minister Dijkstal (midden) praat vóór het cao-overleg begint nog genoeglijk met ACP-voorzitter Kruizinga (rechts) en NPB-voorzit- ter Van Duijn. foto anp geval is, geen millimeter tege moet komt en als onze leden, die uiteindelijk toch moeten beslis sen, met ons actie willen voeren, hebben we iets uiterst spectacu lairs bedacht. Zelfs in die mate dat CNN de beelden ongetwijfeld de gehele wereld over zal sturen." Dreigende taal. Enerzijds be doeld om de druk op minister Dijkstal, met in zijn kielzog het gehele kabinet, te verhogen. An derzijds een duidelijk signaal richting de morrende achterban. De bonden grijpen de stroeve on derhandelingen over een nieuwe cao stevig aan om een flinke vuist te maken naar hun eigen leden. De bonden hebben een succesje ook hard nodig, want de meeste dienders zijn allerminst te spre ken over de wat lijdzame, in elk geval in hun ogen veel te passieve rol van hun vakorganisaties tij dens de inmiddels afgeronde re organisatie van het politiebestel. 4 J Een spaarzaam volk die Nederlanders. De eerste helft van dit jaar hebben ze drie miljard meer gespaard dan in dezelfde periode van '94. En dat terwijl de koffie in de eerste helft van '94 maar half zo duur was als de eer ste zes maanden van dit jaar. Of misschien is dat wel een logisch verband: als onont beerlijke produkten fors in prijs stijgen, worden niet al leen die produkten maar ook geld gehamsterd. Dus als de koffieprijs met maar liefst 15 cent omlaag gaat, zou dat omgekeerd moeten leiden tot financiële losbandig heid. Maar is het nou spaartegoed of spaar te goed? Zitten we niet te veel op onze centen en leiden te veel spaar varkens niet tot te veel overlast, omdat geld nou een maal stinkt? Is Nederland misschien niet collectief eerst lekker en daarna gek gemaakt met mogelijke rendementen ooit die er misschien nooit zullen komen? Er zullen ongetwijfeld ooit mensen geweest zijn die hun zuurverdiende centjes in aandelen Fokker hebben gestoken. Met een spaarbekken vol appeltjes voor de dorst kun je geen akkers besproeien als droogte je daartoe dwingt. Wat voor nut heeft het geld op te potten voor oude dag of nageslacht als je nu geen cent overhebt om de leef wereld van je oude dag en van je nageslacht een beetje gezond te houden? Niemand koopt toch een spaarlamp als zo'n ding 100 gulden kost? MERIJN Vari onze verslaggever Breda/Roosendaal - Het kort geding dat de journalistenvak bond NVJ en de hoofdredacties van De Stem en Brabants Nieuwsblad tegen de directies van VNU en NDU hebben aan gekondigd, is voorlopig aangehouden. Dat is gisteren besloten, nadat de directies zich bereid toonden de redacties bij de ont wikkelingen rond de overname van het Brabants Nieuwsblad door VNU te betrekken. NVJ-secretaris Brakman vindt het antwoord van de beide direc ties op het ultimatum bemoedi gend. In een gesprek met VNU en NDU willen hoofdredacties en NVJ nog deze week 'de laatste puntjes op de i zetten'. Tot gistermiddag hadden VNU en NDU, de eigenaar van Brabants Nieuwsblad, de tijd te reageren op de eis van de hoofdredacties en NVJ om de redactiestatuten te respecteren en over de toekomst van beide bedrijven met de re dacties in overleg te treden. De directie van VNU laat in een brief weten de hoofdredacteuren 'conform de betreffende redactie statuten van de aanvang af te be trekken bij de plannen tot en uit voering van een samenvoeging'. Directeur Penninx van de VNU- Dagbladengroep stelt nadrukke lijk dat VNU uitsluitend een voornemen tot samenvoeging op termijn heeft geuit. „Alle com municatie dient in dit licht gezien te worden, daarbij uitgaande van het feit dat met alle betrokken partijen overleg conform de re-, dactiestatuten en wettelijke re gels gevoerd zal worden," schrijft hij. Brakman wil nu zo snel mogelijk een gesprek tussen directies, re dactieraden, NVJ en hoofdredac teuren. Ze heeft het gevoel dat nu het dictaat voor een fusie van ta fel is. „Mocht blijken in dat gesprek dat we elkaar helemaal verkeerd be grepen hebben, dan zal het ge ding alsnog doorgaan. Maar ik verwacht dat eerlijk gezegd niet. Ik denk dat het wel goed komt." De redactie van De Stem wacht de ontwikkelingen af. Verwacht wordt dat begin volgende week bekeken wordt wat haar te doen staat. Bij het Brabants Nieuwsblad ligt dat niet anders. Daar zijn moge lijke acties opgeschort. Directeur Penninx is blij met de ze uiteindelijke afloop. „Er is nu een goede basis om het overleg te starten," zei hij gisteravond. Hij staat open voor mogelijke al ternatieven, „mits die leiden tot het doel dat wij voor ogen heb ben. Dat is een bedrijf wegzetten dat kwalitatief een goed produkt levert en waarvan de continuïteit gewaarborgd is." De redactie van het Algemeen Dagblad werpt op voorhand geen blokkade op tegen bepaalde be drijven die de leant willen over nemen, is gistermiddag besloten. Het AD, onderdeel van NDU, is samen met NRC Handelsblad en enkele regionale kranten door Reed Elsevier in de verkoop ge gooid. Amsterdam (anp) - De centrale bank van Nigeria heeft gisteren gewaarschuwd voor fraude-praktijken van een bende Nigeri- aanse oplichters in Nederland. Het oplichterssyndicaat maakt daarbij gebruik van namen van sommige topfunctionarissen van de Nigeriaanse centrale bank, om de schijntransacties ge loofwaardiger te doen overkomen. Eerder deze zomer kwam een bende in de publiciteit, die al en kele jaren in Nederland actief is. De groep benadert via de fax of brieven bedrijven met een voor stel om een gefingeerde transac tie te doen. De Nigerianen zeggen om belas tingtechnische redenen een groot bedrag, soms miljoenen dollars, op de rekening van het bedrijf te willen parkeren. De ondernemers worden gelokt met een beloning die kan oplopen tot 35 procent van de transactiesom. De bedrijven moeten vervolgens een blanco brief, voorzien van briefhoofd van het bedrijf en handtekening van de directie, naar Nigeria sturen. De voorgespiegelde transactie gaat echter niet door. In plaats daarvan gebruiken de Nigerianen de blanco brieven om banken aan te schrijven en geld van de reke ning van het bedrijf te halen. In een speciaal persbericht schrijft de centrale bank van Ni geria dat de zakelijke voorstellen ieder weldenkend mens zouden aanzetten tot navraag. „Maar gedreven door hebzucht en gemakkelijk geld verdienen hebben velen de waarschuwingen van de centrale bank in de wind geslagen." Het is niet de eerste keer dat de centrale bank van Nigeria waar schuwt tegen zwendelpraktijken van eigen ingezetenen. Ook in 1991 maakte deze instantie al via een persbericht haar bezorgdheid hierover bekend. Mede naar aanleiding daarvan zette de Centrale Recherche In formatiedienst in 1992 een speci aal meldpunt op voor Nigeriaan se fraude-praktijken. In de anderhalf jaar dat het meldpunt bestond, zijn daar ruim drieduizend meldingen binnen gekomen van dubieuze financiële voorstellen. De CRI bestudeerde de brieven en faxen waarin ogenschijnlijk lucratieve financiële aanbiedin gen werden gedaan om inzicht te krijgen in de werkwijze van de oplichters. Banken en bedrijfsle ven werden ingelicht over de praktijken. Ook toen ging het om het verzoek een groot bedrag op een bankrekening te mogen par keren in ruil voor een aantrekke lijke vergoeding en toezending van een blanco brief met handte kening van de directie van het bedrijf. I I

de Stem | 1995 | | pagina 7