liers odem Otheense Kreek vervuild s rondheid in gevaar op woonwagencentra Sluiskil en Sas HOOGTEPUNTEN ÏWim l Cadzand heeft logo en eigen gezicht als toeristenoord Oostburg twijfelt aan sociaal karakter woningcorporaties POLITIE RAPPORT Waardige afsluiting Zomeravondconcerten VIER 195.4 195, Wtóas 1295. (erneuzen ontkent risico voor zwemmers, maar milieudeskundige is verontrust Oud-burgemeester Ockeloen overleden Wegen lijden nauwelijks onder aanhoudende hitte ggTEM ZEELAND C3 tot 1997 betai 1 cent rente >op van een banks n (MOUNTA/nbii P-^.V. 800,. echte korting 'tenTACHTIG pr0cei koffie met oeba dere bezoeker thuisbezorgd heee benelux JPSlAG aximaal 1 jaar 2+3 ZUS KORREVAER 32 r**te* VOi 3EAN FURNITURE MASTERS Truck kantelt, diesel lekt weg Rillands echtpaar zwaargewond bij ongeval Yerseke in hef veriedVe°n0rfseviagde Na weigering contract over aanpassingen huizen voor gehandicapten bonden bij '«tongeval t«n i»Ut0mobüist uit Hoek Overvallen Aanhoudingen Inbraak Robin Mariman jeugdsportman van voetbalclub Koewacht Drie gewonden in Philippine iSTUS 1995 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 irtEOASTUHT NR. 4 UITVOERING STOF NORMML 3500,- MEGA5TUNT NR.? MISA5ÏMNT KR.10 A EXKLUSIEVE KWALITEIT NATUREl RUNDLEDER, NORMAAL 6800,- f3-TEL: 01620-56666 96-TEL: 01640-45535 f 9.30-17.00 UUR, VRIJDAG KOOPAVOND 0 verslaggever 'ikü/Sas van Gent - De situatie IwVoon wagen centrum in Sluis- ljonnt een bedreiging voor de gezondheid en ook met de voor- ^gen op het centrum voor JJagenbewoners in Sas van 4js van alles mis. komt G. van Zwieten, lid van het dagelijks provinciebestuur, vanoch tend op uitnodiging van het Provinciaal Steunpunt Woonwagenwerk een kijkje nemen op (onder meer) deze centra. „De bergingen, de riolering en het sani tair zijn allemaal afgekeurd door het rijk," schetst P. Lamens van het steun punt de onleefbaarheid van het woonwa gencentrum in Sluiskil. „Er is een enor me bende door sloopactiviteiten. Auto wrakken hopen zich op. Het ligt geïso leerd dichtbij de fabrieken van Sluiskil- Oost. Er mogen officieel achttien woon wagengezinnen staan en dat zijn er der tig in werkelijkheid." Hoewel de toestand voor de bewoners van het centrum in Sluiskil volgens La- mens 'twee graden erger' is dan die in Sas van Gent, schreeuwt ook in Sas de problematische situatie om een oplos sing. „Het is het meest geïsoleerde cen trum van de provincie Zeeland. Het be staat vijftien jaar en al die tijd is er wei nig aandacht geweest voor de leefsitua tie van de bewoners. Er heerst grote on vrede onder hen en velen willen verhui zen. Het centrum in Sas heeft in het provin ciaal woonwagenplan officieel zestien standplaatsen. Maar er staan nu 32 ge zinnen en daarmee is het centrum over- en overvol." Gedeputeerde Van Zwieten kan het deze ochtend allemaal met eigen ogen aan schouwen. Eerst bezoekt hij het centrum in Sas van Gent, daarna loopt hij langs op dat in Sluiskil en tot slot neemt hij ook een kijkje op het woonwagencentrum De Ra pe in Hulst. ,onze verslaggever neuzen - De bodem van Otheense Kreek in Ter- jen is vervuild met po- yclisch aromatische (waterstoffen (pak's), temetalen en arseen. s gemeente en waterschap prie Ambachten zijn er voor mers, mits die enkele voor- maatregelen nemen, geen /js, maar milieudeskundige a Mil bestrijdt dat. Hij advi- jt niet in de kreek te zwem- „Ieder contact met de ver- fcigingen is af te raden," al- gemeentewoordvoerder eld gaat het evenwel om pbeperkte verontreiniging', told: „Met betrekking tot de fcen de zware metalen zijn er (directe risico's. Wat betreft en alleen bij direct con- t het verontreinigd slib. tian zich bevinden in de riet- uien de aanwezige sliblagen irVan Mil, milieudeskundige Itkmieconcern Dow en in leuzen raadslid voor D66, U van de uitkomsten van mderzoek naar de kwaliteit i de waterbodem van de kreek. Dat is uitge- idin opdracht van de provin- Inadat in het verleden het wa- hap De Drie Ambachten bij [jonsteringen al verontreini- m vaststelde. s Van Mil zijn de risico's nard afhankelijk van de ver- nigingsconcentratie, maar |zegt dat elk contact met het o veel mogelijk moet wor- I vermeden. „Pak's zijn ben- lachtige stoffen, die kanker- imfaid zijn." |feite ontraadt de gemeente elk cl, Terneuzen adviseert Immers 'wat' voorzorgsmaat- [ilen te nemen alvorens een fi in het kreekwater te nemen, a is het water uitstekend ge ilt als zwemwater. Het ge- pitebestuur heeft de zwem- en De Schelde dan i licht gegeven voor de irijd de Kreekrace zondag," aldus de gvan de gemeente, e voorzorgsmaatregelen f dat zwemmers alleen via [e en/of steenachtige oevers il vaartuigen en steigers te r moeten gaan, dat ze niet le bodem duiken en dat ze luaraking van het bodemslib peet afwassen. Dat kan vol gde instanties 'gewoon' met taiin zal de provincie bin- 1 afzienbare termijn verdere Koeken verrichten naar de «eit van de waterbodem, p worden ook Spui- en die met de Otheense F in verbinding staan, be- -fi pheense Kreek doet in Ter- "i dienst als openlucht- 'ad, sedert het gemeente- I hot gemeentelijk zwem- f sloopte voor het 'zwempara- "cheldorado. Inwoners van grootste gemeente van "s-Vlaanderen hebben se- i de keus uit een duik in of in de auto stappen Tefembaden van Zaam- silometer) of van Axel (11 ®r). In deze tropische zo- wordt veelvuldig van het •watergebruik gemaakt, on- feit dat er langs de Van onze correspondent Vlissingen - Bij een uitwijk manoeuvre kantelde gister morgen op de Europaweg in het Vlissingse havengebied een Franse vrachtwagen gela den met 26.000 kilogram ko len. Daarbij stroomde ook ongeveer 300 liter dieselolie uit de tank van de auto. De hierdoor vervuil de grond moet in opdracht van het Havenschap Vlissingen wor den afgegraven en worden ver voerd naar de Afvalverwerking Rijnmond. Het ongeval waarbij niemand let sel opliep, gebeurde rond half elf. De 42-jarige chauffeur uit Rex- poede kwam met zijn combinatie gereden vanuit de Luxemburg- weg en wilde de spoorwegkrui sing oversteken. Hij merkte daar bij te laat dat een van de spoor bomen reeds neerdaalde voor een uit de richting Middelburg nade rende, langzaam rijdende, goede rentrein. Een botsing kon worden verme den, maar bij het uitwijken kan telde de combinatie. Het overige verkeer in het havengebied on dervond nauwelijks hinder van het obstakel. De kampeerders Bauwens (boven) en Roelofs (onder) pakken het Cadzandse standbeeld in voor de officiële onthulling. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Cadzand-Bad - 'Cadzand heeft een eigen gezicht ge kregen'. Met deze woorden luidde R. van de Velde van het Frisse Neuzen-aanjaag- team gisteren de onthulling in van het standbeeld op de dijk bij het uitwateringska naal aan Boulevard de Wie lingen. Het standbeeld is een levendige voorstelling van het nieuwe lo go van Cadzand. Ontwerper is T. Clement die hiervoor een prijs in de wacht sleepte. Het project Frisse Neuzen is be doeld om Cadzand kwalitatief te versterken en om de concur rentie met vergelijkbare vakan- tiegebieden aan te kunnen. Het logo en het gisteren onthulde standbeeld zijn daar voorbeel den van. Het standbeeld werd onthuld door gedeputeerde J. van Zwie ten en burgemeester J. Kruize. Ook Van Zwieten noemde kwa liteit een aspect waar recreatie ondernemers, provincie en ge meenten zich in de toekomst sterk voor moeten maken. Hij noemde het gezicht en de eigen identiteit van Cadzand een goed voorbeeld. Hij vindt een kwalitatieve ver betering van de recreatie-sector ook belangrijk om de werkgele genheid in de sector te behou den en zelfs te vergroten. Hij verbaast zich erover dat ieder een zich druk maakt over be drijven waar werkgelegenheid op de tocht staat, terwijl als het wat slechter gaat in de recrea tie-sector er niet zo veel mensen zijn die zich daar echt druk over maken. „In Zeeland werken zo'n der tienduizend mensen in de re- creatie-sector. Als je daar de in directe bedrijven bij optelt, spreek je over twintig procent van de totale werkgelegenheid. Als de omzet met drie procent daalt, maak ik me zorgen. Daar om moeten we er gezamenlijk voor zorgen dat er wat gebeurt. Vooral in kwalitatieve zin. De tijd van voorbereiding en pra ten is voorbij, de doe-periode is aangebroken. Cadzand is daar een goed voor beeld van. Ik hoop dat deze ont wikkelingen zich als een olie vlek over heel Zeeland versprei den." Van onze verslaggever Terneuzen - C. Ockeloen, oud-burgemeester van Ter neuzen, is gisterochtend op zeventigjarige leeftijd in zijn woonplaats IJmuiden overle den. Ockeloen was van 16 augustus 1976 tot 1 oktober 1989 burge meester van Terneuzen. Hij toonde zich in die periode een warm pleitbezorger voor de ha venfunctie van Terneuzen. Onder zijn leiding slaagde de ge meente er bovendien onder meer in bedrijven als Broomchemie en Engelhard naar de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone te halen. Bij zijn afscheid als burgemees ter kreeg Ockeloen de erepen ning van de gemeente onder ver melding van het motto dat vol gens de bestuurders op hem goed van toepassing was: 'Mens onder de mensen'. Van onze correspondent Yerseke - Op een b-weg (maximale breedte 3.30 meter) in de Olzendepolder tussen Yerseke en Oostdijk is gister morgen bij een frontale bot sing een echtpaar uit Rilland zwaargewond geraakt. Vlak daarop viel een derde gewon de. In dichte mist botste een perso nenauto, bestuurd door een 35- jarige man uit Rilland, frontaal op een tractor. Hij werd daarbij evenals zijn in de auto zittende echtgenote zwaargewond. Met botbreuken aan armen en benen zijn ze overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis in Goes. Hun twee kinderen bleven ongedeerd. Terwijl de bij het ongeval onge deerd gebleven bestuurder van de trekker de slachtoffers eerste hulp verleende, knalde een perso nenauto bestuurd door een 25-ja- rige vrouw uit Rilland tegen de trekker en de in de berm belande personenauto. Zij werd hierbij gewond aan het hoofd. Alle voertuigen werden zwaar beschadigd. langs Q6 J&eek vrijwel alle huis- «li 1 l%ehipH e Belgische 'Correspondent een verkeers asten gisternacht een kan r ~'ar'Se inzittende uit lu gewond. arm moest met een Se~ t u *orden overgebracht in Tstreekziekenhuis De *'bn erneuzen- De Sasse s na behandeling door aar huis worden ge- b''»N»al|gebeUrde rond ha'f teKapeii ®uising Driekwart- r^dirivi raat' Vermoedelijk |»e« en umjst raakte hij van I slont n met zÖn aut0 j.l yaarbij werd het 6 neel vernield. Van onze verslaggever Oostburg - B en W van Oost burg vragen zich af of de Zeeuws-Vlaamse woning bouwcorporaties hun sociale functie in de volkshuisves ting wel vervullen. Die vraag rijst omdat de corpo raties een verordening met de Zeeuws-Vlaamse gemeenten weigerden te ondertekenen, waarin onder andere de bepaling was opgenomen dat de corpora ties voor woningaanpassingen voor gehandicapten 25 procent van de kosten als eigen bijdrage van de gehandicapten zouden moeten incasseren. In het evaluatieverslag van de ervaringen met de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG) schrijft het Oostburgse college dat de corporaties in de regio geen genoegen namen met deze constructie. De corporaties wil len dat woningaanpassingen voor de volle honderd procent uit de pot van de WVG worden betaald. „In formele zin zouden op basis van de weigerachtigheid van de corporaties vraagtekens kunnen worden geplaatst bij de sociale functie die zij in de volkshuis vesting moeten vervullen," con cluderen B en W van Oostburg. Het college had zelfs nog over wogen de weigering aan te kaar ten bij de minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu. „Maar dat zou een langdurige procedure tot ge volg hebben, waarvan uiteinde lijk ten hoogste een aanwijzing van de corporatie het gevolg zou zijn. In de tussentijd is het risico aanwezig dat de gehandicapten de dupe zullen worden." Om die reden wil het college de discussie met de woningbouw verenigingen niet op de spits drijven. Het college is bereid de vastgelegde afspraken in de overeenkomst de onderschrij ven. Aanpassingen aan wonin gen voor gehandicapten worden dus voor de volle honderd pro cent uit de WVG betaald. Directeur J. de Rechter van de Algemene Woningstichting West-Zeeuws-Vlaanderen in Breskens reageert zeer verbaasd op de aantijging van het college. „Die woorden zijn niet bepaald vriendelijk. Dat hebben we niet verdiend omdat we altijd in goed overleg zijn geweest over de uit voering van de WVG. De opstel ling van het college van Oost burg doet me zelfs een beetje pijn. Als het college problemen met onze opstelling zou hebben, had ik liever dat het college eerst hierover met ons had gepraat. Dat is nooit ter sprake geweest. Dat van de discussie niet op de spits drijven, begrijp ik helemaal niet. Er is nooit discussie hier over geweest." De Rechter kan het ook niet goed verteren dat corporaties hun so ciale functie niet goed zouden vervullen. „Dat wij niet bereid waren de 25 procent eigen bij drage te accepteren, is zowel in het belang van de gehandicapte als van de woningbouwvereni ging." De Rechter noemt een voorbeeld. „Stel dat we bij een gehandicap te thuis een stoeltjeslift installe ren. De 25 procent eigen bijdra ge verdisconteren we in de huur. Maar als die gehandicapte na ze ven jaar besluit te verhuizen, zit ten wij met de brokken. De kans is immers klein dat de volgende huurder die lift ook nodig heeft zodat we die lift moeten wegha len. We hebben nog voorgesteld een centraal depot in het leven te roepen waar die spullen dan op geslagen kunnen worden, maar de gemeenten zagen dat niet zit ten. Kijk, een woning aanpassen voor een gehandicapte is een taak van de gemeente. Vandaar die honderd procent regeling." Verantwoordelijk wethouder A. Rosendaal (WVG) verwijst door naar collega-wethouder C. Bo- lijn omdat het om een zaak van volkshuisvesting gaat. „Ik weet daar niets van af." Maar Bolijn kaatst de bal terug. „Nee hoor, je moet bij wethou der Rosendaal zijn. Ik ben bij geen enkele bespreking aanwe zig geweest." Goes - Gistermorgen rond tien uur werd een Goes echtpaar in hun woning aan de De Spinne overvallen en onder bedreiging met een mes gedwongen tot het afgeven van een klein geldbe drag. De politie beschikt over een signalement van de dader. Terneuzen - De politie van Ter neuzen heeft dinsdagmiddag op de Grenulaan in die plaats een 26-jarige man uit Sluiskil aangehouden. De gedetineerde man was na een verlof niet te ruggekeerd naar een huis van bewaring. Hij zal alsnog daar toe op transport worden ge steld. Dezelfde middag hield de politie ook een illegaal in Ne derland verblijvende 31-jarige Roemeen aan. De man trachtte zich aan zijn aanhouding te onttrekken door zich te ver schuilen in de bosjes langs de Otheense Kreek in Terneuzen: Hij is in afwachting van zijn uitzetting ingesloten in het po litiebureau te Terneuzen. Sint Jansteen - Dinsdagavond is ingebroken in een woning aan de Beukenlaan te Sint Jan steen. De 30-jarige bewoonster mist haar handtas met daarin een bedrag van enkele honder den guldens en haar autopapie- Van onze correspondent Koewacht - Robin Mariman heeft zich de titel jeugdsportman bij voetbalvereniging Koewacht toe geëigend. De jeugdcommissie van de voet balvereniging Koewacht hield op het sporterrein De Berlaer voor alle jeugdspelers, van B-junioren tot F-pupillen - een training, ge volgd door een middagmaaltijd. Aansluitend werd een wedstrijd gespeeld, bestaande uit verschil lende onderdelen. Onder andere panalty schieten, shoot-out, sprint, hindernisbaan en punt- schieten. Dit leidde uiteindelijk via verschillende klassementen tot de jeugdsportman van de ver eniging in de verschillende cate gorieën. Vanwege de hoge temperaturen waren de in totaal tien onderde len zwaar. Het hoogste punten- aantal van de winnaars leverde de felbegeerde wisseltrofee op en de titel jeugdsportman van het jaar van de voetbalvereniging Koewacht. Aan het eind van de middag mocht F-pupil Robin Mariman onder luide toejuichin gen van de jeugdspelers en de toeschouwers de beker in ont vangst nemen. Overige winnaars F-pupillen: Robin Mariman. E-pupillen: Kevin Mariman. D-pupillen: Imre Kint. C-junioren: Jeffrey Kleppe. B-junioren: Bart van Kerckhoven. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Zeeuws-Vlaamse wegennet heeft weinig te lij den van de uitzonderlijk warme zomer. Het asfalt houdt zich onder de hoge temperaturen goed, zodat het wegdek niet door het verkeer kapot gereden wordt. „Vooral in de bochten slaan onze wegen wel wat zwart uit," zegt J. Zuidweg van het waterschap De Drie Ambachten. „Daar wordt het asfalt wat vettig, plakkerig. Om dat tegen te gaan, strooien we zand. Maar als het weer wat fris ser wordt, is het euvel verholpen." Dat de waterschapswegen geen last hebben van de hitte wijt Zuidweg aan de geringe dikte van de asfaltlaag. „Wegen met dikke lagen asfalt, zoals bijvoorbeeld rijkswegen, zijn gevoeliger Voor hitte. Daar bestaat de kans dat het asfalt week wordt en er als ge volg van het verkeer dat over die weg rijdt spoorvorming op treedt." Volgens J. den Hartig van Rijks waterstaat hebben de tropische temperaturen tot nu toe geen ge volgen voor de rijkswegen in Zeeuws-Vlaanderen. „We hebben geen aanwijzingen dat we door de warmte meer last hebben van spoorvorming. Kijk, misschien dat superzware transporten wel enige schade zouden kunnen aan richten. Maar het gebruikelijke verkeer veroorzaakt geen proble men." Den Hartig wijst erop dat voor de wegen asfaltmengsels worden ge bruikt die moeten voldoen aan strenge eisen en tegen verschillen de weersomstandigheden kunnen. „Logisch natuurlijk, want het kan niet zo zijn dat je bij vier weken zon bijvoorbeeld het zwaar ver keer moet gaan weren om bescha digingen aan het wegdek te voor komen." Van onze correspondent Philippine - Bij een verkeers ongeval op de Dijkmeester- weg te Philippine zijn gister morgen drie inzittenden van een personenauto gewond ge raakt. Het voertuig waarin ze zaten, kwam frontaal in botsing met een personenauto bestuurd door een 27-jarige man uit Aardenburg die op de linkerweghelft reed. Hij was kort daarvoor in dichte mist geconfronteerd met rijdende kraan. De man moest zijn voer tuig sterk afremmen om een aan rijding te voorkomen, ging in een slip en kwm daardoor op de lin kerweghelft terecht. Daar volgde een botsing met een personenauto bestuurd door een 24-jarige man uit Koewacht. Die liep evenals twee inzittende man nen uit Westdorpe en Koewacht (44 en 24 jaar) snijwonden op aan gezicht en armen. Allen werden ter plaatse door een arts behan deld. Cadzand - Nederlands Her vormde kerk - Zomeravond concerten aan zee 1995. Door het Ensemble Affetti Musicali: Alejandro Moguillnasky (blok fluit), Makoto Akatsu (viool), Carmen Leoni (clavecimbel) en Maaike Roelofs (cello). Werken van Castello, de Selma y Sala- verde, Fontana, Loeillet, Scar latti, Telemann, Mancini en Handel. Gehoord op woensdag 16 augustus. Door Jeanette Vergouwen AFFETTI Musicali is opge richt in 1987 door de Argen tijnse blokfluitist Moguillans- ky. Van het oorspronkelijke kwartet spelen alleen hijzelf en de violist Akatsu nog mee. De claveciniste is er in 1993 bij gekomen en de celliste nog maar recent. Het ensemble zorgde voor een waardige af sluiting van de serie zomera vondconcerten. Een reeks die blijkbaar in trek is, want dit jaar werd een gemiddelde van dik honderd bezoekers ge haald. De sfeer is dan ook prettig, meestal verzorgen de musici nog een summiere uitleg, maar Affet ti Musicali liet volledig de mu ziek spreken. Het programma was evenwichtig samengesteld: Italiaanse en Duitse barokmu ziek. De Trio sonate van Castello miste de juiste balans. De akoes tiek bleek andermaal niet ideaal. De lange tonen vervloeiden en zweefden. Jammer want de dia loog tussen sopraanblokfluit en viool was sterk en de basso conti nuo beheerst en dragend. De flui tist etaleerde in de Canzona van Selma y Salaverde zijn virtuosi- tiet. Hij beschikt over een goede ademtechniek, de vele loopjes en versieringen werden moeiteloos geblazen. De muziek van Fonta na en van Jean Baptiste Loeillet is verstrooiend. Tijdens de vertol king ervan kwam de speelvreug de van de musici goed over. Loeillet komt uit een Vlaamse muzikantenfamilie, leefde in Frankrijk en ging later naar En geland. Hij componeerde uitslui tend kamermuziek en had een grote invloed op de ontwikkeling van het toenmalige muziekleven. Heel aangenaam vond ik de ver tolking van de twee sonates voor clavecimbel van Scarlatti. De So nate in A (cantabile) toont in vloed van de Flamencomuziek door de brede vocale arabesken die zich tegen de gitaaraccoorden ontplooien. Het hoofdthema werd stevig neergezet en daar door kwamen de nevenmotieven extra goed over. Scarlatti schreef het grootste deel van zijn 555 so nates voor clavecimbel in Ma drid. Zowel de sonate van Telemann als deze van Mancini werden evenwichtig vertolkt met mooie frazeringen. Dat kan niet gezegd worden van de Sonate in A van Handel voor viool en basso conti nuo. Hier waren te veel intonatie- fouten te horen en er werd te overdreven 'mooi' gespeeld. De triosonate in d van Telemann was een wervelend slot.

de Stem | 1995 | | pagina 17