'usie met Duits legerkorps rond Iedereen is dik tevreden over Sail '95 jtzen blijft tegen sparen van studiepunten ESSSSr Steeds meer alleenstaande minderïange asielzoekers otarissen willen weten ze op zwarte van justitie staan Vaarwel Stenen door ruiten van huis wenende madonna r oken Kohl eind deze maand samen bij presentatie nieuw krijgsmachtonderdeel 1 K A J BINNENLAND KORT G 15 AUGUSTUS 1995 Groot-Brittannië en ieri Rustig weer met flinke Zo™ perioden. In het noorden it ook wolkenvelden en een kl ne kans op wat (mot-W Middagtemperatuur van graden in Ierland tot rond plaatselijk in Engeland- jn westen van Schotland maxil rond 18 graden. x" België en Luxemburg: Flin perioden met zon. Droog Mi dagtemperatuur dinsdag t0 24 graden, woensdag iets i ger. Noord- en Midden-Frankri Flinke perioden met zon v tijd tot tijd ook stapelwolk langs het Kanaal soms ook m of laaghangende bewolki, Middagtemperatuur dinsd rond 24 graden, woensdag i hoger; maxima langs het R naai iets boven de 20 graden Zuid-Frankrijk: Flinke per den met zon, met name aan noordflank van de Pyrenee soms flink bewolkt. Dinsc kans op Mistrak en in het uit ste zuidoosten misschien een regen- of onweersbui; der droog. Middagtemperati rond 27 graden, aan de d'Azur rond de 30. Portugal: Zonnig. Middagtei peratuur vlak aan zee rond graden, landinwaarts bedi dend hoger. Spanje: Zonnig, landinwaa kans op een lokale warmte-c weder. Middagtemperatu aan de costa's rond 30 gradi landinwaarts met name in zuidelijke helft tussen de 35 40 graden; langs de Golf Biskaje wordt het ongeveer graden. Canarische Eilanden: Vrij nig. Droog. Maxima 30 grad of iets hoger. Mallorca en Ibiza: Overwege zonnig. Soms een onweersb Middagtemperatuur ongevi 31 graden. Italië: Veranderlijk bewolkt van tijd tot tijd enkele, so; stevige, regen- en onweersbi en. Plaatselijk kan veel nee slag vallen. Enige daling temperatuur met op woensd maxima van ongeveer 28 den. Griekenland en Kreta: In Gn kenland geleidelijk meer wolking en enkele onweersbt en. Rond de Egeïsche Zee melijk winderig. Middagtei peratuur langs de kusten roi 29 graden. Duitsland: Flinke zonnige rioden maar dinsdag eerst nog wolkenvelden. Middi temperatuur oplopend tot oi geveer 25 graden. Zwitserland: Wolkenvelden vooral in het oosten nog ki op enkele buien, misschien met onweer. Van het westen geleidelijk meer zon en drol Dinsdag middagtemperati rond 24 graden, woensdag ii warmer. Oostenrijk: Half tot zwaar wolkt en vooral dinsdag enki fikse regen- of onweersbuii Woensdag meer opklaring! vooral in Tirol. Middagtem] ratuur rond 23 graden. Haag (anP) Minister Ritzen (On- ;js) blijft bij zijn besluit om af te van de mogelijkheid dat studenten Lpunten kunnen sparen. «indsman heeft dat de studentenorga- LSVb en ISO per brief laten weten. 'Jaren twee weken geleden woedend toen "•lat Ritzen plotseling tegen een spaarre- was. ister voelt zich niet gehouden aan zijn toezegging dat er een dergelijke rege- joii komen, omdat de Tweede Karher in 1 dat studenten minder studie- ,m hoeven te halen dan eerder de bedoe- Sjster wilde de norm voor de zogenoem- jopobeurs opschroeven van de huidige 50 >nt naar 70 procent. 0 betekenen dat studenten die minder 15 van de in totaal jaarlijks te behalen 42 liepunten scoren, hun beurs voor dat jaar 0RIZ0NTAAL: Vechten terwijl ze op de vloer ggen (6); 7. Volgens de priester nmatig uitgelezen (5); 8. Rust heen 1 weer uit (5); 9. Zo te horen is er ierk aan deze plant (5); 10. Dat jtuig is eigenlijk een misbaksel (4); 1. In wezen geen droge tijd (61; 2. De duiven laten zich horen op e binnenplaatsen (6). ERTIKAAL: Bij schade krijg je een hele reeks roeten (5); 3. Voertuig met gevoel oor de Britten (6); 4. Rolt met Iem later van de pers (61; 5. /laakte de indruk niet op de hoogte e zijn (4); 6. Toon zwier door rerplaatsing! (8); 10. Wel een boerin lie een ei verliest (4); litstekend lichaamsdeel (3). zien omgezet in een lening. Nu die verhoging achterwege blijft en de norm op 21 punten blijft, acht Ritzen een spaarregeling niet no dig. Ritzen vindt de spaarpuntenmodellen die LS Vb en ISO hebben voorgesteld veel te soepel. Daarin wordt niet gekeken naar het aantal punten per studiejaar, maar naar het aantal punten over een langere periode. „De studiefinanciering is niet bedoeld om freewheelend te faciliteren, en de door u voorgestelde norm suggereert dat wel," aldus Ritzen in de brief. „Een studerende die twee en een half jaar niets uitvoert om zich vervolgens netjes aan het studiepad te houden, zou volgens u gesau veerd moeten worden. Daar kan ik uiteraard niet mee instemmen." Voor een model dat is opgesteld door de VS- NU, de vereniging van universiteiten, geldt in mindere mate hetzelfde bezwaar, aldus Rit- Bovendien is hij bang dat de universiteiten, de hogescholen en de Informatie Beheer Groep in Groningen (die studiefinanciering verstrekt) met te veel administratieve romp slomp te maken krijgen. Ritzen wijst er verder op dat studenten die buiten hun schuld de norm voor de tempo beurs niet halen, bijvoorbeeld door ziekte, een uitkering kunnen krijgen uit hét zoge noemde afstudeerfonds van hun instelling. De brief van Ritzen kan voorzitter Saskia Nuyten van het ISO niet overtuigen. De stu dentenorganisatie onderzoekt nog of een gang naar de rechter mogelijk is. „Toen Ritzen vorig jaar die toezegging aan de Kamer deed, stond de verhoging van de norm naar 70 procent nog niet vast. Daar kan hij zich niet op beroepen," aldus Nuyten. Ritzens bezwaren tegen de voorgestelde mo dellen zijn volgens haar tamelijk willekeurig. Minister Ritzen foto de stem/johan van gurp muze verslaggevers ster - Eind augustus zijn alle parate onderdelen van de lacht ondergebracht in een gezamenlijk Duits-Neder- legerkorps. „Voorlopig merkt Jan Soldaat in Oirschot niet meer van dan dat er veel met Duitse eenheden samen tfend zal worden," zegt generaal Reitsma, de commandant [het bi-nationale samenwerkingsverband. lier Kok en bondskanselier zullen samen aanwezig zijn augustus het korps in [er wordt geïnstalleerd, jitegratie blijft beperkt tot de ge staf van het korps, ison'dergebracht in Münster. «heden in het veld, die hun den niet langer uit Apeldoorn t vanuit Duitsland krijgen, «gestationeerd in hun hui kazernes. is ook niet de bedoeling dat loldaten van beide landen sa- in een schuttersputje gaan d, de bataljons worden niet uitwisselbaarheid van bij- theeld tankbemanningen is een andere fase," aldus itsma. Die zit er wel aan te ko- alsde eenheden samen trai- en hun opleidingen op elkaar len. generaal wil daar in de toe- absoluut naar toe. In Ne- id zijn al lang geen oefen- linen meer waarop het leger kan trainen. De len wijken al geregeld naar tótenland uit. sluit niet uit dat ook bij missies Nederlandse en militairen gezamenlijk uitgezonden. „Het be am aan een internationale ■missie mee te doen blijft nationale zaak," benadrukt -Maar als er zowel Duitse als rlandse eenheden naar bij- Split in Kroatië gaan, «wellicht handige combina- lt maken." sier Voorhoeve van Defensie in ieder geval mee. Die in februari al aan dat Mi bij vredesoperaties nauw 'samenwerken met Duitsland. ftthtige taal a verwacht dat tijdens de Me installatie minister «veen zijn Duitse collega tochtige taal voor verder ft integratie zullen pleiten. Op het toppunt van de Koude Oorlog kon Nederland nog een le gerkorps van verschillende divi sies van elk 15.000 man in stel ling brengen. Enkele jaren gele den waren er nog twee divisies, de eerste en de vierde, die samen het eerste legerkorps vormden. De bezuinigingsrondes die door het einde van de Koude Oorlog werden ingeluid, leidden tot hal vering van de landmacht. Alleen de eerste divisie bleef over. Met een topzware staf die normaal twee tot vier divisies dirigeerde. „In Duitsland speelde eenzelfde discussie," schetst Reitsma. In het voormalige Oost-Duitsland werd een Ostkorps gevormd. Er restten nog drie legerkorpsen in het westelijk deel waarvan twee al vaststonden; een Amerikaans- Duits korps en een Duits-Ameri kaans. Bleef over een derde divisie van leger-onderdelen die eigenlijk te klein was voor een apart korps. „Dus het is geen wonder dat de politici van beide landen het in ontzettend korte tijd eens wa ren," zegt de generaal. Voertaal Engels Beide landen brengen een divisie van 15.000 man in, met een ge lijkwaardige gevechtskracht. De gezamenlijke logistieke staf (voor eten, drinken en verbindingen) komt in Eibergen. Bij het korps zijn nog twee 'losse' Duitse divi sies ondergebracht die in oor logstijd onder een ander (Navo)- bevel vallen. Ook de Nederlandse luchtmobie le brigade valt in vredestijd on der het legerkorps. Dat houdt in dat Münster zaken als het aan vragen van oefenterreinen en munitie voor deze eenheden re gelt. De voertaal van het korps is En gels. Duits en Nederlands gelden voor officiële gelegenheden en verdragen. Dat betekent dat vrij wel iedereen van de staf naar cursus is gestuurd om het Engels bij te spijkeren. ,-~r) - De Koninklijke Notariële Broederschap wil Rt ministerie van Justitie weten of er een zwarte lijst be driet daarop de namen van vijftien advocaten en notaris- criminele hand- en spandiensten verlenen aan mis- tisaties. de advocaten zijn ook h(, geschokt over pu- '8. dat de Centrale Recher- volgens bekendgemaakt aan het ministerie van Justitie, het open baar ministerie, de 25 politiere gio's, de Orde van Advocaten en de Notariële Broederschap. Van Gooswilligen: „M[et de be roepsgroepen is daarna verder overleg gevoerd. Dat heeft mede geleid tot het opzetten van anti- witwascursussen en het aan scherpen van hun interne richt lijnen." Als een van de laatste schepen vertrok de Batavia gistermorgen uit de Amsterdamse haven. Er was langs het Noordzeekanaal veel belangstelling voor de schepen, die aan Sail '95 hebben deelgenomen. foto anp Amsterdam (anp) - Met een saluutschot van de VOC-re- plica Batavia is gisteren het vertrek ingeluid van de windjammers en klippers, die de afgelopen dagen heb ben deelgenomen aan Sail '95. De schepen voeren in optocht naar IJmuiden, waar ze in het begin van de middag het ruime sop kozen. De bij de manifestatie betrok ken instellingen als de Stichting Sail, politie en vervoersbedrij ven blikken tevreden terug op het evenement. Directeur B. Heppener van de Stichting Sail zegt dat het aan tal toeschouwers op 4,5 miljoen komt. De Sail-directeur ver wacht uit de kosten te zijn. De exacte financiële resultaten worden pas in september be kend. De stichting, die een bud get van 8,5 miljoen gulden had, hoopte quitte te spelen. De zes hoofdsponsers leverden 2,7 mil joen gulden. Over vijf jaar is er weer een Sail-manifestatie. De Cutty Sark Tall Ship Races eindigen dan weer in Amsterdam. Het is echter de vraag of de Stichting Sail dan moet gaan betalen voor de komst van de grote oceaan zeilers. Veel schepen, met name die uit de voormalige Sovjet unie, hebben tegenwoordig de grootste moeite in financieel op zicht het hoofd boven water te houden. Ook de politie kijkt zeer tevre den terug op Sail, aldus woord voerder Klaas Wilting. Volgens hem zijn de toestroom en het vertrek van de toeschouwers goed verlopen. Slechts inciden teel onstonden er kleine opstop pingen en wachttijden bij de IJ- ponten. Dank zij de preventiemaatrege len was er niet of nauwelijks sprake van criminaliteit. Gedu rende de Saildagen gold voor de Piet Heinkade een tippelverver- bod. De vrees dat de tippelaarsters elders in de stad aan de slag zouden gaan, bleek ongegrond. De politie vindt wel dat er bij een volgende Sail meer toezicht moet komen op kleine bootjes. Nu werden geregeld kleine rub berbootjes gesignaleerd met kinderen, die geen zwemvesten droegen. Dat is volgens de woordvoerder gezien de grote drukte en kansen op aanvarin gen onverantwoord. Wat het verkeer op het water betreft vindt de politie verder dat er een volgende keer andere maatregelen moeten worden ge nomen bij het admiraalzeilen. Zondag ontstond er even een chaotische situatie toen het wa ter na het admiraalzeilen weer werd vrijgegeven. Ook het gemeentelijk vervoers bedrijf (GVB) is tevreden. De af gelopen dagen vervoerde het GVB met tram en bus 450.000 mensen extra. De veerponten zetten gedurende het weekeinde 350.000 mensen over. De Nederlandse Spoorwegen hebben tijdens de Sail-manifes tatie sipds vorige week donder dag 300.000 mensen meer ver voerd dan normaal. De NS zijn tevreden dat dit zonder proble men is verlopen. De Spoorwegen konden de extra drukte aan door het inzetten van verlengde treinen en extra treinen. Er wa ren enkele problemen tussen de stichting Endemol, die het com merciële gedeelte van Sail orga niseerde, en kermisexploitan ten. Het gebied rond de Oostelij ke Handelskade waar de kermis werd gehouden, was verpacht aan Sail. Doordat Endemol met twee ker- misorganisaties in zee was ge gaan, werden meer vergunnin gen afgegeven dan er stand plaatsen waren. Exploitanten die zich verzekerd meenden van een plaatsje, kwamen bedrogen uit, aldus voorzitter Donks van de Nederlandse Bond van Ker- misbedrijven (Bovak). Bovendien bleek de publieke be langstelling voor de kermis te gen te vallen. Bij een exploitant liep de irritatie daarover zo hoog op, dat hij zaterdag inreed op een aantal politiemensen. De man was woedend omdat hij niet meer met zijn auto langs de afzetting de kade op mocht. Vier politiemensen raakten licht ge wond. De man is gisteren aan de officier van justitie voorgeleid wegens poging tot doodslag. (CRI) over fgelijke lijst beschikt. stiWVLer^ens niet voor het berichten over het be ll, ®een dergelijke lijst op- w? twee iaar geleden """btenaar Van Dijk van Nover"r'e Van ^us*'rïe daar minister Hirsch echter terug. De O - "I "II - 1 *1 1 Clarissen. ■J"* V°1 dat zij niet sys- e® lijst bijhoudt van advocaten en notaris- Toqjnap'puequ! ojoj 'ueeJ)(P"ejq 'sfl UBA® Gooswilligen: °'s geen sprake. In 1993 een overzicht ge- isact: Verdachte financiële - Waarbij advocaten, f aiJn^ financieel juri- l,)bieufp6Ur? klaarblijkelijk lati» speelden. Deze "atle is v ^halite" georgani" j diens Van registratie ver- iWalVerwerktindeCRI- dtJi van c ««!.'Sn,a.liteit - «en tussen in J,enst beeft de uit- Van onze verslaggever Amsterdam/Den Haag - AMA's heten ze in het jargon van het ministerie van Justitie: Alleenstaande Minderjarige Asielzoekers. Vroeger was het nog erger. Toen heetten ze OMA's, waarbij de O stond voor onbe geleid. OMA's of AMA's, hun aantal groeit. In 1993 turfde Justitie 1755 AMA's, vorig jaar waren het er al 2622. Minderjarig nog, gevlucht voor oorlog, honger, of gewoon op zoek naar een bete re toekomst. Lang niet altijd zijn ze nog maar 13 en worden ze in een straat in Terneuzen ge dropt, zoals afgelopen vrijdag een Oosta- ziatisch meisje overkwam. Achtergelaten door een vrouw die spoor loos verdween. Zonder identiteitspapie ren, met alleen een briefje met daarop het adres van het Terneuzense asielzoekers centrum. Als moderne doch bizarre va riant op het beroemde boek 'Alleen op de wereld' van Hector Malot. Het meisje is overgebracht naar het aan meldcentrum in Rijsbergen. Hoe het ver der gaat met het kind wil een woordvoer der alleen in theoretische zin beantwoor den. Onderzoek moet uitwijzen of het kind nog ouders heeft en of ze daarheen terug kan, wil of moet. Afhankelijk van het re sultaat van dat onderzoek wordt bezien wat er verder met het kind gebeurt. Minderjarige asielzoekers gaan naar spe ciale opvanghuizen en komen onder voogdij van de Stichting De Opbouw. Uit reacties van woordvoersters van deze stichting en van Vluchtelingenwerk Ne derland blijkt dat het merendeel van de jeugdige asielzoekers een wat minder bi zarre manier hanteert om Nederland bin nen te komen. De woordvoerster van de Opbouw: „Heel vaak zijn ze 16 of 17 en hebben ze al een familielid of kennis in Nederland. Omdat dat formeel moet voeren wij dan de voog dij over die minderjarigen, maar wordt de dagelijkse verzorging overgenomen 1 1 le^eiua i i/ el 15 Merijn heeft last van de droogte.. Van onze verslaggeefster Brunssum - Nog geen dag nadat werklieden een nieuwe ruit plaatsten in de woning van de familie Coumans in Brunssum, de eigenaren van de 'wenende madonna', heb ben onbekenden gisternacht de ruit opnieuw kapotgegooid. Ook werd diezelfde nacht de brievenbus met verf bespoten. „Mijn ouders zijn er ram- en ramkapot van. Ze zitten nu bij de dokter," vertelt een geëmo tioneerde dochter. Zaterdagnacht gooiden onbe kenden ook al een steen door het raam. „Toen hebben mijn ouders nog meteen voor 750 gulden een nieuwe ruit laten inzetten. Maar dat heeft dus ook geen zin. Nu hebben we het gat maar met plastic afge dekt." De familie Coumans is ervan overtuigd dat het in beide ge vallen om dezelfde dader(s) gaat. „Beide keren zijn bakste nen gebruikt," zegt de dochter. Haar ouders zijn volledig van de kaart door de gebeurtenis sen, vertelt ze. De familie Coumans wijt de vernielingen aan de publicaties over een onderzoek naar het madonnabeeldje, dat volgens de familie aanvankelijk bloed en later gewone tranen 'heeft gehuild. Laboratoriumonderzoek in het De Weverziekenhuis in Heerlen heeft echter aangetoond dat de madonna ging smelten doordat het beeld is verhit. Gisteren heeft de familie Cou mans de gemeente Brunssum om hulp gevraagd. Vandaag praat het gezin met burgemees ter Jacobs. „We weten niet meer hoe het verder moet," vertelt de doch ter. „Het beeldje staat nu al twee weken binnen, dat durven we niet meer buiten te zetten. Mijn moeder huilt veel. We gaan er allemaal aan onder door." Jorritsma legt brommobiel aan banden Den Haag - Minister Jorritsma van Verkeer wil dat er zo snel mo gelijk duidelijkheid komt over de brommobielen; vierwielige bromfietsen die in Nederland steeds vaker worden verkocht en die zowel op fietspaden als op de weg mogen rijden. Voor het be sturen van een brommobiel is geen rijbewijs nodig. Wel moet de bestuurder, net als voor de bromfiets, ouder zijn dan zestien. Ook de 'discobrommervariant' van de snorfiets baart minister Jorritsma zorgen. Op de traditionele snorfiets, die niet harder mag rijden dan 25 kilometer per uur, hoeft geen helm te worden gedragen. Maar met de opgevoerde variant van de snorfiets wor den aanzienlijk hogere snelheden bereikt. Minister Jorritsma overweegt nu voor de snorfiets ook de helmplicht in te voeren. Politie stopt zoekacties vermist meisje Helmond - De Helmondse politie is gestopt met grootschalige zoekacties naar het vermiste meisje Manon Seijkens. Een speur tocht met honden in het kanaal nabij wijkcentrum De Terp bleef gisteren zonder resultaat. De politie concentreert zich nu op het gedetailleerder onderzoe ken van de diverse tips, die over de verdwijning van het acht jaar oude kind zijn binnengekomen. Manon Seijkens kwam niet meer thuis nadat ze vorige week donderdagmiddag was vertrokken om buiten te gaan spelen. Zowel donderdag als vrijdag is ze nog ge zien in de wijk w"aarin ze woont en bij het aangrenzende sport park De Braak. Politie vindt cocaïne op Nederlands jacht Den Haag - De politie van de Azoren heeft aan boord van een Ne derlands jacht 188 kilo cocaïne in beslag genomen. Drie mannen en een vrouw zijn aangehouden. Minstens twee van de arrestanten hebben de Nederlandse nationaliteit. Het jacht lag voor de kust van het eiland Corvo afgemeerd. Jongetje komt om na val van tractor Amersfoort - Een 1-jarig jongetje uit Amersfoort is gisteren om het leven gekomen toen hij van een tractor viel en onder het rech- terachterwiel terechtkwam. Het kind zat bij zijn vader op schoot. Een 13-jarig neefje uit Voorthuizen bestuurde het voertuig. Door onbekende oorzaak ontglipte de peuter zijn vader. Hij kwam onder het achterwiel te recht. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. Wolkers maakt replica vernield kunstwerk Wanneperveen - Kunstenaar Jan Wolkers gaat een replica maken van zijn glazen kunstwerk, dat in de nacht van zaterdag op zon dag in Wanneperveen werd vernield. Het kunstwerk komt weer op dezelfde plek en zal op de oude sokkel worden geplaatst; die is niet beschadigd. De politie vermoedt dat vandalen het kunstwerk van zijn sokkel hebben getrokken. Van hen ontbreekt elk spoor. De schade wordt geschat op 50.000 gulden. Het is de tweede maal dat een kunstwerk van Wolkers is vernield. Eerder gebeurde dat bij het Auschwitz-monument in Amsterdam. Giraffe en gorilla geboren in Artis Amsterdam - In de Amsterdamse dierentuin Artis zijn in het weekeinde een gorilla en een giraffe geboren. Het giraf je Rick is al te bekijken in de stal, die is opengesteld voor publiek. De oppassers van de gorilla's zijn er vrijwel zeker van dat de ba by van het vrouwtje Dafina een dochter is. Dafina bracht twee jaar geleden haar eerste jong, Awali, ter wereld. Awali is als fles- sekind grootgebracht, toen bleek dat hij zijn moeders tepel niet kon vinden. Vorige maand overleed in Artis een pasgeboren goril- laatje, omdat het van zijn moeder Sindy te weinig voeding kreeg. Het lukte toen niet het jong bij de moeder weg te halen. (ADVERTENTIE) door die familieleden of kennissen waar ze op afgekomen zijn". Desalniettemin is de groeiende stroom jonge asielzoekers voor Vluchtelingwerk een bron van zorg. De woordvoerster: „Vaak mogen ze blij ven en vaak gaat het ook goed totdat ze 18 jaar zijn en onder voogdij staan bij De Opbouw. Maar die stichting trekt zich te rug als ze volgens de Nederlandse wet volwassen zijn. Daarna belanden ze vaak in een donker gat. Als zo'n Aziatisch meisje écht helemaal alleen is, dan kun je de problemen wel voorspellen. Dan komt ze in een tehuis en moet ze in haar eentje in een vreemd land haar puberteitsperi- kelen maar zien te overwinnen". J

de Stem | 1995 | | pagina 3