Gemodder met ambulances zat' DE STEM ugdvissers niet naar wereldkampioenschap in Kroatië Met de staatssecretaris in de hoogaars om reserveboot [Ten bbjft klinken nrijtijden hangen de Zeeuwse Staten mijlenver de strot uit: MAKING Man aangehouden Ton schade door brand aan schuur in Axel Claim van 2,5 miljoen in rasthuizenaffaire West-Zeeuws-Ylaanderen in het teken van verkeer met markt en symposium |s EN INTERKEUKENGILDE 3-77511. Fax: 04 1 63-75806. Recreatieschap Ise Biesbosch ENVERORDENING ieuwe gids euwse Delta |®gen in Axel lishandeld door Mal jongeren gaan- Tot een S even' dat kan bij inval in drugpand Terneuzen Wederom spijkers op de weg Schip door motorstoring in problemen op Westerschelde Officiële opening rondweg om Oostburg Vrouw uit Nieuw-Namen licht gewond Zeeuwse Staten kiezen voor regionale en publieke tv oSONEEL IC? ..m lost u het beste VtyZ .Kleintje in de L n i* trs met minstens k" V Stsmlez.r» .V >'ï«s«n a"> ap<,c,aal 1 MM»" voo'eM^ .rubfiek •I gevraagd" ligt het .End. s"al en *°ma" Sff Zeeland verslaggever lm.De Nederlandse Ver- Lvan Sportvissersfede- (NVVS) trekt haar team wereldkampioen- j jeugdhengelen te- l uj. wedstrijden worden []j augustus tot en met 4 nber gehouden in de ateren van Istrië, een Btische provincie. Het teruggetrokken team bestaat uit drie Thooise jeugdhengelaars, een uit Walcheren en een uit Zuid-Beveland. Aanleiding voor het besluit is het feit dat Kroatië in feite een land in oorlog is. „Op zich is er in Istrië nog weinig gevaar, maar wij willen niet het risico lopen dat onze jeugdleden onverwachts toch met de oorlog worden ge confronteerd," zegt NWS-voor- lichter E. Stoop. „Denk aan de stroom vluchtelin gen die daar al aanwezig is en je mag best rekening houden met acties van desperado's, alles is daar mogelijk. Mocht een van on ze leden op eigen houtje toch mee willen doen, dan is dat op eigen risico." Daarop is, zo blijkt uit Stoop's verdere relaas, weinig kans. „De deelnemers reageerden echt wel teleurgesteld op ons besluit, maar de ouders bleken opgelucht. Die zagen het echt niet meer zitten, ook al waren de tickets al ge kocht." Nederland is na België het twee de land dat zijn deelnemers aan het wereldkampioenschap jeugd hengelen heeft teruggetrokken. Het besluit niet mee te doen viel vorige week al. „Wij wilden ech ter eerst de betrokken deelne mers op de hoogte stellen voordat wij ermee naar buiten traden," zegt Stoop. De terugtrekking is voor de jonge hengelaars vooral jammer omdat er voor hen geen alternatieven bestaan. „Voor seniorleden zijn er nog een Europees kampioen schap en een aantal internationa le wedstrijden. Voor onze jeugd leden is dit echter het enige be langrijke internationale treffen." De vijf deelnemers kwalificeer den zich na voorrondes, die wer den gehouden in de Westerschel- de nabij Borssele. De besten in die voorrondes plaatsten zich voor een na-selectie waaraan ook het team deelnam dat vorig jaar naar het wereldkampioenschap werd uitgezonden. Marco Goedegebure (Oud-Vosse- meer), Arno Rijnberg (Sint Anna- land), Jeroen Vermaas (Sint Maartensdijk), Marijn Faasse (Westkapelle) en Erwin Hilbert (Oost-Souburg) weten zich in ie der geval geplaatst voor de na-se lectie van 1996. t/m Vrij. 9.00 - 17.30 uur. la. van 9.30 - 17.00 uur. ind koopavond. Maandag gesloten. geven tel- ratis sex! Dikke vrouwen (40+) w kontakt met oudere hei Bel ook! 06-9543 (75cprr vrouw/man ex kontakt! TRIOSEX: 'n vrouw/a extra in bed. Sexl! 06-9 (75cpm) geven takt bij hun 75cpm) Luister naar gratis op pen van vrouwen. Maa keuze. De comp. schE direkt door 06-9665 (1gp vrouwen, naar haar jcpm) 'Cees M33S lelburg - De al jaren slepende problemen met aanrij- van de ambulances, hangen de Zeeuwse Staten jver de strot uit. Gisteren stemde het CDA in de sta- immissie tegen een nieuw onderzoek 'naar de knel- iien' en de fractie betoogde dat er maar eens zware fes moesten worden opgenomen in de vergunningen. laad de rest van de vergade- maar de roep om fusie diensten, die nu in Zee- let ambulancevervoer rege- jtak alom. Vooral een fusie Midden-Zeeland en i-Vlaanderen is gewenst, is zorgwekkend, om te jan- ai zeker in deze drukke toe- iperiode houd je je hart riep statenlid Sturm (Pv- Zoals gemeld is het belang- jsprobleem dat de aanrijtijd vijftien minuten niet overal kan worden gehaald, iur- en Recreatieschap voornemen de (verouderde) inden te actualiseren. Zij heeft rdening Hollandse Biesbosch ot en met 29 september aan- gt op het Stadskantoor. ng van het Natuur- en Recreatie- naam draagt, heeft de gemeend oeiend uit haar Vaartuigenverof- eiland overgedragen aan het 1990 de Verordening Waterge* id (V.W.P.) vastgesteld, ter ven/a" ning, de Plassenverordening,de de Caravan- en tentenverorde- grotendeels de structuur van ngrijke zaken zijn eerst vermei ,n een ieder een schriftelijk be- vaartuigenverordening. Dit mo r van het Natuur- en Recreatie* e concept-vaartuigenverordem 8 ran het schap, kamer 106 van te Dordrecht i de besluiten opnieuw gep1-^'1 ng treedt op de eerste dag va kendmaking. illandse Biesbosch, de secretaris, H.C.P. van Bokkum. onze verslaggever sizen - Bij het Nivon in Am- lazi, uitgever van cultuur- en is een nieuwe verschenen over de iwse Delta. li m overkanten' heet het 's tellende boek. De beschrijft Zeeuws-Vlaande- Zeeuwse eilanden en Goe- Makkee. De aandacht luit naar landschapselemen- lie het gevolg zijn van de tegen het water. wordt beschreven dat niet alleen een bedrei- !was, maar ook de poort naar van de wereld. Naar aan- daarvan komt de rol van in de maritieme ge- bis van Europa aan bod, de keur aan monumenta- die daardoor zijn ont- Kt boek zijn zes losse wandel- I fietsroutes opgenomen. De r kost 23,90. pze correspondent f!- Een 16-jarige jongen uit zondagmiddag in zijn "Plaats door een aantal jon- mishandeld en liep daarbij «Iffleuzingen op. I incident gebeurde toen de P "P zijn bromfiets over de ker!jorting reed. Plotse- f jwdhij vastgegrepen en van '""mer getrokken en op de aanleiding daartoe |oor enkele van zijn be- en getrapt. Daar- ;en op aan een atjn aanvallers waren zeggen. zeker niet in het drukke toeris tische verkeer. Onderzoek Maar op tafel lag een voorstel van gedeputeerde De Kok (Volksge zondheid) om geld uit te trekken voor een onderzoek naar de knel punten, uitgevoerd door een ex tern bureau. De Kok heeft dat onderzoek hard nodig, als breek ijzer om de rijksbijdragen om hoog te kunnen krijgen waardoor er meer personeel en ambulances kunnen komen. Het Centraal Orgaan Tarieven, dat over de centen gaat, erkent de Zeeuwse knelpunten namelijk niet en geeft Zeeland naar ver houding evenveel als een provin cie met minder moeilijk te be strijken eilanden, landbouwveer- keer, recreatiefiles en andere za ken waar ambulances hinder van hebben. Iedereen kende de knelpunten al wel ('Al jaren en jaren,' volgens WD-statenlid Koster), maar De Kok wil ze hard aangetoond zien. „Dat is dan een middel om daad kracht te tonen, anders zit ik met de handen op de rug," zei de ge deputeerde, die aldus de onmacht en krachteloosheid van het pro vinciebestuur aantoonde. Versnippering Want de werkelijke problemen liggen in de versnippering van al le organisaties die in Zeeland het ambulancevervoer regelen en maar niet tot elkaar willen ko men. Elk clubje houdt vast aan de eigen indentiteit. In Zeeuws- Vlaanderen bijvoorbeeld zijn twee organisaties, Tholen heeft een heel eigen systeem, kompleet met eigen telefooncentrale. Op Walcheren en de Bevelanden hebben de brandweren ook een dikke vinger in de pap, vervoer ders en verzekeraars spreken hun woordjes mee, maar de haast ide ale situatie, dat alles centraal wordt geregeld door de GGD, zo als in andere provincies, zo ver is Zeeland nog niet. Noodgebied Dat is ook een reden dat het Cen traal Orgaan Tarieven de hand op de knip houdt. Fusies, doelmatiger werken, het spaart geld uit dat ingezet kan worden voor de ambulances en het personeel, zo luidt de redene ring. Den Haag heeft Zeeland al om een noodoplosing verzocht maar geen geld beschikbaar gesteld. Als kleine maatregel gaat het provinciebstuur nu wel bekijken of in 'het noodgebied' Schouwen helikopters kunnen worden inge zet. GS onontkoom- iet werk om de bo lt uit a„'e maken zodat ze een ^dubbeldekker is besloten, Pas eind 1996 klaar. Hfelbaar. vond het sta- unse VnU?11 Van de Zeeuwsch een *partii Sferen tij- 'ets 1®ever8adering- ^bftïtm®tdedöor- kaal en r ^en diensten F het bedril mili°enen stat rjgen hebben," Itiinï ii "ltd- Pleitte^ "^kamp van de oude ver- W onder 'makkelijke Staatssecretaris A. van Dok (r) is erg te spreken over haar eerste werkbezoek aan Zeeland. foto jaap wolterbeek Door Cees Maas HET was haar buitengemeen goed be vallen. Haar eerste werkbezoek aan Zeeland. In het antieke hoogaarsjacht De Wet zeilde ze met een delegatie van het provinciebestuur op een stijve bries over de Oosterschelde. „Prachtig, zo prachtig hier, met al dat wa ter." En ze had aan het roer mogen staan, maar dat vergde nogal wat duimkruit, die grote plank recht houden. Staatssecretaris Van Dok praatte eerder die dag een heel uur met een campingbaas over haar beleid en zijn zaken. Campingbaas Brinkman had zo'n interesse uit Den Haag nog nimmer ervaren, vertelde hij verbaasd en gestreeld na afloop. Ze dronk glaasjes witte wijn ('precies mijn merk en knabbelde toastjes zalmtartaar in de eikehouten roef van de hoogaars. Ze werd vrijgehouden door de gedeputeerde Van Zwieten die geen spijt zal hebben van de tocht, omdat Zeeland er een hele zak Haagse duiten aan over zal houden. Die zoete belofte borrelde op tussen het ge- kabbel van de golfjes, en men klonk er eens op. Van Zwieten zei zinnen als: „We zoeken plekken om de recreatie uit te breiden waar dat kan in de maatschappelijke context, zonder het milieu te schaden, de natuur te deren en zonder natuurlijk de kip met gou deren eieren te slachten." Ze lachte hem toe en probeerde ook een paar van zulke, maar ze waren korter en minder direct. Daarna ging ze heen, over de steiger naar haar gereedstaande dienstauto. Ze keek heel even naar het geraamte van het houten scheepswrak dat daar al jaren ligt te rotten. „Ik dacht eerst dat het kunst was, dat weet je nooit met zoiets," zo verbaasde ze zich nog. En toen was ze weg. Ineens weg. Op die mooie blauwe maandag van de zei lende staatssecretaris. feversla"ever L u'g - De Zeeuwse Staten leggen zich niet neer bij het an Gedeputeerde Staten (GS) om de veren in 1996 te la- F ren zonder reserveboot. en veilige omstandigheden' in te zetten als reserveboot. Daar kan wegens de veiligheidseisen geen sprake van zijn, hoorde hij van gedeputeerder Hennekeij (Ve ren). Woordvoerder Saman van de veerdienst PSD deelde nog mee dat de PSD getracht had een veerboot te charteren van de par ticuliere veerdienst Teso die tus sen Den Helder en Texel vaart. De PSD zag ervan af omdat er extreem hoge kosten aan kleef den. Inzetten van die boot met al les wat er bij kwam zou een uit gave van negentig miljoen gulden betekenen, duurder nog dan een nieuwe dubbeldekker. Van onze correspondent Terneuzen - De politie heeft bij een inval in een Terneuzens drug- pand een 25-jarige man uit Den Haag aangehouden. Hij wordt verdacht van het dealen in hard drugs en is ingesloten. In het belang van het onderzoek werd gisteren pas bekend dat het DOG-team op 11 augustus tot de actie overging. Al enige tijd be stond bij de politie het vermoe den dat het pand aan de Tweede Verbindingsstraat werd gebruikt door dealers in harddrugs. De po litie vond er tweehonderd gram verdovende middelen, een scher pe patroon en een busje met traangas. Dat alles werd in be slag genomen. Van onze correspondent Nieuwvliet - Voor de zoveel ste keer dit jaar zijn op een weg in West-Zeeuws-Vlaan deren spijkers gestrooid. Dit keer was dat het geval op de rijweg van de Zeedijk te Nieuwvliet. Een 22-jarige automobilist uit IJzendijke reed hierdoor twee banden lek em deed hiervan aangifte. Het is de politie bekend dat meerdere automobilisten in het afgelopen weekeinde hiervan het slachtoffer wer den. Ze deden echter geen aangifte. De brandweer is tot gisteravond half negen bezig geweest met het nablussen van een brand in een schuur in Axel. foto canule schelstraete Van onze verslaggeefster Axel - Een korte hevige brand heeft gisteren voor naar schatting een ton schade aan gericht aan de schuur van melkveehouder B. Nooijen aan de Seydlidtzweg in Axel. De brandmelding kwam rond 17.30 uur bij de brandweer bin nen die daarop met twaalf man uitrukte. „Na enkele minuten hadden we het vuur al onder con trole," vertelt commandant C. de Pooter. „Dat kwam omdat er een groot gat in het dak ontstond. Dan komt er lucht bij en kan het vuur weg." Het nablussen duurde evenwel nog tot 20.30 uur omdat er veel hooi in de schuur lag. In de hoek waar het hooi lag is waarschijn lijk ook de brand ontstaan. „Hooibroei," legt De Pooter uit. „Dat is een chemische reactie die kan ontstaan als nat hooi in een warme ruimte ligt. Er lag onge veer vijftien tot twintig ton hooi. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - De reformatorische registeraccountant Roza uit Veenendaal heeft bij het Zeeuwse provinciebestuur een schadeclaim van 2,5 miljoen gulden ingediend. Dit is een regelrecht gevolg van de door deze krant onthulde rusthuizenaffaire, die de ge moederen af en toe nog bezig houdt. Betaalt Zeeland niet, dan sleept Roza de provincie voor de rechter, zo luidt het dreige ment. Roza claimt schadever goeding en loonderving omdat de provincie een proces tegen hem begonnen is bij de Raad van Tucht van het Nivra, het Nederlands Instituut voor Re gisteraccountants. Dat kan Ro za zijn zaak kosten. Zeeland vindt dat Roza ten on rechte jaarrekeningen heeft goedgekeurd, waardoor het ou de bestuur van de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland kon sjoemelen met tonnen aan geld. Justitie heeft in de zaak vals heid in geschrifte vastgesteld. Het wordt druk bij het Nivra, want Roza heeft naast zijn mil joenenclaim aan Zeeland, bij de Raad van Tucht ook zaken aangespannen tegen de ac countants Moret, Ernst Young en VB Accountants, die het gesjoemel hebben aange toond. Vari onze verslaggever Hansweert - Gisterochtend is het onder Cypriotische vlag va rende zèeschip Pilefs op de Westerschelde in problemen ge raakt. Als gevolg van een motorstoring raakte de Pilefs, die ge laden was met cokes en richting Antwerpen voer, onbestuur baar. Op het moment dat dit gebeurde was toevallig een boot van de water- politie vlak in de buurt. De bemanning van het schip trachtte de hoofdmotor nog aan de praat te krijgen, maar dat lukte niet. Vervol gens werden de beide ankers neergelaten in een poging het schip af te remmen, zodat het niet op de dijk bij Hansweert zou lopen. Het politievaartuig schoot daarbij te hulp door tegen de bakboordzij de van het schip te duwen, om minimaal het achterschip in diep water te houden. Dat lukte gedeeltelijk totdat er sleepboten ter plaatse wa ren. Wel geraakte het voorschip nog aan de grond. Uit een onderzoek aan boord bleek dat de filters in de brandstoflei ding verstopt waren. Ook verspeelde het schip het stuurboordanker. De bemanning kreeg de motor toch nog aan de praat, maar op last van de verkeersleiding in Hansweert mocht het schip enkel zijn tocht ver volgen onder begeleiding van een sleepboot. Van onze verslaggever Oostburg - West-Zeeuws-Vlaanderen staat donderdag 30 no vember in het téken van het verkeer. Naast de officiële opening van de rondweg om Oostburg door verkeersminister Jorritsma is er die dag een uitgebreide verkeersmarkt en een symposium over het landelijke experiment 'duurzaam veilig verkeer'. Dit laatste onder voorbehoud dat de regionale deelnemers aan dit demonstratieproject net als het Rijk over de brug komen met geld voor de uitvoering van duurzaam veilig in West-Zeeuws-Vlaande ren. De besluitvorming daarover krijgt de komende maanden zijn beslag. Het Rijk stelde onlangs 83 mil joen gulden beschikbaar om de West-Zeeuws-Vlaamse wegen de komende vijf jaar ingrijpend te veranderen. Het gebied is met name gekozen als proeftuin om dat het aantal verkeersongeval len in vergelijking met de rest van Nederland daar extreem hoog is. Van de provincie Zee land, het waterschap Vrije van Sluis en de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg moet in to taal 33 miljoen gulden komen om duurzaam veilig in de praktijk te brengen. Doelstelling van duurzaam veilig is het aantal dodelijke verkeers slachtoffers met zestig procent terug te dringen en de gewonden- cijfers met veertig procent. Naast de ingrijpende herinrichting van de wegenstructuur iri West- Zeeuws-Vlaanderen moet dat worden bereikt door gedrags beïnvloeding van de weggebrui kers. Waar het symposium over het verkeers veiligheidsproj eet plaatsvindt en hoe het program ma van de studiebijeenkomst er uit ziet, is nog niet bekend. Van onze verslaggeefster Nieuw-Namen - Een vrouw uit Nieuw-Namen is gisteravond ge wond geraakt aan het gezicht toen ze met de auto over de Ver- cauterenweg reed. Bij de kruising met de Emmaweg reed ze recht de zeedijk over om in het land van Saeftinge uit te komen. Het ongeval gebeurde rond 19.00 uur en is waarschijnlijk te wijten aan de hoge snelheid waarmee de vrouw reed. Toen de auto aan de andere kant van de dijk tot stil stand kwam, kon de vrouw er zelf uitkruipen en hulp inroepen. Ze is naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen gebracht alwaar de wonden in het gezicht zijn ge hecht. Volgens de politiewoord voerder was het een groot geluk dat de vrouw haar autogordel aan had tijdens het ongeval. Ook de brandweer van Nieuw- Namen werd nog opgetrommeld omdat er rook uit de auto kwam. Dat vuur was volgens de politie snel geblust. Dat hebben na het sein 'brand mèester' met een shovel naar bui ten gereden en uit elkaar getrok ken. Hooi smeult heel lang na." In de schuur stonden geen dieren, maar alleen landbouwwerktui gen. De boer had die zelf al naar buiten gereden toen hij het vuur ontdekte. De schuur was onge veer vijftien bij dertig meter groot en niet ouder dan twee tot drie jaar, aldus de brandweer commandant. Ook persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten kiezen voor regionale en pu blieke tv in de provincie, uitgevoerd door Omroep Zeeland en gefinancierd door een heffing op de omroepbijdrage zoals dat nu ook bij de regionale radio gebeurt. Datjbleek gisteren tijdens de zitting van een statencommissie waar een voorstel van GS ter beoordeling lag. Dat haalde het met glans. Het CDA-statenlid De Looff stelde dat regionale tv zonder lastenverzwa ring niet kan en zei dat er een publieke omroep in Zeeland moest ko men, geen commerciële. Andere statenleden vielen haar bij. De Zeeuw van D66 pleitte ervoor eerst een marktonderzoek te houden 'want misschien willen de Zeeuwen wel meer betalen dan we vermoeden'. Allen waren het erover eens dat de politiek zich verder terughoudend diende op te stellen en uitvoering aan Omroep Zeeland moest overla ten die doende is een bedrijfsplan op te stellen. Versnelde invoering van regio-tv is in Zeeland wellicht mogelijk, zo opperde gedeputeerde De Kok (Media), omdat door de tv-toren in Goes beschikt over alle technische middelen. I i i' V I I

de Stem | 1995 | | pagina 11