Rijk Brazilië schuilt voor misdaad DE STEM BUITENLAND Na een hittegolf worden j minder kinderen geboren ^S/0etbalbond daar ZATERDAG 12 AUGUSTUS iggp Senhor Alberto en senhor Manuelfr.) zijn in dienst bij de particuliere bewakingsfirma die de veiligheid van de bewoners in het afgesloten bungalowpark 'Condominium Recanto dos Beija Flores' Sao Paulo moet garanderen. Een drieëneenhalf meter hoge met schrikdraad uitgeruste muur omgeeft het terrein met vijftien luxe vrijstaande woningen. De bewoners betalen per maand 500 gulden aan servicekosten. Daarbij is de drieploegen-bewakingsdienst inbegrepen, alsmede de onderhoudskosten van de wo ning en de tuin foto frans lindenkamp Door Frans Lindenkamp Sao Paulo - Poorten van dik staal, stevig rasterwerk voor de doorgaans piepkleine ramen, bovenop de om heinde muren vervaarlijk uitstekende ijzeren pinnen of glasscherven en - voor wie het ongemak voor lief neemt - een afschrikwekkende duitse her der of een doberman om ongewenst bezoek op veilige afstand te houden. Overal in Brazilië geven woonwijken dezelfde aanblik. Zelfs in de dunbe volkte binnenlanden verschansen mensen zich in hoge torenflats uit vrees ten prooi te vallen aan roof zuchtige bendes die - van stad naar stad trekkend - gewapende overval len op bestelling uitvoeren. Brazilianen van hoog tot laag leven als 'gevangenen' binnen hun eigen burcht. Menigeen die zijn woning noodgedwon gen voor onbepaalde tijd alleen moet la ten en geen oppas heeft kunnen regelen, barricadeert de deuren van binnenuit met stalen stangen en vergrendelt de ra men met hangsloten. Bij thuiskomst al tijd weer dezelfde vraag. Zullen we alles nog aantreffen? Industrie van angst De 'industrie van angst' biedt werkgele genheid aan naar schatting een half mil joen 'guardas'. Zij zijn werkzaam bij banken, grootwinkelbedrijven, shop- pingcentra, fabrieken en overheidsinstel lingen of worden simpelweg ingehuurd door de wijkbewoners om 's nachts op straat een oogje in het zeil te houden. Voor zover het binnen het financieel be reik ligt, nemen Brazilianen alle soorten voorzorgsmaatregelen om de kans op een inbraak of roofoverval te reduceren. Het zet evenwel niet zoveel zoden aan de dijk. Zelfs het sterk gestegen wapenbezit kan de misdadigers niet ontmoedigen. In tegendeel, zij leggen bij hun criminele operaties steeds meer brutaliteit aan de dag. Er is een duidelijke tendens zichtbaar. Naarmate iemand zich beter indekt, neemt het risico op een fatale afloop toe. Wie bijvoorbeeld zijn auto heeft uitge rust met een geheim mechanisme dat de brandstoftoevoer - kort na de roof - af snijdt, loopt het gevaar om in zijn eigen wagen ontvoerd te worden omdat de overvallers vrezen dat zij onderweg stil komen te staan. De irritatie die dat te weeg brengt, bekoopt de eigenaar niet zelden met de dood. Villa's met alarm, electronische poorten en een intern tv-circuit zijn ook niet lan ger gevrijwaard van plundering. Menig maal vermommen de bandieten zich in dienstkleding van de telefoonmaatschap pij of een ander overheidsbedrijf. Bij aankomst wordt de auto van de heer of mevrouw des huizes omsingeld en - een maal binnen - slaan zij vervolgens hun slag. De familie kijkt gekneveld toe en krijgt vrijwel altijd een pistool tegen de slaap gezet om de code van de kluis en de geheime bergplaats van sieraden prijs te geven. Dergelijke overrompelingen ontaarden niet zelden in roofmoorden, omdat de dieven steeds minder geduld aan de dag leggen. Een bewoner uit de betere buur ten van Sao Paulo moest recent een smeekbede om in leven te worden gelaten met de dood bekopen. De overvallers hadden hem urenlang in zijn auto door de stad gereden. „Amigo, in naam van mijn vrouw en kin deren spaar me." Marcelo Kneese - een 54-jarige huisarts - kon de geëiste 13.000 gulden niet op tafel leggen die misdadi gers in zijn huis dachten aan te treffen. Met het geld wilden zij een politiecom missaris omkopen die de vlucht van een gearresteerde collega zou vergemakkelij ken. Zijn met veertien kogels doorzeefde lijk werd daags erop in een kreupelbos aangetroffen. „Hij noemde me een vriend en terwijl hij om genade vroeg, maakte hij aanstalte om me te omarmen," biechtte de moorde naar later op het politiebureau op. „Hij zette me tegenover mijn collega's voor schut. Ik heb geen vrienden. Indien ik hem niet had afgeschoten, zouden ze me voor doetje hebben uitgemaakt," zo klonk zijn excuus. Schrikdraad De statistieken tonen de kille 'inflatiecij fers' waaraan een mensenleven in Brazi lië bloot staat. Op een bevolking van 150 miljoen inwoners werden vorig jaar 39.000 mensen vermoord. Dat is relatief gezien bijna driemaal zoveel als in de VS. Op de as Rio-Sao Paulo is het aantal moorden in de afgelopen vijftien jaar verdrievoudigd. In beide steden wordt elk kwartier een auto gestolen. Elk jaar worden in Rio honderden zakenlui ont voerd. Alleen al in de deelstaat Sao Paulo met z'n 34 miljoen inwoners vonden vorig jaar twaalfduizend geregistreerde inbra ken in woningen plaats. Daarvan waren 1821 roofovervallen waarbij de bewoners gegijzeld werden. Het merendeel 1703 betrof vrijstaande huizen. In 118 gevallen kozen de misdadigers luxe appartemen ten in bewaakte flatgebouwen als doel wit. In dit gewelddadige klimaat - waarbij de overheid een passend antwoord schuldig blijft op de toenemende maatschappelij ke onveiligheid - zoekt iedere burger, al naar gelang z'n financiële draagkracht, naar oplossingen. De bemiddelde klassen onder de Brazilianen gaan daarbij het verst. Projectontwikkelaars spelen handig in op de angstgevoelens. Aan de rand van de steden zijn met vestingmuren en wallen omheinde bungalow- en flatparken de laatste twintig jaar als paddestoelen uit de grond gerezen. Het is het antwoord van de bevoorrechte Brazilianen op het verlangen naar veilige woonwijken zoals hij die kent uit Ameri kaanse films. Deze zogenoemde afgeslo ten 'condominiums' zijn uitgerust met een veelkoppige geüniformeerde particu liere bewakingsdienst. De wacht bestaat meestal uit voormalige politieagenten, die dit werk hebben ge kozen vanwege de hogere beloning. Af hankelijk van het door de bewoners geïn vesteerde kapitaal hebben de 'guardas' beschikking over uitkijktorens, walkie- talkie's, waakhonden en niet zelden doen zij met vuurwapens binnen handbereik de ronde. Vanuit het wachthuisje waar zij de knop van de elektronische toegangspoort be dienen, kunnen de veiligheidsbeambten bij onraad direct radiocontact zoeken met de politie. Bovenop de metershoge muren - die veel tuinen van de late mid dagzon beroven - prijken schijnwerpers en schrikdraad. Eenieder die binnen wil, moet zich identificeren. Pas na toestem ming van een van de bewoners krijgt de visite toegang, maar niet voordat num mer, merk en kleur van de auto zijn geno teerd en het legitimatiebewijs in verze kerde bewaring zijn afgegeven. Sommige van deze vestes - zoals het Condominium Novo Lebion aan de kust even buiten Rio de Janeiro - hebben het karakter van haast autonome mini-stad jes. Het complex bestaat uit acht super- de-lux flatgebouwen en talloze bunga lows. Binnen het van de buitenwereld af gegrendelde terrein functioneren win kels, sportclubs, een restaurant en zelfs twee scholen. De bewoners betalen per maand bijna duizend gulden aan onder- houds- en servicekosten. Diverse van hen rijden in gepantserde auto's met kogel vrij glas. Werksters en ander personeel heeft alleen toegang met speciale pasjes. Alle voorzorgsmaatregelen ten spijt kon eind juli niet voorkomen worden dat een zwaarbewapende bende ontvoerders met een smoes langs de zeskoppige wacht glipte en op klaarlichte dag een directeur van een containerfirma kidnapte. In een regen van kogels vluchtten de bandieten met de man op de achterbank. „Dit is de harde Braziliaanse realiteit. We waanden ons hier veilig tegen de golf van crimina liteit, maar de praktijk leert anders," verzucht Carlos Nobrega. „De bewoners commissie zal zich nu moeten beraden over de aanschaf van wapendetectors bij de drie ingangen," aldus de 40-jarige econoom. Privé-chauffeur De bewoners van 'Novo Lebion' staan perplex. Binnen het condominium lijkt alles rozegeur en maneschijn, maar een recent onderzoek waarschuwt dat kinde ren die in deze overbeschermde leefwe reld opgroeien een volledig verwrongen wereldbeeld ontwikkelen. De glazen stolp van de 'sociale apartheid' werkt als een selectief filter om ongewenste invloe den van buitenaf te weren, maar impli ceert tevens dat de enige glimp die deze kinderen van de complexe buitenwereld opgevangen tot hen komt via de televisie of via het wekelijkse parcours dat in de auto met privé-chauffeur leidt van school naar huis en van de elite-sportclub naar het shoppingcentrum. Contact met de jeugd uit de sociaal zwakkere klassen in de sloppenwijken hebben de meesten van hen nog nooit ge had. Vakantie- en bijbaantjes - die bij ons een doodnormale zaak zijn - vervult de jeugd van rijke komaf niet. Hun ouders vinden tijdelijk ongeschoold werk te min. Bovendien past het niet in de streng gescheiden Braziliaanse klas senmaatschappij. Het beeld dat deze kin deren van de dagelijkse realiteit hebben, baart psychologen zorgen. Zij betwijfe len of zij later wel de concurrentieslag aankunnen op de steeds veeleisender wordende arbeidsmarkt. Honden De ontboezemingen van jonge pubers zijn schokkend en zitten vol vooroorde len. Daar waar hun minder bevoorrechte leeftijdsgenootjes zonder al te veel pro blemen hun weg vinden in het labyrint van de miljoenenstad, geven velen van de 'condominiumkinderen' volmondig toe in paniek te raken, wanneer zij alleen wor den gelaten achtergelaten in het centrum. De meesten weten niet met de bus of me tro te reizen. „De enige keer dat ik in de ondergrondse heb gezeten, was met mijn moeder in Parijs," vertelt de 15-jarige Juliana Moreira. „Het stadscentrum wordt bevolkt door dieven, moordenaars en ongemanierde mensen," zo weet de 11-jarige Carlos Naso, die daarbij op merkt dat hij een paar weken geleden vanuit de auto van zijn vader het eerste straatkind van zijn leven heeft gezien. „Zij leken eerder op bedelende honden, dan op mensen." De 13-jarige Giulana Castro zegt alle contact met enigszins vreemd ogende personen te vermijden. „Ik ben bang van vieze slechtgeklede mensen. Er gaat een dreiging vanuit." Alexandre Gerk (12) uit het bovengenoemde Condominium Novo Lebion in Rio zegt dat het levensgevaar lijk is om de bus te nemen. „Die zit prop vol met armoedzaaiers." Hij weet niet waar de wijken fcópabana en Ipanem met hun wereldberoemde stranden liggen. Carolina Vergara (13) erkent dat zij de hand van haar vader niet heeft losgelaten de paar keer dat zij met hem naar Sao Paulo is geweest. „Mijn hart klopte in mijn keel." Inkomensverschillen Mario Flavio - direkteur van het elitaire Mackenzie College - erkent het ver schijnsel. „Veel van onze leerlingen ken nen Miami beter dan hun geboortestad Sao Paulo," zo antwoord hij veelbeteke nend. De psychologe Isabel Kahn is som ber gestemd over het aanpassingsvermo gen van deze wereldvreemde kinderen. „Ze zijn een ster op computergebied, maar op het moment dat zij hun vleugels moeten uitslaan, vallen ze door de mand." „Mensen ontdekken zichzelf en hun plaats in de maatschappij, wanneer zij bloot staan aan sociale conflicten. Dat kan alleen temidden van pluriformiteit en diversiteit. De homogene populatie van het 'condominium' - waarbinnen ie dereen eikaars gelijke is - heeft een ver stikkende uitwerking op het rijpingspro ces van de jeugd. Bij velen is nu al een ge brek aan doorzettingsvermogen en weer baarheid zichtbaar", meent Kahn. Ouders van deze 'condominiumkinderen' erkennen de keerzijde van hun woonwij ze. „Ik ben inderdaad bang dat mijn zoon niet het vereiste realiteitsbesef ontwik kelt. Maar liever deze prijs, dan de prijs van een ontvoering," zo argumenteert André Trigo, vader van de 11-jarige Pe dro. Ook hij weet dat er iets grondig fout zit in Brazilië. Maar of het de schandali ge inkomensongelijkheid is laat hij in het midden. Sociologen zien het in ieder geval wel zo. Zij noemen de oneerlijke verdeling van de welvaart algemeen als een van de be langrijkste oorzaken voor de geweldstoe- name. Uit een onlangs gehouden studie van de Wereldbank blijkt Brazilië samen met Botswana de schandaligste inko mensverschillen ter wereld te kennen. Tien procent van de bevolking - en daar bij behoren alle inwoners van condomi niums - gaat aan de haal met de helft van het bruto nationaal produkt. De aller armste twintig procent moet genoegen nemen met twee procent van de koek. De doorsnee kapitaalkrachtige Brazili aan onderkent het probleem, maar steekt zijn kop in het zand zodra het onderwerp ter sprake komt. Zolang hij zelf (nog) niet het slachtoffer is geworden, waant hij zich veilig met zijn gezin binnen de afgegrendelde woongemeenschap. Met de schrijnende armoede wil hij vooral niet geconfron teerd worden. De vraag is hoelang hij het geweld buiten de deur kan houden. „Ain't no mountain high enough" zo luidt een zin uit een lied van Diana Ross. Geldt dat voor een berg, dan gaat het zeker op voor de muren rondom het condominium. Zeker is dat met het cement en debakstenen die in de muren zijn gaan zitten heel wat wonin gen in de sociale sector hadden kunnen worden opgetrokken. Ik wil even een misver stand rechtzetten. Het is in mijn ogen niet geheel on belangrijk. Want ik heb de in druk dat meer Nederlanders een glaasje wijn op z'n tijd best lekker zouden vinden, als ze weten hoe je met het begrip 'chambreren' moet omgaan. Hoewel ik de correspondent in Frankrijk ben, moet u nu van mij geen uitgebreide les vino- logie verwachten. Want ik heb niet de pretentie dat ik een uit gelezen kenner ben. Wel vind ik een glas op z'n tijd lekker en ik vind het ook wel leuk om er over van gedachten te wisse len. Een van de eerste dingen die ik in Frankrijk leerde, is dat wijn helemaal niet heilig of plechtig is. Dat staat in nogal schril con trast met de vaak verheven ideëen van al die mensen, die in Nederland voor kenner wil len doorgaan. De meeste wijn die hier wordt gedronken is geen 'grand cru' bij een exqui se diner, maar het gaat om sim pele edoch goede flessen, die vooral voor de gezelligheid worden genuttigd. Bijna alle Fransen vinden wijn simpel weg een alcoholische drank, gewonnen uit druiven. Zonder poespas. De eerste jaren van mijn ver blijf hier hadden de Fransen de gewoonte om het bij vrijwel ie der maal te drinken. Die ge woonte loopt duidelijk terug, om de simpele reden dat de al coholwetgeving in het verkeer ook hier is aangescherpt. Te genwoordig mag je nog maar vijf promille in je bloed heb ben. Dat was toen ik hier aan kwam nog acht promille. Bo vendien werd er halverwege de jaren tachtig nog heel luchtig over alcohol in het verkeer ge daan. Dat is nu anders. Maar goed, ik dwaal af. We zouden het over chambreren hebben. Ik schrijf dit alles naar aanleiding van een recent be zoek aan Nederland. Met een club vrienden gingen we naar een restaurant. Daar schonken ze tot mijn grote plezier een heerlijke bordeaux supérieur van mijn goede vriend Christi an Boissonneau, Chateau de la Vieille Tour. Ik proefde voor. En wat ik vreesde werd bewaarheid. De wijn was veel te warm. In het restaurant heerste een tempe ratuur van 21 a 22 graden. De wijn dus ook en verloor daar door zijn totale charme. Ik vroeg aan de ober of hij enkele wijnkoelers op tafel kon zet ten, zodat we de fles bordeaux af en toe in het ijs konden dom pelen, om de temperatuur zo iets terug te brengen. Wat ik vreesde, gebeurde. De ober keek me sprakeloos aan. Mijn vrienden begonnen te gillen van het lachen. De man in het zwart hervond zijn spraakver mogen en zei: „Maar dit is rode wijn. Die koel je niet." Mijn antwoord was minstens zo ad rem: „Ja wel hoor. Dat doen we vooral wanneer de wijn veel te warm is. En dat is—ie." Hoofdschuddend ging de man op zoek naar koelemmers. Mijn vrienden maakten me voor gek uit en meenden dat een te lang verblijf in Frankrijk levensgevaarlijk moest zijn. Maar de emmers kwamen. De "CB"- z apparat nu vanaf 14 Breda/Princenhage wijn werd gekoeld. En uj delijk was zowat iedereet met me eens. Iets »t;, kwam de Chateau de laVi Tour veel beter tot z'n teel Chambreren door Wilko Voordouw Nu zult u denken: leuk di gelijk kreeg, maar daar hel wij geen boodschap aan. 1 het verhaal gaat nog iets der. Want dit verhaal is lustratie van het misverst rond het chambreren, l eenieder weet is chambri het op kamertemperat brengen. Het begrip bestaa enkele eeuwen. In die rt ruchte tijden aan het Frankrijk had het be mertemperatuur een and inhoud dan nu. Toen was de temperatuur vorstenhuizen vijftien a graden, precies de ten» tuur die een mooie borde moet hebben om ons te gen. Bij een lagere ten» is een merkwaardige meta- yan het dagelijks leven. „a| wordt volop voor de gek ■jouden, genaaid, be- '•mieterd, verraden, zolang het niet te WOrdt en het niet idioot grote bedra- gaat, interesseert buiten de recht ss betrokkenen mand een, bal. Hoe jen is dat in de sport, ut er één alinea on- steboven in een con ti betreffende de van een mid- tuur verdwijnen de een te hoge temperatuur»' gZvoetbaïler?*De den de wijnaroma's een so' is te klein. Passen soep. De wijn werd vroegerf waard in kelders. Daar heet een temperatuur van rond tien graden. Het chambren het 'kameren' - kwam er neer dat de wijntemperal moest oplopen naar dieft ze vijftien tot zestien gradet Sinds de uitvinding van de trale verwarming is er in huizen echter het nodige anderd. De heersende ter ratuur in onze eetkamers dicht bij de twintig zodra de zon schijnt is hel snel warmer. Het gevolg is f de wijn ook die temper*' aanneemt, en daardoor slij ken minder lekker is. Chambreren anno 1995 s voorzitters van Fey- jord en Roda dezelf- tactieken toe tijdens I handjeklap waar- te dagelijks bedrijven, «dehands auto's, den en aardappelen j eigenaar verwisse- i? Limburg, Rotter- m-Zuid, gans het land tter niet over uitge lat. Dagelijks raken wel ergens twee sitmaten slaags om it de een een aas in ju mouw verstopt had 'er met de poen van ander vandoor wil tan. Niks nieuws onder zon, de moeite van dan ook het volgende moe( vermelden niet zijn: een fles rode wijn wordf B[(j Totdat het twee en toe in een ïjsemmergf om zo gekoeld te worden, zet een fles wijn enkele voor de maaltijd in de kast. Dat is helemaal niel Is de wijn dan uite'indelijl fris, maak dan een balvt met de twee handen en slj deze om het glas. De wordt dan bliksemsnel vi warmd. Die lange uitleg overtuij mijn vrienden niet. Ik was voorwerp van spot, die Maar dat kon mij niet schel Mijn tevredenheid was gi omdat ik de wijn van Chrisl Boissonneau recht had gedi Tenslotte: in het gewone ii lijkse Franse taalgebruik!) kent 'chambreren' vaak in guurlijke zin 'in de men'. Maar u mag van nemen, dat ik u hier gechambreerd. In vino vent of vrij vertaald: zo waar als i wijn drink. Warmte leidt tot hormonale veranderingen Detroit (ap) - Seks lijkt niet te gedijen bij hoge temperatun Negen maanden na een hittegolf worden er beduidend®# kinderen geboren, zeggen Amerikaanse onderzoekers die' fers over de jaren 1941-1988 uit tien Amerikaanse staten# ben bekeken. Overigens hoeft niet alleen ver minderde lust een rol te spelen. De hitte heeft vermoedelijk ook invloed op de hormoonhuishou ding en andere lichameljke pro cessen, zeggen de demografen die het onderzoek hebben uitgevoerd - David Lam van de universiteit van Michigan en Jeffrey Miron van de universiteit van Boston. Schapen Zo schijnt zomerhitte een verla ging van het aantal spermatozoï den en verhoogde kans op mis kramen tot gevolg te kunnen heb ben en bij schapen treden na langdurig verblijf in zonlicht hormonale veranderingen op. Veel is echter nog niet bekend over dergelijke lichamelijke pro cessen. Het door Lam en Miron gevonden verband tussen hoge temperaturen en een laag geboor tecijfer bleek zeer opvallend. Ge middeld werd een zes graden ho gere temperatuur het volgend voorjaar gevolgd door een vier tot zes procent lager geboortecijfer. Airconditioning Bij extreme hitte is er een nog duidelijker verschil te zien: In Georgia constateerden Lam en ui uiuuuci 6—- Miron voor de jaren 1941-1967 verhoogd geboortecij mernaJ een vermindering van het aantal Maar lange, zwoieie dat? april-geboorten met tien procent, ten hebben wel dui wanneer de gemiddelde tempera- fect: In Zweden n»q maanden na M'a eDtnfl maar liefst dertig P kinderen ter wereld- De onderzoekers konden pi zien wanneer aircondffl zijn intrede had ge^an,'J: Amerikaanse huizen. „In®l vijftig werden er in pi Louisiana in september e» cent meer kinderen gcJor j in maart, april of mei, „Nu worden er in de her maar 20 procent minder m geboren dan in hetvoo^ John Bancroft van het K« stituut voor seksueel ona van de universiteit van zei dat het onderzoek vanw Miron eerdere vindingen „Bij hoge temperaturen het gevoel van welbj waardoor waarschijn^ J tot seks afneemt. VolgI croft is vooral de ve1 lust, en in veel minderen»'' mogelijke verlaagde v held, de oorzaak van het 1® wijzing kunnen vinden sen ertoe brengt kaar te zoeken. ,„„ardete* Zelfs in Minnesota, peratuur in januari jjl 18 en min 6 Celsius sM»®| in oktober geen spr. Wallers betreft, en het kaart- ;raad de doden en gewonden Bosnië en Burundi van de -otpagina verdrijft. Aan de en- >1 van Marco van Basten zijn de gelopen twee jaar meer woor- .n besteed dan aan 'alle 'doden i gewonden op alle wegen in Ierland en Italië samen. Sport een podium waarop iedere eet tot een donderslag met ïlang natrillende echo's ven wordt, it was Jean-Pierre Papin dus *o vergeten toen hij in een on- iwaakt ogenblik rondbazuinde it de Europa Cup-finale tussen jympique Marseille en AC Milan iocht zou zijn. De Fransen men destijds met 1-0, volgens »n mede omdat er twee Itali- tnse spelers waren omgekocht. Jevoorzet van Papin werd door ilJEFA dankbaar ingekopt: of weer maar zo vriendelijk wil |iom in Noyon opheldering te «en geven en man en paard noemen. '°P het inmiddels bij Baye- München voetballende ora- weer in zijn schulp kroop, loog dat hij verkeerd geci- was, en vervolgens, toen (helemaal klem zat, knarsen- jjWend beweerde dat hij uit zijn gekletst had. Zodat het nu de intentie en de kwaliteiten J1 de inquisiteurs van de UEFA tel hangen of er echt iets bo- water komt. 'moet niet al te veel van ver dorden. De schanddlen Arminia Bielefeld en Stan- wik zijn al bijna vergeten, de recentere toestanden Olympique en Bernard Ta- "og lang niet. Het zal de opese voetbalunie derhalve oeste bevallen als er niets bo- water komt. :,ii's'e b?pen dat de Franse of se justitie zich geroepen om weer eens een kijkje te "emen jn het schemerach- '^"and. Zoals de Britse o ndadimussen Bruce Grob- EL nsSe9ers en J°hn Fas- corruPtie en omko- chulrtini LClële rtaat van be' de Enn 'ï9 9esteld, terwijl Alw*hd op zat te wachten. "antiK.' °m de opvattin" man»ni Hoeness te toetsen. dul%e?n J,an uapins huidi9e len darh!I 1unc,hen zei wat ve- tiensen 2 ,apie heeft zo veel toeesDew cbt' dan maken ^lru^eerofminderook fijnen' tuur in de voorafgaande augus tusmaand van 25 naar 28 graden Celsius was gestegen. t

de Stem | 1995 | | pagina 8