KNIL voerde 10 tot 30 vecuties uit' Geslachtskeuze-kliniek gaat toch open Sail trekt opnieuw honderdduizenden Groeiende zorg over veiligheid malariapillen Breuk bij jachtopzichters na 'malversaties' Hoogleraar Turbo Harrygaat failliet Reclamecampagne voor roken wordt stopgezet tjgTEM BINNENLAND A3 I iud-rapporteur in Indië: Lchief Rawagedeh t openbaar 'Directeur van recreatieschap nam steek penningen aan' G 12 AUGUSTUS 1995 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1995 8- In: Groot-Brittannië en imi Zaterdag in Engeland nog» zon. Verder half tot zwaar wolkt en en kans op t'. zondag in Engeland ook onweer. In Engeland eerst flink warm; maxima zond variërend van 17 graden i„? noordwesten tot 23 rondt den, 01 België en Luxemburg- i gang naar minder warm w met vooral zondag gere wolkenvelden. Op beide di kans op een regen- 0f' weersbui. Middagtemperai zaterdag van 24 graden zee tot 30 in het oosten- zoi dag iets lagere maxima Noord- en Midden-Prankrii Zowel zon als wolkenveld In de oostelijke departeme, ten soms een onweersbui in westelijke zondag kans 01 buiige regen. Zaterdag nog warm, zondag iets koeler m. maxima van 21 graden vla] langs het Kanaal tot 28 rom Clermont-Ferrand. Zuid-Frankrijk: Veranderlijl bewolkt en vooral in de oosl lijke departementen soms ei stevige regen- of onweerebt Middagtemperatuur zaterdi van 28 graden rond Bordeau tot 33 ten zuiden van Lvoi zondag in de westelijke hel iets koeler. Portugal: In het algemee droog en flink zonnig. Mie dagtemperatuur vlak aan ze rond 30 graden, landinwaar beduidend hoger. Spanje: Zonnig. In het noord, oosten eerst nog een aanhouJ dende kans op een regen onweersbui. Middagtempei tuur aan de costa's rond graden, landinwaarts tus de 35 en 40; langs de Golf Biskaje wordt het ongeveer graden. Canarische Eilanden: Vri zonnig, geleidelijk ook op een paar wolkenvelden. Droog. Soms een stevige noo| delijke wind. Maxima 30 den of iets hoger. Mallorca en Ibiza: Zaterd, nog kans op een enkele bu., Daarna zonnig en droog. Mid-j dagtemperatuur 32 graden. Italië: In het noorden soms et regen- of onweersbui. Verde veel zon. Middagtemperatuu tussen 29 en 32 graden. Griekenland en Kreta: Zor.. nig. Rond de Egeische Zee ta melijk winderig. MiddagtemJ peratuur langs de kusten rond 30 graden. Duitsland: Zaterdag in he. noorden en oosten veel zon; el ders naast zon ook kans op eet onweersbui. Zondag in de loof van de dag van het westen uitj opnieuw kans op onweer.' Maxima zaterdag rond 29 gra den, zondag een beetje lager. Zwitserland: Veranderlijk be wolkt en op beide dagen kar op onweer. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Oostenrijk: In het westen of beide dagen kans op onweer,] Elders flink wat zon en waar schijnlijk droog. Middagtem peratuur rond 28 graden. verslaggever JjjtDe omstreden Gen- JLek in Utrecht gaat l(1 open. De particuliere jjj heeft vijf artsen ge- w die bereid zijn om de ritiseerde behandeling die een kind met een ge- naar keuze zou geven, je voeren. afwijzingen van de politiek, Lpjndheidszorg, de kerk en Loot deel van de Nederlan- ithelpen niets. Even zag het er it dat de Gender-kliniek in i zou komen. De di- Ljtsloeg in juni haar arts P. tomdat hij slecht weerwoord a hem voorgelegde ethi- sche bezwaren tegen geslachts keuze. Roos kon zich soms zelfs in die bezwaren vinden. Een deel van de Tweede-Kamerleden had door de perikelen de illusie dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen met de kliniek. Maar oprichter B. van Deelen heeft de afgelopen maanden in alle rust doorgewerkt aan de op bouw van het Gender-behandel- centrum. Hij heeft naar eigen zeggen vijf artsen gevonden die de behandelingen uit willen voe ren. Wie de artsen zijn wil Van Deelen niet zeggen. Zij moeten zich eerst grondig voorbereiden op de materie. „Maar het zijn ge renommeerde artsen uit gere nommeerde ziekenhuizen." Volgens Van Deelen zijn goede afspraken gemaakt met de ge zondheidsinspectie. „We lichten onze cliënten zorgvuldig voor. Daarnaast hebben we zelf een aantal ethische regels opgesteld. Een paar dat bij ons een behan deling wil moet bewijzen dat het al een kind heeft," legt Van Dee len uit. „Het tweede kind mag al leen van de andere sekse zijn dan het eerste kind. Een tweede jon getje mag dus niet. Daarnaast ge ven we statische gegevens over de kans op slagen." Dat, de kans op succes, is een hei kel punt. Volgens de Gender-kli niek geeft de behandeling een kans van 85 procent op een jon getje. Ouders die per se een meis je willen kunnen daar voor 70 procent zeker van zijn. Veel on derzoekers menen dat deze per centages veel te hoog zijn. De kansen zouden zelfs niet veel ho ger dan 50 procent zijn, evenveel als moeder natuur garandeert. Minister Borst van Volksgezond heid heeft in juni tegenover de Tweede Kamer verklaard dat ze tegen geslachtskeuze-klinieken is. Het probleem is dat de minis ter beperkte wettelijke instru menten heeft. Een wet tegen de mogelijkheid van geslachtskeuze bestaat niet en is niet in de maak. Als de Gender-kliniek voldoet aan alle huidige regels en wetten, is de geslachtsbehandeling le gaal. De minister beloofde wel dat de Inspectie Gezondheids zorg streng toezicht zal houden. De opening van de Gender-kli niek komt voor de Tweede Kamer toch nog als een verrassing. Door het ontslag van arts Roos leek de werkelijke opening nog ver weg, en de vaste kamercommissie voor gezondheidszorg vond het daar om niet nodig snelle actie te on dernemen. Ook nu ziet het er naar uit dat de Kamer een afwachtende houding aanneemt. Zowel D66 als het CDA verzoent zich met de door de minister be loofde inspectie. R. van Boxtel van D66 is van menig dat 'inspec tie volstaat en het publiek wel weet dat de techniek niet werkt'. Alleen Marijnse van de Socialis- tiese Parij wil na het zomerreces een debat aanvragen over hoe het nu verder moet. il Bolwerk Islwedde - De Ambonnese sergeant-majoor Tomosawa van [•.Koninklijk Nederlands-Indisch Leger heeft in de nacht van #9 december 1947 verantwoordelijkheid gedragen voor de ièxpeditie in het Westjavaanse dorp Rawagedeh. reeds overleden, ll zonder enige bevoegdheid uigegeven tot de standreehte- e van twintig tot der- llndonesische nationalistische tiers. Daarnaast zijn bij de pre actie in Rawagedeh zeer schijnlijk 'enkele tientallen (bendeleden) omgeko- Imrklaart P. Colson uit Onst- iie, oud-sergeant van het L en oud-opsporingsambte- I van de Centrale Justitiële ïg. Colson bestempelt de Isichtgeving van tv-documen- rakers over afslachting van II inwoners door Nederlandse ren als 'absoluut niet it exces is zwaar overdreven, ijhebben de graven van de pecuteerden geteld. Twintig mensen zijn standrech- iisilleerd. Als dan nu in- EÏet getal van 431 gesneuvel- nop het grafmonument prijkt, i{it me af hoe dat kan. Voor- 141950 als sterftejaar van en- op het herden- nent voorkomt. Toen al afgelopen," al- lis Colson. lij lieeft twee dagen na het exces ïïawagedeh met een team, be- aande uit afgevaardigden van orps Militaire Politie, mare- IwseeenKNIL, een onderzoek uitgevoerd. De onderzoeksgroep, «der leiding van majoor Brou- |»er, heeft rechtstreeks melding eten maken van de bevindin- 1 aan generaal Spoor en audi- r-militair (officier van justi- lnr.E. Bonh. heeft de toenmalige r-generaal Felderhof 'uit overwegingen van [opportuniteit' sergeant-majoor awa niet te vervolgen. To- heeft een berisping ge- Hij is vrij snel na zijn st in Nederland, in de ja- ivijftig, uit het leger gegaan, «e bevindingen in Rawage- I oen zijn ongekuist naar hoger- gegaan. We hebben vervol- waarvan niets meer gehoord, is in de doofpot gestopt. 1? Allereerst was er be- voor de omstandigheden, [Wonder deze excessen zich 1 voorgedaan. Bovendien 1, - ogen van de wereld op de ontwikkelingen L^uids-Indië gericht. De E> er ade belang bij om Ih j de mantel der liefde |ibtoSen'" aldus oud-°PsP°- Igmbtenaar Colson. proces-verbaal van het In het kort zijn verslag: Rawagedeh is ^erzetshaard van Indonesi- I^Hai inde -™.mgsbepai "ft mïïaar'le'd van Bestuur si,R®]™stene erkent daterdos- sitijjjD waarin de gebeurtenis- itiep mJ^gedeh ter sprake ko- 1 VsenJ1Sj dat in de stuk- i^onrecht Personen wellicht tand k met de executies in Jcht utlnen worden ge- IWr u lre die RTL dms- ie,2aak uitzendt ptaeekok! aan a"e comm°tie, I taninn p.eran bij een voorver- I ''Wow °athuiling' dat er 431 l^zimJLRechtelijk ter I %>iMnf wordt in het I °°ggetuimn Met 0cbt gestaafd. I «ver'ti J sPreken i o doden'. puEj t 'duiB|do3 'duiej Z 'se- uee sche nationalisten en uitvalsbasis van ongeregelde bendes. Vanuit dit dorp worden bij herhaling terreuracties ondernomen tegen Nederlandse militairen en Ne- derlandsgezinde kampongs. Aan Nederlandse zijde valt het besluit om een strafexpeditie uit te voe ren in Rawagedeh, waarbij de uitschakeling van nationalistisch strijder Lukas Kustario (de 'Tij ger van West-Java') een hoge prioriteit krijgt. Twee secties van twaalf KNIL- militairen onder aanvoering van sergeant-majoor Tomosawa moe ten de strafexpeditie uitvoeren. Hij krijgt ondersteuning van twee van de zes compagnies (bij na driehonderd militairen) van het derde bataljon van de negen de Regiment Infanterie. De een heden besluiten december 1947, aldus rapporteur Colson, Rawa gedeh mores te leren. Weerstand Een veteraan uit Sneek, oud-ser geant van de Zevende December Divisie, bevestigt dit beeld: „Ra wagedeh was in onze ogen 'boe- soek' oftewel rot. Wij wilden paal en perk stellen aan de ongere geldheden. Met onze compagnie hebben we de aanval geopend op Rawagedeh. Daarbij ondervon den we veel weerstand en dat heeft mensenlevens gekost. In mijn dagboek staat: ongeveer vijftig Indonesische doden. Zeker geen honderden." Het ministerie van Voorlichting van de Indenesische natinalisten berichtte in een Indonesisch dag blad, december 1947, dat bij de 'zuiveringsacties door de Neder landse troepen tussen 9 en 12 de cember in de buurt van Rawage deh meer dan 300 Indonesiërs zijn gedood en meer dan 200 ge wond werden'. De Nederlandse dagbladen in Batavia, het huidi ge Jakarta, berichtten over hon derdvijftig slachtoffers. Dit getal, 150 slachtoffers onder wie twin tig geëxecuteerden, duikt ook op in de regeringsnota (1950, her druk in 1969) over de excessen in het toenmalige Nederlands-In- dië. Amsterdam - Sail Amster dam heeft gisteren opnieuw vele honderdduizenden be zoekers getrokken. Op het water zelf, op de meest uit eenlopende vaartuigen, be vonden zich naar schatting van de politie ruim 250.000 mensen. In een groengrijze nevel, ver oorzaakt door de stoomschepen van onder meer het Aquacorso, dobberden duizenden vaartui gen rond. Op bepaalde plaatsen lag het verkeer op het water bijna geheel stil, hetgeen de meeste pleziervaarders niet scheen te deren. De meesten le ken, met een biertje in de hand, ook weinig last te hebben van de benzinedampen en constan te motorgeronk. De wachttijden voor de veerbo ten die de IJ-oevers verbinden liepen op tot ruim een uur. Het bezoekersaantal overtreft dat van het nautisch evenement van vijf jaar geleden. Ondanks de soms chaotische taferelen op het water kwam het wonderwel niet tot ongelukken. Bij het vuurwerk, gisteravond, trad de politie scherper op te gen de varende bezoekers. Donderdagavond volgden veel plezierbootjes de bevelen van de waterpolitie om ruimte te maken voor het avondspekta kel niet op, zodat het weinig gescheeld had of de voorstel ling was afgelast. Een Sail-spektakel dat gisteren de aandacht trok waren de dra- kebootraces, die ook vandaag nog doorgaan. Onder aanmoe digende kreten van de tromme- laarsters die op de smalle voor plecht zitten, dopen de circa 25 roeiers hun peddels in het wa ter. Van oudsher beroeren vrouwen de versierde Honghongtrom- mels, omdat ze in gewicht lich ter zijn dan mannen. In totaal doen achtien drake- boten mee. Ze zijn hier ge bouwd, naar een origineel uit Hongkong. De eerste drake- bootraces in Nederland hadden tijdens Sail 1990 plaats. De Stichting Drakebootraces wil hiermee de cultuur van de Chi nese bevolkingsgroepen in Ne derland in de schijnwerpers zetten. In de Amsterdamse IJhaven maakten Sail-bezoekers gisteren uitgebreid gebruik van de gelkegen- heid, een kijkje te nemen op de grote windjammers. foto anp Delden (anp) - Vijf van de ne gen afdelingen van de lande lijke Nederlandse Vereniging van Jachtopzichters hebben het vertrouwen in het hoofd bestuur opgezegd. Aanleiding is vermeende malver saties van de voormalig secreta ris. Volgens woordvoerder Kem perman van de afdeling Overijs sel verricht de voormalig secre taris in een nieuwe baan werk zaamheden in opdracht van het hoofdbe stuur van de jachtopzienersvere niging, waarvoor hij vorstelijk wordt betaald. De jachtvereni- ging telt duizend leden en heeft prins Bernhard als bescherm heer. Maandag neemt het hoofdbe stuur een besluit over een samen werkingscontract met de voor malig secretaris. Volgens Kem perman speelt het hoofdbestuur onder één hoedje met de voorma lig secretaris en is er sprake van een regelrechte plundering van de verenigingskas. Van het hoofdbestuur was niemand be reikbaar voor commentaar. t l l""w - Het ministerie |2faltenlandse Zaken geeft 1% 80en inzage in archief - |over dP 'afonnatie bevatten Itadw ™00rdPartij door Neder- P't min taaren 'n Rawagedeh. ttitzonrlne beroept zich op l%0 J?6s«ePaiingen doet gestaaiu. rver'bentallenc'eken in de film Door Hans Rube Rijswijk - Steeds meer reizigers naar tropische bestemmingen komen van hun reis terug met soms ernstige gezondheidsklachten na gebruik van malariatabletten. Het Bureau Bijwerkingen Geneesmiddelen van de Inspectie voor de Volksgezondheid is bezig met een onderzoek naar de veiligheid van de tabletten. Vooral de middelen Lariam en Paludrine blijken te leiden tot problemen met de gezondheid, aldus een eerste indruk. Uit een recent gehouden enquête van het Bureau Bijwerkingen onder 2335 reizigers naar de tropen blijkt dat ruim een kwart van de ondervraagden tij dens hun reis ziek was geworden. Van de ruim 1700 mensen die een korte (zaken)reis maakten, klaag den er 427 over diarree en verkoudheid. 133 mensen zeiden ziek te zijn geweest door het slikken van de malariatabletten zelf. Soms zijn de klachten ernstig. Na het slikken van Lariam blijken nogal wat reizigers last te krijgen van angstaanvallen, nervositeit, depressies of ver wardheid. Internist en tropendeskundige dr. Th. Goud van het Havenziekhuis in Rotterdam beaamt het bestaan van deze bijwerkingen. Bij langdurig gebruik of hoge doses kunnen zelfs zeer ernstige angstaanvallen optreden. „Ongeveer vier procent van alle Lariamgebruikers heeft klachten," zegt Goud. „Maar er is geen alter natief. Lariam is het enige middel dat in Afrika en grote delen van de rest van de wereld nog bescher ming biedt tegen de malariaparasiet. Iets anders slikken zou betekenen dat we in Nederland nog meer doden gaan krijgen ten gevolge van malaria dan we nu al hebben. En de bijwerkingen zijn niet blijvend. Na een paar weken verdwijnen ze van zelf." In Nederland overlijden jaarlijks naar schat ting tien mensen aan malaria. De ziekte wordt over bracht door een mug die de gevaarlijke parasiet bij zich draagt. Deze parasiet nestelt zich in de bloed baan van de gastheer. De patiënt krijgt last van koortsaanvallen, hoofdpijnen, spierpijnen en kan bewusteloos raken. Arts infectieziekten van de GGD Tilburg, dr. D. van den Bosch krijgt gemiddeld wekelijks één klacht over een bijwerking van Lariam. Reden om het mid del niet voor te schrijven zijn deze klachten niet. Wel heeft hij zijn voorlichting aangepast. „Wij heb ben als GGD een aparte brief opgesteld voor de rei zigers waarin we ze waarschuwen voor deze klach ten." Het Bureau Bijwerkingen signaleert echter ook een toenemend aantal reizigers dat terugkeert met mondzweren na het gebruik van Paludrine, een tweede vaak gebruikt medicijn ter voorkoming van malaria. Ondanks de klachten blijken de reizigers malaria middelen redelijk trouw te slikken. „De bijwerkin gen wijken ook niet af van de waarschuwingen in de bijsluiters." Het farmaceutisch bedrijf Roche, fa brikant van Lariam, bevestigt dat. „Het is natuur lijk steeds een afweging die de reiziger moet maken. Malaria is vele malen erger," aldus woordvoerder A. van den Heuvel. Toch maken de deskundigen zich ongerust. In grote delen van de wereld is de parasiet niet meer uit te schakelen met de oude middelen. Daarom moeten reizigers steeds zwaardere kuren, zoals Lariam, ge bruiken. Omdat het aantal reizen naar de tropen jaarlijks blijft stijgen, zal ook het aantal mensen met klachten jaarlijks toenemen. Verder blijkt de parasiet zich nu ook al tegen La riam te wapenen. In de 'Gouden Driehoek', het grensgebied van Thailand en Cambodja, is de eerste resistentie reeds opgetreden. Goud: „En dan hebben we niets meer. Dan kunnen we alleen nog ingrijpen als de ziekte de kop opsteekt." Lariam-producent Roche zoekt inmiddels naarstig naar een opvolger. In de VS wordt inmiddels met genetische manipulatie gewerkt aan een medicijn dat de erfelijk code van de ziekteverwekkende pa rasiet zodanig verandert dat de mens geen last meer heeft van het 'beestje'. Nog maar eens een liedje uit de oude doos: Meneer de president, welterusten, slaap maar lekker in uw mooie Elysee. Denk maar niet te veel aan al die ver re kusten, waar ze namens u wroeten op een atol in zee. Denk vooral niet aan die meer dan honderd gaten, aan die putten vol kernafval en cement, of aan die vissen met aangetaste graten, zorg dat u op tijd uw hoofd afwendt. Schrik maar niet te zeer wanneer u in uw dromen al die schuldeloze slachtoffers ziet staan, overdekt met bulten door atomen, die u vragen hoe lang dit nog door moet gaan. Maar U zou toch onderhand wel moeten weten, dat stra ling een mens vernielen kan, maar misschien bent u Tsjernobyl al vergeten en denkt u nooit meer aan Hiro shima in Japan. Légionnaires staan daar ginder op de uitkijk, houden hautain op uw bevel de wacht, voor de glorie en de eer van het grote Frankrijk, meneer de president, slaap zacht. Droom maar dat uw bommen netjes zullen knallen, trek 11 vooral van wat de wereld vindt niets aan, ooit zullen hun de schellen van de ogen vallen, al zal Mururoa dan niet meer bestaan. Droom maar niet van al die kleine eilandstaten, waar mensen wakker liggen in een verre tropennacht, laat die omgekochte Greenpeace-kliek maar praten, mon sieur le president, slaap zacht. MERIJN Almelo (anp) - De rechtbank in Almelo heeft de Twentse hoogleraar prof. dr. H.C. Janssen ('Turbo Harry') failliet verklaard. Het faillissement van de hoogleraar in interna tionale handelsbetrekkingen is een rechtstreeks gevolg van het bankroet van de Holland Hellas Groep vorig jaar, waar van hij president-commissaris was. Janssen stond voor een groot deel persoonlijk garant voor een schuldenlast van miljoe nen. De hoogleraar kon een be drag van 200.000 Duitse Mark, opgeëist door een van de schuldeisers, niet op tafel leg gen. De rechtbank sprak daar op het faillissement uit. De hoogleraar werd vooral be kend door een groot aantal bv's, commissariaten en zijn werk als adviseur voor onder nemingsraden van noodlijden de bedrijven. Het universiteits bestuur beripte hem ooit we gens vermenging van belangen. Bekendheid kreeg hij ook als president-commissaris van au^ tomatiseerder Management Share. De meerderheidsaan deelhouder in dat bedrijf wilde van hem af, omdat hij naast zijn vergoeding ais president commissaris ook nog eens duur betaald kreeg voor adviezen aan het bedrijf. Het faillissement van de Hol land Hellas Groep veroorzaak te vorig jaar bij de rechtbank in Almelo een golf van kort gedin gen, waarin Janssen zijn con flict met de curatoren uitvocht. De flamboyante hoogleraar had bij de curatoren fei reke ning van een miljoen gulden in gediend voor zijn geleverde diensten. De malaria-mug en zijn 'vijanden'. FOTO de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Den Haag - Het Bureau Voorlichting Tabak heeft besloten om voorlopig te stoppen met de reclamecampagne 'Genieten Moet Mogen'. Ze doet dit naar aanleiding van de uitspraak die de stichting Reclame Code Commissie (RCC) donderdag dëed. De RCC vond een klacht die een aantal kauwgomfabrikanten in dienden tegen een reclamespotje en een aantal affiches gegrond en beval het Bureau Voorlichting Tabak onmiddellijk met de cam pagne te stoppen. Het bureau gaat zich de komende weken be raden over de uitspraak van de RCC en over eventuele verdere stappen. In het televisiespotje zit een vrouw in een treincoupé een siga ret te roken. Twee kauwgomkau- wers komen de coupé binnen. Eén van hen blaast van de kauw gom een grote bel, de rookster blaast kringetjes. De bel klapt uit eikaar en ze lachen waarna de tekst 'Kauwgom, roken? Dat los sen we samen wel op' in beeld verschijnt. De RCC vindt dat het spotje niets bijdraagt aan de vergroting van tolerantie van niet-rokers ten op zichte van rokers. Volgens de RCC is de overheersende bood schap: roken is genieten en wordt openbaar aangeprezen. De com missie concludeert dat er sprake is van verboden tv-reclame voor een tabaksprodukt. Ook het affiche dat onderdeel van de reclamecampagne is, kan volgens de RCC niet door de beu gel. Op het affiche wordt een aantal zaken opgesomd (waaron der knoflook, neuriën, kauwgom- kauwen en roken). Volgens de RCC is het affiche misleidend, omdat roken met andere zaken op één lijn wordt gesteld. De ad verteerder negeert waarom een belangrijk deel van het publiek het roken onwenselijk vindt, na melijk de schadelijke gevolgen voor de gezondheid. B. Baan, adjunct-directeur van de Stichting Volksgezondheid en Roken, vindt het een goed signaal dat deze campagne beëindigd wordt. „Het Bureau Voorlichting Tabak bagatelliseert het rookver bod dat in de meeste openbare gebouwen geldt. Dat blijkt wel uit deze campagne.Hij wijst op de 200 dodelijke slachtoffers die jaarlijks vallen ten gevolge van meeroken. De Stichting Volksgezondheid en Roken is een organisatie die in samenwerking met het ministerie voor Welzijn, Volksgezondheid en Sport het roken ontmoedigt. Met advertenties en voorlichting op scholen start ze in september een campagne waarbij ze zich vooral op jongeren richt. De stichting streeft naar een rook vrije generatie in het jaar 2000. Rotterdam (anp) - De 53-jari- ge directeur H.B. van het Na tuur- en Recreatieschap IJs- selmonde wordt verdacht van fraude. De man zou geld heb ben aangenomen van twee be drijven en geknoeid hebben met de administratie. Twee directeuren van bedrijven die voor het schap werkten, worden verdacht van het geven van steekpenningen. Het gaat om een 56-jarige inwo ner van Huijbergen en een 65- jarige man uit Geldermalsen. Tegen hen is ook proces-verbaal opgemaakt. De directeur van het recreatie schap kwam eerder dit jaar in opspraak na geruchten over het aannemen van steekpenningen. De provincie Zuid-Holland liet na een tip een accountantson derzoek instellen. De uitkomst van het onderzoek was voor de provincie aanleiding om aangif te te doen. Uit een inmiddels afgerond on derzoek van de politie Rotter dam-Rijnmond is gebleken dat de directeur knoeide met de ad ministratie. Zo zou hij valse facturen in de administratie hebben laten op nemen. Ook zou B., die inmiddels op non-actief is gesteld, geld heb ben aangenomen van de twee bedrijven. Daar en bij het schap zijn huiszoekingen verricht. •i

de Stem | 1995 | | pagina 3