t ning? HÊHÜH STEM )ji weekendje Amerika in de Floralia-tuin in Oosterhout ]99 1?9 Enige echte caribean festival van Europa Weeshuis Proef SSS&ÏSS. mm [Telcshopper Kleintje lende Harley Day in Breda "Kartoffel Staalkaart van exotische muziek op Antilliaanse Feesten in Hoogstraten Stripschapprijs voor Wiroja's mm VS 1995 VAT BIJ DE SNS BANK Een nieuw pluspunt In J reclame: i a Het plaatsen van KLEINTJE vormt een zenlijke bijdrage tot het J> liseren van uw doel tic 20j. DUIZENDEN lezen u! Zomer- „everslaggever je vijftiende keer komen liefhebbers van jjd western, de Amerikaanse platte st én de bijbehorende cultuur, zater- 'londag naar het Floralia Festival in Oos- k Zestien groepen uit Amerika, Canada, U Duitsland, Noorwegen, België en Ne rf staan op de podia in de showtuin aan ■iluxweg. Er worden tussen 15- en 20.000 is verwacht. ,„p het Floralia Country Festival niet zozeer Lte namen op country-gebied, maar om de sfeer, die velen de suggestie bezorgt van een week endje Texas of Tennessee. Er zijn kraampjes met country-artikelen en ponyritjes voor de kinderen en zondag wordt er een grote barbecue gehouden. Weinig muzikale attracties komen uit het zuiden van de VS, de bakermat van country, bluegrass, cajun, tex-mex, western swing enz. Allen Frizzell is in ieder geval een authentieke. Hij is de broer van de jong overleden Lefty Frizzell, van wie hij ook een aantal nummers zingt. Allen Frizzell was in 1991 ook al in Oosterhout. Hij treedt zondag om 16.10 en 18.40 uur op met Tulsa, de vaste festivalband. Uit Austin, het muzikale hart van Texas, komt Michael Ballew met zijn band Rodeo Cool (zaterdag 16.30 en 20.25 uur). Heather Myles, opgegroeid in Texas, is actief in het vrolijke honky tonk-genre en ze gaat dit jaar op tour nee met Merle Haggard (zondag 14.30 en 17.50 uur). Zangeres Kathy Chiavola werkte mee aan cd's van Emmylou Harris en Garth Brooks en ze komt naar Oosterhout met haar vaste begeleider Randy Howard (zondag 12.50,14.20 en 17.40 uur). Tom Russell, sin ger-songwriter uit Californië, laat zich met gitarist Andrew Hardin horen op zondag om 12.30,15.20 en 16.50 uur. Top of the bill is zaterdagavond de Duitse zangeres Jill Morris, die om 22.05 uur de avond afsluit met de Nederlandse groep Alabama Rain. Op zondag wordt het slotconcert (19.35 uur) ver zorgd door de Bobby Lalonde Band uit Canada. Bob by Lalonde en Kelli Trottier zingen en spelen allebei fiddle. Om 21.00 uur wordt het festival afgesloten. Uit Noorwegen komt de G. Thomas Band, uit Enge land Ida Red, uit Duitsland Hermann Lammers Mey er and the Emsland Hillbillies, uit België de zangeres Ninon met haar band en uit Nederland Savannah, Alabama Rain en Grassoline. Ruud Hermans zorgt weer voor de presentatie. Floralia Country, in de floralia Showtuin, Beneluxweg, Oosterhout, zaterdag 12 augustus vanaf 14.55 uur en zondag 13 augustus vanaf 11.00 uur. Entree per dag 10 gulden. EdahGevoel Glorix proefflacon 20° ml Neptun rolmops pot 300 gram 2Ï9' Maaslander jong belegen, vacuüm verpakt, circa 450 gram, per 500 gram -SA*- 1 salade Johma Kartoffelsalade bak 500 gram -2AT Groko Hollandse pangroenten diepvries, <~)AQ 450 gram Magere runderlappen per 500 gram -W5- 6<K Qqn per kilo -24£°~ Mona vol fruit yoghurt diverse smaken, beker 500 ml 249" Baconburgers /?QÖ per 8 stuks 0« Friki kalkoenshaslicks per kilo 23*> Boomstammetjes met ham en kaas, A QQ per 4 stuks HU,,,. Edah Servicelijn van maandag t/m vrjdjüjj Kr BEI o tot 12 en van 2 tot a u ff 06 050Ó kun, u gratis bellen me Vk. GRATIS service-afdeling. Daa'* V >N ook terecht voor het adre5 Vfcy///"1 van de Edah bij u debu^ Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 12 eugu 1995. Zet- en drukfouten en overheids en/of fabrikantenmaatregelen voor Ondanks nauwkeurige plann'n3sa^tivl^'tn.{vtr):/^ht. soms voorkomen dat sommige artikelen zj Hiervoor onze excuses.Geldt alleen voori met een bedieningsafdeling sortimentScherpe priP^l van rij lie iel' agis ie er weer. Met ongetwijfeld een van de ie Harley's. Als officieel dealer voor Harley-Da- voor Zuidwest-Nederland heeft Jan Kennis teda de machines voor het uitzoeken. De groot- wrraad Harley-motoren en - accessoires staat en azijn pand aan de Liniestraat in Breda. ené van der Velden «nis is een vaste bezoeker jaarlijkse Harley Day die jioor de zevende keer in wordt gehouden. Hij heeft het aantal Harley-rijders :rs spectaculair zien o. Want de bijna honderd- Hariey is een onsterfelijk dat steeds nieuwe ge ts weet te fascineren, (allieerden reden op Har- e Nederland bevrijd- ïijn vader vertelde daar den over. Als kind ik al boeken, alleen omdat ipiaatje van een Harley in ."vertelt Kennis óver het van die fascinatie. 'kreeg' in 1974, ge ep 18-jarige leeftijd, zijn 'Harley. „Toen is de ellen- !®nen," schertst hij achter »au in zijn kantoor. Want de motor van dat 1 niet gebracht. r heeft hem een uiljoenenbedrijfje (Over- •rnational Trading) op- ®1 waar dertien man een verdient. Hij handelt Je en gebruikte Harley's d daarnaast 'Lowtail' op- Mat motors op verzoek le euw idee op twee wielen'). ontwerpt zijn eigen wat vorig jaar een i van 105.000 gulden - 'Pi{ record - heeft opgele- i, --- -"o met de Harley Hoewel deze motor een is dan andere mer- gemiddelde Harley IT™- Standaard. In 1980 7nog vijftien mille, "mis kocht zijn eerste - v°or 4.500 gulden. De ïyjdag jordt geor- W door de stichting ■89 een afkorting die «hoor Harley Day |re. se club is, zoals de 4 'n *989 opge- enkele vaste *3h café De Bruine «el?6 'aar kwamen er tefd Harley-rijders W inmiddels is de trlev ov grootste pwenement van Ne- om ^et- te laten «totter'^endarisch ■hetcentaUn b?riiders- met^rum diverse met swingende mu- len toet Harley- ïlen. m ifeiistadT ?ikers is de marktwaarde van dat exemplaar is inmiddels verzesvoudigd. Waarom zo'n dure motor? „Het is het gevoel van vrijheid. Het is een belevenis. Een status-object, het gezien willen worden, het kind in de mens," heeft hij zijn kreten klaar. „Daarnaast is er het hele speciale Harley-geluid en is de styling heel belangrijk." Jubileumjaar Hoe 'gek' sommige Harley-fans zijn, illustreert Kennis als hij vertelt dat hij nu al drie orders binnen heeft voor een Harley met het bouwjaar 2003. De jubi leummotor, want dan is het pre cies een eeuw geleden dat de he ren Harley en Davidson hun eer ste speciale motor in elkaar knutselden. Er is hoop voor an dere liefhebbers want in dat jaar is de fabriek genegen om 200.000 Harley's te produceren. Volgend jaar is dat maar de helft. „Daar van krijgen wij er honderd," zegt Jan Kennis met trots in zijn stem. Mogen Harley-rijders meer dan andere weggebruikers? „Nee, maar ze doen het wel," weet Jan Kennis. Waarom zegt niemand daar wat van? „Mensen kijken met een an der oog naar een Harley. Het heeft een magische klank en uit straling. Ze tolereren ons mak kelijker. Mensen vinden het mooi. Dat geldt ook voor de We genwacht en de politie. Daarom kunnen wij overal stoppen en worden voor ons de wegen afge zet. Motoragenten geven ons graag escortes." Jan Kennis weet dat aureooltje boven de Harley wel te verkla ren. „Het is de betrouwbaarheid en de hang naar nostalgie. De Amerikanen en de Canadezen hebben dat gevoel in de oorlog achter gelaten. Harley stopt veel nostalgie in zijn produkt. Om de legende levend te houden." Tweeling Hoewel je anders zou verwach ten, is de Bredanaar naar eigen zeggen niet compleet Harley- gek. Thuis is er weinig te merken van zijn grote motor-liefde. „Dat komt omdat ik er op mijn werk al de hele dag tussen zit. Ik praat al bijna over niks anders." Dat neemt niet weg dat hij na een stuk of tien Harley's gereden te hebben nu van plan is een Road King te gaan rijden met een zij span eraan. Voor zijn tweeling. Kennis bezoekt zondag de Har- ley-dag als lid van de onlangs opgerichte Harley Owners Group. Een club van klanten 'om dat gevoel samen te delen'. De HOG-groep verzamelt om elf uur bij Princeville, maakt een rit, drinkt ergens koffie en arri veert om een uur of twee op de Grote Markt. Om him Harley te midden van vele andere te par keren. Want Harley-rijders hou den er van om dat gevoel samen te delen. Jan Kennis uit Breda op een Harley Davidson van 55.000 gulden (inclusief accessoires). foto de stem/johan van gurp Door Archie Sumter Hoogstraten - Met het optre den van een Engelse steel- band op een rijdende truck door het centrum van het Bel gische Hoogstraten wordt morgenmiddag om vijf uur de dertiende editie van de Antil liaanse Feesten geopend. Het oudste en enige echte Cari bean Festival van Europa. Tien orkesten uit acht landen zullen tijdens de twee dagen dat het festival duurt optre den op het terrein van de blaauwbossen in Hoogstra ten. De duizenden liefhebbers die jaarlijks de Antilliaaanse Fees ten bezoeken krijgen hier een staalkaart van Caribische en Afrikaanse klanken voorgescho teld. Swingende muziek uit Co lumbia, Cuba, de Dominicaanse Republiek, Martinique, Surina me, Trinidad en Zaire. De twee Cubaanse formaties, NG La Banda en Original de Manza- nillo, staan garant voor de ritmi sche son, het meest dommineren- de gerne van de Cubaanse mu ziek en de voorloper van de zo populaire salsa. De organisatoren van dit festival hebben elk jaar weer iets nieuws te bieden. Zo begint het festival morgenavond met de formatie Kali uit Martinique. De rasta zanger Kali bezingt in het num mer Caraibe Debout de gemeen schappelijke betovering die de Caribische muziek teweeg brengt. Ook dit jaar zijn er showorkesten om het publiek tijdens de pauzes en voor het begin van de concer ten te vermaken. Het zijn de Eclipse Steelband uit Londen en de uit Surinamers bestaande ka- winagroep Double Rock. De steelband uit Londen telt vijftien Antilliaanse muzikanten die prachtige klanken te voorschijn toveren uit gebruikte olievaten. De Double Rock kawina band telt zestien musici die kawina- muziek maken, oorsponkelijk feestmuziek voor de bosnegers in Suriname. Het is momenteel de populairste groep in dit genre. Het programma bevat een rijk aanbod Caribische stijlen en de verdeling over de twee dagen is heel evenwichtig. De podia wor den vrijdagavond bezet door Ka li uit Martinique, de Original de Manzanillo uit Cuba, de Joe Ar royo y la Verdad uit Columbia en als afsluiter een concert van de 27-koppige soukous-formatie Zaïko Langa Langa uit Zaire. De Original de Manzanilo is een van de belangrijkste son orkes ten uit Cuba. Zij treden op in een veertien mans bezetting met een complete vioolsectie. Wüfredo Naranja, de orkestleider," zorgt voor een frisse interpretatie van de son. De uit stekende kwaliteiten van de mu sici en hun levendige podium-act maken hen tot een toonaange vende formatie in het Caraibisch gebied. Joe Arroyo y la Verdad dat onder leiding staat van Joe Arroyo is in Orquestra d'Cache, de uit vrouwen bestaande salsagroep uit Columbia, treedt zaterdagavond op. de latino sector van het Caraibi- sche muziek een wereldster. Co lumbia neemt zo lamgzamer- hand een belangrijke plaats in de muziek van dat continent. Hij heeft de Columbiaanse muziek verrijkt met zijn eigen son cari- beno en later met de Joe son. NG La Banda uit Cuba staat ga rant voor een ontstuimige ope ning van de zaterdagavond. Deze groep vertegenwoordigt de jon gere generatie musici van het ei land van Fidel Castro. Het orkest werd in 1988 in Havanna opge richt door José Luis Cortes. Zij spelen eigentijdse Cubaanse mu ziek die put uit de son, rumba manbo, danzon, cha cha cha, sal sa, jazz en de rap. Maar de Cu baanse sensualiteit is sterk aan wezig. Met veel spanning wordt uitge keken naar het optreden van het uit zestien vrouwen bestaande salsa-orkest Orquesta d'Cache uit Columbia. Onder leiding van Francia Elena Barrera zullen veertien dames en een man het publiek laten zien waarom deze groep zo populair is in het Cari- bisch gebied en Zuid-Amerika. Zij komen uit het plaatsje Cali dat bekend staat als de hoofd stad van de salsa. La Muralla uit de Dominicaanse republiek zorgt voor de onmisbare merengue op dit festival. Het feest wordt be sloten met het optreden van Roy Cape en The Kaiso All Stars, een calypsoband uit Trinidad. Roy Cape, de man met een weelderig rastakapsel is geen onbekende in Hoogstraten. Vorig jaar zorgde hij, voor ongekende tafeleren op het podium. Soms heeft Gijs ontzettende be hoefte aan eenzaamheid en na dat gedoe met de caravan was hij daar helemaal aan toe. 's Och tends zag ik zijn linkerooghoek al een beetje trekken en als dat be gint, dan weet ik wel hoe laat het is. Je kunt hem dan maar beter de hele dag met rust laten. Na een tijdje draait hij dan vanzelf wel weer bij. Deze keer was het toch iets an ders. Zonder iets te eten was Gijs net na de middag weggegaan en had gemompeld dat-ie 'wat ging lopen.' Toen hij 's avonds tegen het donker nog niet terug was, zijn we toch maar eens gaan OP REIS kijken. We von den hem hele maal aan het einde van het strand. Toen we dichterbij kwa men, zagen we dat Gijs een potje stond te 0 r,,r janken. Toen hij BETSY GIJS ons zag, snotterde hij dat we niet moesten denken dat hij verdrietig was, maar dat het juist tranen van blijdschap waren die hij plengde. „Ik heb eens rustig alles op een rij tje gezet en ik ben tot de conclu sie gekomen dat ik ondanks al die ellende de gelukkigste man van de wereld ben, want ik ben ge zond, ik heb een fantastische vrouw en heerlijke kinderen," zei hij. Vervolgens sloot hij ons allemaal in de armen en zelfs Harmen kreeg een paar dikke kussen. Te rug op de camping wilde hij per se dé hele tijd wijn drinken om het leven te vieren en om de paar minuten viel hij ons blij om de hals. De volgende dag trok zijn rechter- ooghoek, maar dat kwam van de koppijn zei hij en van de vorige dag wist hij zich niets te herinneren. 33 (Wordt vervolgd) Amsterdam (anp) - De Stripschapprijs 1995 gaat naar de Wiro ja's, een samenwerkingsverband tussen Wilbert Plijnaar, Robert van der Kroft en Jan van Die. Het drietal is verantwoordelijk voor het succes van wat de we deropstanding van Sjors en Sjimmie wordt genoemd. Het maakt ook onder meer de populaire strip Claire in het weekblad Flair. De Wiroja's begeleiden bij het Sjors-en Sjimmieweekblad ook jonge stripmakers. In het blad geven de drie hun eigen versie van deze oude striphelden. Zij krijgen de Stripschapprijs tijdens de Stripdagen die 21 en 22 oktober in Breda worden gehouden. De prijs bestaat uit een bronzen beeldje en een oorkonde. Eten in een voormalig weeshuis roept wat gedachten aan lang vervlogen tijden op. Zeker in zo'n mooi oud pand aan de Markt in Geertruidenberg. Daar bevindt zich restaurant-bistro Het Weeshuys en het staat vast dat het eten er vele malen beter is als in de vijftiende eeuw, toen het gebouw inderdaad dienst deed ais weeshuis. Schraalhans zal er toen ongetwijfeld keukenmeester zijn geweest. Vijf eeuwen later is dat geenszins meer het geval. Zowel buiten als binnen krijg je echter meer de indruk dat het een kerk of kapel is geweest. Er zit ook een torentje op met een luidklok uit 1512. Volgens eigenaar M.C. van Elsacker klopt het dat hier kerkdiensten zijn uitgeoefend maar in de loop der eeu wen heeft het eèn onwerkelijk aantal functies vervuld. De vroegste vermelding dateert uit 1310. Toen was het een 'gast- huys' en gasthuizen werden destijds gebouwd in de vorm van een kerk. Daar waar je nu lekker kunt smikkelen in een romantische sfeer en met zicht op de open keuken, hebben in de loop van de ge schiedenis zeer verschillende stemmen geklonken. In willekeuri ge volgorde is er ooit ondergebracht geweest: de werkplaats van de stadstimmerman, een school, een militair hospitaal, een ka zerne, een wapenmagazijn, een schildersatelier, de raadzaal van de gemeente, de' trouwzaal en een distributiekantoor. Zelfs boe ven hebben er zitten knarsetanden, toen het bouwwerk enige tijd als gevangenis in gebruik was. Nu kun je je er laten vangen door de onweerstaanbare verlok kingen uit de keuken. Op deze zwoele zomeravond is het interi eur echter leeg. Alle gasten hebben gekozen voor het terras in de achtertuin. Met af en toe een fris windje om je kauwende bol heb je weinig neiging om er te verdwijnen. Hoewel de wachttijden wel erg lang blijken te zijn. We zitten helemaal achterin en luis teren maar wat naar het landelijke geluid van jonge geitjes in de tuin van de buren. De afstand naar de keuken is echter niet de oorzaak van de breed uitgemeten perioden tussen de verschillende gerechten. Het zit hem, zoals we vernemen, in de keuze van de menu's. Van ons tweeën ben ik de grootste lekkerbek en ik heb gekozen voor menu Weeshuys 70) dat een gerecht méér bevat dan het hare dat luistert naar de welluidende naam Annabel 60). En ook krijg ik na de twee voorgerechten een spoom, een verfrissing met veel zoet ijs. Daar hoort een pauze bij. Tja, ik ook altijd. Hoogtepunten in die menu's zijn haar gepocheerde zalm met witte wijnsaus en verder mijn twee voorgerechten, een licht ge bonden vissoep met crème fraiche en vervolgens escargots in bladerdeeg. Mijn kangoeroefilet met groene pepersaus mag er ook wezen, maar die had van mij minder doorbakken en roder mogen zijn. Van de huiswijn (ƒ32 per fles) is de rode een verras sing. Een perfecte beaujolais. Daar zwijg je even van. Toch een leuk avondje waar eens de wezen, waarschijnlijk zwij gend, pap aten met zout. H.S. Keuken dagelijks geopend van 12.00 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 21.30 uur. In de weekenden en op feestdagen geen lunch. H

de Stem | 1995 | | pagina 21