ÏERT UWIS VAGANT DE STEM 'ederij claimt ƒ48 miljoen ferzet tegen plan om Westerschelde te verdiepen blijft VKERS I Luchtige avonturen in 6Dode van Cadzand Heijboer verzamelt klachten over zorg in Antoniusziekenhuis WS EN7 I M 30.- (076-222888) 222444) >ND IGERS AAL avidse eist vergoeding voor geleden schade bij aanbesteding veerboot eeuwse milieubeweging jeigt met proces J opslag van kernafval Welzijnsbeleid Zeeland is abstract en te algemeen Vermist kind (4) na uren terecht: grootscheepse zoekactie bhjkt overbodig uur Irgschen Hoek I Schelde is weer in de race foor bouw nieuwe veerboot Raadslid Oostburg plaatst oproep Kritiek VMC-directeur op provincie Goesenaren nemen wraak op politie Zeeland geeft 22.000 ECU voor riviertoerisme JS 1995 5s: EAU Zeeland verslaggever ,.5en landelijke en pro- natuur- en milieuor- 5S uit Nederland en jêren blijven zich ver tegen de verdiepings van de Westerschel- mdhaven hun standpunt dat M Milieu-Effect-Rapport j moet worden opgesteld je belangen zorgvuldig te B afwegen. De natuur- en milieu-organisa ties schrijven dat in een brief aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waarmee ze reageren op het voornemen van minister Jorritsma om de Vlaamse over heid een vergunning te geven voor de baggerwerkzaamheden. Het verder uitbaggeren van de vaarweg naar Antwerpen heeft volgens de organisaties grote eco logische gevolgen. Ze verwachten dat tweehonderd hectaren ecolo gisch waardevol schor en slik als gevolg van de baggerwerken zul len verdwijnen. De vergunning vloeit voort uit het verdrag dat begin dit jaar is gesloten tussen de Nederlandse en Vlaamse overheid en waarin de verruiming van de vaarweg beschreven staat. De minister wü de vergunning in laten gaan zo dra het verdrag van kracht wordt. De letterlijke tekst van dat verdrag is nog niet openbaar, omdat het nog voor advies bij de Raad van State ligt. Bovendien moeten ook de beide parlementen nog hun goedkeuring geven. De organisaties wijzen erop dat op dit moment in opdracht van Rijkswaterstaat nog wordt ge werkt aan een 'Herstelplan Na tuur'. Daarin worden projecten geïnventariseerd en beschreven om het verlies aan natuurwaar den te compenseren. Er bestaat nu volgens de natuur- en milieu organisaties nog onvoldoende duidelijkheid over het herstel plan en er is ook geen zekerheid over de daarwerkelijke uitvoe ring van dit plan. Zolang er onvoldoende garanties zijn dat de negatieve gevolgen van de baggerwerken voor na tuur en milieu tot een minimum worden beperkt en er geen zeker heid is dat verlies aan natuur waarden wordt gecompenseerd, zullen de organisaties zich blij ven verzetten tegen de Schelde- verdieping. Voor een zorgvuldige afweging van natuur- en economische be langen is volgens de organisaties een MER vereist. Volgens de Europese regelgeving zelfs vepr- licht. De Europese Commissie is al bezig met een onderzoek naar het verzuim van de MER-plicht door de Nederlandse overheid. De MER-procedure biedt volgens de organisaties tevens de moge lijkheid tot inspraak. „Dit kan tegemoet komen aan het weinig openbare karakter van de be sluitvorming tot nu toe," stellen ze. me verslaggever flelburg - De Dordtse reder C. Davidse heeft vier declaims ingediend van in totaal 48 miljoen gulden ld Zeeuwse provinciebestuur, ministerie van Verkeer Waterstaat, Zeeuwse veerbedrijf PSD en technische iesbureau Mardoc. Sseeist schadevergoeding en MA gesterkt door een rap- ii de Algemene Rekenka- .at zegt dat Zeeland des- lid moeten kiezen voor de goedkopere veerboot van Jse, ia plaats van de op- Slaan de Koninklijke Schel- VLt pordtse reder C. Davidse ijtld zien van overheid en fslenen. fOTO DE STEM BEN STEFFEN de Groep te gunnen. Na de voor hem mislukte kostba re aanbesteding, heeft de een- mansrederij van Davidse niet stilgezeten, maar van alle kanten geprobeerd alsnog zijn gelijk te halen. Hij was en is ervan over tuigd 'dat zijn boot, een catama ran, de beste en goedkoopste aan bieding voor Zeeland was. Bo vendien is Davidse van mening dat de aanbesteding niet eerlijk is verlopen. Davidse gisteren: „Ik heb het toen netjes willen doen, maar ben geschrokken van wat ik allemaal tegenkwam. Ik wil geen namen noemen nu, maar er zijn spelle tjes gespeeld, leugens verteld en er is informatie achtergehouden. Mardoc bijvoorbeeld, die heeft mijn bestek gewoon niet doorbe rekend of in elk geval niet goed. Dat blijkt wel uit het rapport van de Rekenkamer, daar kunnen ze nu niet omheen, dat moeten ze se rieus nemen." Davidse wil zijn destijds ge maakte onkosten en loonderving terug. Zijn advocaat zal de claims waarschijnlijk voorleggen aan de civiele rechter. Wanneer de zaken voorkomen is nog niet bekend. onze verslaggever Wdelburg - De Koninklijke Schelde Groep heeft naar piidt ingeschreven op de Europese aanbesteding van de *iwe Zeeuwse dubbeldeks veerboot. De Schelde heeft de pteboot van de Zeeuwse veervloot ook gebouwd. J» namen te noemen maakte het provinciebestuur gisteren >M dat negen werven of combinaties uit heel Europa hebben 'breven voor de bouw. De Schelde zit daarbij, maar ook de ede die de dubbeldekker Koningin Juliana heeft gebouwd, "navraag blijkt tevens dat een combinatie van Tillens-Doeksen pofferte heeft ingediend. Doeksen is de reder die een veerdienst I® Waddenzee onderhoudt. «tja vijf Nederlandse gegadigden plus twee Noorse, een Poolse W Spaanse. EinB deze maand maken Gedeputeerde Staten F selectie van gegadigden die dan zullen worden uitgenodigd ®%breidere offerte in te dienen. In de Zeeuwse milieubeweging is onrust ont war de mogelijke opslag van hoog-radioactief afval door "Uwse opslagbedrijf Covra. De stichting Leefbaar Zee- aangekondigd te gaan procederen als een vergun- °°r de opslag wordt afgegeven. 'Centrale organisatie voor den nu een nieuwe aanvraag voor AH Servicelijn: 06-0305. De deze advertentie Kunt u in alle a ^eine 1 kopen, behalve de artikelen w u cijfertjes bij staan. Die artiKeie i alleen kopen in AH winkels wa |3[T1e-1 die cijfertjes op de d®urD^augustusa^ prijzen gelden t/m zaterdag 12 a g Zolang de voorraad strekt Is geldig t/m 26 augustus. ku a^) beeft plannen ™.°P te slaan in trans- «i» ?etS Pachting van p'!11 bebnitieve opslag- tof laat om bestraalde DCrn81? °nderzoekscen- ju Pett;en- Volgens di nar van Covra is de ïmi n °Ps'aan volkomen H Jfrtgeen enkel gevaar "^gezondheid op. De «daar n baar Zeeland Vanaf9? over en 's zie- ttttiti van de ia_ 'Kseln' T°r<" 'n het Zeeuw- Wie! f9a®" en midden" o v(Jya' opgeslagen. il tak Uw van een sj ,0UWen voor hoog-ra- ïin™ waarvoor al wel Was verleend, bleven ■■omdat de verwachte Kerncentrales in Ne- albert heijn_. 's Lands grootste kruide"'® blijft op de kleintjes 3inHagcapaciteit van vrijwel vol is ia U?tlevanaf 1998 haar ,er in de Verenigde an' bbjft Covra als Maugr°v,er' Codée be- ke zaat hechts om een aak §aat. „We berei de bouw van een opslagplaats voor hoog-radioactief afval voor. Daarbij nemen we meteen een verzoek mee om in de overbrug gingsperiode het uit Petten af komstige afval in de transport container te mogen laten zitten en deze tijdelijk neer te zetten in de ruimte voor laag- en middel- radioactief afval." Codée zegt dat „als iets vervoerd mag worden en op een dusdanige manier is beschermd dat het be stand is tegen de meest extreme ongelukken, het zeker in diezelf de bescherming kan worden op geslagen". Codée noemt de be zwaren van de stichting Leefbaar Zeeland „niet onderbouwd". Volgens mevrouw J Traas van Leefbaar Zeeland heb je op deze manier geen wet nodig en zou je alles wel in transportcontainers kunnen opslaan. „Het is boven dien een noodoplossing, naast een andere noodoplossing, want wat er over honderd jaar met het afval gebeurt, weet ook niemand. Zolang er geen afdoende oplos sing voor het afvalpropbleem ge vonden is, wijzen wij kernenergie dan ook af." 'Krimi' van Duitse journalist Claus de Wes nu al een bestseller TWEE rivaliserende co- caïnebendes staan el kaar naar het leven in het anders zo vredige West-Zeeuws-Vlaande ren. Onschuldigen raken erbij betrokken, er val len doden. Hoofdinspec- trice van politie Marieke Verhage staat voor vele raadsels. Eén daarvan kan zij alleen oplossen: dat van de oude man met de antieke fiets. Tot zover de fictie in 'De Dode van Cadzand', een deze week verschenen detectiveroman van Claus de Wes. Tal van personen en locaties die erin figureren kim je zo tegenkomen. Van de Cadzandse fietsverhuur- der Henk Brevet en campinghouder Rob van de Velde tot de bijna ne gentigjarige S. de Reu die nog steeds op zijn in 1938 gekochte Raleigh rondkart. Door Ronald Verstraten EEN handjevol mensen geniet buiten op de stoep van de mooie zomeravond, als een vuurrode Porsche Cadzand-Dorp binnen stuift. Bij de kerk keert de auto met piepende banden weer om en rijdt op het groepje af. 'Het Strandhotel', vraagt de donker bebaarde chauffeur. Slager Ber- tou' wijst hem de weg. Zijn vrouw heeft haar mening over de vreemdeling al klaar. „Een onaangenaam persoon," zegt ze, want mensen die hun ogen ach ter een donkere zonnebril ver bergen, die moet ze niet. Het is het begin van een reeks si nistere gebeurtenissen die te rugvoeren naar een grote drugs mokkel. Cocaïne wordt buiten gaats uit zee opgepikt, met een harpoengeweer van een groot containerschip geschoten, of uit een reclamevliegtuigje gedropt. Een man fietst met tweehonderd zakjes 'sneeuw' door West- Zeeuws-Vlaanderen, terwijl zijn opponent, die banden met het Columbiaanse drugkartel on- derhoudt, hem in een Jaguar achtervolgt. Hoofdrol Dan valt het eerste slachtoffer. Maar het blijft niet bij die ene vrouw in Cadzand. Ook aan de Westerschelde en in Breskens worden doden gevonden. Marie ke Verhage, hoofdinspectrice van een speciaal politieteam moet alles maar zien op te los sen. Zij speelt de hoofdrol in 'Die Tote von Cadzand', maar in tegenstelling tot tal van andere personages is dat van haar ver zonnen. „Ik ben wel bij de poli tie en de douane geweest en heb me uitgebreid laten voorlichten over hoe de dingen hier worden aangepakt. Zij hebben me ook op het idee gebracht om drugs als thema te gebruiken, omdat die problematiek hier steeds meer voorkomt," vertelt Claus de Wes. Eigenlijk heet hij Klaus Dewes, maar op aanraden van zijn uit gever heeft hij zijn naam een beetje 'verhollandst'. Hij werkt als journalist voor de West Deutsche Rundfunk, schreef ja renlang cursiefjes in de Köl- Claus de Wes, alias Klaus Dewes, schreef een spannende detective die zich in West Zeeuws- Vlaanderen afspeelt. foto wim koovman nischer Rundschau en heeft in Duitsland onder meer drie kin- der-detectives gepubliceerd. Cadzand en omgeving kent hij als toerist al dertig jaar. „Het idee om hier een roman te situe ren, had ik al een tijdje. Het leek me leuk een verhaal te maken Het boek van Claus de Wes is geïllustreerd door Danker-Jan Oreel en laat onder meer zien hoe drugs worden gedropt boven het strand van Cadzand. repro wim kooyman dat je bij wijze van spreken zou kunnen nafietsen." Hoe en wat wist hij aanvanke lijk niet, maar één ding was ze ker, er moest een oude fiets in voorkomen. Niet zomaar een fiets, maar de antieke Raleigh van Nieuwvlietenaar de Reu. Langzamerhand gingen steeds meer mensen uit de streek een rol in het boek spelen. Vooral toen Dewes sponsors ging zoe ken om de kostprijs van het boek te drukken. „Rob van de Velde, van de Pannenschuur, wilde als tegenprestatie een hoofdrol als politiecommissaris in het boek. Daar had hij vroe ger als kind altijd van ge droomd. Die rol heeft hij niet gekregen, wel een andere. Hij was zo blij als een kind." Het boek is tegelijkertijd in het Duits en in een Nederlandse vertaling verschenen bij uitge verij Pieters in Groede. Het is geïllustreerd door Danker-Jan Oreel. De stijl is direct en luch tig. „Ik heb bewust heel kort,e zinnen, snel wisselende scenes en korte hoofdstukken gemaakt, gericht op de vakantielezer," zegt Dewes. Met de uitgever is hij deze week op pad geweest om de boeken bij de West- Zeeuws-Vlaamse boekhandels en andere verkooppunten te slij ten. In één dag waren beide ver sies, elk met een oplage van drieduizend exemplaren, uitver kocht. Nooit- eerder vertoond in deze regio en voor Pieters reden om een tweede druk te overwe gen. Dewes is intussen al bezig met een vervolg, een 'Krimi' die zich in en om Breskens afspeelt. 'De dode uit Cadzand' van Claus de Wes kost 14,95. ISBN 90-6085- 178-1. DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1995 DEEL Van onze verslaggeefster Oostburg - Op persoonlijke titel roept het Oostburgse raadslid B. Heijboer de bevolking van West-Zeeuws- Vlaanderen op om hun klachten over de 24-uursservice van het Antoniusziekenhuis op papier te zetten. Heijboer schreef namens zijn fractie (Dorpsbelangen en Toe risme) brieven aan het zieken huisbestuur, provincie Zee land, zorgverzekeraar OZ en gezondheidsinspectie over de uitholling van de 24-uurszorg in de Oostburgse dependance van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen. 's Avonds en in het weekend wor den mensen voor behandeling in de meeste gevallen recht streeks naar De Honte in Ter- neuzen gebracht. Daar zijn im mers wél altijd chirurgen aan wezig. Het antwoord dat de fractie van de ziekenhuisdirectie op die noodbrief kreeg ('geen sig nalen over slecht functioneren 24-uurszorg'), vond Heijboer niet bevredigend. Met de op roep (deze week geplaatst in Dagblad De Stem en de Zeeuws-Vlaamse Koerier) hoopt Heijboer aan te tonen dat er wel degelijk onrust heerst in het Antoniuszieken huis. Tot nu toe kreeg Heijboer al een paar telefoontjes binnen van mensen die inderdaad pro blemen hebben met het 'heen en weer-vervoer' tussen Oost burg en Terneuzen. „Ze vinden het te lang duren voordat ze behandeld worden," zegt hij. Heijboer wacht twee weken lang de reacties af, zet ze dan op een rijtje om ze vervolgens naar ziekenhuis, provincie, in spectie, patiëntenvereniging en ziekenfonds te sturen. Hij ver wacht dat directeur Boer van Onderlinge Zorgverzekeringen en gedeputeerde De Kok nog met de directie van het zieken huis gaan praten over de situ atie. Van onze verslaggever Middelburg - Met fraaie, maar globale formuleringen, een te kort aan toekomstvisie en ook veel te haastig, is het provincie bestuur bezig een splinternieuw en twee miljoen gulden goed koper welzijnsbeleid op te zetten. Het is de vraag of deze reorgani satie echte inhoud zal hebben en Van onze correspondent Goes - Twee 25-jarige inwoners uit Goes zijn gistermorgen aan gehouden voor vernielingen aan een politie-auto. Het tweetal be kende in de nacht van zaterdag op zondag de schade te hebben toegebracht. De twee mannen gingen tot hun daad over in dronken toestand én zonnen op wraak omdat ze min der plezierige herinneringen had den aan hun vele contacten met de politie. De twee kregen een proces-ver^ baal en werden op vrije voeten gesteld maar wel met de medede ling dat de schade van 2500 gul den voor hun rekening is. Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks pro vinciebestuur heeft besloten ruim 22.000 ECU (47.000 gulden) be schikbaar te stellen voor een grensoverschrijdend project met riviertoerisme. Hierdoor worden aan beide zij den van de grens vaarwegen be kend gemaakt aan pleziervaar- ders. Dat gebeurt door middel van informatieborden en borchu- res. Het project, in het kader van de Euregio Scheldemond, is een initiatief van de 'Belgische pro vincie West-Vlaanderen. vruchten af zal werpen. Deze kritische beschouwing, uit de pen van directeur Luijpen van de Zeeuwse Raad voor Volksge zondheid, Maatschappelijke Ont wikkeling en Cultuur (VMC), staat in het eerste nummer van de nieuwe informatiekrant van de VMC. Luijpen, zelf ook belang hebbende bij de welzijnsreorga- nisatie omdat op de VMC fors wordt bezuinigd, neemt stelling tegen de in de Abdij heersende opvatting dat de VMC een veel te dure moloch is geworden. Luij pen vindt wel dat een nieuw wel zijnsbeleid in Zeeland nodig is, maar dan 'na een weloverwogen beoordeling van de bestaande si tuatie en een visie op de toe komst'. Hiervan is op dit moment weinig sprake, vindt Luijpen. Hij wijst daarnaast op voorbeelden van re organisaties die nog jarenlang na-weeën hebben opgeleverd, zo als arbeidsbureaus, fusies van scholen, politie, maar ook de re organisatie van de provinciale griffie zelf en de vorming van de VMC, waar nu 65 mensen wer ken. Nieuwe fusies op welzijn sterrein, het is linke soep, vindt Luijpen. Hij schrijft: 'Haastig wordt een nieuwe welzijnsstruc- tuur opgezet, er moet zo snel mo gelijk worden bezuinigd. Zou, zo als in het verleden, alle tijd en energie weer worden gestoken in organisatorische problemen, dan is het de vraag of er wel iets te rechtkomt van het nieuwe wel zijnsbeleid. De noodzakelijke cultuurverandering, heet het dan, is achtergebleven bij de struc tuurverandering. Het personeel krijgt daarvan de schuld. Maar de belangrijkste oorzaak is het verwaarlozen van de inhoud tij dens de reorganisatie.' Van onze correspondent Goes - Op het allerlaatste moment kon dinsdag een groot scheepse zoekactie naar een al uren lang vermist jongetje van 4,5 jaar worden afgeblazen. Het kind bleek terecht te zijn. mm ■MBM SUS Kort voordat de polite van Goes dinsdagmiddag met de zoekactie wilde beginnen kwam de melding binnen dat het ventje veilig en wel bij de ouders terug was. Die hadden rond half drie die middag alarm geslagen. Het kind was op dat moment al uren lang spoorloos. De kleuter had die morgen rond tien uur de ouder lijke woning in de wijk Goes- noord verlaten om te gaan spe len. Hij was voor het laatst ge zien door omwonenden in de Rooseveltstede kort voor het middaguur. Daarna ontbrak elk spoor van het knaapje. Gezien de leeftijd van het kind en de tijd dat het spoorloos was besloot de polite acht agenten in te zetten voor de zoekactie. De Dienst Luchtvaart van het Korps Landelijke Politie Dien sten (KLPD) werd gewaar schuwd voor eventuele assis tentie vanuit de lucht en twee honden van de reddingsbrigade in Vlissingen werden gereed gehouden. Aan Omroep Zee land en Radio Goes werd het signalement van het jongetje doorgegeven. Gepland was om half vijf met de zoekactie te beginnen maar gelukkig was dat niet nodig. Het jongetje bleek zich te heb ben opgehouden in de Schu- manstede in Goes en was daar de weg kwijtgeraakt. 1

de Stem | 1995 | | pagina 13