NV: overal 36-urige werkweek IER )P VAN I 'Beladen' staatsbezoek vooral informatief en cultureel Vernier Kok populairste minister, Van Aartsen hekkesluiter Air-Miles sparen voor een goed doel 4=J~/ Mannetje of vrouwtje Kamer geschokt over Nederlands optreden destem ikcentrale wil lijn arbeidsduurverkorting voortzetten ISTUS Kranten in het nieuws BINNENLAND A4 dure vakantie... j/fi Drunen kijken, dan 3 weken plezier..! N INTERKEUKENGILDE gallende sterren Ionzichtbaar door volle maan 511. Fax: 04163-75806. Reebok, Adidas, Body Glove, iurgemeester egeert bewaking idvinders DESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORl JS 1995 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 Den Haag (anp) - Premier Kok scoort het best van de veertien ministers in het paar se kabinet. De PvdA'er smaakt het genoegen van een 7. Landbouw-minister Van Aartsen (WD) komt er het slechtst af met een schamele 5,3. Dat oordeel vellen 1398 onder vraagden in een enquête van de Amsterdamse universiteit. Kok wordt in de gisteren gepre- Van Aartsen foto's de stem/johan van gurp senteerde uitslag gevolgd door WD'er Voorhoeve (Defensie), D66-minister Sorgdrager (Justi tie) en de liberale Jorritsma-Leb- bink (Verkeer en Waterstaat). Opmerkelijk is dat alle vier de D66-bewindslieden relatief goed scoren. Sorgdrager, Borst (Volks gezondheid), Van Mierlo (Buiten landse Zaken) en Wijers van Eco nomische Zaken zitten bij de acht best beoordeelde ministers. Hekkesluiter Van Aartsen moet de PvdA'ers Ritzen (Onderwijs), Mel- kert (Sociale Zaken) en De Boer (Vrom) voor zich dulden. Kok is het populairst bij zijn eigen PvdA-achterban, bij oppositie partij CDA, het electoraat van klein rechts, bij AOV-stemmers en zowaar bij niet-stemmers. De pre mier moet bij de WD-aanhang Voorhoeve voor laten gaan. Bij de D66-stemmers gaan Van Mierlo en Sorgdrager met goud en zilver aan de haal en moet Kok het met brons doen. Over PvdA-minister Pronk voor Ontwikkelingssamen werking lopen de meningen zoals te doen gebruikelijk zeer uiteen. Bij zijn eigen achterban kan Pronk rekenen op een 7. Van de GroenLinks-stemmers krijgt hij zelfs een 7,9. De WD-aanhang moet evenwel niets van Pronk hebben en heeft hem een 5,2. Voorhoeve is de bewindsman die het afgelopen jaar de meeste aan dacht heeft getrokken, gevolgd door Pronk en Van Mierlo. Alle drie waren betrokken bij de verwikkelingen rond Dutchbat in voormalig Joegoslavië. WD-mi- nister Zalm van financiën is bij de ondervraagden het minste opge vallen. Kok msterdam (anp) - De onderhandelaars van de FNV die nvolgend jaar in zoveel mogelijk bedrijven en bedrijfs- [ken afspraken te maken over invoering van een werk- Jekvan gemiddeld 36 uur. ii Vrij. 9.00 - 17.30 uur. van 9.30 - 17.00 uur. koopavond. Maandag gesloten. KLIJN KEUKENS Den Haag (anp) - Is de augustus gewoonlijk ai goede tijd voor het sig neren van meteoren, dit jaar komen de liefhebbers ran vallende sterren nauwe- ijks aan hun trekken. Joals elk jaar kruist de aar- |je komend weekeinde de ijs van de befaamde mete- inzwerm de Perseïden, laar het zicht op de ster- ■egen wordt ditmaal be- immerd door het strooilicht an de volle maan. Ie Perseïden vormen een werm van meteoren, die rond 11 augustus de aarde isseert. De meteoorstenen innen waarschijnlijk de tai van een uit elkaar ge ilen komeet. De stenen ichten op doordat ze ver raden als ze de damp- van de aarde binnen- n. :Een waarnemer kan nor- laal gesproken in de nach ten rond 10 augustus zestig oplichtende stenen per uur tellen. (e de volle maan zul len komend weekeinde slechts de allerfelste vallen de stenen zichtbaar zijn. ANS konten - Burgemeester C. Dek- r van Dronten heeft gisteren w consternatie gezorgd toen i»zijn auto op het Jamboree- srein reed. Kakers maanden hem tot •ppen omdat achter zijn voor- de benodigde parkeerver- nning ontbrak. Maar de bur- psler negeerde het stopte ken reed gewoon door. 'fter was op weg naar het Centrum om daar een fiets te nen voor vervoer over het ter- ad een vrij druk program- n reageerde in de haast ta pt geagiteerd. terugkomst bij de posten f® Dij zijn excuses aan, waar- J alle partijen in vrede uiteen Dat blijkt uit de ontwerpnota voor het arbeidsvoorwaardenbe leid in 1996. De FNV, de grootste vakcentrale in Nederland, wil de lijn van ar beidsduurverkorting die dit jaar is ingezet, volgend jaar voortzet ten. Dat betekent dat de vakcen trale geen overwegende bezwa ren heeft tegen flexibilisering van de arbeidstijden als de werkweek daadwerkelijk wordt teruggebracht. Zonder soepeler werktijden zijn de werkgevers niet bereid de ar beidstijden te verkorten, bleek tijdens de cao-onderhandelingen van dit jaar. De FNV eist evenwel dat flexibi- liering op haar beurt gepaard gaat met een grotere invloed van werknemers op de werktijden en -roosters. De FNV ziet in adv een belangrijk wapen in de strijd te gen de werkloosheid. In de mees te sectoren gelden nu nog werk weken van om en nabij de 38 uur. Over de loonsverhogingen voor 1996 biedt de concept-nota nog geen duidelijkheid. „We zetten waarschijnlijk in op prijscompensatie en nog wat," zei cao-coördinator L. de Waal gisteren in een toelichting. „Maar we moeten het er nog maar eens over hebben of we de bonden een maximum willen op leggen." De hoogte van de looneis is mede afhankelijk van de schattingen inzake prijs- en produktiviteits- stijgingen die het Centraal Plan bureau in september publiceert. De FNV voelt niets voor verrui ming van de winstdelings-rege- lingen in ruil voor een structure le loonsverhoging. Werkgevers zien liever dat de lonen van hun personeel 'mee-ademen' met de winst-ontwikkeling. Zo kunnen in economisch zorgelijke tijden de loonkosten in de hand worden gehouden. Een ruimere winstdelings-rege- ling komt voor de vakcentrale pas in beeld als er een structure le loonsverhoging is binnenge haald. Verder wil de FNV die mogelijkheid pas in overweging nemen, indien er afspraken zijn over adv en vervroegde uittre ding. De concept-nota wordt in sep tember besproken door de fede- ratieraad van de FNV, waarin alle bonden zijn vertegenwoor digd. De definitieve vaststelling van het arbeidsvoorwaardenbe leid is voorzien voor december. In Burgers' Dierenpark in Arnhem werden gisteren alle 65 pinguins onderzocht om hun geslacht te bepalen. Bij pinguins is moei lijk te zien of het om een vrouwtje of mannetje gaat. foto anp Van onze verslaggever Hoofddorp - Het is vanaf be gin volgende maand mogelijk om Air Miles te gaan sparen voor een goed doel. Spaarders kunnen hun tegoeden die zij opbouwen laten over schrijven op Air Miles-rekenin- gen van liefdadigheidsinstellin gen, goede doelen als de hart stichting, maar ook sportclubs of scholen. Die kunnen daarmee vliegreizen betalen, vakantie bungalows huren of pretparken bezoeken. De introductie van het sparen voor het goede doel werd gister middag in Hoofddorp bekend gemaakt door Loyalty Manage ment Netherlands bv (LMN), de organisatie die het Air Miles spaarprogramma in Nederland heeft opgezet en beheert. Vol gens LMN is er niet alleen be hoefte bij fondsen en instellin gen om grote aantallen Neder landers te laten sparen, maar ook bij besturen van bijvoor beeld scholen of sportclubs om groepen te laten sparen voor schoolreizen of andere uitstap jes. Volgens LMN-woordvoeder T. Almeida hebben zich al zo'n 100 organisaties gemeld die belang stelling hebben voor de nieuwe spaarvorm. Sinds 31 oktober 1994, de start datum, sparen meer dan 1,55 miljoen Nederlandse gezinnen Air Miles. Er zijn 3,1 miljoen spaarkaarten in omloop. Eén op de vier gezin nen in Nederland spaart de pun ten die vergaard kunnen worden bij de inmiddels 23 deelnemende bedrijven. De in Hoofddorp gevestigde or ganisatie maakte gisteren even eens bekend dat er sinds de start 250 miljoen Air Miles zijn ge spaard. Daarvan zijn er inmid dels 4,3 miljoen ingewisseld. Daar werden in totaal zo'n 40.000 reizen voor geboekt. Verreweg de meeste Air Miles werden ingewisseld voor een be zoek aan de Efteling. Daarna volgden een entreekaart voor Noorder Dierenpark in Emmen, korting op een verblijf bij Center Pares en de aanschaf van een vliegticket bij KLM. Met het frequenter gebruik van de miljoenen Air Miles-passen krijgen de deelnemende bedrij ven ook een steeds beter beeld van hun clientèle. Niet van de afzonderlijke pro- dukten die de klant koopt, be weert LMN. Wel wanneer en waar de pashouder iets heeft ge kocht. De Air Miles-klant loopt dan ook kans om met persoonlijk geadresseerde reclame te wor den bestookt, die ervoor moet zorgen dat hij de deelnemende winkel nog vaker bezoekt. Tenzij hij heeft aangegeven hier niet van gediend te zijn. De Registratiekamer vond twee maanden geleden dat LMN de kaarthouders onvoldoende had geïnformeerd over het gebruik van de persoonsgegevens voor marketingdoeleinden. Daarmee handelde LMN in strijd met de Wet Persoonsregistratie. In het kwartaalbericht dat alle Air Miles-spaarders binnenkort ontvangen heeft LMN een brief opgenomen waarin precies wordt uitgelegd wat er met de gegevens gebeurt en wat je moet doen om dat te voorkomen. lr v"i'i - Koningin Beatrix, P8 Claus en prins Willem-Alexan- V, ,n vele °gen op zich gericht r® als ze op 21 augustus landen pvliegveld Halim bij Jakarta. aagse staatsbezoek aan Indo- fclari^0 nu historisch en zelfs wel W? genoemd- Veel Nederlanders LiJen 'mrners nog met het koloniale Ll en de wijze waarop Nederland nam van de Gordel van Sma- Ki'?ereen we' nieuwsgierig naar AJf waar°p de koningin dit verle- L ,e.ns het staatsdiner, op de avond |t im-jj. Justus, zal aanhalen. Over l'losi'nfvan Neerland tijdens de KJ n Eur°pa, een onvergelijkbare t'eekpn°Ierigens' nam ze immers tot *zal v geen blud voor de mond. Ie DoiiH ]w, zeker geen excuses voor L hp.ffl j acties aanbieden, want Kieltea "donesië helemaal geen be- IWiw °veï(dien zou ze er de eigen hsranoT,a(n ,est.ijds en de Nederlandse ïvo„r eigenlijk wel een beetje zetten. reside^- - ï)ree^ voor de eerste Nederiiudonesië, Sukarno, wat a zien e hischoppen graag zou- 'aarop 7;tiS evenmin waarschijnlijk. JpiSuhartfi101;11 de huidige presi- dertig jaar gele- KJUmis dat het huidige be- P'atiwT onesië niet unaniem als de- Wordt beschouwd. Velen ontnam, noch de veteranen te wachten. Beatrix zijn dan ook benieuwd of de Majesteit, zij het in zeer algemene termen, zich daarover zal uitspreken. Vuurwerk is er hoe dan ook niet te verwachten: staats bezoeken zijn er om de banden aan te halen en niet om elkaar politiek de oren te wassen. Voordat het hoogtepunt van de reis, de redes van Beatrix maar ook van Suhar to, daar is, legt de koningin kransen op het Indonesische ereveld Kalibata en op het Nederlandse ereveld Menteng Pulo. Op beide ereveiden zullen veteranen zijn, mogelijk zelfs van beide partijen. Er bestaan allang goede contacten tus sen de toenmalige tegenstanders. foto de stem/johan van gurp Maar met de bezoeken aan de ereveiden en de staatsredes is het historische en het beladene van dit staatsbezoek ei genlijk al wel een beetje voorbij. De eer ste dag wordt verder nog het Erasmus- huis in Jakarta aangedaan, waar een tentoonstelling van Nederlandse gra fiek is en aandacht wordt besteed aan de culturele betrekkingen tussen beide landen. De tweede dag zijn de scherpe kantjes er zo goed als helemaal af. Dan bezoekt het koninklijk gezelschap een museum, waar Suharto permanent alles ten toon stelt wat hij als president zoal cadeau heeft gekregen. Daarna wordt een park bezocht, waaraan 27 Indonesische pro vincies een bijdrage in de vorm van een traditioneel huis hebben afgestaan. Vervolgens wordt afgereisd naar de Akademie voor Kunsten. 's Middags treft de koningin - in een pa viljoen waar Indonesië zijn economi sche vooruitgang belicht, de Pamaran Produksie Indonesia 1995 - de Parallel le Economische Missie uit Nederland. Onder leiding van minister Wijers van Economische Zaken en VNO-voorzitter Rinnooy Kan reizen vertegenwoordi gers van 57 Nederlandse bedrijven naar Indonesië. Daaronder zijn alle belang rijke, zoals KLM, Fokker, Shell, Phi lips, Akzo, PTT, DSM, Heineken, Hoog ovens en Unilever. Zoals wel vaker worden in de marge van het staatsbezoek de zakelijke con tacten verstevigd, hetgeen in Indonesië extra hard nodig is na de crisis over de ontwikkelingssamenwerking van 1992. De Nederlandse export naar Indonesië is sindsdien niet toegenomen, terwijl de import bijna verdubbeld is. De econo mische missie blijft tot en met 24 augus tus en leeft verder een eigen leven in In donesië, praktisch geheel los van het staatsbezoek. Op 23 augustus nemen koningin Bea trix, prins Claus en prins Willem- Alexander alweer afscheid van Suharto en reizen ze naar Surabaya voor een culturele voorstelling en een presentatie over de ontwikkelingen van deze stad en van Oost-Java. Bovendien krijgen ze informatie over een project over schone rivieren. Daarnaast bezoeken ze een heuse kam pong, Tambakrejo. 's Avonds is er een ontvangst op de Nederlandse marine schepen Van Nes en Van Galen, die dan in de haven van Surabaya liggen. In diezelfde haven maakt het gezel schap de volgende ochtend een rond vaart en wordt er een scheepswerf be zocht. Dan wordt er naar Yogjakarta vertrokken en natuurlijk naar het mo nument der monumenten in de Gordel van Smaragd: de Borobudur. Bijna ze ker zullen de drie koninklijke gasten daar een wens doen door hun arm door een stupa te steken en de buddha aan te raken, precies zoals koningin Juliana dat bijna een kwart eeuw eerder tijdens het eerste staatsbezoek aan Indonesië deed. De susuhunan van Solo wordt ook met een bezoek vereerd. Op de 25e augustus wordt het tempel complex van Prambanan bezocht en is er tijd voor een dorpsontwikkelingspro ject in de omgeving. Bovendien wordt de sultan van Yogya bezocht. Dan volgt een tweedaags privébezoek aan Sula wesi. Daarna reist het hoge bezoek naar Ba- likpapan, op Kalimantan, waar een tro- penbosproject en een stel oerang oe- tangs worden bezocht. Het gaat hier om tamme beesten die weer in de natuur moeten leren leven. Op 29 augustus gaat de reis verder naar Sumatra. Ten slotte wordt koers gezet naar Pa- dang, waar de universiteit met een be zoek wordt vereerd en de academie voor muziek en dans wordt aangedaan. Koningin en prinsen worden op 1 sep tember weer in Nederland verwacht. UW KRANT is nieuws geworden. Wat vaker dan u van ons ge wend bent, treft u in de redactionele kolommen van De Stem nieuws aan over het dagblad zelf. Dat heeft alles te maken met de voorgenomen aankoop van het Brabants Nieuwsblad in West-Brabant door de VNU, moedermaatschappij van De Stem. Tegelijk met de aankondiging van de aankoop heeft de directie van de VNU Dagbladengroep meegedeeld van plan te zijn de twee uitgaven in de toekomst samen te voegen. Dat zou bete kenen dat De Stem (oplage 110.000) en het Brabants Nieuws blad (54.000) ineen geschoven zouden worden tot één grote krant. Met deze operatie verwacht de uitgever te kunnen bezui nigen op de kosten en tevens de kwaliteit van de krant verder te kunnen verhogen. Het eerste onderdeel, de kostenreductie, vormt natuurlijk een bedreiging voor de werkgelegenheid bij beide dagbladbedrij ven. Vandaar dat er onder het personeel onrust is ontstaan over het te verwachten verlies aan arbeidsplaatsen. Het tweede aspect, verdere verbetering van de redactionele kwaliteit van De Stem, is een zaak die allereerst hoofdredactie en redactie van De Stem aangaat. Natuurlijk ontstaat een nieu we situatie als de uitgever een concurrent binnen een deel van ons verspreidingsgebied opkoopt. Die ontwikkeling levert niet alleen bedreigingen, maar ook nieuwe mogelijkheden op. Vor men van samenwerking behoren daar ongetwijfeld toe. Over al die mogelijkheden zouden de hoofdredacties en redac ties van beide kranten in gesprek moeten kunnen raken, zon der dat de uitkomst vantevoren al is vastgelegd. Daar is het wachten op. Tot die tijd zult u wat vaker nieuws over de twee dagbladen in de redactionele kolommen aantreffen. Volgens de ene lezer misschien wat te vaak, volgens de andere te bescheiden. Het streven van hoofdredactie en redactie van De Stem blijft erop gericht de lezers elke dag een zo goed en evenwichtig mogelijke krant te bieden, ongeacht alle ontwikkelingen in concernverband. Europees geld voor Euregio Maas-Rijn Brussel - De Euregio Maas-Rijn krijgt 88 miljoen gulden uit de Europese kas om de grensoverschrijdende samenwerking tussen Nederlands Limburg, België en Duitsland te bevorderen. Het geld is vooral bedoeld voor verbeteringen in de infrastructuur, de bevordering van samenwerking tussen bedrijven en organisaties, werkloosheidsbestrijding en het aanmoedigen van innovatie. Ook milieu- en natuurprojecten worden ermee gefinancierd. Taxi ontvoerde chauffeur teruggevonden Tiel - De taxi van de maandag ontvoerde Tielse taxichauffeur is gisteren teruggevonden in Rotterdam. De poltie zal de wagen on derzoeken. De 34-jarige Tielse taxichauffeur werd maandagmor gen enkele uren ontvoerd door vier mannen. Zij stapten in Tiel in en wilden naar Gorinchem. In de buurt van die plaats werd de chauffeur bedreigd. De ontvoerders maakten de mobilofoonin stallatie onklaar, zodat contact met de taxicentrale onmogelijk was. Vervolgens werd de chauffeur gedwongen naar Rotterdam te rijden. Halverwege die rit moest hij op een parkeerplaats stop pen. Daar werd hij uit zijn taxi geschopt en in een bestelbus ge zet. De rit eindigde in Amsterdam, waar de chauffeur uit de bus werd getrapt. Daar meldde hij zich bij de politie. Hoofdagent politie Echt ontslagen Roermond - De regiopolitie Limburg Noord heeft een 26-jarige hoofdagent van de basiseenheid Echt ontslagen. De agent had begin dit jaar geprobeerd de verzekering te tillen door een dief stal van zijn auto in scène te zetten. De man werd in februari met zijn 22-jarige vriendin aangehouden. De korpsleiding stelde de hoofdagent toen onmiddellijk buiten functie. Nu het onderzoek is afgerond, heeft de politie de man ontslagen. Hij zal zich binnen afzienbare tijd ook nog voor de rechter moeten verantwoorden. Ook tegen zijn toenmalige 22-jarige vriendin is proces-verbaal opgemaakt. Treinverkeer bij Zwolle gestremd Zwolle - Het treinverkeer vanuit Zwolle richting het noorden is gisteren tussen tien uur en 16.00 uur gestremd als gevolg van een ongeval. Op een onbewaakte spoorwegovergang vlak bij het sta tion in Zwolle reed een vrachtwagen op een trein. De 52-jarige vrachtwagenchauffeur is een uur na het ongeval in het zieken huis aan zijn verwondingen overleden. Volgens de politie is het aan de geringe snelheid van de trein te danken dat niemand van de 250 treinreizigers letsel heeft opgelopen. Op het moment van de aanrijding reed de trein met een snelheid van 80 kilometer per uur. Omdat het baanvak in noordelijke richting urenlang geblok keerd was, werden de gestrande treinreizigers met bussen ver voerd. De vrachtwagen, die koelolie vervoerde, is total loss. Ook de trein liep aanzienlijke schade op. Man verongelukt tijdens rooien aardappels Dirksland - Een 55-jarige inwoner van Strijen is gistermiddag dodelijk verongelukt tijdens het oogsten van aardappels op een veld in de gemeente Dirksland op Goeree Overflakkee.De man bestuurde een tractor die een zogenaamde aardappelloofklapper trok. De machine kapt de groene delen van de aardappelplanten boven de grond af zodat met een andere machine de aardappels kunnen worden geoogst. Door nog onbekende oorzaak is het slachtoffer van de tractor ge raakt en in de roterende messen van de landbouwmachine te rechtgekomen. De onbestuurde tractor reed daarna een sloot in. De man is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. VERVOLG VOORPAGINA In april plaatste Van Mierlo al duidelijke vraagtekens bij de po litionele acties in het toenmalige Indië. De bewindsman bestempelde destijds voor de NOS-televisie het Nederlandse optreden in 1947 en '48 als 'historisch gezien een foute reactie'. Voor D66, WD, CDA en PvdA hoeven de vele doden in Rawage- deh niet te leiden tot Nederlandse excuses. Het kamerlid Blaauw (WD) liet weten 'diep geschokt' te zijn over het Nederlandse op treden. Net als Roethof (D66) vindt hij dat grondig moet wor den onderzocht wat er precies is gebeurd en wie opdracht tot de executies heeft gegeven. Beide kamerleden vragen zich ook af waarom de gebeurtenis in de doofpot is gestopt. Blaauw schat net als Bank in dat er 'juridisch nauwelijks verder iets aan te doen is'. Hij vindt wel dat na onderzoek de regering zo nodig erkent dat Nederlandse militairen in Rawagedeh zich te buiten zijn gegaan aan excessen. „We moeten onze geschiedenis zuiver, eerlijk en open houden. Als we ons het recht aanmeten Indonesië te kapittelen over de mensenrechten, dan moeten ook wij ook het lef hebben te erken nen dat wandaden zijn ge pleegd." Het CDA reageerde terughou dend. „Ik ga er nog voorshands van uit dat wat er in de excessen- nota staat juist is," verklaarde Hillen. De CDA'er wil eerst pre cies weten wat er is gebeurd. „Ik wil niet aan de hand van eerste berichten al met een oordeel ko men." PvdA-woordvoerder Van Traa acht het niet nodig dat de rege ring een nieuw onderzoek start naar de executies. Hij is wel van mening dat gebeurtenissen als in Rawagedeh goed beschreven moeten worden 'om een goed beeld van die tijd te krijgen'.

de Stem | 1995 | | pagina 5