S gaven de r o aten goede' raad GOED KOOP w Salvo's en champagne Groot-Servië eindigt, waar Groot-Kroatië begint Tribunaal voor Oorlogsmisdaden overweegt aanklacht Kroatië Kroatië betrekt Italië bij oorlog SLAVINKEN Wallage: loonsubsidie om ontslagen te voorkomen Ontsnapte gevangene meldt zich bij politie Terneuzen Lstem BINNEN-BUITENLAND A3 VN zoeken vluchtroute voor Serviërs Mobilisatie Serviërs in Belgrado binnenland KORT Lijk gevonden bij politiebureau Jongen verdronken in Rotterdam Zoekactie naar jongetje zonder succes KLM Boeing breekt start af Opheldering vermiste man gevraagd Zigeunerkoning claimt miljoenen bij KLM Duizenden bezoeken Wereld Jamboree aIDAG 7 AUGUSTUS 1995 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1995 -17c liaS an on- 19.21. 00.42- pingcn: Hans- -14.02. Groot-Brittannië en ier|»nJ Enkele wolkenvelden ook flink wat zon. 'vriiwJ overal droog. Middagtemn-J tuur van 18 graden in Schnt land tot 25 in het zuiden vil Engeland. België en Luxemburg; ty0J kenvelden afgewisseld don zon. In het oosten van Belui en in Luxemburg kans op e, bui, maar dinsdag 0ve' droog. Middagtemperatui ongeveer 22 graden. Noord- en Midden-Frankriil Wisselend bewolkt en enkel regen- en onweersbui Maandag langs de kust vai Het Kanaal droog en zonnia perioden. Dinsdag breidt he betere weer zich uit richtim de Elzas. Middagtemperatui circa 23 graden, in het ooste maandag nog plaatselijk j graden. Zuid-Frankrijk: Wisselen bewolkt en enkele regen- en onweersbuien. Dinsdag Wa meer zon. Middagtemperatu; rond 24 graden. Dicht langs c Middellandse Zee zonnige pi rioden en vooral dinsdag en. kele buien. Middagtempera, tuur rond 29 graden. Portugal: Overwegend zonnii en droog. Middagtemperatui uiteenlopend van 24 graden het noorden tot 30 in het zuk den. Spanje: Vrij zonnig. In di buurt van de Pyreneeen sta pelwolken en een enkele ri gen- of onweersbui. Middag temperatuur tussen 28 en 3| graden. In het noordwesti maxima rond 25 graden. Canarische Eilanden: Vi zonnig; in het noorden ook ei kele wolkenvelden. Drooj Maxima rond 28 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zoi nige perioden. In de middag avond mogelijk een onween bui. Middagtemperatuur ron< 31 graden. Italië: Zonnig, maar maandi in het noorden, en dinsdag o< in het midden, flinke stapel wolken en enkele regen- of oi weersbuien. Middagtemper! tuur 30 tot 35 graden, tijdei een bui enkele graden lager. Griekenland en Kreta: Vi zonnig en droog. Middagtei peratuur tussen 29 en 34 gral den. Duitsland: Zonnige periode] In het zuiden enkele regen- ei onweersbuien. Middagtempi ratuur rond 24 graden, in hl zuiden maandag nog plaatsi lijk 30 graden. Zwitserland: Afwisselend zoi en stapelwolken. Van tijd tl tijd een regen- of onweersbu Middagtemperatuur rond 2' graden, dinsdag aan de noord kant niet warmer dan 24 gra den. Oostenrijk: Afwisselend zoi en stapelwolken. Van tijd ti tijd een regen- of onweersbi Middagtemperatuur maand; ongeveer 29 graden, dinsda) circa 24 graden. MC Stevo Akkerman Ureb - De Verenigde Naties «rwegen de politiek-mili- Ijjre leiding van Kroatië aan •iïdagen voor het Tribunaal oor Oorlogmisdaden in Den L hooggeplaatste VN-officier h Zagreb zegt dat de Kroatische van Defensie Susak de eerst aangewezene zou zijn om vervolgd te worden. De VN achten hem verantwoor delijk voor aanvallen op burger doelen in Krajina, met name bij de beschieting van Rnin. Zeven burgers kwamen pal voor het VN-hoofdkwartier in Knin om het leven door een granaat-in slag, maar gevreesd wordt dat er bij de Kroatische aanval honder den, zo niet duizenden burgers zijn gedood. De Zweed Bildt, die namens de Europese Unie in het voormalige Joegoslavië tracht te bemidde len, noemt het bombarderen van burgerdoelen afgelopen vrijdag 'zeer verontrustend'. Hij herinnert eraan dat de zelf benoemde president van de Kra- jina-Serviërs, Milan Martic, in mei door het tribunaal is aange klaagd vanwege raketaanvallen op de Kroatische hoofdstad Zag reb. „Het is moeilijk enig verschil te zien tussen deze aanvallen en het bombardement op Knin, waar president Tudjman nu verant woordelijk voor moet worden gehouden," stelt Bildt - daarmee indirect aangevend dat niet al leen minister Susak, maar zelfs president Tudjman aangeklaagd zou kunnen worden. De Kroaten hebben furieus gere ageerd op de uitlatingen van Bildt. Minister van Buitenlandse Zaken Granic heeft Bildt per brief laten weten dat 'zowel de Kroatische autoriteiten als de bevolking geschokt' is Hij pro testeert vooral tegen de vergelij king tussen Tudjman en 'de oor logsmisdadiger Martic'. Volgens Granic heeft Bildt zijn positie onmogelijk gemaakt door zijn kritiek op het Kroatische optre den. ,(nze redactie buitenland shington/Zagreb - De Verenigde Staten hebben de Kroati- operatie in Krajina niet alleen stilzwijgend goedgekeurd, "lekten zelfs militair advies gegeven voor de aanval. 8 9 10 11 de Kroatische minister jjuïtenlandse Zaken Granic. Bgering-Clinton zou Zagreb «week in het geheim heb- ilaten weten dat naar het oor- Ion Washington het moment militaire actie was geko- lijering gaf daarmee niet het ie,maar wel het oranje licht lie operatie, zeggen waarne- iin Washington. i|S hebben het Kroatische jssiei officieel niet goedge- President Clinton riep op tot matiging, teneinde emene oorlog op de Bal- ile voorkomen. ibij voegde daar wel aan toe liet Kroatische offensief Wei ll de Serviërs aan de onder- ielingstafel tot meer compro- en dwingt lil Amerikaanse minister van inlandse Zaken Christopher dat er 'voordelen «ai kleven' aan het Kroati- offensief in Krajina. Hij tl dat de veranderde militai- isitatie in voormalige Joego- iiit een nieuwe oplossing van tonflict kan inluiden, ■tommissaris Van den deelt deze mening. Hij Stop dat de druk op de Bos- i Serviërs een vredesplan te toen nu is toegenomen. 'zijn trouwens geen officiële aikaanse adviseurs in Kro- een Amerikaans mili- :adviesbureau, Military Pro aal Resources, heeft advi- en instructeurs naar Zag- lystuurd. Iidviesbedrijf staat onder lei- (ADVERTENTIE) 151 52 Meibag goed nieuws cryptogram van zaterdag ding van generaals buiten dienst en doceert tegen betaling militai re tactiek en wapentechnieken. De Amerikaanse regering had de activiteiten van deze generaals kunnen verbieden als zij dat ge wild had, net zoals contacten van privé-groepen met Irak of Servië verboden zijn. Kroatië heeft de afgelopen drie jaar voor meer dan een miljard dollar aan meest Russische wa pens gekocht, ondanks het wape nembargo. Daaronder zijn MiG-21 gevechts vliegtuigen, tanks en zware artil lerie. In 1990 had Kroatië slechts drie MiG-21 toestellen, nu zijn dat er meer dan dertig. Verder beschikt Kroatië nu over 175 tanks. De Verenigde Staten, die een be langrijke rol hebben bij het toe zicht op het wapenembargo heb ben de aanvoer oogluikend toege staan. Zagreb - De Verenigde Naties proberen een corridor te ope nen voor 80.000 Kroatische Serviërs, die na het succesvol le militaire offensief van het Kroatische leger vast zitten in Krajina. Het is de bedoeling dat de vluch telingen de wijk nemen naar de door Serviërs beheerste gebieden in het naburige Bosnië. De woordvoerder van de Ver enigde Naties zegt dat onderhan deld wordt over een evacuatie van de Serviërs via de grens plaatsen Dvor in het noorden en Srb in het zuiden. Het probleem is echter dat de Kroaten willen dat de Serviërs eerst hun wapens inleveren. Volgens de VN is circa een derde van de vluchtelingen militair. Vandaag begint de vluchtelin genorganisatie van de VN met een luchtbrug om de duizenden vluchtelingen in de Bosnische stad Banja Luka te bevoorraden. De Kroatische regering poogt in middels de vluchtende Serviërs gerust te stellen. Zij liet hen weten dat ze niets te vrezen hebben. „Degenen die zichzelf niets te verwijten hebben, zullen profite ren van onze vergevingsgezind heid en dezelfde rechten genieten als de Kroatische burgers," zegt generaal Tolj, woordvoerder van het ministerie van Defensie. Al leen 'oorlogsmisdadigers' worden vervolgd. De oproep van Zagreb heeft vooralsnog geen effect op de Ser viërs, die met tienduizenden te gelijk op de vlucht zijn geslagen. Gehuld in de Kroatische vlag schiet deze man overwinningsschoten de lucht in. FOTO ANP Door Stevo Akkerman Zagreb - Op vrijdagavond is de Kroatische president nog een eenzame figuur op een terras op het centrale plein van Zagreb. Hij heeft die ochtend zijn troepen naar Krajina gestuurd en er heerst angst in de stad. Het lucht alarm heeft twee maal geklon ken, iedereen verwacht dat de Serviërs raketten op Zagreb zul len afvuren. Een dag later is Tudjman er weer, maar nu als middelpunt van een overwinningsfeest: 'Rnin is be vrijd!' schreeuwen de speciale edities van de kranten. De strijd om Krajina is voor de Kroaten veel voorspoediger verlopen dan ze ooit gedacht hadden en dat draagt alleen maar bij aan het beeld van de 'Frisch und Fröhli- che Krieg' dat hier wordt opge hangen. Raketten zijn niet geval len, het heeft alleen verschrikke lijk geonweerd en nu 'de Kraoti- sche vlag weer wappert op de burcht van Knin' zoals het jour naal heeft laten zien, viert Zag reb blij en opgelucht feest. „Dit is een grote dag voor Kro atië," zegt een oudere man, ter wijl hij toekijkt hoe de vlag wordt rondgedragen en gekust. Dan arriveert Tudjman, onder luid gejuich en applaus. „Hij is mijn vader," roept een vrouw en ze werpt een kushand in zijn richting. De president geniet zichtbaar en heft glunderend de gebalde vuist. „Kroatië, Kroatië, Kroatië!" zin gen de omstanders en ze klinken met de champagne die hen gratis is ingeschonken. Twee dagen lang zijn ze al door de radio en te levisie in de ban gehouden van de strijd tegen de 'Servische terro risten'. Niet alleen via het jour naal, dat voor deze gelegenheid voorzien is van een kader in de nationale kleuren, maar ook via documentaires over de gevechten van 1991 (toen Servië Kroatië aanviel) en via videoclips waarin Rambo-achtige rockzangers, met patronengordels om hun borst en zwarte hoofdbanden in hun haar, de Kroatische zaak beschreeu wen. „Dit is een historische dag voor Kroatië en voor Europa en voor de wereld," zegt generaal Tolj tegen de verzamelde interna tionale pers. „De troepen van de vijand zijn vernietigd." Voor ach tergrondinformatie verwijst hij naar een hele reeks boeken die gratis beschikbaar zijn: 'Genoci de', 'Groot-Servië van ideologie naar agressie', 'Zwarte hand over Europa'. Intussen maken de VN zich grote zorgen over het lot van de bur gerbevolking van Krajina. Maar daarover hoor je in Zagreb geen woord. ingstijd; 7. theemuts; 8. alt; 10. eindfersterkar. jT et. et 15. plas; 16. geweonwep; 18. tas; 19. loop: 20. «i» ■jaqqopm'sJMOSJI36^^ u||/vtnoqa6 'ueej>|s[!q'Z «tnaaw '""'Harald Doornbos ^eb - Ruim vjer jaar iang probleem van zeg- over Krajina zich '«gesleept. N was er niet meer uur voor nodig om tot een te komen. Want hoe het lot van de bijna l Krajina-Serviërs ook is, l van het gebied 1Kroaten maakt een ein- w.fln een van de belangrijkste Jsos£> het voormalig- idM?3 weer onder §eza§ WK oatische regering in teel, S^at' Uggen de kaarten ir i anders. %s a 'ang 'eek het de Ser- ServiiT wind te gaan. Slimme %J]Speficlen aI die ti;id de SielU gemeenschap te- ïuj ah en met behulp van 8°eae bewapening werd Groot-Servië alsmaar groter (via Belgrado naar Pale en Knin). Maar plotseling is het over. De finitief. Permanent. De verove ring van Krajina is het begin van het einde van Groot-Servië. Want de snelheid en het gemak waarmee de Kroaten over de Krajina-Serviërs walsten, doet het ergste vrezen voor alle Ser- viërs. De Serviërs in Krajina krijgen tot vandaag de tijd om zich over te geven. Doen ze dat niet, dan zal het Kroatische leger alsnog met militiar geweld met de laat ste Krajina-Serviërs afrekenen. Afgezien van het oostelijke ge deelte van Krajina (rondom Vu- kovar, tegen de grens met Ser vië), bestaat Krajina niet meer. En na de Krajina-Serviërs lijken de Bosnische Serviërs aan de beurt. Vandaar dat er direct paniek uitbrak in het Servisch konink rijkje van Karadzic. Hij ziet zich plotseling geconfronteerd met bijna 200.000 vluchtelingen uit Krajina. En alhoewel Karadzic veel van Serviërs houdt, zit hij toch niet te wachten op al die vluchtelingen uit Krajina. Trou wens, de steun die Karadzic in het verleden beloofde aan de Krajina-Serviërs, stelde de afge lopen dagen in het geheel niets voor. Afgezien van de extra vluchte lingen, betekent het verlies van Krajina nog een grote aderlating voor de Bosnische Serviers. De moslim-enciave Bihac, in noord west Bosnië, is nu geen enclave meer en kan sinds vandaag di rect worden bevoorraad vanuit Kroatië. Dat houdt in dat de moslims vanuit Bihac weer erg lastig kunnen worden voor het Bosnisch-Servische leger. En met het verlies van Krajina krijgen de Serviërs ook een fikse morele slag te verwerken. Ser viërs zijn niet langer onoverwin nelijk. Problemen te over dus voor de Serviërs. Onderwijl is het verstandig om de Kraten in de gaten te houden. Op zich hadden de Kroaten het gelijk aan hun zijde. Krajina be hoort nou eenmaal tot Kroatië, dus na vier jaar Servische tegen werking van het 'herintegratie proces', is het niet helemaal on voorstelbaar dat de Kroaten voor de militiare optie kozen. Maar nu Kroatië weer de baas binnen zijn eigen grenzen is, blijft de vraag open: Wat doen de Kroaten in Bosnië. Want hoezeer de Kroaten ook hameren op de legitimiteit van de internationale grenzen van Kroatië en Bosnië, de Bosnische Kroaten vallen in de praktijk onder het gezag van Zagreb en niet van Sarajevo. Vandaar dat de door moslims gedomineerde Bosnische rege ring niet al te enthousiast is over een te sterk Kroatië. De moslims vrezen dat ze het door Bosnische Kroaten bewoonde Hercegovina nooit meer terug zullen krijgen. En de moslims zijn bang dat de Kroaten het op een akkoordje zullen gooien met de Serviërs. Serviërs en Kroaten in Bosnië hebben er veel belang bij dat de oorlog in Bosnië zo snel mogelijk stopt. De Bosnische Serviërs zullen dan de gebieden kunnen behouden die ze nu in handen hebben (ongeveer 65 procent). In ruil voor een vredesakkoord krijgen de Bosnische Serviërs toestemming van de internatio nale gemeenschap om zich bij moederland Servië aan te slui ten. De Bosnische Kroaten, op hun beurt, controleren nu onge veer twintig procent. In geval van een vredesakkoord, kunnen zij zich aansluiten bij Kroatië. Een Kroatië, trouwens, dat zonder twijfel de sterkste natie wordt op de Balkan. En wat blijft er dan over voor de Bosnische moslims? Niet veel. Ongeveer vijftien tot twintig procent van Bosnië, met een be legerde en aan puin geschoten hoofdstad. Daarom zullen de moslims door willen blijven vechten. Maar hoe? De Kroaten zijn veel sterker, en zonder hulp van de Kroaten lukt het de mos lims niet om de Serviërs te ver slaan. Met de verovering van Krajina is er een groot probleem op de Balkan opgelost, maar de Kroatisch-Servische opdeling van Bosnië, toont de moslims als de uiteindelijke verliezers van de oorlog. Dat wisten we eigenlijk al drie jaar lang, maar hun weinig aan lokkelijke lot lijkt nu definitief bezegeld. Van onze Haagse redactie Den Haag - Bedrijven die bereid zijn overtollige werknemers toch aan de slag te houden, zouden tijdelijk loonsubsidie moe ten krijgen. Door Aart Heering Rome - Het Italiaanse dag blad La Repubblica drukte gi steren op de voorpagina een spotprent af, waarin de Kro atische president Tudjman uitvaart tegen het 'Italiaanse fascisme en imperialisme'. Tudjman zelf werd daarin afge beeld onder het brengen van de Hitlergroet en met een haken kruis op zijn revers, als herinne ring aan het weinig frisse oor logsverleden van de Kroaten en hun president. Het was een van de meest scherpe reacties op de felle kritiek van Tudjman op Italië. De Kroatische president heeft als een van de officiële redenen voor het Kroatische offensief op gegeven, dat 'het Servische en het Italiaanse imperialisme' er op uit zouden zijn om Kroatië onderling te verdelen. Volgens Tudjman zouden de Italiaanse neo-fascis- ten samenzweren met de Serviërs om de Italiaanse souvereiniteit te erkennen over gebieden als Istrië en Dalmatië, die tot 1945 overwe gend Italiaans waren. In ruil daarvoor zou Italië dan de republiekjes van de Bosnische en Kroatische Serven erkennen. Uiterst rechts in Italië heeft de afgelopen jaren inderdaad be toogd dat het Joegoslavische con flict aangewend zou moeten wor den om deze 'verloren gebieden' te heroveren. De Italiaanse rege ring heeft echter nooit op grens correcties aangedrongen. Pre mier Dini deed de uitlatingen van Tudjman dan ook af als propa ganda. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Agnelli heeft alleen beloofd dat de Italiaanse minderheid in Kroatië niet in de steek gelaten wordt. Voor de president, die de Istria- nen - Kroaten, Slovenen en Ita lianen - toch al niet kan zetten omdat hun regio als enige in Kro atië zijn nationalistische partij niet steunt, was dat alweer een bewijs dat Italië zich met zijn binnenlandse aangelegenheden bemoeit en dat de etnische Italia nen daarbij de rol van vijfde co lonne spelen. Belgrado (dpa) - Een Servische vredesgroep heeft zaterdag mel ding gemaakt van een gedeeltelij ke mobilisatie in Belgrado, de hoofdstad van de Federale Repu bliek Joegoslavië (Servië en Mon tenegro). Met name speciale eenheden van het leger en de militaire politie treffen voorbereidingen, aldus le den van de beweging zaterdag. De mobilisatie begon vrijdag, na dat Kroatische troepen opstandi ge Serviërs in de regio Krajina hadden aangevallen. Tot de leden van de vredesgroep, de zogeheten Kring van Belgra do, behoren bekende critici van het regime, onder wie intellectu elen, kunstenaars en journalis ten. Die subsidie kan worden betaald uit geld voor de sociale zeker heid. Zo kan worden voorkomen dat mensen op straat komen te staan die elders moeilijk weer aan de slag kunnen komen. Dit heeft fractievoorzitter J. Wal lage van de PvdA zaterdag voor gesteld in een uitzending van Ra dio West. Wallage uitte kritiek op bedrijven die ondanks groeiende winsten toch grote aantallen mensen de laan uitsturen. „Het gaat wel beter met de economie, maar het gaat niet beter met de mensen," stelde Wallage vast. Hij noemde Philips als voorbeeld van een bedrijf dat zijn winst heeft zien stijgen door werkne mers af te stoten naar de werk loosheidswet. „Zo wordt een deel van het eco nomisch herstel gefinancierd uit gemeenschapsmiddelen." Boven dien komen de sociale lasten zo blijvend op een te hoog niveau, vindt de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer. Als zijn voorstel niet wordt over genomen zal de overheid zelf veel meer banen moeten scheppen dan ze nu doet, meent Wallage. De 40.000 Melkertbanen schieten dan tekort. Het pleidooi van Wallage staat haaks op de uitlatingen van zijn fractiegenoot R. van der Ploeg. Deze hield vorige week een warm pleidooi voor vermindering van subsidies en meer marktwerking om de economie te stimuleren.. De werkgeversorganisatie VNO- NCW heeft sterk afwijzend gere ageerd op het plan van Wallage. Volgens E. Elbertse gaan derge lijke subsidies in tegen elke vorm van marktwerking. Hij noemde het voorstel van Wal lage weinig zinvol. „Je probeert mensen op plaatsen te houden waar geen werk meer voor ze is. Dat is de stoker op de elektrische trein." Elbertse meent dat er niets op te gen is mensen te steunen die min der produktief zijn. „De beste loonkostensubsidie blijft echter het verlagen van belastingen en premies." Ook FNV-bestuurder L. de Waal ziet weinig in het voorstel van Wallage, al noemt hij de achter liggende gedachte sympathiek. Het lijkt hem erg moeilijk bij re organisaties van bedrijven socia le zekerheidsgeld in te zetten, on der meer omdat het moeilijk zal zijn te bepalen of de gevolgen van een reorganisatie tijdelijk of blij vend zijn. De Waal pleit ervoor de Franse methode over te nemen. „Die is veel simpeler. Bedrijven die men sen niet ontslaan, maar in plaats daarvan de werktijd verkorten, krijgen een korting op de pre mies. Ais het weer beter gaat met een bedrijf, zal het weer mensen aan trekken." Süü Rotterdam - Vlakbij het bureau van de Rotterdamse rivierpolitie aan de St. Jobsweg is zaterdagochtend een lijk gevonden. Het stoffelijk overschot lag achter een paar struiken. De recherche sluit een misdrijf niet uit. Rotterdam - Een twaalfjarige jongen uit Rotterdam is vrijdag avond in de Hartelhaven verdronken. Hij hielp zijn vader bij het afmeren van hun schip, viel met zijn hoofd tegen de meerpaal en raakte te water. Zijn vader en een getuige sprongen hem na, maar konden hem niet meer vinden. Pas later vond een duiker het slachtoffertje. Hij werd met spoed naar het Dijkzigt-ziekenhuis gebracht, waar hij vrijdagnacht is overleden. Monster - Veertig leden van de mobiele eenheid (ME) hebben za terdag van 07.00 uur tot 14.00 uur tevergeefs op het strand van Monster (tussen 's Gravezande en Scheveningen) gezocht naar een 7-jarig jongetje. Het kind is sinds vrijdagmiddag vijf uur zoek. De politie heeft geen enkele indicatie wat er met het Kaapverdiaanse jongetje is gebeurd. Zij sluit echter niets uit. De politie gaat nu verder met de gegevens die zijn voortgekomen uit een buurton derzoek. De politie maakte bij de zoekacties gebruik van een he likopter en een vliegtuigje van de Kustwacht. Schiphol - Een Boeing-747 van de KLM met bestemming Detroit heeft zaterdagmiddag op Schiphol de start afgebroken. Verkeers leiders in de toren meenden rook te zien aan de linkerkant van het toestel. Zij besloten het zekere voor het onzekere te nemen en de piloot de opdracht te geven te remmen. Dat gebeurde bij reeds vrij hoge snelheid, maar volgens een woordvoerder van de KLM zijn er onder de ruim 310 passagiers aan boord geen gewonden gevallen. De inzittenden moesten het midden op de Zwanenburgbaan tot stilstand gekomen toestel verlaten, bussen brachten hen terug naar het luchthavengebouw. De Boeing-747 moet volgens de woordvoerder enkele uren stil blijven staan om de oververhitte remmen te laten afkoelen. Den Haag - De Nederlandse ambassade in Cairo heeft de Egypti sche autoriteiten dringend om nadere inlichtingen gevraagd over het lot van een in het land vermiste Nederlander. Volgens berich ten in de hoofdstad zou de Nederlandse kapitein Douma zijn op gepakt in verband met wapensmokkel.De ambassade heeft nog niet kunnen vaststellen of de Nederlander vastzit en of de Egypti sche politie Douma ergens van verdenkt. De Egyptische autoritei ten hebben een spoedige reactie toegezegd, het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verwacht binnen een aantal da gen antwoord. Amsterdam - Zigeneurkoning Petaio claimt 2,5 miljoen gulden bij de KLM voor niet-gebruikte retourtickets. Hij legde zijn eis don derdag bij KLM-directeur P. van Vliet neer. Volgens KLM-woordvoerder M. Kalff is de kans dat de lucht vaartmaatschappij Petaio het gevraagde geld betaalt, uiterst klein.Petalo zegt de vertegenwoordiger te zijn van ruim 8.000 zi geuners die midden jaren zeventig vanuit het Oostblok naar de Verenigde Staten en Canada reisden. In opdracht van de groep kocht de zigeunerkoning retourtickets, maar omdat de meeste van de 8.000 zigeuners toestemming kre gen om zich in de VS en Canada te vestigen, bleven de tickets on gebruikt. Woordvoerder Kalff zegt niet te weten waarom Petaio zijn claim bijna tien jaar na dato indient. Dronten - De Wereld Jamboree in Dronten heeft dit zomerweek einde 22.500 bezoekers getrokken. De politie had geen problemen met de verkeersstromen. In totaal waren er de eerste vier dagen van de Jamboree 42.500 belangstellenden. Het publiek kon in de Jamboree-arena kijken naar presentaties van Frankrijk, Mexico, Oman, Slovenië en Hongarije. Verder wa ren er diverse scouting-activiteiten. Bezoekers kunnen nog tot en met woensdag terecht op het festival. Van onze correspondent Terneuzen - De 31-jarige Zeeuws-Vlaming, die vorige week uit een tbs-kliniek ontsnapte, heeft zich gisternacht bij de politie in Terneu zen gemeld. Hij is voor verhoor overgebracht naar het politiebureau te Hardenberg. De man ontsnapte op dinsdag 1 augustus nadat hij in de rijksinrich ting Veldzicht in het Overijsselse Balkbrug een therapute had ver kracht. Na een opsporingsbericht op de televisie besloot hij zich in Terneuzen aan te geven. ,De man zat in Veldzicht een straf uit wegens eerdere zedendelicten, waaronder een verkrachting. De leiding van de strafinrichting wil geen commentaar geven op het incident. Ook is onbekend of er naar aanleiding van het zedendelict en de ontsnapping extra veiligheidsmaatregelen zijn genomen om herha ling te voorkomen.

de Stem | 1995 | | pagina 3