DE STEM 'Ik ben van niemand Ma's mysterieuze 'familieleger' zit thuis Zelfvertrouwen en openheid sieren Surinaamse hardloopster Letitia Yriesde 0bs Breda Electronics vakantiegangers gezocht! voor jbe wereld ontvangers 5e WK ATLETIEK Zevenkoppige Nederlandse ploeg Programma WK atletiek roothandel/dealer van geluid en communicatie systemen „diaat 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 Sport ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1995 DEEL B ■□■1 Khettenniswereldje de af men jaren een beetje ge- J heeft, is natuurlijk niet Jasd over wat zich de Ete dagen allemaal afge- U heeft in slot Graf in j| aan gene zijde van de 55 laagvlakte. De verba- j, geldt hooguit het gege- dat het zolang geduurd j voordat het eens goed Dtging tussen 'Schwarze Pe- (en 2ijn tennissende gou- jreemding dat het Ij fog geduurd heeft, I jiiat Steffi volwas- BTJ- r[egon te worden, (tazing dat ze nooit «brand is. Al tien gaande top en tien- Iti malen miljonai- mJj, (jizesentwintig jaar W-+ den nog steeds bij ejund Mutti, dat kan uurlijk niet. Dat kas- i Brühl is groot g, maar toch... «enkele weken gele- Ltrok Steffi de stou- i schoenen aan en ég ei met door Peter ijuisde en geklei- I s'je Michael van- I lu.Als een door een I jardaardige koning I idioten prinses, die rketens wist te ver- I ten. Het is voor hen I (open dat hier de I geiijking met Ro- I 0 en Juliette op- I li trad als huisver- fier laat in de voet- I pen van een aantal I bsterevoorgangsters. I 1 voorgangers, want I «beeld ook Ri- I iinl Krajicek ont- lookle zich pas, nadat hij ge nten had met pa Peter, y Austin moest de beste «éi van atoomfysicus Ge- e,Mary Pierce moest door ■jjoards tegen ex-marinier imtachermd worden, Jenni- «tipriati werd bijna de hel ijfiimuleerd door Stefano i Denise, Andrea Jaeger f(opgejaagd door Roland, ill Andre Agassi door Em- «el, een ex-bokser, tdievaders hebben één ding een: ze zijn zelf nooit tóp- ster geweest. Zou het daar thien aan liggen? Dieten- 'iders komen wat eerder in fpubliciteit, omdat bij tennis taandacht nou eenmaal op lof twee personen gericht Maar ga dit weekeinde «eens kijken bij een atle- edstrijdje voor aspiran- Heen voetbalwedstrijd tus- u pupillen of een wieler- nvoor nieuwelingen. Kijk «sstiekem om u heen langs Mijn, of bij de finish. Kijk, s geniet, of huiver. Daar «te,tussen die tientallen tele vaders en moeders het geen bal interesseert een strafschop mist, "toeten lachen als Wendy halve ronde achterblijft fce rondjes van 400 me- J en die Wesley met een [■ep chocola belonen als hij tiouten na de rest van het over de meet komt. *sen staan ze, bloed in "gen, schuim op de bek, om de mond. Zelf "een platte prijs gereden, (rooit een bal fatsoenlijk te amechtig om vijf- peter hard te lopen. Ze tegen de scheids- kankeren tegen hun st en ze kennen maar één Jhun kind moet de beste "den. '®9 gebruiken de meeste ,«s hun verstand. 'Vaders Rit dochters op 14-jarige W tennisprof laten wor- moeten ze doodschie- b* ,tendentieuze uit- is niet van mij, maar «hard Williams, 52. Zijn l er Venus, sinds juni dit !fis tennisprof. 'Ze wilde 'n|k kan haar niettegen- «o, smoesde hij er ach- Venus Williams, Anna Martina Hingis. 2® ,n en er kan bij de Jokers weer ingezet Lj ,°P het juiste tijdstip e burn-out. Wie van de sneuvelt het eerste? Léon Krijnen Op de wereldkampioen schappen indooratletiek van dit jaar in Barcelona veroverde ze brons. Maar Letitia Vriesde weet ook dat je pas een échte top per bent met een aan sprekend resultaat op buitenbanen. Vriesde, 30 jaar toch al, gaat op de 800 meter bij de wereld kampioenschappen in Gothenburg dan ook voor goud. Maria Mutola, Lju- bov Gurina, Ana Quirot en Ellen van Langen, de andere favorieten, zijn gewaarschuwd. Door Frank van Geloven Gothenburg - Nederlandse atle- tiekfans hopen deze dagen op El len van Langen bij de wereld kampioenschappen atletiek in Gothenburg. Blijft ze heel? Pakt ze goud? Eén van haar grootste concurrentes op de 800 meter, Letitia Vriesde, komt uit eigen land. Voor velen is ze een onbe schreven blad. Maar Vriesde, 30 jaar, Surinaamse - „Ik blijf mijn vaderland trouw; voor mij geen Nederlands paspoort" - en al tien jaar woonachtig in Rotterdam hoort wel degelijk bij de wereld top. Vriesde vormt samen met de in de Verenigde Staten wonende 800 meter-loper Tommie Asinga de tweekoppige Surinaamse equipe. Talent is er voldoende in haar va derland, denkt ze. Maar in Suri name zijn geen faciliteiten voor toppers. En naar Nederland over gewaaide atleten missen vaak het lef om alles op alles te zetten. Zelf had ze dat wel. „Maar het hangt toch veel van toevalligheden aan elkaar," vindt ze. „Als Haico Scharn mij jaren geleden niet op de atletiekbaan had opgepikt, dan was er waar schijnlijk ook niets van me te recht gekomen. Als ik tien jaar geleden niet van Suriname naar Nederland was gegaan, was ik nu misschien een huismoeder ge weest met vijf kinderen en een kantoorbaantje." Dit seizoen heeft ze de derde we reldtijd staan. Achter de topfavo rieten Maria Mutola en Ana Qui rot, maar ver voor de Nederland se troeven Ellen van Langen en Stella Jongmans. 'Kampioenen maker' Henk Kraayenhof, sinds oktober van het afgelopen jaar haar trainer, denkt bovendien dat Vriesde nog lang niet de grenzen van haar mogelijkheden heeft be reikt. Trucendoos Ze is al dertig jaar, zit er dan nog progressie in? Kraayenhof: „Leeftijd zegt me niets. Er zijn zoveel topatleten van boven de dertig op de mid den-afstand. Letitia kan nog veel harder. Daar ben ik van over tuigd. Maar het had geen zin om de trucendoos nu al helemaal open te trekken. Dit seizoen wer ken we voor het eerst samen. Let itia traint nu zesmaal per week twee uur en verder doet ze er nog wat loopjes bij. Als je met relatief gematigde middelen al zover kunt komen, kun je nog wat verwach ten. Dat is heel simpel. Volgend jaar staan de Olympische Spelen op het programma. Dan ga ik toch niet nu al mijn kruit in de begeleiding met Letitia verschie ten?" De trainer wil zijn geroemde on orthodoxe aanpak met Vriesde rustig opbouwen. Successen dit seizoen zijn daarbij volgens hem meegenomen. Zoals het brons op de wereldkampioenschappen in- door, eerder dit jaar in Barcelona. „Daar heb ik geluk gehad," geeft Vriesde lachend toe. „In Gothen burg telt het echt. Daar heb je ook geluk bij nodig. Maar ook zelfver trouwen en een rustige voorberei ding. Ik ga nu niet lopen stressen. Daar koop ik niks voor. Ik leg me geen druk op. De enige druk voor mij is dat ik de finale moet halen en dan gaan we voor goud." Voor goud? Vriesde, met bril bijna onherken baar: „De top ligt heel dicht bij elkaar. En daar hoor ik ook bij. Maria Mutola niet te kloppen? Onzin, Mutola is te verslaan. Vroeger keek ik wel tegen zulke namen op. Maar nu heb ik iets van: 'Iedereen kan hardlopen, ie dereen kan van me winnen en ik kan van iedereen winnen'. Eigenlijk ben ik van nie mand zo onder de indruk. Of dit een pose is? Mis schien. Ik ga mezelf in ieder geval vlak voor zo'n be langrijk toernooi geen com plexen aanpraten. Zelf-on- derschatting tijdens een WK kun je niet hebben. De trainer van Ellen van Langen, Frans Thuys, heeft op het NK in Bergen op Zoom verklaard dat Ellen, als ze meedoet, niet voor goud gaat op het WK. Dat zou al zijn vergeven aan Mutola. Vriesde: „Heeft 'ie dat gezegd? Dat is niet zo slim natuurlijk. Dan kan Ellen eigenlijk net zo goed stoppen en hoeft ze in ieder geval niet naar het WK. Als je dit niveau hebt bereikt, wil je altijd winnen. Ik ga niet in Gothenburg lopen met de gedachte dat zilver het hoogst haalbare is. Als Henk dat tegen me zou zeggen, kapte ik ermee. Want daar doen we het niet voor. Maar Henk traint me niet voor zilver of brons. Zo zit hij niet elkaar." 'Overtuiging' Op het psychologische vlak hoeft Henk Kraayenhof zijn pupil dus in ieder geval niets meer te leren. „Het is heerlijk om met iemand te werken, die zo'n overtuiging GOTHENBURG 1995 heeft," zegt hij. „Ze is recht door zee en bikkelhard. Voor anderen, maar ook voor zichzelf." Vriesde: „Je moet gewoon geloven in jezelf en nooit in paniek raken. Dat overkomt me dus ook bijna nooit. Ik weet nu ook hoe het str aks werkt in de finale. Als ik het haal...." Kraayenhof: „Vertel maar eens hoe je in Barcelona in 1992 de fi nale hebt gemist." Vriesde: „Tien meter voor de fi nish was ik zeker van de finale. Toen kreeg ik een por in mijn rug van Germaine Crooks, een Cana dese, en raakte uit balans. Ik liep 1.58,28. De nummer vier had 1.58,25. Geen finale voor mij. Zo werkt het nu eenmaal. Ik heb me daartegen gewapend. Ze lopen niet meer over Letitia heen. Ik ben assertiever geworden." Maar vorige week ging het toch weer mis tijdens een Grand Prix-wedstrijd in Monte Carlo. De Russin Ljubov Gurina drukte Vriesde al vroeg in de race uit de baan. Ze viel en haal de de finish niet eens. Na de race kregen de twee atletes het met elkaar aan de stok, waarbij zelfs tikjes werden uitgedeeld. „Duwen, daar heb ik geen problemen mee. Het ge beurt altijd en overal. Maar Gurina heeft me bewust uit de wedstrijd gewerkt. Dat weet ik zeker. We liepen met zijn tweeën in baan één. Ik werd er gewoon uitgezwiept. Ik heb achteraf heel veel positieve reacties gehad op die ruzie met Gurina. Ze doet het namelijk altijd. Ze heeft een slechte naam. 'Ze had het ver diend', zeiden sommigen tegen me. Gurina is de enige concurrente waar Vriesde niet zo'n hoge pet van op heeft. De Cubaanse Ana Quirot is haar grote voorbeeld. Met Maria Mutola - „die is eigen lijk heel stil en teruggetrokken" - heeft ze niet zoveel contact. En met Ellen van Langen deelt ze wel eens een kamer bij grote een daagse wedstrijden in het buiten land. „Met Ellen kan ik het goed vin den. Maar het is niet zo dat we dikke vriendinnen zijn. Het con tact is gewoon. We hebben geen hekel aan elkaar. In het buiten land leggen organisatoren ons wel eens op een kamer. Omdat we beiden Nederlands praten. Dat is prettig. Maar niet meer dan dat. Quirot? Als er iemand is in de at- letiekwereld die ik bewonder, dan is het Ana wel. Er zijn weinig mensen, die zoveel in hun mars hebben om terug te vechten na grote tegenslag." Quirot, de nummer twee van dit seizoen, is enkele jaren geleden betrokken geweest bij een ernstig Letitia Vriesde (links) en haar trainer, 'kampioenenmaker' Henk Kraayenhof. FOTO DO VISSER ongeval. Ze raakte overdekt met zware brandwonden. De Cubaaft- se herstelde goed en heeft dit jaar de' wereldtop weer bereikt:,,)2ë zit vol met littekens. Eerst zag haar gezicht er ook vreselijk uit. Dat gaat nu wel weer. Veel ande re mensen zouden daar een com plex aan overgehouden hebben. Ana niet. Die gaat gewoon door. Als je haar ziet, kun je weer mak kelijk relativeren. Waar doen we het dan nog allemaal voor?" Concurrente minder Toch is de concurrentie bikkel hard op de 800 meter. Zo hard, dat Henk Kraayenhof de Russin Gurina er van verdenkt in Monte Carlo zijn pupil bewust uit de wedstrijd te hebben gewerkt. Kraayenhof: „Het scheelt weer een concurrente voor de centen. Zo denken sommigen nu een maal." Maar ook Letitia Vriesde steekt niet onder stoelen of ban ken dat ze het niet erg zou vinden als een grote concurrente op het WK zou ontbreken. Ellen van Langen bijvoorbeeld. Heb je met haar te doen als ze weer door een blessure moet afha ken? Vriesde: „Te doen? Niet echt. Het is jammer voor haar natuurlijk, maar ik kan me niet richten op de problemen van andere atletes. Uit zelfbescherming. Het klinkt mis schien gemeen, maar het is toch zo als Ellen er niet bij zou zijn dat we roepen: 'Ha, weer een minder'. Zo denk ik erover en zo denken anderen erover. Ook als het op mij betrekking zou hebben. Het is hard en gemeen, maar op dit ni veau is helemaal geen plaats voor sentimenten. Daar ben ik gewoon eerlijk in." Gothenburg (anp) - De Chine se wonderloopsters dronken schildpaddebloed. Ondanks de aard van de beesten zou dat de snelheid ten goede komen. Hun trainer sneed de beesten hoogstpersoonlijk de keel af, naar het schijnt. De atletes trainden de afstand van een marathon. Per dag wel te ver staan, vaak op grote hoogte, in de ijle lucht van Tibet. Tijdens de WK atletiek in Stutt gart, twee jaar geleden, liepen Wang Junxia, Qu Yunxia en Liu Dong de verzamelde concurrentie naar huis op de langere afstan den. Tijdens de wereldkampioen schappen die vandaag in Gothen burg beginnen, zitten ze zelf thuis. Werkloos, uit vorm. Myste rie blijft hen omhullen. De Europeanen en Amerikanen suggereerden meteen doping en vreesden, net nu de heerschappij van de DDR afbrokkelde, voor jarenlang achterstand op Azië. Maar zie: het familieleger van Ma Junren, genoemd naar de trainer, is uit elkaar. Desertie, afvallig heid, verzadiging bij de pupillen. Of is het elixer van de trainer uit gewerkt? De schaarse verhalen uit China lopen dwars door el kaar heen. De Chinese bond leverde vorige week de selectie voor Gothen burg in bij de organisatie. Van de vier winnaars van goud uit 1993 is nog slechts eentje over. Dat is Huang Zhihong, kogelstootster aan de wereldtop sinds jaar en dag en woonachtig in Tilburg, waar ze studeert en geniet van de sociale contacten in een studen tenhuis. Geen Wang, geen Qu, geen Liu Dong: vormgebrek, zo heet het. Een Chinese official zei te hopen op succes bij het snelwandelen en het kogelstoten, waar Huang nog twee landgenotes naast zich weet. De wereldkampioene van Tokyo én Stuttgart was eigenlijk al na de Spelen van 1992 (zilver) bedankt voor haar diensten. Ze voelde zich versleten en mocht gaan studeren in Engeland, maar ze hervond het plezier in de sport pas in Nederland. Poppetjes Huang dus, maar geen Wang of Qu. Als opgewonden poppetjes vlogen ze over de tartanbaan in Stuttgart. Emotie was nauwelijks van de gezichten te lezen. Eerst was het publiek verbaasd, later verbijsterd, zeker nq een column van nationale held Dieter Bau- mann. Verboden middelen, kan niet anders, schreef die en het volk volgde hem in de gedachten- gang. Zeker toen de Chinesen een maand later in eigen land de we reldrecords over 1500, 3000 en 10.000 meter met ongelooflijke marges verpulverden. Was het niet opvallend dat alleen de vrou wen tot grootse prestaties in staat waren, net als in de vroegere DDR. Vrouwen kunnen meer ar beid verstouwen, heette het dan. Het Westen had zijn oordeel ge reed: doping. Begrijpelijk. Sinds het verdwijnen van de muur was het ene na het andere verhaal over verboden middelen uit Oost- Europa komen overwaaien. Vrouwen met snorren, jarenlan ge, verplichte drugsprogramma's, vroegere topsporters die tot wrakken waren verworden en emotioneel leegliepen na het neerhalen van de hekken. Na de ommekeer vielen de prestaties in het Oostblok terug, waarbij do ping overigens slechts een van de factoren was. Feit is wel: een vrouw haalt tegenwoordig geen zeventig meter meer met de dis cus, of 22 meter met kogelstoten, hetgeen toen geregeld voorkwam. Pas na de beschuldigingen kwam meer respect en begrip voor de Chinesen. Onder meer omdat bleek dat de Oostduitsers hun kennis helemaal niet hadden geëxporteerd, dat de Aziatischen misschien wel veel harder train den. Het elke dag gepresenteerde schildpaddebloed en het wonder middel Dong Chong Xia Cao, rupszwam, zou daarbij helpen. Dat laatste is een soort gras dat groeit op hoogte, het immuunsys teem zou versterken en de alge mene gezondheid zou verbeteren. Platteland Ma Junren recruteerde zijn leger van het platteland in de provincie Liaoning. De meisjes waren volg zaam, konden door atletiek ont snappen aan de armoe. Zo is van de ouders van Qu bekend dat ze hun enige varken verkochten, op dat dochterlief haar eerste paar sportschoenen kreeg. Toen Wangs enige broer verongelukte met de auto, hielden de leiders dat nieuws stil tot na de WK. Na het succes kwam de verloede ring. De verhalen: Ma zou prij zengeld achterover drukken, zelf rondscheuren in tijdens de WK gewonnen Mercedessen - hij kreeg ook een ongeluk -, geld ver branden voor de ogen van zijn pupillen. Ma verkocht het recht op zijn 'wonderdrank', schild paddebloed met kruiden, voor bijna twee miljoen gulden. De at letes mochten geen Engels leren, een tv-serie over het 'leger' werd afgeblazen. Af en toe sijpelde nieuws door. Ma gooide Liu Dong uit het 'leger', omdat ze lang haar droeg en de verkeerde vriend lief had. Wang won onlangs wel de 5000 meter tijdens de kwalificaties, maar de keuzeheren vonden haar tijd van 15.39,18 te slecht voor uitzending naar Zweden. Ze moet zich maar voorbereiden op de Olympische Spelen van Atlanta, zei de huidige coach Jiang Zuo- mei. In Gothenburg is het aan an deren om de gouden oogst van Stuttgart te evenaren. Nog nooit stuurde de Ko ninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) zo'n kleine ploeg naar de wereldkampi oenschappen als dit jaar het geval is. Zeven atleten (vijf vrouwen en twee mannen) werden door de keuzeheren van de KNAU goed genoeg bevonden voor de wereldti telstrijd in Gothenburg. Zes van hen voldeden aan de A-limiet en toonden vervol gens volgens de eisen van de KNAU vormbehoud. Marko Koers, die de B-limiet haalde op de 800 meter, werd door de atletiekunie als enige aan de zekere WK-gangers toege voegd. Koers werd aangewe zen op basis van de progressie die hij dit seizoen heeft door gemaakt. Van de twijfelge vallen maken de polsstok hoogspringers Laurens Looije en Christian Tammin- ga volgens de KNAU geen kans op kwalificatie voor de finale in Zweden. Hordenlo per Robin Korving, een ander twijfelgeval, viel af op basis van zijn gedrag vorig jaar bij het EK in Helsinki, toen hij de huisregels van de Neder landse equipe aan zijn laars lapte en frekwent discothe ken bezocht. Sprintster Jac queline Poelman was niet in vorm en bedankte zelf. Nelli Cooman is al het gehele sei zoen ziek (virus). De Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit (achtereenvolgens naam, leeftijd, onderdeel, beste jaarpres tatie en persoonlijk record): Corrie de Bruin (18): kogelstoten, 17,93 meter, 18,15 m (1994). discuswerpen, 60,50 m, 60,50 m ('95). Jacqueline Goormachtigh (25): discuswerpen, 62,30 m, 62,30 m ('95). Sharon Jaklofsky (26): verspringen, 6,61 m, 6,61 m ('95). meerkamp, 6197 punten, 6197 pnt('95). Stella Jongmans (24): 800 meter, 1.59,08,1.58,61 ('92). Ellen van Langen (29): 800 meter, 1.59,00, 1.55,54 .('92). Marko Koers (22): 800 meter, 1.45,83,1.44,84 ('93). Marcel Laros (23): 3000 steeple, 8.22,33, 8.22,33 ('95). Zaterdag 5 augustus 9.40 uur: kwalificatie kogelstoten vrouwen (met Corrie de Bruin); 15.10: start marathon vrouwen; 16.00: kwa lificatie verspringen vrouwen (met Sharon Jaklofsky); 16.15: series 800 meter mannen (met Marko Koers); 17.25: Finale kogelstoten vrouwen; 17.30: Finish marathon vrouwen. Zondag 6 augustus 9.30: Start meerkamp mannen; 14.00: Start 20 kilometer snelwandelen mannen; 14.15: Finale kogelslingeren mannen; 15.15: Finish 20 kilometer snelwandelen mannen; 16.25: Halve finale 800 meter mannen; 16.50: Fina le verspringen vrouwen; 18.10: Finale 100 meter norden vrouwen; 18.55: Fi nale 100 meter mannen. Maandag 7 augustus 17.20: Finale hinkstapspringen man nen; 17.25: Start 10 kilometer snel wandelen vrouwen; 18.05: Finish 10 kilometer snelwandelen vrouwen; 18.30: Series steeple mannen (met Marcel Laros); 19.25: Finale 100 me ter vrouwen; 20.40: Slotnummer, 1500 meter, meerkamp mannen. Dinsdag 8 augustus 16.30: Finale hoogspringen mannen; 17.35: Finale speerwerpen vrouwen; 17.45: Finale 800 meter mannen; 18.05: Finale 400 meter vrouwen; 19.05: Finale 10.000 meter mannen. Woensdag 9 augustus 9.30: Start meerkamp vrouwen met 100 meter horden (met Sharon Jak lofsky); 10.30: Hoogspringen meer kamp vrouwen; 16.45: Kogelstoten meerkamp vrouwen; 17.25: Finale 1500 meter vrouwen; 17.40: Halve fi nale steeple mannen; 18.20: Finale 400 meter mannen; 18.30: Finale ko gelstoten mannen; 19.10: Finale 10.000 meter vrouwen; 19.55: 200 me ter meerkamp vrouwen. Donderdag 10 augustus 9.30 en 11.00: Kwalificatie discuswer pen vrouwen (met Corrie de Bruin en Jacqueline Goormachtigh); 9.45: Ver springen meerkamp vrouwen; 15.15: Speerwerpen meerkamp vrouwen; 15.45: Start 50 kilometer snelwande len mannen; 16.25: Series 800 meter vrouwen (met Ellen van Langen en Stella Jongmans); 16.40: Speerwer pen meerkamp vrouwen; 16.55: Fina le hinkstapspringen vrouwen; 17.05: Finale 400 meter horden mannen; 18.35: Finale 200 meter vrouwen; 18.55: Slotnummer, 800 meter, meer kamp vrouwen; 19.15: Finish 50 kilo meter snelwandelen mannen. Vrijdag 11 augustus 16.15: Finale polsstokhoogspringen mannen; 17.30: Finale steeple man nen; 17.50: Finale discuswerpen man nen; 18.30: Halve finale 800 meter vrouwen; 18.50: Finale 400 meter hor den vrouwen; 19.45: Finale 200 meter mannen. Zaterdag 12 augustus 14.00: Start marathon mannen; 16.10: Finish marathon mannen; 17.00: Fi nale discuswerpen vrouwen; 17.40: Finale verspringen mannen; 18.50: Fi nale 5000 meter vrouwen; 20.05: Fi nale 110 meter horden mannen. Zondag 13 augustus 15.15: Hoogspringen vrouwen finale; 16.00: Finale speerwerpen mannen; 16.05: Finale 4x100 meter vrouwen; 16.20: Finale 1500 meter mannen; 16.35: Finale 4x100 meter mannen; 16.55: Finale 800 meter vrouwen; 17.15: Finale 5000 meter mannen; 17.55: Finale 4x400 meter vrouwen; 18.30: Finale 4x400 meter mannen.

de Stem | 1995 | | pagina 9