och akkoord Dutchbat en Mladic Franjo Tudjman lijkt nieuwe sterke man op de Balkan Protest tegen 'Hiroshima' Verzet Frankrijk tegen Australische boycot SC?aat was van Nazi" ajïna fieuw onderzoek: geen wangedrag Nederlandse militairen Bosnië Boris Jeltsin belooft vrije verkiezingen Tsjetsjenië BUITENLAND A5 COMMENTAAR MNNENLAND KOR1 Den Haag gster wegens doodslag erleden [laatsvervangend commandant tekende verklaring over evacuatie vluchtelingen Srebrenica Premier Bosnië liiedt zijn aan u met autorijbewijs' BUITENLAND KORT Gewonden bij aanslag in Parijs 'Algerije schendt mensenrechten' Beieren vervolgt nazi-arts niet Bende in Sudan doodt 147 mensen 3,5 jaar cel voor ex-burgemeester Nice Kolonisten Israël staken protesten Jordanië levert verdachte WTC-aanslag uit Orkaan Erin op weg naar Mississippi Visolie helpt tegen dyslexie i 4 AUGUSTUS 1995 A4|flfiTEM VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1995 I, bejaarden en kinderen die be VVest-Bosnië en Krajina minder i islimdorpen? Met nauwelijks ved n beetje leedvermaak ziet menir rger daar dorpen binnenvalt, vei ie vluchtelingen op gang bréngt i uit de partijdigheid die tv-kijker id te denken in boosdoeners e i dan de slechteriken, de andere enden Serviërs van huis en haan keiharde 'eigen schuld' te gelden jeweld verdrevenen niet evenzee n. Voor de oorlogsmisdaden vai i kilometers verderop, zijn zij nie n hun 'eigen land' heroveren, ver ahtenden niet. ruk ontstaan dat alleen Servisch aden te buiten gaan. Ook de Kro heeft de geschiedenis al meerma Iets heeft opgeleverd, dreigt het ge loeuvres tot nieuwe en ongekend liden. De Kroatische president Tui iroatische, maar door Serviërs bi i vier jaar terug te veroveren. Daa i legermacht op de been gebracl [staat het gebied binnen te vallen. <rajina-Serviërs zich wanhopig zu fors militair potentieel in de strij In lijkt zich voorlopig afzijdig te hoi de 'Kroatische agressie' en neerr ol weer op als hoeder van de Serv -rijwel geen rol, zeker voor KroatJ Iiale vredesmacht zich indertijd nil van Kroatië opstelde, maar langst# ndslijnen. Dat was sterk in het vooij irs, die toen hun 'afscheiding' I et conflict beperkt blijft tot Krajina bvic zich niet ook stort in een oorld nel echt losbarsten op de Balkan. Ide slachtoffers en vluchtelingen ech! den. :en winkelcentrum in Den Haag in df derdag heeft voor vijf miljoen guldei een sigaretten- en tijdschriftenkiosl nplein in brand. Het vuur sloeg ovei winkelcentrum. Een bank, een kaas een supermarkt werden volledig in d< parkeergarage raakte zwaar bescha- liepen forse rookschade op. De brand- i aangestoken. 'kt in Den Haag ontstond tegen de och- orzaak een brand in een appartement, ernstige brandwonden op. Hij is in eer jewel de brand vrij snel onder controls ners van het appartementencomplex ir |kkeling. De 24 flats zijn ontruimd, In d{ en Haag, brandde in dezelfde nacht de' club af. De schade wordt geschat op ijk gaat het ook hier om brandstichting. verpleegster E. D. is gisteren door de lonform de eis veroordeeld tot vijf jaai t dwangverpleging. De vrouw werkte in rijk in Den Haag en bracht op 22 juni jner van dat tehuis om het leven. Het am door verstikking om het leven. Ooi '0 gulden. r andere bewoner beroofd. Ook hij kwal kon de officier van justitie niet hard ma- eze tweede moord te maken had. De dief de sterfgevallen gebeurden steeds als .Collega's van D. verklaarden dat de ver- voorspelde dat een bejaarde zou overlij- veroordeeld wegens steunfraude. heidegebied Valkenswaard heidegebied tussen Valkenswaard en hei istermiddag grote brand gewoed. Volgen' >to acht hectare natuurgebied in vlamme ik rond vier uur uit op de Opperheide bij Kluis bij Valkenswaard. ook een brand ontdekt op de Grote Heide het klooster. Dat vuur woedde op Belgisr !acht 's avonds had de brandweer het vu In totaal zijn vijf brandhaarden ontdekt, larom dat het vuur is aangestoken. Er de- jke ongelukken voor. '-ziekenhuis in Amsterdam is gisteren Joop n overleden aan de gevolgen van een hartj r. Joop van Os kreeg voornamelijk bekend- van het NOS-Journaal in Brussel. Hij be- carrière in 1950 bij Het Parool. Via on^?rj Ira belandde Van Os in 1979 bij de NOS diel t naar Brussel stuurde. In 1987 ging hij me j Haag (anp) - Ook een onderzoek door de jtchaussee heeft geen be- p opgeleverd voor ver- 0<1 wangedrag van Neder- Ijse militairen in Bosnië. '■i Besier, persofficier mi szaken, maakte gisteren jjjd dat de naspeuringen 12 strafbare feiten aan het E hebben gebracht. Kj leverde een onderzoek van Itommandanten te velde een- Iije resultaat op. De conclusie 14 het Dutchbat in Bos nië zich niet te buiten ging aan structureel wangedrag. De ge ruchten over misdragingen doken dit voorjaar op toen verhalen de ronde deden dat militairen van het 12e bataljon van de luchtmo biele brigade zich schuldig zou den hebben gemaakt aan wapen verkopen aan de plaatselijke be volking, ernstige bedreigingen en hoererij in het legerkamp. Voorts zouden Nederlandse militairen kinderen aanmaakblokjes met jam te eten hebben gegeven. Kort na het eerste onderzoek van de marechaussee, waaruit geen strafbare feiten naar boven kwa men, verklaarden twee Neder landse militairen dat Dutchbat- ters in Bosnië wel degelijk de normen van goed fatsoen hadden overtreden. Dienstplichtige Schouten vertel de voor de NCRV-televisie dat militairen tijdens een transport naar Santici aanmaakblokjes uit deelden aan kinderen. Korporaal Van Kammen beweerde in het Algemeen Dagblad dat Neder landse militairen voor de poort van hun basis in Simin Hann in de Sapna-vinger spelende kinde ren met geweerkolven sloegen. Het nieuwe onderzoek bevestigde volgens Besier de beweringen van de twee militairen niet: Uit de verhoren blijkt dat Schouten eenmaal tijdens een rijdend transport heeft gezien dat een militair aanmaakblokjes in een gesloten verpakking aan een kind heeft gegeven. Dat gebeurde te gelijk met het uitdelen van lun chpakketten. Schouten kon niet bevestigen dat hij kinderen de blokjes heeft zien eten. Het verhaal dat de Neder landers de blokjes met jam zou den insmeren, is volgens Schou ten 'een door de media gewekte suggestie'. Door een uiterst vage omschrijving van degene die de blokjes zou hebben uitgedeeld, konden de onderzoekers de iden titeit van deze persoon niet ach terhalen, aldus Besier. Van Kammen nam tijdens zijn verhoor afstand van zijn bewe ringen in het AD. Tegenover de marechaussee verklaarde de kor poraal nooit te hebben gezien dat Nederlanders kinderen met ge weerkolven te lijf gingen. Wel zei hij dat kinderen soms op hardhandige wijze bij de ingang van de Dutchbat-basis werden verwijderd. Minister Voorhoeve toonde zich uiterst verheugd over de uitkomsten van het onderzoek. Hij is vooral tevreden, omdat de naspeuringen de beschuldigingen 'zo grondig hebben ontzenuwd'. De Vereniging van Diensplichti- ge Militairen WDM vindt dat er alsnog een grootschaliger onder zoek naar eventuele misdragin gen van Nederlandse militairen moet komen. De andere bonden, ACOM en AFMP, zien niets in verder onderzoek. jHaag (anp) - De plaatsvervangend commandant van itchbat, majoor Franken, heeft op maandag 17 juli toch een lilaring van de Bosnische Serviërs ondertekend over de eva- ilievan Srebrenica. jverklaring houdt echter niet [ja de Nederlandse eenheid de Wie en de wijze waarop de- |iverlopen heeft goedgekeurd, minister Voorhoeve van isie in een brief aan de de Kamer. werd op 28 juli van van de verklaring op gesteld. Op 27 juli [tefhij nog aan de Kamer dat nt van Dutchbat, ütnant-kolonel Karremans, i enkel document heeft on- ffld'. _..n 'deal' tussen Karremans lit Bosnisch-Servische gene- lüatko Mladic over het apart [weren van de mannen en j uit Srebrenica was geen le, bezwoer de minister op [persconferentie. Bosnische Serviërs legden de fearing voor aan het eind van vergadering van de nieuwe lisch-Servische „autoriteiten l Srebrenica" met majoor Éen, die de zieke Karremans Sarajevo (rtr) - De Bosni- ÉepremierHaris Silajd- fe heeft gisteren op een (alementsvergadering in (Midden-Bosnië) lot grote verrassing van ie afgevaardigden zijn ntslag aangeboden. Silajdzie vroeg ook om een alle van vertrouwen voor iegehele regering, die de af kopen weken aanzienlijk is door de Servische ig van de Oostbos- |ahe moslim-enclaves Sre- i en Zepa. Eet parlement buigt zich jjiag over de moties van Sijdzic. De premier gaf de onitter van het parlement iajn ontslagbrief een toe- fekting op zijn voornemen, ent het document is niet I'ta verleden was er sprake spanningen tussen Si- pc en de Bosnische pre- I Alija Izetbegovic. Er It® ook geruchten over me- terschillen binnen de De vergadering ging over het ver trek van de Nederlandse blauw helmen uit Potocari. Bij de bij eenkomst waren ook drie verte genwoordigers van de moslim vluchtelingen aanwezig. In het document wordt verwezen naar een vergadering van Mladic, Karremans en dezelfde moslim vertegenwoordigers op 12 juli waar werd bepaald dat de mos limbevolking 'vrijwillig' en onder begeleiding van VN-soldaten zou worden geëvacueerd. Daarbij was geen sprake van een schei ding van de groepen vluchtelin gen. Het tweede deel van de verkla ring stelt dat de evacuatie correct en volgens de afspraken van 12 juli is uitgevoerd, met inachtne ming van de conventies van Genève en het internationale oor logsrecht. Het document is ondertekend door een van de moslimvertegen woordigers en een vertegenwoor diger van de Bosnische Serviërs. De moslim-zegsman tekende vol gens Voorvoeve geen bezwaar aan tegen de inhoud. Franken zette zijn handtekening pas nadat hij aan de verklaring had toegevoegd dat deze alleen gold voor 'konvooien die daad werkelijk door de VN begeleid werden'. Voorhoeve neemt nadrukkelijk afstand van de verklaring. „Zij is onder druk van de Bosni sche Serviërs tot stand gekomen en geeft geen juist en volledig beeld van de evacuatie. De Bosni sche Serviërs moeten er een pro pagandistisch doel mee hebben beoogd: het is een doorzichtige poging om de verdrijving van de bevolking van Srebrenica achter af te rechtvaardigen," schrijft de minister. Voorhoeve heeft het Joegoslavie- tribunaal toestemming gegeven aan de hand van vragenlijsten na te gaan of de manschappen getui ge zijn geweest van mogelijke schendingen van het volkenrecht. In september is een definitief ver slag van de debriefingsgesprek- ken te verwachten. De bewindsman kondigt verder aan dat de twee compagniën en de bataljonsstaf van het 42e pantserinfanteriebataljon Lim- burge Jagers, die tussentijds de blauwhelmen in Srebrenica zou den vervangen, pas in november beschikbaar komen voor verdere inzet in Bosnië. *Een geheel in het zwart geklede inwoner van Moskou steekt zijn afkeer voor de Amerikaanse atoomaanval op Hiroshima niet onder stoelen of banken. Rondom de Amerikaanse ambassade in Moskou vond gisteren een demonstratie plaats om het werpen van de atoom bom, vijftig jaar geleden, te herdenken. foto epa Van onze redactie buitenland Parijs - Frankrijk neemt de Australische boycotacties tegen de aanstaande Franse kernproeven in de Stille Oceaan niet lan ger. Parijs kondigde gisteren beperkte te genmaatregelen aan tegen de in zijn ogen discriminerende praktijken. Het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken dreigde in een verklaring Australië voor de Wereldhandelsorganisatie (WTO) te slepen als het internationale handelsakkoorden schendt. Verder zal het zich tot VN-secreta- ris-generaal Boutros Ghali wenden wegens de schending van de Conventie van Wenen inza ke de rechten en onschendbaarheid van di plomaten. Parijs riep dinsdag al zijn ambassadeur terug uit Australië omdat de Franse vliegtuigbou wer Dassault niet meer mag meedingen naar een vette defensie-order voor de levering van gevechtsvliegtuigen. De Fransen deden toen hun beklag over het feit dat door blokkade acties de post niet meer wordt bezorgd bij de ambassade in Canberra en er problemen zijn met de verzending van diplomatieke post. Volgens het ministerie van Buitenlandse Za ken overweegt Frankrijk verder stopzetting van de import van kolen en uranium uit Aus tralië. Het bedrijf Electricité de France (EDF) moet afzien van een groot contract in Austra lië. De Australische premier Keating heeft in een brief aan de regeringen van de Australische deelstaten geschreven, dat hij geen algemene handelsboycot van Frankrijk wenst. Austra lië streeft immers wereldwijd naar afbraak van handelsbelemmeringen, aldus Keating. De voorzitter van het Franse parlement, Phi lippe Seguin, verdedigde gisteren in het rechtse dagblad Le Figaro het besluit van president Jacques Chirac om de kernproeven te hervatten. Volgens Seguin doet Frankrijk het ook voor zijn Europese partners. De Europese eenwording is niet gediend met het ondermijnen van de geloofwaardigheid van de Franse afschrikkingsmacht. De Euro pese veiligheid zou dan afhankelijk worden van de Amerikanen, aldus Seguin. Grote Nederlandse wijnimporteurs merken nog geen daling in hun omzetten van Franse wijnen. Wel zijn er hier en daar signalen dat, mochten de Fransen hun kernproeven in de Stille Oceaan doorzetten, ook de wijnuitvoer naar Nederland daarvan gevolgen zal onder vinden. De grote importeurs volgen de ontwikkelin gen rond de kernproeven met argusogen. „Als de Fransen voet bij stuk houden, zal dat wat de wijnverkoop betreft slecht voor ze aflo pen," denkt directeur S. J. Baarsma van het gelijknamige importbedrijf in Gorredijk. Een Australische wijnimporteur heeft een or der van 8000 hectoliter Franse wijn met een waarde van 4 miljoen frank (1,3 miljoen gul den) ingetrokken. rheid Joop van Os. FOTO ANP] cheorganisaties RAI en Bovag willen het wet- n een autorijbewijs ook voor een scooter te Ie le instanties zou de scooter, vooral populah ;tig, een uitkomst zijn om de file-ellende op te omzeilen. Het ministerie van Verkeer ?r gisteren weten 'er niet over te peinzen' au»- ean als geldig document voor een scooter, pterrijden zijn echt twee verschillende zake torrijbewijs hebben heel andere dingen ge'ee(, 'rag moeten leiden. We zien er echt niets W cc) kunnen gauw zo'n honderd kilometer P [snelweg op. J ^woordvoerder is er al rekening gehouden m f It departement. ftnsen met minimaal twee jaar rijervaring int Bhmleeftijd van 22 jaar. Met deze voorwaard j *;ens ons een goed alternatief worden voor ttoiHarald Doornbos - De straten van de tesche hoofdstad Zagreb Ffi voornamelijk gevuld met n, de autobussen met De vrouwen gaan is; spanning en onze- overheersen. De naar het front; I zingend of kalm af tend. Het zijn de treuri- "L"'den die horen bij de dingen op een oor lel is de Kroatische president '®i° Tudjman die besloten i dat het nu eindelijk eens "en moet zijn met de op- e Serviërs in de Krajina. 1 is het gebied van Kro- tmaar al vier jaar lang hou- radicale Serviërs zo'n 25 van Kroatië's territori- "il '®tTudjman niet. Sterker Imdjman is gefixeerd op het '°"n van controle over de »Tudjman wil de ge- sboekjes halen," meent adviseur van de Kroati- «Pf'dent. Sinds het jaar ^estaat er al geen Kroati- 'aatmeer (afgezien van het 16 van Ante Pavelic dat tij- q Tweede Wereldoorlog het tijd eind«iN"oatie na 893 jaar E nat ,recht heeft op een Katie's onafhan kelijkheid werd al vier jaar gele den, in 1991, uitgeroepen door Tudjman. Maar echt geweldig ging dat niet, aangezien lokale Serviërs in de Krajina-regio met ongeveer 30 procent van het grondgebied aan de loop gingen en er hun eigen 'Republiek van Servisch Krajina' uitriepen. Kroatië is voor Tudjman pas ge heel in ere hersteld, wanneer de Krajina weer onder controle staat van Zagreb. En het zou mooi meegenomen zijn voor Tudjman wanneer hij een groot gedeelte van Bosnië in kan pik ken. Iets waar de Kroaten al sinds 1993 mee bezig zijn. Kro atië is mooi, maar Groot-Kroatië is beter natuurlijk. Tudjman werd in 1922 geboren in de buurt van Zagreb. Op acht tien-jarige leeftijd sloot hij zich aan bij de partizanen van Tito. Hij hielp als commandant en la ter als generaal mee aan het op bouwen van Joegoslavië. Een Joegoslavië dat toen nog bestond uit Serviërs, Kroaten, Moslims, Slovenen, Montenegrijnen en Macedoniërs. Tudjman leek een vurig pleitbezorger van de Joeg oslavische, multi-culturele mix. Maar net zoals atheisten op late re leeftijd nog weieens katholiek willen worden, of Navo-gene- raals zich soms op latere leeftijd ontpoppen tot pleitbezorgers van de vredesbeweging, zo ver anderde Tudjman van een com munist in een nationalist. In de jaren '60 interesseerde hij zich plots bovenmatig voor de ge- Franjo Tudjman schiedenis van het Kroatische volk. Tijdens zijn studies kwam de amateur-historicus er achter dat Tito wel wat overdreef in het zwart maken van de Kroatische fascisten. Dat was waar, want volgens Tito vermoordden de fascistische Kroatische militie's tijdens de oorlog maar liefst 700 duizend Serviërs, joden en com munistische Kroaten in het con centratie kamp Jasenovac. Vol- foto epa gens betrouwbare schattingen waren dat er 'maar' 70 duizend. Tudjman vond ook dat aantal nog overdreven en beweerde aan het eind van de jaren tachtig dat hij zeker wist dat er niet meer dan 30 duizend mensen waren vermoord in Jasenovac. Vrij ver taald luidde Tudjman's conclu sie: De Kroaten zijn zo slecht nog niet en de koningsgezinde Serviërs, Cetnicks genaamd, wa ren eigenlijk veel wreder dan de Kroaten. Tudjman verklaart trouwens niet waarom de Kroatische fas cistenleider Pavelic zich eens liet fotograferen met een bakje vol uitgestoken ogen naast zich. Het moge duidelijk zijn; Tudj man werd een vurig nationalist, die ervan overtuigd raakte dat de Kroaten binnen Joegoslavië werden onderdrukt door de Ser viërs. Het was dan ook geen wonder dat Tudjman in 1989 als leider van de chauvinistische partij HDZ in Kroatië naar voren kwam. Inderdaad, Joegoslavië was verrot. Inderdaad, Joegosla vië werd gedomineerd door de Serviërs. Inderdaad, Kroaten hadden minder kansen in het voormalig-Joegoslavië. En inderdaad, tot 1102, was Kroatië een onafhankelijk land geweest. Baas in eigen land! Weg met de Serviërs! Dood aan de onderdrukkers! Vrijheid, vrij heid!, scandeerde Tudjman. En waarachtig; de Kroaten vonden het prachtig en kozen hem tot president van hun 'republiek Kroatië' dat in 1991 door de in ternationale gemeenschap werd erkent. Terug naar het probleem Kraji na, want daar gaat het vier jaar later nog steeds over. Het merk waardige van Tudjman is (wel licht geldt dat voor iedere natio nalist) dat hij zich wel het recht toe-eigent om uit Joegoslavië te stappen, terwijl hij de Servische minderheid in Kroatië het recht ontnam om uit Kroatië te stap pen. En op de Balkan - waar ge schiedenis, afkomst en tradities toch een belangrijkere rol spelen dan in in het Westen - betekent zo'n besluit geheid problemen. Tudjman heeft tijdens de vier jaar lange bezetting van de Kra jina de lokale Serviërs aldaar herhaaldelijk beloofd dat ze niets te vrezen hebben in het huidige Kroatië en verregaande autonomie zullen krijgen. De Krajina-Serviërs werden onder tussen geregeerd door een maf- fia-achtige regering die bestaat uit ultra-nationalistische Ser viërs die nog liever gras eten of sterven, dan dat ze hun machts posities opgeven in een onge deeld Kroatië. Vier jaar heeft Tudjman gewacht op reïntergratie van de Krajina binnen Kroatië. Vier jaar lang is er echter niets gebeurd. Al die jaren heeft Tudjman zich vrij rustig opgesteld. Hij stond bin nen de internationale gemeen schap bekend als het braafste jongetje van de klas. Tot dat de amateur-historicus/president besefte dat de tijd begon te drin gen. Zelf is hij inmiddels 73 en heeft al een hersenbloeding achter de rug. Ook begint het Kroatisch volk steeds meer te morren. 120 duizend Kroatische rege ringsoldaten staan nu dan klaar om aan te vallen. „Een vinger knip van Tudjman," zegt een Kroatische parlementariër, „en de oorlog begint." Parijs - Bij een brandbomaanslag op het gebouw van een Turkse vereniging in het noordoosten van Parijs zijn woensdagavond zes mensen gewond geraakt. De aanslag vond plaats terwijl een aan tal leden van de vereniging op de tweede verdieping van het ge bouw zaten te kijken naar een voetbalwedstrijd op de televisie. Getuigen hebben drie mensen zien wegvluchten nadat een vari hen een brandbom door een open raam van het gebouw had ge gooid, waardoor er brand ontstond op de tweede verdieping. De brandweer had het vuur snel onder controle en er is een onder zoek ingesteld. Niemand heeft de aanslag opgeëist en er zijn nog geen arrestaties verricht. Londen - Amnesty International eist van de Algerijnse regering dat zij moorden en martelingen die door haar veiligheidsfunctio narissen worden gepleegd aan de kaak stelt. In een rapport aan president Zeroual van de door het leger gesteunde regering somt de mensenrechtenorganisatie honderden gevallen op van grove schendingen van de mensenrechten. De veiligheidsdiensten wor den er in het rapport van beschuldigd politieke tegenstanders steeds vaker zonder verdere rechtsgang te executeren. Volgens Amnesty heeft de Algerijnse regering tot nu toe geen en kel geval van moord, marteling of het laten verdwijnen van men sen door haar veiligheidsdiensten aan het licht gebracht, ondanks haar verzekeringen dat schendingen van de mensenrechten door het leger en de politie niet worden getolereerd. München - De regering van Beieren heeft gisteren gezegd dat er niet genoeg bewijs is om de voormalige nazi-arts Hans-Joachim Sewering te vervolgen wegens oorlogsmisdaden. In een pagina grote advertentie op 14 juli had de joodse organisatie B'nai B'rit Beieren ervan beschuldigd Sewering te beschermen. De 78-jarige arts woont in Dachau en heeft nog steeds een praktijk. B'nai B'rit had bewijs tegen Sewering verzameld sinds 1993, het jaar waarin hij wegens zijn verleden moest afzien van de aan vaarding van het voorzitterschap van de World Medical Associa tion, een wereldwijde vereniging van artsen. Sewering was tij dens de oorlog arts in het sanatorium van Schönbrunn. Vanuit Schönbrunn werden gehandicapte kinderen naar een medisch centrum gestuurd waar 900 kinderen stierven tijdens euthanasie- experimenten. Nairobi - Een strijdmacht van 3000 man heeft in het zuiden van Sudan 34 dorpen vernietigd bij een bloedige rooftocht naar vee. Volgens hulpverleners werden 147 mensen gedood en raakten er minstens vijftig gewond. De gewapende bendes kwamen zondag van drie kanten naar het dorp Ganyiel. „Het motief was kennelijk een veeroof. Maar het was zo georganiseerd en op zo grote schaal. In-het begin werd het gebied met mortieren beschoten, zodat we vermoeden dat de re bellen erbij betrokken zijn," aldus een hulpverlener. Grenoble - De voormalige burgemeester van Nice, Jacques Mede- cin, is gisteren tot 3,5 jaar en een boete van een miljoen franc (300.000 gulden) veroordeeld wegens corruptie. Medecin is al eer der veroordeeld wegens andere corruptiezaken. De 67-jarige poli ticus is ook voor vijf jaar het recht ontnomen zich kandidaat te stellen voor een politiek ambt. Medecin werd schuldig bevonden aan het aannemen van vier miljoen franc (1,2 miljoen gulden) aan steekpenningen van een bedrijf dat stoplichten maakt. Tel Aviv - Na een oproep van de Israëlische president Weizman hebben radicale joodse kolonisten gisteren hun protesten tegen de uitbreiding van Palestijnse zelfbestuur gestaakt. De onderbre king van de illegale bezetting van heuvels op de Westelijke Jord- aanoever duurt tot zondagavond, aldus de raad voor de joodse ne derzettingen. Weizman riep op tot een dialoog tussen kolonisten en regering. Hij sprak van een steeds groter wordende kloof in het Israëlische volk. Een opsplitsing moet verhinderd worden, aldus Weizman. De oproep van de president volgde op nieuwe ongere geldheden tussen kolonisten en de politie. Ordetroepen en eenhe den van het leger maakten gisterochtend een einde aan de bezet ting van een heuvel bij Ramalla. Amman - Jordanië heeft een man die verdacht wordt van betrok kenheid bij de aanslag op het World Trade Center in New York, aan de Verenigde Staten uitgeleverd. Het gaat om Iyad Mahmoed Ismail Najem, een 24-jarige Palestijn met een Jordaans paspoort die een cruciale rol heeft gespeeld in het drama. Hij zou besloten hebben met de Amerikaanse justitie mee te werken, is vernomen van zegslieden ter plaatse. De Jordaanse minister van justitie maakte gisteren bekend dat Najem op 31 juli is gearresteerd. Dit gebeurde een dag nadat Jordanië een uitleveringsverzoek had ontvangen van het Amerikaanse ministerie van Justitie. Volgens de Jordaanse minister woonde Najem in Koeweit tot Irak dat land in 1990 bezette. Hij vertrok toen naar de VS. Enkele uren na de bomaanslag op het WTC nam hij het vliegtuig naar Jordanië. Pensacola - De tropische storm Erin heeft weer bijna de kracht van een orkaan bereikt, terwijl hij op weg is naar de kust van de Amerikaanse staten Mississippi en Louisiana. De hevige storm heeft waarschijnlijk tot dusver drie slachtoffers gemaakt. De ka pitein, kok en eigenaar van een casinoschip worden vermist, na dat hun vaartuig als gevolg van de hevige wind was gezonken. De Club Royale, die in de Bahama's geregistreerd stond en voor eendaagse tochten werd gebruikt, zonk op de Atlantische Oceaan ongeveer 145 kilometer van de kust van Florida, waar Erin woensdag minder huishield dan verwacht. Londen - Een in vis en plantaardige oliën voorkomende stof helpt tegen woordblindheid. Dyslexie-patiënten die het spul een maand gebruikt hebben, lijken gemakkelijker te kunnen lezen, meldt de Britse wetenschapper Jacqueline Stordy. De stof DHA is een vet zuur dat met name in vette vis, zoals tonijn, en in raapzaad, lijno lie en zeealgen voorkomt. DHA verbeterde het gezichtsvermogen van een kleine groep patiënten met woordblindheid, aldus de on derzoekster van de universiteit van Surrey in het medisch tijd schrift The Lancet. Mensen die aan woordblindheid lijden kun nen niet of nauwelijks lezen. Voor hen lijken woorden of letters over de pagina te dwalen of ze verschijnen achterstevoren of on dersteboven. Moskou (rtr/afp/dpa) - De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren in een televisierede 'vrije en democratische ver kiezingen' beloofd in de afvallige Kaukasusrepubliek Tsjetsje nië. Een datum voor de stembusstrijd en voor het vertrek van de Russi sche troepen kon Jeltsin echter nog niet geven. Volgens de Russische president opent het militair akkoord dat Rusland en Tsjetsjenië zondag te kenden de weg voor de verkiezin gen. De overeenkomst is, zo ver klaarde hij, een 'helder en duide lijk ja voor een vreedzame rege ling van de conflicten'. „Voor de eerste keer in vele maanden be staat er een reële mogelijkheid op vrede in Tsjetsjenië." Maar de Russische troepen zullen volgens hem de afvallige regio pas verlaten als de Tsjetsjenen hun wapens definitief neerleg gen. Twee brigades zullen in elk geval in Tsjetsjenië blijven. „Het is geen geheim dat er in en buiten Tsjetsjenië groepen zijn die be lang hebben bij voorzetting van de vijandelijkheden. Ons doel is die krachten te toom te houden." Een fitte Jeltsin maakte er in zijn toespraak geen geheim van dat Tsjetsjenië onder de paraplu van Moskou zal blijven en dat af scheiding niet aan de orde is. Alle bestaande politieke problemen moeten nu opgelost worden bin nen het raamwerk van de Russi sche Federatie. De televisierede werd opgenomen in een sanatorium in Moskou, waar de president herstelt van de gevolgen van een hartaanval die hem op 10 juli trof.

de Stem | 1995 | | pagina 5