Australië houdt zijn been stijf Doedajev staat achter akkoord met Russen Palestijnse groep eist aanslag bus Israël op wuclitste terrorist VS geeft tekst en uitleg Gat in ozonlaag boven Zuidpool wordt groter icties tegen kernproeven blijven doorgaan ondanks felle protesten Parijs lina zet twee 'spionnen ian Amerika' het land uit Verdachte van kindermoorden bekogeld Orkaan Erin uitgeraasd A4 commentaai 5ESTEM BUITENLAND A5 iUITENLAND KOR1 [igarettensmokkelaars Invragen op straat Iruk verdeeldheid' iteren Rainbow Warrior ligt week dood in huis Monument Turkije wil actie tegen Koerdengeweld BUITENLAND KORT Oostenrijkse Olivia herstelt iets Vermeemd lid Baader-Meinhof opgepakt Tunesiër pleegde aanslag metro niet In Rusland woeden 14.000 bosbranden Chauffeur Spaanse rampbus vrijgelaten Hotelbrand: heli evacueert gasten Tanker brengt water naar droog Cadiz Barometer economie VS stijgt weer 5AG 3 AUGUSTUS 1995 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1995 ,koU/Grozny (rtr) - De leider r'deopstandelingen in de re- Rjfir Tsjetsjenië, Dzjochar Fjajev, staat achter het mili- u akkoord met Rusland. Dat Lft zijn woordvoerder woens- akkoord tussen meegedeeld. De Tsjetsjeense I* 11P er distantieerde zich zondag «I llvo ■Ltnadat het akkoord wasge le van de inhoud van de over- ht waarmee VNU de aankonn „.Mmnst. -jgeleidt, is de uitgesproken intenti I a^aire agbladen De Stem en Brabani men te voegen'. Dat is duidelijk is te prijzen en te prefereren bove el standpunt. Maar ze is ook ve ij voorbaat aan dat, wat hem betrel /ee dagbladen noodzakelijk is voi irbetering van het journalistieke pr( rland. Zónder dat de hoofdredactie gedachten over hebben kunnen late fkt ons. jaren geen geheim van graag Br Jen inlijven. En sinds BN's eigenau in geleden zijn kranten publiekelijk) rname van de Westbrabantse krat Ind liggende optie. Int op zich goede perspectieven. i deze tijd voor een moeilijke zakeii fiende diversiteit van media - waartc lijke en regionale tv-zenders en elel i - moeten zij hun sterke rol blijve j betere kranten en dat vereist deelni ;n. Tegelijk willen ze beantwoordi ian een hoog rendement. Het kan nii |n zoeken naar mogelijkheden om In acceptabele kosten. Schaalvergr) yezenlijke rol. Met Brabants Nieir (zich in dit gebied ontegenzeglijk, tarmee voldoende waarborg zou zij inten verder uit te bouwen. Uitgevi ld niet. Dat is verlies, Rusland en de Tsjetsjeense op standelingen behelst stopzetting van de gevechten, ontwapening van de Tsjetsjenen en het vertrek van het grootste deel van de Rus sische troepen uit Tsjetsjenië. De omstreden kwestie van de poli tieke status van de Kaukasische republiek bleef buiten beschou wing. Doedajev ontsloeg dinsdag de leider van de Tsjetsjeense on derhandelingsdelegatie, Oesman Imajev. De vroegere openbaar aanklager van Tsjetsjenië, zei dat hij een dag eerder van zijn ont slag op de hoogte was gesteld, maar hij ging niet in op de rede nen voor Doedajevs besluit. Men sen uit de kring van de opstande lingenleider zeiden dat die de on derhandelaar ervan beschuldigt de belangen van zijn volk te ver raden. Het eerste deel van de mi litaire overeenkomst, de uitwis seling van gevangenen, kwam gi steren op gang. Twee Russische generaals en drie Tsjesjeense ge vangenen wachtten urenlang in een auto buiten het kantoor van de organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. De uiteindelijke over dracht van de vijf vond buiten het zicht van journalisten plaats. De Russen houden in totaal 3000 Tsjetsjenen gevangen. Moskou gaat er vanuit dat de opstandige republiek 300 Russen vasthou den. De verwachting van een Ts jetsjeense commandant dat de gevangenenruil voor eind van de week voltooid zal zijn lijkt niet uit te kunnen komen. De Russen klagen namelijk over het feit dat de Tsjetsjenen hen tot nu toe geen lijst met gevangenen hebben overhandigd. ikerra/Sydney (rtr/afp/anp) - De Australische regering zet acties tegen hervatting van de Franse kernproeven in de Je Zuidzee voort, ondanks het terugroepen door Parijs van "franse ambassadeur in Australië. Jche zeelieden zijn woensdag door de roordeeld tot celstraffen voor de smokI sigaretten. Kapitein S. C. van de Koll kregen respectievelijk 18 en 9 maant llegd. Officier van justitie mr. C. del leleden dertig en 21 maanden tegen henj |en dat de twee zeelieden begin apri ntainers met sigaretten in Vlaardinged het vervalsen van ladingbeschrijvingeil bifte probeerden de Russen voor 7 milt jnvoerechten en btw te ontduiken. Da let OM niet de hoofddaders, maar voer-J I de Russische maffia uit. |urgerzaken van de gemeente Den Haaj jO aanvragen van paspoorten en toerist TJ4 verkeerd verwerkt, waardoor deze in Jid. Belangstellenden konden woensdag |n de containers voor het oude stadhr nchyplein. kregen hebben we de papieren direk Dordvoerster van de gemeente. „Inmid ecialiseerd bedrijf vernietigd. Het is or [laars materiaal hebben kunnen meene paar ontstaan door de verhuizing van dg net oude stadhuis naar het nieuwe Daarbij is vermoedelijk een tas blijver lit de jaren 1983 en 1984. De gemeente nar bewaren. Daarna moeten ze worder |n de papierwinkel weggegooid. Jrgdrager van Justitie vindt dat 'lekker [wekt dat er 'een gebrek aan eensgezindj betrokken zijn bij de aanpak van de ge: ie bewindsvrouw heeft dit vorige maand Igeschreven. Volgens haar woordvoerder pn de rijksrecherche een onderzoek te laj Haar brief, die geen geheim karaktej pn als informatie aan de korpsbeheerder^ de bij de politie te hanteren opsporingsj i-ders, de Groningse burgemeester H. Ouj imissie kennelijk in het verkeerde keelgaj [gesprek met NRC Handelsblad gewaagj ferkrampte reacties' die de ophanden zijnj Ie naar opsporingsmethoden bij de polittl Ir oproept. Ouwerkerk was gistermiddag ereikbaar. Hij was enkele dagen met va-j [voerder. Claude Lesquer, de organisator van de saj larbij het schip Rainbow Warrior van dj I zonk, is bevorderd tot grootofficier va Jat is een van de hoogste Franse onde ,„e meldde dat woensdag. De krant teken er het lintje al op 2 juli heeft gekrege en jaar na de aanslag'. Maar volgens nand dat opgemerkt, ondanks de verme i staatscourant. nel, Lesquer, was in 1985 chef °Pera' dienst DGSE. Hij was als zodanig de ma» lainbow Warrior tot zinken te brengen in Nieuw-Zeeland. Bij de actie kwam d wonende fotograaf om. erdamse politie heeft woensdagmiddag iwenoord in de Bijlmer het stoffelijk ov oudere man. Het is nog niet prelJies. j rzaak is. Het lijk lag vermoedelijk a at de Stichting Thuishulp alarm sloeg j pen deed. öflflSffii n> blijven doorgaan. We zijn ■jt gediend van de eigenzinnige sissing van Frankrijk de kern- jjïyen te hervatten," aldus de (ilralische premier Keating gi ften. fTweede Kamer heeft in een [aan de voorzitter van de onale Assemblée in Parijs bezorgdheid uitgesproken jde voorgenomen hervatting de kernproeven. In het lijven stelt waarnemend ka- ivoorzitter Zijlstra dat een o:ote meerderheid van de pmentariërs in Den Haag de jseplannen betreurt. 1 diplomatieke ruzie tussen lijk en Australië dreigt te aleren door het terughalen e Franse ambassadeur. Pa- i overweegt verdere tegen- 3, nadat de regering in [sbeiia de Franse vliegtuigpro- ittnt Dassault van mededin- 5 oaar een grote defensie-or- fchad uitgesloten. [Australische minister van De- fee Bay toonde zich verrast de reactie van Frankrijk, [hij zei 'het een goede zaak liiiden dat de ambassadeur in pijs de bezorgdheid van de ■alische regering en bevol- j over de kernproeven kan Inbrengen'. [de communicatiekanalen met rijk open te houden, blijft [Australische ambassadeur in fijs op zijn post, aldus minister i van Buitenlandse Zaken, i reactie duidt erop dat in de wereld tegen i ondertussen gevolgen [bben, aldus de bewindsman. de Frans-Australische Br van Koophandel is de uit sluiting van Dassault een voorbo de van een ruimere boycot van Franse bedrijven. Deelname van Franse ondernemingen aan een groot waterproject in Zuid-Aus- tralië en aan een elektriciteits project staan mogelijk op het spel, evenals veertigduizend ar beidsplaatsen. De Australische regering krijgt ruime steun van de bevolking voor haar acties om de druk op Frankrijk op te voeren, in de hoop dat de Franse president Chirac zijn beslissing voor onder grondse proeven herziet. Haven arbeiders zetten hun acties voort en weigeren een Frans schip dat vrijdag in de haven van Melbour ne aankomt, te lossen. Ook de conservatieve oppositie en de vakbonden dragen bij aan de protestacties. Maar zowel de regering als de oppositie nam krachtig afstand van een actie te- gen Franse Australiërs, waarbij burgers een restaurant in het centrum van Melbourne in brand staken. Uit protest tegen de kernproeven gaat de Scandinavische hotelke ten Scandic in al haar negentig hotels en restaurants geen Franse produkten meer aanbieden. De keten schenkt onder andere geen Franse wijn meer totdat Parijs officieel terugkomt van zijn be slissing om de proeven te hervat ten, aldus Scandic gisteren. De bedrijfsleider van het enige Scandic-hotel in Nederland, in Utrecht, zei nog niets vernomen te hebben van een eventuele boy cot. Hij gaat vooralsnog gewoon door met het schenken van Franse wij nen. ing (ap) - China heeft gisteren twee officieren van de Ame- hanse luchtmacht het land uitgezet vanwege overtreding Jade wetten op de nationale veiligheid. Dat heeft het persbu- J» Xinhua gemeld. overleg met collega's op de Ame rikaanse ambassade en ook bij een aantal Amerikaanse consula ten in de rest van het land langs moesten. Volgens het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken hebben ze 'de nationale veiligheid van China ernstig ondermijnd'. De hoogste man op de Ameri kaanse ambassade in Peking, zaakgelastigde Scott Halford, werd gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontbo den om een officieel protest aan te horen. China eist van Washington de verzekering dat dit soort inciden ten niet meer zullen voorkomen. Dinsdag ondernamen de VS en China nog een poging de betrek kingen te verbeteren tijdens een ontmoeting van de ministers van buitenlandse zaken Warren Christopher en Qian Qichen in Brunei. pzetting gebeurt op een mo pdat de relaties tussen China IdeVerenigde Staten een nieuw pptepunt hebben bereikt na het van de democratische «ld in 1989. officieren 'slopen een "verboden militaire gebieden aldus een woordvoerder «het ministerie van Buiten- eZaken. [maden er foto's en video-op- Vhebben gemaakt. Het be ll locaties bij de kust in het posten van China. militairen zijn verbon- pa» het Amerikaanse consu- i Hongkong, meldde Xin- 'd gaat om de liaison-off i- J® Joseph Wei Chan en pne Howard Florenzie. Ze f 24 uur de tijd gekregen fuiisa te verlaten. |!®s Xinhua hadden de twee visumaanvraag gezegd R naar China moesten voor Palestijnse guerrilla's proberen de branden te blussen die gisterochtend zijn onstaan door een Israëlische luchtaanval op hun ba sis in het zuidoosten van Libanon. foto epa Van onze redactie buitenland Beiroet - De weinig bekende groep Hez- bollah-Palestina heeft de aanslag op een Israëlische bus in de buitenwijk Ra- mat Gan van Tel Aviv opgeëist. Bij deze aanslag kwamen 24 juli zes Israëliërs om het leven. Een man die namens Hezbollah-Palestina zei te spreken, liet telefonisch een interna tionaal persbureau in Beiroet weten dat de groep, die het vredesakkoord tussen Israël en de PLO afwijst, de gewapende strijd zal voortzetten 'totdat de staat Israël is wegge vaagd'. De man zei dat de zelfmoordactie het werk was van de 30-jarige 'heldhafige martelaar' Jamal Fayez al-Youssef, een Pa lestijnse inwoner van de bezette gebieden. Hij plaatste een bom van ongeveer 20 kilo in de bus. Eerder op de dag had de militaire vleugel van de fundamentalistische bewe ging Hamas in een pamflet de aanslag op geëist. De bom zou zijn geplaatst door 'onze machtige strijder' Abu Musab, die echter in tegenstelling tot de daders van vorige aan slagen van Harnas niet als martelaar wordt aangeduid. Ook staafde Harnas zijn bewe ring niet met een videoband van de dader voordat hij de aanslag pleegde, zoals bij eer dere aanslagen het geval was. Israëlische ordetroepen hebben gisteren op nieuw actievoerende kolonisten verwijderd van een heuvel op de Westelijke Jordaan- noever. De kolonisten hadden daar een kampement opgeslagen. Het ging om dezelf de locatie bij het Palestijnse dorpje El-Kha- der ten zuiden van Bethlehem waar de Is raëlische autoriteiten twee dagen geleden ook al tegen kolonisten optraden. Bij luchtaanvallen gisterochtend door Israë lische gevechtsvliegtuigen op bases van ra dicale Palestijnen in het zuidoosten van Li banon zijn vijf guerrillastrijders gewond ge raakt. Dit is in Israëlische veiligheidskrin gen vernomen. Volgens zegslieden schoten de zes toestellen 24 raketten af op ondergrondse versterkin gen van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, Algemeen Commando (PFLP-GC). De PFLP-GC staat onder lei ding van Ahmed Gibril. Een woordvoerder van het Volksfront ontkende dat er door het bombardement aan Palestijnse zijde gewon den zijn gevallen. Londen/Liverpool (rtr/afp) - Woedende burgers hebben gisteren staan schreeuwen en met stenen gegooid naar de man die wordt verdacht van de moord op twee jon gens in Noordwest-Enge- land. Ongeveer veertig men sen hadden zich verzameld voor het gerechtsgebouw in Birkenhead, waar de man werd verhoord. De verdachte, de 36-jarige fa brieksarbeider Steven Heaney, werd met een laken over zijn hoofd via de achteringang het pand binnengeloodst. Eén beto ger riep met een spandoek op tot herinvoering van de dood straf. In de slechts vier minuten du rende zitting wilde de verdachte niets meer vertellen dan zijn naam en adres. Na afloop werd hij met een politiebusje afge voerd, dat door de omstanders met stenen werd bekogeld. Hij blijft tot 16 augustus in voorar rest. De twee jongens, de 12-jarige Robbie Gee en de 13-jarige Paul Barker, wérden zondag dood aangetroffen bij een meertje. Ze zijn door messteken om het le ven gebracht. Op dezelfde dag is in Wales een meisje van zeven jaar oud seksueel misbruikt en vermoord. Zij was ontvoerd uit een tent in de tuin van haar oom. De politie van Llandudno (Wales) houdt sinds maandag een man vast in verband met deze zaak. In het belang van het onderzoek wil de politie nog geen nadere informatie vers trekken. De kindermoorden leidden de afgelopen dagen tot grote be roering in Groot-Brittannië. Grote Britse sensatiekranten als The Sun pleitten voor herinvoe ring van de doodstaf voor mis dadigers van dit kaliber. Ankara (ap) - Turkije heeft Duitsland gevraagd de Koerdi sche separatisten die verant woordelijk worden gehouden voor een reeks aanslagen op Turkse doelen aan te pakken. De afgelopen weken zijn talloze Turkse reisbureaus en andere Turkse instellingen in Duitsland doelwit geweest van aanslagen. Turkije heeft Duitsland ook ge vraagd om, in overeenkomst met een in maart gesloten akkoord, een begin te maken met de uitle vering van Turken die zijn gear resteerd in verband met aansla gen op landgenoten. iwYork Times publiceert manifest van 'Unabomber' P Bert Ummelen «ngton - Het heeft iets jager die na een ont- %nd lange zoektocht 1 boven de verse spo- zijn prooi staat. Niet k® zeventien jaar tijd, 01 de FBI het gevoel, is mber' zo dichtbij ge- Nomb' ,lber' is Weliswaï nument in Den Haag is een klok gP A iking op 15 augustus zal luideni le Indische gemeenschap in Neder k de codenaam ar niet de bloedig- wri de intrigerendste !ar uit de jongste Ame- 'e geschiedenis. IIW overigens van die Sak !u beschouwt hij zich- 1 nader van een verloren bestemming. Niette- iai ristocht, die in het aw 1978 begon met een fcJ8..°P Northwestern bg Chicago, heeft drie w™!? g6k0St m gewond, van wie de ernstig. Publiceerden de New "'llAeifltake6 Washingt0n l35nn7*limKe uittreksels uit 1st Woorden tellend ma- pieven f? 'Unabomber' de ehter zijn dodelijke handwerk uiteenzet. Tegelijk kwam de FBI met een verklaring. Dat beide dagbladen, net als het blootblad Penthouse, een derge lijk stuk hadden ontvangen, was al een paar weken bekend. Sa men met een plaagstoot die 'Una bomber' 28 juni uitdeelde op de luchthaven van Los Angeles vormde het voor het weekblad Newsweek aanleiding de cover story van zijn editie van 10 juli aan de 'plaaggeest van de FBI' te wijden. Maar nu is de inhoud openbaar, en daarmee - volgens de leiding van de speciale, in San Francisco gestationeerde 'Unabomber'- eenheid van de FBI - het 'scherp ste portret dat we ooit van hem hadden'. In zijn lijvige tractaat - onmis kenbaar getuigend van eruditie en elegant geschreven bovendien - maakt de 'Unabomber' (Un van university, a van airlines, zijn eerste doelen, red.) duidelijk waarom zijn doelwitten steeds van academische aard waren, met uitstapjes naar de lucht vaart, computerwinkels en het reclamevak en de houtindustrie. De openingsfrase: 'De industriële revolutie en haar gevolgen zijn een ramp voor de menselijke soort. Weliswaar hebben ze de levens verwachting van hen die leven in de 'ontwikkelde' landen doen toenemen, maar ze hebben de sa menleving gedestabiliseerd, het bestaan leeg gemaakt en mensen onderworpen aan vernedering, ze hebben geleid tot een wijdver breid psychisch lijden (in de Der de Wereld ook fysiek lijden) en tot ernstige schade aan het na tuurlijke milieu.' De onvoorwaardelijke oorlog te gen de 'technofielen', dat is het enige wat er volgens het mani fest, getiteld 'De industriële sa menleving en haar toekomst', op zit. Het is al met al andere koek dan waaraan politiële ambtenaren gewend zijn en de FBI heeft daar om besloten tot een ongebruike lijke actie. Het manuscript wordt verspreid op de campussen van de universiteiten waarmee 'Una bomber' bekend lijkt, en waar hij misschien wel heeft gestudeerd of gedoceerd. Speciale aandacht hebben de universiteiten in de omgeving van Chicago en Salt Lake City, de Universiteit van Californië in Berkeley en de Vanderbilt Uni versiteit in Nashville - plaatsen die 'Unabomber' op zijn missie aandeed. Een vijftigtal academici uit de sfeer van wetenschaps- en tech nologiegeschiedenis, psychologie en sociologie is al begonnen zich te buigen over de tekst, op zoek naar een specifiek idioom, een opvallende stijlfiguur, die hen aan een vroegere collega of oud student zou kunnen herinneren. Intussen kampen de hoofdredac ties van de New York Times en de Washington Post met een lastig dilemma. 'Unabomber' heeft ze namelijk in een begeleidend schrijven aangeboden geen slachtoffers meer te maken als ze zijn tekst integraal afdrukken en tevens publikatie van drie jaar lijks aan te leveren vervolgen toe zeggen. Met publikatie door 'het weinig respectabele' Penthouse alléén neemt hij geen genoegen en in elk geval behoudt hij zich het recht voor verdere materiële schade te veroorzaken. De New York Times heeft de Compositietekening van de 'Unabomber' twijfelachtige eer de eerste rech ten van 'Unabomber' te hebben gekregen. Volgens uitgever Arthur Sulzber ger van het dagblad moet de 'moeilijke beslissing' nog worden Wenen - De gezondheid van het Oostenrijkse kankerpatiëntje Olivia Pilhar is gisteren licht verbeterd. De niertumor van vijf ki lo is iets kleiner geworden en de longontsteking breidt zich niet verder uit, blijkt uit een verklaring van het Algemeen Ziekenhuis in Wenen. De doodzieke Olivia ondergaat sinds zaterdag een door de rech ters opgelegde chemotherapie. De ouders weigerden een dergelij ke behandeling voor hun zesjarig dochtertje. Beirut - De Libanese politie heeft een 42-jarige Duitser opgepakt, die in zijn land wordt verdacht van lidmaatschap van de extreem linkse terreurgroep Baader-Meinhof. Het gaat om Heino Strec- ker, die in 1983 uit een Duitse gevangenis ontsnapte en naar Li banon ontkwam. Strecker werd aangehouden in de Bekaa-vallei in het oosten van Libanon. De Duitse autoriteiten hebben al herhaalde malen om zijn uitlevering gevraagd. Libanon was echter tot dusver altijd een veilige haven voor linkse guerrillagroepen. Parijs - De Tunesiër die dinsdag was gearresteerd in verband met de bomaanslag in een metrotrein van Parijs heeft niets met de zaak te maken. De Franse politie zal de man dan ook vrijlaten. De arrestant had instructies voor het maken van bommen bij zich en documenten en kranteknipsels waaruit zou blijken dat hij banden had met moslim-fundamentalisten. Bij de bomontploffing op 25 juli in het metrostation Saint-Michel kwamen zeven mensen om het leven en raakten 86 passagiers gewond. Moskou - In Rusland woeden momenteel ongeveer 14.000 bos branden. Dat heeft het persbureau Interfax gisteren gemeld. Vol gens de directeur van het ministerie van Bosbouw Sjoebin zijn de branden het gevolg van de extreme warmte. Ook zei hij dat de re gering te weinig geld uittrekt voor zijn ministerie, waardoor er niet voldoende blusvliegtuigen ingezet kunnen worden. Nimes - De Spaanse chauffeur van de bus die op 10 juli in Zuid- Frankrijk verongelukte, is vrijdag tegen betaling van een borg som vrijgelaten. Dat is gisteren vernomen van bronnen bij justitie in Frankrijk. Ook één van twee eigenaren van de busonderneming heeft de cel verlaten. Al eerder waren de andere eigenaar en de bijrijder in vrijheid gesteld. Bij het ongeval kwamen 22 mensen om het leven, onder wie twee Nederlandse vrouwen. Het Openbaar Ministerie heeft protest aangetekend tegen de vrijlating van de twee mannen die sinds 11 juli vastzaten. Het OM verdenkt de mannen van dood door schuld en het toebrengen van lichamelijk letsel. Moskou - De Moskouse brandweer heeft gisteren een helikopter ingezet om mensen uit het brandende hotel Oekraina in het cen trum van de stad te evacueren, hebben de autoriteiten gezegd. Meer dan 20 brandweerwagens werden naar het 29 verdiepingen tellende gebouw gestuurd, dat aan de oever van de rivier de Moskva ligt, tegenover het Russische parlement. Het vuur brak uit op de 18e verdieping van de wolkenkrabber in Stalinstijl en hulde de bovengelegen verdiepingen in rook. Tien mensen zijn uit het hotel gered. Twee vrouwen werden in een me talen mand door een helikopter opgepikt en op de grond afgezet. Huelva - Een tanker met 14.000 kubieke meter water is gisteren op weg gegaan van Huelva naar de provinciehoofdstad Cadiz, in het kader van een reeks maatregelen om het watertekort in het door de ergste droogte van deze eeuw getroffen zuiden van Span je te bestrijden. Cadiz is een van de provincies in Andalusie die het zwaarst zijn getroffen door de reeds vier jaar durende droogte, die er op veel plaatsen toe heeft geleid dat de kraan slechts 12 uur per dag ge bruikt mag worden. Het water in de tanker is afkomstig uit het reservoir van de noordwestelijker gelegen provincie Huelva. Toeristen merken volgens woordvoerder Ignacio Quesada van het Andalusische ministerie van openbare werken niet veel van het watertekort, omdat hotels en appartementen water krijgen uit particuliere reservoirs. Washington - Er komen steeds meer aanwijzingen dat de vertra ging van de economische groei in de Verenigde Staten tot staan is gekomen. Gisteren maakte de regering bekend dat de Index of leading indicators, een soort barometer voor de economie, in juni met 0,2 procent is gestegen. Het was de eerste stijging in zes maanden. De index is een maatstaf voor de over zes tot negen maanden te verwachten bedrijvigheid. Hij bestaat uit elf componenten. Daar van waren er in juni acht positief. De stijging van de index met 0,2 procent kwam overeen met de verwachtingen van analisten. Londen (dpa/rtr) - Het gat in de ozonlaag boven de Zuidpool is groter geworden en reikt nu tot delen van Zuid-Amerika en de Falkland-eilanden. Dat melden twee Britse onderzoekers in het wetenschappelijke blad Nature. Anna Jones en Jonathan Shank- lin, verbonden aan de British Antarctic Survey in Cambridge, hebben ontdekt dat de ozonlaag tijdens het antarctische voorjaar (van oktober tot december) met 40 procent is geslonken sinds de jaren zestig. Bovendien sluit het gat zich niet meer na de lente, maar blijft het nog tijdens de zomer in december en januari bestaan. De twee we tenschappers verwachten echter niet dat het gat veel groter zal worden, wegens de hevige win den die in de hoge atmosfeer rond de Zuidpool waaien. De drijfgassen (chloorfluorkool waterstoffen, cfk's) die in spuit bussen en koelinstallaties zitten, dragen het meest bij aan de ver nietiging van ozon in de lagere stratosfeer (11 tot 23 kilometer boven de aarde), waar 70 procent van de ozon ontstaat. De meeste landen spraken in 1987 in Montreal af het gebruik van cfk's terug te dringen. Maar zelfs als de ondertekenaars zich aan deze normen houden, zal de ozonlaag pas in het midden van de volgende eeuw het niveau van 1985 hebben gehaald, aldus Shanklin. Shanklin ontdekte in 1985 het gat in de ozonlaag boven de Zuidpool, waardoor meer schadelijke ultraviolette stralen doordringen tot de aardopper vlakte. De uv-stralen kunnen huidkan ker veroorzaken en leiden tot de vernietiging van oogsten en de versterking van het broeikasef fect. genomen. De publikatie van gi steren vertegenwoordigt, zegt hij, 'dat wat onze redacteuren nieuwswaardig' vonden. Ook de hoofdredactie van de Post moet nog tot een besluit komen. Vero Beach (ap) - De orkaan Erin is gisteren luttele uren nadat hij be geleid door zware regenbuien en windstoten tot 160 kilometer per uur de kust van Florida bereikte geluwd tot een tropische storm. In een 115 kilometer brede kuststrook ten noorden van Palm Beach rukte Erin nog wel palmbomen en elektriciteitsmasten uit de grond. Maar eenmaal boven land aangekomen leek de storm te zijn uitge raasd. Het oog van de storm trok met een snelheid van zo'n 27 kilometer per uur van Vero Beach naar het achterland. Over de omvang van de scha de was nog niets bekend, maar van gewonden werd in Florida geen melding gemaakt. In het Caribisch gebied veroorzaakte Erin dinsdag een vliegtuigonge luk in Jamaica dat aan vijf mensen het leven kostte. In de Bahama's werden boten van hun ankers getrokken en liepen plantages van ba nanen, avocado's, mango's en watermeloenen fikse schade op. In Florida bereikte de orkaan de kust noordelijker dan aanvankelijk was voorzien. Het betekende dat honderdduizenden mensen onver wachts landinwaarts moesten evacueren. Daarentegen konden 400.000 inwoners van Dade County, dat onder meer Miami en het drie jaar geleden door de orkaan .Andrew' ver woeste Homestead, blijven waar zij waren.

de Stem | 1995 | | pagina 5