DE STEM roogte speelt boeren parten Stappen aan de Zeeuwse kust MALLEN [een exportvergunning voor chemisch afval Terneuzens bedrijf Heikantse 'knikker' is geen meteoriet adelige effecten bij aardappelen, bieten, tarwe en fruit Ziekenhuisgroep: 'Aanduiding sterfhuis raakt kant noch wal' 'Het Zeeuws Landschap meet met twee maten' DEUR UIT BANKSTELLEN (ELE TREN MET )DEMPRIJZEN «WANDKASTEN MET ABSURD LAGE PRIJZEN iNYLè^TAPIJTEN IPEN ISENS EETHOEKEN lAN TEGEN EUR UIT ChOTAK f? SONY laio. Bewoners van Emmadorp verongelijkt Gevaarlijke kruispunten Kleine brand bij Zuid Chemie Bromfietser breekt been bij aanrijding <1000 ,endmogelij5®t Zeeland DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1995 DEEL 1 IN HET PAND VAN SEWOON MEENEMEN! es Sony Pop-Up. isage Service (SMS) communicatie Finntax Telecom B.V. RAAMSOONKVEER tel. 01621-19111 gaag/Temeuzen - Het af- ■werkingsbedrij f Vers- Verbrugge Milieube- LjV WM) uit Terneuzen Lit in strijd met de regels Let exporteren van che- j, afval naar België. Daarom weigert het ministerie van Volkgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieu het bedrijf een vergunning voor het exporte ren van vijfduizend ton chemisch afval in 250 transporten naar België. Gisteren probeerde het bedrijf schorsing van die beslis sing te verkrijgen bij de bestuur srechter van de Raad van State. WM zou een aantal verschillen de soorten chemisch afval, onder meer afkomstig uit de verf- en lijmindustrie, met elkaar mengen ten behoeve van het transport. Volgens de minister en de provin cie Zeeland is dat in strijd met de milieuvergunning van WM. Het probleem hierbij is dat, als de provincie die belast is met de handhaving van de milieuver gunning constateert dat dat WM die overtreedt, het afval al lang de grens over is. De provincie kan dan eigelijk niets meer doen. WM wil het afval voor verwer king in België in aanmerking la ten komen omdat de verwerking daar 'hoogwaardiger' zou zijn dan bij de afvalverwerking Rijn mond. Een groot deel van het af val zou daardoor verwerkt kun nen worden tot brandstof die weer in de cementindustrie ge bruikt wordt. Het ministerie gelooft niet dat het restmateriaal werkelijk deze eigenschappen heeft. De rechter doet binnen vier we ken uitspraak. 3IREKT IN HUIS. NEEMPRIJZEN!) MAJOPPEVELD ZUID Ue verslaggever jDe aanhoudende Jjjiteenhoge temperatu ren het er voor de Lse land- en tuin- Lniet vrolijker op. Bij aardappelen beginnen is twee verschijnselen te anifesteren: stilstand van oei en doorwas. Beide _i zijn slecht voor de 'j-opbrengsten. De han- speelt hier kennelijk al vooruit want op de ter- markt zijn de aardap- Iprijzen aan het stijgen. iddels is de tarwe-oogst in di- t delen van Zeeland gestart, ikij doet zich het feit voor dat korrel in de aren zeer snel ijt en binnen een paar dagen is: dus kan er gedorst Maar hoe droger de kor- iioe minder gewicht: hoe min- opbrengst. Anderzijds blijkt wel percelen het stro nog te zijn. In landbouwkrin- heet het dan dat het koren ijp'is. mooie weer zorgt eveneens nadelige effecten in de fruit- LDeprodukten worden zeer Vorige week waren er nog geen pruimen, nu a er massale hoeveelheden 'ie veilingen aangevoerd. Dat voor andere fruitsoor- Dat heeft zeer nadelige ge- voor de inkomsten van de teler. Bovendien wordt er meer ijs dan fruit ge endat merken de telers ook inhunprtemonnee," aldus I.Feijtel, adjunctsecretaris van ge plaatsen in Zeeland )k al vastgesteld dat de volle- 'igroente dringend behoefte aan wat regen. Waar niet [end kan worden, en dat is in id dikwijls het geval, staan soolplanten er maar droogjes Voorts doen zich op sommige 'ipercelen al droogtever- r. 'pende bieten ra aantal bietenpercelen zich ook al droogtever- jaselen voor. Het zonnige 'zorgt ervoor dat planten er '1 te rooskleurig bijstaan. Bij "a® warm en droog weer de bladeren van de suiker- biggen omdat de vochttoe- vanuit de wortels onvol- le is. Landbouwers spreken :t® slapende bieten. Als dat fw lang duurt, kunnen de ^stewen, maar daar is nog geen sprake van de afgelopen tijd vol- ®de heeft geregend. slapen' heeft gevolgen voor suikergehalte in de biet, want rat tijdens die 'rustperiode' fisuiker aangemaakt. Als bladeren afsterven, en het Wvolgens weer regenen, J'grotere gevolgen voor -®dbouwers. Want dat mer- e "i hun portemonnee. Als eer gaat regenen zal de biet bladeren vormen en d® ten koste van het [te. En dat gehalte be- ijs die de boeren krij-r gewas. „Mijn geloof is een pilsje, een sigaret en af en toe een lekkere vrouw. Bier, bier, meer bier.. Om half zes in de ochtend de zee in. Cadzand - Stappen aan de Zeeuws-Vlaamse kust. Dat betekent met de Stapbus van disco naar disco in Groede, Cadzand en Sluis. De vakantiegangers zijn vooral jong en wild. Slapen doen ze op het strand of op de camping. Zoals De Wildhof in Ret- ranchement. Waar het summum van vakantievieren bestaat uit slaggever *»zen/Oostburg - De uit- 1, an de Oostburgse ge- j1 raadsfractie D en T dat ijl ltc®iusziekenhuis een •J** raakt volgens c«e van de ziekenhuis- ^eeuws-Vlaanderen poch wal. pgse ziekenhuis wordt le gebruikt voor kortdu- nes van patiënten uit %svi ^den- en Oost- de ,Tnderen om zodoen- ^ttijden in De Honte Sei/n. ?,verkorten en de lo- beter te bezet- 'ezen in een brief die Patiëntenzorg G. Ra- maekers heeft gestuurd naar fractiewoordvoerder A. Heijboer. In de brief biedt Ramaekers zijn verontschuldigingen aan voor 'de niet gebruikelijke bewoordingen' die hij tegenover deze krant be zigde toen hem om een reactie werd gevraagd op raadsvragen over de 24-uurszorg, die volgens D T op losse schroeven staat. Gelijktijdig maakt hij echter het verwijt dat de pers eerder op de hoogte was van de vragen dan de instantie waar het eigenlijk om gaat: de ziekenhuisgroep. Puntsgewijs loopt Ramaekers de brief af, die D T over de uithol ling van bepaalde onderdelen van de ziekenhuiszorg heeft ver stuurd. Ten aanzien van de ver loskunde wordt opgemerkt dat in de eerste helft van 1995 méér (34) door specialisten begeleide be vallingen in Oostburg hebben plaatsgevonden dan in dezelfde periode van het vorige jaar (25). Daarentegen daalde het aantal 'huisartsen-bevallingen' van 32 naar 28. Dat de zorg voor hartpa tiënten wordt geconcentreerd in De Honte is volgens Ramaekers logisch. Snel en adequaat ingrij pen door cardiologen - mochten na dotteren of catherisatie in Gent complicaties optreden - kan dan beter gebeuren. Een vaste CT-scan kan Oostburg vergeten. De mobiele scan komt nog een keer per week in Oost burg, maar aan die dienstverle ning komt een eind. „Het ligt niet in de bedoeling voor een gebied als West-Zeeuws-Vlaanderen een vaste scan aan te schaffen". Dat meer patiënten uit West- Zeeuws-Vlaanderen voor behan deling en onderzoek naar De Honte moeten dan vroeger, komt omdat het AZ Sint Jan in Brugge steeds minder wordt ingescha keld. „Het beleid is dat deze pa tiënten indien mogelijk terug gaan naar de locatie Antonius," staat in de brief te lezen. Om de 24-uurs zorg te kunnen waarborgen heeft de ziekenhuis groep zogenaamde 'wachtartsen' in Antonius paraat. „Indien deze niet te spreken zijn over samen werking met specialisten zullen zij dit óf met de specialist direct bespreken óf aan ons signaleren. Wij hebben hierover geen signa len ontvangen," meldt Ramae kers. „Zaak is dat wij als ziekenhuis groep proberen zoveel mogelijk de Zeeuws-Vlaamse patiënten zelf te behandelen. Een aantal patiënten dat eerder naar België gebracht werd, kan nu in Zeeuws-Vlaanderen behandeld Van onze verslaggever Heikant - Het mysterie rond de Heikantse 'knikker' duurt voort. Het projectiel dat vorige week dinsdagavond het dak van de familie Van Stevendaal uit Heikant raakte en een dakpan doormidden splijtte, blijkt geen meteoriet maar een ordinaire knikker. Die conclusie trekt een mede werker van de sterrenkunde- faculteit van de Universiteit van Utrecht. Van Stevendaal had het voorwerp voor onder zoek naar deze universiteit op gestuurd. Van Stevendaal: „Het blijkt nu gewoon een stuk sterk glas te zijn, een doodge wone knikker. Maar ik ben er nog niet achter hoe die op het dak terecht is gekomen." Al eerder sloot dr. L. Lindner, als meteorietendeskundige ver bonden aan de Universiteit van Utrecht, het voor bijna hon derd procent uit dat het om een meteoriet ging. „Wij krijgen overigens regelmatig meldin gen binnen van mensen die denken dat ze een meteoriet hebben aangetroffen. Maar in de laatste honderdvijftig jaar is het slechts vier keer raak ge weest in ons land. De laatste keer was enkele jaren geleden in het oosten van het land. Daarvoor in 1928." Van onze verslaggever Emmadorp - De bewoners van Emmadorp vinden dat de stich ting Het Zeeuws Landschap met twee maten meet. Dit omdat de stichting weigert het gebiedje 'de Noord' als alternatieve lo catie voor het toekomstige bezoekerscentrum in natuurgebied de Saeftinghe te accepteren. geen derden om feest te vieren. Als er mensen feest vieren zijr het gasten van ons." Jacobusse geeft aan dat de locatie nimmer geschikt kan zijn als be zoekerscentrum omdat het zoge naamde gasplateau waar het ge bouw van de stichting staal grenst aan kwetsbaar natuurge bied. „Een bezoekerscentrum if tegelijkertijd toegangspoort to* het gebied, anders heeft zo'n cen trum geen zin. Het bezoekerscen trum op die plaats is dus onge schikt als startpunt voor excur sies omdat je meteen in kwets baar gebied stapt." „Een bezoekerscentrum mag niet omdat 'de Noord' is aangewezen als stiltegebied, maar er mag kennelijk wel volop gefeest wor den." Woordvoerder Rian War- menhoven van het actievoerende Emmadorp heeft geen goed woord over voor de opstelling van de stichting Het Zeeuws Landschap. Dit weekend zou op 'de Noord', waar het Zeeuws Landschap een gebouw heeft staan, het tienjarig bestaan van het café Het Ver dronken Land van Saeftinghe ge vierd worden. Het feest is echter afgeblazen. Maar het is volgens Warmenhoven niet de eerste keer dat er wat georganiseerd wordt op 'de Noord'. Eerder was er vol gens haar al een groot feest van meubelbedrijf Morres uit Hulst. „Ik misgun niemand zijn feestje. En ik heb er geen enkel bezwaar tegen dat het Zeeuws Landschap daar een keer per jaar een feestje voor de gidsen houdt, maar dat derden met toestemming van het Zeeuws Landschap daar partij tjes houden gaat ons te ver." De bewoners durven nu met hun kritiek naar buiten te komen om dat ze zeggen bewijzen te hebben dat het Zeeuws Landschap toe stemming geeft voor die feesten. „Tot nu toe ging het altijd om ge ruchten maar nu weten we het zeker." Ch. Jacobusse van de stichting Het Zeeuws Landschap ontkent dat er volop gefeest wordt. Het gaat volgens hem om incidentele aangelegenheden. „Er komen FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE het zo snel mogelijk soldaat maken van zo veel mo gelijk bier. Of om vier uur 's nachts in de auto naar Formule-1-geluiden luisteren. Op verslaggeverspad in nachtelijk Costa Cadzand met bulkende jongens, een gelovige Harley-rijder en dromerige Brabantse meisjes. ZIE REGIO - C3 worden. Criterium is dat patiën ten de beste en noodzakelijke me dische hulp kunnen krijgen." De zorg die D T uitsprak over de 24 uurszorg is volgens de zie kenhuisdirectie mede ingegeven door mis-informatie. „Tijdens het geplande onderhoud met de gemeenten zijn wij bereid op vra gen in te gaan," schrijft Ramae kers. Dat de bemoeienissen van D T met de ziekenhuiszorg niet écht op prijs worden gesteld, blijkt uit de laatste zin van de brief: „Het lijkt ons een goede zaak terug te keren naar de lijn dat wij met onze 'vaste' relaties communiceren omtrent de invul ling van het strategisch beleids plan en de te leveren zorgpakket- ten op de drie locaties". Van onze verslaggever Middelburg - Zeven kruispunten in Terneuzen, Hulst en Sluis staan in de top-dertig van onveilige verkeerslocaties. In de periode van 1992 tot en met 1994 vonden hier in to taal 137 verkeersongevallen plaats. Daarbij viel één dode te betreuren, negen mensen werden in het ziekenhuis op genomen, zeven gewonden kregen een poliklinisch be handeling. In 120 gevallen viel alleen materiële schade te noteren. Dit blijkt uit een overzicht dat is verspreid door het Re gionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). De gevaarlijkste kruispun ten, met daarachter het aan tal ongevallen: Terneuzen: Gezellestraat/Midden- weg/Tractaatweg (22), Ge- zellestraat/Zuidland- straat/Gezellestraat (22) en Middenweg/Haarman- weg/Middenweg (19). Hulst: Clingeweg/Grote Kreekweg/Koolstraat (21), Absdaalseweg/Rijksweg 60 (17) en Glacisweg/Zoute- straat/Koolstraat. (16). In Sluis gaat het om de beruch te Heillekruising (20). De top van de 'ranglijst' wordt aangevoerd door de Goese kruisingen Delta weg/Middelburg sestraat/Rijksweg (30 onge vallen) en Heinstraat/Heisn- traat/De Ruyterlaan (29 on gevallen). Van onze verslaggever Sas van Gent - Bij het bedriji Zuid Chemie in Sas van Gen1 heeft gisteren korte tijd branc gewoed. De brand ontstonc door laswerkzaamheden in de mengmestkorrelfabriek. Dooi snel ingrijpen van de bedrijfs brandweer en het korps van Sas van Gent was de brand na twintig minuten bedwongen. Aan de bewuste fabriek wordi momenteel groot onderhoud ge pleegd. Deze werkzaamheder zijn nu tien dagen aan de gang Tijdens de laswerkzaamheder sprongen wat vonkjes over naai het omliggende stof. Het stof be gon te smeulen en dat sloeg ovei naar een rubberen rand van een pijp- De rubberen rand vloog vervol gens in brand. De mensen die op dat moment aanwezig waren probeerden de brand nog zelf mei eigen middelen te bedwinger maar slaagden daar niet in. Ver volgens werd om 18.00 uur grool alarm geslagen. „Dat is de geijkte procedure bij een chemische fa briek," aldus directeur K. Hors tra. De brandweer was met drie wa gens snel ter plaatse. Binner twintig minuten was de branc geblust. Horstra kon gisteren de exacte schade nog niet inschatten. In ie der geval loopt het groot onder houd geen vertraging op. „Dooi alert ingrijpen van onze eiger. mensen en de brandweer is de schade beperkt gebleven," alduf Horstra. Van onze correspondent Terneuzen Bij een verkeersonge val in zijn woonplaats is dinsdag middag een 16-jarige bromfietsei uit Terneuzen gewond geraakt. Met een open beenbreuk werd hi per ambulance overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het ongeval gebeurde op de kruising Bel- lamystraat/Herman Heijermans- straat. De bromfietser wilde de kruising oversteken en werd daarbij aan gereden door een personenauto bestuurd door een 36-jarige vrouw uit Terneuzen. Bij de bot sing werden beide voertuigen aanzienlijk beschadigd.

de Stem | 1995 | | pagina 15