'Einde oorlog Tsjetsjenië nabij' - .m- - virtAktf 'Krajina' kan totale oorlog Balkan veroorzaken Disne elevi apit; s China sluit geweld tegen Taiwan niet uit Britten ontsteld door reeks kindermoorden Ook rebellen-leider Doedajev stemt volgens Russen in met militair akkoord Rusland wil veroordeliï van Kroatisch offensief DE STEM BUITENLAND Turkse krant lokt lezers met condooms Zoektocht naar Belgische meisjes zonder resultaat PËSTEM BUITENLAND KORfl joudhaantje ASM 'all Street in de b Wdappeltermijnn C DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 Peking (ap) - Het Chinese le ger kan het gebruik van ge weld tegen Taiwan niet uit sluiten. Dat heeft de Chinese minister van Defensie Chi Ha- otian gisteren verklaard. Ook werd gisteren op het televisie journaal de Taiwanese presi dent Lee Teng-hui uitgemaakt voor 'hypocriet'. Hij werd ervan beschuldigd 'de verhouding tussen de twee oevers van de Straat van Taiwan te ver giftigen'. Lee deed vorige week een oproep tot een dialoog tussen Beijing en Taipei. Daarover werd op het journaal gezegd: „En wie was het die het begin van een goede ver houding tussen China en Taiwan in de weg heeft gestaan en heeft tegengewerkt?" Chi zei dat het leger zich zal in zetten om 'het beleid van de rege ring om het vaderland op vreed zame wijze te herenigen uit te voeren', aldus het officiële Chine se persbureau Xinhua. Het leger 'zal het gebruik van ge weld niet schuwen. Het zal niet werkeloos toezien als het buiten land zich in China's interne aan gelegenheden mengt om een on afhankelijk Taiwan te bewerk stelligen of als de Taiwanese overheid China in tweeen wil splitsen'. Vorige week voerden de Chinezen proeven met raketten uit in de zee, vlakbij Taiwan. De bewoners van het eiland zijn daar erg van geschrokken. Gedurende deze tests verloren de Chinese televisie en kranten zich ook al verschei dene malen in scheldkanonnades tegen de president van Taiwan. De nationalistische regering van Taiwan trok zich in 1949 terug op het eiland, na de burgeroorlog met de communisten verloren te hebben. Zowel de regering van China als die van Taiwan is van mening dat Taiwan onderdeel is van China. Maar beide regerin gen vinden van zichzelf dat zij de soevereiniteit over het hele land zouden moeten hebben. Taiwan is de laatste tijd interna tionaal wat meer aandacht gaan vragen. Het wil lid worden van de Verenigde Naties. Taiwanese lei ders bezoeken landen die ook di plomatieke relaties met China hebben. Een bezoek van presi dent Lee aan de Verenigde Staten in juni maakte Beijing woedend. Op deze gebeurtenissen waren de Chinese raketproeven een ant woord. Taiwan reageerde op zijn beurt weer door ook militaire oe feningen aan te kondigen en door over nucleaire wapens te spre ken. Maandag kwam Lee hierop terug. Hij zei dat Taiwan wel in staat is om kernwapens te ont wikkelen, maar dat er geen plan nen zijn om dat ook echt te doen. Moskou/Grozny (afp/rtr/ dpa) - De Tsjetsjeense pre sident Doedajev heeft vol gens Moskou ingestemd met het zondag gesloten akkoord over beëindiging van de oorlog in het Kau- kasische gebied. De Russi sche onderhandelaar Arka- di Volski toonde gisteren een document waarin Doedajev instemt met de overeenkomst. De Russische tv meldde zondag nog dat Doedajev het akkoord van de hand wees. „Doedajev zei dat de Russische onderhande laars de Tsjetsjeense delegatie heeft misleid en bedreigd om haar het militaire akkoord te la ten ondertekenen," meldde de zender onder aanhaling van een interview van Radio Liberty met de Tsjetsjeense leider. Doedajev zou zes dagen geen contact meer hebben gehad met de Tsjetsjeense delegatie, wat zou aangeven dat hij niet op de hoog te was van de inhoud van het ak koord. De overeenkomst, die na zes we ken onderhandelen tot stand kwam, voorziet in de beëindiging van de vijandelijkheden, een ge leidelijke terugtrekking van Rus sische troepen uit Tsjetsjenië en het geleidelijk inleveren van de wapens door Tsjetsjeense rebel len. Rusland zal 1325 Tsjetsjeen se krijgsgevangenen vrijlaten. „Wij hebben nu wettelijk een ein de gemaakt aan de oorlog in Ts jetsjenië", aldus de Tsjetsjeense top-onderhandelaar Oesman Imajev. De Russische minister van Binnenlandse Zaken, Anatoli Koelikov, liet doorschemeren dat aan beide zijden concessies zijn gedaan. „Dit akkoord zal noch in Grozny, noch in de bergen of zelfs in Mos kou met blijdschap worden be groet." Ook moet worden afge wacht of het akkoord aanvaard baar is voor rebellen die de ber gen zijn ingetrokken en voor de Tsjetsjeense commandant Basa- jev, die in juni in de Russische stad Boedjonnovsk honderden mensen in gijzeling nam. Over de meest heikele kwestie, de toekomstige status van Tsjetsje nië, is niets afgesproken. De Ts- jetsjenen houden vast aan de een zijdig in oktober 1991 uitgeroe pen onafhankelijkheid, maar daar wil Moskou niets van weten. Besprekingen hierover zijn voor lopig opgeschort, wel komt don derdag een werkgroep bijeen om over de politieke kwestie te pra ten. Het Russische constitutionele hof heeft gisteren bepaald dat het de creet waarin president Jeltsin op 9 december de Russische invasie van Tsjetsjenië beval, niet in strijd is met de grondwet. Daarmee is de klacht van een groep parlementariërs verwor pen, die meende dat het besluit ongrondwettig was. Jeltsin had volgens hen eerst de uitzonde ringstoestand in het Kaukasische gebied moeten afkondigen voor dat hij het leger er op af stuurde. De rechters zeiden dat ze niet be voegd waren een oordeel te geven over twee andere decreten over de invasie van Tsjetsjenië. Ankara (dpa) - Met een han dige service heeft een Turkse krant binnen drie jaar haar oplage verviervoudigd. Abon nees van het regionale dag blad Yeni Ufuk in Ceni krij gen regelmatig een condoom. Inmiddels steeg de oplage van twee- naar rond achtduizend. Klanten met een jaarabonnement krijgen regelmatig een pakketje voorbehoedsmiddelen. De reclamecampagne is opmer kelijk in het deels streng-islami- tische land. Krantenuitgever Sebahattin Ce- tin wijst op de positieve reacties bij de lezers.' „De mensen weten dat zij slechts zoveel kinderen kunnen hebben, als ze kunnen voeden. Vooral de vrouwen zijn dankbaar. Zij kunnen met hulp van de condooms een deel van de verantwoordelijkheid bij hun mannen leggen." I ';h Politie-agenten onderzoeken nauwgezet de plek waar de stoffelijke overschotten van de tieners Paul Barker en Robert Gee zijn gevonden. foto Door Bob van Huët Londen - De Britten hebben met on- steltenis kennis genomen van nieuwe politie-informatie over de dubbele moorden op twee jongens van twaalf en dertien en de moord op een meisje van zeven. De beide jongens werden dit weekeinde om onverklaarbare reden doodgestoken aan de oever van hun favoriete vismeertje in het stadje Bromborough bij Liverpool. Het meisje was ontvoerd uit de tuin van haar oom in Noord-Wales. Ze werd de volgende ochtend gewurgd en naakt te ruggevonden op het strand. Er bestaat geen verband tussen de moord op de jongens en die op het meisje. Ge schokte familieleden van de slachtoffers hebben gisteren emotionele oproepen ge daan aan het Britse publiek om te helpen bij het opsporen van de daders. Hoofdinspecteur van Eric Jones van het politiekorps in het Noordwelse Llandud no zei dat de moordenaar van Sophia Hook (7) een 'onmens' was. „Deze man moet snel worden opgepakt. Niemand moet proberen hem te beschermen. In dit geval kan er geen loyaliteit bestaan. Dit was de gruwelijkste moord die ik ooit heb gezien." Sophia werd 's nachts ontvoerd toen ze met haar neefje en zus sliep in een tent in de tuin van haar oom. Het neefje had de nieuwe tent juist voor zijn verjaardag ge kregen. De andere kinderen merkten niets van het verdwijnen van Sophia. Haar geschonden lichaam werd de vol gende dag teruggevonden op het strand, een paar honderd meter van de tent. Twee mannen uit het drukke vakantieoord Llandudno worden momenteel verhoord. Negentig kilometer noordelijk verklaarde een politiewoordvoerder van het district Merseyside verbijsterd te zijn over de dubbele moord op de schooljongens Ro bert Gee (12) en Paul Barker (13). De on afscheidelijke vrienden waren met een mes meermaals in de borst gestoken. Een van hen heeft nog geprobeerd te ont komen maar werd ingehaald door de da- der(s). Ondanks uitgebreide speurtochten van tachtig man extra politie is nog niet gevonden. Er zijn geen enkele aanwijzingen over een motief van de dader. Seksuele aanwijzin gen zijn niet gevonden. De beide jongens stonden als kalme en goede leerlingen van de nabijgelegen middelbare school. „Ze hebben zich aan alle regels gehouden die we hebben: ga nooit alleen op stap, zeg altijd waar je heengaat," aldus een aangeslagen onderwijzer. „Maar wat kunnen we hier tegen doen? Dit soort waanzinnige aanvallen zijn niet te voor komen." De moorden hebben veel Britse ouders getraumatiseerd. Vooral in de omgeving van Liverpool hielden velen hun kinderen gisteren binnen, ondanks de snikhete zo merzon in de eerste week van de Engelse zomervakantie. Sommige inwoners van Merseyside vroe gen zich af of er een vloek op de streek rustte. Niet ver van de plek waar de schooljon gens zijn gevonden werd twee jaar gele den de kleuter Jamie Bulger op gruwelij ke wijze vermoord, door twee jongens van 10 en 11 jaar. Door Harald Doornbos Zagreb Het zijn opnieuw uiterst belangrijke en spannende dagen in het voormalig Joegoslavië. Dit keer niet zo zeer in Bosnië, want een ieder is ervan overtuigd dat Bosnië nog ze ker lange tijd in de ban blijft van de oorlog. Dezer dagen gaat het om de Krajina, het door Serviërs bewoonde gebied in Kroatië. Als de Kroaten het gebied aanvallen, dan dreigt er een volledige escalatie die kan leiden tot een totale oorlog op de Balkan. Desondanks zijn de meeste ogen nog ge richt op de moslim-enclave Bihac. De overmatige interesse voor de situatie in Bihac vloeit voort uit het feit dat twee an dere moslim-enclaves - Srebrenica en Ze- pa - onder de voet zijn gelopen door de Bosnische Serviërs. Want echte zorgen hoeven we ons niet te maken over de Bihac-enclave zelf. Alhoe wel de Servische aanvallen op Bihac de situatie voor de moslims erg moeilijk maakt, wijst niets erop dat de enclave se rieus in gevaar is. Het moslimleger ter plekke heeft de afgelopen dagen grond verloren, maar dat was territorium dat de moslims vorige maand op de Serviërs hadden veroverd. Bihac dus als aanleiding voor een veel se rieuzer gevaar. En dat is de problematiek rondom de Krajina, een gebied dat offi cieel toebehoort aan Kroatië maar dat vier jaar geleden door lokale Serviërs is bezet. Enigszins gesimplificeerd komt het Kra- jina-probleem op het volgende neer: De Kroaten willen dat Krajina deel wordt van Kroatië, en de Serviërs willen hun ei gen Servische republiek behouden en een worden met moederland Servië. Kroatië is nu al vier jaar lang geobse deerd door het herkrijgen van zeggen schap over de Krajina. Eerder dit jaar vielen de Kroaten al West-Slavonië aan en versloegen daar binnen 48 uur de Kra- jina-Serviërs. Maar de Krajina is veel groter, en nog altijd een kwart van Kro atië is bezet door de Serviërs. De Kroatische president Tudjman - zeker in het zicht van volgend jaar te houden verkiezingen - is dus hard aan een suc- Twee soldaten van de Bosnisch-Kroatische strijdkrachten patrouilleren door de straten van Glamoc, ten zuidwesten van de belegerde moslim-enclave Bihac. cesje toe. De herovering van West-Slavo nië op de Serviërs leverde Tudjman al grote populariteit op, maar zoals zo vaak in de politiek; succes en macht smaken naar meer. Tudjman - een voomalig vertrouweling van Tito en generaal in het Joegoslavi sche volksleger - is overmatig geïnteres seerd in Kroatische geschiedenis. Volgens critici gedraagt hij zich hierbij zoals „Mozes die het volk van Israël naar het beloofde land leidde." Oftewel: Tudjman wil de geschiedenis boekjes ingaan als diegene die erin is ge slaagd om alle Kroaten in een land te krijgen en definitief heeft afgerekend met de opstandige Servische minderheid. Voor Tudjman kwamen de gevechten rondom Bihac danook als een geschenk uit de hemel. Bihac wordt immers niet al leen aangevallen door Bosnische Ser viërs, maar tevens door Serviërs en een rebellerende moslimgroep uit de Krajina. „Wij Kroaten zullen niet toestaan dat Bi hac in handen valt van de Serviërs," ver klaarde Tudjman twee weken geleden toen hij in Split een overeenkomst sloot met de Bosnische president Izetbegovic. 'Bedankt Tudjman', dacht Izetbegovic, want de moslims kunnen iedere hulp ge bruiken in hun strijd tegen de Bonische Serviers. „Bedankt Tudjman," dachten ook veel Westerse landen, want het zou wel een enorme aanfluiting zijn voor de internationale gemeenschap wanneer na de val van de veilige gebieden Srebrenica en Zepa, ook de door de VN uitgeroepen 'safe heaven' Bihac zou worden veroverd door de Serviërs. Waar slechts weinigen rekening mee hou den is dat Kroatische hulp aan Bihac al leen maar kan geschieden wanneer de Kroaten de Krajina aanvallen. Gezien de geografische ligging van Bihac - omgeven door Bosnische Serviërs in het oosten en Krajina-Serviërs in het westen - betekent Kroatische militaire hulp voor Bihac au tomatisch een extra conflict tussen Kro aten en Krajina-Serviërs. Vandaar dat Tudjman zo vlotjes steun toezegde in het geval van Bihac, en bij voorbeeld nooit serieus heeft geprobeerd om de Servische corridor in het Brcko, in het noorden van Bosnië, af te sluiten. De Kroaten kunnen dat, maar hebben daar zelf niet al te veel belang bij. Bihac vormt voor Tudjman het perfecte alibi om de Krajina binnen te vallen. En op straat in Kroatië steunen zo goed als alle inwoners haar president. Afrekenen met die lastige, opstandige en zeer zeker extremistische Serviërs in de Krajina, is voor vele Kroaten belangrijker dan wat dan ook. Tudjman heeft al met al niet te klagen over steun van zijn bevolking. Militiar gesproken kunnen de Kroaten het ook aan. Het Kroatische leger beschikt over zo'n 90 duizend man, terwijl de Krajina- Serviërs het moeten doen met ongeveer 50 duizend man. Vervolgens beschikken de Kroaten over beduidend meer tanks, vliegtuigen en brandstof. Vandaar dat de Krajina-Serviers zich se rieuze zorgen maken. Vorige week namen de Kroaten al belangrijke steden in op de Bosnische Serviërs. De Serviërs in de Krajina realiseren zich nu dat het einde van hun zelf uitgeroepen Servische repu- bliekje weieens in zicht is. Vandaar dat de Krajina-Serviers doorgaan met hun aanvallen op de Bihac-enclave aangezien ze daar de Bosnische Serviërs een dienst mee bewijzen. En in de Krajina hoopt men nu dat mocht het Kroatische leger tot de aanval over gaat, dat de Bosnische Serviërs te hulp zullen komen. Want de Krajina-Serviërs geloven niet dat de Servische president Milosevic troepen zal sturen om de Kraji na te verdedigen. De situatie blijft gevaarlijk en zeer explo sief. Ondertussen hebben de Kroaten zul ke goede troeven in handen dat een volle dige Balkan-oorlog inmiddels niet meer af lijkt te hangen van Servische leiders als Karadzic of Milosevic, maar van de Kroatische president Tudjman. En dat is voor een ieder - Serviërs en internationa le gemeenschap - wel eventjes wennen. Van onze correspondent Brussel - Een grootscheepse zoektocht naar de twee vet miste Waalse meisjes Julie en Melissa in Ougree bij Lui) heeft gisteren niets opgeleverd. De twee acht-jarige meisji verdwenen op 26 juni. De hele dag zochten gisteren driehonderdvijftig manschap pen van de rijkswacht, het Bel gische leger en de civiele be scherming naar sporen die zou den moeten leiden naar Julie en Melissa. Een verlaten, 75 hec tare groot terrein van het staal bedrijf Cockerill werd hele maal uitgekamd. Om 16 uur werd de operatie afgeblazen, zonder enig resultaat. De ouders van Julie Lejeune en Melissa Russo zijn radeloos. Zij worden bijgestaan door de stichting Mare Corinne, ge noemd naar twee tieners die drie jaar geleden in de provin cie Luik werden vermoord. De stichting, die de belangen behartigt van ouders van ver miste kinderen, heeft de afge lopen weken over heel België 150.000 affiches verspreid met foto's van Julie en Melissa. oj in buitenland zijn posters oj gehangen in acht verschillen! talen. Gisteren kondigde Belgische minister van Justitij De Clerck aan dat mogelijk ei, speciale eenheid in het leve] wordt geroepen, die met derne technologie vermis] kinderen moet opsporen, ouders van Julie en Meliss hebben aangedrongen op 'onderzoekscel'. Voor de op tie van gisteren bestonden get concrete aanwijzingen. Het de] mein van Cockerill in Ougree] volgens de rijkswacht uiterai] te geschikt voor het dump] van gestolen auto's en lichj men. De buit na een dag z# ken bestond uit een auto en n kleren. De lichamen van Jul] en Melissa werden niet den. Israël wil uitlevering Hamas-leider Jeruzalem - Een Israëlische rechtbank heeft gisteren een arresti] tiebevel uitgevaardigd tegen Hamas-leider Mousa Abu Marzukf daarmee de weg vrijgemaakt voor een formeel verzoek aan Verenigde Staten om zijn uitlevering. Marzuk was vorige weeki de VS aangehouden. Het Israëlische ministerie van Justitie verdenkt Marzuk (45) va samenzwering met als doel moord, doodslag en het toebrenga van zwaar lichamelijk letsel. Hij zou in de periode 1989-1993 te sommen geld hebben doorgesluisd naar de Westoever en za-strook dat door de Harnas werd gebruikt om wapens te kopei waarmee vervolgens aanslagen op Israëlische soldaten en burge) werden gepleegd. Zoon oud-dictator Marcos veroordeeld Manila - Een rechtbank in Manila heeft gisteren Ferdinand Ma cos jr., zoon van de oud-dictator van de Filipijnen, veroordeel tot negen jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden belastingontduiking in de jaren 1982 tot 1985, toen zijn vaderni] aan de macht was. Marcos moet ook een boete van 72.000 (ruim 4300 gulden) betalen. Ook zijn moeder Imelda hangt eeng] vangenisstraf boven het hoofd wegens corruptie gedurende 20-jarige bewind van de ex-dictator. Europese hulp voor Cuba Brussel - De Europese Unie steekt ruim 30 miljoen gulden in i ba om er de gezondheidszorg weer op de been te helpen. Het gel is bestemd voor een speciaal programma dat is opgezet in sameJ werking met medische organisaties uit zeven Europese landen,: maakte de Europese Commissie maandag bekend. Cuba's gezondheidszorgsysteem, ooit één van de betere in de De de Wereld, verkeert in een crisis door de economische problem^ op het eiland. Het land heeft nauwelijks mogelijkheden om i cijnen, medisch materiaal en waterzuiveringsprodukten in te vo ren. 'Bezit 10 gram cannabis legaal' Hamburg - De Duitse minister van Justitie Leutheusser-Schnsj renberger heeft voorgesteld de hoeveelheid hasj en marihuana! iemand legaal bij zich mag hebben in heel Duitsland op tien gr] te leggen. Het Duitse hooggerechtshof bepaalde in 1994 dath bezit van een geringe hoeveelheid hasj en marihuana voord gebruik niet langer strafbaar is, maar liet de hoeveelheid opena dat de politiek die zou kunnen vaststellen. „De deelstaten handhaven deze regel zeer verschillend," zei I heusser-Schnarrenberger gisteren. Zo ligt de grens in Beieren» zes gram, in Sleeswijk-Holstein mag iemand gerust 30 zak hebben. De minister riep op tot eenheid en stelde voorl grens bij 'drie consumptie-eenheden te leggen, ongeveer li] gram'. Mensebjke fout oorzaak vliegongeluk Spa - De vliegtuigbotsing boven het Belgische Spa, waarbij Nederlandse piloot G. Polstra uit Almere zondag het leven oor, is te wijten aan menselijk falen. Dit heeft het parket in Vel viers, dat het onderzoek naar het ongeluk leidt, gisteren va klaard. Het toestel dat Polstra bestuurde, botste tijdens de lij ding achterop een Cessna 172. Dat wijst duidelijk op een procedurefout bij het landen, maarz] niets over wie de fout heeft gemaakt, aldus een woordvoerder] het parket. Justitie wacht nog op een rapport van luchtvaartd] kundigen om de eventuele aansprakelijkheid te kunnen vasts] len. VS stellen voorwaarden aan China-top Guam - Een ontmoeting tussen de Amerikaanse president Clinll en de Chinese president Jiang Zemin is zo goed als uitgesloten] China niet eerst de dissident Harry Wu op vrije voeten stelt, he] de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher] steren duidelijk gemaakt. De minister sprak tijdens een tussa stop in Guam op een reis naar Brunei, waar hij zijn Chinese ami genoot Qian Qichen zal ontmoeten. Tijdens de vlucht had hij f zegd met Qian te zullen praten over 'bezoeken op hoog nivei teneinde de spanningen tussen de VS en China te vermindert] Zes doden bij redding van kip Caïro - Bij een dramatische poging een kip uit een waterpa] redden, zijn gisteren zes Egyptenaren uit een familie verdrom] Allam Sabet al-Sayyed daalde af in een put om zijn kip te redo] die daarin was gevallen. Toen hij niet naar boven kwam, t zijn verontruste broer Sayyed hem te helpen. Maar ook hij verdween, waarop de derde broer Ahmed t zuster Zeinab in de put afdaalden. Ook twee neven deden eet] vergeefse poging hun familieleden te redden. De door dorpel ners gewaarschuwde brandweer kon niets anders meer doen] zes lijken uit de put bergen. De kip overleefde de val wel. jew York - (krf/afp/dpa/anp foneem Walt Disney wordt je grootste televisiemaatsch je transactie heeft een waar jan bijna 30 miljard gulden en liddels goedgekeurd door •ecties van beide bedrijve ,ebben zij gisteren bekendg laakt. De overname is een va Ie grootste in de geschiedenis. je transactie wordt begin vc iend jaar afgerond. Capital jes/ABC wordt dan een volledij lochteronderneming van Wa lisney. Iver het afgelopen jaar haddf le twee ondernemingen een gi lenlijke omzet van 16,5 mi ird dollar. Naar verwacht» jan beide bedrijven blijft wkgelegenheid op peil. IC Televison Network behoo it de drie grote nationale telev [iezenders in de Verenigde Sti :en. De andere twee zijn CBS e BC. ABC omvat 225 statioi warmee 99,9, procent van nerikaanse huishoudens i Iver een tv beschikken worde' bereikt. Capital Cities/ABC hee terder belangen in kabeltelev Jiebedrijven, radiostations litgeverijen. Valt Disney is de grootste te vereld op het gebied van de pre Ëuktie van bioscoopfilms en tele msterdam - Philips-dochter ASM n zeer rustige Amsterdamse eff n een iets vriendelijke Amerikaa 18,13, explodeerde de koers van A ,90. beleggers reageerden enthousi ie fabrikant voor machines voor d erkgelegenheid bij het concern gr ie slotkoers van f 90,50 is opnieuw le Amerikaanse en Amsterdamse taanden tijd is de koers met liefst r loeder Philips daarentegen had :eeds last van winstnemingen. Phi s publikatie van de halfjaarcijfer Ihilips verliet de vloer op f 76,30, leventweer af op de magische f 1 1,50 op f 98,60. Tijdens de ochtem 50 aan. 'ooral de „blue chips" lagen maa lordeelde een handelaar: „De inte len iets hogere Newyorkse beurs, ipdeze zonnige en dorstige beurs n 1,10. Hunter Douglas was gevraa I een plus van f 1,60 op f 76,80 ■LM ging sterk omlaag door winstn Ie f 60-grens verwacht. Die is uiti ildus een handelaar. Aan het LM-koers aan van f 58,40, een verli 'p de lokale markt ging scheepswe igere bedrijfsresultaat in het eersti e lege houdstermaatschappij Van rschillende dochters zijn na hun f Ie beursnotering Van Besouw word lew York (anp/krf) - Wall Street •vername door het Disney-conceri Nen flink in koers omhoog. Dr tones-index omlaag tot 4708,47 punf 'e effectenbeurs in New York opei bsney-concern eigenaar wordt va 'levisiemaatschappij van de VS of ii'ierd gulden en geldt daarmee als geschiedenis. 1 koers van Disney steeg met rui "euws. Capital Cities/ABC klom lie .°Pvan de dag verflauwde de eufor eer per saldo moest Wall Stree ."^'nemingen duikelden. Het verlii geleiderproducenten Texas Insti P de valutamarkt in New York not ™gde de handel op f 1,5525 tegen (15465 waard. lmsterdam - In Bintje 50mm leverii _genf39,O0-34,go, in mei'96 kwame emming was goed prijshoudend. ■VERVOLG VOORPAGINA Hij dreigde met luchtaanvallen als de Serviërs Bihac en andere 'beveiligde gebieden' blijven aanvallen. Rusland daarentegen overweegt de Veiligheidsraad bijeen te roe pen om het Kroatische offensief te laten veroordelen. De actie van de Kroaten dreigt volgens Mos kou het machtsevenwicht in Bos nië te verstoren. De leider van de Krajina-Ser viërs, Martic, vindt dat de Kro atische president Tudjman we gens het plegen van oorlogsmis daden terecht moet staan. In een brief met die strekking aan de Veiligheidsraad zegt Martic dat wisselmarkt de Kroaat schuldig is a vallen van Kroatische W mei op de Servische West-Slavonië. De roe® Krajina zijn volgens Mad] 'onthutst over de passh*! de raad over deze misdad] In een poging het vredespC ex-Joegoslavië nieuw Iw®] blazen komt de intern'] contactgroep voor I land, Verenigde Staten,- land, Frankrijk, Groot-»: nië) morgen bijeen in ton. Naar verwachting Wl plan op tafel met het verz] Belgrado Bosnië formee J kennen in ruil voor ophd T de internationale sanctie1 dollar '*aulden '"«'■dollar I """sa mark dooi "Wiss pond J'"» frank (looi jBr<! ar (100) erse pond I !tal 'ire (10.000) IfP-Vön (10.000) "wzeel.dollar 0orse kroon (ion) I rt- sscudos (looi M ?Bkr-h°o> 6aC u '100) 28-07 1,55075-1,55325 1 0,8600-0,8900 1,1370-1,1470 1 5,4445-5,4495 1,13625-1,13875 1 28,775-28,825 112,020-112,070 1 2,4775-2,4825 2 32,375-32,425 0,6420-0,7420 19,975-20,225 1 2,5405-2,5550 9,7650-9,8150 9, 175,450-175,550 II 1,0330-1,0430 1, 25,265-25,315 2 15,9230-15,9330 1! 1,0530-1,0930 1, 1,3010-1,3110 1, 22,025-22,075 2 134,775-134,825 1! 2,0785-2,0835 2,

de Stem | 1995 | | pagina 6